Wydarzenia 2017 cz.1
Wydarzenia » Wydarzenia 2017 cz.1
Wakacyjna Akademia Sztuki
14 lipca miały miejsce kolejne, drugie warsztaty plastyczne z cyklu WAKACYJNA AKADEMIA SZTUKI. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z nowymi możliwościami wykorzystania farb plakatowych, a mianowicie malowały szklanymi kulkami i folią bąbelkową. Praca ta przyniosła małym artystom plastykom dużo radości, a jej efekty mile zaskoczyły. Abstrakcyjne obrazki uczestników warsztatów można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.
Cieszy nas też fakt, że z warsztatów plastycznych korzystają także dzieci, które przyjechały na wakacje w okolice Zagórowa.Wycieczka do Deli Parku
11 lipca odbyła się pierwsza wycieczka autokarowa w ramach WAKACJI Z MGOK, a mianowicie do DELI PARKU w Rosnówku. Położony jest on w urokliwym zakątku Wielkopolski - na skraju Wielkopolskiego Parku Krajobrazowego, co zapewniło wypoczynek wśród cudownego, zielonego krajobrazu. Na powierzchni 6h zgromadzono takie atrakcje, jak: prehistoryczne zwierzęta, gigantyczne owady, interaktywne place zabaw, Park Miniatur oraz Mini Zoo.
W parku dzieci korzystały głównie z dmuchańców. Odwiedziliśmy też Mini Zoo, gdzie obserwowaliśmy domowe i egzotyczne zwierzęta. Zwiedziliśmy też Park Miniatur, z którego wyruszyliśmy na wyprawę po zabytkach Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Wycieczkowicze mieli także okazję poznać prehistoryczne zwierzęta zamieszkujące Wielkopolskę.
Wiele osób fotografowało się z postaciami z bajek, których figury znajdują się w parku, m.in. Flinstonowie, Kot w Butach, czy Pinokio. Urzekło nas też przepiękne lawendowe poletko i przejazd mini kolejką.
Między harcami można było posilić się w DELI CAFE&BAR i kupić pamiątki w DELIMARKECIKU.
Po tak mile spędzonym dniu, w tak urokliwym miejscu, wszyscy wrócili do Zagórowa w doskonałych humorach i już odliczają dni do kolejnej wycieczki w ramach WAKACJI Z MGOK.
Spływ kajakowy MGOK 2017
8 lipca odbył się w ramach projektu „Wakacje 2017 z MGOK” spływ kajakowy. Wakacyjne kajakowanie stało się już tradycją. W tegorocznej eskapadzie po Warcie wzięło udział 38 osób. Kajakarze pokonali odcinek Sławsk-Ląd, liczący 22 km. Pomimo zapowiadanej niepogody, aura sprzyjała, a aktywny wypoczynek sprawił uczestnikom wiele radości. Spływ zwieńczył wspólny posiłek na Marinie Ląd.
- Płynęliśmy pierwszy raz na tym odcinku Warty. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Mogliśmy podziwiać piękno nadwarciańskiej przyrody i zapomnieć o codziennych obowiązkach. Na pewno weźmiemy udział w kolejnym spływie organizowanym przez MGOK w Zagórowie-mówili kajakarze z Konina.
Organizatorzy dziękują uczestnikom za udział w spływie oraz Łukaszowi Fajkowskiemu i Grażynie Śledź, pracownikom lądzkiej Mariny, za gościnność i profesjonalizm.
Zapraszamy do udziału w kolejnych spływach! (mgok)Młodzież z Gminy Zagórów na plenerach malarskich w Lądzie
W dniach 5-7 lipca trójka uczniów-Klaudia Matuszak, Magdalena Kołodziejczak i Michał Leśniewicz- reprezentowała Gminę Zagórów podczasplenerów malarskich zorganizowanych przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Młodzi artyści zostali wydelegowani przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, który wraz z innymi instytucjami sprawował patronat nad tym wartościowym artystycznym wydarzeniem.
-Pracowaliśmy pod czujnym okiem pani Zofii Wawrzyniak. Szkicowaliśmy, rysowaliśmy i malowaliśmy urokliwe krajobrazy. Otrzymaliśmy wiele wskazówek na temat perspektywy powietrznej oraz prawidłowego dobierania barw. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i mamy nadzieję, że plenery malarskie odbędą się w przyszłości w Zagórowie- podzieliła się wrażeniami Klaudia Matuszak.
MGOK dołoży wszelkich starań, aby w przyszłym roku zorganizować warsztaty malarskie na nadwarciańskich błoniach w Zagórowie.
Dyrektor MGOK Łukasz Parus dziękuje malarce Zofii Wawrzyniak i prezes Słupeckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Teresie Więckowskiej za zaproszenie na plener i współpracę. (mgok)Wakacyjne spotkanie zagórowskiego KLUBU SENIORA
6 lipca odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym Stanisława Figlerowicza w Kościołkowie wakacyjne spotkanie członków zagórowskiego KLUBU SENIORA. Nie ma to jak biesiadowanie pod chmurką, jednoznacznie kojarzące się ze śpiewami oraz tańcami. I tak też było w tym roku. Niezastąpiony i niepowtarzalny Jan Herian nie pozwalał koleżeństwu biernie siedzieć. Grał niemal nieustannie, przypominając znane pieśni, których refreny rozbrzmiewały na całą okolicę.
18 lipca seniorzy wybierają się na wycieczkę do Warszawy śladami Fryderyka Chopina. Cóż, nie jest przesadą porównywanie „wcześniej urodzonych” do młodzieży. Tak trzymać!
Zarząd KLUBU SENIORA serdecznie dziękuje Stanisławowi Figlerowiczowii Jackowi Kołodziejczakowi za gościnę. (mgok)Wycieczka rowerowa do Arendel
5 lipca odbyła się wycieczka rowerowa do wioski norweskiej Arendel we Włodzimirowie. Po dotarciu na miejsce grupa zwiedziła wioskę i posłuchała wielu ciekawych opowieści o zwierzętach tam zamieszkujących. Po wielu atrakcjach i wolnym czasie przeznaczonym na spacer po lesie gospodarz wioski p. Aleksander przygotował dla nas ognisko i pyszne zagórowskie kiełbaski. Pogoda dopisała, więc wszyscy wrócili w doskonałych nastrojach. Dziękuję naszym praktykantkom Natalii i Dominice za pomoc i robienie zdjęć, gospodarzom wioski za miłe przyjęcie i gościnę, a wszystkim uczestnikom wycieczki za miło spędzony czas.
I.B.
Wakacyjne warsztaty plastyczne
4 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie odbyły się zajęcia z papieroplastyki poprowadzone przez instruktor ds. plastyki Emilię Harmacińską. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z techniką „iris folding”. Termin ten oznacza sztukę wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru, w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys-kształt przypominający przysłonę fotograficzną. Technika ta wywodzi się z Holandii, a nasi mali artyści udowodnili, że potrafią sobie z nią świetnie poradzić. Jak się okazało, nie jest to takie trudne, a efektem okazały się przepiękne prace, które można podziwiać w naszym budynku.
Koncert podopiecznych Mariusza Urbaniaka - 29 czerwca
29 czerwca odbył się koncert podopiecznych Mariusza Urbaniaka, instruktora nauki śpiewu, który organizuje w MGOK zajęcia wokalne dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zagórów. Wokaliści ćwiczyli pilnie przez cały rok szkolny, aby móc jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności podczas czerwcowego koncertu. Piosenki były dopracowane w najmniejszych szczegółach. Oprócz wokalu pojawiały się także akcenty taneczne, zwłaszcza w wykonaniu najmłodszej wokalistki Alicji. Niespodzianką był występ Mariusza Urbaniaka, który wywołał burzę oklasków. Gratulujemy solistom udanych „wykonów” i odwagi, gdyż śpiewali przed najtrudniejszą publicznością, czyli rodziną i przyjaciółmi. Życzymy udanych wakacji!
Podczas koncertu wystąpili: Alicja Waszak („Eldorado”, „Spór kredek”), Natasza Grześkiewicz („Wyruszamy w świat”, „Domowe małe zoo”), Amelia Tulikowska („Jesienny rock and roll”, „Mała pocieszanka”), Natalia Wieczorek („Brzydcy”, „Słowa i wiatr”), Adrian Tulikowski („Pomimo burz”, Jawa”), Nikola Pawlicka („Co nam w duszy gra”, „Przed szansą”) i Weronika Radniecka („Lubię wracać tam gdzie byłam”, „O niebo lepiej”). (mgok)Wakacyjne warsztaty
30 czerwca i 1 lipca, chór Cantabile przebywał na warsztatach. Odbywały się one w Agro-Pensjonacie w Zajączkowie k. Pniew. Zajęcia prowadził chórmistrz z Poznania - Maciej Kościelski. Cantabile intensywnie ćwiczyło: doskonalono emisję, dykcję, harmonię i aranżację. Serdecznie dziękujemy Prowadzącemu, Panu Maciejowi Kościelskiemu za interesujące i różnorodne ćwiczenia, za profesjonalizm, zaangażowanie i fachowe „dokręcanie śrubki”.
Zakończenie roku akademickiego 2016/2017 ZUTW
29 czerwca w sali kinowej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie odbyło się zakończenie roku akademickiego 2016/2017 Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gościem specjalnym uroczystości była p. Barbara Zawodnik, która całe swe życie zawodowe związała ze sztuką .Śpiewała z największymi gwiazdami oper, operetek i musicali m.in. w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie. Dzisiaj zaprezentowała koncert piosenek Anny German, który wprawił wszystkich słuchaczy w nostalgiczny nastrój. Po części artystycznej gratulacje i życzenia dla całego Uniwersytetu przekazał w imieniu Burmistrza Miasta Zagórów p. Roman Kulterman. Były również podziękowania dla p. Łukasza Parusa, instruktorów prowadzących sekcje i członków zarządu. Uniwersytet Trzeciego Wieku udaje się na zasłużone wakacje, zajęcia ruszają od października, a wszystkich chętnych zapraszamy do wstąpienia w szeregi studentów i realizowania swoich zainteresowań.
I.B.
Koncert w Grabowie Królewskim
23 czerwca 2017 roku na zaproszenie księdza proboszcza Macieja Pacanowskiego chór Cantabile zapewnił oprawę muzyczną mszy św. odpustowej w kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grabowie Królewskim. Po nabożeństwie chór dał koncert pieśni religijnej.
Zakończenie zajęć sekcji tanecznej UTW
22 czerwca sekcja taneczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyła zajęcia na ten semestr. Panie z sekcji z sukcesem nauczyły się dwóch układów tanecznych – tańca irlandzkiego i cygańskiego. Na zajęciach zawsze był komplet uczestniczek, a ćwiczenia fitness, zumba i nauka kroków tanecznych były prawdziwą frajdą i świetnie spędzonym czasem. Już przy pizzy i ciastku snuliśmy plany co będziemy tańczyć w nowym semestrze i rzucamy sobie nowe wyzwania. Dziękuję Paniom za czas pracy i miło spędzone razem chwilę i już zapraszam wszystkich na zajęcia w październiku.
I.B.
PODSUMOWANIE ROKU ARTYSTYCZNEGO KOŁA PLASTYCZNEGO I ZAGÓROWSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
19 czerwca 2017r. dzieci uczestniczące w zajęciach Koła Plastycznego uroczyście zakończyły jego działalność w roku szkolnym 2016/2017.Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Prowadząca zajęcia Emilia Harmacińska podziękowała małym plastykom za ogromne zaangażowanie w działalność artystyczną koła: udział w przeróżnych konkursach plastycznych, w tym ogólnopolskich i międzynarodowych. Rodzicom – za wyrazy sympatii i wspieranie wszelkich artystycznych działań.
Natomiast 26 czerwca 2017r. swą działalność uroczyście podsumowała sekcja plastyczna Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Opiekunka sekcji Emilia Harmacińska wręczyła słuchaczkom laurki z podziękowaniami za udział i sumienną pracę w sekcji w Roku Akademickim 2016/2017.
E.H.
Kartkolandia – Podróże małe i duże sympatyków MGOK Zagórów
Kartkolandia działa z inicjatywy opiekuna sekcji krajoznawczo-turystycznej Przemysława Waszaka. Kartki spływają do MGOK z różnych miejscowości Polski oraz z Europy. Cieszymy się bardzo, że pamiętacie o nas podczas wypoczynku. Czekamy z niecierpliwością na kolejne, które trafią do kolekcji MGOK.
Muzyczna wywiadówka
21 czerwca miała miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie „muzyczna wywiadówka” podsumowująca rok szkolny 2016/2017. Młodzi muzycy uczą się gry na instrumentach pod kierunkiem p. Roberta Żurańskiego i p. Katarzyny Bąk i są przygotowywani, aby zasilić szeregi zagórowskiej orkiestry. Część z nich już gra w orkiestrze i mają już też swoje osiągnięcia na konkursach. Dzisiaj na zakończenie zajęć zagrali: Tomasz Jackowski, Wiktor Madalski, Paweł Reszkiewicz, Alex Łyskawiński, Małgorzata Górniak, Klaudia Gaweł, Ewa Kuczmaszewska i Izabela Nikiel. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy młodym wykonawcom i życzymy wytrwałości w rozwijaniu talentu, a instruktorom składamy podziękowania za pracę z młodymi muzykami. Wszystkich chętnych do nauki gry na instrumentach dętych zapraszamy już we wrześniu.
