Aktualności
„Niemi kelnerzy” w listopadzie w Zagórowie
Po ostatnim spektaklu „ Pół na pół” (5.02 br.) z udziałem aktorów Piotra Szwedesa i Piotra Polka otrzymaliśmy wiele zapytań, kiedy aktorzy ponownie odwiedzą Zagórów.
Wychodząc naprzeciw potrzebom kulturalnym i teatralnym mieszkańców Gminy Zagórów i Powiatu Słupeckiego, zaprosiliśmy ponownie Piotra Szwedesa, który 19 listopada tym razem odwiedzi nasze miasto z aktorem Mikołajem Roznerskim!
Artyści zaprezentują sztukę autorstwa Harolda Pintera pt. „Niemi kelnerzy” w reż. Wojciecha Malajkata.
Harold Pinter to znany angielski dramaturg nazywany spadkobiercą Kafki, Becketta czy Ionesco. Zajmujący się w swoich dziełach w szczególności człowiekiem, jego bezsilnością wobec otaczającej rzeczywistości, jak i siebie. Obwołany przedstawicielem teatru absurdu i twórcą komedii zagrożenia („Comedy of menace”), Pinter obnaża pozorność komunikacji między ludźmi, mówiących nie „do” siebie, lecz „obok” czy wręcz „przez” siebie.
W 2005 roku w swoim noblowskim przemówieniu powiedział: „W dramacie prawda zawsze jest nieuchwytna. Naszym zadaniem jest poszukiwanie. Jest to nasz obowiązek.”
Oglądając „Niemego kelnera”, znajdziecie się razem sam na sam w pokoju w dziwnym hotelu z dwoma co najmniej dziwnymi gangsterami, i jeszcze bardziej dziwnym „Kimś”, gdy na zewnątrz zaczai się świat w postaci tajemniczego „dyspozytora”.
Para typów podejrzanego autoramentu to intrygujący motyw zarówno filmowy, jak i literacki. U Becketta są to Vladimir i Estragon, a u Quentina Tarantino? Pamiętacie na pewno taniec Travolty, psalmy głoszone przez Samuela L. Jacksona, czy też zegarek skrzętnie przechowany po ojcu Bruce’a Willisa? W spektaklu niewątpliwie poczujecie ducha filmu „Pulp fiction”.
Ben i Gus (w tych rolach Piotr Szwedes i Mikołaj Roznerski), jako zawodowi mordercy, oczyszczając ten świat z niepotrzebnych jednostek. Tym razem czekają na następne zlecenie, ale tymczasowo zabijają… na razie wolny czas…, prowadząc błyskotliwe i zabawne dialogi, jednocześnie realizując dochodzące do nich „z góry” polecenia i dziwne zamówienia. Mówią o wielu rzeczach, wspominają wspólnie spędzany sen z powiek i czas, wypowiadają przy tym sporo słów (które nie służą porozumieniu, lecz skrywają intencje)…, zastanawiając się nawet nad ich gramatyczną i stylistyczną poprawnością… A wszystko to byle tylko ukryć swój wzrastający niepokój. Czekają na odpowiedzi zadawanych przez siebie pytań, jakby czekali w napięciu na jedyny pocisk w rosyjskiej ruletce.
Prowadząc życie łowcy, znają główną zasadę: „Życie… każdego z nas ma na muszce.”
Kto kogo ma na niej tutaj? Musicie przekonać się sami.
Tytułowy „Niemy kelner” może jest w każdym w nas? Czy mamy usługiwać w życiu i milczeć, czy może wyprostować się i zacząć zamawiać pełnym głosem najlepsze dania życia, nie zerkając bojaźliwie na prawą stronę menu, gdzie tylko ceny?
Perfekcyjne dialogi, ostre emocje, zmysł obserwacji, humor, napięcie, absurd, groza- to cechy charakterystyczne utworów Harolda Pintera. Głupota nie ma na ten spektakl wstępu, z obu stron. Nawet na gapę.
