Wydarzenia 2021 cz. 1
Wydarzenia » Wydarzenia 2021 cz. 1
Podsumowanie 2021 r. w zagórowskim kinie
Kochani fani kina. 29 grudnia projekcją filmu pt. „Dom Gucci” zakończyliśmy rok na dużym ekranie. Podobnie, jak 2020 był to czas trudny z powodu pandemii. Patrzymy jednak w przyszłość z optymizmem. Dziękujemy wszystkim, którzy mimo trudności, z jakimi się wszyscy zmagamy zdecydowali się wesprzeć lokalną kulturę. Wierzymy, że Was nie zawiedliśmy, a repertuar był wystarczająco bogaty. W tym roku udało nam się wprowadzić trochę modyfikacji w postaci nowego punktu kasowego i terminala płatniczego. Przeprowadzono także profesjonalne strojenie nagłośnienia kinowego. Niestety z powodu rosnących kosztów i wymagań dystrybutorów musieliśmy po wielu latach podnieść ceny biletów. W przyszłym roku planujemy uruchomienie systemu sprzedaży biletów online. Pięknym akcentem kończącym rok było obchodzone w grudniu Święto Kina, które przyciągnęło do nas rzesze widzów.
Poniżej mała statystyka przedstawiająca zagórowskie kino w liczbach w 2021 r.
W 2021 r. kino MGOK odwiedziło 5760 widzów (w 2020 r. 5529, czyli o 231 widzów więcej).
Wyświetliliśmy 69 tytuły (22 polskich, 43 zagranicznych, 1 koncert, 1 teatr i 2 filmy dokumentalne o malarstwie), na 504 seansach.
W seansach uczestniczyły grupy zorganizowane i szkoły: SP Zagórów, SP Lądek, SP Górne Grądy, SP Wrąbczynkowskie Holendry, SP Rzgów, SP Ratyń, SP Grabienice, SP Ciążeń, SP Trąbczyn, Koło Gospodyń Wiejskich Skokum - Jaglanki
Lista 10 najchętniej oglądanych filmów w kinie MGOK w 2021 roku:
1. Psi Patrol: Film
2. Krudowie 2: Nowa era
3.Dziewczyny z Dubaju
4. Sam Sam
5. Lassie, wróć!
6. Wesele
7. Clifford. Wielki czerwony pies
8. Luca
9. To musi być miłość
10. Nie czas umierać
Wycieczka na „Morski Jarmark” w Gdańsku
18 grudnia turyści z Zagórowa i okolic pojechali na Jarmark Bożonarodzeniowy do Gdańska, tym samym zaliczając kolejny wyjazd na świąteczny Jarmark. Dotychczas odwiedzili Drezno, Pragę, Berlin, Wrocław, Kraków i Cottbus. W tym roku przyszedł czas na Gdańsk. Organizatorem wyjazdu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie.
-To już taka świecka tradycja, że przed Świętami wyruszamy na Jarmarki Bożonarodzeniowe. Któż z nas nie lubi Świąt i tej wesołej atmosfery. Zanim jednak udaliśmy się na Jarmark, wstąpiliśmy do Narodowego Muzeum Morskiego i obejrzeliśmy wystawę w Spichlerzach. Później uczestniczyliśmy w Jarmarku i, jak co roku, mieliśmy ogromną frajdę-podzielił się wrażeniami Przemysław Waszak, pilot, przewodnik i prowadzący sekcję krajoznawczo-turystyczną na Zagórowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Dyrektor MGOK dziękuje bardzo Przemysławowi Waszakowi za inicjatywę wyjazdu na Jarmark do Gdańska oraz uczestnikom za skorzystanie z oferty MGOK. (mgok)ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”
14 grudnia Komisja Artystyczna w składzie : Emilia Harmacińska, Iwona Bętkowska i Piotr Łakomiak oceniała kartki świąteczne, które wpłynęły do MGOK na VI Gminny Konkurs Plastyczny „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”. Na konkurs wpłynęło 26 prac. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, rozbudzanie fantazji i kreatywności oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności plastycznych. Komisja Artystyczna oceniająca nadesłane prace uwzględniała przede wszystkim oryginalność, pomysłowość, wkład pracy i estetykę jej wykonania. I tak postanowiła przyznać następujące nagrody w poszczególnych kategoriach:
OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
NAGRODA:
TOMASZ NOWACKI - Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła”w Michalinowie Oleśnickim
PRZEDSZKOLE i KLASA „0”
NAGRODA:
DANIEL WIATROWSKI - Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie
KLASA I - III
NAGRODA:
ANASTAZJA BOJAŃSKA - Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
KLASA IV-VIII
NAGRODA:
CEZARY WIATROWSKI - Szkoła Podstawowa w Zagórowie
Komisja Artystyczna przyznała także 3 wyróżnienia:
AGATA JANOWSKA- Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
MARTYNA DĘBCZAK- Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
JULIA DZIEKANOWICZ- Szkoła Podstawowa w Trąbczynie
Ponadto Komisja Artystyczna postanowiła podziękować wszystkim uczestnikom konkursu nagradzając ich dyplomem za udział w konkursie.
Dziękujemy wszystkim za udział, a osobom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.
W związku z pandemią COVID prosimy o indywidualny odbiór nagród i dyplomów w dniach od 20-22 grudnia w MGOK (I piętro).
Zachęcamy także do obejrzenia wystawy pokonkursowej w holu MGOK .
Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom i placówkom dziękujemy i składamy najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.
Święto Kina w Zagórowie
15 i 16 grudnia obchodziliśmy w Zagórowie Święto Kina. Z tej okazji, na widzów czekało dużo atrakcji. Od rana odwiedzały nas dzieci z zerówek i klas pierwszych, które zwiedzały kino i projektornie. Poznawały pracę kinooperatorów, kasjerów i kiniarzy. Zobaczyły, jak zmieniło się kino na przestrzeni lat. Cieci z wielką ciekawością odbyły wędrówkę po zagórowskim kinie i zadawały wiele pytań. Każde dziecko otrzymało słodki upominek w postaci wafelków, które przysłał do nas broker reklamowy – firma KinAds za co im serdecznie dziękujemy. W czwartek o godz. 18:00 dla dorosłej widowni odbył się na dużym ekranie wspaniały koncert pt. „Gwiazdka z maestro Andre Rieu”, który zgromadził sporo widzów. Wszystkim, którzy uczestniczyli w tym dużym wydarzeniu serdecznie dziękujemy za przybycie i udział. Dziękujemy także wszystkim, którzy są z nami na co dzień i korzystają z oferty naszego kina. Jesteście dla nas bardzo ważni. Bez Was kino by nie istniało.
Mikołajki w zagórowskim kinie
W Zagórowskim kinie, jak co roku Mikołaj zostawił dla dzieciaków prezenty, które przygotowane zostały przez elfy z firmy KinAds, za co im serdecznie dziękujemy. Nie zabrakło także słodkich upominków, które dzieci z chęcią zajadały po seansie. Dziękujemy wszystkim za przybycie.
„A Ty , o czym marzysz?” – Andrzejkowy Koncert Solistów
28 listopada 2021 r. odbył się w sali kinowej długo wyczekiwany Koncert Solistów – „A Ty, o czym marzysz?”. Po trzech miesiącach prób wszyscy zaprezentowali się w zupełnie nowym repertuarze i z wielką radością pochwalili się swoimi umiejętnościami wokalnymi. Na widowni nie zabrakło rodziców, dziadków i znajomych, którzy przyszli wspierać i nagradzać brawami wszystkich wykonawców. Atmosfera koncertu była cudowna, bo jak tu nie cieszyć się, że młodzi ludzie chcą coś fajnego robić, doskonalić swoje talenty i nie poddają się mimo jakiś przeszkód. W koncercie wzięli udział: Zuzanna Górniak, Iga Kantarowska, Aleksandra Gołąb, Inga Grodzka, Zofia Kuzak, Martyna Zawal, Agata Kantarowska, Wojtek Kłakulak, Marta Karolak, Weronika Lewandowska, Zuzanna Kuzak. Dziękuję swoim podopiecznym za zaangażowanie, sumienną pracę i za to, że Wam się chce ! Dziękuję moim współpracownikom za pomoc w przygotowaniu koncertu. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe oraz upominki świąteczne ufundowane przez MGOK. Kolejne występy naszych solistów w klimacie świątecznym planujemy na Jarmark Bożonarodzeniowy 19 grudnia. Do zobaczenia!
I.B.
Spotkanie z dr. Mariuszem Szeibem „Maratończyk z korbką na ośmiu kontynentach”
25 listopada odbyło się w MGOK Zagórów spotkanie autorskie z dr. Mariuszem Szeibem zatytułowane „Maratończyk z korbką na ośmiu kontynentach”. Wydarzenie miało formę rozmowy, którą przeprowadził z gościem Łukasz Parus, dyrektor MGOK. Nie zabrakło prezentacji filmików obrazujących pokonywanie maratonów na 7 kontynentach i działalność charytatywną oraz pytań od publiczności. Maratończyk wręczył również wszystkim uczestnikom spotkania autorską książkę „Ósmy kontynent. Przez 7 kontynentów w głąb umysłu. Historie prawdziwe”.
Dr Mariusz Szeib jest biznesmenem, biegaczem (zaczął biegać maratony po 50. urodzinach!), twórcą biegów charytatywnych Lions Charity Run (LCR) oraz przyjacielem Zagórowa. Był jednym ze sponsorów III Biegu Peowiaka Trail. Zaprosił zagórowskich biegaczy do udziału w tegorocznej akcji LCR, której jest pomysłodawcą i komandorem. 19 września br. członkowie Grupy Biegowej „Gęsiorze Zagórów” pobiegli z Zagórowa do Poznania.
Dr Szeib brał udział w 25 maratonach na 7 kontynentach. Biegł 675 km z Gdańska do Berlina pod hasłem Polska i Niemcy Zawsze Sąsiedzi Teraz Przyjaciele i 717 km z Berlina przez Poznań do Kaliningradu. Akcja ratowania wzroku na Saharze z inicjatywy LCR uznana została przez National Geographic za najlepszą akcją społeczną 2010 r. LCR zebrało 1 mln zł na pomoc dla dzieci w ponad 10 krajach, w Polsce i Europie. Ponadto dzięki LCR zbudowano szkoły w Nepalu, Rwandzie i Tanzanii.
W trakcie rozmowy poruszono wiele wątków dotyczących biegania maratonów, przygotowania fizycznego, treningów, tzw. „ściany” oraz zmagania się z wysokimi temperaturami na Saharze i siarczystym mrozem na Antarktydzie. Gość przybliżył także pojęcie „ósmego kontynentu” zawartego w tytule książki.- Ósmy kontynent to nasz umysł. To w nim są ograniczenia, które powinniśmy pokonywać. Dzięki wyjściu poza schemat doświadczamy nowych rzeczy i stajemy się odkrywcami. Odkrywamy ósmy kontynent-mówił. Wyjaśnił również motto, które przyświecało mu podczas pokonywaniu maratonów i znalazło się na koszulkach III Biegu Peowiaka Trail.-Każdy ma w swoich rękach latarkę z korbką, a w niej tyle światła, ile sam nakręci. Chodzi o to, że każdy jest kowalem swojego losu. To tylko od nas zależy, jak będzie wyglądać nasze życie. Nie możemy ciągle obwiniać okoliczności czy innych ludzi. Nasze życie jest w naszych rękach. Zatem kreujmy je i kręćmy cały czas korbką-tłumaczył.
Druga część spotkania była poświęcona LCR i pomaganiu innym. Maratończyk przybliżył historie Walentyny i Matyldy oraz wyjaśnił, jak zacząć pomagać innym.
- Oczywiście najpierw musimy zadbać o siebie i naszą rodzinę, ale nie powinniśmy być obojętni na innych ludzi, którzy są w potrzebie. Musimy reagować i starać się pomagać, w jakikolwiek sposób. Ktoś powie, że i tak nie pomożemy wszystkim. Zgoda. Ale jeśli pomożemy jednej osobie, to dużo-przekonywał.
Gość wręczył na ręce dyrektora MGOK oficjalne podziękowanie dla zagórowskich biegaczy za udział w LCR z podpisem Dawida Tomali, mistrza olimpijskiego w chodzie na 50 kilometrów. Łukasz Parus przekazał dr. Szeibowi wspólną fotografię wykonaną przy Domu Autysty w Poznaniu podczas LCR.
Dyrektor MGOK serdecznie dziękuje dr. Mariuszowi Szeibowi za przyjazd do Zagórowa i pełne inspiracji spotkanie autorskie. Podziękowania kieruje również do wszystkich przybyłych na wydarzenie, a w szczególności do wiceprezes Moniki Wiatrowskiej i młodych sportowców z grupy Trampkarze Zagórów. (mgok) Fot. Grzegorz CieślewiczAndrzejki Klubu Seniora
23 listopada członkowie Klubu Seniora bawili się na wieczorze andrzejkowym, który został zorganizowany w Gospodarstwie Agroturystycznym Mirowscy w Zagórowie. Seniorzy uwielbiają się spotykać i bawić, a andrzejki stanowiły świetną okazję, aby wspólnie miło spędzić czas.
-Tradycyjnie towarzyszyły nam śpiewy i tańce do akompaniamentu Maestro Jana Heriana. Zauważyliśmy, że śpiewanie idzie nam coraz lepiej. To był fantastyczny wieczór. Zapomnieliśmy o szarym listopadzie i nie mogliśmy się nacieszyć spotkaniem-podzieliła się wrażeniami Barbara Wiatrowska, przewodnicząca Klubu Seniora.
Zarząd Klubu Seniora dziękuje bardzo Państwu Mirowskim za życzliwość i gościnę. (mgok)Spotkanie autorskie z pisarzem Aleksandrem Kaczorowskim
18 listopada odbyło się w MGOK Zagórów spotkanie autorskie z pisarzem, tłumaczem i eseistą Aleksandrem Kaczorowskim pt. „Bohumil Hrabal pod specjalnym nadzorem. Kim był największy czeski pisarz XX wieku?”. Organizatorami wydarzenia byli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów.
Aleksander Kaczorowski jest znawcą literatury czeskiej, autorem wielu książek, m.in. biografii Oty Pavla „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Bohumila Hrabala „ Gra w życie” , „ Hrabal. Słodka apokalipsa”, Václava Havla „ Havel. Zemsta bezsilnych”oraz tłumaczem dzieł Hrabala „Czuły barbarzyńca”, „Piękna rupieciarnia” i wywiadu „Drybling Hidegkutiego czyli rozmowy z Hrabalem”.
