Wydarzenia 2022 cz. 1
Wydarzenia » Wydarzenia 2022 cz. 1
Inauguracja Roku Akademickiego ZUTW 2022/2023
29 września 2022 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na wstępie uczczono minutą ciszy odejście słuchacza ZUTW Józefa Kozła. Po wysłuchaniu słynnej studenckiej pieśni „Gaudeamus Igitur” Przewodnicząca Zarządu ZUTW Romualda Matusiak gorąco przywitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość: Burmistrza Karola Błaszczaka, Dyrektora M-GOK Łukasza Parusa, członków Zarządu ZUTW, wszystkich wykładowców, słuchaczy naszego Uniwersytetu oraz gości dzisiejszej Inauguracji Państwa Elżbietę i Henryka Czerniaków.
Po krótkiej prezentacji ZUTW odbyło się uroczyste ślubowanie nowych słuchaczy – Danuty Nowak i Teresy Perkowskiej, którzy oficjalnie dołączyli do grona studentów naszego Uniwersytetu i którym życzymy satysfakcji z bycia naszymi studentami.
Po części oficjalnej nadszedł czas na bardzo ciekawy wykład motywacyjny naszych przemiłych gości p. Elżbiety i Henryka Czerniaków – ultramaratończyków i miłośników turystyki, którym bardzo dziękujemy za opowieść o swoich pasjach i mamy nadzieję, że te słowa nas bardziej zmobilizują do większej aktywności. Dziękujemy wszystkim za przybycie na Inaugurację Nowego Roku Akademickiego ZUTW i życzymy wielu ciekawych zajęć.
Wycieczka Klubu Seniora
Członkowie Klubu Seniora w dniu 17 września 2022 wybrali się na jednodniową wycieczkę do Poznania. Pierwszym punktem zwiedzania był Ostrów Tumski - najstarsza część miasta. To tutaj zaczęła się historia Poznania i Polski. Zwiedziliśmy też pierwszą wybudowaną na ziemiach polskich katedrę oraz podziemia. Nie zabrakło również poznańskich koziołków. Zwiedziliśmy także najpiękniejszy kościół w Polsce - Farę Poznańską. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Również w Pobiedziskach mieliśmy przerwę na obiad i odpoczynek, po czym udaliśmy się nad jezioro Biezdruchowo także w Pobiedziskach gdzie mogliśmy pospacerować brzegiem jeziora, po przepięknym molo i podziwiać przyrodę. Dziękujemy Panu Łukaszowi Jabłońskiemu, naszemu przewoźnikowi, z którym nasza podróż przebiegła bez zastrzeżeń i bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu Krzysztofowi Powałowskiemu za przekazanie nam bardzo cennych i ciekawych informacji podczas trwania wycieczki. Wróciliśmy do domu w dobrych humorach, zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu. Pogoda również nas nie zawiodła- przekazała Przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie Barbara Wiatrowska.
Pierwsze po wakacjach zajęcia Fantazjany
15 września 2022 r. rozpoczęły się pierwsze po wakacjach zajęcia Grupy Teatralnej Fantazjana. Bardzo cieszymy się, że przyszło tak wielu przyjaciół teatru i mamy nadzieję, że taki skład pozostanie przez cały rok szkolny. Wszyscy zgodnie stwierdzili w rozmowach, że pragną spróbować swoich sił na scenie. Było bardzo wesoło i artystycznie, zadania aktorskie, fajne pomysły i dużo optymizmu. Musieliśmy się bliżej poznać i takie teatralne gry, zadania dają ku temu doskonałą okazję. Na kolejnych próbach będziemy dalej ćwiczyć warsztat teatralny i dobierzemy scenariusz do dalszej pracy. Trzymajcie kochani kciuki za młodych aktorów i do zobaczenia na spektaklach.
Wrześniowe zebranie Zarządu ZUTW
13 września 2022 r. odbyło się zebranie Zarządu ZUTW, które dotyczyło spraw organizacyjnych i Inauguracji Roku Akademickiego 2022-2023, które odbędzie 29.09.2022 r. w czwartek o godz. 15.00 w sali kinowej MGOK. Bardzo cieszymy się, że nasz Zagórowski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna kolejny rok, że będą nadal odbywać się zajęcia we wszystkich sekcjach. Zapraszamy na inaugurację wszystkich wykładowców, którym dziękujemy za świetne zajęcia i za to, że znajdują swój cenny czas dla studentów. Oczywiście cieszymy się na spotkanie z naszymi studentami, bo bez nich nie byłoby po co się spotykać. To Państwo tworzą ZUTW i wpływają na jego funkcjonowanie. Zapraszamy oczywiście nowych studentów. którzy mają trochę wolnego czasu i zechcą spędzać z nami czas na ciekawych zajęciach, spotkaniach, koncertach czy wycieczkach. Jeżeli ktoś chciałby wstąpić w nasze szeregi to zapraszamy na inaugurację. Do zobaczenia w czwartek 29 września!
Zagórowskie kino ma system sprzedaży biletów!
Mamy to!!!
Jest nam niezmiernie miło poinformować wszystkich sympatyków naszego kina, że od dzisiaj, tj. 09.09.2022 r. kino w Zagórowie posiada system sprzedaży biletów!!!
System został zakupiony dzięki dofinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, które udało nam się uzyskać.
Od dziś można zakupić bilety przez internet na stronie www.biletyna.pl lub w zakładce Kino na stronie www.mgokzagorow.pl
Bilety można kupować z wyprzedzeniem także w naszej kasie kinowej. Zachęcamy do korzystania z systemu.
Dożynki Powiatowe w Zagórowie
W niedzielę 4 września 2022 r. przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie odbyły się dożynki powiatowe. Mieszkańcy oraz zebrani goście wspólnie podziękowali za plony i wytrwałą pracę rolników.
Wydarzenie rozpoczęła tradycyjna Msza Święta w intencji rolników. Zaraz potem dożynkowy korowód przemaszerował na boisko przy szkole ponadpodstawowej. Korowód poprowadziła ORMZ pod dyrygenturą kapelmistrza Roberta Żurańskiego oraz Mażoretek z instruktorką na czele Alicją Matuszak. W korowodzie brali udział – poczty sztandarowe, starostowie dożynek, KGW z terenu Gminy Zagórów, komitet honorowy , zaproszeni goście i uczestnicy dożynek. Koniec korowodu zamykali motocykliści i maszyny rolnicze. Część obrzędową poprowadził Zespół Dzieci Kujaw z Kramska oraz Zespół Tańca Ludowego działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie.
Po części obrzędowej odbył się Koncert Zespołu Grupa Zagórów, a po nim występ gwiazdy wieczoru zespołu Top Girls oraz zabawa taneczna z DJ Romi i DJ Majk.
Podczas uroczystości dożynkowych I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska reprezentowała Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, gdzie odczytała list skierowany do rolników gminy Zagórów oraz powiatu słupeckiego.
Drodzy rolnicy, dziękuję za Waszą codzienną pracę. Dziękuję za to, że każdego dnia budujecie siłę, pomyślność i dostatek naszej Ojczyzny. Zasługujecie na najwyższy szacunek i wdzięczność Polaków. W nadchodzącym gospodarskim roku składam Wam życzenia wszelkiej pomyślności oraz by Państwa wysiłek przyniósł jak najlepsze owoce. – podkreślała I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska i te słowa najlepiej obrazują potrzebę organizowania dożynek.
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia odbyły się w Zagórowie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście: Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak, prof. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Kazimierz Brzeg, syn peowiaka Romualda Brzega i działacz Fundacji Zagórowian „Pro Memoria”, oraz przedstawiciele rodzin powstańców warszawskich rodem z Zagórowa.
Salwy honorowe na cześć powstańców warszawskich oddali Bogdan Konieczny, wieloletni i zasłużony działacz Ligi Obrony Kraju, oraz Grupa Motocyklowa Zagórów pod przewodnictwem Marcina Kłębowskiego. Akcent artystyczny do uroczystości wplotła Weronika Radniecka, wybitna wokalistka i studentka Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zjawiskowo prezentując piosenkę Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Byli również harcerze Zuzanna Radniecka i Maciej Wrzesiński. Apel przy tablicy powstańców warszawskich, który poprowadziła wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Zagórowie Magdalena Szeflińska, poprzedziła projekcja filmu w kinie MGOK Zagórów LINK, obrazująca losy zagórowian biorących udział w Powstaniu Warszawskim: Tadeusza Jurkiewicza, Kazimierza Eugeniusza Molskiego, Ireny Molskiej i Krzysztofa Kobylińskiego. Zwieńczeniem wydarzenia był poczęstunek na Skwerze Kultury przygotowany przez SP Zagórów i MGOK Zagórów.
-Przyjaciel Zagórowa, prof. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przesłał nam miesiąc temu sentencję, która pojawiła się na zaproszeniach: „Obowiązkiem każdego Polaka jest znać dzieje swojego kraju. Lecz cóż warta ta wiedza, gdy nie zna się historii swojego miejsca urodzenia, miejsca, gdzie się żyje i pracuje. Wielką historię tworzą te małe historie, te regionalne”. Prof. Gołdyn w tych słowach zachęca nas do poznawania historii podwórka, na którym mieszkamy. Do ciekawości, wrażliwości na osoby i sytuacje historyczne czy społeczne, mające miejsce w przeszłości. Wielka historia jest upleciona z mniejszych wątków, wydarzeń i opowieści, tych regionalnych, toczących się często tu, gdzie mieszkamy. Musimy o tym pamiętać, W innym przypadku tej historii nie poznają młode pokolenia, co spowoduje jej zatarcie… w końcu nieistnienie. Nie możemy do tego dopuścić. Zachęcam nauczycieli historii, wychowawców, pedagogów i pracowników samorządowych instytucji kultury, a także rodziców, do jak najczęstszego opowiadania, pokazywania-zwłaszcza najmłodszym, dzieci i młodzieży- naszej historii lokalnej. Poznawanie historii regionu buduje poczucie tożsamości i podkreśla więź łączącą nas z miejscem zamieszkania. To jest bardzo ważne- mówił w wystąpieniu Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman.
Przemówienia Starosty Słupeckiego dr. Jacka Bartkowiaka i dr. Kazimierza Brzega także dotyczyły potrzeby pamięci oraz hołdu dla powstańców warszawskich. –Cieszę się, że Zagórów tak pięknie pamięta o swoich rodakach i historii. Wyrazy uznania dla burmistrza Zagórowa za dzisiejsze obchody- mówił Starosta Słupecki. -W Powstaniu Warszawskim zginęło więcej mieszkańców Zagórowa, o których nie wiemy. Nie wiemy też, czy walczyli. Warto byłoby zbadać tę kwestię i poszukać informacji w archiwach- zachęcał do poszukiwań dr Brzeg.
Projekcja filmu dokumentalnego przed apelem wzbudziła duże zainteresowanie. Po zakończeniu emisji długo trwała refleksyjna cisza.- Chcemy rejestrować w postaci audio-wideo każde skrawki pamięci dotyczące historii Zagórowa. Zbieramy je. Za moment poznacie państwo losy Tadeusza Jurkiewicza oraz nieznane dotąd perypetie Krzysztofa Kobylińskiego-mówił przed seansem Łukasz Parus, dyrektor MGOK.
Organizatorzy obchodów serdecznie dziękują wszystkim gościom i uczestnikom wydarzenia, członkom rodzin powstańców warszawskich, Józefowi Jurkiewiczowi i Zofii Dohnke, za występ w tegorocznym filmie i udostępnienie archiwów, Wojciechowi Lisiakowi z Twojej Słupcy za przygotowanie dokumentu, Bogdanowi Koniecznemu i Grupie Motocyklowej Zagórów za salwy honorowe, artystce Weronice Radnieckiej za oprawę artystyczną, harcerzom Zuzannie Radnieckiej i Maciejowi Wrzesińskiemu, paniom z SP Zagórów za upieczenie ciast oraz Magdalenie Waszak z firmy „Małe co nieco” za wypożyczenie dyfuzorów do napojów. (mgok)Zakończenie „Wakacji z MGOK”
28 lipca 2022 r. odbyło się zakończenie całego programu w ramach „Wakacji z MGOK”. Dzieci miały za zadanie namalować to, co najbardziej podobało się na naszych zajęciach wakacyjnych. Były wspomnienia, tańce, plany na kolejne ciekawe spotkanie na naszym skwerku. Nie zabrakło słodyczy za które dziękujemy p. Czesławowi Olszewskiemu, bo przez cały miesiąc mieliśmy zawsze coś słodkiego na zajęciach. A na zakończeniu była niespodzianka dla wszystkich dzieci – lody ufundowane przez Lodziarnię przy skwerku – dziękujemy p. Rafałowi Sarbinowskiemu i sympatycznym paniom za słodki poczęstunek. Za uzbierane żetony ze wszystkich zajęć troje dzieci otrzymało rodzinne karnety do kina ufundowane przez dyrektora MGOK Łukasza Parusa – dziękujemy. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom wraz z rodzicami za udział w zajęciach, instruktorom, animatorom za ciekawe zajęcia i zabawy. Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich wykonawców, którzy prezentowali się koncertowo na naszym skwerku – to były fajnie spędzone popołudnia w gronie przyjaciół i znajomych. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji spotkań, zajęć i koncertów na Skwerze Kultury oraz tym wszystkim, którzy skorzystali z naszej oferty wakacyjnej. Do zobaczenia za rok na kolejnych spotkaniach w ramach „Wakacji z MGOK”.
Spotkanie ze sportowcem Krystianem Ozdobą
26 lipca odbyło się na Skwerze Kultury w ramach akcji „Wakacje 2022 z MGOK” spotkanie ze sportowcem z Szyszłowa Krystianem Ozdobą. Rozmowę z biegaczem przeprowadził dyrektor MGOK Łukasz Parus. W wydarzeniu wzięli także udział ultramaratończycy z Borzykowa Elżbieta i Henryk Czerniakowie, którzy wspierają młodych biegaczy.
-Krystian 4 lata temu postanowił zmienić swoje życie. Z kanapowca ważącego 130 kg, został maratończykiem. Po drodze stracił 60 kg. Jego postawa może zainspirować innych do zmian, stąd dzisiejsze spotkanie. Warto poznawać ludzi podejmujących wyzwania- powiedział na początku rozmowy Łukasz Parus.
W wywiadzie poruszono wiele kwestii, m.in. wyznaczanie celów i ich realizacja, motywacja, indywidualny rozwój i marzenia. –Przemiana zaczęła się od tego, że byłem dość duży i szwankowały moje relacje z dziewczynami. Na jednej z lekcji WF-u przebiegłem półtora kilometra w… 19 minut. Wszyscy się ze mnie śmiali. Musiałem w końcu wziąć się za siebie. Najpierw zaczęły się ćwiczenia w domu, później na siłowni, a na początku pandemii zacząłem brać udział w wirtualnych biegach. Ćwiczyłem 3-5 godzin dziennie. Dość szybko pojawiły się rezultaty. Chudłem 5 kg na tydzień. Zmieniłem swoje życie i pokochałem bieganie-opowiadał Krystian.- Każdy może zrealizować swoje marzenia, ale ważne jest to, aby cel podzielić na mniejsze jego części. Od razu nie dokonamy zmian. Musimy je wdrażać konsekwentnie i systematycznie małymi kroczkami. To od was zależy, jak bardzo zależy wam na celu. To od was zależy, czy chcecie mieszkać w Sukcesowie, czy Późniejowicach. W Sukcesowie działa się od razu, natomiast w Późniejowicach wszystko odkłada się na potem, na jutro. Poza tym w Późniejowicach ludzie chcą cię odwieźć od zmian, bo będziesz od nich odstawać. Trzeba jak najszybciej opuścić Późniejowice spowite marazmem i wyprowadzić się do Sukcesowa-przekonywał metaforycznie biegacz. – W mojej przemianie największą rolę odegrała mama Marzena. Wspiera mnie, uczestniczy w zawodach i jest dla mnie opoką. Kocham mamę i nie wstydzę się, że jestem mamisynkiem-opowiadał.
Krystian ma dopiero 22 lata, a osiągnął bardzo dużo. Zaliczył ponad 100 biegów, kilka maratonów i jeden ultramaraton. Planuje w przyszłości zakwalifikować się na olimpiadę. Ma marzenia, które sukcesywnie realizuje. –Nawet jeśli mi się nie uda, będę mieć poczucie, że coś w tym kierunku robiłem. To mnie napędza-podkreślał.
Organizatorzy dziękują bardzo Krystianowi Ozdobie za rozmowę. Słowa podziękowania kierują również do Marzeny Ozdoby, Elżbiety i Henryka Czerniaków oraz wszystkich uczestników spotkania. (mgok)Koncert „Lubię wracać” w wykonaniu Weroniki Radnieckiej
23 lipca 2022 r. w ramach wakacji z MGOK odbył się wspaniały koncert młodej, zdolnej wokalistki Weroniki Radnieckiej. Śpiew to jej pasja od najmłodszych lat, którą realizuje zgodnie ze swoimi marzeniami w Akademii Muzycznej w Gdyni. Dzisiaj usłyszeliśmy wiele znanych piosenek z repertuaru polskich i zagranicznych artystów, które w nowych aranżacjach nabrały nowego fajnego brzmienia. Gratulujemy Weronice talentu, uporu w dążeniu do celu i życzymy jeszcze wielu sukcesów wokalnych, no i czekamy na role musicalowe. Dziękujemy sympatycznej publiczności za udział w koncercie i wspieranie młodych talentów. To było wspaniałe popołudnie. Mamy nadzieję, że jeszcze będzie okazja do posłuchania Weroniki. Do zobaczenia.