I.B.
Vivat theatrum!
14 czerwca (środa) 2017 r. grupa teatralna Fantazjana wystąpiła ze spektaklem "Zguba" przed wyjątkowym audytorium - rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, sympatykami Melpomeny.
Trema była zatem spora, ale profesjonalizm i charyzmatyczna gra aktorów sprawiły, że spektakl zachwycił, wzruszył widzów i został nagrodzony gromkimi brawami.
Publiczność mogła poznać całoroczną pracę zespołu (konkursy, nagrody, warsztaty, wycieczki), oglądając prezentację autorstwa Julki Szewczyk i Weroniki Jakubowskiej.
Teatralne spotkanie zakończyło się podwieczorkiem, któremu towarzyszyły miłe rozmowy, wspomnienia, plany na przyszłość.
Instruktorki składają serdeczne podziękowania:
Dyrekcji i Pracownikom Domu Kultury za życzliwą pomoc w organizowaniu imprez teatralnych; Rodzicom – za wyrazy sympatii i wspieranie wszelkich artystycznych działań; Aktorom za ogromne zaangażowanie w kreowaniu ról scenicznych spektaklu „Zguba”,o których niech nie pozwolą zapomnieć dyplomy, zdjęcia, upominki i slajdy.
XVI Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych
12 czerwca odbył się w Domu Kultury XVI Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych. W przeglądzie wzięły udział trzy zespoły teatralne - Michały z Michalinowa ze sztuką pt: „Morskie przygody” – opiekunami zespołu są p. Teresa Borowska, p. Agnieszka Grzywińska i p. Magdalena Czupryniak, grupa teatralna ze SP w Łukomiu z przedstawieniem pt: „Smerfy” , a opiekunem jest p. Wioletta Waloszek i trzeci zespół gospodarzy to Fantazjana z przedstawieniem pt: „Zguba” – instruktorki zespołu to p. Lilla Lebiedzińska i p. Iwona Bętkowska. W przeglądzie był prezentowany również monodram pt: „Zabawa w teatr” w wykonaniu Doroty Bączkiewicz z ZSG w Trąbczynie, którą do występu przygotowała p. Barbara Jagielska.
Było to kolejne święto teatru dziecięcego i cieszymy się, że co roku są zespoły, które chcą prezentować się i chwalić swoim dorobkiem artystycznym.
Również w tym roku na widowni zasiadły zagórowskie przedszkolaki i grupa „0” z Trąbczyna. Każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom, a tym razem było również wyróżnienie dla grupy z Michalinowa i Kacpra Kapuścika ze SP w Łukomiu. Na zakończenie był słodki poczęstunek ufundowany przez Dom Kultury. Dziękujemy również zaproszonym gościom za przybycie: p. Joannie Mięcie, p. Ninie Madalskiej, p. Marioli Trybuś i p. Katarzynie Nowickiej.
I już zapraszamy zespoły na kolejny przegląd za rok.
I.B.
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów
8 czerwca odbyła się przy ulicy Średniej 6 w Zagórowie uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów i Żydów przebywających w getcie w latach 1940-1941, którzy zostali zamordowani w lasach niedaleko Kazimierza Biskupiego. Obchodom przyświecało hasło „Po stronie pamięci, po stronie życia”. Tablica została zamieszczona na budynku piekarni, w miejscu, gdzie przed wojną w latach 1882-1939 znajdowała się synagoga. Gościem honorowym był Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich....
Artystyczny Kogel Mogel – 05.06.2017 r.
5 czerwca w naszym ośrodku kultury miało miejsce ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL zatytułowane „Indiańska przygoda”. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to miało charakter gawędy przy wtórze etnicznej muzyki o Indianinie imieniem Tańczący z Rytmami, który był związany ze swoją muzyką tak bardzo, że gdy ją zgubił, wypadł też całkowicie z rytmu życia. Napotkany duch Białego Bizona pomógł mu ją odnaleźć. Opowieściom towarzyszyła muzyka płynąca wprost z natury.
Na scenie wystąpili Indianie w tradycyjnych strojach, którzy prezentowali instrumenty wykonane z kamieni, drewna, muszli, zasuszonych owoców, fletnie i indiańskie bębny.
We wspólnym muzykowaniu brały udział także dzieci ze szkół.
Serdeczne podziękowania za tegoroczną współpracę składamy całej ekipie ARTYSTYCZNEGO KOGLA MOGLA.
E.H.
Dzień Dziecka w Zagórowie
2 czerwca gościliśmy artystów z Agencji Artystycznej Roma, którzy zaprezentowali program z okazji Dnia Dziecka – „W krainie Jaskiniowców”. Były to interaktywne zabawy z udziałem dzieci, które z wielką ochotą zgłaszały się do wspólnej zabawy. Nie obyło się bez malowania buziek przez p. Emilkę Harmacińską, które cieszy się dużą popularnością.
Jak zawsze tam, gdzie są dzieci jest wata cukrowa i lody – i tych również nie zabrakło. Stoisko z zabawkami kusiło błyskotkami, a dzieci cieszyły się z prezentów. Artyści na koniec pokazali dzieciom ogromne bańki mydlane i każde dziecko otrzymało na drogę balonika.
Dom Kultury był organizatorem tego wydarzenia, ufundował również dzieciom słodkości i napoje, a nagrody, które dzieci otrzymały w czasie konkursów były prezentem od właścicielki stoiska z zabawkami. Pierwszy raz imprezę dla dzieci zorganizowano na miejskim targowisku Mój Rynek i jak się okazało był to trafiony pomysł, stąd podziękowania dla p. Bogdana Matczaka za udostępnienie placu.
I.B.
Dzień Dziecka w Kinie
2 czerwca, na wszystkie dzieci, które zdecydowały się odwiedzić nasze kino, czekała miła niespodzianka. Każdy otrzymał bowiem w tym dniu mały upominek. Wszystko dzięki firmie KinAds, która z okazji Dnia Dziecka ufundowała dla dzieciaków zabawki, za co im serdecznie dziękujemy.
P.Ł.
Podsumowanie zbiórki publicznej na tablicę upamiętniającą zagórowskich Żydów
2 czerwca o godz. 12.00 odbyło się w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie podsumowanie zbiórki publicznej „Tablica Upamiętniająca Zagórowskich Żydów”, nr 2017/864/KS.
Zbieranie pieniędzy trwało 3-miesięce, od 1 marca do 1 czerwca. Akcję można było wesprzeć, wrzucając pieniądze do 8 puszek znajdujących się w 5 gminnych szkołach (Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Zespół Szkolno-Gimnazjalny im. Unii Europejskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich), MGOK i Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów bądź wpłacając na konto stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
Przedstawiciele Komitetu Społecznego Upamiętniającego Zagórowskich Żydów przeliczyli pieniądze zebrane w puszkach i przelewy internetowe. W sumie zebrano 4026,35 PLN (puszki-2231,35 PLN, konto-1795 PLN).
Członkowie Komitetu Społecznego serdecznie dziękują wszystkim osobom, które wsparły akcję. Dzięki Państwa życzliwości i hojności 8 czerwca zostaną upamiętnieni nasi wieloletni sąsiedzi zamordowani w okresie Holokaustu. (mgok)Występ Fantazjany dla dzieci ze SP w Zagórowie
1 czerwca grupa teatralna Fantazjana wystąpiła dla wszystkich dzieci ze SP w Zagórowie prezentując przedstawienie „Zguba”. Była to dla młodych aktorów bardzo ważna konfrontacja z lokalną publicznością i szkolnymi kolegami. Występ bardzo spodobał się dzieciom, które z należytą uwagą obserwowały swoich kolegów i koleżanki na scenie. Ten występ to był również prezent dla wszystkich dzieci z okazji Dnia Dziecka. Nie zabrakło również, jak zawsze lekcji teatralnej, którą poprowadziła p. Lilka i zabaw teatralnych, które poprowadziły animatorki z Fantazjany – Julka, Rozalia i Marcjanna. Był również konkurs po obejrzeniu spektaklu, a dwoje dzieci z widowni otrzymało nagrody. Na zakończenie miły akcent, to podziękowania dla pań instruktorek, a dla Fantazjany słodki upominek również z życzeniami na Dzień Dziecka.
I.B.
Wycieczka sekcji krajoznawczo-turystycznej ZUTW do Włocławka i Płocka
30 maja grupa uczestników sekcji krajoznawczo-turystycznej ZUTW, wyruszyła na autokarową wycieczkę do Płocka i Włocławka. Pierwszym etapem wycieczki był spacer ulicami Płocka wraz z przewodnikiem. Podczas wycieczki nie zabrakło rejsu statkiem po Wiśle, co przy słonecznej pogodzie, było wspaniałym przeżyciem. Następnie udano się do Włocławka, gdzie studenci zwiedzili katedrę oraz największą tamę na Wiśle. Z naładowanymi akumulatorami dobrej energii i uśmiechami na twarzach, studenci wrócili do Zagórowa.
XIII Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego
W dniach od 20-21 maja w Piotrkowie Trybunalskim odbył się XIII Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego. W towarzystwie 20 kapel z całej Polski zaprezentował się również zespół Zagórowskie słowiki. W miłej atmosferze muzycy mieli możliwość wymiany doświadczeń i kultywowania tradycji folkloru miejskiego nie tylko w amfiteatrze, ale także na rynku. Dobra organizacja i serdeczne przyjęcie zespołu przez organizatorów być może w przyszłości zaowocują współpracą.
Kończy się zbiórka publiczna na tablicę upamiętniającą zagórowskich Żydów
1 czerwca kończy się 3-miesięczna zbiórka publiczna na tablicę upamiętniającą zagórowskich Żydów. Od 1 marca w MGOK, gminnych szkołach i bibliotece miejskiej znajdują się specjalne puszki, do których można dołożyć „cegiełkę”. Wsparcie można również okazać poprzez wpłaty na konto Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. 2 czerwca podsumujemy akcję i policzymy zebrane pieniądze.
29 maja postanowiliśmy pokwestować przy największym zagórowskim supermarkecie. Poprosiliśmy o pomoc także najmłodsze pokolenie. Ostatnią zbiórkę w przestrzeni miejskiej uznajemy za udaną. Spotkaliśmy się z życzliwością i odbyliśmy miłe rozmowy, za co serdecznie dziękujemy.
Zachęcamy jeszcze niedoinformowanych i niezdecydowanych do wsparcia tego społecznego i historycznego przedsięwzięcia. Nie bądźmy obojętni.
Przypominamy, że 8 czerwca o godz. 12.00 przy ulicy Średniej 6 w Zagórowie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy z udziałem wielu znamienitych gości, m.in. Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Zapraszamy! (mgok)„Daniel Słowiński i Przyjaciele”
28 maja odbył się w Domu Kultury koncert w wykonaniu Daniela Słowińskiego i jego przyjaciół, z głównym udziałem honorowego obywatela Zagórowa – prof. Andrzeja Brzega oraz zespołu Zagórowskie Słowiki. Wypełnioną salę zabawiano poezją śpiewaną, jak i muzyką rozrywkową autorstwa p. Andrzeja Brzega. Oklaskom i bisom nie było końca. Organizatorem koncertu było Gimnazjum Królowej Jadwigi w Zagórowa oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Dziękujemy za wspaniały koncert i nie możemy doczekać się następnego.
P.Ł.
Koncert z okazji Dnia Mamy i Taty
25 maja 2017 r. odbył się w Domu Kultury wspaniały koncert dla rodziców przygotowany przez grupy taneczne: Iskierki, Tęcza, Tańczące Nutki oraz Koło Wokalne. Grupy taneczne zaprezentowały po dwa nowe układy taneczne, Iskierki zaśpiewały piosenkę pt: „Tata jest potrzebny”, Zuzia Kuzak – „Dobranoc mamo”, Marta Karolak – „Mama dobrze wie”, a Martyna Kuzak – „Mamo ja nie chcę za mąż”.
Soliści z Koła Wokalnego zaśpiewali wspólnie ze wszystkimi dziećmi dwie piosenki: „Dziećmi jesteśmy tylko raz” i „Cudownych rodziców mam”. Koncert był podziękowaniem dla rodziców za ich trud i opiekę nad swoimi pociechami. Było to również podsumowanie całego roku artystycznego z udziałem dzieci, który należał do bardzo pracowitych i ciekawych. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom symboliczne balony – serca. Dziękując dzieciom za cudowne występy i rodzicom za zaangażowanie już zapraszam na Dzień Dziecka 2 czerwca na godz. 16.00 na Mój Rynek, a od jutra do kina na „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”. Na kolejnych zajęciach 6 czerwca, będziemy już prowadzić zapisy na zajęcia i wycieczki w czasie wakacji.
I.B.