Między absurdem a rzeczywistością, śmiechem i tragedią jest bardzo cienka granica. Wszystko stoi tu na ostrzu noża, a właściwie u wylotu lufy. Czym to się skończy?
Przyjdźcie Państwo na sztukę autorstwa Wojciecha Malajkata, Piotra Szwedesa i Mikołaja Roznerskiego i dowiedzcie się bezpośrednio.
19 listopada (czwartek), godz. 18.00, sala kinowo-widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Bilet 110 PLN. Bilety do nabycia w MGOK oraz na biletyna.pl.
Koncert słowno-muzyczny pt. „Wszystko jest miłością”.
8 października do Zagórowa przyjedzie znany aktor Andrzej Grabowski i wystąpi w MGOK Zagórów wraz z zespołem kompozytora i muzyka Cezarego Chmiela!
Szykuje się kolejne wartościowe spotkanie z KULTURĄ i SZTUKĄ w MGOK Zagórów!
Artyści zaprezentują koncert słowno-muzyczny pt. „Wszystko jest miłością”.
„Wszystko jest miłością” to wyjątkowy koncert łączący nastrojowe piosenki, humor i refleksję nad miłością, przyjaźnią oraz przemijaniem. Na scenie spotykają się piękne, musicalowo-filmowe kompozycje Cezarego Chmiela z tekstami, anegdotami i aforyzmami wielkich autorów, takich jak William Szekspir, Wisława Szymborska czy Zbigniew Herbert, oraz charyzmatyczną interpretacją aktorską Andrzeja Grabowskiego. Koncert tworzy wieczór pełen emocji, wzruszeń i uśmiechu. Jest zadedykowany dla wszystkich, gdyż każdy wie, że naprawdę prawdziwe życie zaczyna się od miłości.
Warstwę muzyczną koncertu stanowią autorskie kompozycje wykonywane na żywo przez profesjonalnych muzyków: Cezary Chmiel- instrumenty klawiszowe, wokal, autor projektu,
Łukasz Chmiel- gitary i Zuzanna Kłosiewicz- wokal (sopran).
Muzyka utrzymana jest w stylistyce musicalowo-filmowej i romantycznej- od lekkich, satyrycznych form po nastrojowe ballady. Całość tworzy spójną, emocjonalną narrację, łączącą słowo i muzykę w nowoczesnej, komunikatywnej formie scenicznej.
„Wszystko jest miłością” to koncert, który łączy walor artystyczny z atrakcyjną formą sceniczną, oferując widzom zarówno rozrywkę, jak i refleksję.
Koszt biletu to 75 PLN. Bilety są do nabycia w MGOK Zagórów oraz na portalu Biletyna.pl. (mgok)
Wykład dr. Pawła Mazura „Czego pszczoły uczą ludzi według filozofów?”
11 czerwca był świętem pszczelarzy i filozofii! Dr Paweł Mazur z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił wykład popularnonaukowy pt.„Czego pszczoły uczą ludzi według filozofów?”. W wydarzeniu wzięli udział: prezes Koła Pszczelarzy Konin Władysław Poprawski, pszczelarze z Koła Pszczelarzy Zagórów, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie Wioletta Woźna wraz z nauczycielami i młodzieżą, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Zagórowie Daniel Słowiński i uczniowie, członkowie Klubu Seniora z przewodniczącą Barbarą Wiatrowską na czele, studenci Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz lokalni miłośnicy pszczelarstwa i nauki.
Spotkanie otworzyli młoda członkini Koła Pszczelarzy w Zagórowie Alicja Waszak oraz dyrektor MGOK Zagórów Łukasz Parus. Dr Paweł Mazur wykład zadedykował lokalnym pszczelarzom za ich pasję i trud w prowadzeniu pasiek i pozyskiwaniu miodu.
W wystąpieniu nawiązał do Biblii i mitologii, przybliżając postaci Debory i Demeter, a później koncentrował się na prezentowaniu pojęcia pszczoły i jej znaczenia w filozofii Platona, Arystotelesa, Francisa Bacona i Marka Aureliusza. Pojawiło się wiele analogii pomiędzy zasadami panującymi w życiu pszczół i ludzi w kontekście społecznym, a nawet politycznym. Nie zabrakło omówienia pozycji królowej, trutnia i robotnic. Były też pszczoły złodziejki i tańczące pszczoły wyznaczające miejsce produkcji miodu.
