Bella Flow
"Pożegnanie Lata 2024" i 50-lecie Chóru Quarta
31 sierpnia odbyła się w Zagórowie impreza Pożegnanie Lata połączona z Jubileuszem 50-lecia Męskiego Kameralnego Chóru Quarta. W godzinach przedpołudniowych miała miejsce msza św. w kościele parafialnym w intencji chórzystów, a później odsłonięto na budynku MGOK tablicę pamiątkową Henryka Burdy, założyciela Quarty, kapelmistrza zagórowskiej Orkiestry, organisty oraz nauczyciela śpiewu i gry na instrumentach. Następnie odbyła się w kinie MGOK projekcja filmu dokumentalnego o Quarcie w reż. Andrzeja Mosia pt. „Gdy słyszysz muzykę, tam wstąp…”. Po projekcji winszowano chórzystom i życzono kolejnych jubileuszy (Burmistrz Gminy Zagórów, Starosta Słupecki, przyjaciele Quarty).
Od godzin popołudniowych do godzin nocnych boisko szkolne przy Szkole Kostaneckich zamieniło się w przestrzeń koncertową i piknikową. Na scenie wystąpiły lokalne podmioty muzyczne: Miejska Orkiestra Dęta OSP Zagórów wraz z Mażoretkami, Koło Wokalne MGOK Zagórów, chór Bella Flow, zespół Kostanecki Band z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie oraz zespół rockowy Kolorsi. Koncert Jubileuszowy Męskiego Kameralnego Chóru Quarta poprowadził Piotr Stelmach, znany dziennikarz muzyczny, współzałożyciel Radia 357 i prowadzący koncerty Męskiego Grania. Po Quarcie w wir muzyki tanecznej porwali publiczność-gwiazda muzyki disco polo Piękni i Młodzi Dawid Narożny oraz DJ Chris, znany z Klubu 54, działającego w latach 90-tych w Zagórowie.
Stoiska i dania przygotowali dla gości działaczki miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z: Imielna, Oleśnicy, Augustynowa, Myszakówka, Łazińska, Skokumia, Kopojna, Łomowa, Stanisławowa i Szetlewa oraz wystawcy działający w kooperacji z firmą przedsiębiorcy Daniela Ptaka. Nie zabrakło również stoisk głównego sponsora Banku PKO BP, Komendy Powiatowej Policji w Słupcy oraz lokalnego Koła Wędkarskiego nr 23 Zagórów, prowadzących działania animacyjne dla najmłodszych.
Wczesnym rankiem 31 sierpnia miały miejsce Otwarte Zawody Spławikowe o Puchary Burmistrza Gminy Zagórów, Wiceburmistrza Gminy Zagórów oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej. Rozstrzygnięcie nastąpiło w połowie części artystycznej. Włodarze Gminy Zagórów wraz z władzami Koła Wędkarskiego wyróżnili za udział w zawodach następujące osoby: 1.Wojciecha Wiśniewskiego, 2.Wojciecha Gmyrka, 3.Adama Łyskawińskiego, 4.Eryka Kotuńskiego, 5.Adama Chorobińskiego, 6. Damiana Borowskiego (kategoria „Juniorzy”) oraz 1.Daniela Kożuchowskiego, 2. Dariusza Bryka, 3. Marcina Bartczaka, 4. Piotra Myszkowskiego, 5. Andrzeja Witkiewicza, 6. Ryszarda Żarskiego, 7. Andrzeja Wilczyńskiego, 8. Krzysztofa Bachorskiego, 9. Bartosza Kuzaka (kategoria „Seniorzy”) . Zwycięzcom i wyróżnionym wręczono puchary, vouchery i nagrody rzeczowe.
Tradycyjnie podczas jednej z przerw miał miejsce przejazd motocyklistów z Grupy Motocyklowej Zagórów i Grupy Motocyklowej Gajory, działaczy włączających się w organizację wielu przedsięwzięć społeczno-kulturalnych na terenie Gminy Zagórów.
Pogoda i frekwencja dopisały, więc przedsięwzięcie udało się na szóstkę z plusem. To duża zasługa władz samorządowych i środowiska lokalnego, którzy od 6 miesięcy przygotowywali wydarzenie.
Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim podmiotom i osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w organizację Pożegnania Lata w Zagórowie. (mgok)80. rocznica Powstania Warszawskiego w Zagórowie
1 sierpnia tradycyjnie odbyły się w Zagórowie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Godzinę „W” władze lokalne z Burmistrzem Gminy Zagórów na czele oraz delegacjami złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na Dużym Rynku w Zagórowie. Salwy honorowe na cześć powstańców wystrzelił zasłużony działacz Ligi Obrony Kraju Bogdan Konieczny. O godz. 19.30 miała miejsce wieczornica na Skwerze Kultury przy MGOK.