Pisarz w wykładzie przybliżył życiorys Bohumila Hrabala, perypetie rodzinne, anegdoty oraz charakterystyczne cechy jego twórczości literackiej. Omówił także m.in. słynne spotkanie Hrabala z Billem Clintonem i Vaclavem Havlem w gospodzie Pod Złotym Tygrysem.
-Zaprosiliśmy pana Kaczorowskiego, żeby opowiedział o ciekawym pisarzu i wspaniałej literaturze. Poprzez spotkanie chcieliśmy zachęcić mieszkańców Gminy Zagórów i Powiatu Słupeckiego do czytania literatury czeskiej, książek Bohumila Hrabala, które w naszym przekonaniu są bardzo dobre i dostarczają nie tylko humoru, ale wielu wrażeń estetycznych- podzielili się opinią organizatorzy.-Nie czytałam żadnej książki Hrabala, ale na pewno po tym spotkaniu sięgnę po jego twórczość, ale w języku czeskim, ponieważ lubię ten język. Hrabal to fascynująca postać. Cieszę się, że w Zagórowie są organizowane takie spotkania. Czekam na kolejne-powiedziała jedna z mieszkanek Rzgowa.
Aleksander Kaczorowski przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy esej z autografem Hrabala (!). Tekst będzie można licytować 30 stycznia w Zagórowie.
Organizatorzy serdecznie dziękują Aleksandrowi Kaczorowskiemu za przyjazd do Zagórowa, interesujący wykład, cenny tekst na aukcję WOŚP oraz publiczności za udział w spotkaniu. (mgok)Obchody Święta Niepodległości 2021 w Zagórowie
Zbiórka przed Domem Kultury i dekorowanie zebranych kotylionami rozpoczęło tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Kotyliony w tym roku wykonały panie z ZUTW pod kierunkiem p. Emilii Harmacińskiej, za co im składamy podziękowania. Do pomocy w przypinaniu kotylionów włączyły się Panie – Danuta Wiatrowska –Przewodnicząca Klubu Seniora oraz Anna Błażejewska, bardzo dziękujemy za pomoc i poświęcony czas. Nasza Orkiestra Reprezentacyjna pod kierunkiem Roberta Żurańskiego poprowadziła wszystkich zebranych do Kościoła Parafialnego. W czasie Mszy św. za ojczyznę oprawę muzyczną zapewnił chór Quarta, a po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej lokalnych patriotów poległych za ojczyznę. Dalsza część obchodów miała miejsce na dużym Rynku. Dyrektor MGOK Łukasz Parus powitał zebranych i odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.
Część artystyczną rozpoczęła salwa honorowa w wykonaniu p. Bogdana Koniecznego wieloletniego działacza LOK. Delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości, przy którym wartę pełnili zuchy i harcerze , dziękujemy zarówno dzieciom, jak ich opiekunom. Po złożeniu kwiatów głos zabrał Burmistrz Miasta I Gminy Zagórów Roman Kulterman. Soliści z Koła Wokalnego prowadzonego przez p. Iwonę Bętkowską zaśpiewali piosenki patriotyczne – Zuzanna Górniak –„Jest takie miejsce – Polska „ i Wojtek Kłakulak – „Co to za dzień”, dziękujemy solistom i ich rodzicom. Męski Kameralny Chór Quarta pod kierunkiem Waldemara Matuszaka zaprezentował pieśni patriotyczne –„Marsz I Brygady”, ”Piechota” ,”Pokój zostawiam wam”. Kolejnym punktem programu artystycznego był występ Grupy Tanecznej Mażoretek działającej przy ORMZ pod kierunkiem Alicji Matuszak, bardzo dziewczętom dziękujemy i gratulujemy występu. Na zakończenie ORMZ pod kierunkiem Roberta Żurańskiego dała krótki koncert piosenek żołnierskich.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości i wszystkim tym, którzy wzięli w nich udział. Uroczystość przygotowali: Urząd Miasta , Burmistrz Roman Kulterman, MGOK , Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych oraz Ochotnicza Straż Pożarna oraz Policja. Dziękujemy i do zobaczenia za rok na kolejnych obchodach.
I.B.
Wspólne świętowanie seniorów i przedszkolaków
W dniu 10 listopada członkowie Klubu Seniora zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor, Panie Nauczycielki oraz dzieci do Przedszkola Samorządowego w Zagórowie na uroczystość obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Seniorzy zostali bardzo ciepło powitani i zaproszeni do występu. Dzieci wraz z Paniami przygotowały bardzo piękny i profesjonalny program. Ze strony Klubu Seniora nie zabrakło również seniora Maestro p. Janka Heriana, który wraz ze swoim uczniem Wiktorem Bąkiem wykonali piękne pieśni i piosenki patriotyczne. Oczywiście Panie przygotowały swoich wychowanków i wszyscy śpiewali przy akompaniamencie naszych akordeonistów. Seniorzy dziękują Pani Dyrektor, Pani Annie Zawal, wszystkim Paniom oraz dzieciom za zaproszenie, za bardzo miłe i ciepłe przyjęcie. Na koniec seniorzy zostali zaproszeni na pyszną kawę i ciasto. Mimo, że ich wizytą w przedszkolu byli zestresowani zarówno dzieci jak i Panie Nauczycielki, to całe spotkanie było wspaniałą integracją tych młodszych i tych nieco starszych. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek takich sympatycznych spotkań.
ZAJĘCIA SEKCJI PLASTYCZNEJ ZUTW
Wreszcie, po półtorarocznej przerwie, wynikającej z panującej pandemii powróciliśmy do zajęć Sekcji Plastycznej ZUTW. Dołączyły do nas nowe słuchaczki, co nas bardzo cieszy. Podczas październikowych zajęć panie przygotowywały kotyliony na obchody zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Zapraszamy do dołączenia do naszej sekcji.
Głusi – kultura i język migowy
28 października 2021 r. odbył się w sali kinowej MGOK bardzo ciekawy wykład dr Agnieszki Kaźmierskiej – trenera i wykładowcy języka migowego pod nazwą „Głusi – kultura i język migowy”.
Z wykładu dowiedzieliśmy wiele cennych informacji – czym jest kultura głuchych, dlaczego warto uczyć się języka migowego i jak niezwykły jest świat głuchych. W trakcie wykładu nauczyliśmy się kilku znaków polskiego języka migowego. Bardzo dziękujemy Agnieszce Kaźmierskiej za wykład i poświęcony czas , mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy na kolejnych warsztatach, może tym razem dla dzieci.
I.B.
Zagórów odwiedzili potomkowie zagórowskich Żydów
18 października Zagórów odwiedzili goście z Izraela, potomkowie zagórowskich Żydów, Judith i Daniel Ornoff. Rodzina Judith pochodzi z Zagórowa. Jej przodkowie należeli do Ger, dynastii chasydzkiej z Góry Kalwarii. Ojcem Judith był Szlama Uszer Szwarcman, który urodził się w Zagórowie w 1917 r. Gdy zmarł jego ojciec w 1930 r., Szlama wyjechał do Warszawy i Siedlec, a później znalazł się na Litwie oraz w Japonii i Szanghaju. (Jesteśmy w trakcie tłumaczenia tekstu Judith o perypetiach ojca).
Dziadek Judith, Szwarcman, pochodził z Konina. Babcia natomiast wywodziła się z rodziny Baumanów. Szwarcmanowie mieszkali w Zagórowie.
Kiedy ojciec Judith był w Japonii, jego wuj Jochiel Bauman 7 kwietnia 1941 r. wysłał mu pocztówkę z Zagórowa, z ulicy Herman Göring Strasse 2 (obecnie Kościuszki 2). W czasie wojny Niemcy zmienili w Zagórowie nazwy ulic.
Judith od zawsze pragnęła być w Zagórowie, aby zobaczyć rodzinne strony. Udało jej się to dopiero w tym roku. Wynajęła samochód w stolicy i pojechała z mężem do Siedlec, Płocka, Konina, Zagórowa, Łodzi, Krakowa i Lublina.
Izraelczyków po Zagórowie oprowadził dyrektor MGOK Łukasz Parus. Goście najbardziej byli zainteresowani zobaczeniem domów, w których mieszkały rodziny Baumanów. Ponadto wysłuchali historii związanych z życiem zagórowskich Żydów oraz Zagładą. Odwiedzili miejsca, gdzie dawniej znajdowały się synagoga, biblioteka żydowska im. Pereca, cheder i punkt zborny, do którego zwożono Żydów w czasie istnienia getta, tj. teren przy Domu Ludowym.
Wizytę zakończyło spotkanie przy koszernych piernikach w MGOK Zagórów. Wziął w nim także udział Bogdan Michalski, Polak, mieszkający od lat w Kanadzie, a od niedawna mieszkający w Gminie Zagórów.
Dziękujemy gościom za odwiedziny i przekazane dokumenty stanowiące część historii naszego miasta i jego mieszkańców. (mgok)Zebranie w sprawie organizacji IV Jarmarku Bożonarodzeniowego w Zagórowie
27 października w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie odbyło się zebranie w sprawie organizacji IV Jarmarku Bożonarodzeniowego. W spotkaniu wzięli udział: wiceburmistrz Zagórowa Karol Błaszczak, przedstawiciele lokalnych szkół, stowarzyszeń i firm.
W trakcie zebrania omówiono błędy organizacyjne z poprzedniego III Jarmarku Bożonarodzeniowego, kwestie związane z zakupem unikatowych kubków, będących wizytówką Jarmarku, jak również podzielono się pomysłami, uwagami i refleksjami dotyczącymi organizacji planowanego przedsięwzięcia. Ponadto powołano Komitet Organizacyjny IV Jarmarku Bożonarodzeniowego w Zagórowie, w skład którego weszły następujące podmioty: Gmina Zagórów, MGOK Zagórów, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego w Zagórowie, Rada Rodziców SP Zagórów, Stowarzyszenie „Szansa” w Zagórowie, Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim, Stowarzyszenie „Łomowianki” oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie.
Tegoroczny IV Jarmark Bożonarodzeniowy będzie mieć miejsce 19 grudnia, w niedzielę, o godz. 14.00 na Dużym Rynku w Zagórowie. Nie zabraknie występów artystycznych, wyśmienitych kulinariów i wielu atrakcji, których na razie Komitet nie chce zdradzać.
O pracach związanych z przygotowaniem Jarmarku będziemy informować na bieżąco na Facebooku MGOK Zagórów.
Upamiętnienie sióstr Franza Kafki w Chełmnie nad Nerem
21 października 2021 roku w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej siostry pisarza Franza Kafki: Gabriele Herman, Valerie Pollak i Ottilie David. Wydarzenie zostało zorganizowane przez następujące instytucje: Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, Gminę Wyznaniową Żydowską w Poznaniu, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie.
Pomysł dotyczący upamiętnienia sióstr Franza Kafki narodził się w Zagórowie 31 stycznia 2019 r. podczas obchodów II Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jednym z zaproszonych gości był kierownik Muzeum w Chełmnie nad Nerem Bartłomiej Grzanka, który zaprezentował wykład „Holokaust-obowiązek pamięci”. Po części oficjalnej miało miejsce spotkanie w MGOK przy poczęstunku .Wtenczas pojawił się pomysł upamiętnienia sióstr Franza Kafki zamordowanych w Chełmnie nad Nerem. W rozmowie uczestniczyli dr Paweł Mazur z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przyjaciel Zagórowa i współorganizator przedsięwzięć dotyczących upamiętniania wielkopolskich Żydów, oraz Grzegorz Cieślewicz, prezes TPZZ, i Łukasz Parus, dyrektor MGOK. W konwersacji nie zabrakło przywołania wybitnego badacza twórczości Franza Kafki prof. Łukasza Musiała z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, notabene zagórowianina, który powiadomiony telefonicznie o koncepcie, wyraził aprobatę i chęć pomocy. Wobec zgodnej woli wspólnego działania, nie pozostało nic innego, jak zastanowić się nad pozyskaniem środków finansowych na tablicę.
Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej 30 listopada 2019 r. dzięki pomocy Damiana Kruczkowskiego, dyrektora Biblioteki Publicznej w Koninie i wiceprezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci Frydhof, założyło na portalu Pomagam pl zbiórkę zatytułowaną „Tablica dla sióstr F.Kafki”. Informację o zbiórce udostępniono w sumie 381 razy na Facebooku. Zaczęły wpływać darowizny. Uroczystości zaplanowano na 4 czerwca 2020 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia.
Wiosną 2021 r. ustalono datę odsłonięcia tablicy na 21 października 2021 roku i sprawnie przystąpiono do prac oraz układania i redagowania napisów. Największy problem sprawiło przetłumaczenie stosunkowo długiego napisu na język hebrajski. Na szczęście dzięki wsparciu Rabina Chaima Kornberga z synagogi Mizmor LeDawid w Jerozolimie, Adama Packa z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu oraz Joshui Haima Mamou udało się przygotować hebrajską inskrypcję. Dzięki pomocy Stephena Dersleya skorygowano wersję angielską napisu widniejącego na tablicy. Wykonawcami tablicy byli zaprzyjaźnieni kamieniarze (to już trzecia wspólna tablica) Piotr Chmielowiec z Franklinowa koło Ostrowa Wielkopolskiego i Jacek Woźniak z Zagórowa. Wykazali się cierpliwością, starannością i zaangażowaniem w realizację projektu.
Tablica została sfinansowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Poznaniu oraz ludzi dobrej woli (39 osób!) z Polski i Czech, którzy wpłacili na konto zbiórki 2.220 PLN.
Uroczystość w Chełmnie składała się z dwóch części. W pierwszej, w pawilonie, kierownik Bartłomiej Grzanka zaprezentował odczyt dotyczący deportacji Żydów z Pragi do getta w Łodzi. Następnie prof. Łukasz Musiał wygłosił wykład „Rola Franza Kafki w literaturze i kulturze XX wieku”. Później uczestnicy przeszli pod Ścianę Pamięci, przy której odsłonięto tablicę upamiętniającą siostry Franza Kafki: Gabriele Herman, Valerie Pollak i Ottilie David. Modlitwę odmówili dr Paweł Mazur, Bogusław Wojciechowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz ks. Krzysztof Kaczmarek, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Chełmnie. Po odsłonięciu tablicy przez przedstawicieli Gmin Żydowskich złożono kwiaty i znicze.