Naukowiec dzielił się również najnowszymi odkryciami z życia pszczół, opierając się na anglojęzycznej publikacji, która jeszcze nie została przetłumaczona na język polski. Tematy dotyczyły m.in. bólu, emocji i poświęcenia pszczół. Pojawiły się także dyskusje z publicznością. Pszczelarze dzielili się wiedzą i doświadczeniem, a filozof wyjaśniał kwestie filozoficzne i odkrycia naukowe.
Po wykładzie władze Koła Pszczelarzy Zagórów zaprosiły wszystkich uczestników wykładu na pyszny tort, przy którym dalej trwały rozmowy o pszczołach, miodzie i filozofii.
Prezes Koła Pszczelarzy Zagórów i i dyrektor MGOK Zagórów bardzo dziękują dr. Pawłowi Mazurowi za przyjazd do Zagórowa i wygłoszenie wykładu. Dziękują również wszystkim uczestnikom spotkania, a zwłaszcza młodzieży. (mgok)
II Rajd Rowerowy Wokół Gminy Zagórów
7 czerwca miał miejsce II Rajd Rowerowy Wokół Gminy Zagórów pod patronatem Burmistrza Gminy Zagórów i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zagórowa w ramach projektu “Powiat na rower z Karoliną Kocięcką!”. 73 uczestników przemierzało dwie malownicze gminne trasy na odcinkach 27 km i 49 km. - To była przyjemność jechać w dobrym towarzystwie wśród gminnych wsi o praktycznie zerowym ruchu samochodowym. Mijaliśmy kwieciste łąki z makami, “żelazne domy” i lasy. Jechaliśmy głównie asfaltem, ale były także drogi piaszczyste i szutrowe. Odcinki Kopojno-Trąbczyn, Podbiel- Łazińsk Pierwszy-Łomów, Koszelewska Łąka-Myszaków czy Adamierz-Wrąbczyn dostarczyły nam wielu turystycznych wrażeń. Jechaliśmy również nową ścieżką rowerową, która nam bardzo przypadła do gustu. Okazuje się, że żeby pojeździć po ciekawych trasach rowerem, wystarczy pojechać w kierunku Łazińska, później w kierunku Stawiska, a później, gdzie się chce. Świetne warunki do jazdy rowerem mamy pod nosem-podzieliła się wrażeniami rowerzystka z Zagórowa.
Cykliści jechali w kolumnach, które prowadzili wolontariusze: emerytowani nauczyciele Małgorzata i Wiesław Dominiakowie, biegacze i rowerzyści Maciej Borowski, Karolina Musiałowska i Dariusz Lewandowski, sołtys Bukowego Jarosław Juszczak i strażak zawodowy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy z uprawnieniami do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Piotr Wilczyński oraz dyrektor MGOK Zagórów Łukasz Parus i działacz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej Henryk “Marszałek” Ulatowski. Peleton zamykali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Augustynowie Adam Mazurek i Damian Dobrychłop oraz Julian Kasznia i Martyna Kubiak, którzy jechali strażackim samochodem.