Tegoroczne obchody na cześć powstańców warszawskich miały nieco inny charakter, niż w latach minionych.- Zaprosiliśmy lokalną społeczność i gości wieczorem, abyśmy mogli już po pracy, w chłodniejszej aurze, oddać pamięć powstańcom i przypomnieć, że w Powstaniu Warszawskim uczestniczyły osoby z Zagórowa i związane z naszym miastem: Tadeusz Jurkiewicz, Kazimierz Molski, Irena Molska oraz Krzysztof Kobyliński-powiedziała Katarzyna Połom z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów oraz szefowa portalu Zagórów Miejsce z Historią.
W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, zastępca Burmistrza Gminy Zagórów Karol Błaszczak, sekretarz Gminy Zagórów Joanna Mięta, przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski wraz z radnymi miejskimi, radni Rady Powiatu Słupeckiego Grzegorz Cieślewicz i Krzysztof Jankowski, proboszcz parafii Zagórów ks. Witold Zieliński, członkowie rodzin powstańców warszawskich rodem z Zagórowa- Elżbieta i Tomasz Dohnke, siostrzeńcy Krzysztofa Kobylińskiego; Wiesław Zywert, Henryk Zywert z Łodzi oraz Antoni Jurkiewicz, Piotr Jurkiewicz i Tomasz Nowiński z Zagórowa, członkowie rodziny Tadeusza Jurkiewicza; paneliści Roman Wójcicki, regionalista, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego-Sekcja Historii Więziennictwa Oddział w Katowicach oraz Maciej Wrzesiński, uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie; nauczyciele, młodzież, dyrektorzy szkół, przedszkoli i zakładów pracy; przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej; motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów i Grupy Motocyklowej „Gajory” oraz mieszkańcy Gminy Zagórów.
Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman w wystąpieniu mówił o potrzebie pamięci i dbałości o historię lokalną stanowiącą miejscowe dziedzictwo. Chór Bella Flow, prowadzony przez dyrygentkę Izabellę Graczyk, zaśpiewał pieśni patriotyczne „Uwierz Polsko” i „Warszawiaki Chłopaki z AK”. Piosenkę o „chłopakach z AK” śpiewała również publiczność, która wcześniej otrzymała teksty. Dyrygentka wykonała także solo utwór Ireny Santor „Powrócisz tu”.
W kolejnej części rozdano zgromadzonym specjalnie przygotowany na okoliczność obchodów „Kurier Zagórowski” poświęcony powstańcom warszawskim z Zagórowa. Gazetę wydał Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, a przygotował zespół redakcyjny, w skład którego weszli: redaktor naczelna Katarzyna Połom, radny Rady Miejskiej Zagórowa Paweł Burdziński, Artur Paprzycki (portal Zagórów Miejsce z Historią), Joanna Kruczkowska (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów), Julia Harmacińska (wolontariuszka MGOK z I klasy Technikum Organizacji Turystyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie) oraz Łukasz Parus (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie). W „Kurierze” zamieszczono m.in. teksty napisane specjalnie na tegoroczną uroczystość przez członków rodzin powstańców: Ewę Pawłowski, córkę Krzysztofa Kobylińskiego; Michała Majewskiego, historyka, pracownika naukowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i członka rodziny Nurkowskich oraz Marcina Molskiego, artystę muzyka spokrewnionego z Kazimierzem Eugeniuszem Molskim.
Moment rozdawania gazet wyznaczył 15-min przerwę na herbatę i ciasto, które przygotowały niezastąpione działaczki z: KGW w Augustynowie, KGW „Swojskie Babki” w Myszakówku, KGW „Rudawa” w Oleśnicy, KGW „Imielnianki” w Imielnie, KGW „Jaglanki” w Skokumiu, KGW „Kopojnianki” w Kopojnie, KGW Sołectwo Szetlew „Makowianki”, KGW w Stanisławowie oraz Stowarzyszenia „Łomowianki” w Łomowie.