Wielkie budowanie – warsztaty Lego
22 lipca 2022 r. odbyły się trzecie i ostatnie już w te wakacje warsztaty Lego w ramach „Wakacji z MGOK”. Tematem zajęć było – Wielkie budowanie! Dzieci przeniosły się do świata kultowej gry Minecraft i zamieniły się w mistrzów budowania. Za pomocą klocków Lego tworzyły niesamowitą przestrzeń z bohaterami Minecrafta i nie tylko. Mimo rywalizacji każde dziecko wyszło z warsztatów z upominkiem. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w wakacyjnych warsztatach, p. Paulinie wraz z instruktorami za super ciekawe zajęcia i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach z klockami Lego.
Wyjazd do Aquaparku w Kaliszu
21 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbył się wyjazd grupy dzieci wraz z rodzicami na baseny odkryte do Aquaparku w Kaliszu. Ponieważ w tym dniu panował niesamowity upał ten wyjazd był strzałem w dziesiątkę. Tylko nad wodą , w basenach można było przetrwać ten upalny dzień. I tak się też się stało, że cały niemal dzień spędziliśmy chłodząc się w wodzie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takich wyjazdów na baseny przydałoby się więcej. Cóż obiecujemy, że w przyszłym roku pomyślimy. Fajny dzień, fajna grupa, która nie sprawiła żadnych problemów i co ważne bardzo rozsądnie korzystała i ze słońca i z wody. Tak trzymać! Dziękujemy p. Antoniemu Szczepaniakowi za super, klimatyzowany autokar, no i za to, że sam był naszym kierowcom i cierpliwie na nas czekał, no bo oczywiście był na koniec wycieczki Mac Donald. Dziękujemy wszystkim za udział w wyjeździe, Piotrowi i Mateuszowi za pomoc w opiece i do zobaczenia na kolejnych wycieczkach.
Lipcowe zebranie Klubu Seniora
20 lipca 2022 r. członkowie Klubu Seniora po raz kolejny tradycyjnie spotkali się w sali konferencyjnej Domu Kultury przy kawie i ciasteczku. Pomimo upału frekwencja dopisała. Wszystkim dopisał również humor. Omawialiśmy plan naszej dalszej działalności. Przy kawie i słodkościach spędziliśmy czas w wesołej, cudownej i miłej atmosferze. I już czekamy na kolejne spotkanie – przekazała Barbara Wiatrowska Przewodnicząca Klubu Seniora działającego przy MGOK.
Tydzień Liczenia Motyli w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie
20 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” wzięliśmy udział akcji „Tydzień Liczenia Motyli” w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Celem takich akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej, uświadomienie znaczenia roślin nektarodajnych oraz owadów zapylających rośliny. Dzieci po ciekawej prelekcji „Biologia, ekologia i znaczenie motyli” miały frajdę z łapania motyli i poznawania ich przepięknych kolorów. Były również zajęcia plastyczne, którego efektem były kolorowe motyle jako pamiątka z zajęć. Ostatnią obiecaną przez instruktorów OEP atrakcją było przygotowanie dzieciakom ogniska, co było wyczynem w tym upale i za co bardzo dziękujemy p. Patrykowi. Kiełbaski ufundował MGOK – również bardzo dziękuję w imieniu dzieci. Bardzo dziękujemy p. kierownik OEP p. Dorotce Kinast za zaproszenie, wszystkim pracownikom za życzliwe przyjęcie. Dziękujemy dzieciom z Ogniska Środowiskowo - Wychowawczemu wraz z p. Basią, Moniką i Julitą za udział z dziećmi w wycieczce oraz wszystkim dzieciom, które brały udział w wyjeździe. Wycieczki do OEP zawsze są bardzo ciekawe i chętnie w nich uczestniczymy. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.
Warsztaty plastyczne „Mandala techniką kropkowania”
19 lipca miały miejsce warsztaty plastyczne zatytułowane "Mandala techniką kropkowania". Były to ostatnie warsztaty przeprowadzone w ramach programu "Wakacje 2022 z MGOK".
Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się co to jest mandala. Mandala to symbol wywodzący się z dawnej tradycji indyjskiej. W ostatnich latach coraz częściej jest to także motyw artystyczny, a nawet wzór kolorowanek relaksujących dla dorosłych i dla dzieci.
Dowiedzieliśmy się też, że taka aktywność ma na nas bardzo dobry wpływ: rozwija wyobraźnię, pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Podczas dzisiejszych warsztatów plastycznych malowaliśmy mandale techniką kropkowania przy pomocy patyczków higienicznych i farb plakatowych. Efekty pracy były interesujące, co można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych poniżej.
RozBAW się z biblioteką
19 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyło się już ostatnie spotkanie z syklu „Biblioteka na leżakach”. Tym razem było dużo zabawy, quizy literackie, animacje z chustą Klanza, konkursy oczywiście z nagrodami. Dzisiaj każde dziecko otrzymało jakąś nagrodę. Dziękujemy wszystkim dzieciom za te spotkania, paniom z Biblioteki za super ciekawe zajęcia, paniom Monice i Julicie za udział z podopiecznymi z Ogniska Środowiskowego w Zagórowie i mamy nadzieję na takie same spotkanie już w Bibliotece. Do zobaczenia za rok!
„Eksperymentuj i buduj razem z nami” – warsztaty Lego
15 lipca 2022r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyły się kolejne warsztaty Lego pod nazwą „Eksperymentuj i buduj razem z nami – Laboratorium Bricks4Kidz – Tajemnice Dwutlenku Węgla”. Były to super ciekawe zajęcia, na których były eksperymenty, doświadczenia, mieszanie różnych składników i oczywiście świetna zabawa. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział i zapraszamy 22 lipca na ostatnie już warsztaty do świata kultowej gry Minecraft, będziemy bawić się w mistrzów budowania, będzie też konkurs z nagrodami. Zapraszamy.
VII Wielkopolskie Dni Sztuki i Zdrowia w Zagórowie
14 lipca odbyły się w sali kinowo-widowiskowej MGOK VII Wielkopolskie Dni Sztuki i Zdrowia. Po raz drugi odwiedzili nas artyści ze Stowarzyszenia Wspierania Sztuki, Edukacji i Terapii ArteFakt, dzieląc się takimi dziedzinami sztuki, jak malarstwo, film i muzyka. Miały miejsce recital „Najpiękniejsze” Hanny Zimmermann, koncert wokalno-instrumentalny zespołu Tango Fogg „Zapomniana piosenka” ( Radosław Elis-wokal, Paweł Pełczyński- saksofon, Michał Gajda- akordeon, Jan Zeyland- fortepian, Krzysztof Samela- kontrabas, Mirosław Kamiński-perkusja), wystawa malarska Piotra Paraniaka „ Dłonie-Relacje” oraz spotkanie autorskie z Adamem Leńcem „Paryski wernisaż”.
Na początku wydarzenia prezes Stowarzyszenia ArteFakt Krzysztof Samela i dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie Sylwia Pawlicka (artyści tego dnia rano występowali w zagórowskim DPS-ie) przekazali informacje o certyfikatach dla podmiotów wyróżniających się aktywnością na niwie pomocy i wsparcia dla potrzebujących. Wyróżnienia otrzymali Szkoła Podstawowa w Zagórowie, Niepubliczne Przedszkole Ekoludki w Zagórowie oraz Stowarzyszenie „Wspólne Podwórko”. – DPS Zagórów otrzymał duże wsparcie od tych podmiotów podczas pandemii. Bardzo to doceniamy i chcieliśmy wyrazić słowa podziękowania-powiedziała dyrektor Sylwia Pawlicka. – Pomaganie jest łatwe. Jeśli macie obok siebie osobę samotną, co stoi na przeszkodzie, żeby tę osobę w jakimkolwiek stopniu wesprzeć, np. gdy sobie kupujemy bułkę, jej też kupmy. To tak niewiele kosztuje, a wiele zmienia-zachęcał do wrażliwości i działania Krzysztof Samela.
Następnie głos zabrali malarz Piotr Paraniak i filmowiec Adam Leniec, którzy opowiadali i sile przekazu malarstwa i filmu. –Pomysł na prace z dłońmi pojawił się kilka lat temu. Nawiązuję też do innych dzieł z historii sztuki, prezentując odcisk własnej dłoni. Do tego umieszczam postaci odzwierciedlające ludzkie zmagania z losem-tłumaczył Piotr Paraniak. – Nie będę państwu prezentował mojego filmu, gdyż nasze spotkanie trwałoby zbyt długo. Wkrótce na stronie MGOK Zagórów pojawi się link do filmu. Będziecie państwo mogli sami zapoznać się z moimi zmaganiami w paryskiej galerii sztuki i zobaczyć to, czego na normalnym wernisażu nie sposób dostrzec-tajemniczo opowiadał o swojej pracy Adam Leniec.
Po prelekcjach Halina Zimmerman zaśpiewała kilka piosnek, m.in. z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, wprowadzając audytorium w liryczny nastrój, a później w muzyczny świat międzywojnia i twórczości Mieczysława Fogga zabrali widownię artyści zespołu Tango Fogg. Frontman Radosław Elis okraszał utwory dykteryjkami, tańczył, uwodził publiczność oraz grał na trąbce i akordeonie. Muzycy z kolei niczym jazzmani z Orleanu (artyści prezentowali jazzowe aranżacje utworów Fogga) porywali słuchaczy, o czym świadczyły ich częste poruszania rękami i głową, bujanie się w fotelu oraz podśpiewywanie refrenów.
Organizatorzy serdecznie dziękują prezesowi Stowarzyszenia ArteFakt Krzysztofowi Sameli za pamięć o MGOK Zagórów i ponowne odwiedziny. Kłaniają się także wszystkim przybyłym artystom, publiczności oraz Joannie Graszk-Łojewskiej za częściową oprawę fotograficzną koncertu. (mgok)„Zdrowo i sportowo” – gry i zabawy sportowe
14 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” dzisiaj było zdrowo i na sportowo. Odwiedziliśmy teren naszego Orlika, aby trochę się poruszać. Na tych, którzy lubią kopać piłkę czekały konkurencje związane z piłką nożną, były gry w tenisa, badmintona, w dwa ognie, można było również poćwiczyć na siłowni. Bardzo fajny czas spędzony na wspólnych grach i zabawach, które integrują i rozwijają sprawność fizyczną. Dziękujemy wszystkim dzieciom za wzięcie udziału w spotkaniu, p. Monice z Ogniska Środowiskowego za udział z podopiecznymi, Piotrowi i Mateuszowi za zoorganizowanie konkurencji piłkarskich, a wszystkim za fajną zabawę i szczery uśmiech. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach, które dla Was przygotowujemy.
Podwieczorek z KGW, czyli naleśniki, kawa po arabsku i rozmowy o pracy społecznej
13 lipca na Skwerze Kultury przy MGOK odbył się „Podwieczorek z Członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Zagórów”. Działaczki ze Skokumia, Kopojna, Imielna, Augustynowa, Myszakówka i Łomowa przygotowały ponad 200 naleśników (!), które serwowały z pysznymi dżemami, miodami i syropami domowej produkcji. Goście poznali m.in. smaki dyni i gruszki z cynamonem, mniszka i pędów sosny. Do tego aktywistki przyrządziły aromatyczną kawę po arabsku według przepisu Malki Kafki, właścicielki sieci restauracji Tel Aviv Urban Food, która zasponsorowała mieszanki egzotycznych przypraw.
Po degustacji miała miejsce rozmowa, którą przeprowadził z członkiniami KGW dyrektor MGOK Łukasz Parus. Tematyka wywiadu dotyczyła stażu poszczególnych KGW, dotychczasowych osiągnięć, planów i działalności społecznej. Poruszono także kwestie związane z utrudnieniami pojawiającymi się w działaniach:- Nasze stowarzyszenia mają w pewnym sensie charakter rodzinny i funkcjonują od pokoleń. Nasi dziadkowie i pradziadkowie działali w podobny sposób. Spotykamy się w remizie jak w domu. Lubimy się integrować- powiedziała Ewa Chlebowska z KGW Augustynów.-Stawiamy na lokalne produkty. Skokum słynął z kaszy jaglanej, zatem i my wykorzystujemy ją do przygotowywania przeróżnych dań, deserów, kotletów, itp. –opowiadała Elżbieta Mróz z KGW Skokum. – Czasami są problemy z frekwencją na zebraniach, ale i tak warto działać. Daje nam to poczucie spełnienia i satysfakcji-mówiła Monika Staszak-Śleziona z KGW Kopojno. –Nam świetnie współpracuje się z sołtysem, który nas wspiera i motywuje do działań. Aktywizuje się wtenczas cała wieś-mówiła Honorata Maćkowska z KGW Imielno. –Uwielbiamy robić coś dla innych. Te spotkania i przygotowywania różnych wydarzeń dają nam moc sprawczą. Przez to dzieje się dużo fajnych rzeczy-relacjonowała Katarzyna Górecka z KGW Myszakówek. – Nas jednoczą m.in. dożynki. Cała wieś angażuje się w przygotowania. To święto naszej miejscowości. Prawie wszyscy pomagają i chcą być razem. Wtedy spędzamy ze sobą cały dzień i całą noc- opowiadała Dagmara Kinast ze Stowarzyszenia Łomowianki.
Zebrani słuchali działaczek z dużym zainteresowaniem i uznaniem. Nie da się ukryć, że KGW świetnie promują Gminę Zagórów w całej Polsce (liczny udział w konkursach i przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich) i poprzez swoją pracę zachęcają innych do aktywności.- Poświęcamy dużo prywatnego czasu, dość często własne środki finansowe, ale wierzymy w moc współdziałania i robienia czegoś dla innych i naszej Gminy. Każdy może się do nas zapisać. To nic nie kosztuje. Dołączcie do nas! Zapraszamy! A naszych produktów będziecie mogli spróbować już 4 września podczas Dożynek Powiatowych w Zagórowie-powiedziały zgodnie na zakończenie spotkania członkinie KGW.
Organizatorzy wydarzenia serdecznie dziękują działaczkom KGW za spotkanie, chęć współpracy i zaangażowanie. Podziękowania kierują również do Malki Kafki za zasponsorowanie przyprawy do kawy. (mgok) Część zdjęć wykonała Joanna Graszk-Łojewska„Zaplątani, czyli od supełka do węzełka”- warsztaty ze sznurkiem
13 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyły się bardzo ciekawe i lubiane przez dzieci warsztaty ze sznurkiem pod nazwą „Od supełka do węzełka”, które poprowadziła nasza lokalna artystka p. Alicja Ocińska. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się co to jest makrama, co można fajnego wykonać ze sznurka i jakie umiejętności są do tego potrzebne. Dzisiejszym zadaniem było wykonanie wbrew pozorom łatwego listka. Każdy sam wybierał kolor sznurków, z których miał powstać listek, musiał go zapleść, wyczesać sznureczki grzebieniem lub szczotką, a następnie usztywnić lakierem i według szablonu wyciąć. Bardzo pracochłonne zadanie, ale wszyscy dali radę i zabrali do domu własnoręcznie upleciony listek. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach, a szczególnie grupie kolonistów, którzy wypoczywają w Zapowiedni wraz z p. Hanną Campkin. Bardzo dziękujemy naszej instruktorce p. Alicji za super fajne warsztaty i mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się zorganizować takie warsztaty. Do zobaczenia.
„Opowieści Lemoniadowego Pana”
12 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyły się warsztaty kulinarne pod bardzo ciekawą nazwą „Opowieści Lemoniadowego Pana”, którym okazał się być znany i lubiany już Pan Grzegorz Cieślewicz - Prezes TPZZ w Zagórowie. Jak zawsze znalazł czas dla dzieci, by czymś je zaciekawić opowiadając o dużym znaczeniu wody w przyrodzie. Ale jak zawsze na takich warsztatach można było oczywiście czegoś posmakować. Tym razem ponieważ jest dość ciepło, były to warsztaty przygotowywania bardzo zdrowych i orzeźwiających lemoniad z różnych owoców, z różnymi dodatkami i w różnych kolorach. Bardzo ciekawe pomysły, które na pewno dzieci wykorzystają w swoich domach. Dziękujemy Grzegorzowi za wsparcie i pokaz kulinarny, wszystkim dzieciakom za udział, a jutro zapraszamy o godz. 17.00 na pyszne naleśniki, które na skwerku przygotowywać będą Panie z KGW z naszego terenu. Zapraszamy.
RozCZYTAJ się z Biblioteką
12 lipca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie z Biblioteką w Zagórowie. Tym razem pod hasłem „RozCZYTAJ się z biblioteką mogliśmy poczytać najciekawsze książki ze zbiorów biblioteki, poznać różne sposoby czytania: teatrzyk kamishibai, audiobooki, książki paragrafowe, książki trójwymiarowe pop-up. Bardzo dziękujemy Paniom z Biblioteki p. Katarzynie Nowickiej i Joasi Kruczkowskiej za ciekawe zajęcia, a już za tydzień ostatnie spotkanie i zabawy, quizy, animacje z chustą Klanza, konkursy z nagrodami. Zapraszamy!
Warsztaty mażoretek
7 lipca 2022 r. odbyły się w sali gimnastycznej SP w Zagórowie warsztaty dla zagórowskich Mażoretek, pod przewodnictwem p. Michaliny Trawińskiej z Sompolna. Jak powiedziała Alicja Matuszak – instruktorka naszych mażoretek – „ dziewczyny z chęcią i zapałem brały udział w warsztatach, dzięki którym udoskonalały swoje umiejętności taneczne i marszowe. Jeszcze raz dziewczyny bardzo dziękują Pani Michalinie za cenną naukę i wskazówki, z których na pewno skorzystają”. My również dziękujemy dziewczętom za udział w warsztatach, które sfinansował MGOK oraz p. Michalinie wraz ze swoją podopieczną za czas poświęcony na warsztaty. A efekty na pewno zobaczymy na najbliższych występach.