Organizatorzy dziękują bardzo darczyńcom za okazane serce i pomoc. Szczególne podziękowania wyrażają wobec pani Alicji Kobus, przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, która z dużą życzliwością wsparła przedsięwzięcie.Słowa podziękowania kierują również do osób przybyłych na uroczystość, zwłaszcza nauczycieli i młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Słupcy. (mgok) Fot. Magdalena Szeflińska, Szkoła Podstawowa w Zagórowie
Przestrzenie Wyobraźni – warsztaty
20 października 2021 r. po 1,5 rocznej przerwie wróciliśmy do jednego z naszych najstarszych projektów – Konfrontacji Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie Wyobraźni”. 42 edycja była zrealizowana w całości w formule warsztatowej, dla młodzieży ze szkół podstawowych subregionu konińskiego z trzema doświadczonymi aktorami i pedagogami teatru: Pawłem Pawlikiem, Jarosławem Paczkowskim oraz Michałem Dawidowiczem. Nasza Grupa Teatralna Fantazjana również wzięła udział wspólnie z uczniami z Trąbczyna, Turku, Przedcza, Słupcy, Przykony i Barłogów w warsztatach. Pracowaliśmy w trzech grupach, poznając język ciała, tajniki budowania akcji teatralnej, biorąc udział w zabawach ruchowych z elementami gry aktorskiej, a wszystko to poprzez zabawę, która nas zintegrowała i zmotywowała do dalszego odkrywania teatru. Było to również doskonałe wsparcie dla nas nstruktorów. Ciekawe zajęcia, które pozwolą nam na przygotowanie fajnych spektakli. Mamy nadzieję ,że do przyszłego roku uda nam się zrealizować nowy spektakl opierając się na zdobytych wczoraj doświadczeniach. Dziękujemy p. Paulinie Pachulskiej-Wojdak i całej ekipie CKiS w Koninie za zaproszenie na warsztaty i do zobaczenia na kolejnych Konfrontacjach Teatralnych.
I.B.
III Bieg Peowiaka Trail i III Turniej Strzelecki
16 października odbył się III Bieg Peowiaka Trail, impreza sportowa popularyzująca aktywny styl życia oraz historię regionu. Wydarzenie było dużym przedsięwzięciem i mogło zostać wyłącznie zorganizowane dzięki współpracy lokalnych instytucji i stowarzyszeń oraz pomocy od sponsorów. W tym roku biegacze pokonywali trasę 10 km w malowniczym lesie w Kościołkowie. Biuro zawodów znajdowało się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
W ramach Biegu Peowiaka miał miejsce cieszący się dużą popularnością III Turniej Strzelecki z karabinka pneumatycznego kal. 4,5 mm. Zawody zostały przygotowane w budynku Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie przez nauczyciela historii, wychowania fizycznego i opiekuna szkolnego Ligi Obrony Kraju Karola Kuszkę oraz nauczycielkę wychowania fizycznego Jolantę Kuszkę.
Do rywalizacji stanęło 42 strzelców w trzech kategoriach: Szkoły Podstawowe (Dziewczęta, Chłopcy), Szkoły Ponadpodstawowe (Dziewczęta, Chłopcy) i Seniorzy (Kobiety, Mężczyźni). Zawodnicy oddawali 7 strzałów (5 ocenianych) do tarczy z 10 metrów w pozycji stojącej. Wydarzeniu towarzyszyły wystawa tematyczna dotycząca peowiaków oraz poczęstunek. Laureaci otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Każdemu uczestnikowi wręczono pamiątkową statuetkę.
Zwycięzcami III Turnieju Strzeleckiego zostali: I-Daria Jasińska, II-Natalia Matuszak,
I- Jakub Nowakowski, II- Marcel Kuźniewski, III-Wiktor Mróz (SP-Szkoła Podstawowa); I-Ortega Estrada, II-Wiktoria Grodzka, III-Julia Jasińska, I-Wiktor Gmyrek, II-Filip Siuba, III-Mariusz Marcinkowski (KSP-Kategoria Szkoła Ponadpodstawowa); I-Ewa Górecka, II-Mariola Rybicka, III-Agata Płócienniczak (SK-Seniorzy Kobiety); I-Łukasz Płócienniczak, II-Piotr Błoniewski, III-Mirosław Płócienniczak (SM-Seniorzy Mężczyźni).
Na III Bieg Peowiaka Trail zarejestrowało się 97 zawodników, a pobiegło 88 biegaczy.
Uczestników przetransportowano autokarem ze Szkoły Kostaneckich do Kościołkowa. Tegoroczna trasa mieściła się w wyłącznie w lesie. Były podbiegi, zbiegi i piaski, więc biegacze nie nudzili się podczas biegu. Dużo pracy kosztowało oznaczenie 10-km odcinka. Udało się to tylko dzięki wsparciu prezesa OSP Zagórów Jacka Wesołowskiego, strażaków z OSP Łomów, OSP Trąbczyn, prezesa Michała Króla z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych wraz z pracownikami, komendanta Posterunku Policji w Zagórowie Marcina Antkowskiego i policjantów oraz członków stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i wolontariuszy pod przewodnictwem Janusza Zapartego z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. Trasa dodatkowo została oznakowana strzałkami, wykonanymi przez uczniów Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie pod nadzorem nauczycieli Michała Ulatowskiego i Sławomira Adamskiego. Nie sposób było zabłądzić.
Na 5 km trasy znajdował się bufet z ciepłą (!) wodą, przygotowany i obsługiwany przez aktywistki ze Stowarzyszenia „Łomowianki” pod przewodnictwem prezes Małgorzaty Burdzińskiej i sekretarz Doroty Kinast.
Gościem honorowym wydarzenia był dr Mariusz Szeib, biznesmen, właściel firmy Texet, maratończyk oraz sponsor koszulek dla biegaczy. Na tiszertach zostało wydrukowane motto życiowe darczyńcy: „Każdy ma w swoich rękach latarkę z korbką, a w niej tyle światła ile sam nakręci”. Projekt graficzny koszulki i nadruk wykonała Marta Ciesielska z firmy Broken Hip w Pyzdrach.
Po słowach wstępu na temat III Biegu Peowiaka Grzegorza Cieślewicza, prezesa TPZZ, który wystąpił w roli konferansjera, oraz rozgrzewce przygotowanej przez lokalną miłośniczkę fitness Urszulę Stałowską, salwę honorową na cześć biegaczy oznajmującą start wystrzelił Bogdan Konieczny, wieloletni i uhonorowany działacz LOK. Biegaczy prowadzili, jadąc na quadzie, Waldemar Pilarski i Tomasz Nowiński z Grupy Motocyklowej Zagórów. Stawkę zamykał, także na quadzie, ratownik medyczny Łukasz Wróbel.
- Trasa była bardzo dobrze oznakowana, więc nie szło się zgubić. Macie piękny las. Ale nie ukrywam, że górki i piaski dały nam trochę w kość. Doceniamy też doping osób, które zarządzały ruchem na trasie. Czuć było u was dobrą, przyjacielską i rodzinną atmosferę. Na mecie również nie zabrakło dopingu. To była świetna impreza. Gratuluję-podzielił się wrażeniami po biegu biegacz Krystian Ozdoba.
Wszyscy biegacze dobiegli do mety cali i zdrowi. Otrzymali medale z wizerunkiem zagórowskiego peowiaka Antoniego Płócienniczaka ps. Topól, ufundowane przez Miejsko-Gminną Komisję ds. Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagórowie oraz sponsorów- firmy Pro Geofizykę Kraków i Konspol. Wręczenia dokonali wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak i dr Mariusz Szeib z członkami rodzin peowiaków od strony Płócienniczaków, którzy licznie przybyli z Zagórowa, Wołomina i Gniezna. W roli asystentów wystąpili uczniowie Szkoły Kostaneckich. Podawali medale wręczającym oraz wodę biegaczom.
Po biegu pojechano autokarem na teren Szkoły Kostaneckich, gdzie miał miejsce poczęstunek zasponsorowany przez firmę Konspol oraz Stanisława Figlerowicza, właściciela Sali Biesiadnej „Przy Stajni” w Kościołkowie. Posiłek regeneracyjny przygotowała firma „Małe co nieco”. Później nastąpiła dekoracja zawodników.
Podajemy wyniki: I- Katarzyna Wieczorek, II-Agnieszka Wilczewska, III-Małgorzata Wojtkowiak (Kategoria Kobiety); I- Bartosz Maśnicki, II-Krystian Kurowski, III-Marcin Sakowski (Kategoria Mężczyźni); I-Izabela Goślińska (Najszybsza Mieszkanka Gminy Zagórów); I- Marek Mróz (Najszybszy Mieszkaniec Gminy Zagórów); I-Elżbieta Czerniak (Najdojrzalsza Biegaczka), I-Henryk Czerniak (Najdojrzalszy Biegacz).
Dla zwycięzców przygotowano statuetki i nagrody rzeczowe w postaci bonów do Decathlonu, opiewające na kwoty 200 PLN, 150 PLN, 100 PLN, ufundowane przez sponsorów: Adama Chmielewskiego, właściciela Biura Projektów AC Droga; Krzysztofa Nowińskiego, właściciela firmy BTB Service&Trading, oraz Jerzego Orchowskiego, radnego Powiatu Słupeckiego. Dodatkowo dr Mariusz Szeib zasponsorował dla laureatów książki własnego autorstwa pt.„Ósmy kontynent. Przez 7 kontynentów w głąb umysłu. Historie prawdziwe” oraz unikatowe termosy z nadrukiem Lions Charity Run, biegowej akcji charytatywnej.
Biegacze otrzymali z rąk wiceburmistrza Gminy Zagórów Karola Błaszczaka statuetki, od dr. Szeiba suweniry, natomiast bony wręczyli zawodnikom przedstawiciele sponsorów: Agnieszka Jasińska z Biura Projektów AC Droga i Karolina Zawal z firmy BTB Service&Trading.
Dzięki uprzejmości kolejnych darczyńców zawodnicy otrzymali nagrody w ramach specjalnych kategorii. Dr Mariusz Szeib ufundował dla Najwytrwalszego Biegacza unikatową koszulkę Lions Charity Run z autografem mistrza olimpijskiego w chodzie na 50 kilometrów Dawida Tomali. Tiszert otrzymał wnuk Antoniego Płócienniczaka Mirosław Płócienniczak, który przebiegł cały dystans, nigdy wcześniej nie biegając. Pokazał hart ducha i wielkie serce. Przybyciu zawodnika na metę towarzyszyły duże emocje i popłynęła niejedna łza wzruszenia. Dariusz Śruba z Sekcji Koszykarskiej Grupy Biegowej „Gęsiorze Zagórów” i fan NBA ufundował dla 23. zawodnika, który przybiegł na metę, biografię Michaela Jordana oraz piłkę do koszykówki. Szczęśliwcem okazał się Jakub Adamczyk. Angelika Frankowska, dentystka i właścicielka gabinetu stomatologicznego w Zagórowie, zasponsorowała dla najmłodszego uczestnika biegu soniczną elektryczną szczoteczkę do zębów. Nagroda została przekazana 19 października Krystianowi Ozdobie. Biegacz nie mógł wziąć udziału w dekoracji zwycięzców.
III Bieg Peowiaka nie odbyłby się bez współpracy środowiska lokalnego i niezastąpionych sponsorów. Organizatorzy serdecznie dziękują: dr. Mariuszowi Szeibowi, właścielowi firmy Texet; dyrektorowi Pawłowi Łusiarczykowi z firmy Konspol Słupca; prezesowi Tomaszowi Parze z firmy Pro Geofizyka Kraków; Miejsko-Gminnej Komisji ds. Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagórowie; Adamowi Chmielewskiemu, właścicielowi Biura Projektów AC Droga; Januszowi Nowińskiemu i Krzysztofowi Nowińskiemu z firmy BTB Service&Trading; Aleskandrowi Chmielewskiemu, członkowi zarządu Browaru Fortuna; Stanisławowi Figlerowiczowi, właścicielowi Sali Biesiadnej „Przy Stajni”w Kościołkowie; Angelice i Jarosławowi Frankowskim; Piotrowi Wielińskiemu, właścicielowi Drukarni Braci Wielińskich w Koninie; Szymonowi Grzywińskiemu; Jerzemu Orchowskiemu, radnemu Powiatu Słupeckiego oraz Dariuszowi Śrubie.
Organizatorzy dziękują bardzo również: strażakom z Gminy Zagórów z prezesem Jackiem Wesołowskim na czele, komendantowi Marcinowi Antkowskiemu i policjantom, Małgorzacie Jarząbek i Łukaszowi Jarząbkowi z firmy YO&GO, obsługującej bieg; nauczycielom Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Michałowi Ulatowskiemu i Sławomirowi Adamskiemu oraz uczniom Szkoły Branżowej, wszystkim wolontariuszom, a zwłaszcza młodzieży ze Szkoły Kostaneckich i nauczycielce wychowania fizycznego Joannie Przybył-Konieczce; pracownikowi obsługi Szkoły Kostaneckich Danucie Kopczyńskiej, Henrykowi Ulatowskiemu za pomoc w pomiarze trasy, działaczowi LOK Bogdanowi Koniecznemu, motocyklistom Waldemarowi Pilarskiemu i Tomaszowi Nowińskiemu, ratownikowi medycznemu Łukaszowi Wróblowi, Magdalenie Waszak z firmy „Małe co nieco”, Marcie Ciesielskiej z firmy „Broken Hip”, wszystkim członkom rodziny peowiaków z Aleksandrą Zawadzką i Antonim Płócienniczakiem na czele za liczne przybycie na wydarzenie, Wojciechowi Lisiakowi z portalu Twoja Słupca i Weronice Cieślewicz za obsługę fotograficzną i filmową, Urszuli Stałowskiej oraz leśniczemu Józefowi Parusowi za uporządkowanie przeszkód w postaci powalonych drzew na trasie biegu.
Organizatorami Biegu Peowiaka i Zawodów Strzeleckich byli: Burmistrz Gminy Zagórów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego, stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich, Stowarzyszenie „Łomowianki”, Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych, Fundacja Zagórowian „Pro-Memoria”, OSP Zagórów i policja. (mgok)Wycieczka Klubu Seniora do Zakopanego
W dniach 8-10 października odbyła się wycieczka autokarowa Klubu Seniora pod hasłem „Zakopane dla seniora”, w której głównie wzięli udział seniorzy, ale nie zabrakło również młodzieży i dzieci. Patronat nad wyjazdem objął MGOK Zagórów.
Głównym celem wycieczki było odwiedzenie Zakopanego, jednego z najpiękniejszych polskich miast. Po drodze udało nam się zwiedzić klasztor na Jasnej Górze.
A w Zakopanem czekały na nas same atrakcje. Wjechaliśmy kolejką linową na Wielką Krokiew, zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej przy Krzeptówkach, wybudowane jako wotum wdzięczność górali za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981r. Kolejną atrakcją była przechadzka po starym cmentarzu na Pęksowym Brzysku. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska Jana Pęksy, który podarował ziemię na ten cmentarz. A „brzysko” oznacza "urwisko nad potokiem". Znajdują się tam m.in. groby takich znanych postaci jak Jan Długosz i Kornel Makuszyński.