Oprócz walorów przyrodniczych miłośnicy jednośladu mogli dzięki gościnności władz samorządowych, radnych, sołtysów, strażaków i działaczy Kół Gospodyń Wiejskich uzupełnić spalone kalorie i napić się kawy. Pierwszy postój na “małą czarną” i ciastka był w strażnicy OSP Szetlewek, w której gościli rowerzystów prezes OSP Szetlewek Paweł Wypychowski wraz z radnym miejskim i skarbnikiem OSP Szetlewek Krystianem Żelkiem. Przy sali OSP Łazińsk Pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski wraz z sołtyską Łazińska Marią Kubacką, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich “Łazińszczanki” Dominiką Walkowiak i strażakami OSP oraz działaczami KGW podjął uczestników Rajdu kiełbaskami z grilla, sałatkami i plackiem drożdżowym. W tym miejscu odbyła się także loteria przeprowadzona przez Henryka “Marszałka” Ulatowskiego. Do wylosowania były powerbanki oraz gadżety elektroniczne, w sumie 12 sztuk. Po posiłku część rowerzystów wracała do Zagórowa, a część mknęła w kierunku strażnicy OSP Anielewo, gdzie sołtys Anielewa Łukasz Kaźmierski wraz z przyjaciółmi częstował cyklistów ciastami domowego wypieku i napojami. Następnie zmierzano w kierunku Koszelewskiej Łąki, m.in. przejeżdżając nad rzeczką Bartosz.
-Mieszkam w tych stronach tyle lat, ale nie znałem tych wszystkich tras. Na pewno zabiorę w te miejsca moją rodzinę i sam będę tutaj jeździć-powiedział jeden z rowerzystów.
-Pogoda momentami była kapryśna, bo lekko siąpiło, ale na szczęście wytrzymała. To była wspaniała niedziela-podzieliła się wrażeniami rowerzystka.
Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim uczestnikom za udział w Rajdzie. Wyrazy szacunku za kondycję przekazują najmłodszym rowerzystom oraz zapalonemu cykliście Janowi Broniarczykowi (78 lat), który przyjechał rowerem ze Słupcy do Zagórowa, objechał Gminę Zagórów (49 km) i pojechał rowerem do Słupcy. Dziękują bardzo wszystkim osobom, które pomogły zorganizować wydarzenie. Kłaniają się w pas: Ryszardowi Sikorskiemu, Pawłowi Wypychowskiemu, Krystianowi Żelkowi, Marii Kubackiej, Dominice Walkowiak, Łukaszowi Kaźmierskiemu, Małgorzacie i Wiesławowi Dominiakom, Maciejowi Borowskiemu, Karolinie Musiałowskiej, Dariuszowi Lewandowskiemu, Jarosławowi Juszczakowi, Piotrowi Wilczyńskiemu, Henrykowi Ulatowskiemu, Adamowi Mazurkowi, Damianowi Dobrychłopowi, Julianowi Kaszni i Martynie Kubiak. Specjalne podziękowania kierują do naczelnika OSP Zagórów Krzysztofa Jankowskiego za zapewnienie samochodu strażackiego, który dawał uczestnikom Rajdu poczucie bezpieczeństwa. (mgok)
Pierwszy Profilaktyczny Piknik Rodzinny w Zagórowie za nami!
30 maja w Zagórowie odbył się pierwszy Profilaktyczny Piknik Rodzinny, zorganizowany z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Zagórowie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Celem wydarzenia było promowanie wśród dzieci i młodzieży aktywnego, zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do podejmowania wyzwań edukacyjnych, artystycznych i sportowych, z dala od uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych.
Piknik cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Na uczestników czekały liczne stoiska edukacyjne, profilaktyczne i promocyjne przygotowane przez lokalne organizacje, szkoły, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz instytucje. Swoją działalność prezentowali m.in. TPZZ, Morsy, Pszczelarze, Stowarzyszenie Ratujmy Życie, PCPR w Słupcy, Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórowie, Policja w Zagórowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Michalinowie Olesznickim, szkoły i przedszkola z terenu gminy oraz liczne Koła Gospodyń Wiejskich.
Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, zespoły i grupy taneczne, wśród których znaleźli się m.in. Miejska Orkiestra Dęta OSP Zagórów, Zagórowska Grupa Mażoretkowa Vibe wraz z grupą młodszą, dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego „Bociani Zakątek”, uczniowie szkół podstawowych, Zespół „Rytmy Ziemi”, Kostanecki Band, zespół Sunday, Męski Kameralny Chór Kwarta oraz Bella Show. Publiczność mogła podziwiać również występy solistów i grup działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie.