Spotkanie o Irlandii i Irlandczykach
8 lipca odbyło się w sali konferencyjnej MGOK spotkanie z Beatą Niesobską zatytułowane „Opowieści o Szmaragdowej Wyspie i jej mieszkańcach”. Wydarzenie miało zostać zorganizowane na Skwerze Kultury, jednak „pogoda irlandzka” to uniemożliwiła. Niemniej uczestnicy miło spędzili czas w MGOK, poznając bardziej Irlandię oraz mogąc przy okazji spróbować irlandzkich ciasteczek i herbaty z mlekiem.
Beata Niesobska prowadzi w Zagórowie prywatną szkołę nauki języka angielskiego Home of English. Przez 10 lat mieszkała w Irlandii niedaleko Limerick. Jest nauczycielką języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego oraz absolwentką dziennikarstwa, komunikacji masowej i branży turystycznej. Ponadto weganką, joginką, projektantką wnętrz, malarką botaniczną, szczęśliwą mamą Gabriela oraz posiadaczką siedmiu spanieli.
-Jakiś czas temu dowiedziałem się, że Beata mieszka w Zagórowie, prowadzi szkołę językową, a wcześniej żyła w Irlandii. Pomyślałem, że zaproszę ją do MGOK, aby poopowiadała o Zielonej Wyspie i jej mieszkańcach-powiedział na początku spotkania Łukasz Parus, dyrektor MGOK, który poprowadził spotkanie. –Przyjęłam zaproszenie, gdyż Irlandia i Irlandczycy są bardzo ciekawi i warto ich poznać. Ponadto będę mieć okazję poznać moich sąsiadów, czyli państwa-odpowiedziała Beata Niesobska.
W rozmowie poruszono wiele tematów dotyczących m.in. kultury i mentalności Irlandczyków, zachowań i zwyczajów, kuchni, sportu, spędzania czasu wolnego i wyznawanych wartości.- Irlandczycy są ufni wobec ludzi. Dają kredyt zaufania. Nie uprzedzają się. Bardzo dbają, aby nie naruszać sfery prywatnej rozmówcy. (…) Są też ciekawi innych ludzi, kultur. Uwielbiają podróżować. Nie ma zawiści i zazdrości pośród nich-opowiadała Beata Niesobska.
Pojawiały się również pytania od uczestników oraz humorystyczne akcenty. –Jednym z tematów tabu, o którym nie lubią rozmawiać Irlandczycy, jest seks. Od razu się rumienią-opowiadała nauczycielka.
To był ciekawy wieczór spędzony w przyjacielskiej atmosferze .Wszyscy nabrali ochoty, aby jechać do Irlandii.
MGOK serdecznie dziękuje Beacie Niesobskiej i uczestnikom za spotkanie. Szczególne podziękowania kieruje do Ewy Łakomiak i Matyldy Śruby za upieczenie pysznych ciasteczek według irlandzkiego oryginalnego przepisu.(mgok)Wycieczka do Orientarium w Łodzi
8 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyła się wycieczka do Orientarium w Łodzi dzieci, rodziców i chętnych seniorów. Ostatnio trzy lata temu widzieliśmy budowę tego obiektu, a w tym roku mogliśmy podziwiać już w całości oddany do użytku imponujący obiekt. A co zobaczyliśmy w Orientarium? Orientarium w Łodzi to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać w obiekcie.
Część ekspozycyjna została podzielona na 4 części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. Codziennie o 11:00 można oglądać karmienie i kąpiel w basenie - zarówno z tarasu w słoniarni, jak i przez szybę tunelu podwodnego. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów - nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.
Przy strefie food court znajduje się Mini Zoo. Zamieszkały tu udomowione gatunki zwierząt, które są przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem. Zwiedzający mogą z nimi obcować oraz je karmić specjalnie przygotowaną karmą.
Obok Mini Zoo znajduje się najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. To królestwo kilku gatunków zwierząt. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, Krakena i jego partnerkę, Penelopę, orangutany sumatrzańskie – Ketawę, Budiego i Joko, gibony, langury jawajskie, binturongi, kanczyle jawajskie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.
W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się około 1300 ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i Himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają między innymi koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony
Kolejna strefa, zwana Celebes, podzielona jest na dwa wybiegi. Jeden z nich zajmują wyderki orientalne, Marlenka i Vincent, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim zamieszkała rodzina makaków – Punjub, Calineczka, Naomi oraz Jaya.
Tyle było właśnie atrakcji i wycieczka należała do bardzo udanej propozycji dla wszystkich lubiących zwierzęta. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki. Jeżeli się uda zorganizować kolejny wyjazd we wrześniu, bo chętni jeszcze się zgłaszali, to pojawią się informacje. Do zobaczenia!
Gra terenowa „Poznaj swoje miasto”
7 lipca o godz. 15:30 wystartowała ze skwerku kultury kolejna już gra terenowa pt. „Poznaj swoje miasto”. Dwie grupy dzielnych i bystrych dzieciaków przemierzały ulice Zagórowa w poszukiwaniu ukrytych w różnych miejscach zagadek. Rozwiązanie każdej z nich prowadziło do kolejnej łamigłówki. W tym roku wygrała grupa zielona. Na mecie czekały na wszystkich pyszne kiełbaski z grilla. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej zabawie, opiekunom grup: p. Iwonce Bętkowskiej i p. Mateuszowi Kotuńskiemu oraz rodzicom, za opiekę nad dziećmi podczas rozgrywki, a strażakom z OSP Zagórów, za użyczenie grilla. Mamy nadzieję, że za rok znów rozegramy kolejną grę terenową ulicami naszego miasteczka.
Biesiada Muzyczna na Skwerze Kultury
7 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyła się Biesiada Muzyczna – jako propozycja dla seniorów, członków Klubu Seniora, słuchaczy ZUTW i wszystkich tych, którzy chcieli posłuchać muzyki akordeonowej. A naszymi gośćmi byli p. Jan Herian i jego wspaniały uczeń Wiktor Bąk. Nasi artyści są już znani lokalnym miłośnikom muzyki, ponieważ często są zapraszani na różne spotkania okolicznościowe i są zawsze fajną muzyczną ozdobą takich spotkań. Również dzisiaj na naszym skwerku zabrzmiała muzyka i można było się relaksować. Bardzo dziękujemy p. Jankowi, że mimo wielu trudów zawsze ma dla nas czas, Wiktorowi, że lubi grać dla tak fajnej publiczności i, że też mimo wakacji przyjął nasze zaproszenie. Również dziękujemy rodzicom Wiktora za wsparcie i poświęcony czas. Gorące podziękowania dla Pań, które upiekły na dzisiejsze wydarzenie pyszne ciasta. Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom naszej Biesiady Muzycznej i mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze spotkać w tak doborowym towarzystwie. Do zobaczenia!
Warsztaty plastyczne PAPIEROWY PEJZAŻ 3D
Dzisiaj miały miejsce kolejne warsztaty plastyczne zatytułowane "Papierowy pejzaż 3D". Po raz kolejny pogoda sprawiła nam psikusa, było mokro i wiał wiaterek, który rozwiewałby nam elementy pejzażu. Warsztaty musiały odbyć się w sali konferencyjnej MGOK. Podczas zajęć musieliśmy się wykazać dużą cierpliwością i sprawnością manualną. Do pracy przy powstaniu pejzażu z radością włączały się mamusie i babcie. Końcowy efekt pracy był zachwycający, co można zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych poniżej.
Wszystkim dzieciom, mamusiom i babciom dziękujemy za udział w dzisiejszych warsztatach plastycznych i już dziś zapraszamy na kolejne, które odbędą się 19 lipca w godz. 15.00-17.00.
Bezpieczne wakacje – Wyjazdy = Powroty
Pod taką nazwą odbyła się jak co roku na początku wakacji prelekcja na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji prowadzona przez Monikę Łyskawińską. Tym razem jednak oprócz teorii była zabawa, rowerowy tor przeszkód i prawdziwa rywalizacja. Bardzo fajny sposób sprawdzenia w praktyce umiejętności prawidłowej jazdy na rowerze. Były dyplomy i nagrody na zwycięzców i słodki upominek dla wszystkich dzieci. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za udział, a szczególnie podopiecznym z Ogniska Środowiskowo – Wychowawczego w Zagórowie wraz z Paniami Barbarą i Moniką . Bardzo dziękujemy p. Monice Łyskawińskiej za przygotowanie naszego spotkania. Mamy nadzieję, że te cenne uwagi na temat bezpieczeństwa każdy weźmie sobie do serca.
„Wakacyjne Figle Migle”
5 lipca 2022 r. na Skwerze Kultury w Zagórowie odbyła się w ramach „Wakacji z MGOK” super atrakcja dla młodszych dzieci. Wakacyjne Figle Migle prowadzone przez animatorki z Niepublicznego Przedszkola „Ekoludki” w Zagórowie- Izabellę Graczyk, Martynę Rybicką i Annę Rogacką. Dzieciom bardzo przypadły do gustu wszystkie zabawy animacyjne, konkurencje sprawnościowe i tańce ilustracyjne. Fajna zabawa dla wszystkich dzieci tych mniejszych i tych większych. Bardzo dziękujemy wspaniałym animatorkom za zorganizowanie dzieciom warsztatów animacyjnych. Mamy nadzieję do zobaczenia na kolejnych jeszcze animacjach.
„KsięgoZbiór” – akcja czytania w plenerze
5 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” Biblioteka w Zagórowie przygotowała dla dzieci, młodzieży i wszystkich chętnych akcję czytania w plenerze na Skwerze Kultury. Pogoda nam sprzyjała, więc fajnie było poczytać na leżaczkach. Dziękujemy przedszkolakom wraz z Paniami, dzieciom z Ogniska Środowiskowego również z Paniami oraz pensjonariuszom Z Domu Opieki w Zagórowie wraz z opiekunami za udział w akcji przygotowanej przez Bibliotekę w Zagórowie. A za tydzień 12 lipca od godz.14.00 do 16.00 zapraszamy na akcję „RozCZYTAJ” się z Biblioteką. Do zobaczenia.
Wystawa fotograficzna i podsumowanie projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”
1 lipca na Skwerze Kultury przy MGOK Zagórów odbyła się prezentacja wystawy fotograficznej wieńczącej projekt „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, który był realizowany od marca do czerwca br. przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Prezentacji zdjęć towarzyszyło również podsumowanie projektu.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele seniorów i młodzieży oraz wiceburmistrz Gminy Zagorów Karol Błaszczak i wicedyrektor Szkoły Kostaneckich Adam Wojtczak.
Animator Młodszy projektu Łukasz Parus podsumował dotychczasowe działania, a później wywiązała się żywa rozmowa na temat ekologii i działań proekologicznych na terenie Gminy Zagórów.
- W ubiegłym roku udało się nam z panią Romualdą Matusiak, Animatorem Starszym projektu, przekonać kapitułę Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” do naszego pomysłu i pozyskać 11,500 PLN. Jak się później okazało, Towarzystwo „ę” dołożyło nam jeszcze 900 PLN na wizytę studyjną do Czeszewa. W sumie otrzymaliśmy 12.400 PLN. To już jest suma pozwalająca na działania. Cieszymy się bardzo, że udało się zorganizować grupy seniorów i młodzieży chętnych do aktywności na rzecz ekologii. Pod koniec lutego odbyło się spotkanie organizacyjne, a później przystąpiliśmy do wykonywania zaplanowanych działań. Zorganizowaliśmy Gminną Akcję Sprzątania Lasu na Szubiankach, w której wzięło udział ponad 200 osób. Wykonaliśmy koszulki ekologiczne, zaprojektowaliśmy i wydrukowaliśmy 10.000 ulotek oraz na środowym targu przeprowadziliśmy happening. Zwróciliśmy uwagę lokalnej społeczności na temat zaśmiecania lasu i ekologii. Ulotki dostarczyliśmy szkołom, przedszkolom i instytucjom. W maju mieliśmy kąpiele leśne z udziałem instruktorki z Leśnych Projektów z Katowic Katarzyny Grabki. To była uczta dla zmysłów. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy, wierząc we wspólną ideę. Po kąpielach leśnych uczestniczyliśmy w wyjeździe studyjnym do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Zyskaliśmy szersze spojrzenie na ochronę lasu. Później malowaliśmy murale proekologiczne, które były wyeksponowane na Skwerze Kultury, oraz zainstalowaliśmy w lesie 9 tablic informacyjnych. Dzisiejsza wystawa wieńczy nasz projekt, ale to nie oznacza, że przestaniemy działać dla przyrody-powiedział Łukasz Parus.
-Udział w projekcie był fantastyczną przygodą i obudził do działań seniorów i młodzież. Dziękujemy bardzo wszystkim za pomoc i zaangażowanie. Dziękujemy władzom samorządowym za zaufanie i wsparcie. Dziękujemy kierowniczce Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie Dorocie Kinast, instruktorce Kasi Grabce z Leśnych Projektów, prezesowi Grzegorzowi Cieślewiczowi i działaczom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, prezesowi Michałowi Królowi i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie, plastyczce Emilii Harmacińskiej i księgowej Dorocie Juszczak-Cegielskiej z MGOK, dyrektor Szkoły Kostaneckich Małgorzacie Iwanickiej, nauczycielce biologii i chemii Iwonie Kałużnej, nauczycielowi Michałowi Ulatowskiemu i uczniom ze Szkoły Branżowej Szkoły Kostaneckich, działaczowi TPZZ Henrykowi Ulatowskiemu, fotografikowi Jerzemu Orchowskiemu, Piotrowi Wielińskiemu z Drukarni Braci Wielińskich w Koninie oraz Małgorzacie Stanowskiej i tutorowi Marcinowi Lićwinko z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Dzięki Państwa wsparciu i okazanej pomocy mogliśmy sukcesywnie realizować punkty projektu- powiedziała Romualda Matusiak, Animator Starszy projektu.
Wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak, wicedyrektor Szkoły Kostaneckich Adam Wojtczak oraz przedstawicielka młodzieży Daria Dudkowiak i seniorzy mówili o nieustannej potrzebie dbania o las i ekologię oraz organizacji cyklicznych wydarzeń i akcji, np. sprzątania lasu, aby edukować lokalne społeczeństwo i podkreślać, jak wielką wartość stanowi w naszym życiu przyroda.- Naszym działaniom musi przyświecać hasło „od nowa”, bo tak naprawdę od nowa, od początku należy artykułować problem, jakim jest zaśmiecanie i dewastowanie lasu-spuentowała jedna z seniorek.
Sztalugi, antyramy, wydruk zdjęć i poczęstunek zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Lokalni działacze, którzy kochają las i o niego dbają, a także się w nim kąpią, nie rezygnują z pracy dla ekologii. Jesienią planują zorganizować spotkanie na temat utworzenia dydaktycznej ścieżki przyrodniczej w szubiankowskim lesie. Marzą im się ławostoły ekologiczne, wiaty i altany. Chcą, aby w lesie mogły w przyszłości odbywać się lekcje, zajęcia i warsztaty. Chcą, aby las stał się również miejscem edukacji (mgok)Wyjazd grupy seniorów na Termy w Uniejowie
1 lipca 2022 r. odbył się wyjazd seniorów na termy do Uniejowa. Jest to bardzo popularne miejsce do odpoczynku i relaksu, stąd pomysł, by po dłuższej przerwie tam właśnie pojechać. Pogoda dopisała, było dużo słońca i kąpiele w solankach, masaże, bicze wodne. Coś dla zdrowia i lepszej kondycji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, aby takie wyjazdy organizować częściej, bo wtedy dają lepszy efekt. Planujemy wybrać się znowu na jesień, w październiku. Już zachęcamy do zapisów, bo warto korzystać z takich leczniczych kąpieli. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i mamy nadzieję do zobaczenia na kolejnych wyjazdach.
„Przygoda z Harrym Potterem” – warsztaty Lego
1 lipca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyły się super ciekawe warsztaty Lego pod nazwą „Przygoda z Harrym Potterem” organizowane przez Bricks 4 Kidz z Konina. Dzieci budowały z klocków Lego modele prosto z Hogwartu , wykonywały czarodziejskie różdżki, magiczne kule i niesamowite świecące slime’y. Bardzo fajne, ciekawe zajęcia, które rozbudziły fantazję. A już za dwa tygodnie 15 lipca zapraszamy na kolejne zajęcia, tym razem poznacie tajemnice dwutlenku węgla. Czeka Was znów dużo atrakcji – do zobaczenia, szczegóły pojawią się na plakacie zapowiadającym te warsztaty.
„Od patyka do koszyka”
30 czerwca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyły się warsztaty z wikliny, które prowadził lokalny plecionkarz Mariusz Kaźmierczak. Bardzo ciekawe warsztaty, z których dzieci dowiedziały się jak uprawia się wiklinę, kiedy się ją ścina, w jaki sposób uzyskujemy różne kolory wikliny, jak ją przygotowujemy do plecienia i na koniec jak wygląda sam moment plecienia różnych ciekawych przedmiotów z wikliny. Bo to nie tylko koszyczki – to są również tace, doniczki, miseczki a nawet meble. Dzisiaj każde dziecko własnoręcznie wykonało koszyczek, które zabrało do domu. Może to być doniczka na kwiatek, pojemnik na kredki czy jak powiedział p. Mariusz można tam trzymać cukierki. Mogliśmy podziwiać różne formy i kolory koszyczków, które przywiózł nasz gość, a nawet kupić. Bardzo dziękujemy p. Mariuszowi za super ciekawe warsztaty, wszystkim dzieciom za udział. Dziękujemy również p. Monice i Sylwii z Ogniska Środowiskowego w Zagórowie za skorzystanie z dziećmi z zaproszenia na warsztaty. Do zobaczenia na zajęciach w przyszłym tygodniu.