Nie sposób było nie być na Gubałówce. Z tarasów widokowych mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Niezapomnianą przygodą był również spacer z przewodnikiem po Dolinie Kościeliskiej. Oczywiście byliśmy też na słynnych Krupówkach Z kolei na pewno nie zapomnimy wieczoru przy muzyce góralskiej i zabawy do późnych godzin. Oj, się działo. Nasza koleżanka Gosia miała urodziny, więc był podwójny powód do świętowania.
W ostatnim dniu wycieczki uczestnicy wzięli udział w mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Podhala. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Kraków i Kazimierz, żydowską dzielnicę miasta. Z panią przewodnik zwiedziliśmy m.in. synagogę Remu i cmentarz żydowski. Mogliśmy też usłyszeć wiele bardzo ciekawych informacji na temat życia krakowskiej społeczności żydowskiej. Odwiedziliśmy również kościół na Skałce z pięknym ołtarzem św. Stanisława Biskupa Męczennika.
To był niesamowity weekend. Mogliśmy przy pięknej słonecznej pogodzie podziwiać widoki cudownych naszych polskich gór oraz zobaczyć zabytkowe miasta. Dziękujemy bardzo pilotowi Przemysławowi Waszakowi za autorski program wycieczki, przekazywaną na bieżąco wiedzę, humor, cierpliwość i opiekę. Dziękujemy bardzo, że możemy działać pod skrzydłami MGOK Zagórów.
Tekst-Barbara Wiatrowska, przewodnicząca Klubu Seniora, foto-Małgorzata Kasprzak.Inauguracja Roku Akademickiego ZUTW 2021/2022
30 września 2021 r. po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość rozpoczęła się wysłuchaniem słynnej studenckiej pieśni „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu Chóru Mieszanego „Cantabile” pod kierunkiem Aleksandry Koronkowskiej. Bardzo dziękujemy za nadanie naszej inauguracji tak uroczystego charakteru. Przewodnicząca Zarządu ZUTW p. Romualda Matusiak gorąco przywitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość: Dyrektora M-GOK Łukasza Parusa, gościa specjalnego p. Izydorę Smakulską wraz z przyjaciółką p. Janiną, członków Zarządu ZUTW, wszystkich wykładowców poszczególnych sekcji oraz słuchaczy, a szczególnie tych, którzy dołączyli do grona ZUTW.
Po krótkiej prezentacji ZUTW odbyło się uroczyste ślubowanie i przekazanie indeksów nowym studentkom – Barbarze Wiatrowskiej ,Ewie Wesołowskiej, Danucie Orchowskiej, Danieli Wiatrowskiej i Joannie Mazurek, które oficjalnie dołączyły do grona studentów naszego Uniwersytetu. Dyrektor Łukasz Parus przywitał w imieniu wszystkich nowych wykładowców – Dorotę Kinast ( sekcja przyrodnicza ), Grzegorza Cieślewicza ( sekcja informatyczna) oraz Oliwię Busse (sekcja językowa). W tym roku będzie również 12 sekcji do dyspozycji studentów i na pewno każdy znajdzie coś, w czym chciałby się realizować.
Po części oficjalnej nadszedł czas na wykład motywacyjny p. Izydory Smakulskiej „Jak nie zmarnować czasu na emeryturze” który doskonale odzwierciedlił potrzebę tworzenia i istnienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz potrzeby wyjścia z domu, realizowania swoich pasji i zainteresowań. Pani Izydora zachwyciła wszystkich swoimi pasjami, obrazami, rzeźbami, maskami i tym, że na emeryturze naprawdę się nie nudzi, spełnia swoje marzenia i nie marnuje czasu. Wszystkim życzyła takiego podejścia do życia i realizowania swoich pasji. Dziękujemy przemiłej prelegentce za przyjęcie zaproszenia i mamy nadzieję na kolejne spotkania. Na koniec tak długo wyczekiwanej Inauguracji nie zabrakło oczywiście pamiątkowego zdjęcia.
Dziękujemy wszystkim za przybycie na Inaugurację Nowego Roku Akademickiego ZUTW i życzymy wielu ciekawych zajęć i satysfakcji bycia naszymi studentami. A już od poniedziałku zapraszamy na poszczególne zajęcia.
I.B.
Występ Quarty w Kopojnie
30 września podczas uroczystego otwarcia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kopojnie część artystyczną zaprezentował Męski Kameralny Chór QUARTA. Artyści pod dyrygenturą Maestro Waldemara Matuszaka zaśpiewali przed poświęceniem budynku pieśń „Nasza Pani Królowo” w opracowaniu Henryka Burdy. Później wykonali słynne „Tango zagórowskie”, natomiast soliści Daniel Słowiński i prezes chóru Andrzej Słowiński zaprezentowali utwory „Jesień idzie przez park” Krzysztofa Klenczona i „Ze mną bądź” Huberta Szymczyńskiego w aranżacji dyrygenta Waldemara Matuszaka.
Ważne gminne wydarzenie oraz ładna pogoda, niebieskie niebo, słońce, ciepły wiatr i żółknące liście stanowiły doskonały anturaż do wykonywanych piosenek. Gratulujemy chórzystom świetnego występu.(mgok) Fot. Dorota Rosadowska
Występ w Gosławicach podczas uroczystości upamiętniającej ofiary Holokaustu
23 września odbyła się w Rudzicy i Gosławicach uroczystość upamiętnienia ofiar Holokaustu w Lesie Rudzickim. W tym miejscu zgładzono w 1941 r. 1500 Żydów, kobiet, dzieci i mężczyzn, z gett w Rzgowie, Grodźcu, Konina, Słupcy, Kleczewa, Skulska i Zagórowa. Ich ciała były wrzucane do dołu, a następnie przysypywane wapnem. Masowa mogiła istniała od 1941 do 1944 roku. Później Niemcy odgrzebali szczątki i spalili je w kilku miejscach, znajdujących się w pobliżu. Przypominają o tym grób oraz dwa obeliski.
Część artystyczną w Muzeum Okręgowym w Gosławicach zaprezentowali Daniel Słowiński, katecheta, nauczyciel gry na instrumentach w Szkółce Muzycznej MGOK Zagórów i Szkole Podstawowej w Zagórowie, oraz Zuzanna Wilczyńska, wybitna wokalistka i uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Artyści zaprezentowali „ Miasteczko Bełz”, „Jedną łzę” oraz utwór Johna Williamsa stanowiący muzyczny motyw przewodni filmu „Lista Schindlera”.
Zagórów na uroczystościach razem z muzykami reprezentowali Łukasz Parus, dyrektor MGOK, oraz Magdalena Szeflińska, wicedyrektor SP Zagórów.(mgok)Spotkanie organizacyjne słuchaczy ZUTW
23 września 2021 r. w sali kinowej MGOK odbyło się spotkanie organizacyjne słuchaczy ZUTW, które miało na celu przede wszystkim wybór nowego zarządu, którego czteroletnia kadencja dobiegła już końca. Zebrani na sali słuchacze dokonali takiego wyboru i w skład nowego Zarządu ZUTW wchodzą: Romualda Matusiak – Przewodnicząca, Małgorzata Kasprzak i Alina Kmieć – Wiceprzewodniczące, Bożena Chmielewska – Sekretarz oraz członkowie – Maria Zawal, Maria Kałwińska, Maria Kloc, Małgorzata Musiał i Leszek Sapikowski. Gratulujemy całemu zarządowi wyboru i życzymy owocnej pracy na rzecz ZUTW.
Na spotkaniu poruszano również sprawy dotyczące poszczególnych sekcji, wysłuchano uwag i propozycji związanych z funkcjonowaniem naszego uniwersytetu. Dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy wszystkich słuchaczy na uroczystą inaugurację w przyszłym tygodniu 30 września w czwartek o godz. 16.00 do sali kinowej. Do zobaczenia!
Chór Quarta w Gnieźnie
9 września Męski Kameralny Chór QUARTA działający pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie uczestniczył w XXIX Gnieźnieńskich Spotkaniach Chóralnych ”Stad nasz ród” w Hołdzie Prymasowi Wyszyńskiemu w Archikatedrze w Gnieźnie. Jednym z organizatorów wydarzenia był Chór Męski Towarzystwo Śpiewacze DZWON z Gniezna, kierowany przez prezesa Bartosza Szczeszka.
W drodze do Gniezna zrealizowano krótkie nagranie filmowe pt. „QUARTA w drodze”, które będzie elementem szerszej produkcji dokumentu, podsumowującego działalność i dorobek chóru w dwudziestoleciu pracy artystycznej. Wyżej wymienione materiały realizują konińscy filmowcy Andrzej Moś i Grzegorz Kamiński. I to ten drugi towarzyszył chórowi, utrwalając to wydarzenie na taśmie filmowej.
Po mszy świętej chór QUARTA, z uwagi na narzucony przez organizatora limit czasowy, przed ołtarzem głównym wykonał tylko dwa utwory: ”Libre me Domine” w opracowaniach trzygłosowych Henryka Burdy, założyciela i opiekuna zespołu aż do jego śmierci w 1991 roku, oraz „Święty, Święty”, kompozycja na chór czterogłosowy a cappella pod kierownictwem dyrygenta i kierownika artystycznego Waldemara Matuszaka.
Prezentację chóru QUARTA zwieńczyły długotrwałe oklaski chórzystów z innych zespołów reprezentujących region Wielkopolski. Dla występujących były przygotowane przez organizatorów dyplomy uczestnictwa, upominki i kwiaty.
Po występie liczne grono chórzystów musiało wracać pilnie do Zagórowa, dlatego też grupa nie uczestniczyła w finalizującym to wydarzenie artystyczne spotkaniu integracyjnym. Piszący ubolewa nad tym, gdyż przepadła doskonała okazja, szczególnie w czasie pandemii, aby podtrzymać i nawiązać kontakty, które w przyszłości mogą zaowocować nawiązaniem współpracy, przede wszystkim z gnieźnieńskim chórem DZWON. Amatorskie życie artystyczne jest bardzo złożone i rozumie je ten, kto poświecił mu wiele lat życia, wzbogacając krajobraz kulturowy regionu.
Godny odnotowania jest fakt, że wszyscy przedstawiciele chóru QUARTA wykazywali zadowolenie i satysfakcję z prezentacji artystycznej wykonanej w katedrze gnieźnieńskiej. Przy pożegnaniu przed budynkiem MGOK w Zagórowie po raz kolejny chór QUARTA mógł stwierdzić, że jego prezentacja została dostrzeżona i wysoko oceniona przez odbiorców. Grupa ludzi, którzy na co dzień śpiewają w chórze pod kierownictwem Waldemara Matuszaka, są doskonałą wizytówką promującą Gminę Zagórów i wzbogacającą jej potencjał artystyczny.
Autor tekstu: Waldemar Matuszak, dyrygent i kierownik artystyczny Męskiego Kameralnego Chóru QUARTA, Foto: Grzegorz KamińskiZagórowscy biegacze pobiegli z Zagórowa do Poznania
19 września 14 biegaczy z Grupy Biegowej „Gęsiorze Zagórów” pobiegło z Zagórowa do Poznania i wzięło udział w akcji charytatywnej Lions Charity Run, której w tym roku przyświecało hasło „We Run We Serve!” (Biegniemy Służymy!). Jeden z „Gęsiorzy” biegł w Chorwacji w mieście Cazma. W sumie pokonano 361 km. Do Poznania sztafeta biegła 80 km i zmieniała się co 5 i 10 km. Uczestnicy pokonali indywidualnie 40, 30, 20, 10 i 7 km.
W Chorwacji przebiegnięto 10 km. A jaki był cel tego przedsięwzięcia? Chodziło o pomoc potrzebującym w Polsce (Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu), Rosji (Centrum Charytatywne „I belive in miracle” w Kaliningradzie) i Afryce (Szpital Dziecięcy w Al Hoceima w Maroku) oraz integrację i promocję aktywnego stylu życia. Koszt zakupu koszulek oraz opłaty 1 PLN za każdy przebiegnięty kilometr zasiliły konto Lions Charity Run.
Akcje Lions Charity Run w Polsce koordynuje po raz 9. dr. Mariusz Szeib z Poznania, przyjaciel Zagórowa i jeden ze sponsorów III Biegu Peowiaka Trail. W tym roku biegacze pobiegli z Berlina do Kaliningradu (717 km). 19 września uczestnicy dotarli do stolicy Wielkopolski. Zagórowscy biegacze postanowili włączyć się w akcję i dobiec do Poznania, by później z wszystkimi „Lionsami” pokonać odcinek 5 km z Ławicy do Domu Autysty przy Szamotulskiej.
- Wyruszyliśmy o 7 rano z Dużego Rynku w Zagórowie. Pożegnał nas wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak. Towarzyszyli nam także motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów, co dawało poczucie wsparcia. Warto dodać, że biegł z nami radny Powiatu Słupeckiego Jerzy Orchowski, który wykonał piękne zdjęcia. Cieszymy się również, że temat sztafety zainteresował dziennikarza Michała Majewskiego z „Kuriera Słupeckiego”. Po godzinie 8 pojawił się w Internecie materiał dziennikarski o naszym projekcie. Pobiegliśmy wszyscy w kierunku stadionu, mając za sobą zachodzące słońce. Czuć było ducha grupy i satysfakcję, że po miesiącach przygotowań możemy w końcu pobiec. Udzieliła się wszystkim adrenalina. Na Słupeckiej ruszyła pierwsza czwórka w kierunku Ciążenia. Mgły falowały na łąkach. Rześkie poranne powietrze dodawało energii-powiedział jeden z uczestników sztafety.- Od Ciążenia ponownie zaczęliśmy się zmieniać. Część biegła, a część dopingowała w busie, słuchając muzyki rockowej. Postoje mieliśmy w Samarzewie, Gozdowie, Chociczkach, Stroszkach, Klonach i Tulcach. W Chociczkach zjedliśmy pyszny obiad przygotowany przez Magdalenę Waszak z „Małego co nieco” w Ciążeniu. Posiłek przywiozła nam parkrunnerka Ula Kaczorowska. Mieliśmy już trochę kilometrów w nogach, więc jedzenie znikło błyskawicznie. Dobiegliśmy do znaku Poznań i później pojechaliśmy na Ławicę. Tam spotkaliśmy się z dr. Szeibem i biegaczami z Poznania-nadmieniła jedna biegaczka. - Ostatni odcinek do Domu Autysty pokonany z pozostałymi biegaczami Lions Charity Run dodał nam skrzydeł. Czuliśmy moc grupy. Na miejscu odbyły się poczęstunek i przemówienia. Dr Szeib podziękował na forum zagórowskim biegaczom. Otrzymaliśmy brawa. Nie ukrywam, że to było bardzo miłe. M.in. przemawiał dyrektor Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Lekarz podkreślał szlachetność akcji, dzięki której dzieci posiadające problemy z narządem ruchu, mają szanse na lepsze leczenie. Wracaliśmy do Zagórowa bardzo zmęczeni, ale jednocześnie dumni, że mogliśmy dołożyć skromną cegiełkę do Lions Charity Run-dodał kolejny biegacz.