W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka wiele stoisk przygotowało dla najmłodszych bezpłatne poczęstunki. Dzieci mogły skosztować m.in. naleśników, racuchów, gofrów, muffinek, frytek, nuggetsów, corn dogów, lemoniady, ciastek oraz słodyczy.
Nie zabrakło także licznych atrakcji rodzinnych. Uczestnicy mogli korzystać z darmowych dmuchańców, loterii fantowej, malowania twarzy, zaplatania warkoczyków, tatuaży, tworzenia bransoletek, fotobudki, zabaw animacyjnych, kina plenerowego, toru przeszkód, toru samochodowego, pokazów pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla dzieci, a także wielu innych aktywności przygotowanych przez organizatorów i partnerów wydarzenia.
Dla wszystkich uczestników Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ufundowała również darmową grochówkę.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich wystawców, artystów, wolontariuszy, sponsorów i osób zaangażowanych w organizację wydarzenia. Dziękujemy Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie za wsparcie organizacyjne, grupom motocyklowym Zagórów i Gajory za obecność, a także wszystkim pracownikom i współpracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie.
10-lecie Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
28 maja 2026 r. Zagórowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył rok akademicki 2025/2026. W sprawach organizacyjnych dokonaliśmy uzupełnienia składu Zarządu i komisji rewizyjnej naszego Uniwersytetu. Jednak najważniejszym wydarzeniem były obchody Jubileuszu 10 -lecia istnienia Uniwersytetu, który utworzony został w marcu 2016 roku. Na uroczystości byli obecni zaproszeni goście - Pan Roman Kulterman Burmistrz Gminy Zagórów, Pan Ryszard Sikorski Przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa, Pan Rafał Rosicki Dyrektor Banku Spółdzielczego w Zagórowie. Pan Łukasz Parus dyrektor MGOK, Pani dr Katarzyna Nowicka dyrektorka Biblioteki Publicznej, Instruktorzy sekcji tematycznych, pracownicy MGOK. Myślami z nami był także pan Karol Błaszczak z-a Burmistrza Gminy Zagórów, który ze względu na ważne spawy rodzinne nie mógł być osobiście.. ale jak przekazał zawsze o nas pamięta i życzy nam wielu sukcesów. Historię tworzenia ZUTW przypomniał nam Łukasz Parus, jego główny organizator. 10 lat istnienia Uniwersytetu to bardzo długi ,ale zarazem cenny dla seniorów czas. Mijająca dekada, zmieniła nie tylko naszą mentalność, ale również nas samych. Pozwoliła nam przeżyć drugą młodość, uczyć się pokonywać samotność, nawiązywać nowe przyjaźnie, doskonalić swoją wiedzę, sprawność fizyczna, zmienić swój wizerunek, cieszyć się z każdego dnia. Osobom, które są z nami od samego początku wręczyliśmy pamiątkowe certyfikaty gratulacyjne, instruktorom, pracownikom MGOK serdeczne podziękowania. Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszym gościom, doceniamy ich wsparcie i pamięć. Ogromną wdzięczność składamy za wszystkie życzenia, gratulacje i bardzo cenne słowa uznania. W naszej pamięci zawsze pozostanie uroczy filmik Pana Piotra Łakomiaka i jego seniorów zachęcający do członkostwa w ZUTW i przepiękny mini koncercik państwa Małgorzaty i Roberta Witowskich wraz z sekcją wokalną . To był przepiękny dzień, który będziemy z radością wspominać. Wszystkim członkom składamy serdeczne życzenia, zdrowia, wytrwałości, pomyślności i szczęśliwych dni. Do zobaczenia po wakacjach. Zarząd ZUTW – przekazała Pani Alina Kmieć – Prezes ZUTW w Zagórowie.
Koncert „Dla Ciebie Mamo” w wykonaniu Katarzyny Zawady
21 maja w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie odbył się wyjątkowy koncert „Dla Ciebie, Mamo” w wykonaniu Katarzyny Zawady. Wydarzenie zostało poświęcone wszystkim mamom z okazji przypadającego 26 maja Dnia Matki.