Popołudnie z tańcem
29 czerwca 2022 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyło się na Skwerze Kultury „Popołudnie z tańcem” dla wszystkich dzieci, rodziców, dziadków. Były to tańce integracyjne, w kręgu, liniowe i zumby. Dla każdego coś fajnego, bo takie tańce można wykorzystać przy każdej okazji. Dziękuję dziewczętom z Grupy Tęcza za pomoc, za przygotowanie również układów dla dzieci, za solówki, które zaprezentowały i za to, że zawsze mogę na nie liczyć. Dziękuję również dzieciom z Grupy Iskierek, bo na Was też mogę liczyć i zawsze świetnie się bawicie. Mam nadzieję, że zapamiętałyście naszą belgijkę, taniec grecki, macedoński i dobrze się bawiłyście. Do zobaczenia jutro na warsztatach wikliniarskich na skwerku o godz. 10.00. Do zobaczenia!
Zebranie organizacyjne w sprawie Dożynek Powiatowych
29 czerwca 2022 r. w sali konferencyjnej MGOK odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne z inicjatywy Burmistrza Karola Błaszczaka, ponieważ Gmina Zagórów wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Słupcy będzie organizatorem Dożynek Powiatowych, które odbędą się 4 września przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Dzisiaj omawiano pierwsze sprawy organizacyjne dotyczące tego wydarzenia. W spotkaniu uczestniczyły panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które wezmą udział w Dożynkach. Tegoroczną gwiazdą dożynek będzie zespół Top Girls, a na pewno nie zabraknie atrakcji kulinarnych, występów lokalnych artystów i atrakcji dla dzieci. O kolejnych szczegółach poinformujemy po kolejnym zebraniu, które odbędzie się w lipcu. Do zobaczenia na Dożynkach Powiatowych w Zagórowie!
Pierwsze wakacyjne warsztaty plastyczne
Upał ostatnio daje się we znaki. I choć wszyscy lubimy lato, to nasze organizmy nie chcą pogodzić się z wysoką temperaturą. Pewnie ma tak wiele osób. Dlatego warto sobie przypomnieć o tak cudownym w swojej prostocie urządzeniu do robienia wiatru, jakim jest wachlarz, który został prawie zapomniany przez nas. Wachlarz to prosty i lekki sposób nie tylko na schłodzenie ciała, ale też świetny element dekoracyjny - to szykowny dodatek do wielu klasycznych stylizacji. Dziś powoli wraca do łask i jest już konieczny nie tylko jako element kostiumu i przebrania.
Podczas wczorajszych warsztatów plastycznych zatytułowanych „Coś dla ochłody” wykonywaliśmy papierowe wachlarze. Do ich powstania wykorzystaliśmy dobrze znaną technikę orgiami. Trzeba się było wykazać cierpliwością i dużą sprawnością manualną. Poradziliśmy sobie z tym doskonale. Do prac przy powstaniu wachlarzy z ochotą włączały się mamy i babcie. Efekty były warte wysiłku, co prezentujemy na poniższych zdjęciach.
Już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty plastyczne „Papierowy pejzaż 3D”, które odbędą się 6 lipca od godz.15.00-17.00
„RozeGRAJ to z biblioteką!”
28 czerwca 2022 r. na Skwerze Kultury przed MGOK odbyło się kolejne wydarzenie w ramach „Wakacji z MGOK, tym razem przygotowane przez Bibliotekę w Zagórowie. Było to pierwsze spotkanie z czterech , które odbędą się w każdym tygodniu wakacji. Dzisiaj było to wydarzenie pod nazwą „RozeGRAJ to z biblioteką. Były to bardzo ciekawe gry i zabawy z Finlandii i Francji: kubb, bule oraz ciekawe książki w sam raz na leżak. Mimo, że pogoda sprawiła nam psikusa, to reszta zabaw odbyła się w bibliotece. Bardzo ciekawe zabawy – dziękujemy Paniom z biblioteki za fajne zajęcia i do zobaczenia za tydzień 5 lipca na kolejnych pod nazwą „KsięgoZbiór”. Do zobaczenia!
Instalacja i odsłonięcie tablic informacyjnych w lesie na Szubiankach
Przedostatnim działaniem seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w ramach projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w konkursie „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, były instalacja i odsłonięcie tablic informacyjnych w lesie na Szubiankach w Zagórowie.
27 i 28 czerwca pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie wkopali w zagórowskim lesie 9 tablic informacyjnych. 6 tablic z nagłówkiem „Tu las, Twój przyjaciel” pojawiło się przy ulicach Szubianki i Leśnej. Pozostałe, „Kąpiele leśne shinrin-yoku”, „Ptaki w naszym lesie” i „Drzewa w naszym lesie” zostały zainstalowane przy głównym dukcie. Pomoc przy tworzeniu tekstów na tablice uczestnicy projektu otrzymali od Doroty Kinast, kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, oraz Katarzyny Grabki, instruktorki leśnych kąpieli z Leśnych Projektów w Katowicach. Układem graficznym zajęła się Emilia Harmacińska, instruktorka plastyki w MGOK Zagórów. Zdjęcia ptaków udostępnił fotografik Jerzy Orchowski z Lądku. Stelaże do tablic wykonali w ramach zajęć praktycznych uczniowie Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Michała Ulatowskiego. W pracach przy tworzeniu stelaży uczestniczył członek stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej Henryk Ulatowski.
28 czerwca nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablic z udziałem wiceburmistrza Gminy Zagórów Karola Błaszczaka oraz przedstawicieli seniorów, młodzieży i stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
-Gratuluję sukcesywnego realizowania projektu. Cieszę się i jestem dumny z działań seniorów i uczniów na rzecz ekologii, która jest ważna dla lokalnego samorządu. Mam nadzieję, że ten projekt nie będzie państwa ostatnim przedsięwzięciem. Działajcie dalej, gdyż robicie piękne rzeczy-powiedział wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak.
-Spełniło się jedno z naszych marzeń, tj. przy wejściach do lasu pojawiły się tablice, które zapraszają do korzystania z lasu oraz zachęcają do dbania o leśną przestrzeń. Z tekstów na tablicach można dowiedzieć się, jak las pozytywnie wpływa na nasz organizm, jak przeprowadzić leśną kąpiel oraz jak rozpoznać ptaki i drzewa-powiedziała Romualda Matusiak, Animator Starszy projektu.
- Jesteśmy przekonani, że tablice przyczynią się do wzrostu świadomości mieszkańców Gminy Zagórów na temat leśnego ekosystemu i ci, którzy dotychczas zaśmiecali las, w końcu się zreflektują, że taki proceder jest zwyczajnym barbarzyństwem-powiedziała Daria Dudkowiak, przedstawicielka młodzieży ze Szkoły Kostaneckich.
Uczestnicy projektu serdecznie dziękują prezesowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie Michałowi Królowi oraz pracownikom, panom Krzysztofowi, Adamowi, Radosławowi i Marianowi, za zainstalowanie tablic. Dziękują również Michałowi Ulatowskiemu, Henrykowi Ulatowskiemu, uczniom Szkoły Branżowej, Emilii Harmacińskiej, Dorocie Kinast, Katarzynie Grabce, Jerzemu Orchowskiemu i Piotrowi Wielińskiemu z Drukarni Braci Wielińskich w Koninie za przygotowanie stelaży oraz zaprojektowanie i wykonanie tablic.
Stelaże i tablice zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Podsumowanie projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!” nastąpi 1 lipca w piątek o godz. 11.00 w MGOK Zagórów. Zapraszamy! (mgok)Koncert „Gdzieś zniknęły bataliony. Pamięci Jacka Słowińskiego”
26 czerwca na Skwerze Kultury przy MGOK Zagórów odbył się koncert „Gdzieś zniknęły bataliony. Pamięci Jacka Słowińskiego” w wykonaniu członków zespołu Turdi prof. Andrzeja Brzega, Honorowego Obywatela Miasta Zagórowa, Daniela Słowińskiego, nauczyciela religii, muzyki i multiinstrumentalisty, oraz Joanny Słowińskiej, nauczycielki muzyki. Gościnnie wystąpili muzycy z zespołu Grupa Zagórów Andrzej Słowiński i Jerzy Pieszak.
Wydarzenie było poświęcone śp. Jackowi Słowińskiemu, członkowi Turdi, muzykowi, nauczycielowi muzyki i informatyki, który odszedł nagle 10 maja br.
Artyści rok temu wydali płytę „Wieczór w Pradolinie”, cieszącą się bardzo dobrym odbiorem. Miłośnicy nadwarciańskiej przyrody i poezji śpiewanej w końcu otrzymali muzykę, która może ich przenosić, kiedy tylko zechcą, na zagórowskie łąki.
Podczas koncertu pojawiły się utwory z płyty „Wieczór w Pradolinie” oraz kilka piosenek z repertuaru Krzysztofa Klenczona, Andrzeja Koryckiego i Bułata Okudżawy. Andrzej Słowiński i Jerzy Pieszak wykonali słynne „Tango zagórowskie”, „Witamy Was” oraz piosenkę autorstwa Ryszarda Słowińskiego, ojca Daniela i Jacka, „W życiu jak w bajce”.
Cały czas między utworami wspominano śp. Jacka Słowińskiego, muzyka, brata i przyjaciela, autora wielu aranżacji, m.in. gitarowych w stylu zespołu The Shadows. Włączono nawet piosenkę wykonywaną przez śp. Jacka, przez co, jak powiedział Daniel Słowiński, uczestnicy koncertu mogli się połączyć z Jackiem.
-To było wyśmienite wydarzenie muzyczne. Ciepły czerwcowy wieczór, zachodzące słońce widoczne na budynku MGOK, wietrzyk balansujący na Skwerze, wygodny leżak i piękna muzyka wykonywana przez wrażliwych i wspaniałych ludzi. Organizatorzy mieli dobry pomysł, żeby zorganizować koncert plenerowy. Było poetycko i wzruszająco. Oby więcej takich przedsięwzięć-powiedziała uczestniczka koncertu.
W wydarzeniu wzięli również udział naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz ze studentami, przyjaciele prof. Andrzeja Brzega, którzy w weekend przebywali w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie na warsztatach.
Organizatorzy dziękują bardzo artystom i publiczności oraz zapraszają na kolejne wydarzenia realizowane przez MGOK Zagórów. (mgok)Spektakl teatralny „Randka w Bistro”
25 czerwca 2022 r. w sali kinowej MGOK odbył się spektakl teatralny „ Randka w Bistro” w wykonaniu naszych znajomych już aktorów – Marzanny Graff, Aleksandra Mikołajczaka i gościnnie Katarzyny Wincza. Wydarzenie to było też częścią zakończenia roku akademickiego ZUTW i bardzo dobrze zostało przyjęte przez naszych studentów. W spektaklu uczestniczyli słuchacze, instruktorzy, lokalni miłośnicy teatru. Gościliśmy również panie z KGW w Jarocinie na czele z p. Wiolettą Sowińską. Spektakl świetny z dużą dawką dobrego humoru i potwierdziło się, że takie zakończenie roku akademickiego to był fajny pomysł. Po spektaklu razem z naszymi gośćmi przeszliśmy na skwerek, gdzie był czas na wspólne rozmowy, kawę i coś do kawy. Dziękujemy wszystkim Paniom z ZUTW za przygotowanie pysznych ciast. Jeszcze raz dziękujemy naszym aktorom za spektakl i za to, że spędzili to popołudnie z nami. Dziękujemy za ten rok naszym wykładowcom za ciekawe zajęcia, całemu zarządowi za czuwanie nad przebiegiem całego roku akademickiego oraz wszystkim studentom za aktywne uczestniczenie w zajęciach. Do zobaczenia we wrześniu!
Zakończenie zajęć Szkółki Muzycznej
22 czerwca 2022 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego Szkółki Muzycznej działającej przy MGOK w Zagórowie. Było to pierwsze wydarzenie w plenerze na naszym Skwerze Kultury, który w nowej odsłonie ze sceną będzie funkcjonował przez cały lipiec. Na scenie zaprezentowali się instrumentaliści - Połom Maja, Rejdukowska Julia, Jasińska Maria, Cierpiał Antoni, Teodorczyk Martyna,Widelska Adrianna, Sikora Zyta ,,Hernes Jakub, Rogowski Wiktor i Nowiński Cezary. Opiekunami i instruktorami młodzieży są – Katarzyna Bąk, Robert Żurański, Daniel Słowiński i Wojtek Nowakowski. Na młodzież czekały pamiątkowe dyplomy przygotowane przez MGOK i podziękowania od dyrekcji oraz instruktorów za bardzo pracowity rok zakończony z sukcesem.
Dziękujemy również wszystkim instruktorom za czas poświęcony młodzieży i zdobyte umiejętności, a rodzicom za wsparcie. Oczywiście gratulujemy zdolnych dzieciaków i życzymy jeszcze wielu sukcesów muzycznych. Zachęcamy cały czas do nauki gry na różnych instrumentach w Szkółce Muzycznej od września. Wszystkim życzymy fajnych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
Warsztaty poklatkowe z Moniką Kuczyniecką w CKiS w Koninie
9 i 10 czerwca 2022 r. odbyły się na zaproszenie CKiS w Koninie warsztaty z animacji poklatkowej prowadzone przez Monikę Kuczyniecką, podczas których uczniowie Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie oraz Grupa Teatralna Fantazjana budowali krótkie historie na wybrany temat: „Kuchnia regionu wielkopolskiego – nowe oblicza dań zapomnianych”. Było to bardzo ciekawe doświadczenie poznania techniki tworzenia takich animacji. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, młodzieży za udział i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wyjazdu.
I.B.
Zebranie Klubu Seniora
W dniu 13 czerwca odbyło się kolejne zebranie członków Klubu Seniora. Na spotkaniu omawiano plan dalszej działalności na miesiąc lipiec. Będzie on bardzo aktywny dla Seniorów. Przy kawie i słodkościach, przy akompaniamencie naszego Maestro P.Janka Heriana nie zabrakło również śpiewu i tańca. W cudownej miłej i wesołej atmosferze spędzony czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie – przekazała informację Barbara Wiatrowska – przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie.
Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów i Chór Quarta podczas uroczystości Bożego Ciała
16 czerwca Msze Świętą o godz. 11:00 z okazji uroczystości Bożego Ciała, swoim śpiewem uświetnił Chór Quarta. Po mszy odbyła się procesja ulicami naszego miasteczka, podczas której zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów.
W maju 2022 r. zakupiono dla Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów instrumenty muzyczne za kwotę 25.000 PLN. Zakup w kwocie 20.000 PLN dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu rządowego „Infrastruktura domów kultury ”. Nazwa zadania: „Zakup instrumentów dla Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów”.
Dzień Dziecka w zagórowskim kinie
1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka i z tej okazji na wszystkie dzieci, które przyszły do naszego kina czekały upominki. Oprócz słodkich cukierków, dzieciaki otrzymały zabawki, które sprezentował nam nasz partner – broker reklamowy, firma KinAds, któremu serdecznie za to dziękujemy.
Gminny Dzień Dziecka
29 maja 2022 r. jak co roku zaprosiliśmy wszystkie dzieci z całej gminy na Gminny Dzień Dziecka, który rozpoczął się koncertem solistów z Koła Wokalnego działającego przy MGOK. Koncert „Wiosna , piękna i radosna” miał pokazać nam w piosence urok najpiękniejszej pory roku – wiosny. Mam nadzieję, że koncert oddał w pełni tę niesamowitą scenerię wiosenną. Najważniejsze, że wiosna zagościła w naszych sercach, a soliści pięknie zaprezentowali się w koncercie. Soliści otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez MGOK. Po krótkiej przerwie dzieci mogły przenieść się w świat teatru i fantazji z Teatrem Kulturka z Poznania. Dzisiaj był to bardzo mądry i pouczający spektakl „Dbamy o świat”, który przybliżył dzieciom problem naszego świata. Fajnie, że był to spektakl o tak ważnej sprawie, która dotyczy każdego z nas i mamy nadzieję, że pozostanie w naszej pamięci. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci ufundowanego przez MGOK. Była wata cukrowa, którą dzieci uwielbiają. Ale prawdziwą niespodzianką były pyszne deserki z galaretką i bitą śmietaną, pączki i rogaliki przygotowane przez Panie z Klubu Seniora. Super – bardzo dziękujemy za poświęcony czas na przygotowanie słodkości i za czas spędzony z nami i z dziećmi. Zawsze można liczyć na Klub Seniora! Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci fajnie spędziły to popołudnie i do zobaczenia za rok.
I.B.
Występ Mażoretek w Powidzu
28 maja 2022 r. na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Słupcy Grupa Zagórowskich Mażoretek wystąpiła w Międzypokoleniowym Pikniku Rodzinnym w Powidzu pod honorowym patronatem Ministra Zbigniewa Hoffmanna oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Dziewczęta pod kierunkiem Alicji Matuszak zaprezentowały się w kilku układach tanecznych i zdobyły sympatię publiczności. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas.