Grupa Biegowa „Gęsiorze Zagórów” planuje wiosną obiec Gminę Zagórów i zebrać pieniądze na szczytny cel. Jeszcze nie wie, jaki. Składa gorące podziękowania dla dr. Mariusza Szeiba, wiceburmistrza Karola Błaszczaka, radnego powiatowego Jerzego Orchowskiego, Michała Majewskiego, motocyklistów z Grupy Motocyklowej Zagórów Michała Zawala, Marcina Kłębowskiego i Tomasza Nowińskiego, Magdaleny Waszak i Uli Kaczorowskiej oraz kierowcy busa Mundka (mgok). Fot. Jerzy OrchowskiZebranie Zagórowskiego Klubu Seniora
16 września 2021 r. odbyło się w sali konferencyjnej MGOK kolejne zebranie działającego przy ośrodku Klubu Seniora. Celem zebrania był wybór nowego zarządu oraz sprawy organizacyjne związane z bieżącą działalnością. Miłym akcentem spotkania było, świętowanie 80 urodzin p. Natalii Widerowskiej, której składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości, pociechy z dzieci i wnuków oraz wszelkiej pomyślności na kolejne lata. Był oczywiście tort, lampka szampana i moc życzeń od wszystkich seniorów. Jeszcze raz 100 lat!
Zajęcia Koła Plastycznego po wakacyjnej przerwie
W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie Koła Plastycznego po wakacyjnej przerwie. Podczas zajęć dzieci wykonywały pracę tematycznie związaną ze zbliżającą się jesienią. Mogły one dać pole swojej wyobraźni i poćwiczyć sprawność manualną ręki.
Zachęcamy wszystkie dzieci do udziału w zajęciach Koła Plastycznego, które nie tylko pomagają rozwijać talent, ale również są doskonałym sposobem na rozwijanie sprawności manualnej ręki tak potrzebnej do poprawnego pisania.
Informujemy, że utworzyliśmy dwie grupy:
Pierwsza grupa, to dzieci w wieku 5-12 lat. Ta grupa będzie miała zajęcia w poniedziałki od godz.14:30-16:00.
Druga grupa, to młodzież w wieku powyżej 12 roku życia. Ta grupa będzie miała zajęcia we wtorki od godz.14:00-16:00.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z zajęć pierwszej grupy oraz prace plastyczne, które wykonały dzieci.
Wkrótce pobiegną z Zagórowa do Poznania
8 września w salce konferencyjnej MGOK Zagórów odbyło się zebranie biegaczy z Grupy Biegowej „Gęsiorze Zagórów”, którzy 19 września br. włączą się w bieg charytatywny Lions Charity Run i pobiegną z Zagórowa do Poznania. Bieg charytatywny po raz 7. organizuje dr Mariusz Szeib z Poznania, maratończyk i biznesmen oraz główny sponsor III Biegu Peowiaka Trail. Miejscowi miłośnicy biegania chcą się odwdzięczyć p. Mariuszowi za współpracę i dołożyć cegiełkę do organizowanej przez niego szlachetnej akcji charytatywnej. W tym roku pieniądze są zbierane dla Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, Centrum Charytatywnego „I belive in miracle” w Kaliningradzie oraz Szpitala Dziecięcego w Al Hoceima w Maroku.
Tegoroczna edycja Lions Charity Run obejmuje trasę Berlin-Kaliningrad i wynosi 717 km. Biegacze z Zagórowa pokonają tylko 90 km i 19 września spotkają się z biegaczami biegnącymi z Berlinakilka kilometrówprzed metą znajdującą się przy Domu Autysty, przy Szamotulskiej 65B w Poznaniu. Grupa z Zagórowa dobiegnie do mety z pozostałymi biegaczami Lions Charity Run.
Bieg rozpocznie się o godz.7.00 na Dużym Rynku w Zagórowie. Uczestnicy pobiegną maksymalnie w 4-osobowej grupie, w odległości co najmniej 1,5 metra. Część osób pojedzie busem, część w tym czasie będzie pokonywać 10-15-20-30-40-50 km. Biegaczom będą także w oddali towarzyszyć motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów. Postoje zaplanowano na odcinkach: Ciążeń-Szamarzewo-Gozdowo-Chociczki-Stroszki-Klony-Kruszewnia-Malta Poznań- Lotnisko Ławica-Szamotulska 65B. Można jeszcze dołączyć do sztafety. Zainteresowanych prosimy o pilny kontakt z MGOK Zagórów.
Jeśli macie Państwo czas, przyjdźcie w niedzielę 19 września na Duży Rynek w Zagórowie dopingować biegaczy. Będą potrzebować Waszego wsparcia. (mgok)MGOK otrzyma dofinansowanie w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie otrzyma 11.500 PLN w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt wymyślony przez Romualdę Matusiak, prezes Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, i Łukasza Parusa, dyrektora MGOK, „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!” został doceniony przez Komisję Konkursu. Czytamy w oficjalnym piśmie: „Członkowie Komisji wysoko ocenili zgłoszony projekt. Zaproponowaliście ciekawą perspektywę współpracy międzypokoleniowej opartej na współpracy z uczniami i tworzeniu lokalnego kręgu wsparcia mieszkańców Waszego regionu”.
Projekt zakłada współpracę seniorów ZUTW z młodzieżą Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Realizacja nastąpi od lutego do czerwca 2022 r. Seniorzy i uczniowie będą wspólnie realizować kilkuetapową akcję proekologiczną dotyczącą dbania o las na Szubiankach. – Zorganizujemy wspólnie sprzątanie lasu. Pojawią się nawet miniwykłady o ekologii, przygotowane przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Naszym partnerem będzie też Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. Z pewnością frajdą będzie przygotowanie koszulek na happening, który zorganizujemy podczas środowego targu na Dużym Rynku w Zagórowie. Oczywiście nie zabraknie kąpieli leśnych, tym razem bezpłatnych dla naszej społeczności. Na razie nie chcemy zdradzać wszystkich szczegółów. Cieszymy się, że pomimo dużej konkurencji i walki na poziomie 3 etapów konkursu, komisja zauważyła nasze starania i doceniła autorski pomysł. Nie mogę się doczekać realizacji i współpracy z młodzieżą-powiedziała Romulada Matusiak, prezes ZUTW i Animator Starszy.
-Zadanie koordynują animatorzy, dzieli ich co najmniej 25 lat, tj. Animator Starszy, pani Roma, i Animator Młodszy, moja skromna osoba. Jestem szczęśliwy, że otrzymaliśmy dotację. Dzięki niej będziemy mogli zakupić m.in. tablice informacyjne, które zostaną zainstalowane przy wejściach do lasu na Szubiankach. Liczymy, że pomogą w utrzymaniu czystości w lesie oraz zachęcą lokalną społeczność do częstszego przychodzenia do lasu na spacer, kąpiel leśną, jogging czy cosobotni parkrun- nadmienił Łukasz Parus, dyrektor MGOK i Animator Młodszy.
Na początku lutego odbędzie się zebranie w sprawie projektu. Będziemy na bieżąco powiadamiać o efektach współpracy i działaniach. Dbajmy o lasy! (mgok)Wakacyjne spotkanie Klubu Seniora
18 sierpnia członkowie zagórowskiego Klubu Seniora spotkali się na wakacyjnej kolacji w Gospodarstwie Agroturystycznym Mirowscy w Zagórowie. Tradycyjnie było bardzo wesoło i muzycznie. Maestro Jan Herian grał na akordeonie. Śpiewniki krążyły po stole i nie zabrakło słynnych biesiadnych piosenek oraz tańców.
-Bardzo się cieszę, że Klub Seniora tak pięknie działa, a jego członkowie chcą się regularnie spotykać. Chciałam podkreślić zasługi nieobecnej na dzisiejszym spotkaniu przewodniczącej Krystyny Szelewicz-Cichockiej, dzięki której Klub został 6 lat temu reaktywowany. Życzymy Krysi bardzo dużo zdrowia-powiedziała prezes Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Romualda Matusiak.
-Lato i wakacje są idealnym czasem, żeby się spotykać. Nadal mamy głód spotkań po przerwie wywołanej pandemią. Nie ma co czekać z imprezami. Jeśli seniorzy wyrażają wolę na spotkanie, my od razu ustalamy termin i rezerwujemy lokal-powiedziały organizatorki przedsięwzięcia Barbara Wiatrowska i Anna Błażejewska.
Zarząd Klubu Seniora serdecznie dziękuje Państwu Mirowskim za życzliwość i gościnę. (mgok) Fot. Barbara WiatrowskaSENTYMENTALNA PODRÓŻ – ŚRODA WIELKOPOLSKA I WINNA GÓRA
7 sierpnia odbyła się wycieczka autokarowa do Środy Wielkopolskiej i Winnej Góry. Była to nostalgiczna podróż dla wszystkich tych, którzy pamiętają czasy, w których kolejka wąskotorowa jeździła na trasie Zagórów -Witaszyce. W wycieczce brali udział seniorzy, osoby dorosłe i dzieci. Po przyjeździe do Środy Wielkopolskiej zwiedzono stację Środa Wielkopolska Wąskotorowa. Średzka Kolej Powiatowa to jedna z ostatnich czynnych kolei wąskotorowych w Wielkopolsce. Następnie miał miejsce przejazd kolejką wąskotorową do Zaniemyśla, w historycznym wagonie ciągniętym przez parowóz. W Zaniemyślu wszyscy mieli godzinny relaks, po czym przejechali autokarem do Winnej Góry. Nazwa Winna Góra pochodzi od powszechnych w okolicy w wiekach średnich winnic (winogrona uprawiano tu do końca XIX wieku). Tu uczestnicy wycieczki zwiedzili pałac, w którym mieści się oddział Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. We wnętrzach rezydencji, kojarzonej przede wszystkim z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim, mieszczą się pamiątki po twórcy Legionów Polskich we Włoszech. Stanowi on wiodącą postać w programie nowego muzeum. Nie brakuje także historii właścicieli dóbr w Winnej Górze z rodu Mańkowskich, wśród których znajdziemy wiele postaci zasługujących na bliższe zainteresowanie - od córki wodza Legionów Bogusławy z Dąbrowskich Mańkowskiej po słynną z działalności szpiegowskiej w II wojnie światowej Klementynę Mańkowską. W Winnej Górze zwiedzili także lokalny kościół pw. Św. Michała Archanioła, o którym opowiedział im przewodnik. Jest to kościół barokowy z 1766r., w wyniku rozbudowy z 1912r. uzyskał neobarokowe prezbiterium i transept. W nim znajduje się kaplica grobowa Jana Henryka Dąbrowskiego, pierwotnie, według projektu Seweryna Mielżyńskiego z 1863r. neogotycka, w 1912r. przebudowana na neobarokową. Wewnątrz znajduje się sarkofag generała, wzorowany na rzymskim sarkofagu Scypiona Barbatusa.
Wycieczka zakończyła się piknikiem w parku, w Winnej Górze. Pogoda dopisała, więc wszyscy wrócili do domu w doskonałych humorach i z niezapomnianymi wrażeniami z przejazdu kolejką wąskotorową. Dziękujemy pilotowi wycieczki Przemysławowi Waszakowi za niesamowitą sentymentalną podróż.
Zagórów pamięta!
1 sierpnia, o godz. 17, z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadziliśmy się w Zagórowie na Placu Szkolnym, aby oddać hołd Powstańcom, ich męstwu i oddaniu.
W sposób szczególny wspominaliśmy Powstańców pochodzących z Zagórowa.
Jak w wielu polskich miastach i miasteczkach o godzinie „W” usłyszeliśmy syreny. Następnie salwę honorową zaprezentował Pan Bogdan Konieczny – wieloletni i uhonorowany członek Ligi Obrony Kraju. Pięknymi przesłaniami i słowami podzielili się ze zgromadzonymi: Pan Burmistrz – Karol Błaszczak oraz Pan Dyrektor SP Zagórów – Andrzej Bernat.
Ogromne podziękowania za przybycie kierujemy:
- członkom rodzin powstańców warszawskich pochodzących z Zagórowa,
- członkom Rady Miejskiej w Zagórowie,
- przedstawicielom: instytucji, straży pożarnej, policji i Szkoły Podstawowej w Zagórowie,
- harcerzom: Natalii Matuszak oraz Maciejowi Wrzesińskiemu,
- mieszkańcom Zagórowa i okolic oraz przybyłym gościom.
Piosenkę pt. „Dziewczyna z granatem” zaprezentowała solistka z Koła Wokalnego działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku w Zagórowie, Angelika Pilarska.
Oprawą fotograficzną zajęła się Weronika Cieślewicz
Uroczystość została przygotowana przez: Burmistrza Gminy Zagórów, Szkołę Podstawową w Zagórowie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek w Zagórowie.
Mikrofon dla wszystkich – pokaż swój talent!
28 lipca 2021 r. w ramach „Wakacji z MGOK 2021” odbył się pokaz talentów – „Mikrofon dla wszystkich”. Były występy wokalne, taneczne, a nawet pokaz akrobatyki! Dzieciom, które pochwaliły się swoimi talentami gratulujemy występów i odwagi. Tak trzymać! Za występ na naszej wakacyjnej scenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom ufundowany przez MGOK. W trakcie zabawy pojawił się p. Łukasz Dzieciątkowski, który przywiózł gotowe już prace dzieci wykonane na Warsztatach Lepienia z Gliny i dodam, że wyszły super! Fajna gama kolorów i pomysłów na ozdobienie prac. Brawo dzieciaki! Jeszcze raz dziękujemy przemiłemu instruktorowi za czas poświęcony na nasze warsztaty. Myślę, że będą to doskonałe pamiątki z wakacji. Super niespodziankę w ten upalny dzień sprawili nam Państwo Edyta i Tomasz Gmyrek z firmy „Tombud” z Zagórowa, którzy ufundowali wszystkim dzieciom, ale nie tylko, zimne, orzeźwiające lody. No to był strzał w dziesiątkę jak na dzisiejszy dzień. Bardzo Państwu dziękujemy w imieniu dzieci za ten słodki, zimny dar! Na dzisiejsze zakończenie odwiedziła nas również Marta Kruszyna, która nie miała wyjścia i musiała – oczywiście z wielką przyjemnością – zatańczyć z dziećmi kilka układów z wcześniejszych warsztatów. Bardzo dziękujemy Marcie za wsparcie naszych zajęć wakacyjnych. Za największą liczbę dyplomów, czyli bardzo aktywny udział w zajęciach wakacyjnych karnety otrzymali – Laura Bartczak, Lena Bartczak, Aleksander Bartczak, Martyna Zawal i Maciej Król - gratulujemy i zapraszamy do kina już 27 sierpnia na film „Mustang z Dzikiej Doliny” lub tydzień później 3 września na „Lassie, wróć!”.
