Historia Kina MGOK

Kino » Historia Kina MGOK

   Zagórowskie kino powstało w 1952 r. i nosiło nazwę Odrodzenie. Przez wiele lat pełniło funkcję kina stacjonarnego i objazdowego. Cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców Gminy Zagórów, stanowiąc dostęp do kultury i rozrywki. Na temat początkowej działalności kina funkcjonuje wiele anegdot, choćby taka, że jeden z młodych widzów uciekł z seansu filmu „Krzyżacy” w reż. Aleksandra Forda (premiera 1960 r.), obawiając się, że zostanie stratowany przez konie. Gdy dobiegł przerażony, zdyszany i spocony do domu, ponoć rzekł do swojej mamy: „Mamo, konie mnie chciały stratować, ale zdąłem przed nimi uciec”. 


     Kino przestało działać pod koniec lat 70-tych, by w 1987 r. wznowić swoją działalność, trwającą do dnia dzisiejszego. W latach 1987-2013 filmy były wyświetlane przy użyciu projektorów analogowych obsługujących taśmy 32 mm. W 2013 r. kino przeszło proces cyfryzacji dzięki dofinansowaniu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i zostało wyposażone w nowoczesny projektor 4K z opcją projekcji filmów w formacie 3D, a także nagłośnienie w systemie Dolby Surround. Po przejściu transformacji kino przeżyło swoją drugą młodość. Od tamtej pory wyświetlane są premiery kinowe, co wcześniej było niemożliwe ze względów technicznych. W 2001 r. w kinie MGOK Zagórów odbyła się krajowa premiera filmu w reż. Jerzego Kawalerowicza pt. „Quo vadis”, którego producentem był zagórowianin Mirosław Słowiński.


     Kino MGOK Zagórów jest najmniejszym kinem cyfrowym w Polsce. Obecnie wyświetla się rocznie ok. 100 tytułów filmów i organizuje 800 seansów. W 2019 r. z oferty kina skorzystało prawie 16 tys. widzów. Z roku na rok przybywa coraz więcej widzów. Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a także do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Realizuje m.in. Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła”, dzięki czemu prowadzone są różnorodne formy edukacyjne, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości oraz kompetencji medialnych i społecznych wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. W kinie organizuje się również maratony filmowe. Raz w roku obchodzone jest w Zagórowie Święto Kina, podczas którego prowadzone są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych dotyczące działalności kina i projekcji filmów oraz organizowany jest nieodpłatny seans filmowy dla mieszkańców Gminy Zagórów. (mgok)  

Zdjęcia pochodzą z archiwum p. M. Kuczmaszewskiej, Z. Frankowskiego, J.Graszk-Łojewskiej i J.Łojewskiego

 

 

 

Tekst alternatywny