Wycieczka studentów ZUTW i Klubu Seniora
W dniach 23-25 maja 2022 r. odbyła się wycieczka studentów ZUTW i członków Klubu Seniora na trasie: Szczecin, Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin z noclegami w Międzywodziu. W Szczecinie seniorzy zwiedzili Wały Chrobrego, Starówkę, Zamek Książąt Pomorskich, filharmonię, Katedrę Św. Jakuba, największy w Polsce cmentarz. W Świnoujściu - przepłynięcie promem, Kapitanat Portu, Ford Anioła, młyny, park zdrojowy, zwiedzanie i wejście na latarnię morską, gazo port. Natomiast w Międzyzdrojach była aleje gwiazd i molo. W Wolińskim Parku wycieczkowicze podziwiali zagrodę żubrów, Skansen Wikingów i Słowian. W czasie wolnym po obiadokolacji w Międzywodziu była możliwość spacerów i przebywania nad morzem. Jak mówi p. Basia Wiatrowska – „wróciliśmy nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń jednak wycieczka była wspaniałą, wesołą przygodą dla nas wszystkich. Dziękujemy Panu Przemkowi Waszakowi, który jest wspaniałym przewodnikiem, pilotem, kolegą i dodatkowo kierowcą. Dziękujemy Panie Przemku mamy jednocześnie nadzieję, że niebawem będzie kolejna wyprawa, kolejna wycieczka”.
I.B.
Recital „Muzyczna Podróż przez lata 30, 50, 60” w wykonaniu Dariusza Kordka
25 maja 2022 r. w sali kinowej po dłuższej przerwie odbył się Recital znakomitego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego Dariusza Kordka, który przeniósł publiczność w lata 30, 50, 60... Artysta zaprezentował piosenki m.in. z repertuaru Eugeniusza Bodo, Mieczysława Fogga, Bogdana Łazuki.
Nie zabrakło również piosenek Jamesa Browna, Roda Stewarta czy Stinga oraz wykonań musicalowych, bo Dariusz Kordek to również gwiazda musicali i teatrów muzycznych w całej Polsce. Świetny koncert i równie wspaniała publiczność, która bawiła się i śpiewała wspólnie z naszym gościem. Dziękujemy Dariuszowi Kordkowi za moc wrażeń, a publiczności za udział w koncercie. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach.
Zebranie Zarządu ZUTW
20 maja 2022r. w sali konferencyjnej odbyło się kolejne i ostatnie już w tym semestrze i Roku Akademickim 2021/2022 zebranie zarządu ZUTW. Członkowie zarządu omówili mijający już rok akademicki, wymienili spostrzeżenia dotyczące zajęć poszczególnych sekcji i pojawiły się już nowe plany na kolejny semestr jesienny. Były również rozmowy na temat zakończenia obecnego roku akademickiego i uzgodniono jednogłośnie ,że odbędzie się ono 25 czerwca w sobotę w sali kinowej MGOK. O szczegółach związanych z tym wydarzeniem poinformujemy studentów niebawem. I.B.
Małgosia Górniak wyróżniona w Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych
7 maja 2022 r. uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Szeluty w Słupcy oraz nasza członkini Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów od 7 lat Małgorzata Górniak z klasy trąbki Sławomira Framskiego brała udział w XXIX Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych im. prof. Mieczysława Koczorowskiego organizowany przez POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Małgosia otrzymała wyróżnienie w grupie III. Na fortepianie towarzyszyła jej p. Aleksandra Uznańska. Pięknie gratulujemy Małgosi i życzymy jeszcze wielu muzycznych sukcesów.
W końcu wykąpaliśmy się w lesie!
6 i 7 maja odbyły się w lesie na Szubiankach w Zagórowie warsztaty z zakresu leśnych kąpieli (shinrin-yoku) w ramach realizowanego przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w konkursie „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Zajęcia poprowadziła wykwalifikowana instruktorka Katarzyna Grabka z Leśnych Projektów z Katowic, która m.in. zdobywała umiejętności w Japonii.
Dotychczas starsi i młodsi ekolodzy posprzątali las na Szubiankach, wykonali koszulki i ulotki z hasłami proekologicznymi oraz przygotowali happening podczas środowego targu na Dużym Rynku w Zagórowie. Przyszedł w końcu czas na leśne kąpiele, stanowiące kluczowe słowa i działania zagórowskiego projektu. Niestety ten termin jest nadal enigmatyczny dla wielu ludzi, ale lokalni miłośnicy lasu są przekonani, że swoimi działaniami przybliżają i popularyzują shinrin-yoku. -W kąpielach leśnych nie chodzi o to, żeby ubrać się w strój kąpielowy i wykąpać się w akwenie leśnym. Chodzi o kąpiel zmysłów. To technika uważności i relaksacji wymyślona w latach 80-tych w Japonii dla przepracowanych i wypalonych stresem Japończyków. Leśne kąpiele to zanurzenie się w kojącej atmosferze lasu wszystkimi zmysłami, by polepszyć nasze zdrowie i samopoczucie. Angażując wzrok, słuch, smak, węch i dotyk możemy w pełni doświadczyć więzi ze światem przyrody. Kąpiele leśne mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie: redukują stres, obniżają ciśnienie i poziom cukru we krwi, poprawiają pamięć i koncentrację, wspomagają organizm w walce z depresją i wyczerpaniem, osłabiają lęk i agresję, pobudzają układ immunologiczny, dodają energii, wprowadzają organizm w stan relaksacji oraz poprawiają przemianę materii- tłumaczyła instruktorka Katarzyna Grabka.
- To było dla nas ciekawe doświadczenie. Każdy z nas był wielokrotnie w lesie, ale nie doświadczył takich wrażeń. Angażowaliśmy w odbiór lasu poszczególne zmysły, tworzyliśmy zapachowe koktajle, leśne mandale oraz spacerowaliśmy z zamkniętymi oczami i boso. Cała sesja trwała 3 godziny. Wróciliśmy do domu zrelaksowani i, co dziwne, zmęczeni, choć nie wykonywaliśmy żadnych trudnych czynności-podzieliła się wrażeniami jedna ze słuchaczek Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
-Świetnie się bawiliśmy i przy okazji uczyliśmy. Okazuje się, że las jest bardzo tajemniczą i zmysłową przestrzenią. Podczas przygotowywania koktajli zapachowych, odkrywaliśmy przeróżne aromaty. Niektóre przypominały olejki migdałowe dodawane do ciast. Do tego poznaliśmy wspaniałego ptaka, naszego towarzysza, kosa, który nas polubił i sprawiał wrażenie, jakby się z nami komunikował pięknym śpiewem. To był wartościowo spędzony czas-powiedziały dwie uczennice ze Szkoły Kostaneckich.
Grupy ekologów do końca maja mają zadanie przeprowadzić leśne kąpiele dla członków rodzin, przyjaciół czy sąsiadów. Nie będzie to trudne, gdyż otrzymały instrukcje od Katarzyny Grabki. Kolejnymi działaniami grup będą: wykonanie muralu, zaprojektowanie tablic informacyjnych, które zostaną wkopane przy wejściach do szubiankowskiego lasu oraz przygotowanie wystawy fotograficznej obrazującej dotychczasowe czynności.
Organizatorzy leśnych kąpieli serdecznie dziękują instruktorce Katarzynie Grabce z Leśnych Projektów za ponowne odwiedziny Zagórowa, życzliwość oraz fachowe poprowadzenie warsztatów leśnych kąpieli.
Warsztaty zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. (mgok)Zebranie Klubu Seniora
5 maja 2022 r. odbyło się zebranie Zagórowskiego Klubu Seniora działającego przy MGOK pod kierunkiem Barbary Wiatrowskiej. Klub Seniora działa bardzo prężnie i z wielkim zaangażowaniem, z czego bardzo się cieszymy. Dzisiaj podsumowano przede wszystkim działania pań z Klubu na Majówkowym Pikniku Rodzinnym, który odbył się 1 maja. Barbara Wiatrowska podziękowała wszystkim za udział i pracę na rzecz Klubu Seniora na Pikniku. Omawiano także dalsze plany i działania na kolejne tygodnie. My również bardzo dziękujemy za wsparcie i mamy nadzieję ,że spotkamy się na kolejnej imprezie i zjemy znowu coś pysznego.
I.B.
Uroczystości 3 maja
W tym roku Uroczystości Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą, której oprawę muzyczną zapewnił Chór Quarta pod kierunkiem Waldemara Matuszaka . Po złożeniu wiązanek w miejscach pamięci narodowej, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod batutą kapelmistrza Roberta Żurańskiegoz udziałem Grupy Mażoretek pod opieką artystyczną Alicji Matuszak , poprowadziła wszystkich na Duży Rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Roman Kulterman przywitał wszystkich mieszkańców i życzył miłego świętowania w gronie rodziny i znajomych. Głos również zabrał Starosta Słupecki Jacek Bartkowiak, który w tym szczególnym dniu odwiedził nasze miasto . Złożono wiązanki kwiatów przez delegacje pod Pomnikiem Niepodległości.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszych uroczystościach: delegacjom, strażakom, pracownikom ZGKiUW w Zagórowie, harcerzom i zuchom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.
Rodzinny Piknik Majówkowy
1 Maja 2022 r. na Dużym Rynku w Zagórowie odbył się Majówkowy Piknik Rodzinny, który zgromadził całe rodziny. Bardzo się cieszymy, że wspólnie z wieloma podmiotami mogliśmy zapewnić na ten wyjątkowo ciepły majowy dzień tak wiele atrakcji.
Były atrakcje muzyczne, taneczne, kulinarne, edukacyjne oraz akcja charytatywna! Mogliśmy gościć na naszym pikniku sympatyczne panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Imielna, Skokumia, Myszakówka, Trąbczyna i Augustynowa, które mogły się pochwalić swoimi smacznymi potrawami, domowymi wypiekami i ciastami. Udała się również wspólna inicjatywa kulinarna - przygotowanie pyrów z gzikiem dla uczestników Pikniku! Poczęstunek został zasponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską Udziałowców w Strzałkowie. Dodatkowo działaczki KGW oraz panie z Klubu Seniora działającego przy MGOK w Zagórowie przyrządziły wyśmienite dania kuchni wielkopolskiej i prezentując swoją dotychczasową działalność w postaci stoisk.
Wystąpili lokalni artyści, podmioty muzyczne oraz zaproszeni goście: chór mieszany Cantabile pod opieką Aleksandry Koronkowskiej, słynna Grupa Zagórów (prezes chóru Quarta Andrzej Słowiński, dyrygent Quarty Waldemar Matuszak, Jerzy Pieszak, Grzegorz Nowicki, Jacek Burda i Wojciech Słowiński), zespół rockowy The Ficyt (Roman Jasiczek, Wojciech Grzeszczak, Krzysztof Zajączkowski, Robert Chojnowski, Wojciech Nowakowski i Mariusz Marcinkowski), Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod kierunkiem Roberta Żurańskiego oraz Mażoretki pod opieką artystyczną Alicji Matuszak, Orkiestra Dęta Parafii Królików pod dyrygenturą Piotra Bartosika, taneczny zespół folklorystyczny „Sami Swoi”, którego opiekunem jest Iwona Wilczyńska – Kałużna i choreograf Monika Przespolewska oraz tańca nowoczesnego „Black Rose” pod kierunkiem Marty Gromanowskiej, Zespół Instrumentalno –Wokalny „Kostanecki Band” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie pod kierunkiem Jacka Przydrygi, dzieci i młodzież działający w Kole Wokalnym i Kołach Tanecznych przy MGOK Zagórów, młody akordeonista Wiktor Bąk – uczeń Jana Heriana , Klaudia Gaweł –klarnecistka ze Szkółki Muzycznej działającej przy MGOK – instruktorem jest Katarzyna Bąk, nauczycielki - animatorki z Przedszkola Ekoludki w Zagórowie – Izabela Graczyk, Martyna Rybicka i Marta Szałkowska.
Główną gwiazdą muzyczną była Kramska Kapela Podwórkowa, którą współtworzą kapelmistrz zagórowskiej Orkiestry Robert Żurański oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku Przemysław Domagalski.
Sponsorem Kramskiej Kapeli Podwórkowej był Mariusz i Małgorzata Matuszak z firmy EL-MAT.
Nie zabrakło z atrakcji dla dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach plastycznych do których przybory plastyczne zasponsorowała Urszula Radlińska, właścicielka firmy Dentivia. Stomatologia Rodzinna z Zagórowa. Miały również miejsce działania z zakresu profilaktyki uzależnień. Świetną zabawą dla dzieci był strażacki tor przeszkód przygotowany przez strażaków z OSP Zagórów. Straż zaprezentowała swoje wozy strażackie, była również przejażdżka wozem i kulanie węża do celu dla dorosłych. Pojawili się również z niespodzianką motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów. Została również przeprowadzona licytacja na leczenie Kamila Wypychowskiego, członka Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów, której koordynatorem był Michał Rogowski, a licytację poprowadził jak zawsze niezawodny Grzegorz Cieślewicz. Pragniemy powiadomić, że dzięki Państwa hojności udało się zebrać 5690 zł i 50 Euro... Brawo Super! Odbyło się również podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego „Polska Flaga w Mojej Małej Ojczyźnie” oraz wręczenie nagród przez Burmistrza Karola Błaszczaka i Dyrektora MGOK Łukasza Parusa – nagrody ufundował MGOK. Fajną niespodziankę przygotowały dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami z Przedszkola Samorządowego w Zagórowie – własnoręcznie przygotowały biało-czerwone ciasteczka w kształcie serduszek, które dzieci rozdawały uczestnikom Majowego Pikniku. Trudno jest z imienia i nazwiska podziękować tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia. Dlatego też dziękujemy wszystkim za ogromny wkład pracy, wystawcom, artystom, animatorom, strażakom, członkom orkiestr, zespołów muzycznych, dziewczętom z Grupy Mażoretek ,dzieciom, młodzieży występującej, przedszkolakom, Kapeli Kramskiej, Grupie Motocyklowej, chórowi . Szczególnie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego Pikniku, tym miejscowym i wszystkim gościom, za udział i za owocne licytacje. Dziękujemy Policji za bezpieczeństwo i kierowanie ruchem. Dziękujemy również Jackowi Burdzie i Karolowi Mazurowi za wsparcie z nagłośnieniem imprezy i poświęcony nam czas. Podziękowania kierujemy również do Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie Michała Króla wraz z pracownikami za pomoc w organizacji pikniku.
Nie udałoby się tego przedsięwzięcia przygotować bez pomocy sponsorów!
Jesteśmy ogromni wdzięczni: MARIUSZOWI i MAŁGORZACIE MATUSZAKOM, WŁAŚCICIELOM FIRMY EL-MAT w IMIELNIE (sfinansowanie zespołu KRAMSKA KAPELA PODWÓRKOWA), PIOTROWI BOROWSKIEMU, PREZESOWI SPÓŁDZIELNI MLECZARSKIEJ UDZIAŁOWCÓW w STRZAŁKOWIE (ufundowanie białego sera i śmietany na pyry z gzikiem), URSZULI i MATEUSZOWI RADLIŃSKIM, WŁAŚCICIELOM FIRMY DENTIVIA. STOMATOLOGIA RODZINNA w ZAGÓROWIE (zakup materiałów plastycznych na zajęcia), JAROSŁAWOWI ANDRZEJAKOWI, PRODUCENTOWI ZIEMNIAKÓW z MYSZAKÓWKA (ufundowanie ziemniaków), EWELINIE i TOMASZOWI SŁOWIŃSKIM, WŁAŚCICIELOM FIRMY TES OWOCE-WARZYWA-CYTRUSY w ZAGÓROWIE (ufundowanie szczypioru) oraz ARTUROWI MIĘTKIEWICZOWI, WÓJTOWI GMINY LĄDEK i SEBASTIANOWI WOŹNIAKOWI, KIEROWNIKOWI ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ w LĄDKU (nieodpłatne wypożyczenie sceny), CZESŁAWOWI OLSZEWSKIEMU Z ZAKŁADU OGÓLNO-BUDOWLANEGO W ZAGÓROWIE ( za ufundowanie cukierków dla dzieci i młodzieży)
Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy!
Happening ekologiczny i wręczenie 3 tys. ulotek
27 kwietnia odbył się podczas targu na Dużym Rynku w Zagórowie happening ekologiczny, który jest kolejnym działaniem realizowanym przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w ramach projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w konkursie „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Seniorzy i młodzież pod koniec marca i na początku kwietnia przygotowali autorskie proekologiczne tiszerty (50 sztuk) oraz zaprojektowali ulotki z hasłami na rzecz dbania o las i ekologię (wydrukowano 10 tys. sztuk!). W trakcie środowego targu byli ubrani na zielono i kolorowo, rozdawali ulotki oraz skandowali przez megafon proekologiczne hasła.
–Wręczyliśmy dziś mieszkankom i mieszkańcom Gminy Zagórów oraz gościom odwiedzającym nasze miasto 3 tys. ulotek. Są na nich, wydawałoby się banalne informacje, że nie należy wywozić śmieci do lasu, wyrzucać niedopałków na chodnik czy ulice oraz sprzątać po psie w przestrzeni miejskiej, niemniej naszym zdaniem te informacje trzeba nieustannie powtarzać, ponieważ widzimy, ile śmieci znajduje się w lasach i otoczeniu-powiedziała Romualda Matusiak, prezes Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Animator Starszy projektu.– Targujący i kupujący byli bardzo życzliwi oraz gratulowali nam działań. Jeden pan powiedział nawet żartobliwie, że śmiecących należałoby kijem prześwięcić. To były dla nas kolejne, nowe, cenne doświadczenia. A współpraca z seniorami jest fantastyczna!-powiedzieli uczniowie Szkoły Kostaneckich.