Podsumowując zajęcia wakacyjne, które wszystkie odbyły się z wielkim Waszym udziałem, pragniemy podziękować przede wszystkim Wam kochane dzieciaki, że byliście z nami, Waszym rodzicom za pomoc i wsparcie – bez Was nic by się nie mogło odbyć ! Jeszcze raz dziękujemy sponsorom leżaków, bo służyły nam każdego dnia i na każdych zajęciach! Dziękujemy wszystkim prelegentom i instruktorom prowadzącym warsztaty, dyrekcji oraz pracownikom MGOK za cały miesiąc fajnej organizacji, naszym sąsiadom strażakom oraz wszystkim, którzy sprawili, że nasze „Wakacje z MGO 2021” przebiegły bezpiecznie. Do zobaczenia pewnie jeszcze we wrześniu na naszym Skwerku Kultury, a na zajęciach wakacyjnych za rok!
I.B.
Malowanie brokatem – warsztaty plastyczne
27 lipca 2021 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyły się warsztaty plastyczne – malowanie brokatem. Zadaniem uczestników było pomalowanie brokatem wielobarwnych motyli – temat warsztatów doskonale pasował do prowadzonej w ubiegłym tygodniu akcji „Liczenia motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych”. Motyle w brokacie nabrały różnorodnej gamy kolorów, każde było inne i nie powtarzalne. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a jutro liczymy nasze dyplomy i ktoś otrzyma karnet do kina. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach i zapraszamy jeszcze jutro na 15.00 na zakończenie zajęć w ramach „Wakacji z MGOK 2021”. Do zobaczenia!
Tydzień Liczenia Motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych
21 lipca 2021 r. w ramach „Wakacji z MGOK” i współpracy z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbyły się drugie warsztaty przyrodnicze. Tym razem włączyliśmy się w akcję „Tydzień Liczenia Motyli w wielkopolskich parkach krajobrazowych”. Bardzo ciekawa inicjatywa, która dzieciom bardzo się spodobała i z wielkim zaangażowaniem wszyscy ruszyli łapać motyle. Wycieczkę na łąki poprzedziła prezentacja multimedialna, z której dowiedzieliśmy się jaka jest budowa motyla, jak przebiega cykl rozwojowy, w jakich warunkach chronić motyle w domu i jak je obserwować. Dzieci zostały podzielone na grupy, otrzymały niezbędny sprzęt do łapania motyli i ruszyliśmy w teren. Na łąkach można było zaobserwować kilkanaście gatunków motyli i każda grupa miała zapisać nazwy gatunków. Niektóre udało się nawet złapać na chwilę żeby je dokładnie obejrzeć i wypuścić oczywiście. Bardzo ciekawe spotkanie z którego dzieci na pewno dużo zapamiętają z życia motyli. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w akcji, a od p. Dorotki Kinast – pomysłodawczyni takiego spotkania pamiątkowe nasiona do wysiewu roślinek łąkowych. Dziękujemy p. Dorocie Kinast – kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie za super prelekcję i spacer po łąkach oraz wszystkim dzieciom uczestniczącym w spotkaniu. Dziękujemy p. Małgosi Pruszyńskiej i Basi Świątek za jak zawsze liczny udział w naszych zajęciach wakacyjnych i zapraszamy jeszcze na ostatni tydzień w przyszłym tygodniu. Do zobaczenia.
I.B.
Warsztaty Lepienia z Gliny – „Kształty z dłoni do serca”
20 lipca 2021 r. odbył się kolejny etap warsztatów lepienia z gliny pod nazwą „Kształty z dłoni do serca” z Łukaszem Dzieciątkowskim. A były to fajne, różne kształty prosto z dłoni do serca dzieci – każdy wykonał pracę według własnego pomysłu i wyobraźni. Dzisiejsze warsztaty polegały na ich pomalowaniu różnymi kolorami specjalnymi farbami, które po kolejnym wypaleniu nadadzą pracom wielobarwnych barw. Poprzednio prace były wypalane w specjalnych piecach 12 godzin, dzisiaj wystarczy 5 godzin. W przyszłym tygodniu w środę na zakończenie naszych wakacyjnych zajęć dzieci otrzymają gotowe już prace, które staną się ozdobą domów i pamiątką przygody z lepieniem w glinie. Dziękujemy Łukaszowi Dzieciątkowskiemu za super ciekawe warsztaty i zapraszamy za rok. Dziękujemy również dzieciakom z Ogniska Środowiskowo - Wychowawczego wraz z Paniami Małgosią i Basią – bez Was nic byśmy nie ulepili. Do zobaczenia jutro na warsztatach przyrodniczych.
I.B.
Warsztaty Lego
16 lipca 2021 r. odbyły się drugie zaplanowane na te wakacje warsztaty budowania z kloców Lego . Tematem dzisiejszych zajęć były zwierzęta Amazonii – węże, pająki i kameleony. Fajnie było zbudować takiego zwierzaka , który nawet się poruszał , bo miał zamontowany specjalny silniczek. Cieszymy się, że nie brakuje fanów takich zajęć i z myślą o Was pamiętamy w wakacje o takich zajęciach. Dziękujemy p. Paulinie Korzyniewskiej za jak zawsze ciekawe zajęcia. Organizatorem warsztatów jest firma p. Pauliny BRICKS4KIDZ z Konina oraz MGOK, który nieodpłatnie udostępnia salkę na zajęcia. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach Lego.
I.B.
„Smakołyk na wakacje”
Pod taką nazwą odbyły się 15 lipca 2021 r. warsztaty kulinarne w ramach „Wakacji z MGOK”. Kolejna atrakcja dla dzieci połączona oczywiście z degustacją odbyła się dzięki prowadzącemu warsztaty Grzegorzowi Cieślewiczowi – Prezes TPZZ w Zagórowie – bardzo dziękujemy za czas poświęcony oraz fajne i oczywiście smaczne warsztaty. Widać po zaangażowaniu, że dzieci lubią nie tylko jeść, ale i pomagać w kuchni. Krojenie, gotowanie to może być super zajęcie, a potem wspólna degustacja. Cieszymy się z licznego udziału dzieci na wszystkich zajęciach, no i oczywiście dzisiaj również Was nie zabrakło. Chyba nikt nie wyszedł dzisiaj głodny, a i nie zabrakło deseru, bo przecież słodkie lubią wszyscy. Dodam, że produkty na dzisiejsze warsztaty ufundował MGOK i Grzegorz Cieślewicz. Bardzo dziękujemy. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach jeszcze do 28 lipca.
I.B.
Lipcowe spotkanie Klubu Seniora
14 lipca w zagórowskim Domu Kultury miało miejsce spotkanie Klubu Seniora. Po długiej przerwie, seniorzy spragnieni przebywania w swoim gronie, z uśmiechami na twarzy, licznie zebrali się na zebraniu, podczas którego omawiano plany na najbliższy czas.
„Co w trawie piszczy?”
14 lipca w sali kinowo-widowiskowej miała miejsce prelekcja dla dzieci zatytułowana „Co w trawie piszczy?” na temat roślinności Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, którą poprowadziła Dorota Kinast - Kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Na początku pani Dorota opowiedziała wszystkim dzieciom o roślinności znajdującej się w NKP prezentując barwne fotografie roślin i zwierząt zamieszkujących tenże park. Następnie wszyscy zostali podzieleni na grupy. Każda z grup została wyposażona w sprzęt do podglądania roślin i zwierząt (lornetki, lupy, siatki, pudełeczka na owady i pensetki) i tak wyposażeni powędrowaliśmy na nadwarciańskie łąki, by uczestniczyć w lekcji poglądowej. Zadaniem każdej z grup było znalezienie i zapisanie nazw jak największej ilości roślin i zwierząt. Poszukiwania te przyniosły dzieciom wiele radości. Po powrocie do naszego ośrodka kultury sprawdziliśmy, która z grup znalazła ich najwięcej. W nagrodę dzieci otrzymały od pani Doroty Kinast pamiątkowe magnesy z logo Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. My także mieliśmy dla pani Doroty Kinast upominek i podziękowanie za ciekawą prelekcję i lekcję poglądową przeprowadzoną na nadwarciańskich łąkach. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w zajęciach, a w szczególności dzieciom z Ogniska Środowiskowo-Wychowawczego w Zagórowie i opiekunkom paniom Małgorzacie Pruszyńskiej i Barbarze Świątek. Mamy nadzieję, że takie doświadczenie i zdobycie wielu wiadomości na temat tego „co w trawie piszczy?” na długo pozostanie w pamięci dzieci.
„Między nami dobrze jest”
Pod taką nazwą odbyły się 13 lipca 2021 r zajęcia plenerowe w ramach „Wakacji z MGOK”, które miały na celu przypomnieć dzieciom gry i zabawy ich rodziców. Część zabaw dzieci doskonale znały, ale o niektórych słyszały pierwszy raz. Kiedyś nie było jakiejś specjalnej organizacji czasu wolnego dzieciom przez dorosłych, bo one same miały głowy pełne pomysłów. A do zabaw nie było potrzeba specjalistycznego sprzętu - wystarczył kawałek przestrzeni, patyk, kreda, skakanka albo zwykły patyk. Po rozmowie z dziećmi i omówieniu zasad gier i zabaw podwórkowych wszyscy mogli zabawić się w to, co je interesuje. Była skakanka, gra – wojna piwko na przeciwko, były kapsle – wyścig pokoju, gra w zbijaka oraz klasy. Była to fajna wyprawa w przeszłość, ale i zapowiedź na przyszłość, kiedy to dzieciaki już może w te wakacje będą bawić się w te gry i fajnie spędzić wspólnie czas. A oto właśnie nam chodziło! Myślę, że wrócimy do tych zabaw za rok, bo jeszcze wielu gier nie zdążyliśmy przeprowadzić, a dzieci okazały się świetnymi kompanami do zabaw! A jutro o 10.00 spotykamy się w GOK-u na warsztatach przyrodniczych, po których wybierzemy się na spacer na łąki. Prosimy o założenie wygodnych butów, wzięcie wody i czapek na głowy .Warsztaty potrwają do godz.12.00.
I.B.
Spływ kajakowy „Drawa 2021”
„Pod rozmaitymi imionami was tylko sławiłem, rzeki!”. Taki napis, będący fragmentem wiersza Czesława Miłosza „Rzeki”, widnieje na koszulkach lokalnych kajakarzy z Grupy Kajakowej „Przyjaciele Zimorodka”. Grupa powstała podczas jednego ze spływów organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie. Zagórowski MGOK od 6 lat organizuje kajakarskie eskapady. Wcześniej kajakarze upajali się różnymi odcinkami Warty, a od 2 lat dzięki współpracy z dyrektorem słupeckiego LO Tadeuszem Raczkowskim (pseudonim „Admirał”), wieloletnim działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, wytrawnym kajakarzem i propagatorem „kajakowania”, mieli okazję pływać po Piławie i Brdzie. W tym roku natomiast eksplorowali Drawę.
Organizatorem 4-dniowego przedsięwzięcia miał być tradycyjnie MGOK Zagórów, jednak z powodu utworzenia małej grupy (brak prądu i wody na polanach chyba to spowodował oraz przypadki losowe), kajakarze postanowili wybrać się na Drawę na własną rękę. MGOK objął patronat nad wydarzeniem.
„Zimorodki” w pierwszym dniu pokonały odcinek na Korytnicy, a później pływały i momentami balansowały na Drawie, gdyż rzeka należy do wymagających, zwłaszcza na odcinku Barnimie-Bogdanka.- Drawa nie jest łatwa. Jest w niej dużo przewróconych drzew i pojawia się momentami wartki nurt. Trzeba uważać i przede wszystkim umieć czytać rzekę. Na początku może wydawać się to problematyczne, lecz później w kajakarzu uruchamia się instynkt i wie, z której strony się ustawić i który przesmyk wybrać do przepłynięcia- powiedział „Admirał”.
-Spływy kajakowe są romantyczne. Spanie w namiotach, kąpiele w rzece, wspólne posiłki pod wiatą, siedzenie przy ognisku, nieustające pogwarki, kontakt z przyrodą i te sensualne wrażenia: ożywczy zapach lasu i rzeki, niemal nieustający śpiew ptaków, wiatr poruszający liśćmi jak tamburynem, niesamowite odcienie zieleni i unikalny smak kawy oraz konserw. Po prostu wytchnienie dla ciała i ducha. Mieliśmy także okazję obejrzeć z bliskiej odległości rybołowa, który towarzyszył nam na fragmencie jednego odcinka, przelatując z konaru na konar. Z kolei polany Bogdanka i Pstrąg były wręcz bajkowe i w ogóle nie przeszkadzał nam brak zasięgu. Wręcz przeciwnie, mogliśmy odpocząć od zdobywczy cywilizacji - podzielił się wrażeniami jeden z kajakarzy.
W przyszłym roku „Zimorodki” planują popływać po Czarnej Hańczy i zgodnie z tradycją wydłużyć pobyt. Całkiem prawdopodobne, że przedsięwzięcie będzie trwać 5-6 dni.
Kajakarze kierują serdeczne podziękowania do Tadeusza „Admirała” Raczkowskiego za przygotowanie arcyciekawego autorskiego programu spływu, kierowcy z firmy Transport Osobowy Antoni Szczepaniak Grzegorza Roszaka za wyrozumiałość, elastyczność i życzliwość oraz producenta okien i drzwi Jacka Czerniaka za ufundowanie dla całej grupy wodoodpornych etui na telefon i dokumenty. (mgok)Gra terenowa „Rozegraj okolice”
Pod taką nazwą odbyła się 8 lipca 2021 r. gra terenowa - kolejna atrakcja dla dzieci w ramach „Wakacji z MGOK”. W zabawie wzięło udział ponad 30 dzieci podzielonych na dwie grupy, które z wielkim zaangażowaniem przeszły całą dwie trasy przygotowane przez Piotra Łakomiaka – bardzo dziękujemy. Były to bardzo ciekawe miejsca naszego miasteczka, o których chętnie z dziećmi mogliśmy porozmawiać. Po rozegraniu okolicy i znalezieniu wszystkich punktów gry meta i niespodzianka czekała w Goku w sali lustrzanej – słodki upominek, a potem kiełbaska z grilla, który przygotowali dla nas pracownicy MGOK – wszystkim bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do p. Włodzimierza Olczaka i Michała Sroki za ufundowanie wszystkim dzieciom kiełbasek – były bardzo smaczne i z wielką ochotą po tak wyczerpującym spacerze ją wszyscy zjedli. Jak zawsze można na Was liczyć! A za wypożyczenie grilla dziękujemy naszym sąsiadom – Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie – wiemy, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc! Gra cieszyła się dużą frajdą więc już mamy plany ją zorganizować na przyszłe wakacje. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział, rodzicom za pomoc i do zobaczenia jeszcze na kolejnych wydarzeniach w ramach „Wakacji z MGOK”.