Artystka, która kilka lat temu gościła już na zagórowskiej scenie, ponownie zachwyciła publiczność swoim pięknym głosem i niezwykłą wrażliwością muzyczną. W repertuarze znalazły się utwory takich artystów jak Anna Jantar, Anna German, Irena Jarocka, Dżem oraz Krzysztof Krawczyk. Publiczność mogła usłyszeć m.in. utwory „ Dla Ciebie mamo”, „Hallelujah”, „Acropolis adieu”, „Santa Maria de la Mer”, „Człowieczy los”, „Żeby szczęśliwym być” czy „Grecie wino”.
Koncert dostarczył wielu wzruszeń i niezapomnianych emocji. Publiczność opuszczała salę poruszona i pełna zachwytu. Wydarzenie okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i doskonałym prezentem dla mam z okazji ich święta.
Dziękujemy Katarzynie Zawadzie oraz jej rodzicom za wspaniały występ, wyrażając nadzieję, że artystka jeszcze niejednokrotnie wystąpi na scenie w Zagórowie. Dziękujemy wspaniałej publiczności za to, że zawsze można na Was liczyć. Na zakończenie wszystkim mamom składamy serdeczne życzenia z okazji Dnia Matki. Dziękujemy naszym praktykantom Igorowi i Piotrowi za zdjęcia z tego wydarzenia.
Święto Konstytucji 3 Maja w Zagórowie
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Zagórowie rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych, władz miasta oraz zaproszonych delegacji pod remizą OSP w Zagórowie. Następnie uczestnicy uroczystości w uroczystym przemarszu, prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą OSP Zagórów pod batutą dr. Szymona Piotrowskiego, udali się do kościoła parafialnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona przez proboszcza parafii, księdza Witolda Zielińskiego. Po zakończonej liturgii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową przy kościele, upamiętniającą poległych za wolność Polski.
Dalsza część obchodów odbyła się na Dużym Rynku. W asyście orkiestry, mażoretek oraz pocztów sztandarowych, uczestnicy przemaszerowali na miejsce głównych uroczystości. Tam orkiestra odegrała uroczyście hymn Polski, po czym delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym Polaków poległych w walce o wolność Ojczyzny.
Podczas wydarzenia głos zabrał burmistrz Zagórowa - Roman Kulterman. Wystąpienia mieli również przedstawiciele straży pożarnej. Część artystyczną uświetniły występy dzieci z Miejskiego Przedszkola „Bociani Zakątek” w Zagórowie, a także chóru Bella Flow pod dyrygenturą pani magister Izabeli Graczyk.
Po występie chóru orkiestra zaprezentowała kilka utworów muzycznych, którym towarzyszyły układy taneczne w wykonaniu mażoretek oraz młodzieżowej grupy „Vibe” działającej przy zespole.
Po bogatym programie artystycznym uczestnicy ponownie przemaszerowali pod remizę strażacką, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek – ciepły i smaczny żurek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych obchodach, wspólnie oddając hołd historii i tradycji naszego kraju.
Dziękujemy za zrobienie zdjęć Żanecie Zarembie.
Koncert - "Wiosna jest kobietą
W niedzielne popołudnie sala Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie wypełniła się po brzegi. Publiczność licznie zgromadziła się na koncercie zatytułowanym „Wiosna jest kobietą”, który dostarczył wielu muzycznych emocji i niezapomnianych wrażeń.
Na scenie zaprezentowały się Męski Kameralny Chór Quarta oraz Chór Bella Flow. Zespoły występowały zarówno razem, jak i osobno, prezentując szeroki wachlarz możliwości wokalnych. Chórem Bella Flow dyrygowała Izabela Graczyk, natomiast męski chór prowadził Jacek Burda. Wydarzenie poprowadził ulubieniec zagórowskiej publiczności – Adam Chmielewski.
Publiczność miała również okazję wysłuchać występów solowych, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Repertuar koncertu był różnorodny – nie zabrakło utworów takich jak „Lubię wracać” Zbigniewa Wodeckiego, „Damą być” i „Remedium” Maryli Rodowicz czy „Moje serce to jest muzyk” – Ewy Bem. Każde wykonanie wyróżniało się dużym zaangażowaniem i wrażliwością artystyczną.