Pozostałe ulotki zostaną dostarczone do lokalnych szkół, przedszkoli, instytucji i sklepów. Projekt „Dbamy o las i kąpiemy się w nim” jest realizowany od marca do czerwca. Już niebawem, 6-7 maja, seniorzy i młodzież będą mieć warsztaty z zakresu leśnych kąpieli (shinrin yoku), które poprowadzi wykwalifikowana instruktorka, m.in. zdobywała umiejętności w Japonii, Katarzyna Grabka z Leśnych Projektów z Katowic. Oczywiście zajęcia będą miały miejsce w lesie na Szubiankach. W pozostałe dni maja przeszkoleni zaproszą na leśne kąpiele swoich członków rodziny, sąsiadów i przyjaciół. Las zyska kolejnych miłośników!
W czerwcu starsi i młodsi ekolodzy wykonają mural, zaprojektują tablice informacyjne, które zostaną wkopane przy wejściach do szubiankowskiego lasu oraz przygotują wystawę fotograficzną obrazującą dotychczasowe działania. O szczegółach będziemy powiadamiać na bieżąco.
Koszulki oraz ulotki zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. (mgok)Zebranie dotyczące organizacji Pikniku Rodzinnego 1 Maja
26 kwietnia 2022 r. odbyło się kolejne i już ostatnie spotkanie dotyczące spraw organizacyjnych Majówkowego Pikniku Rodzinnego na Dużym Rynku w Zagórowie 1 Maja od godziny 15.00 do 21.00.
Dopinano jeszcze ostatnie szczegóły, ustawienia, zapotrzebowania. Nie zabraknie atrakcji kulinarnych i artystycznych. Wszystkie podmioty przygotowują się na to wydarzenie i serdecznie zapraszają chętnych na spędzenie wspólnego czasu w fajnym towarzystwie naszych lokalnych artystów, zaproszonych gości oraz wystawców kulinarnych. Będzie nam bardzo miło gościć Państwa u nas. Serdecznie zapraszamy.
Pierwsze spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
25 kwietnia 2022 r. w sali konferencyjnej MGOK odbyło się pierwsze spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przy Urzędzie Miasta i Gminy w Zagórowie, którego koordynatorem jest p. Krystyna Szelewicz - Cichocka. Celem spotkania była tematyka funkcjonowania nowo powstałego Stowarzyszenia oraz ustalenie terminu spotkań raz w miesiącu, na których będą omawiane tematy dotyczące osób chorych na cukrzycę. W przyszłości będą również możliwe konsultacje lekarskie. Dlatego zachęcamy jeszcze osoby do zapisania się do Stowarzyszenia pod numerem telefonu – 63 2748110. O terminie kolejnego spotkania poinformujemy.
I.B.
Wiosenne spotkanie zagórowskiego Klubu Seniora
21 kwietnia członkowie zagórowskiego Klubu Seniora spotkali się w Gospodarstwie Agroturystycznym Mirowscy w Zagórowie, żeby potańczyć, pośpiewać oraz wysłuchać dwóch minikoncertów w wykonaniu Wiktora Bąka, akordeonisty i ucznia Maestro Jana Hermana, oraz Andrzeja Marciniaka, gitarzysty i muzyka, który przez wiele lat współpracował z Janem Herianem.
-Mieliśmy się spotkać w ubiegłym roku przed Wigilią, ale wzrost zachorowań na covid nam to uniemożliwił. W końcu dziś się udało. Frekwencja dopisała. Jest nas ponad 40 osób! Lubimy być ze sobą. Jesteśmy pod wrażeniem występu Wiktora Bąka, młodego muzyka, który, jak się dowiedzieliśmy, uczy się grać na akordeonie od 3 lat, ma 4 godziny zajęć w tygodniu z naszym kolegą Jankiem Herianem, a później 3 godziny sam ćwiczy. Brawo! Miło było też posłuchać kolegi Andrzeja Marciniaka. Artyści są wśród nas i bardzo im dziękujemy za koncerty!-powiedziała Barbara Wiatrowska, przewodnicząca Klubu Seniora.
Zarząd Klubu Seniora serdecznie dziękuje Państwu Mirowskim za gościnę, Janowi Herianowi, Wiktorowi Bąkowi i jego rodzicom Ilonie i Arkadiuszowi za zorganizowanie koncertu oraz Andrzejowi Marciniakowi za występ.
Gratulujemy seniorom werwy, energii i aktywności! Tak trzymać! (mgok)Orkiestra zagrała na Rezurekcji
17 kwietnia o godz. 6:00 w zagórowskim kościele parafialnym miała miejsce uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna. Swoją grą uświetniła ją Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów. O godz. 5:30 wszyscy jej członkowie zebrali się na próbie w Domu Kultury, by później poprowadzić procesję wokół kościoła ogłaszającą Radosne Alleluja!
Zajęcia Sekcji Plastycznej ZUTW w lutym i marcu
Podczas lutowych i marcowych zajęć Sekcji Plastycznej ZUTW Panie przygotowywały związane ze zbliżającymi się wielkimi krokami Świętami Wielkanocnymi. Wykonywały opakowania na słodkie upominki dla dzieci i koszyczki z recyklingu. Prace te przyniosły Paniom wiele radości. Nasze słuchaczki skomentowały, że będą to fantastyczne upominki dla wnuków. Efekty można obejrzeć na zdjęciach poniżej.
Życzymy Wszystkim, tym młodszym i tym starszym, zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych w gronie najbliższych.
Zajęcia Koła Platycznego dla Młodzieży
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z zajęć Koła Plastycznego dla młodzieży. Sumiennym uczestnikiem tych zajęć jest Artur Łeska, który przygotowuje się do egzaminu wstępnego do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu.
Zajęcia Koła Plastycznego w lutym i marcu
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z zajęć Koła Plastycznego I grupy, do której należą dzieci od 5-12 lat. Podczas zajęć w lutym i marcu dzieci wykonywały prace plastyczne o przeróżnej tematyce, różnymi technikami oraz prace z recyklingu.
Kwietniowe zebranie Klubu Seniora
7 kwietnia 2022 r. odbyło się kolejne zebranie Klubu Seniora na którym przewodnicząca Barbara Wiatrowska przekazała członkiniom podziękowania od dyrektora MGOK Łukasza Parusa oraz Piotra Łakomiaka podziękowania za zorganizowanie grupowych seansów kinowych. Ustalono również plan zebrań do końca roku. Omawiano także udział Klubu Seniora w pikniku 1 Maja oraz spotkanie na zaległej kolacji u P. Mirowskich 21 kwietnia.
I.B.
Przygotowania do majówki
Grupa Taneczna Iskierki to prawdziwe "iskiereczki", na zajęciach nigdy się nie nudzimy, uczymy się nowych układów, ale zawsze znajdziemy czas żeby się pośmiać i powygłupiać. I to jest fajne, że dobrze nam ze sobą i lubimy się spotkać na próbach. Przygotowujemy się na występ na Majówce 1 Maja i tak trzymać. Grupa Iskierki to już dzieci, które od kilku lat chodzą na zajęcia bardzo sumiennie, lubią nowe wyzwania, no ni oczywiście występy. Był już w tym roku występ na Dzień Babci i Dziadka, a od lutego przygotowujemy się na Majówkę oraz do koncertu tanecznego w czerwcu. Jest to grupa dzieci w I i II klasie, ale zaczynały w wieku 5 lat dlatego są bardzo zżyte ze sobą i fajnie się integrują. Do zobaczenia na koncertach!
I.B.
Zajęcia Grupy Mażoretek
9 kwietnia 2022 r. jak w każdą sobotę trwały próby Grupy Mażoretek pod kierunkiem Alicji Matuszak, która studiując znajduje jeszcze czas, aby pracować z dziewczynami i widać, że sprawia jej to ogromną satysfakcję. Grupa prężnie działa przy ORMZ w Zagórowie i skupia dziewczęta z VI i VIII klasy oraz licealistki z I klasy. Większość z nich to wcześniejsze, ale i obecnie też tancerki z Kół Tanecznych działających przy MGOK, co tym bardziej cieszy, że znajdują nowe możliwości realizowania swojej pasji – tańca. A robią to coraz lepiej dzięki swojej instruktorce, no i ciężkiej pracy, którą w to wkładają. Nowe układy dziewczęta zaprezentują 1 maja na Majówce na Dużym Rynku. Dziewczęta fajnie, że Wam się chce i udowadniacie, że warto było w Was zainwestować. Brawo! Do zobaczenia na Majówce!
I.B.
"Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna" – wręczenie nagród
8 kwietnia w sali kinowo-widowiskowej MGOK miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień zdobytych w Konkursie Plastycznym "Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna", którego podsumowanie odbyło się 5 kwietnia.
Dziękujemy wszystkim za udział, a osobom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.
Zachęcamy także do obejrzenia wystawy pokonkursowej, która znajduje się w holu MGOK .
Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom i placówkom dziękujemy i składamy najlepsze życzenia świąteczne.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA
5 kwietnia Komisja Artystyczna w składzie : Emilia Harmacińska, Iwona Bętkowska i Mateusz Kotuński oceniała kartki świąteczne, które wpłynęły do MGOK na VI Gminny Konkurs Plastyczny „Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna”. Na konkurs wpłynęło 57 prac. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, rozbudzanie fantazji i kreatywności oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności plastycznych. Komisja Artystyczna oceniająca nadesłane prace uwzględniała przede wszystkim oryginalność, pomysłowość, wkład pracy i estetykę jej wykonania. I tak postanowiła przyznać następujące nagrody w poszczególnych kategoriach:
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
NAGRODA:
I - Mateusz Owsiak - Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim
II - Aleksandra Orchowska - Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim
III - Eliza Mazurek - Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim
I - Regina Kęsikiewicz - Grzybowska - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim
II - Aldona Szumigalska - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim
III - Katarzyna Grzelak - Dom Pomocy Społecznej w Zagórowie
PRZEDSZKOLE I KLASA „0”
NAGRODA:
Aleksander Moliński - Przedszkole Lądek
KLASA I-III
NAGRODA:
I - Zuzanna Bryk - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
II - Nikola Górniak - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
III - Oliwier Gałdecki - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
KLASA IV-VIII
NAGRODA:
I - Sebastian Gałdecki - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
II - Klaudia Jankowska - Szkoła Podstawowa w Zagórowie
III - Zofia Markiewicz - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
Komisja Artystyczna przyznała także 4 wyróżnienia:
MATEUSZ CZAJKA - Szkoła Podstawowa w Zagórowie
JULIA HARMACIŃSKA - Szkoła Podstawowa w Łukomiu
BARTŁOMIEJ JANKOWSKI - Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim
ANNA JUSZCZAK - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim
Ponadto Komisja Artystyczna postanowiła podziękować wszystkim uczestnikom konkursu nagradzając ich dyplomem za udział w konkursie.
Dziękujemy wszystkim za udział, a osobom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w dniu 8 kwietnia o godz. 10:00 w MGOK (I piętro - sala kinowo- widowiskowa).
Zachęcamy także do obejrzenia wystawy pokonkursowej w holu MGOK .
Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom i placówkom dziękujemy i składamy najlepsze życzenia świąteczne.
Będą robić pyry z gzikiem i zagra Kramska Kapela Podwórkowa
1 kwietnia odbyło się trzecie zebranie dotyczące organizacji Majówkowego Pikniku Rodzinnego, który odbędzie się 1 maja w godz. 15.00-19.00 na Dużym Rynku w Zagórowie.
W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z Imielna, Skokumia, Kopojna, Myszakówka i Trąbczyna. Jedną z atrakcji Pikniku będzie przygotowanie przez miejscowe KGW pyr z gzikiem. Poczęstunek zostanie zasponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską Udziałowców w Strzałkowie.
-Szukaliśmy jakiejś atrakcji kulinarnej, którą przygotowuje się na oczach uczestników, i padło na słynne wielkopolskie danie, czyli pyry z gzikiem. Któż z nas nie lubi tego prostego i smacznego posiłku. Ale oczywiście oprócz gziku będzie jeszcze wiele innych własnoręcznie przygotowanych smakołyków. Rzecz jasna będą także lody, wata cukrowa dla dzieci oraz napój „z pianką” dla dorosłych. Zapraszamy do współpracy pozostałe KGW z terenu Gminy Zagórów, bo właśnie jesteśmy na etapie ustalania menu na Piknik- powiedziała Ewa Przybyła, szefowa KGW Jaglanki w Skokumiu.
Oprócz atrakcji kulinarnych będą na Pikniku występy lokalnych artystów i podmiotów muzycznych: chóru mieszanego Cantabile, słynnej Grupy Zagórów (prezes chóru Quarta Andrzej Słowiński, dyrygent Quarty Waldemar Matuszak, Jerzy Pieszak, Grzegorz Nowicki, Jacek Burda i Wojciech Słowiński), zespołu rockowego The Ficyt, Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów, Orkiestry Dętej Parafii Królików, zespołów folklorystycznych „Sami Swoi” i „Black Rose” Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, dzieci i młodzieży działających w Kole Wokalnym i Kole Tanecznym przy MGOK Zagórów.
Główną gwiazdą muzyczną będzie Kramska Kapela Podwórkowa, którą współtworzą kapelmistrz zagórowskiej Orkiestry Robert Żurański oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku Przemysław Domagalski.
Nie zabraknie również zabaw dla dzieci oraz quizów. W parku będę wystawione leżaki i materiały plastyczne. Nauczycielki z Niepublicznego Przedszkola „Ekoludki” poprowadzą dla najmłodszych działania animacyjne, natomiast strażacy OSP Zagórów zaprezentują wozy strażackie i konkurencje sportowe. Pojawią się także z niespodzianką lokalni motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów. Oj, będzie się działo.
Serdecznie dziękujemy prezesowi Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie Piotrowi Borowskiemu za kolejne wsparcie inicjatywy kulturalnej w Zagórowie (strzałkowska mleczarnia jest także sponsorem Biegu Peowiaka) oraz przedstawicielom KGW z terenu Gminy Zagórów i podmiotów artystycznych za pomoc i zaangażowanie w przygotowywanie Pikniku. (mgok)Trwają przygotowania do happeningu ekologicznego
W najbliższą środę 6 kwietnia o godz. 10.00 podczas jarmarku na Dużym Rynku w Zagórowie odbędzie się happening ekologiczny, który przygotowują uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich oraz słuchacze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora w ramach projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, realizowanego w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Młodzież i seniorzy dwa tygodnie temu zaprojektowali ulotki ekologiczne (wydrukowano 10.000 sztuk!), które zostaną wręczone uczestnikom środowego jarmarku oraz dostarczone do lokalnych szkół, instytucji i sklepów. Ponadto grupy wykonały koszulki z hasłem proekologicznym. W minionym tygodniu segregowano ulotki i zaprasowywano nadruki.
-Wierzymy, że małe działania czynią większe rzeczy. Kropla drąży skałę. Jesteśmy przekonani, że happening i ulotki w jakimś stopniu przyczynią się do zmiany mentalności wśród osób śmiecących i pozwolą nam w przyszłości mieć czystsze lasy i czystsze miasto-powiedziała Romualda Matusiak, prezes ZUTW i Animator Starszy projektu.
- Denerwują nas śmieci w lesie i w mieście. A do tego jeszcze te butelki i niesprzątnięte psie kupy. Przy ul. Średniej w Zagórowie za moment pojawi się góra psich kup! To obrzydliwe. Zasługujemy na to, żeby przebywać w czystych i estetycznych miejscach. Chcemy poprzez happening i całą akcję skłonić oraz zachęcić lokalne społeczeństwo, a zwłaszcza osoby śmiecące i brudzące, do refleksji i opamiętania. Przecież to nasze lasy i nasze miasto! Nie patrzmy egoistycznie, że nam wygodnie rzucić śmiecia, niedopałka czy nie posprzątać psiej kupy, bo jest np. ciemno i nikt tego nie widzi. Zdajmy sobie sprawę, że nie zachowując przyjętych reguł, tak naprawdę śmiecimy… sobie samym-powiedzieli na spotkaniu młodzi ekolodzy ze Szkoły Kostaneckich.
Brawo dla starszych i młodszych ekologów! Wierzymy, że wasze działania przyniosą efekty!
Koszulki oraz ulotki zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. (mgok)Spotkanie seniorów i słuchaczy ZUTW z policjantami
31 marca 2022 r. odbyło się drugie z zaplanowanych spotkań w ramach działań ZUTW i Klubu Seniora. Dzisiaj było to spotkanie z policjantami dotyczące Bezpieczeństwa Seniorów w Internecie i Ruchu Drogowym. Uczestnicy dowiedzieli się o nowych przepisach dotyczących zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Dodatkowo kilka osób zdecydowało się oznakować swoje rowery, co na pewno w przyszłości zwiększy jego bezpieczeństwo na wypadek kradzieży. Drugim ważnym tematem poruszanym na spotkaniu było zagrożenie płynące z internetu, w tym fałszywe wiadomości, telefony, linki na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Każdy uczestnik spotkania otrzymał Poradnik – Bezpieczne Życie Seniorów oraz odblaski , które też są ważne w poruszaniu się o zmroku. W trakcie były prezentowane filmiki poglądowe o tych zagrożeniach, co dodatkowo uzmysłowiło skalę takich procederów. Bardzo dziękujemy policjantom z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Słupcy, naszym dzielnicowym z Posterunku Policji w Zagórowie oraz sympatycznej p. Marlenie Kukawce za przyjęcie zaproszenie i zorganizowanie ciekawego spotkania. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu i do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.
I.B.