I.B.
Malowanie warzywami
Pod taką nazwą odbyły się 7 lipca warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach „Wakacji z MGOK 2021”. W warsztatach wzięło udział 22 dzieci. Grupę tworzyły dzieci, które uwielbiają takie wyzwania artystyczne i lubią do nas zaglądać na zajęcia plastyczne. Były to świetne zajęcia rozbudzające wyobraźnię i kreatywność. Zadaniem uczestników warsztatów było stworzenie obrazu za pomocą farb i warzyw. Najpierw dzieci brały udział w quizach i zabawach plastycznych związanych z warzywami i owocami oraz zdrowym odżywianiu. Następnie za pomocą warzyw malowały kwiatowy pejzaż. Na zakończenie warsztatów plastycznych dzieci układały puzzle tematycznie związane z warsztatami. Za udział wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za czas spędzony z nami. Do zobaczenia jutro na kolejnych zajęciach – grze terenowej „Rozegraj okolicę”. W razie deszczu zajęcia odbędą się w sali konferencyjnej, a zajęcia zakończy wspólne zjedzenie kiełbasek z grilla przygotowanych przez pracowników MGOK. Spotykamy się w Goku o godz. 16.00.
„Bezpieczne wakacje – prelekcja na wesoło”
7 lipca 2021r. odbyła się w ramach „Wakacji z MGOK” prelekcja „Bezpieczne wakacje – prelekcja na wesoło”, którą poprowadziła p. Monika Łyskawińska z Ośrodka Szkolenia Kierowców z Oleśnicy. W formie zabaw, quizów dzieci rozmawiały o bezpiecznych wakacjach. Za konkurs na namalowanie nowego, wymyślonego znaku p. Monika ufundowała nagrody, a reszta dzieci otrzymała pamiątkowe dyplomy i cukierki ufundowane przez MGOK. Dziękujemy dzieciom z Ogniska wraz z paniami oraz wszystkim pozostałym dzieciom za udział w zajęciach i życzymy bezpiecznych wakacji.
I.B.
„Gę gę ...gęsi mural malujemy”
Pod taką nazwą odbyły się 6 lipca warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach „Wakacji z MGOK 2021”. Do udziału w tym projekcie zaprosiliśmy Patrycję i Łukasza Czarcińskich z Pracowni Ceramiki Unikatowej „BISKWIT”. W warsztatach wzięło udział 40 dzieci, a zajęcia były podzielone na dwie grupy. Jedną grupę stanowiły dzieci z Ogniska Środowiskowo-Wychowawczego wraz z paniami Małgorzatą Pruszyńską i Barbarą Świątek, którym dziękujemy za udział w projekcie.
Drugą grupę tworzyły dzieci, które uwielbiają takie wyzwania artystyczne i lubią do nas zaglądać na warsztaty plastyczne. Świetne zajęcia rozbudzające wyobraźnie, ponieważ na muralu dzieci musiały same wymyślić i namalować co po drodze mogła spotkać zagórowska gęś wędrująca do naszego miasteczka. Najpierw dzieci szkicowały ołówkami, by następnie malować farbami na specjalnie przygotowanym muralu. Z przygotowanych elementów powstanie pamiątkowy mural, który będzie zawieszony w budynku M-GOK na pamiątkę warsztatów. Dzieci za udział w warsztatach otrzymały pamiątkowe dyplomy, a państwo Patrycja i Łukasz Czarcińscy podziękowanie i pamiątkowe kubki z logo M-GOK ufundowane przez Dom Kultury. Dziękujemy dzieciom z Ogniska Środowiskowo – Wychowawczego z Zagórowa za udział w warsztatach oraz wszystkim dzieciom za czas spędzony z nami. Do zobaczenia jutro na kolejnych zajęciach – malowaniu warzywami i zabawach związanych z „Bezpiecznymi wakacjami”.
Warsztaty Mistrz Budowania
2 lipca 2021 r. odbyły się jak co roku warsztaty budowania z klocków Lego pod nazwą „Mistrz budowania”. Warsztaty organizuje firma Bricks4Kidz p. Pauliny Korzyniewskiej z Konina, a my jako współorganizatorzy udostępniamy dzieciom bezpłatnie salę. Takie kreatywne zajęcia cieszą się jak zawsze dużą popularnością stąd dzisiaj pełen komplet dzieci. Będą jeszcze jedne warsztaty 16 lipca, ale można się jeszcze wpisać na listę rezerwową, bo na dzień dzisiejszy nie ma miejsc.
„Co nam w duszy gra ?”
Pod taką nazwą odbyły się 1 lipca 2021 r. warsztaty taneczne z Grupą Taneczną „Tęcza” oraz z Martą Kruszyną. Prawdziwe święto tańca i dobrej zabawy ruchowej, bo atrakcji tanecznych nie zabrakło. W warsztatach wzięło udział ponad 40 dzieci i jak widać na załączonych zdjęciach radość była i bardzo się cieszymy, że mogliśmy sprawić dzieciom tyle frajdy. Były zabawy ruchowe, zumby, rozgrzewki taneczne i nauka nowych układów. Dziękujemy Marcie Kruszynie oraz dziewczętom Martynie Kubiak , Zuzannie Frątczak, Annie Kempie, Zuzannie Munch oraz Paulinie Kruszyńskiej za poprowadzenie warsztatów i zabaw ruchowo-tanecznych z dziećmi. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za przybycie i zapraszamy na kolejne zajęcia w przyszłym tygodniu. Do zobaczenia!
The Ficyt nagrał piosenkę
30 czerwca zespół The Ficyt nagrywał utwór „Moje miasto” w Studiu Nagrań Dźwiękowych Wrzesińskiego Ośrodka Kultury. Nagranie było możliwe dzięki życzliwości dyrektor WOK Marzeny Tabaczyńskiej. Realizacją zajęli się pracownicy WOK Sebastian Ignaszak, specjalista ds. technicznych, oraz Przemysław Kosiński, realizator dźwięku.
- To był bardzo pracowity dzień. Nagranie trwało ponad 10 godzin. Musieliśmy nagrać poszczególne instrumenty i wokal. Brak koncertów w czasie pandemii spowodował, że musieliśmy się mocniej przyłożyć do pracy. Na szczęście wszystko przebiegło w dobrej atmosferze i współpracy z realizatorami dźwięku. Jesteśmy zadowoleni z efektu, choć czeka nas jeszcze doszlifowanie diamentu. To były nowe doświadczenia, które, mamy nadzieję, przydadzą się podczas nagrania naszej całej płyty-podzielił się wrażeniami Janusz Gośliński, wokalista i gitarzysta bandu.
W lipcu rozpoczną się zdjęcia do piosenki „Moje miasto”. Teledysk przygotuje słupecki filmowiec Liwiusz Rosołowski. Pod koniec lata bądź na początku jesieni klip powinien być gotowy.
Dyrektor MGOK Zagórów serdecznie dziękuje dyrektor Marzenie Tabaczyńskiej oraz pracownikom WOK Sebastianowi Ignaszakowi i Przemysławowi Kosińskiemu za nieocenioną pomoc i wsparcie podczas nagrania oraz Michałowi Zawalowi i Łukaszowi Michalakowi za transport. (mgok)Spotkanie Klubu Seniora po pandemi
30 czerwca, po niespełna półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią, członkowie zagórowskiego Klubu Seniora spotkali się na tradycyjnym grillu. Seniorzy są zaszczepieni, więc nie było obaw odnośnie spotkania. Wydarzenie odbyło się w Sali Biesiadnej Nad Stawami w Hucie Łukomskiej. Inicjatorkami przedsięwzięcia były członkinie Klubu Barbara Wiatrowska i Anna Błażejewska.
-Stęskniliśmy się za sobą. Dawniej po trzech godzinach część już jechała do domu, a dziś za moment będzie czwarta godzina i wszyscy siedzą. Ten grill był nam bardzo potrzebny. Porozmawialiśmy i tradycyjnie pośpiewaliśmy do gry na akordeonie naszego kolegi Maestro Jana Heriana. Miło było poczuć ponownie normalność i jedność naszej grupy-podzieliła się wrażeniami Barbara Wiatrowska.
-To już nasza tradycja, aby latem zasiąść do biesiadnego stołu i cieszyć się spotkaniem i dobrą pogodą. Zawsze staramy się w letnim czasie ładować akumulatory, aby mieć energię do działania jesienią i zimą. Miejmy nadzieję, że pandemia nie zamknie nas jesienią ponownie w domach-powiedziała Anna Błażejewska.
W „imprezie” wziął także udział Przemysław Waszak, pilot wycieczek i opiekun sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który przedstawił seniorom ofertę tegorocznej sierpniowej wycieczki do Winnej Góry i Środy Wielkopolskiej.
W wydarzeniu nie mogła uczestniczyć przewodnicząca Klubu Seniora Krystyna Szelewicz-Cichocka, ale przekazała pozdrowienia zebranym i wyraziła radość z inicjatywy spotkania za pośrednictwem dyrektora MGOK Łukasza Parusa.
Zarząd Klubu Seniora dziękuję bardzo Henrykowi Kruczkowskiemu, właścicielowi Sali Biesiadnej Nad Stawami, za życzliwość i gościnę. (mgok)„Moja ulubiona bajka”
30 czerwca 2021 odbyło się bajkowe spotkanie z bohaterami ulubionych książek dla dzieci „Moja ulubiona bajka”. Dzieci przyniosły swoje ulubione książki i opowiedziały o czym lubią najbardziej czytać. Do pomalowania dzieci otrzymały gotowe rysunki z postaciami z bajek, a później farbami malowały bohaterów ze swoich książeczek. Nie zabrakło również quizu bajkowego i tańca na rozruszanie się. Było to fajne spotkanie z bajką, a na koniec dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom za udział . Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział i oczywiście rodzicom za przybycie. A już jutro również o 15.00 zapraszamy na warsztaty taneczne. Do zobaczenia!
Wakacyjne warsztaty lepienia z gliny
29 czerwca 2021 r. odbyło się pierwsze wydarzenie z programu „Wakacje z MGOK”. Było to warsztaty lepienia z gliny, które poprowadził Łukasz Dzieciątkowski z Pracowni Garncarskiej w Czarnym Brodzie. Warsztaty ufundował dzieciom MGOK. Był to niezwykły kontakt z częścią naszej ziemi – gliną. Warsztaty bardzo przypadły dzieciom, bo chętnie i z zapałem zabrały się do pracy. Każde dziecko wykonało jedną pracę według własnego pomysłu dało upust swojej wyobraźni, a drugą z pomocą instruktora na specjalnym kole garncarskim. Wszystkie dzisiejsze prace zostały zabrane do wypalenia i 20 lipca na kolejnych warsztatach zostaną przez dzieci pomalowane. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach a szczególnie tym, które przybyły tak liczną grupą z Ogniska Wychowawczego wraz z paniami Małgosią i Basią. Oczywiście każde dziecko otrzymało dzisiaj dyplom za udział w warsztatach. Zapraszamy jutro na Bajkowe zabawy dydaktyczne o godz. 15.00 do 17.00 również na skwerek przed MGOK. ZAPRASZAMY!
Strefa wypoczynku w Zagórowie już działa!
Kochani już to mamy – strefa letniego wypoczynku na skwerku przed MGOK. Mamy 39 leżaków dzięki Wam kochani sponsorzy i przyjaciele MGOK! Na załączonych zdjęciach prezentujemy Wam wszystkie leżaki z Waszymi logami i zapewniamy, że wyglądają świetnie . Leżaki wykonała firma Broken Hip z Pyzdr i zrobiła to bardzo profesjonalnie, bardzo dziękujemy. Dzisiaj już pierwsze dzieci skorzystały z leżaków na warsztatach lepienia z gliny i bardzo się przydały. Zapraszamy do korzystania z tej formy wypoczynku wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz oczywiście gości wakacyjnych. Leżaki będą wystawiane od wtorku do czwartku do godz. 21.45. Jeszcze raz kierujemy słowa podziękowania dla wszystkich sponsorów leżaków, bo dzięki Wam mogliśmy utworzyć takie fajne miejsce do odpoczynku i wspólnych spotkań. Dziękujemy i zapraszamy Was również do korzystania.
Kąpiele leśne w Zagórowie
12 czerwca odbyły się w lesie na Szubiankach w Zagórowie kąpiele leśne, czyli shinrin- yoku. Niesztampowe wydarzenie zorganizowali Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie i Leśne Projekty.
Dwie 12-osobowe grupy pod przewodnictwem wykwalifikowanych instruktorek z Katowic (Leśne Projekty) Katarzyny Grabki i Agnieszki Dziacko-Pluty doświadczały magii lasu, odbierając go wszystkimi zmysłami.
- Shinrin-yoku, kąpiele leśne, wprowadzono w latach 80-tych w Japonii. Temu coraz bardziej popularnemu zjawisku nadano w Japonii miano terapii i obecnie są tam uznawaną strategią zapobiegania chorobom. To zanurzenie się w kojącej atmosferze lasu wszystkimi zmysłami, by polepszyć nasze zdrowie i samopoczucie. Angażując wzrok, słuch, smak, węch i dotyk możemy w pełni doświadczyć więzi ze światem przyrody- wyjaśniały przedstawicielki Leśnych Projektów.- Kąpiele redukują stres, zwiększają produkcję hormonu szczęścia, obniżają ciśnienie, puls i poziom cukru we krwi, poprawiają pamięć i koncentrację, wspomagają organizm w walce z depresją i wyczerpaniem, osłabiają lęk i agresję, pobudzają układ immunologiczny, wspomagają w walce z infekcjami, dodają energii, wprowadzają organizm w stan relaksacji, pomagają odpoczywać oraz pozytywnie wpływają na przemianę materii-przekonywały.