XIV Przegląd Teatrów Dziecięcych „Złote Maski” w Krajence
XIV Przegląd Teatrów Dziecięcych „Złote Maski” odbył się 23 maja 2017 roku w Krajence. W tej edycji wystąpiło 7 zespołów z Wielkopolski (Zagórów, Wagrowiec, Mieścisko, Trąbczyn, Wysoka).
Zespół Fantazjana reprezentujący SP Zagórów i M-GOK w Zagórowie zaprezentował spektakl „Zguba”, i otrzymał NAGRODĘ ZA SCENOGRAFIĘ. Jury podobały się kostiumy, rekwizyty, które w magicznej konwencji wykonał pan Witold Bętkowski.
Fantazjana na deskach sceny w Krajence wystąpiła w tym roku po raz trzeci (w 2014 r. prezentowano spektakl „Malinowy”, w 2016 r. – „Śnieżkę w opałach”).
Punktem kulminacyjnym przeglądu było przedstawienie plenerowe Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi zatytułowane „Tuwim Julek - para buch, frazy w ruch”, które w zabawny i atrakcyjny sposób opowiadało o życiu Juliana Tuwima i prezentowało fragmenty znanych wierszy dla dzieci.
Konkurs w Krajence dostarczył grupie i instruktorom miłych wrażeń oraz cennych wskazówek i uwag do dalszej pracy.
L.L.
Chór Cantabile, jako GOŚĆ HONOROWY na XIII Przeglądzie Chórów Gimnazjalnych
Na zaproszenie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie, Starostwa w Turku i Wójta Malanowa dnia 21 maja 2017 r. Chór Cantabile z Zagórowa koncertował jako GOŚĆ HONOROWY na XIII Przeglądzie Chórów Gimnazjalnych.
W wydarzeniu tym uczestniczyły chóry z Dobrej, Turku, Malanowa i Zagórowa.Chór pod dyrekcją Aleksandry Koronkowskiej swoim śpiewem uświetnił Mszę Św. a później dał 30 minutowy koncert, który został nagrodzony gromkimi brawami.
Za pomoc muzyczną dziękuję Tomaszowi Rybickiemu (soliście) i Tomaszowi Włodarczykowi (organiście).
Wszystkim chórzystom składam podziękowania za piękny koncert promujący Cantabile. A.Koronkowska
V Polska Biega w Zagórowie
21 maja odbyła się po raz piąty w Zagórowie akcja „Polska Biega”, w ramach której biegacze po raz czwarty uczestniczyli w słynnym „Biegu za Gąsiorem”. Wydarzenie zorganizowali: stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.
W biegach wzięło udział 104 zawodników startujących na dwóch dystansach: 1 km (dzieci) i 3 km (dorośli). Prezentujemy wyniki: I- Mikołaj Walczak, II- Patrycja Zielińska, III- Wiktor Drzewiecki (Juniorzy), I-Zbigniew Bojański, II-Krzysztof Banaś, III- Adrian Jankowski (Seniorzy), Halina Dyrda (Najzacniejszy Uczestnik) i Adrianna Kubacka (Najmłodszy Uczestnik). Zwycięzcy otrzymali puchary, natomiast wszyscy najmłodsi sportowcy pamiątkowe medale.
Puchary ufundowali: Wicestarosta Słupecki Szymon Grzywiński, Radny Powiatu Słupeckiego Jerzy Orchowski, Burmistrz Gminy Zagórów Wiesław Radniecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Marian Parus, Przewodniczący Zarządu Osiedla
w Zagórowie Krzysztof Jankowski, dyrektor GKJ Anna Eicke, dyrektor ZSP Marek Kujawa
i dyrektor MGOK Łukasz Parus.
Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji „Polska Biega” był Festyn Zdrowia przygotowany przez młodzież i nauczycieli ZSP. Pyszne i zdrowe przekąski, m.in. produkcji Janiny Saacke, właścicielki Gospodarstwa Agroturystycznego „Fenix” we Wrąbczynkowskich Holendrach, cieszyły się dużym powodzeniem. Ponadto w imprezie uczestniczyli kolarze ze Słupeckiej Grupy Rowerowej Racing Team, którzy co prawda nie biegli, ale za to dopingowali biegaczy.
Organizatorzy serdecznie dziękują życzliwym osobom za pomoc w zorganizowaniu V „Polski Biega” w Zagórowie: komendantowi Posterunku Policji w Zagórowie Zbigniewowi Wrzaskowskiemu i policjantom, naczelnikowi OSP Zagórów Krzysztofowi Jankowskiemu i strażakom, Tomaszowi Śniegowi (właścicielowi sklepu mięsnego), Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Barbarze Wieczorek (ufundowanie wody dla biegaczy), Bartoszowi Siankowskiemu (obsługa grilla), Bogdanowi Koniecznemu (wystrzał z pistoletu prochowego), Rafałowi Stachurze (wystąpienie w roli uciekającego na quadzie gąsiora) oraz prezesowi SGR RT Tomaszowi Szygendzie i kolarzom. (mgok)Fot. Weronika Cieślewicz
Teatralna Majówka
19 maja 2017 r. zespół teatralny Fantazjana zaprezentował spektakl „Zgubę” na IV Ogólnopolskim Dziecięcym Przeglądzie
Teatrów Dziecięcych TEATRALNA MAJÓWKA 2017 w Środzie Wielkopolskiej.
To był szczęśliwy i wyjątkowo dobry występ, który przyniósł zespołowi w kategorii klas IV-VI NAGRODĘ GRAND PRIX - NIEZAPOMINAJKĘ.
W uzasadnieniu jury wskazało walory reżyserii, scenografii, muzyki, gry aktorskiej.
Dwie aktorki: Marcjanna Izdebna i Oliwia Gielicz otrzymały indywidualne nagrody aktorskie.
Miłą niespodzianką dla wszystkich była nagroda rzeczowa – zestaw kapeluszy.
Organizatorzy przygotowali dla aktorów wiele atrakcji: były gry i zabawy integrujące wszystkie zespoły teatralne, zorganizowano warsztaty z dykcji i kreacji scenicznych, improwizacji, a przede wszystkim zadbano o miłą, bajkową atmosferę, gdyż przegląd prowadziły postacie z baśni.
Spektakl i Teatralna Majówka przyniosły zespołowi Fantazjana dużo miłych wrażeń.
W konkursie wziął też udział zespół „Iskierki” ze szkoły w Trąbczynie, który w swej kategorii wiekowej zyskał GRAND PRIX– Niezapominajkę.
Teatralna Majówka 2017 zapisze się złotymi zgłoskami w historii obu grup teatralnych. LL
Sprzątanie cmentarza żydowskiego
19 maja nauczyciele, pracownicy (Karol Kuszka, Adam Wojtczak, Janusz Lewicz, Sławomir Popielarski, Adam Jaśniewicz, Eugeniusz Bartłomiejczak, Jerzy Słowiński, Bogdan Karaszewski) i uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi (III klasa) i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich (I klasa Technikum Teleinformatycznego) wraz z dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Łukaszem Parusem i pracownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych Mirosławem Ślugajskim sprzątali cmentarz żydowski, nazywany „kirkutem” lub „kircholem”, znajdujący się za Zagórowem w drodze do Imielna. Porządkowanie „domu wieczności” było związane ze zbliżającą się uroczystością odsłonięcia tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów.
- To nie jest pierwszy raz, kiedy młodzież sprząta miejscowy cmentarz żydowski. Kilka lat temu wychowankowie szkoły Kostaneckich poznali jego historię i robili porządki w ramach projektu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”. Kirkut obecnie nie był zaśmiecony. Znajdowało się na nim wiele połamanych gałęzi, które torowały przejście do dwóch zachowanych grobów. Należało je uprzątnąć. W sumie załadowaliśmy nimi dwie duże przyczepy. Porządki zostały przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy- powiedział Łukasz Parus, dyrektor MGOK i przewodniczący Komitetu Społecznego Upamiętniającego Zagórowskich Żydów.
Organizatorzy sprzątania kirkutu, dyrektor GKJ Anna Eicke, dyrektor ZSP Marek Kujawa i Łukasz Parus, serdecznie dziękują pedagogom, pracownikom obsługi i młodzieży.
Słowa podziękowania kierują również do burmistrza Gminy Zagórów Wiesława Radnieckiego oraz kierownika ZGKiUW Bogdana Matczaka za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. (mgok)Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu
17 maja MGOK odwiedzili Sylwia Majewska, Bogusław Wojciechowski i Paweł Mazur-członkowie Stowarzyszenia Drugie Pokolenie-Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, które wraz z Komitetem Społecznym Upamiętniającym Zagórowskich Żydów jest organizatorem uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej miejscowych Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu.
Goście, działający również w warszawskim Staromiejskim Domu Kultury i Gminach Żydowskich w Warszawie i Poznaniu, zwiedzili Zagórów i miejsca dotyczące życia i kultury przedwojennych Żydów. Byli wzruszeni, będąc na cmentarzu żydowskim.- Jakiś czas temu byłem blisko tego cmentarza, nie wiedząc, że to jest cmentarz. Dzisiaj jestem tu po raz drugi i najwyraźniej nie jest to dziełem przypadku- powiedział Bogusław Wojciechowski.
Jutro o godz. 12.00 odbędzie się sprzątanie zagórowskiego kirkutu. Cmentarz będą porządkować m.in. nauczyciele i uczniowie Gimnazjum Królowej Jadwigi i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich. Zapraszamy chętne osoby do pomocy! (mgok)Artystyczny Kogel Mogel 15.05.2017 r.
15 maja w naszym ośrodku kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu Artystyczny Kogel Mogel zatytułowane „Arcymistrzowski koci musical”. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to miało charakter spektaklu muzycznego stworzonego na podstawie słynnego musicalu „Koty”, którego autorem i kompozytorem jest Andrew Lloyd Webber. Opowiadał on pełną niespodziewanych zwrotów akcji historię dumnego kociego rodu. Zabawna i inteligentna fabuła wciągnęła młodych widzów w świat roztańczonych i rozśpiewanych musicali. Koty udowodniły, że okazywać emocje i opowiadać historie można nie tylko za pomocą słów. Na scenie wystąpili solo i w duetach wokaliści w kocich maskach przy akompaniamencie pianina.
Na kolejne spotkanie z Artystycznym Koglem Moglem zapraszamy już za miesiąc.
E.H.
08.05.2017 r. – Kino Szkoła
8 maja odbyło się w naszym ośrodku kultury kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego KINO SZKOŁA. Wzięli w nim udział uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji i krótkiej pogadanki uczniów z prelegentem panem Łukaszem Nieradko. Wykład dotyczył przemocy w szkole. Serdecznie dziękujemy prelegentowi oraz młodzieży za przybycie.
V Przegląd Chórów w Kole
6 maja 2017 r. chór Cantabile wziął udział w V Przeglądzie Chórów w Kole. Na scenie Miejskiego Domu Kultury spotkaliśmy się z chórem Farnym „Lutnia” z Koła, Zespołem Śpiewaczym „Złota jesień” z Kostrzyna, z Chórem „La Violetta” Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole i z dziecięcym chórem kameralnym „Kamer-Ton” z Państwowej Szkoły Muzycznej w Szamotułach. Pod kierownictwem dyrygenta Tomasza Włodarczyka zaprezentowaliśmy utwory: „Witaj Gwiazdo Morza”, „Witaj Pokarmie”, „A za lasem”, „Na nowej górze”. Repertuar nasz i wszystkich chórów uczestniczących w przeglądzie pokazał różnorodność muzyki chóralnej i spotkał się z uznaniem zgromadzonej publiczności.
Z wielką przyjemnością gościliśmy na scenie kolskiego Domu Kultury. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i ciepłe przyjęcie, a chórzystom za miłe spotkanie.
Praca doktorska o Zagórowie
4 maja Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie odwiedzili prof. Michał Januszkiewicz, pracownik naukowy Zakładu Semiotyki Literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, i Joanna Bodo-Krupa, badaczka kultury żydowskiej. Celem wizyty było przekazanie dyrektorowi MGOK Łukaszowi Parusowi pracy doktorskiej dotyczącej Zagórowa.
- Mój ojciec, Bolesław Januszkiewicz, napisał pod koniec lat 70-tych pracę doktorską, dotąd niewydaną, pt. „Rola tradycji w życiu społeczno-kulturalnym środowisk małomiasteczkowych na przykładzie wybranych miejscowości Wielkopolski”. Praca została napisana pod kierunkiem prof. Józefa Burszty i dotyczy trzech miast: Kobylina, Obrzycka i Zagórowa. Od Joanny Bodo-Krupy dowiedziałem się, że wkrótce zostaną upamiętnieni zagórowscy Żydzi. Od razu skojarzyłem miasto, o którym pisał tata. Postanowiłem przyjechać do Zagórowa i udostępnić pracę. Być może jej treść zainteresuje lokalnych pasjonatów historii i władze miasta- powiedział profesor Michał Januszkiewicz.