Fantazjana uczciła Międzynarodowy Dzień Teatru wyróżnieniem w Kłodawie
Grupa Teatralna Fantazjana działająca przy SP i MGOK w Zagórowie uczciła przypadający 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru występem 29 marca na 43 Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych w Kłodawie, gdzie za spektaklOstatnia minuta otrzymała wyróżnienie Cieszy nas to tym bardziej, że w Fantazjanie są nowi aktorzy, którzy zarazili się teatrem i postanowili spróbować swoich sił na scenie Gratulujemy sukcesu i życzymy jeszcze wielu fajnych przeżyć na scenie Dziękujemy organizatorom za ciepłą atmosferę, całej ekipie z CKiS z p. Pauliną Pachulską-Wojdak na czele , dyrekcji Domu Kultury w Kłodawie za miłe przyjęcie oraz jurorom Magdzie Magalskiej i Piotrowi Osakowi z Teatru Pinokio z Łodzi, Krystianowi Weberowi z CKiS w Koninie oraz Lubie Zarembińskiej ze Stacji Szamocin i artystom z Art of Mind za świetne warsztaty Było to prawdziwe Święto Teatru zakończone sukcesem Dziękujemy dyrekcji MGOK i SP za zorganizowanie transportu i wsparcie. O terminie kiedy będziecie mogli obejrzeć nasz spektakl na pewno poinformujemy.
Przygotowali koszulki na happening
25 i 29 marca przedstawiciele grup uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich i słuchaczy Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Seniora malowali koszulki na happening ekologiczny, który odbędzie się 6 kwietnia podczas jarmarku na Dużym Rynku w Zagórowie. Happening jest drugą częścią realizowanego przez seniorów i młodzież projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
-Malowanie koszulek poszło sprawnie i gładko. Młodsi i starsi ekolodzy mieli frajdę z nanoszenia farb na tiszerty. Było trochę śmiechu i żartów, gdy zrobiły się małe zacieki, ale efekt pracy jest bardzo dobry-powiedziała Emilia Harmacińska, instruktor ds. plastyki w MGOK, koordynująca przygotowanie nadruków.
Koszulki, farby i pędzelki zostały zakupione ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Podczas happeningu zostaną wręczone uczestnikom jarmarku ulotki proekologiczne, o których wkrótce napiszemy. (mgok)Przygotowania Fantazjany do Konfrontacji w Kłodawie
Dzisiaj Fantazjana miała bardzo pracowitą sobotę i ostatnie próby przed wyjazdem 29 marca na 43 Konfrontacje Teatrów Dziecięcych w Kłodawie. Bardzo się cieszymy, że z wielkim trudem udało nam się przygotować spektakl, który zaprezentujemy na konkursie. Trzeba dodać, że Fantazjana występuje w nowym składzie i będzie to ich pierwszy występ. Fajnie, że wśród młodzieży znajdują się właśnie tacy pasjonaci, którzy chcą bawić się w teatr, co wcale nie jest takie proste. Tym bardziej już gratulujemy młodym aktorom za wytrwałość i trzymamy kciuki.
I.B.
Koncert Quarty dla Tymka
16 marca odbył się w MDK w Słupcy koncert dla Tymka. Chórzyści Męskiego Kameralnego Chóru Quarta wsparli inicjatywę słupeckiego Przedszkola Kreskówka, organizatora przedsięwzięcia, i zaprezentowali duży występ (13 piosenek!) na rzecz chorującego chłopca.
Pomiędzy utworami zagrał także na akordeonie i zaśpiewał młody muzyk z Zagórowa Antoni Słowiński, wnuk prezesa Quarty Andrzeja Słowińskiego, potencjalny członek chóru, który, podobnie jak chórzyści, skradł serca słuchaczy.
Gratulujemy organizatorom oraz artystom udanego koncertu i życzymy Tymkowi szybkiego powrotu do zdrowia. (mgok)Spotkanie z psychologiem w ramach działań ZUTW
17 marca 2022 r. odbyło się w sali konferencyjnej MGOK bardzo ciekawe spotkanie z p. psycholog Weroniką Umerle z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupcy. Temat spotkania bardzo na czasie - "Jak sobie radzić w czasie pandemii?". Bardzo ciekawa i rzeczowa prezentacja skłaniała do dyskusji i wymiany poglądów, bo temat szeroki, dotyczący każdego z nas. Bardzo dziękujemy prowadzącej p. Weronice za poświęcony czas i przemiłe towarzystwo , dyrekcji Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Słupcy za możliwość zorganizowania spotkania oraz wszystkim uczestnikom spotkania Przypominamy, że za dwa tygodnie 31 marca również o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z policjantami dotyczące "Bezpieczeństwa Seniorów w internecie i w ruchu drogowym". Po spotkaniu będzie możliwość oznakowania rowerów. Serdecznie zapraszamy
Gminna Akcja Sprzątania Lasu na Szubiankach
19 marca, w godz. 14.00-16.00, odbyła się w lesie na Szubiankach w Zagórowie Gminna Akcja Sprzątania Lasu jako pierwsza część projektu realizowanego przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Do udziału w Akcji stawiło się ok. 200 osób. W ciągu godziny zapełniono przyczepę workami oraz śmieciami gabarytowymi w postaci opon, umywalek i plastikowych krzeseł. Przyczepę, worki i rękawiczki zapewnił Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie. Pyszne ciasta i ciastka, którymi częstowano ekologów, upiekły słuchaczki Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkinie Klubu Seniora oraz uczennice Szkoły Kostaneckich. Herbatą i kawą częstowały instruktorki MGOK Zagórów. Żur staropolski zasponsorowali Przemysław i Magdalena Waszakowie, właściciele firmy „Małe co nieco”, natomiast ekologiczne naczynia ufundował Przemysław Błażejewski, właściciel Firmy Handlowej „Przemo”. Ciekawostką były prelekcje na temat szeroko pojętej ekologii przygotowane przez Małgorzatę Musiał i Aleksandrę Kmieć z ZUTW oraz uczennice ze Szkoły Kostaneckich. Merytoryka miniwykładów była konsultowana z Dorotą Kinast, kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.
Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim osobom, które wzięły udział w sprzątaniu lasu, a zwłaszcza uczniom z miejscowych szkół. Szczególne słowa podziękowania kierują do sponsorów i partnerów projektu: Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie.
Kolejnym działaniem seniorów i młodzieży będzie happening ekologiczny na kwietniowym jarmarku na Dużym Rynku w Zagórowie. O szczegółach powiadomimy wkrótce. (mgok)Zainstalowaliśmy 10 budek lęgowych
12 marca z inicjatywy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie i stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej zainstalowano 10 budek lęgowych dla ptaków w zagórowskim lesie przy ul. Szubianki.
Ptasie domki przywiesił wiceprezes TPZZ Marcin Janowski wraz z córką Martą, kierownik OEP w Lądzie Dorotą Kinast, członkiem TPZZ Januszem Zapartym i dyrektorem MGOK Łukaszem Parusem.
- Budki przywiesiliśmy w pewnej odległości od głównej drogi. Mamy nadzieję, że osiedlą się w nich ptaki. Wkrótce zainstalujemy tabliczkę przy mrowisku. Te nasze działania zmierzają w kierunku utworzenia przyrodniczej ścieżki edukacyjnej w szubiankowskim lesie. Na razie jesteśmy na etapie planowania trasy oraz przygotowujemy się do składania wniosków o dofinansowanie-powiedziała Dorota Kinast.
-W zeszłym roku zainstalowałem z wnuczkiem dwie budki dla nietoperzy. W jednej zamieszkały. Musimy wspólnie dbać o ten las, najpiękniejsze miejsce w Zagórowie-powiedział Janusz Zaparty.
-Wykonałem już wiele prac w szubiankowskim lesie, bo wierzę w ideę rewitalizacji tego miejsca. To jest doskonała przestrzeń do spacerów czy joggingu, ale również do edukacji. Obok są dwie szkoły i przedszkole. Dzieciaki i młodzież mogą w lesie uczyć się o przyrodzie i ekologii-nadmienił Marcin Janowski.
-Od 12 lat walczymy o las i nie poprzestaniemy. Po ścieżce edukacyjnej będziemy się starać o instalację kolejnych ławek i koszy oraz lamp, aby można w sezonie jesienno-zimowym po południami czy wieczorami spacerować i biegać. Chcemy wykorzystać potencjał tego miejsca i sprawić, aby było ono jeszcze bardziej przyjazne i atrakcyjne dla odwiedzających-powiedział Łukasz Parus.
W najbliższą sobotę 19 marca o godz.14.00 odbędzie się Gminna Akcja Sprzątania Lasu organizowana przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich jako pierwsza część projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Zapraszamy do udziału w Akcji! Posprzątajmy wspólnie las! (mgok)Przygotowania do Gminnej Akcji Sprzątania Lasu na Szubiankach
19 marca w sobotę, w godz. 14.00-16.00, odbędzie się w lesie na Szubiankach w Zagórowie Gminna Akcja Sprzątania Lasu jako pierwsza część projektu realizowanego przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
9 marca odbyło się w MGOK spotkanie seniorów i uczniów, podczas którego omawiano szczegóły dotyczące przygotowania Akcji Sprzątania Lasu. Zaprezentowano także wydruk plakatu promującego wydarzenie. Dzięki uprzejmości Marty Kaźmierowskiej z Meloradia młodzież i słuchacze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku opowiedzieli na radiowej antenie o projekcie „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!” oraz potrzebie dbania o zagórowski las na Szubiankach.
Grupy inicjatywne od dziś kolportują plakat w przestrzeni miejskiej i dostarczają go do miejscowych szkół i przedszkoli, a wkrótce przygotują filmiki z zaproszeniami, które pojawią się na FB. Poza tym będą przygotowywać miniwykłady w kooperacji z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Lądzie (prezentacje podczas sprzątania lasu!) oraz organizować przyczepę, worki i rękawiczki we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie. Cieszymy się, że pojawiły się pomysły na poczęstunek. Seniorzy upieką placki drożdżowe, a uczniowie ciasteczka. Szykuje się fantastyczne ekologiczne popołudnie!
Zapraszamy 19 marca do lasu na Szubiankach! Zabierzcie rodziny, przyjaciół i sąsiadów! To tylko 120 minut, a tyle może zmienić! Do zobaczenia! (mgok)Zajęcia Koła Plastycznego w styczniu i lutym
Podczas zajęć Koła Plastycznego w miesiącach styczeń i luty dzieci wykonywały prace plastyczne z recyklingu, wykorzystując do tego papierowe talerzyki oraz gazety. Efekty ich pracy prezentujemy na poniższych zdjęciach oraz na wystawie zorganizowanej w holu (I piętro) MGOK. Zachęcamy do jej obejrzenia.
Ruszyła realizacja projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”
24 lutego odbyło się w sali kinowo-widowiskowej MGOK Zagórów spotkanie dotyczące projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, który będzie realizowany od marca do czerwca br. przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz uczniów klasy I Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
Projekt, wymyślony przez Animatora Starszego Romualdę Matusiak, prezes ZUTW, i Animatora Młodszego Łukasza Parusa, dyrektora MGOK, będzie wykonywany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”, koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego główną ideą jest walka ze śmieceniem lasu na Szubiankach w Zagórowie oraz zachęcenie mieszkańców Gminy Zagórów do częstszego odwiedzania lasu jako idealnego miejsca do spędzania wolnego czasu, relaksu, aktywnego wypoczynku czy edukacji w myśl zasady: im więcej będzie ludzi w lesie, tym więcej las będzie mieć gospodarzy i będzie w nim czyściej.
W zebraniu, oprócz seniorów i młodzieży, uczestniczyli partnerzy przedsięwzięcia: Karol Błaszczak-zastępca Burmistrza Gminy Zagórów, Dorota Kinast-kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, Grzegorz Cieślewicz-prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej oraz Michał Król-prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie.
Ideę i przebieg projektu nakreślił dyrektor MGOK Łukasz Parus. Na początku wystąpienia podkreślił znaczenie drzew i lasów w życiu człowieka oraz omówił ich dobroczynne działanie.- Drzewa w obronie przed grzybami, owadami i bakteriami wydzielają związki chemiczne, które nazywają się fitoncydami. Głównym rodzajem fitoncydów są terpeny. To są te aromaty cytrusowe, sosnowe, ziołowe i żywiczne wyczuwalne w lesie. One wpływają pozytywnie na ludzki organizm, m.in. obniżają hormon stresu kortyzol, ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi oraz przyczyniają się do zwiększenia komórek „natural killers”, naturalnych zabójców, typu białych krwinek, atakujących komórki nowotworowe i komórki zarażone wirusami. Zatem warto odwiedzać las!”- przekonywał. Później szczegółowo przybliżył kalendarz działań. Przedstawiamy go w telegraficznym skrócie: marzec-gminna akcja sprzątania lasu na Szubiankach; kwiecień-organizacja happeningu proekologicznego podczas środowego jarmarku na zagórowskim Dużym Rynku; maj-warsztaty kąpieli leśnych dla grup inicjatywnych i zaproszonych gości; czerwiec-wykonanie muralu i wystawy fotograficznej na Dużym Rynku w Zagórowie oraz wkopanie prze wejściach do lasu tablic z informacjami o: leśnej faunie i florze, zakazie śmiecenia, zakazie wjazdu motorów i quadów, nakazie uwiązywania psów na smyczy, możliwości zażywania leśnych kąpieli wraz z krótką instrukcją i cosobotniej akcji parkrun.
Następnie zabrali głos prezes ZUTW Romualda Matusiak, wiceburmistrz Karol Błaszczak i kierownik OEP w Lądzie Dorota Kinast, którzy mówili o koniecznej potrzebie działań na rzecz lasów i ekologii oraz wyrazili chęć pomocy i współdziałania.
Zebranie zwieńczyła wyświetlona na ostatnim slajdzie prezentacji myśl Rebekki Solnit, amerykańskiej pisarki i działaczki społecznej: „Najprostsza forma bohaterstwa to po prostu bycie obywatelem, poczucie więzi ze wspólnotą i zaangażowanie w jej sprawy”.
Teraz seniorzy i młodzież przystępują do zaplanowanych działań. Będziemy o nich na bieżąco informować. (mgok).Zebranie Zagórowskiego Klubu Seniora przy pączkach
22 lutego 2022 r. odbyło się kolejne zebranie Klubu Seniora działającego przy MGOK. Ponieważ już w najbliższy czwartek przypada Tłusty Czwartek, członkowie Klubu Seniora postanowili również na spotkaniu podtrzymać tradycję i zjeść pączki. A pączki ufundował MGOK, za co podziękowała w imieniu seniorów Barbara Wiatrowska – przewodnicząca Klubu Seniora. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przemiłe spotkanie, życzymy jeszcze nie jednego pączka w Tłusty Czwartek i do zobaczenia na kolejnych, równie miłych spotkaniach.
I.B.
Powstało Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Zagórowie
20 listopada ub.r. odbyło się w MGOK zebranie założycielskie Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Zagórowie. Celem Koła jest zrzeszanie osób z cukrzycą z terenu Gminy Zagórów i okolic. Lokalni diabetycy nie będą musieli udawać się po pomoc i edukację do Konina. Inicjatorkami utworzenia Koła są członkinie Zarządu Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Koninie prezes Krystyna Orłowska i pielęgniarka Alina Banecka.
Podczas spotkania wybrano Zarząd: Krystyna Szelewicz-Cichocka-prezes, Teofil Siuba-zastępca prezesa, Anna Bielecka-skarbnik, Izabela Goślińska-sekretarz i Krystyna Jakubowska-członek. Siedzibą Koła jest MGOK Zagórów.
Życzymy zagórowskiemu Kołu powodzenia w działalności społecznej i edukacyjnej oraz zapraszamy diabetyków z Gminy Zagórów i okolic do współpracy. Kontakt-MGOK Zagórów: (63) 2748110, mgokzagorow@op.pl. (mgok) Poniżej skan fotografii z Biuletynu Informacyjnego CukrzycaV Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie
8 lutego przy tablicy upamiętniającej Żydów z Zagórowa i okolic odbyły się obchody V Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Corocznym celem przedsięwzięcia jest oddanie pamięci żydowskim mieszkańcom Zagórowa, którzy zginęli w Zagładzie.
W uroczystości wzięli udział: Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak, Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, zastępca Burmistrza Gminy Zagórów Karol Błaszczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórowie Ryszard Sikorski i radny miejski Michał Ruciński, Honorowy Obywatel Miasta Zagórowa dr Mirosław Słowiński, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Zagórowie ks. Witold Zieliński, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie ks. Waldemar Wunsz, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu dr Paweł Mazur, Heidi Beryt i Ewa Pacek, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie Magdalena Siupa, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Zagórów i Powiatu Słupeckiego, delegacje młodzieży, dyrektor i bibliotekarki Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów, członkowie stowarzyszeń, słuchacze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przewodniczące Klubu Seniora, chórzystki Cantabile i mieszkańcy Zagórowa.
Wydarzenie rozpoczęło wygłoszenie przez dyrektora MGOK Łukasza Parusa krótkiego wykładu pt. „Holokaust-pamięć i odpowiedzialność”. Następnie miała miejsce słowno-muzyczna część artystyczna przygotowana przez uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie pod opieką Lilii Lebiedzińskiej, nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej w Zagórowie, dr Katarzyny Nowickiej, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów, oraz Daniela Słowińskiego, nauczyciela katechety, multiinstrumentalisty i nauczyciela muzyki w zagórowskich szkołach oraz Szkółce Muzycznej MGOK Zagórów. Licealistka Marcjanna Izdebna odczytała tekst „O znaczeniu pamięci i poezji, czyli kilka słów o Zuzannie Ginczance”, a wiersze poetki „Maj 1939” i „Non omnis moriar” przejmująco wyrecytowały uczennice Rozalia Frankowska i Julia Szewczyk. Po części poetyckiej Zuzanna Wilczyńska, wokalistka, instrumentalistka, a także podopieczna Szkółki Muzycznej MGOK Zagórów, zaśpiewała piosenkę pt. „Modlitwa o wschodzie słońca”. Autorem tekstu jest Natan Tenenbaum, natomiast twórcami muzyki są Przemysław Gintrowski, Zbigniew Łapiński i Jacek Kaczmarski. W roli akompaniatora wystąpił Daniel Słowiński.