Finał koncertu należał do gości specjalnych – Karola Dziuby oraz Wojciecha Frąckowiaka. Ich występ, wzbogacony o gitarowe brzmienia i wspólny śpiew, stanowił doskonałe zwieńczenie całego wydarzenia. Publiczność żywo reagowała, a atmosfera radości i wspólnego przeżywania muzyki towarzyszyła wszystkim aż do ostatnich dźwięków.
Koncert „Wiosna jest kobietą” okazał się wyjątkowym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci zarówno wykonawców, jak i słuchaczy.
Projekt „Lato w teatrze”
7-8 kwietnia członkowie zespołu MGOK Zagórów, dyrektor Łukasz Parus i główna księgowa Dorota Juszczak-Cegielska, uczestniczyli w spotkaniach dotyczących projektu „Lato w teatrze” w namiocie cyrkowym. O szczegółach będziemy powiadamiać na bieżąco.
Dziękujemy bardzo opiekunce projektu Emilia Malczyk i zespołowi Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za zaproszenie, gościnność i dwudniowe inspirujące zajęcia.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA”
Poniżej prezentujemy Państwu wyniki Konkursu Plastycznego "Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna", którego podsumowanie odbyło się 18 marca. Gratulujemy zdobytych nagród i wyróżnień oraz dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji.
Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 26 marca (czwartek) o godz.10.00 w sali kinowo-widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie, na które serdecznie zapraszamy osoby nagrodzone i wyróżnione wraz z opiekunami. GRATULUJEMY!!!
Koncert zagórowskiej Orkiestry na Dzień Kobiet
8 marca sala kinowo-widowiskowa MGOK wypełniła się co do jednego miejsca (włącznie z dostawkami, niektórzy niestety musieli stać), gdyż specjalnie dla kobiet zagrała Miejska Orkiestra Dęta OSP Zagórów pod dyrekcją dr. Szymona Piotrowskiego. W trakcie koncertu zatytułowanego „Przez Twe oczy zielone” zaśpiewali goście specjalni: Krzysztof Miętkiewicz-finalista „Szansy na sukces” i uczestnik „Voice of Poland”, Ewelina Rybarczyk-chórzystka chóru Bella Flow i Jerzy Pieszak-chórzysta Męskiego Kameralnego Chóru Quarta. Układ choreograficzno-taneczny zaprezentowała Zagórowska Grupa Mażoretkowa „Vibe” pod kierownictwem tamburmajor Alicji Matuszak.
W wydarzeniu wzięli udział: wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak, radny powiatowy Grzegorz Cieślewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Grzegorz Skąpski i Michał Ruciński, radny miejski Michał Rogowski, dyrygent Orkiestry Dętej „Quantum” w Rychwale dr Zbigniew Osajda, lokalni przedstawiciele instytucji kultury, środowisk muzycznych, seniorów i stowarzyszeń, członkowie rodzin występujących artystów, mieszkańcy Gminy Zagórów oraz goście z Konina, Słupcy i innych miejscowości.
Przed wejściem na koncert każda kobieta otrzymała tulipana od wiceburmistrza Karola Błaszczaka wraz z życzeniami. Prowadzący wydarzenie dyrektor MGOK Łukasz Parus po przedstawieniu muzyków Orkiestry, nadmienił:- Wśród kobiet na sali siedzi pani, która jest seniorką w Gminie Zagórów. Jej ojciec grał w zagórowskiej Orkiestrze, jej mąż grał w Orkiestrze, ona grała w Orkiestrze, jej synowie grali w Orkiestrze, jeden z synów był kapelmistrzem Orkiestry, jej wnuk jest obecnym kapelmistrzem Orkiestry, jej prawnuki grają na instrumentach… Tą panią jest Anna Teresa Piotrowska-mówił konferansjer, po czym dr Szymon Piotrowski jako wyraz szacunku wręczył babci bukiet kwiatów, co wzruszyło publiczność.