- Cieszymy się, że istnieje praca naukowa o Zagórowie. Ta wiadomość, otrzymana wcześniej od pani Joanny Bodo-Krupy, mocno nas zaskoczyła i jednocześnie sprawiła dużo radości. O przekazaniu pracy doktorskiej powiadomiłem pana burmistrza Wiesława Radnieckiego. Kto wie, być może w przyszłości praca zostanie wydana w formie książki w kooperacji z władzami Kobylina i Obrzycka? Wkrótce przystępujemy do wnikliwej lektury- podzielił się wrażeniami Łukasz Parus.
Goście zwiedzili miasto i obiecali przyjechać do Zagórowa latem w celu poznania Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Dyrektor MGOK serdecznie dziękuje pani Joannie Bodo- Krupie za zorganizowanie spotkania z prof. Michałem Januszkiewiczem. Składa również podziękowania panu prof. Januszkiewiczowi za udostępnienie pracy doktorskiej i życzliwość. (mgok)Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
W Zagórowie, jak co roku, uczczono Święto Konstytucji 3 Maja. Odbyła się uroczysta msza święta i złożono wiązanki w miejscach pamięci. Zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod batutą kapelmistrza Marcina Skuratowicza oraz zaśpiewał chór Cantabile pod dyrygenturą Tomasza Włodarczyka (zastępstwo za dyrygent Aleksandrę Koronkowską). Swój talent wokalny zaprezentowała Martyna Kuzak, członkini Koła Wokalnego działającego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Ciekawostką było wypuszczenie w niebo 100 biało-czerwonych balonów napompowanych helem. Miłe zdziwienie wzbudził również poczęstunek w postaci gorącej czekolady, którą ufundował Burmistrz Gminy Zagórów Wiesław Radniecki. Warto przypomnieć, że czekolada podawana na gorąco stanowiła popularny napój w epoce oświecenia. Pijali ją z upodobaniem m.in. król Stanisław August Poniatowski i książę polskich poetów Ignacy Krasicki. (mgok)
„Turkowski Złoty Róg”
29 kwietnia 2017 r., dwie instrumentalistki z Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów, wzięły udział i wróciły z sukcesem z IV Międzypowiatowego Konkursu „Turkowski Złoty Róg”. Organizatorem Konkursu była Państwowa Szkoła Muzyczna im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Iza Nikiel w klasie klarnetu w swojej kategorii zajęła II miejsce, jej instruktorem jest p. Katarzyna Bąk. Małgosia Górniak otrzymała upominek dla najmłodszego uczestnika Konkursu. Gosia gra na trąbce, a jej instruktorem jest p. Robert Żurański. Poziom konkursu był bardzo wysoki, więc tym bardziej gratulujemy dziewczętom i życzymy jeszcze wielu sukcesów.
I.B.
Meksykańskie pejzaże
27 kwietnia 2017 r. odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie z ks. dr. Tomaszem Janem Chlebowskim, podróżnikiem, pisarzem i misjonarzem. Organizatorem tego wydarzenie był M-GOK i Parafia Rzymskokatolicka w Zagórowie. Uczestnicy tego spotkania z dużym zainteresowaniem i ciekawością słuchali opowieści podróżnika o pobycie w Meksyku, poznanych tam ludziach, ich codziennym życiu i osobistych doświadczeniach.
Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił przyjaciel ks. Tomasza muzyk i poeta p. Piotr „Strumyk” Stróżyk, który zaprezentował autorskie piosenki odzwierciedlające temat refleksji nad człowiekiem i współczesnym światem.
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu, a ks. Tomaszowi życzymy dużo satysfakcji z podróżowania i poznawania nowych ludzi.
I.B.
Wizyta ks. Wojciecha Lemańskiego w Zagórowie
25 kwietnia odwiedził Zagórów ks. Wojciech Lemański, wieloletni działacz na rzecz upamiętnienia Żydów polskich, współzałożyciel społeczności Dom Pamięci „Starszym braciom w wierze”, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Duchowny odpowiedział na zaproszenie Komitetu Społecznego Upamiętniającego Zagórowskich Żydów, który 8 czerwca bieżącego roku organizuje uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Żydom z Zagórowa i okolic zamordowanym w Holokauście. Księdzu towarzyszył Leszek Tyboń, prezes stowarzyszenia „Ekosan”, społecznik działający w wielu organizacjach zajmujących się pielęgnowaniem pamięci historycznej oraz dialogiem chrześcijańsko-żydowskim i międzykulturowym. Goście spotkali się z przedstawicielami Komitetu Społecznego: dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Łukaszem Parusem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej Grzegorzem Cieślewiczem oraz dyrektor Gimnazjum im. Królowej Jadwigi Anną Eicke.
Gospodarze oprowadzili ks. Wojciecha i Leszka Tybonia po Zagórowie, pokazując miejskie zabytki (Pomnik Niepodległości, pomnik św. Jana Nepomucena, kościół parafialny)oraz miejsca związane z życiem i kulturą zagórowskich Żydów (budynki przy Dużym Rynku i ul. Średniej, cmentarz żydowski).
Goście odnieśli się z aprobatą do działań Komitetu Społecznego i obiecali wziąć udział w czerwcowej uroczystości. Ponadto w trakcie rozmów wymieniono się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat dbałości o pamięć o ludziach niewinnie zamordowanych, niemających imiennych grobów, wobec których część społeczeństwa odnosi się z ignorancją czy obojętnością. Podczas dyskusji pojawiła się następująca konstatacja: - Wydaje mi się, że w podejściu do przeszłości, historii Żydów polskich, nie odgrywają nadrzędnej roli ignorancja albo obojętność. Po prostu szwankuje edukacja. Nie wszyscy posiadają wiedzę o historii i losach polskich Żydów, a brak tejże wiedzy powoduje letniość lub nawet wrogość w stosunku do tematyki dotyczącej relacji polsko-żydowskich- powiedział ks. Wojciech Lemański.
Przedstawiciele Komitetu Społecznego serdecznie dziękują ks. Wojciechowi i Leszkowi Tyboniowi za przyjazd do Zagórowa i inspirujące, jednocześnie będące niezapomnianą lekcją, spotkanie. (mgok)Jubileuszowe spotkanie Klubu Seniora
26 kwietnia 2017 r. odbyło się jubileuszowe spotkanie Klubu Seniora podsumowujące dwa lata działalności po reaktywacji. Przewodnicząca klubu p. Krystyna Szelewicz - Cichocka złożyła sprawozdanie z działalności, a na potwierdzenie tego, co udało się zrealizować seniorzy obejrzeli prezentację zdjęć przygotowaną przez p. Emilię Harmacińską. Za pracę na rzecz klubu seniora podziękowania złożył p. Łukasz Parus na ręce p. Krystyny i członków zarządu.
Przy symbolicznym pączku seniorzy omawiali plany na najbliższe miesiące i pomysły na dalszą prężną działalność. Już jest zaplanowana wycieczka 30 maja 2017 r. do Płocka, a 18 lipca 2017 r. do Warszawy. Nie zabraknie również w czerwcu wspólnego grillowania. Członkowie klubu już zapraszają do zapisywania się na wspólne wyjazdy. Wszystkim seniorom składamy najlepsze życzenia z okazji jubileuszu, a na kolejne lata działalności klubu życzymy wielu udanych wydarzeń i satysfakcji ze wspólnie spędzonych chwil.
I.B.
„Ten, kto śpiewa, światło w sobie ma” – koncert solistów MGOK w Zagórowie
23 kwietnia 2017 r. odbył się w zagórowskim Domu Kultury koncert w wykonaniu naszych solistów. W koncercie wzięło udział 26 uczestników. Po raz pierwszy soliści zostali ocenieni przez Przyjaciół Koła wokalnego, tj. p. Aleksandrę Koronkowską, p. Lillę Lebiedzińską i p. Piotra Łakomiaka. Jak sami stwierdzili – ocena młodych artystów, nie była prosta, gdyż wszyscy zaprezentowali wysoki poziom.
Po wykonaniu wszystkich utworów, uczestnicy zaśpiewali tytułową piosenkę, po czym udali się na poczęstunek w postaci pizzy, którą ufundował dyrektor MGOK w Zagórowie – p. Łukasz Parus. Po krótkiej przerwie, Przyjaciele Koła wokalnego, wraz z dyrekcją Domu Kultury, pogratulowali solistom wspaniałego występu i wręczyli pamiątkowe dyplomy ( złote, srebrne i brązowe oraz wyróżnienia). Z okazji Dnia Książki, p. Lilka Lebiedzińska ufundowała nagrodę książkową, a powędrowała ona do najmłodszej uczestniczki koncertu - Marty Grzeszczak.
Raz jeszcze gratulujemy uczestnikom występu i wierzymy, że nie spoczną oni na laurach i nadal będą szlifować swój wokalny talent. Podziękowania dla Przyjaciół Koła wokalnego, za poświęcony czas i rzetelną ocenę młodych talentów.
I.B.
Wizyta Ericha Kuhna, czyli pielęgnowanie pamięci o wielokulturowej przeszłości Gminy Zagórów
20 kwietnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie odwiedził Erich Kuhn, Niemiec mieszkający na terenie Gminy Zagórów do lat 50-tych XX w., inicjator corocznych mszy ekumenicznych w kościele ewangelickim w Zagórowie i propagator pielęgnowania pamięci o wielokulturowej przeszłości regionu. Gościowi towarzyszyli krewna Britta Klein i przyjaciel Łucjan Rydlichowski z Szetlewka. Celem wizyty było nawiązanie współpracy dotyczącej wymiany doświadczeń na rzecz dbania o pamięć historyczną „małej ojczyzny”.
Dyrektor MGOK Łukasz Parus wręczył Erichowi Kuhnowi fotografie ze sprzątania cmentarza ewangelickiego w Łazińsku Drugim, które miało miejsce 25 lutego i zostało zorganizowane przez członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci FRYDHOF z wiceprezesem Damianem Kruczkowskim na czele, związanym rodzinnie z Zagórowem. Do akcji włączyli się prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej Grzegorz Cieślewicz z zarządem, radni Rady Miejskiej Zagórowa Nina Madalska i Jan Kloc, Łucjan Rydlichowski, twórcy portalu edukacyjnego „Zagórów- miejsce z historią”oraz MGOK.
Erich Kuhn obiecał przesłać kopie przedwojennych zdjęć Zagórowa i okolic.
Goście zwiedzili obiekt MGOK, a z tarasu widokowego podziwiali urokliwą panoramę Gminy Zagórów. (mgok)Orkiestra na Mszy św. Rezurekcyjnej
Stało się już tradycją ,że na Mszy Św. Rezurekcyjnej i w czasie procesji w pierwszy dzień Wielkanocy uczestniczy Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów. Swoją obecnością i grą młodzi muzycy uświetniają tę uroczystość i wprawiają nas w radosny nastrój świąt. Do wspólnego muzykowania z orkiestrą dołączyła pierwszy raz najmłodsza członkini Małgosia Górniak, która po wielu miesiącach prób pod okiem instruktora p. Roberta Żurańskiego rozpoczęła przygodę z naszą orkiestrą i ze swoją trąbką. Życzymy Gosi dużo wytrwałości i satysfakcji z bycia członkiem naszej orkiestry.
I.B.
Spacer edukacyjny o zagórowskich Żydach i kulturze żydowskiej
6 kwietnia odbył się z inicjatywy opiekuna sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Przemysława Waszaka spacer edukacyjny dotyczący zagórowskich Żydów i kultury żydowskiej. Rolę przewodnika pełnił dyrektor MGOK Łukasz Parus.
- Często szukamy ciekawych historii i atrakcji turystycznych, a nie zauważamy tych, które znajdują się blisko nas. Polacy mają jakąś wiedzę o Żydach, ale w moim przekonaniu szczątkową, stereotypową. Chciałem zwrócić uwagę członków sekcji krajoznawczo-turystycznej na losy miejscowych starozakonnych mieszkających w Zagórowie przez ponad 100 lat- powiedział Przemysław Waszak.
- To był kolejny spacer „Śladami zagórowskich Żydów”. Wcześniej oprowadzałem grupy młodzieży, a teraz miałem okazję poopowiadać studentom Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku m.in. o losach Leona Jedwaba i kulturze żydowskiej. Część słuchaczy chętnie dzieliła się wiedzą otrzymaną od dziadków i rodziców. Cieszę się, że jest zainteresowanie tematami żydowskimi. Trudno mówić o historii Zagórowa czy Polski, pomijając Żydów - podzielił się wrażeniami Łukasz Parus.
Przypominamy, że 8 czerwca odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej zagórowskich Żydów. Trwa zbiórka publiczna. Zachęcamy do wsparcia akcji. (mgok)Wyjazd do Szwajcarii „Śladami prof. Stanisława Kostaneckiego”
W dniach 1-4 kwietnia delegacja z Zagórowa przebywała w Szwajcarii i poznawała miejsca związane z życiem i pracą naukową prof. Stanisława Kostaneckiego, wybitnego chemika urodzonego w pobliskim Myszakowie, jednego z patronów miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich. Członkiem delegacji był m.in. dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Łukasz Parus, który pracując w ZSP, pełnił funkcję koordynatora ds. patronów szkoły.