W kolejnej części obchodów miały miejsce modlitwy chrześcijan i Żydów za ofiary Zagłady. Modlili się ks. proboszcz Witold Zieliński, pastor Waldemar Wunsz oraz dr Paweł Mazur i Ewa Pacek. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod tablicą głos zabrali Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak oraz Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman. Starosta przywołał wymowny wiersz Konstandinosa Kawafisa „Czekając na barbarzyńców”, a burmistrz mówił o potrzebie pamięci i wyciąganiu wniosków z historii.
Organizatorzy V obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie serdecznie dziękują wielu osobom za życzliwość i pomoc w organizacji wydarzenia. Specjalne podziękowania kierują do: Starosty Powiatu Słupeckiego dr. Jacka Bartkowiaka, Burmistrza Gminy Zagórów Romana Kultermana, prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Zagórowie Anny Radnieckiej, ks. proboszcza Witolda Zielińskiego, pastora Waldemara Wunsza, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów, naczelnika Posterunku Policji w Zagórowie Marcina Antkowskiego, prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie Michała Króla, właścicielki posesji przy. ul. Średniej Honoraty Kubackiej. (mgok) Fot. Adrian DębczakPodsumowanie zajęć ZUTW
31 stycznia 2022 r. zakończył się pierwszy semestr działalności ZUTW. W czasie semestru działały wszystkie sekcje, w których nasi studenci mogli realizować swoje zainteresowania i pasje, no i przede wszystkim spotkać się. Był to również czas świąteczny, który sprzyjał spotkaniom przy kawie i luźnych rozmowach. Cieszymy się, że mimo trudnego czasu jesteście z nami i już zapraszamy na kolejny semestr, który będzie trwał od lutego do maja. Oczywiście cały czas zachęcamy nowe osoby do dołączenia do grona studentów ZUTW.
Dzisiaj już rozpoczął się nowy semestr i każdy z instruktorów rozpoczął pracę z nowymi pomysłami i projektami. Wszystkim studentom życzymy ciekawych zajęć, a prowadzącym satysfakcji z realizacji swoich zamierzeń. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ostatnich dwóch miesięcy zajęć.
I.B.
Występ muzyków Szkółki Muzycznej MGOK Zagórów
30 stycznia młodzi muzycy działający w Szkółce Muzycznej MGOK Zagórów wraz z instruktorem Danielem Słowińskim zaprezentowali minikoncerty przed mszami świętymi w kościele parafialnym w Zagórowie.
Artyści w składzie- Zuzanna Wilczyńska- wokal, piano, Alicja Matuszak- perkusja, Daria Dudkowiak-gitara elektryczna, Julia Budaszewska-ukulele, Wojciech Nowakowski-gitara basowa-zagrali następujące utwory i kolędy: „Przekażmy sobie znak pokoju”, „Dziś w stajence mały Jezus się narodził”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Cicha noc”, „Lulajże Jezuniu”, „Łokarynki, fujarecki”, „Mario, czy już wiesz?” i „Jest taki dzień”.
Występy zostały ciepło przyjęte przez parafian. Muzycy mieli ogromną satysfakcję i radość, ponieważ dawno nie koncertowali przed publicznością z powodu pandemii.
Gratulacje dla instruktora i artystów za inicjatywę i wspaniałą prezentację muzyczną. (mgok)MGOK zagrał po raz kolejny dla WOŚP
MGOK wspiera działalność WOŚP od 1995 r. W tym roku ponownie włączył się w przygotowywanie wydarzeń na rzecz szlachetnej akcji Jurka Owsiaka. Wespół z miejscowymi szkołami, stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich i strażakami grał dla WOŚP 29 i 30 stycznia.
29 stycznia MGOK razem ze stowarzyszeniem Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Kołem Gospodyń Wiejskich „Jaglanki” ze Skokumia oraz Stowarzyszeniem „Łomowianki” z Łomowa przygotował na Stadionie Miejskim w Zagórowie 6-godzinną, godz.15.00-21.00, Sztafetę dla WOŚP pod hasłem „Kto po bieżni lata, ten spala fritata”.
Wystarczyło pokonać co najmniej jedno okrążenie na bieżni (400 m) i wrzucić datek na WOŚP, żeby zostać poczęstowanym przez organizatorów frytkami „własnej roboty”, które przyrządziły działaczki ze Skokumia i Łomowa. Niesztampowe sosy, m.in. sweet onion, wykonał prezes TPZZ Grzegorz Cieślewicz.
–W sumie ostrugałyśmy 50 kg ziemniaków. Cieszymy się, że frytki smakowały. Faktycznie były złote i chrupiące, czyli takie, jakie powinny być. Mamy satysfakcję, że mogliśmy pomóc w zbiórce dla WOŚP- powiedziała Ewa Przybyła, prezeska „Jaglanek”.
- Początkowo martwiłyśmy się o logistykę, ponieważ jednocześnie obsługiwałyśmy dwie frytkownice, niemniej obawy były nieuzasadnione. Smażenie i wydawanie szło bardzo sprawnie-dodała Małgorzata Burdzińska, prezeska „Łomowianek”.
-Zebraliśmy 2.200 PLN. Przebiegliśmy i przespacerowaliśmy w sumie 600 km. Odwiedziło nas 150 osób. Najwięcej kilometrów przebiegli biegacze z Grupy Biegowej "Gęsiorze Zagórów". Niektórzy pokonali indywidualnie 20, 30 i 45 km. Niezwykłym hartem ducha wykazały się dzieci, które przespacerowały indywidualnie po kilka kilometrów. Dziękujemy wszystkim za przybycie, udział w Sztafecie i datki dla WOŚP- podsumował przedsięwzięcie Łukasz Parus, dyrektor MGOK.
-Chcieliśmy serdecznie podziękować fundatorom produktów na frytki i sosy. Kłaniamy się i po stokroć dziękujemy! Sponsorami byli: Ars Sklep Spożywczy Ryszard Sikorski, Warzywa i Owoce Urszula Stałowska, Sklep Spożywczy Nina Madalska, Michał Sroka i Włodzimierz Olczak Sklep Mięsny Olczak, Sławomir Adamski, Delikatesy Centrum Agnieszka Figlerowicz, Firma Wasiak Agencja Tłumaczeń Konin i Firma Pagmar Józef Krokowski- powiedział prezes TPZZ, Grzegorz Cieślewicz.
30 stycznia odbył się Finał WOŚP w hali widowiskowo-sportowej. MGOK dzięki uprzejmości pisarzy i artystów przekazał na licytację następujące przedmioty: esej Bohumila Hrabala z autografem Hrabala od pisarza Aleksandra Kaczorowskiego, 2 obrazy od Grzegorza Nowickiego (pejzaż jesienny i pejzaż zimowy), 1 obraz („Madonna” Luca Signorellego) i 1 zdjęcie (z pędzącym samochodem na tle zagórowskiego młyna) od Agnieszki i Grzegorza Słowińskich, duże zdjęcie panoramy kościoła i klasztoru w Lądzie od Jerzego Orchowskiego, książkę autobiograficzną „Ósmy kontynent. Przez 7 kontynentów w głąb umysłu. Historie prawdziwe” z autografem od dr. Mariusza Szeiba, własnoręcznie wykonanego aniołka przez Alinę Ocińską z Kopojna, 2 talony na rabatki kwiatowe w kwotach 100 PLN od Seweryny i Andrzeja Kopczyńskich oraz Piotra Kopczyńskiego, tiszert promujący film „Mistrz” od kina MGOK Zagórów. Dziękujemy bardzo darczyńcom za przekazanie przedmiotów na rzecz WOŚP. Podczas licytacji zebrano 12.000 PLN. W sumie
w Zagórowie zebrano rekordową sumę 30.000 PLN.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli działania w Zagórowie dla WOŚP! (mgok)„Mali , wielcy twórcy” – warsztaty teatralne dla najmłodszych
27 stycznia 2022r. odbyły się otwarte warsztaty dla najmłodszych „Mali, wielcy twórcy”, które miały formę gier i etiud teatralnych w formie zabawy. Zajęcia miały na celu rozwijanie wyobraźni i pokazanie różnych emocji. Warsztaty bardzo przypadły dzieciom do gustu i od razu przystąpiliśmy do tworzenia różnych historyjek i wymyślonych opowieści z użyciem rekwizytów. Doskonała zabawa, która pozwoliła nie tylko świetnie się bawić, ale pokazała jakie drzemią w nas talenty aktorskie. Bardzo dziękuję dzieciom za udział w dzisiejszych warsztatach w ramach Ferii z MGOK i mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza przygoda z teatrem. Do zobaczenia!
Warsztaty Lego – „Zaprogramuj Dasha”
28 stycznia 2022r. na zakończenie „Ferii z MGOK” odbyły się drugie warsztaty Lego organizowane przez Brick4Kidz oraz MGOK. Tym razem była to inna forma zajęć, ale bardzo ciekawa. Zajęcia-kurs, w trakcie których dzieciaki w formie kreatywnej zabawy programowały dwa prześmieszne, innowacyjne roboty DASH® & Dot ® Roboty zostały wymyślone w Dolinie Krzemowej i podbijają kolejne kraje na świecie. Połączenie zabawy robotami DASH® & Dot®, specjalnymi akcesoriami, …klockami LEGO® oraz aplikacjami stanowiło idealny sposób wprowadzenia dzieci w świat programowania. Bardzo dziękujemy p. Paulinie Korzyniewskiej i jej współpracownikom za zorganizowanie obu warsztatów i mamy nadzieję, że uda się zorganizować w przyszłości kolejne, bardzo ciekawe i kreatywne zajęcia. Do zobaczenia! A wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w całym programie w ramach „Ferii z MGOK”i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach.
I.B
Dziewczęta z Grupy Mażoretek pozdrawiają
Mimo ferii próby Grupy Mażoretek pod kierunkiem Alicji Matuszak trwają. Dziewczęta przygotowują nowe układy i już myślą o kolejnych występach. Do grona tancerek dołączyły dwie nowe dziewczyny - Zuzanna Munch i Paulina Kruszyńska, super bardzo się cieszymy. Pozdrawiamy i trzymamy kciuki.
Odlotowe Ferie z MGOK w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie
25 stycznia 2022 r. w ramach Ferii z MGOK wzięliśmy udział w akcji „Odlotowe Ferie – Ptakoliczenie” w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Z bardzo ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą. Poznaliśmy również gatunki ptaków najczęściej przylatujących do karmników oraz sprawdziliśmy wiedzę podczas obserwacji w ptaków w parku – oczywiście wyposażeni w lornetki. Nie zabrakło również gry dydaktycznej i quizu, a nagrodą były pamiątkowe podkładki oraz magnesy z ptakami ufundowane przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Dzieci z Ogniska otrzymały książki oraz paśnik dla ptaków, który będzie zawieszony przy Ognisku i będzie służył ptakom.
Dziękujemy za bardzo ciekawe i edukacyjne warsztaty p. Dorocie Kinast wraz z pracownikami, za miłe przyjęcie i upominki, a wszystkim dzieciom za udział. Dziękuję p. Basi i Monice za wsparcie. Wyjazd do Lądu był ufundowany przez MGOK – dziękujemy. Do zobaczenia jeszcze na kolejnych wydarzeniach do końca ferii.
I.B.
Warsztaty Komiksu z Szymonem Telukiem
24 stycznia 2022r. w ramach Ferii z MGOK odbyły się warsztaty komiksu z Szymonem Telukiem – rysownikiem, karykaturzystą, malarzem i autorem komiksów. Jest on twórcą działającego w całym kraju projektu:
"Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury” popularyzującego komiks i rysunek wśród różnych grup wiekowych. Aktywnie działa już od 1995 r. rysując w terenie oraz podczas pokazów rysowania na żywo. Bardzo ciekawe warsztaty, które krok po kroku pokazywały jak powstaje komiks. Po omówieniu poszczególnych etapów uczestnicy przystąpili do rysowania. Pomysły były bardzo różne, ale efekty niesamowite. Bardzo fajnym elementem warsztatów było rysowanie przez prowadzącego karykatur wybranych dzieci , które mogli zabrać do domu na pamiątkę. Może uda się w przyszłości zaprosić naszego gościa na warsztaty karykatury, to by była również wspaniała przygoda z plastyką . Cieszymy się z dużego zainteresowania dzisiejszymi zajęciami i kto wie może będą następne ? Dziękujemy grupie dzieci z Ogniska wraz z Paniami – Barbarą i Moniką za udział, wszystkim dzieciom i rodzicom za zainteresowanie się warsztatami. Myślę , że to nie był stracony czas, a przeciwnie czegoś nas nowego i fajnego nauczył. Dziękujemy p. Szymonowi Telukowi za wspaniałe, rzeczowe i bardzo dostępnie przekazane warsztaty, które na pewno sprawią, że narysowanie komiksu już nie będzie trudne. Warsztaty zorganizowano ze środków MGOK dlatego były bezpłatne i warto było skorzystać. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach w ramach „Ferii z MGOK”.
I.B.
Finał VII Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”
20 stycznia 2022 r. w ramach „Ferii z MGOK” odbył się Koncert Finałowy VII Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”. Koncert nosił nazwę „Talent po babci czy dziadku?” i był dedykowany również naszym babciom i dziadkom z okazji ich święta. Na scenie zaprezentowali się: Iga Kantarowska, Paulina Kruszyńska, Zuzanna Górniak, Wiktoria Frątczak, Agata Kantarowska, Zuzanna Munch,Wojtek Kłakulak, Inga Grodzka, Zuzanna Frątczak, Gabrysia Ratajczyk, Martyna Kubiak, Aleksandra Gołąb, Martyna Zawal. Wszyscy prezentowali wybrane przez siebie piosenki i układy taneczne. W koncercie wzięły też udział dwie Grupy Taneczne: Iskierki i Tęcza prezentując taneczny upominek dla babć i dziadków.
Wszyscy zaprezentowali się rewelacyjnie, otrzymali z rąk dyrektora MGOK Łukasza Parusa dyplomy i upominki, a Gwiazdą Zagórowskiej Sceny w wyniku głosowania została ponownie Zuzanna Górniak. Pięknie gratulujemy! Na zakończenie były życzenia, piosenka Igi Kantarowskiej: ”Cha cha dla babci i dziadka” oraz słodki upominek dla wszystkich. Niespodzianką dla babć i dziadków były śliczne różyczki, ręcznie wykonane przez studentki sekcji plastycznej ZUTW pod kierunkiem Emilii Harmacińskiej - bardzo dziękujemy wszystkim Paniom za pomysł i pracę włożoną w przygotowanie takiego prezentu. Dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji koncertu, wszystkim dzieciom, rodzicom, babciom i dziadkom za udział. Ten koncert pokazał, że mamy zdolne dzieci, młodzież i to nas bardzo cieszy. Do zobaczenia na kolejnych koncertach!
Warsztaty Lego – Zima z robotyką
21 stycznia 2022 r. w ramach Ferii z MGOK odbyły się pierwsze warsztaty Lego organizowane przez Bricks4Kidz i MGOK. Tematem dzisiejszych zajęć było „Laboratorium – czyli niesamowite połączenie klocków i eksperymentów”. Bardzo ciekawe zajęcia połączone z eksperymentami. Jeszcze są wolne miejsca na warsztaty za tydzień 28 stycznia, prosimy dzwonić do pod numer tel. – 601 511 375. Tematem zajęć będzie „Zaprogramuj Dasha”, czyli programowanie i zabawa przezabawnymi robotami”. Zapraszamy!
Spektakl teatralny „Kropka w kropkę”
18 stycznia 2022 r. w ramach Ferii z MGOK odbył się spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z Teatru Kulturki z Poznania. Tematem przedstawienia było spotkanie lat 20 – stych. W bardzo ciekawy sposób pokazano dwie postaci z różnych epok, które mają tę samą pasję – taniec. Swingowa kropka, współczesna Zuzia i zabawny czarodziej oczarowali dzieci swoją energią, humorem i pasją, która bez względu na czas w człowieku pozostaje taka sama. Bardzo ciekawe i mądre przedstawienie, które dało dzieciakom dużo domyślenia – a oto chodzi w teatrze. Świetna zabawa połączona z tańcem. W przedstawieniu wystąpili: Wiktoria Dudek, Lidia Święszkowska i Filip Trawiński. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz całej ekipie z Ogniska Środowiskowego z p. Moniką za udział w spektaklu. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach.
Zebranie Zarządu ZUTW
18 stycznia 2022 r. odbyło się zebranie Zarządu ZUTW, którego celem było podsumowanie pierwszego semestru oraz omówienie nowych zadań i pomysłów na kolejny letni semestr. W trakcie rozmów członkowie zarządu podsunęli pewne nowe pomysły, które wynikają z zapotrzebowania studentów. O tym, jakie to będą nowe wyzwania będziemy informować na bieżąco na facebooku MGOK i ZUTW. Zachęcamy jeszcze gorąco do udziału w zajęciach, bo to od Państwa udziału zależy wdrażanie nowych pomysłów do naszego Uniwersytetu.
I.B.