Po poczęstunku odbył się kluczowy punkt programu, czyli dyskusja panelowa z udziałem regionalisty Romana Wójcickiego i ucznia pasjonującego się historią Macieja Wrzesińskiego. Rozmowę poprowadzili dr Katarzyna Nowicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów oraz Łukasz Parus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Poruszono m.in. tematy związane z nauczaniem i poznawaniem historii, patriotyzmem, historią lokalną, dylematami młodych w kontekście wydarzeń historycznych i oceną Powstania Warszawskiego. –Dziękuję wszystkim za taką formę spotkania, którego jeszcze nie było w Zagórowie. Jesteśmy razem i to jest wspaniałe. Mogliśmy wspólnie pośpiewać, otrzymaliśmy gazetę. Życzmy sobie więcej takich spotkań-powiedziała w części zadawania pytań przez publiczność Małgorzata Musiał, członkini zarządu Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Organizatorzy (Burmistrz Gminy Zagórów, Urząd Miejski w Zagórowie, radny Rady Miejskiej Paweł Burdziński, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, Zagórów Miejsce z Historią, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego w Zagórowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, Fundacja Zagórowian Pro Memoria, KGW w Augustynowie, KGW „Swojskie Babki” w Myszakówku, KGW „Rudawa” w Oleśnicy, KGW „Imielnianki” w Imielnie, KGW „Jaglanki” w Skokumiu, KGW „Kopojnianki” w Kopojnie, KGW Sołectwo Szetlew „Makowianki”, KGW w Stanisławowie, Stowarzyszenie „Łomowianki” w Łomowie, chór Bella Flow, Grupa Motocyklowa Zagórów, Grupa Motocyklowa „Gajory”) dziękują bardzo wszystkim zaproszonym gościom i uczestnikom za udział w obchodach 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. (mgok)
Koncerty chórów Chops i Bella Flow
"Poczuj flow z Bella Flow" - taki tytuł nosił koncert, który odbył się w ubiegłą niedzielę 7 lipca na Skwerze Kultury w ramach wakacyjnych koncertów. Na plenerowej scenie zaprezentował się jako pierwszy sympatyczny, roześmiany i pełen energii Zespół Dziecięco-młodzieżowy "Chops" działający przy Miejskim Domu Kultury w Słupcy prezentując utwory; "Bo świat, to my", "Hakuna Matata", "Kaczka Dziwaczka'' i "Do czego służy woda". Zespół zaskarbił sobie licznie zgromadzoną publiczność, która jak widać czeka na takie wydarzenia w czasie wakacji. Po młodszych artystach na scenie zaprezentował się Chór Bella Flow z MGOK wykonując utwory: ''Oh Happy Day", "Rzeka marzeń", 'Babę zesłał Bóg", 'Opowiadaj mi tak", 'Odkryjemy miłość nieznaną" i "W moim ogródeczku". Obydwa chóry prowadzi energiczna, pełna radości i nasz dobry duch dyrygentka Izabella Graczyk. W trakcie koncertu członkowie Klubu Seniora wraz z przewodniczącą Barbarą Wiatrowską, którzy licznie przybyli na skwerek, przygotowali niespodziankę dla najstarszej członkini Klubu Seniora Pani Kazimiery Andrzejewskiej z okazji 90 rocznicy urodzin. Była dedykacja muzyczna Izabelli Graczyk piosenka "Pogoda ducha", bukiet kwiatów i sto lat odśpiewane przez chór i publiczność. Miły akcent tego wydarzenia, a Pani Kazi życzymy dużo, dużo zdrówka. Bardzo dziękujemy dzieciom z Zespołu "Chops", rodzicom za udział w koncercie, dziękujemy chórzystom z 'Bella Flow" oraz całej zgromadzonej na skwerze publiczności. Te koncerty to z myślą właśnie dla Państwa, aby wyjść z domu w te niedzielne popołudnia i wesprzeć swym udziałem lokalnych artystów, bo to jest najlepsze dla nich podziękowanie za społeczną pracę na rzecz naszej lokalnej kultury. A w kolejną niedzielę 14 lipca Koncert 'Mistrzowie wokalu" - Maria Burda, Michalina Przybylska, Agata Kantarowska i Wojciech Kłakulak. Bądźcie również z nami na Skwerze Kultury o godz. 18.00 – zapraszamy.
Święto Konstytucji 3 maja
Przy pięknej słonecznej pogodzie obchodziliśmy w tym roku Święto Konstytucji 3 maja. Jak co roku obchody rozpoczęły się od wręczenia ręcznie wykonanych przez studentki sekcji plastycznej ZUTW pięknych kotylionów i przemarszu Miejskiej Orkiestry Dętej OSP wraz mażoretkami i pocztami sztandarowymi do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny. Kolejnym punktem było złożenie przez delegacje kwiatów w miejscach pamięci i przemarsz wraz z mieszkańcami przy akompaniamencie orkiestry na Duży Rynek. Tam po złożeniu kwiatów pod pomnikiem nastąpiła część artystyczna programu podczas której mogliśmy usłyszeć występy Orkiestry, Chóru Bella Flow i zobaczyć układ taneczny z szarfami w wykonaniu grupy Kropeczki z MGOK. Nie zabrakło też wystrzału z armatki w wykonaniu p. Bogdana Koniecznego. Na koniec w asyście naszej wspaniałej orkiestry i prezentujących się w nowych pięknych strojach mażoretek przeszliśmy wszyscy pod remizę OSP, gdzie zakończyliśmy obchody Święta Konstytucji 3 maja.
Pierwszy występ chóru Bella Flow!
"Oh Happy Day" z musicalu "Zakonnica w przebraniu" wybrzmiał w zagórowskim kościele patafialnym! Gratulacje i podziękowania dla dyrygent Izabella Graczyk oraz chórzystek i chórzystów.Podziękowania dla Katarzyny Połom za zdjęcia. Podziękowania dla proboszcza Witolda Zielińskiego za gościnność.