Przedsięwzięcie stanowiło kontynuację wcześniejszych działań realizowanych przez nauczycieli i młodzież ZSP w Zagórowie oraz naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Miłośnicy Braci Kostaneckich
w minionych latach przemierzyli Kraków śladami prof. Kazimierza Kostaneckiego, a także odwiedzili Kazimierz i Lutomiersk, miejscowości związane z działalnością Jana Kostaneckiego.
Dzięki zaangażowaniu i nieocenionej pomocy pracowników naukowych Wydziału Chemii UŁ- dziekan prof. Sławomiry Skrzypek, prodziekan prof. Bogny Rudolf, dr. Krzysztofa Klimaszewskiego i dr. Piotra Zagórskiego-udało się nawiązać kontakt z kierownikiem Instytutu Chemii Uniwersytetu Berneńskiego prof. Jeanem- Louisem Reymondem i być w miejscu, gdzie przez 20 lat pracował prof. Stanisław Kostanecki, piastujący wówczas stanowisko kierownicze i będący reformatorem ówczesnego Instytutu i Katedry Chemii Organicznej UB.
Delegacja z Zagórowa pojechała do Szwajcarii z przyjaciółmi i współpracownikami ZSP. W wyjeździe wzięli udział: wicestarosta Powiatu Słupeckiego Szymon Grzywiński, wiceburmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, dziekan prof. Sławomira Skrzypek, prodziekan prof. Bogna Rudolf, dr Piotr Zagórski (Uniwersytet Łódzki), dr Robert Gawkowski i Renata Gawkowska (Uniwersytet Warszawski), państwo Agnieszka i Maciej Dzieniakowscy (prawnukowie Jana Kostaneckiego), prof. Piotr Gołdyn (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), radny Rady Miejskiej Zagórowa i prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej Grzegorz Cieślewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Słupcy Tadeusz Raczkowski, dyrektor ZSP Marek Kujawa, wicedyrektor ZSP Adam Wojtczak, nauczycielki ZSP Katarzyna Maciocha (język polski) i Jolanta Zywert (język angielski), pilot, przewodnik i wiceprezes TPZZ Przemysław Waszak oraz dyrektor MGOK Łukasz Parus.
Głównym punktem programu wycieczki była wizyta w Instytucie Chemii UB i spotkanie z prof. Jeanem-Louisem Reymondem. Grupa została oprowadzona po Instytucie i nie ukrywała wzruszenia, gdy na archiwalnej mapie rozkładu budynku spostrzegła napis „Herrn Prof. Kostanecki”. Następnie miała miejsce część prelekcyjna. Prof. Reymond powitał gości i oddał głos nauczycielce Jolancie Zywert, prowadzącej spotkanie i tłumaczce. Anglistka zaprezentowała odczyt zatytułowany „ Kim był Prof. Stanisław Kostanecki”. Później polonistka Katarzyna Maciocha opowiedziała o roli patronów w działalności i rozwoju zagórowskiego ZSP. Audytorium, pracownicy i studenci UB, mogło jednocześnie obejrzeć krótki film promujący szkołę imienia Braci Kostaneckich. W kolejnej części wykłady zaprezentowali dr Robert Gawkowki i prof. Sławomira Skrzypek. Przedstawiciel UW przybliżył związki rodziny Kostaneckich z UW, natomiast dziekan omówiła działalność UŁ i Wydziału Chemii. Nie zabrakło pytań do prelegentów. Okazało się, że jeden ze studentów przejawiał bardzo duże zainteresowanie wizytą delegacji z Polski. Jak się później okazało, jest Polakiem i pochodzi z Poznania.
Po części prelekcyjnej dyrektor ZSP Marek Kujawa podziękował prof. Reymondowi za możliwość odwiedzenia Instytutu oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie wyjazdu, szczególnie naukowcom z Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawiciel szkoły Kostaneckich wraz z wicestarostą Grzywińskim i wiceburmistrzem Kultermanem wręczył gospodarzowi i przyjaciołom ZSP podziękowania i suweniry. Na zakończenie wystąpił dyrektor MGOK Łukasz Parus i złożył na ręce prof. Reymonda podziękowania za spełnienie marzenia dotyczącego pobytu w Instytucie, miejscu wieloletniej pracy prof. Kostaneckiego. Podczas rozmów w kuluarach skorzystano z okazji i nagrano wypowiedź prof. Reymonda skierowaną do społeczności szkolnej Braci Kostaneckich. Zostanie ona odtworzona podczas obchodów Dnia Patrona 2017.
Delegacja nie ograniczyła się tylko do wizyty na UB. Zwiedziła także Montreux, w którym spędzał wakacje prof. Kostanecki z bratem Antonim, i Miluzę, gdzie Kostanecki pracował w przemyśle farbiarskim. Atrakcją niewątpliwie było zwiedzanie Berna oraz fabryk czekolady Cailler i sera gruyère.
Pracownicy Instytutu Chemii UB nie ukrywali zdumienia z faktu, że delegacja z Polski pokonała ponad 2 tysiące kilometrów, żeby zobaczyć miejsca dotyczące życia i pracy naukowej swojego rodaka. Niewątpliwie dla członków delegacji ten wyjazd stanowił ukoronowanie wcześniejszych działań na rzecz popularyzowania Braci Kostaneckich, nietuzinkowych naukowców i społeczników. (mgok)Artystyczny Kogel Mogel – 10.04.2017 r.
10 kwietnia w naszym ośrodku kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL zatytułowane „ O wielkanocnym jaju”. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to miało charakter gawędy przy wtórze muzyki. Bajarka opowiadała mądre, choć zapomniane przypowieści ludowe, dotyczące obrzędów i zwyczajów, które kultywujemy podczas Wielkanocy. Pradawne opowieści wyjaśniały m.in. dlaczego jajka są tak ważne. Artyści zademonstrowali dzieciom rodzaje zdobionych jajek: kraszanki, kurpiowskie, wydrapywanki i malowanki.
Młodzi widzowie mieli również okazję zapoznać się z formą teatrzyku japońskiego o nazwie kamishibai. Kamishibai – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37 cm x 27,5 cm, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena). Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do publiczności, czytający/opowiadający stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze. Gdy scena zostaje otwarta, opiera się na dwóch przednich okiennicach, co zapewnia mu stabilność. Jej tył jest pusty tak, aby można było czytać tekst umieszczony na tylnej części każdej z plansz. Teatrzyk można umieścić np. na stoliku, na wysokości oczu publiczności.
Na kolejne spotkanie z ARTYSTYCZNYM KOGLEM MOGLEM zapraszamy już za miesiąc.
E.H.
Konkurs plastyczny „Na najpiękniejszą kartkę wielkanocną”
3 kwietnia rozstrzygnęliśmy KONKURS PLASTYCZNY „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA”. Na konkurs wpłynęło 59 prac wykonanych różnymi technikami. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe i wymagały niesamowitej pracy i pomysłowości w ich przygotowaniu zarówno wśród tych najmłodszych uczestników konkursu, jak i tych nieco starszych. Najliczniejszą grupę wśród konkursowiczów stanowili podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim oraz uczniowie Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie. Autorzy prac sami ustawili poprzeczkę tak wysoko, że trudno było wybrać najlepsze i najładniejsze kartki świąteczne. Konkurs oceniany był w sześciu kategoriach: osoby niepełnosprawne, przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowe, klasy IV-VI szkoły podstawowe, gimnazja i osoby dorosłe.
Osoby nagrodzone to: Paweł Cichocki z Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim (kategoria: osoby niepełnosprawne), Katarzyna Socha z naszego ośrodka kultury (kategoria: przedszkola), Agata Janowska z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: klasy I-III), Julita Parus z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: klasy IV-VI), Martyna Kierzek z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: gimnazjum) i Aneta Kopterska (kategoria: osoby dorosłe).
Osoby wyróżnione to: Aleksandra Orchowska, Grzegorz Kopaczewski, Adam Kwaśniewski, Wiktor Bednarek, Marcin Markiewicz, Bartłomiej Jankowski, Błażej Parus, Patryk Fajkowski i Hubert Mielcarek z Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim (kategoria: osoby niepełnosprawne); Olga Szymkowiak z klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie, Jakub Szymkowiak i Marcjanna Dropińska z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie (kategoria: przedszkola); Patryk Żelek i Wiktor Kopczyński z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie oraz Piotr Socha z naszego ośrodka kultury (kategoria: klasy I-III); Agnieszka Nowaczyk i Natalia Jasiak ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu oraz Laura Białecka z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: klasy IV-VI); Paulina Grzelewska i Wiktoria Frątczak z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: gimnazjum), Katarzyna Grzelak (kategoria: osoby dorosłe).
7 kwietnia wręczyliśmy laureatom pamiątkowe dyplomy i świąteczne upominki. Kartki świąteczne można oglądać na wystawie pokonkursowej zorganizowanej przez plastyczkę Emilię Harmacińską w sali konferencyjnej naszego ośrodka.
III Nocny Maraton Filmowy
7 kwietnia 2017 r. o godz. 23.50 wystartował trzeci już Nocny Maraton Filmowy w zagórowskim Kinie MGOK. Po raz drugi z rzędu był to maraton horrorów. Tym razem można było zobaczyć na nim takie filmy, jak: „Lament”, „Zombie Express” czy „Co robimy w ukryciu”. Maraton powstał przy współpracy z dystrybucją Mayfly. Widzowie o najmocniejszych nerwach wytrzymali do samego końca maratonu, czyli do godz. 7.00. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w tym wydarzeniu.
Piotr Ł.
O tym, jak ponadjedenastoipółletni uczniowie bawili się w teatr
Mowa o piętnastoosobowej grupie zespołu teatralnego Fantazjana, która 7 kwietnia 2017 roku uczestniczyła w wydarzeniu wszech czasów - warsztatach teatralnych. Prowadził je Marcin Zarzeczny (ur.1984), aktor, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowego Studium Aktorskiego w Olsztynie oraz Studium Muzycznego. Współpracuje z teatrami: Polskim w Szczecinie, Jaracza w Olsztynie, Dramatycznym w Wałbrzychu, Ludowym w Krakowie oraz warszawskimi; gra także role filmowe („Ojciec Mateusz”, „Na sygnale”, „Singielka”, „Na wspólnej”).
Spotkanie warsztatowe rozpoczęło się spektaklem „ Zguba ”, które stało się punktem wyjścia do ogrywania przestrzeni scenicznej, budowania napięcia, właściwego używania pauzy. I tak w okamgnieniu udoskonalono jedną ze scen przedstawienia.
Druga część warsztatów polegała na wykonywaniu różnorodnych zadań aktorskich: budowanie pomnika/rzeźby, improwizowanie, przygotowywanie etiud. Śmiechu i radości było co niemiara…
Summa summarum aktorzy uczyli się współpracy, koncentracji uwagi, odwagi, poznawali i nazywali emocje, ćwiczyli kreatywność.
„To były arcyważne zajęcia teatralne” – powiedziała Marcjanna Izdebna (zdobywczyni indywidualnej nagrody aktorskiej w Kłodawie); „Trzeba by je powtórzyć”- dodali równie utalentowani pozostali młodzi aktorzy.
Instruktorki grupy składają natomiast serdeczne podziękowania
dzieciakom – za aktywność, pomysłowość;
prowadzącemu – za życzliwość, pomoc w edukacji teatralnej;
panu dyrektorowi Ł. Parusowi – za zorganizowanie imprezy wszech czasów.
LL
Warsztaty artystycznego zdobienia jaj wielkanocnych cz. II
5 kwietnia w naszym ośrodku kultury miały miejsce ostatnie, przedświąteczne Warsztaty Artystycznego Zdobienia Jaj Wielkanocnych dla klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych, w których uczestniczyli uczniowie klasy Vc z wychowawczynią Eweliną Słowińską ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie, a także przedstawiciele Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie z opiekunami Hanną Kierzek i Danielem Słowińskim. Warsztaty te prowadziła nasza plastyczka Emilia Harmacińska.
Dzieci i młodzież ozdabiali jajka techniką sgraffito. Najpierw pokrywali jajka kredką świecową, a następnie wydrapywali wzory. Uczestnicy warsztatów z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Podczas wydrapywania trzeba było wykazać się cierpliwością i odrobiną delikatności. Efekty pracy były naprawdę bardzo interesujące. Niektórzy wykazali się dużą kreatywnością. Wszyscy byli zachwyceni efektami swojej pracy i nowo poznaną techniką zdobienia jajek, o której opowiedziała im i zademonstrowała pani plastyk.
E.H.
Wycieczka Klubu Seniora do Marszewa
2 kwietnia członkowie KLUBU SENIORA działającego w naszym ośrodku kultury pod przewodnictwem pani Krystyny Szelewicz -Cichockiej, uczestniczyli w wycieczce do Marszewa, gdzie odbywały się Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ zorganizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Seniorzy zainteresowani byli głównie kiermaszem ogrodniczym obejmującym bogatą ofertę roślin rabatowych, krzewów i drzew ozdobnych i owocowych, pnączy, bylin, cebul kwiatowych, produktów z wikliny oraz ozdób związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Kiermaszowi towarzyszyły bogate stoiska z regionalną i zdrową żywnością, której można było popróbować i zakupić. Z czego nasi klubowicze korzystali i degustowali, opalając się w wiosennym słońcu.