Orkiestra zaprezentowała kilkanaście utworów nawiązujących do muzyki marszowej, pop i rock w aranżacjach prof. Ryszarda Piotrowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Zagórów i byłego tamburmajora Orkiestry, oraz kapelmistrza dr. Szymona Piotrowskiego.
Muzyka kołysała publicznością. Śpiew solistów- Eweliny Rybarczyk, Krzysztofa Miętkiewicza i Jerzego Pieszaka spotęgował po stokroć wrażenia muzyczne. Improwizacje muzyczne w wykonaniu muzyków Orkiestry-Jana Werbińskiego, Artura Wieczorka, Andrzeja Tylmana, Mateusz Cajlera, Mieczysława Hanickiego, Mariusza Kaźmierczaka i Roberta Witowskiego przeniosły nas do jednego z klubów jazzowych w Nowym Orleanie. Natomiast
pełen maestrii taniec Mażoretek dodał wydarzeniu splendoru. Nie zabrakło rzecz jasna bisu i kwiatów dla występujących. -Jeszcze nie byłam na takim koncercie. To było istne estradowe show, pokazujące, że mieszkańcy Gminy Zagórów nie muszą szukać koncertów w innych miastach, gdyż mają wspaniałe przedsięwzięcia kulturalne na miejscu-podzieliła się wrażeniami jedna z seniorek.
Orkiestra zagrała w składzie: kapelmistrz dr Szymon Piotrowski-piano, prof. Ryszard Piotrowski-tenor, prof. Paweł Trzos-instrumenty klawiszowe, Mieczysław Hanicki- saksofon tenorowy, Jan Werbiński-saksofon altowy, Zuzanna Kuzak-saksofon altowy, Alicja Waszak-flet poprzeczny, Mariusz Wypychowski-gitara basowa, Robert Witowski-gitara elektryczna, Nikodem Świerkowski-perkusja, Jarosław Radny-trąbka, Andrzej Drop-trąbka, Mateusz Cajler-trąbka, Andrzej Tylman-trąbka, Antoni Waszak i Franciszek Ślebioda-instrumenty perkusyjne, Mariusz Kaźmierczak-puzon, Paweł Reszkiewcz-puzon i Wiktor Madalski-tuba.
Zagórowska Grupa Mażoretkowa zatańczyła pod kierownictwem tamburmajor Alicji Matuszak w składzie: Zuzanna Münch, Zofia Markiewicz, Laura Antonowicz, Klaudia Kierzek, Julka Cuprych, Julka Skowrońska, Julka Maciejewska, Maja Rutkowska, Agata Matelska i Karolina Wiatrowska.
Przypominamy, że cały czas twa nabór do zagórowskiej Orkiestry! Jeśli grasz na jakimkolwiek instrumencie albo chcesz się bezpłatnie nauczyć grać na wybranym orkiestrowym instrumencie, skontaktuj się z MGOK Zagórów. Dzięki współpracy z profesjonalnymi instruktorami staniesz się członkinią lub członkiem zagórowskiej Orkiestry.
Gratulujemy koncertu wszystkim występujących artystom i dziękujemy za przybycie gościom i publiczności. Dziękujemy Magdalenie i Przemysławowi Waszakom z restauracji Małego Co Nieco w Ciążeniu, Joannie i Marcinowi Janowskim z kwiaciarni Marcinek, Elżbiecie Paprzyckiej z kwiaciarni Goździk, Karolowi Mazurowi z firmy JK Sound, Katarzynie Baranowskiej, Żanecie Zarembie oraz praktykantom MGOK, uczniom Szkoły Kostaneckich, Natalii Szternel, Piotrowi Solińskiemu, Filipowi Kuznowiczowi, Szymonowi Gawłowi, Maksymilianowi Błażejewskiemu i Miłoszowi Parusowi za pomoc w przygotowaniu wydarzenia. (mgok)



















.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
![wiel2026k (1)[1].jpg](files/150/wiel2026k (1)[1].jpg)
.jpg)