Uczestnicy kąpieli zostali wprowadzeni w zagadnienia związane z shinrin-yoku, a później indywidualnie angażowali poszczególne zmysły, wsłuchując się w bliższe i dalsze dźwięki oraz obserwując, wąchając i dotykając różnych elementów lasu. Były także pytania, refleksje i praca twórcza. Wykonywane zadania odbywały się w milczeniu, aby jak najbardziej doświadczyć wyciszenia i móc wyostrzyć zmysły. - Czasami chodzimy do lasu, ale zwyczajna przechadzka nie dostarcza tylu wrażeń, co kąpiel leśna. Nie sądziłam, że szyszki pachną podobnie do wanilii, że sosny nie są statyczne, tylko się lekko kołyszą jak w tańcu, że suszone liście przypominają zapachem suszone grzyby. Mech natomiast pachniał jak rzodkiewka. Takie zatrzymanie się powoduje, że las staje się dla nas nieograniczoną przestrzenią do różnych odkryć. Człowiek jest spokojniejszy, wyciszony i zrelaksowany. A krople deszczu spadające na matę były wręcz zjawiskowe-podzieliła się wrażeniami jedna z uczestniczek.
Po 2,5 godzinach lasoterapii grupy zostały poczęstowane wyśmienitym daniem z kuchni japońskiej, które przygotował Grzegorz Cieślewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, wraz z małżonką Marzeną. Makaron soba z mąki gryczanej z warzywami, aromatycznymi olejami, dodatkami i orientalnymi przyprawami wszystkim przypadł do gustu. Nie sposób było nie dołożyć dokładki. Instruktorki natomiast serwowały znakomitą zieloną herbatę. Przedstawicielki Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie kierownik Dorota Kinast i dr Agnieszka Kaźmierska zaprezentowały stoisko z mapami i przewodnikami dotyczącymi wielkopolskich parków krajobrazowych. To była fantastyczna sobota w lesie.
Organizatorzy serdecznie dziękują instruktorkom z Leśnych Projektów Kasi i Agnieszce za przyjazd do Zagórowa i wtajemniczenie w shinrin-yoku. Dziękują bardzo Grzegorzowi Cieślewiczowi, dzięki któremu las na Szubiankach na godzinę zamienił się w bardzo dobrą restaurację serwującą kuchnię orientalną. Dziękują również uczestnikom za zaufanie i udział w leśnych kąpielach. (mgok)Gminny Dzień Dziecka
30 maja 2021 r., odbył się w Zagórowie na Placu Zabaw, Gminny Dzień Dziecka. Było to pierwsze po długim czasie spotkanie z dziećmi w plenerze. Pogoda dopisała i w super nastrojach dzieci świętowały swój dzień. Punktem kulminacyjnym był spektakl „Kosmiczni turyści” w wykonaniu Kulturki z Poznania. Bardzo ciekawy i pouczający spektakl o podróży w kosmos. Pewnie nie jednemu dziecku zamarzyła się taka podróż na inną planetę. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić dzieciom trochę frajdy i wywołać uśmiech na twarzy. Organizatorem wydarzenia była Gmina Zagórów, M-GOK, który ufundował dzieciom spektakl oraz słodki upominek. Podziękowania kierujemy również do Zakłądu Gospodarki Komunalnej na czele z kierownikiem Michałem Królem za przygotowanie Placu Zabaw, a szczególnie do p. Danusi Kempy. Dzieciom składamy najlepsze życzenia i dziękujemy za udział w wydarzeniu. Do zobaczenia za rok!
Wokaliści z MGOK w konkursach piosenki online!
Miło na poinformować, że nasi wokaliści wzięli udział w dwóch konkursach piosenki online. Najmłodsze solistki Inga Grodzka i Zosia Kuzak wzięły udział 10 maja w II Konkursie Piosenki Przedszkolaków w Kaliszu. Zosia zaśpiewała piosenkę „Na skakance”, a Inga „Duży albo w łaty”. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i cieszyły się, że mogły się zaprezentować szerszej publiczności. Drugi konkurs to 5 Festiwal Piosenki ”Lajk Song Festiwal” w Kotlinie w którym zaprezentowało się troje solistów – Zosia Kuzak w piosence „Maszeruje wiosna”, Marta Karolak zaśpiewała „Wiosna i deszcz” i Wiktor Jabłoński z piosenką „Wiosna, ach to Ty”. Wszyscy troje zakwalifikowali się do drugiego etapu, którym było przesłuchania na żywo 22 maja w Domu Kultury w Kotlinie w trzech różnych kategoriach i o różnych godzinach. Jak widać na załączonych zdjęciach Zosia Kuzak miała swoją publiczność, bo jej młodsi kuzyni mogli oglądać jej wykonanie na żywo w internecie. Super brawo dzieciaki tak trzymać! Dziękuję rodzicom za zorganizowanie dzieciom przejazdu i kibicowanie w czasie nagrań. Cieszymy się, że mimo bardzo trudnych warunków nasi soliści mogli wziąć udział w konkursie i mimo, że nie doszli do finału mogli przeżyć nowe doświadczenie. Gratulujemy młodym wykonawcom i życzymy dalszych sukcesów.
I.B.
Koncert Online z okazji Dnia Mamy
26 maja 2021 odbył się w sali kinowej koncert online z okazji Dnia Mamy. Na scenie zaprezentowali się soliści Koła Wokalnego – Agata Kantarowska, Zuzanna Górniak , Zosia Kuzak, Oliwia Michalak, Inga Grodzka, Marta Grzeszczak. Swój taniec jako upominek dla mam zatańczyła Grupa Tęcza – Martyna Kubiak, Zuzanna Munch, Żaneta Lewandowska, Weronika Lewandowska, Anna Kempa, Anna Maćkowska i Dominika Waszak. W koncercie wzięli również udział instrumentaliści ze Szkółki Muzycznej – Klaudia Gaweł (klarnet) której instruktorką jest Katarzyna Bąk i Marta Grzeszczak (saksofon) pod kierunkiem Roberta Żurańskiego. Dziękujemy wszystkim wykonawcom za muzyczny upominek dla mam i za dużą oglądalność na naszym facebooku. A wszystkim mamom życzymy wszelkiej pomyślności.
I.B.
Koncert Online „Taneczne wibracje” w wykonaniu Grupy Tanecznej „Tęcza”
Od trzech miesięcy trwałyzajęcia online Grupy Tanecznej „Tęcza”, których efektem było nagranie koncertu „Taneczne wibracje”. Mimo trudnej sytuacji zajęcia odbywały się co tydzień, a dziewczęta z dużym zaangażowaniem uczyły się nowych układów. Czasami sprawiało to trudności techniczne, ale wytrwałość przyniosła efekty. Grupa przetrwała, nauczyła się czegoś nowego i nadal chce się spotykać oraz tańczyć. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie spokojniejszy i da możliwość normalnych zajęć i występów na żywo dla publiczności. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
Przygotowania do koncertu wiosennego
W tym tygodniu odbyły się nagrania piosenek do Koncertu "Wiosna ,ach to Ty" w wykonaniu solistów Koła Wokalnego działającego w MGOK. Koncert miał odbyć się na żywo w sali kinowej, ale ze względu na zaistniałe okoliczności będzie w przyszłym tygodniu zmontowany i gotowy do obejrzenia oraz wysłuchania na naszym facebooku. Jest to już kolejny projekt wokalny realizowany online przez młodych solistów, którzy od października wykonali kawał dobrej roboty. Był konkurs wokalny, repertuar świąteczny, na Dzień Babci i Dziadka, na Święto 3 Maja, a teraz Koncert wiosenny. W przygotowaniu jest repertuar na Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka oraz kolejny konkurs w czerwcu. Miło nam również poinformować, że troje naszych solistów mieszkańców powiatu pleszewskiego i wrzesińskiego mogło wziąć udział w eliminacjach do ''V LAJK SONG FESTIWALU" w Kotlinie i dzisiaj przyszła wiadomość, że zakwalifikowali się do drugiego etapu. A są to Zosia Kuzak, Marta Karolak i Wiktor Jabłoński. W festiwalu zaprezentowali piosenki z koncertu wiosennego, które będziecie mogli Państwo posłuchać w całości w przyszłym tygodniu. Gratulujemy i trzymamy kciuki. Zachęcamy Państwa do obejrzenia naszego koncertu, bo jest to wspaniała nagroda dla tych młodych wokalistów!
ZAJĘCIA KOŁA PLASTYCZNEGO ONLINE
Dziś prezentujemy zdjęcia z zajęć Koła Plastycznego online, które odbywały się w ostatnich tygodniach na TEAMS. Dzieci wykonywały papierowe łapacze snów, kompozycję kwiatową 3D oraz przebiśniegi papierowe 3D. Szczególnie dziękujemy naszym stałym uczestnikom zajęć plastycznych online: Nikoli Górniak, Patrycji Tresenberg oraz Kacprowi Górniakowi.
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO ONLINE „ZIMOWY PEJZAŻ”
02 marca 2021r. podsumowaliśmy Konkurs Plastyczny Online „ZIMOWY PEJZAŻ” zorganizowany przez nasz ośrodek kultury, na który wpłynęło 58 prac, z czego 26 prac to fotografie, a 32 prace plastyczne. Jest nam niezmiernie miło, że wzięła w nim udział tak duża grupa dzieci i młodzieży. Celem konkursu było rozbudzanie fantazji i kreatywności, a jego przedmiotem własnoręcznie wykonana praca plastyczna lub fotografia zgodna z tematem „Zimowy pejzaż”. Komisja Artystyczna oceniająca nadesłane prace uwzględniała przede wszystkim oryginalność, pomysłowość, wkład pracy i estetykę jej wykonania.
W kategorii prac - FOTOGRAFIA jury przyznało następujące nagrody:
Izabela Kierzek - I miejsce
Franciszek Parus - II miejsce
Wiktoria Frontczak - III miejsce
i wyróżnienia:
Klaudia Nowak, Adam Bartczak, Julia Harmacińska, Julia Bojańska, Mikołaj Żelek i Sonia Łuczak.
W kategorii prac - PRACA PLASTYCZNA jury przyznało następujące nagrody:
Marcelina Stachowiak - I miejsce
Gabriela Anobis - II miejsce
Agata Janowska - III miejsce
i wyróżnienia:
Mateusz Urycki, Zuzanna Bryk, Sandra Kruszyńska, Natasza Socha, Maria Pilarska, Amelia Burda, Jan Jabłoński, Olga Nowak, Antoni Pilarski, Martyna Zawal, Patryk Szambelan, Łukasz Bryk, Nikola Janowska i Łukasz Wiatrowski.
Wszystkim laureatom gratulujemy.
Nagrody dla naszych artystów ufundowali: Dom Handlowy „Plus”. Maria Rutkowska w Zagórowie oraz Firma Handlowa „Duet”. Jolanta i Jacek Różańscy w Zagórowie oraz MGOK Zagórów. Składamy serdeczne podziękowania.
Przygotowaliśmy także dyplomy za udział w naszym konkursie dla wszystkich jego uczestników.
IV Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie
Tegoroczne, już czwarte, obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie nie odbyły się w tradycyjnej formie z powodu pandemii. W tym roku nie było dzieci i młodzieży z miejscowych szkół ani zaproszonych gości. Pomimo przeszkód niezależnych od nas postanowiliśmy uczcić pamięć ofiar Holokaustu, respektując obostrzenia i zachowując wszelkie środki ostrożności. Wydarzenie miało miejsce tradycyjnie przy tablicy upamiętniającej Żydów z Zagórowa i okolic, przy ul. Średniej 6. Miejscowi artyści- Daniel Słowiński, instruktor nauki gry na instrumentach w Szkółce Muzycznej MGOK Zagórów, i Zuzanna Wilczyńska, młoda wybitna wokalistka ze Szkoły Braci Kostaneckich-zaprezentowali utwór „Gdy jedna łza” (tekst: Jacek Cygan, muzyka: Leopold Kozłowski). Jak co roku zabrzmiała wzruszająca muzyka, która na moment zatrzymała i skłoniła do refleksji zagórowian i odwiedzających pobliski targ, przemieszczających się ulicą Średnią. Później delegacja-wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu dr Paweł Mazur i Heidi Beryt oraz dyrektor MGOK Zagórów Łukasz Parus- złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz pod tablicą. Na zakończenie dr Paweł Mazur zaśpiewał modlitwy "Psalm 23" i "Ani maamin".
Powyższym przedsięwzięciem chcieliśmy pokazać, że Zagórów pamięta o wieloletnich sąsiadach i Zagładzie oraz podpisuje się pod ogólnoświatową akcją WE REMEMBER, co oznacza PAMIĘTAMY.
Dziękujemy bardzo prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Zagórowie Annie Radnieckiej, kierownik zagórowskiej piekarni GS Katarzynie Dyc, kierownikowi Posterunku Policji w Zagórowie aspirantowi Marcinowi Antczakowi, starszemu dzielnicowemu starszemu aspirantowi Pawłowi Ławniczakowi oraz pracownikowi gospodarczemu Urzędu Miejskiego w Zagórowie Pawłowi Pruszyńskiemu za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. (mgok)
Podsumowanie FERII Z MGOK 2021
W ramach FERII Z MGOK 2021, które odbywały się online w terminie 4-15 stycznia dzieci mogły skorzystać z kilku ciekawych propozycji. Były ciekawe warsztaty plastyczne „Zimowa mozaika” i „Laurka dla babci i dziadka”, dwa przedstawienia teatralne online. Jedno to „Sygnalizatorek Jacek” w wykonaniu Teatru Gargulec z Warszawy, a drugie „Opowieść o fortepianie” z Filharmonii Pomysłów z Poznania ufundowane przez MGOK. Przedstawienia obejrzały również dzieci z Przedszkola Samorządowego i Przedszkola Ekoludki z Zagórowa.
Bardzo ciekawe zajęcia taneczno-ruchowe poprowadziła studentka Marta Kruszyna, która bardzo lubi dzieci i zajęcia z nimi. Najwięcej emocji wywołał organizowany zawsze w ferie zimowe konkurs „Zostań Gwiazdą Zagórowskie Sceny”. Wzięło w nim udział online 15 uczestników, a o zwycięstwie zadecydowali internauci. W konkursie zwyciężyli: Natasza Grześkiewicz, Zuzanna Górniak i Martyna Kubiak, zdobywając najwięcej głosów. Kolejnym konkursem dla dzieci był projekt „Opowiem Wam bajkę”, w którym wzięło udział 6 uczestników, a główną nagrodę otrzymał Wiktor Jabłoński. Wszystkie dzieci za udział w naszych zajęciach i konkursach otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez MGOK. Bardzo dziękujemy dzieciom, rodzicom za włączenie się w zajęcia w czasie ferii i zapraszamy na kolejne propozycje już za rok!
I.B