E.H.
Warsztaty artystycznego zdobienia jaj wielkanocnych
4 kwietnia w naszym ośrodku kultury miały miejsce Warsztaty Artystycznego Zdobienia Jaj Wielkanocnych dla klas I-III, w których uczestniczyli uczniowie klasy IIb z wychowawczynią Justyną Jackowską ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie. Warsztaty te prowadziła nasza plastyczka Emilia Harmacińska.
Dzieci ozdabiały jajka techniką sgraffito. Najpierw pokrywały jajka kredką świecową, a następnie wydrapywały wzory. Uczestnicy warsztatów z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Podczas wydrapywania trzeba było wykazać się cierpliwością i odrobiną delikatności. Efekty pracy były naprawdę bardzo interesujące. Niektórzy wykazali się dużą pomysłowością. Dzieci były zachwycone efektami swojej pracy i nowo poznaną techniką zdobienia jajek, o której opowiedziała im i zademonstrowała pani plastyk.
E.H.
Zajęcia koła plastycznego - Wielkanoc
Podczas ostatnich zajęć koła plastycznego, jego uczestnicy ozdabiali jajka wielkanocne. Wykonywali to techniką zwaną „oklejanką”. Dzieci ozdabiały jajka kolorowymi serwetkami. Najpierw serwetki zwijały w ruloniki, a następnie przyklejały z nich misterne wzory na styropianowych jajkach. Praca ta przyniosła im wiele radości. Do ozdabiania jajek włączyli się także rodzice.
E.H.
Zajęcia sekcji plastycznej ZUTW - Wielkanoc
Po miesięcznej przerwie swą działalność rozpoczęła sekcja plastyczna ZUTW. Panie z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do pracy, ozdabiały styropianowe jajka wielkanocne.
Uczestniczki sekcji plastycznej ozdabiały jajka techniką zwaną „oklejanką”, która polegała na zwijaniu kolorowych serwetek bądź chusteczek higienicznych w ruloniki, a następnie przyklejaniu z nich misternych wzorów na styropianowych jajkach. Niektóre z pań pokusiły się o dodatkowe ozdoby, takie jak: koraliki, samoprzylepne cyrkonie, cekiny, a nawet włóczkę boucle. Trzeba przyznać, że ta technika zdobienia jajek była również dobrym sposobem na usprawnianie rąk, z czego panie były zadowolone.
E.H.
Kolejne sukcesy wokalne Wiktora Jabłońskiego
26 marca 2017 r. Wiktor Jabłoński uczestniczył w 22 Festiwalu Piosenki WESOŁE NUTKI jako reprezentant GOK w Zagórowie i wyśpiewał III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Organizatorem festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Krzykosach w powiecie średzkim. 18 lutego 2017r. otrzymał I miejsce i ZŁOTY DYPLOM w II Wielkopolskim Konkursie Szkolnej Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanym przez Katedrę Edukacji Muzycznej przy Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Patronat Honorowy sprawował Wielkopolski Kurator Oświaty. Gratulujemy Wiktorowi i życzymy mu dalszych sukcesów.
I.B.
WARSZTATY ARTYSTYCZNEGO ZDOBIENIA JAJ WIELKANOCNYCH
29 marca w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu odbyły się warsztaty artystycznego zdobienia jaj wielkanocnych techniką sgraffito, które prowadziła nasza plastyczka Emilia Harmacińska. Wzięło w nich udział około 50 osób.
Sgraffito to sposób zdobienia polegający na zdrapywaniu warstwy barwnika w celu wyeksponowania drugiej, znajdującej się pod spodem warstwy - w tym wypadku niepomalowanej skorupki jajka. Ta metoda zdobienia jajek jest bardzo popularna w Szwajcarii i południowych Niemczech. W Polsce technika ta jest również popularna, nosi nazwę wydrapywania.
Uczestnicy warsztatów z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Podczas wydrapywania trzeba było wykazać się cierpliwością i odrobiną delikatności. Efekty pracy były naprawdę bardzo interesujące. Niektórzy wykazali się niesamowitą kreatywnością.
E.H.
Artystyczny Kogel Mogel 27.03.2017 r.
27 marca w naszym ośrodku kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu Artystyczny Kogel Mogel zatytułowane „Wielkopolska - nasz region, nasza tradycja”. W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spektakl taneczny był zrealizowany przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „ŁANY”. Dzięki nim uczniowie poznali trzy regiony Wielkopolski, wyróżniające się wyrazistą kulturą ludową. Tancerze wystąpili w strojach charakterystycznych dla biskupizny, regionu szamotulskiego i wielkopolski zachodniej. Przy wtórze regionalnej muzyki ludowej zaprezentowali unikatowe tańce wielkopolskie, które odznaczają się rzadko spotykaną w innych regionach kraju dostojnością i powagą. Najbardziej typowymi tańcami wielkopolskimi są: wiwaty, przodki i chodzone, tańce różne oparte na różnych krokach, a także tańce obrzędowe i zabawy taneczne (z rekwizytami- wiwatkami, batami, miotłą itp.).
Na kolejne spotkanie z cyklu Artystyczny Kogel Mogel zapraszamy tuż przed świętami wielkanocnymi 10 kwietnia.
E.H.
Konkurs piosenki w Luboniu
24 marca 2017 r. odbył się w Luboniu I Międzygminny Konkurs Piosenki „Piosenka Dla Każdego”, w którym wzięło udział siedmioro reprezentantów Domu Kultury w Zagórowie: Wiktor Jabłoński, Martyna Bączkiewicz, Justyna Krzyżaniak, Angelika Pilarska, Joanna Krzyżaniak, Julia Jasińska i Martyna Kuzak. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Galiarda, które wspiera młode talenty i Ośrodek Kultury w Luboniu. Dziękujemy za miłe przyjęcie i dobrą organizację konkursu.
Wszyscy zaprezentowali się doskonale, a poziom konkursu jak podkreślało jury był bardzo wysoki. Jednak udało nam się odnieść sukces, Wiktor Jabłoński zajął II miejsce, a Martyna Kuzak otrzymała wyróżnienie. Gratuluję występów wszystkim wykonawcom i cieszę się, że podjęli to trudne, ale i motywujące do dalszej pracy wyzwanie. Już dzisiaj zapraszam na koncert wszystkich młodych solistów 23 kwietnia 2017mr. do naszego Domu Kultury, a warto przyjść ich posłuchać. Podziękowania dla p. Łukasza Parusa za sfinansowanie wyjazdu.
I.B.
Spotkanie z kolarzami ze Słupeckiej Grupy Rowerowej Racing Team
23 marca Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie odwiedzili kolarze ze Słupeckiej Grupy Rowerowej Racing Team. Cykliści opowiadali m.in. o korzyściach płynących z uprawiania sportu, początkach jazdy na rowerze, inspiracji i motywacji, diecie i treningach oraz trasach i wyścigach. Dawali także wskazówki dotyczące rozpoczęcia przygody ze sportem, zakupu roweru i akcesoriów czy konserwacji napędu. Chętne osoby miały niepowtarzalną okazję obejrzenia profesjonalnych rowerów szosowych i sprawdzenia umiejętności rowerowych na trenażerze. Nie zabrakło również ciekawych pytań, które głównie zadawali wychowankowie miejscowych szkół podstawowych.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy spotkać się z mieszkańcami Zagórowa i okolic oraz poopowiadać o kolarstwie. Głównym celem naszej wizyty było propagowanie uprawiania sportu i jazdy na rowerze. Mam nadzieję, że udało nam się zachęcić publiczność do aktywności fizycznej i rozwijania pasji-powiedział po spotkaniu Tomasz Szygenda, prezes SGR Racing Team.
Pracownicy MGOK serdecznie dziękują kolarzom za interesujące spotkanie i kłaniają się publiczności, a zwłaszcza nauczycielom wychowania fizycznego i uczniom z Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego, Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich. (mgok)Kolejna projekcja w ramach KinoSzkoły
Projekt edukacyjny KinoSzkoła rozkręca się MGOK w Zagórowie na całego. W ubiegłym tygodniu odbyły się dwie projekcje dla uczniów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Trąbczynie, a dziś odwiedzili nas wychowankowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Serdecznie dziękujemy prelegentowi i instruktorowi Łukaszowi Nieradce oraz młodzieży za wspólnie spędzone filmowe przedpołudnia! (mgok)
Występ Fantazjany w Kłodawie
17 marca 2017r. grupa teatralna Fantazjana otrzymała nagrodę (jedną z trzech równorzędnych) na 39 Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni” w Kłodawie. Nagrodę aktorską otrzymała natomiast Marcjanna Izdebna. Oczywiście nasza radość była ogromna, bo trud i wysiłek został w pełni nagrodzony. Po trwających dwa miesiące próbach młodzi aktorzy wspólnie ze swoimi paniami p.Lillą Lebiedzińską i p. Iwoną Bętkowską przygotowali przedstawienie pt: „Zguba”, do którego scenografię wykonał p. Witold Bętkowski.
Po prezentacjach konkursowych wszyscy wykonawcy wzięli udział w warsztatach teatralnych, które poprowadzili poznańscy artyści: Marta Rutkowska oraz Teatr Porywacze Ciał. Była to okazja do integrującej i twórczej zabawy. Jury przewodniczyła p. Krystyna Hussak-Przybyło, która prowadzi Dziecięce Studio Teatralne WYJĄTEK w Krakowie. Pozostali członkowie komisji to p. Paulina Pachulska i p. Krystian Weber – reprezentujący CKiS w Koninie jako organizatorów konfrontacji. Gratulujemy również nagrody naszym teatralnym przyjaciołom: grupie Szpilka z Turku i zespołowi Miś ze Słupcy. I do zobaczenia za rok na jubileuszowych, bo 40 konfrontacjach!
A o tym, kiedy i gdzie można zobaczyć naszą uroczą grupkę młodych artystów poinformujemy. Dziękujemy również dyrekcji Domu Kultury i SP w Zagórowie za sfinansowanie wyjazdu.
I.B.
Działania na rzecz upamiętnienia zagórowskich Żydów w toku
14 marca miało miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie zebranie członków Komitetu Społecznego Upamiętniającego Zagórowskich Żydów. Podczas spotkania m.in. wymyślono zdanie przyświecające działaniom oraz ustalono wstępną datę odsłonięcia tablicy, jej formę i treść inskrypcji, a także scenariusz przedsięwzięcia.
Uroczystość pod hasłem „Po stronie pamięci, po stronie życia” odbędzie się prawdopodobnie (Komitet Społeczny czeka na informację od Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha) 9 czerwca o godz.13.00 przy budynku zagórowskiej piekarni, gdzie przed wojną znajdowała się synagoga. Na tę okoliczność zostanie wyłączona z ruchu ulica Średnia na odcinku od Dużego Rynku do Wojska Polskiego. Tablica z czarnego granitu będzie mieć kształt macewy, żydowskiego nagrobka. Zostanie na niej zamieszczony następujący napis w języku polskim i hebrajskim: PAMIĘCI ŻYDÓW Z ZAGÓROWA I OKOLIC, KTÓRZY ZOSTALI ZAMORDOWANI PRZEZ NIEMIECKIEGO OKUPANTA W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. W TYM MIEJSCU W LATACH 1882-1939 ZNAJDOWAŁA SIĘ SYNAGOGA, MIEJSCE MODLITW I ZGROMADZEŃ ZAGÓROWSKICH ŻYDÓW. NIECH ICH DUSZE BĘDĘ WPLECIONE W WĘZEŁ ŻYCIA.
Wydarzenie będzie składać się z dwóch części: oficjalnej (odsłonięcie tablicy, przemówienia, część artystyczna przygotowana przez lokalnych artystów i szkoły) i nieoficjalnej (wystawy fotograficzne, stoiska z potrawami należącymi do kuchni żydowskiej i artefaktami związanymi z zagórowskimi Żydami). Urząd Miejski w Zagórowie wydrukuje unikatową pocztówkę nawiązującą do przedwojennego Zagórowa trzech kultur. W pewnym sensie część nieoficjalna przerodzi się w Święto Ulicy Żydowskiej (tak nazywano przed wojną ulicę Średnią, gdyż mieściły się przy niej: synagoga, bejt midrasz [dom nauki], biblioteka im. Icchoka Lejba Pereca, dom rabina i szamesa [sługi bóżniczego] oraz piekarnia Prosta i cukiernia Baumana).
15 marca dwóch członków Komitetu Społecznego wybrało się na zagórowski targ przypomnieć mieszkańcom Gminy Zagórów o zbiórce publicznej. –Reakcje były pozytywne. Uczestnicy targu w większości wrzucali pieniądze do puszek. Były też osoby niezainteresowane akcją, ale stanowiły mniejszość- powiedział Grzegorz Cieślewicz, prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
Przypominamy, że zbiórka trwa do 1 czerwca. Zainteresowani mogą dorzucić „cegiełkę” również przez Internet. Nie bądźmy obojętni, współdziałajmy! (mgok)Dzień Krystyny i Bożeny
15 marca 2017 r. po kilkuletniej przerwie odbyło się spotkanie pań o imionach Krystyna i Bożena z inicjatywy Klubu Seniora w Zagórowie z p. Krystyną Szelewicz - Cichocką na czele. Grono kilkunastu pań spotkało się w lokalu „Retro’’, by w miłej atmosferze spędzić ten dzień swoich imienin. Był smaczny obiad , kawa i ciasto, nie zabrakło również życzeń, toastu i tradycyjnego sto lat. Wspominano również wcześniej organizowane spotkania i snuto już plany na następny rok. Wszystkim paniom o tych imionach składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia ,pogody ducha i spełniania marzeń.
I.B.
Dzień Kobiet w Wiedniu
11 i 12 marca odbyła się z okazji Dnia Kobiet wycieczka do Wiednia zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie. Uczestnicy zwiedzili m.in. starówkę, gmach wiedeńskiej opery, Muzeum Historii Sztuki, pałac Schönbrunn i słynny Kahlenberg, miejsce Odsieczy Wiedeńskiej.
- W ubiegłym roku świętowaliśmy Dzień Kobiet w Pradze, więc w tym roku postanowiliśmy jechać do Wiednia. Spędziliśmy fantastyczny weekend. Program był bogaty i każdy znalazł coś dla siebie. Na części grupy wycieczkowej duże wrażenie wywarło Muzeum Historii Sztuki i oglądanie obrazów Bruegela i Caravaggia -podzielił się wrażeniami Łukasz Parus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
- Za rok planujemy wybrać się do Pilzna i Karlowych Warów oraz trochę pochodzić po górach. Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie wycieczkami autokarowymi. Zwiedzanie pięknych europejskich miast i zabytków nadal stanowi atrakcję dla wielu osób-powiedział Przemysław Waszak, pilot, przewodnik i opiekun sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Organizatorzy serdecznie dziękują „wycieczkowiczom” za wspólnie spędzony czas i skorzystanie z ofert turystycznej MGOK.
Najbliższe wyjazdy będą mieć miejsce w maju i czerwcu. Planujemy jechać do Płocka, Warszawy, Łodzi i Berlina. Serdecznie zapraszamy.(mgok)
Recital Katarzyny Żak
10 marca 2017 r. odbył się w Domu Kultury w Zagórowie recital Katarzyny Żak pt. „Piosenki z dobrym tekstem: Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego”. Humor, nostalgia, marzenia oraz oczywiście radość życia – to słowa, które najlepiej określają charakter koncertu. Katarzyna Żak – aktorka teatralna i telewizyjna, znana z ról w serialach m.in .: „Ranczo” , „ M jak miłość’’, „Na Wspólnej”. Aktualnie występuje w warszawskich teatrach: Roma, Capitol, Syrena i Komedia. Ma w swoim dorobku solową płytę „Młynarski-Jazz” ze standardami jazzowymi w przekładzie Wojciecha Młynarskiego. W styczniu 2016 r. ukazała się kolejna płyta „Bardzo przyjemnie jest żyć „, która była do kupienia po koncercie. W czasie koncertu publiczność mogła usłyszeć piosenki właśnie z tej płyty, a wśród autorów tekstów, którzy przyjęli zaproszenie do współpracy, znaleźli się m.in. Wojciech Młynarski, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus i Piotr Bukartyk. Pani Kasia postanowiła zrealizować swoje marzenie i w jednym miejscu zebrać opowieści o wszystkim, co jest prawdziwą esencją życia. Treści i nastroje przeplatają się u niej jak smaki w wykwintnym daniu – czasem jest słodko, czasem gorzko, a czasem pikantnie. A przekonała się o tym licznie zgromadzona publiczność, która owacjami i bisami dziękowała za wspaniały występ, który przeszedł już do historii i niech żałują ci, którzy nie skorzystali z tak ciekawego wydarzenia.
I.B.
24 - lecie Chóru Cantabile
W czwartek 23 lutego 2017 roku, chór CANTABILE obchodził 24 rocznicę działalności, rodzinnie, śpiewająco i biesiadnie. Były podziękowania, życzenia i wspomnienia.
Zarząd chóru podkreślał, że przed nami bardzo dużo pracy z okazji zbliżającego się SREBRNEGO JUBILEUSZU. Dyrygent Aleksandra Koronkowska bardzo serdecznie dziękuje pani prezes Małgorzacie Rybickiej i wszystkim chórzystom za czas poświęcony na pracę społeczną, zaangażowanie i piękny śpiew. "Z Państwem, chórzystami możemy godnie reprezentować miasto Zagórów w kraju i za granicą".
Artystyczny Kogel Mogel 20.02.2017 r.
20 lutego w naszym ośrodku kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu oraz ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to nosiło tytuł „Struny brzdęk” i opowiadało o historii instrumentów strunowych i ich budowie. Muzycy mówili o tym, co wspólnego mają ze sobą łuk, gitara i żółw. Młodzi widzowie zapoznali się z budową harfy, mandoliny i gitary.
Na kolejne spotkanie z Artystycznym Koglem Moglem zapraszamy już za miesiąc.
E.H.
Karnawałowy Dzień Kobiet Klubu Seniora
16 lutego zagórowski Klub Seniora świętował Dzień Kobiet połączony z zabawą karnawałową. Do śpiewu i tańca przygrywał niezastąpiony Jan Herian.
-Postanowiliśmy w tym roku wcześniej się spotkać, gdyż 1 marca rozpoczyna się post.
A teraz mamy karnawał, więc jest idealny czas na zabawę. Tradycyjnie mieliśmy uroczysty obiad, śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Duży ubaw był przy tańczeniu tzw. „kaczuchów”- podzieliła się wrażeniami przewodnicząca KS Krystyna Cichocka.
„Klubowicze” są bardzo aktywni i nie wyobrażają sobie życia bez przedsięwzięć towarzyskich. W marcu będą uczestniczyć w zebraniu, a 2 kwietnia wyjeżdżają po raz kolejny na targi rolno-ogrodnicze do Marszewa. (mgok)Kinga Waszak z zagórowskiej Orkiestry koncertuje z polskimi gwiazdami muzyki rozrywkowej
Pisaliśmy całkiem niedawno o laurach zdobytych przez muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów. Okazuje się, że pasmo sukcesów, i oby tak dalej, cały czas trwa.
Kinga Waszak, flecistka ORMZ, na co dzień studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest w trasie koncertowej z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod dyrekcją Tomasza Szymusia i ma przyjemność występować ze sławami polskiej muzyki rozrywkowej
i rockowej, takimi jak Justyna Steczkowska, Mietek Szcześniak, Andrzej Piaseczny, Janusz Radek, Krzysztof Cugowski czy Krzysztof Kiljański. Dodatkową oprawę widowiska muzycznego stanowią występy znanych tancerzy: Anny Głogowskiej, Tomasza Barańskiego, Janji Lesar i Krzysztofa Hulboja.
- Koncerty są dla mnie niebywałym przeżyciem. Nie sądziłam, że będę występować na scenie z wybitnymi polskimi artystami. Te doświadczenia niewątpliwie przydadzą się do rozwoju mojej edukacji muzycznej- podzieliła się wrażeniami zdolna flecistka.
Gratulujemy Kindze udziału w tak ambitnym i spektakularnym projekcie muzycznym. Jeśli chcecie Państwo zobaczyć Kingę w akcji, zachęcamy do wzięcia udziału w koncertach, które odbędą się 24 lutego w Olsztynie i 3 kwietnia w Poznaniu. (mgok)Występ Grzegorza Halamy w Zagórowie
13 lutego odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie występ kabaretowy Grzegorza Halamy zatytułowany „Długo i szczęśliwie, czyli intymne życie grubasa”. Artysta zaprezentował monologi dotyczące m.in. „cukroholików”, relacji damsko-męskich, wizyt na siłowni, interpretacji znanych baśni oraz palenia papierosów. Publiczność świetnie się bawiła. Co kilka sekund wybuchały salwy śmiechu.
- Pan Halama na żywo jest jeszcze lepszy niż w telewizji. Prezentuje niebywały talent opowiadania historii i humor na bardzo wysokim poziomie. Jest fantastyczny!- podzieliła się wrażeniami jedna z uczestniczek kabaretu.
Dyrektor i pracownicy MGOK serdecznie dziękują artyście i publiczności oraz zapraszają na kolejne wydarzenie kulturalne. 10 marca zagórowski Dom Kultury odwiedzi z recitalem znana aktorka Katarzyna Żak. Bilety są już do nabycia w MGOK. (mgok)Zostań gwiazdą zagórowskiej sceny
9 lutego 2017 r. na zakończenie ferii odbyła się druga edycja programu Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny, która jak widać po liczbie uczestników cieszy się popularnością. W programie wzięło udział 19 uczestników, którzy zaprezentowali swój talent muzyczny, wokalny i taneczny. Wśród wykonawców byli również podopieczni p. Andrzeja Przespolewskiego z Ogniska Muzycznego. Widzowie mogli podziwiać niezwykłe i oryginalne wykonania znanych przebojów i posłuchać gry na instrumentach muzycznych. Wyboru Gwiazdy Zagórowskiej Sceny dokonała publiczność głosując na swojego wykonawcę. Zostało nią rodzeństwo Zuzia i Weronika Radnieckie śpiewając piosenkę „Po raz pierwszy widzę blask”. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy i upominki za udział w programie i zasługują na ogromne brawa za to, że potrafią zaprezentować swoje talenty i pracują nad ich doskonaleniem.
Podziękowania dla p. Piotra Łakomiaka za pomoc w przygotowaniu programu i dla p. Andrzeja Przespolewskiego za ufundowanie uczestnikom pizzy. Dzieciaki już zapowiedziały, że za rok również wezmą udział w programie i przygotują ciekawe występy.
I.B.
Spektakl teatralny dla dzieci – Bazyliszek
9 lutego 2017 r. odbył się kolejny spektakl teatralny dla dzieci z okazji ferii w wykonaniu aktorów z Krakowa pt: „Bazyliszek”. Bajka opowiada o warszawskim płatnerzu Marcinie, który miał dwójkę dzieci: Hankę i Wojtusia. Wojtuś wbrew zakazowi ojca idzie do kamienicy na Krzywym Kole i przepada bez wieści. W podziemiach kamienicy żyje stwór Bazyliszek. Siostra Wojtusia postanawia go odszukać. Dzięki pomocy tajemniczego alchemika poznaje sposób na pokonanie Bazyliszka. Spektakl uczy odpowiedzialności za bliskich. Przybliża dzieciom zapomniane zawody jak: zdun, snycerz, bednarz, kołodziej. Bajka bardzo przypadła dzieciom do serca i bawiły się doskonale wcale nie bojąc się bajkowego stwora.
I.B.
Wyjazd na lodowisko we Wrześni
8 lutego 2017 r. zorganizowana grupa najodważniejszych dzieciaków i rodziców, którym nie straszny mróz wybrała się na lodowisko do Wrześni. Większość uczestników założyła łyżwy po raz pierwszy, więc można powiedzieć, że pojechaliśmy po naukę. I muszę powiedzieć, że byłam pełna podziwu, bo dzieci poradziły sobie doskonale. Jeszcze dwa takie wyjazdy i opanowałyby tę sztukę na miarę mistrzów. Po dwóch godzinach jazdy na lodzie z przerwą na herbatkę przygotowaną przez opiekunów i po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do McDonalds’a zjeść coś ciepłego. W doskonałych humorach i pełni nowych wrażeń wróciliśmy cali i zdrowi do domu.
Już po zapowiedziach dzieci wiem, że na kolejne wyjazdy na lodowisko chętnych nie zabraknie.
I.B.
Warsztaty filmowe w MGOK
W dniach 6-7 lutego 2017 r., odbyły się w naszym Kinie, warsztaty filmowe, które poprowadził p. Wojciech Tomczak oraz p. Joanna Kozłowska. W warsztatach wzięło udział 14 dzieci, w tym podopieczni Środowiskowego Ogniska Wychowawczego w Zagórowie.
Pierwszego dnia warsztatów, skupiliśmy się głównie na tworzeniu zespołu, który miał w przyszłości stworzyć film. Na początku spotkania, przeprowadzono ćwiczenia, mające na celu poznanie się. Później, uczyliśmy się tworzyć scenariusze i odczytywać intencje reżysera. Na koniec dnia, ustaliliśmy temat naszego filmu tj. „Jak prawidłowo zachowywać się w kinie”, a następnie wymyślaliśmy scenki do filmu i wybieraliśmy aktorów.
Drugi dzień, to ciężka, ale owocna praca na planie firmowym. Wszystkie dzieci biorące udział w warsztatach , zagrały w naszym filmie. Zagrały w nim także opiekunki z ŚOW. Niektóre sceny, musieliśmy powtarzać po kilka razy, by uzyskać jak najlepszy wynik.
Serdeczne podziękowania dla instruktorów za świetny kontakt z dziećmi i wspaniale przeprowadzone warsztaty. Wielkie podziękowania należą się także p. Małgorzacie Pruszyńskiej, p. Basi Świątek i p. Katarzynie Matuszak z ŚOW za pomoc w organizacji warsztatów.
Jednak największe brawa i ukłony należą się dzieciom, które jak się okazało, mają wrodzony talent aktorski i z wielką chęcią zaangażowały się w przeprowadzony projekt.
Efekt warsztatów będzie można obejrzeć już niebawem w naszym kinie, przed każdym seansem filmowym.
Piotr Ł.
Z babcią i dziadkiem idę do kina
Dzień Babci i Dziadka dawno za nami, ale Dom Kultury wyszedł z propozycją, aby w ten weekend wszystkie dzieci zaprosiły swoich dziadków do kina na super bajkę: „Balerina”. Będzie to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z wnukami. Dzisiaj przybyły jak widać na zdjęciach pierwsze babcie z wnuczkami, a czekamy jeszcze na innych chętnych i gwarantujemy, że warto przyjść.
Dziadkowie mogą również przyprowadzić swoje wnuki w czwartek 9 lutego o godz. 11.00 do naszego ośrodka na przedstawienie z teatru z Krakowa pt: „Bazyliszek”- serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.
I.B.
Spotkania artystyczne z mamą i tatą
3 lutego 2017 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczne spotkania z mamą i tatą’’ skierowane do najmłodszych dzieci i ich rodziców. Do tej pory z dziećmi przychodziły mamusie, ale cały czas czekamy na tatusiów. Tym razem do wykonania były sympatyczne bałwanki, a potrzebne szablony przygotowała dla dzieci p. Emilka Harmacińska. A pracy trochę było: wycinanie, naklejanie, malowanie i łączenie poszczególnych elementów. Dodatkowo do wycięcia były śnieżynki, które również ozdobiły naszą wystawę.
Po zajęciach przyszła pora na trochę ruchu. Cała grupa doskonale bawiła się przy muzyce i tańcach integracyjnych przygotowanych przez p. Iwonkę. Dzieciaki bardzo miło i kreatywnie spędziły ten czas ze swoimi mamami i już dostały zaproszenie na kolejne spotkanie w marcu, o czym poinformujemy. Zapraszam również maluchów już na 9 lutego o godz. 11.00 na przedstawienie „Bazyliszek’’- wstęp wolny.
I.B.
Wyjazd do Aquaparku w Jarocinie
W czwartek 2 lutego, grupka dzieci wraz z opiekunami, pojechała do Jarocina, by zażyć kąpieli w tamtejszym Aquaparku. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście zjeżdżalnie, na których były bite rekordy szybkości zjazdu. Zrelaksowani i uśmiechnięci po wodnych przygodach, odwiedziliśmy McDonalds’a. Z pełnymi brzuszkami i w świetnym nastroju wróciliśmy do Zagórowa.
Kolejny wyjazd, tym razem na lodowisko do Wrześni, już w środę. Ostateczny termin wpłat – wtorek 7 luty. Cena wyjazdu – 20 zł. Warto zabrać ze sobą kask.
I.B.
Eliminacje do II Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”
1 lutego 2017 r. odbyły się w Domu Kultury Eliminacje do II Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”. Na miejscu stawiło się wielu chętnych, którzy zaprezentowali próbkę swoich telnetów m.in. wokalnego, tanecznego i muzycznego. Możemy zatem spodziewać się ciekawych występów podczas finału programu, który będzie miał miejsce 9 lutego o godz. 16:00. Serdecznie zapraszamy do kibicowania młodym wykonawcom. Warto nadmienić, że zwycięzcę wyłoni publiczność.
I.B.
Przedstawienie „Zajęcza chatka”
31 stycznia 2017 r. przyjechali do Domu Kultury w Zagórowie aktorzy z Teatru Małych Form z Krakowie z przedstawieniem „Zajęcza chatka”. Publiczność dziecięca dopisała znakomicie i cieszymy się bardzo, że na sztuki dla najmłodszych jest takie zapotrzebowanie.
Bajka opowiadała o zajączku, którego chytry lis wypędził z własnego domku. Biedny zajączek błąkał się szukając ratunku i pocieszenia. Na pomoc zajączkowi przychodziły kolejno różne zwierzęta, które nic nie wskórały. Dopiero kogut swoim ostrym dziobem przepędził lisa, a zajączek znowu mógł zamieszkać w swojej chatce. Podczas spektaklu aktorzy nawiązywali bezpośredni kontakt z dziećmi, zachęcając do zabawy przy wesołych piosenkach.
Taka forma sceniczna bardzo odpowiada wszystkim widzom i było to doskonale widać, bo dorośli również zaangażowali się w zabawę. Kolorowa scenografia, barwne kostiumy oraz oryginalne maski sprawiły, że spektakl na długo pozostanie w naszej pamięci.
Już zapraszamy na kolejne spotkanie z teatrem dziecięcym w czwartek 9 lutego o godz. 11.00 na przedstawienie „Bazyliszek”.
I.B.
Gry planszowe w ferie zimowe
Ostatni dzień stycznia był w Domu Kultury dniem gier planszowych. Dzieci z chęcią układały razem puzzle i grały w różne gry. Gry planszowe rozwijają logiczne myślenie i ćwiczą pamięć, dlatego te zajęcia nie pójdą na marne.
Piotr Ł.
Zajęcia plastyczne - ferie zimowe
30 stycznia w naszym ośrodku kultury miały miejsce pierwsze zajęcia przygotowane w ramach FERII ZIMOWYCH Z MGOK, a były to warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Emilię Harmacińską. Wzięło w nich udział blisko 20 osób.
Dzieci wykonywały pracę plastyczną o tematyce zimowej techniką wyklejanka folią aluminiową. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przekonać się, jakie fantastyczne możliwości daje praca z takim materiałem. Każde dziecko wyklejało ciekawe zimowe drzewo, każde zupełnie inne. Na zakończenie, po połączeniu wszystkich prac utworzyły one piękny szpaler drzew w zimowej szacie. Efekty pracy małych plastyków można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.
E.H.
Recital Daniela Słowińskiego
29 stycznia w Domu Kultury w Zagórowie miał miejsce recital znanego społeczności zagórowskiej muzyka- Daniela Słowińskiego. Organizatorem koncertu byli Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz MGOK.
Daniel Słowiński to wspaniały człowiek, pedagog, artysta muzyk, multiinstrumentalista, tenor chóru Quarta oraz filar zespołu Zagórowskie Słowiki i Przyjaciele. Swoją pasją muzyczną zaraża młodych ludzi; prowadzi w gimnazjum zespoły muzyczno-instrumentalne oraz scholę działającą przy kościele parafialnym. Od wielu lat współpracuje z MGOK. Do dnia dzisiejszego wspominamy słynną Stachuriadę.
Podczas wczorajszego koncertu artysta wykonał utwory z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa, Jacka Kaczmarskiego, Krzysztofa Klenczona, Bułata Okudżawy, Agaty Budzyńskiej oraz Seweryna Krajewskiego. Podczas recitalu zaśpiewał także utwór „Pejzaż retrospektywny”, opiewający piękno Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, którego autorem jest zagórowianin Andrzej Brzeg. Utwór w interpretacji naszego barda wywołał na wielu twarzach łzy wzruszenia.
W wydarzeniu wzięli udział goście z Litwy, wileńska grupa muzyczna Folk Vibes, którzy na cześć zagórowskiego muzyka zaprezentowali minikoncert, jednocześnie pokazując niebywały talent wokalny.
Był to niezapomniany i pełen wzruszeń recital. Publiczność dopisała, gdyż sala pękała w szwach. Na zakończenie występu artysta otrzymał owacje na stojąco.Dziękujemy Danielowi Słowińskiemu za wspaniały koncert. Niech Jego pasja inspiruje innych do tego, aby byli lepszą wersją samych siebie.
E.H.
Fot. Patrycja Rybicka
Próby koła teatralnego Fantazjana
Już od dwóch tygodni trwają próby koła teatralnego działającego przy SP i M-GOK w Zagórowie po krótkiej przerwie, która miała chyba dobry wpływ na młodych aktorów, bo ostro wzięli się do pracy.
Scenariusz bardzo spodobał się wszystkim , ale nie będziemy zdradzać o czym będzie kolejna sztuka. Panie instruktorki p. Lilka i p. Iwona już przeniosły się w świat teatralnej fantazji i bacznie czuwają nad dbałością słowa, interpretacją tekstu i oczywiście ruchem scenicznym. O dekorację zadba w tym roku również p. Tolek, który ma do tego najlepszą rękę, ale co najważniejsze ma wyobraźnię teatralną i zawsze doskonale wie czego oczekują od niego dwie wielbicielki Melpomeny. Zespół przygotowuje się na Konfrontacje Teatralne w Kłodawie już 17 marca, więc czasu nie ma wiele, ale trzymamy kciuki, że zdążą na czas.
I.B.
Koncert Karnawałowy
Ponieważ karnawał trwa już na całego i aż się chce śpiewać i tańczyć, Dom Kultury wyszedł na przeciw i zaproponował zagórowskiej publiczności niezwykły koncert. 26 stycznia 2017 r. na scenie pojawili się soliści Narodowego Teatru Operetki Kijowskiej prezentując Koncert Karnawałowy. A byli nimi: Natalia Aksimowa, Daria Galeta, Oleksander Ostrowski i Dymitrij Iwanczenko, a koncert poprowadził uroczy i sympatyczny Bartosz Kuczyk. Publiczność miała okazję posłuchać kolejny raz przepięknych wykonań znanych utworów: „Te cudne oczy”, „Wielka sława to żart”, „Kto me usta całuje, ten śni”, „Usta milczą, dusza śpiewa” i wielu innych. Koncert wprawił wszystkich w radosny nastrój i takiego nastroju życzymy wszystkim nie tylko w karnawale, ale na cały rok.
I.B.
Dzień Babci i Dziadka
24 stycznia 2017 r. dzieci z grup tanecznych działających przy MGOK w Zagórowie, zaprosiły swoich dziadków na Dzień Babci i Dziadka. Wszystkie grupy zaprezentowały się w nowych układach tanecznych, przygotowanych przez p. Iwonę Bętkowską. Dzieci wyrecytowały wierszyki i zatańczyły taniec kwiatów. Następnie cała sala zatańczyła „Makarenę”, po czym wszyscy śpiewali piosenki karaoke. Maluchy wręczyły swoim Dziadkom cukierki i własnoręcznie przygotowane kwiaty. Dziadkom gratulujemy wnucząt, które tak pięknie uczciły ich święto. Mamy nadzieję, że w tym samym składzie odwiedzicie nas we ferie.
I.B.
Kino Szkoła – „Operacja Hip Hop”
24 stycznia 2017 r. odbyło się w Domu Kultury pierwsze spotkanie w ramach projektu Kino Szkoła. Udział w nim wzięli uczniowie z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji i krótkiej pogadanki uczniów z prelegentem p. Łukaszem Nieradko. Wykład dotyczył starości i sposobu postrzegania jej oraz roli jaką odgrywali starsi ludzie, na przestrzeni wieków. Następnie uczniowie obejrzeli film pt. „Operacja Hip Hop”, opowiadający o grupie seniorów z Nowej Zelandii, która postanowiła założyć zespół hip-hopowy i wystąpić z nim na Hiphopowych Mistrzostwach Świata w Las Vegas.
Piotr Ł.
Koncert Quarty i Zespołu Zagórowskie Słowiki i Przyjaciele
22 stycznia 2017 r. odbył się w zagórowskim Domu Kultury wyjątkowy koncert kolęd w wykonaniu chóru Quarta oraz zespołu Zagórowskie Słowiki i Przyjaciele. Nie zawiodła jak zawsze publiczność, bo widownia była wypełniona do ostatniego miejsca. Koncert rozpoczął Męski Kameralny Chór Quarta, który zaprezentował kolędy i pastorałki oraz piosenki w świątecznym nastroju. Wspólnie z chórem zaśpiewała również solistka Agnieszka Witkiewicz. Po występie chóru na scenie pojawili się kolędnicy odświętnie ubrani, czyli zespół Zagórowskie Słowiki, który składa się z wielu członków rodziny Słowińskich i ich przyjaciół. Zaprezentowali się w tradycyjnych kolędach i pastorałkach w nowych aranżacjach muzycznych.
W trakcie koncertu członkowie chóru Quarta otrzymali srebrne i złote odznaki przyznane przez Związek Chórów i Orkiestr. Gratulujemy pięknie i życzymy dalszych sukcesów.
I.B.
Eliminacje do 36 Festiwalu Piosenki w Koninie
21 stycznia 2017 r. odbyły się w eliminacje do 36 Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Celem tego festiwalu jest prezentowanie dorobku artystycznego solistów, popularyzacja śpiewania piosenek wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie dziecięcej twórczości muzycznej.
Dom Kultury w Zagórowie reprezentowało pięcioro wykonawców: Martyna Kuzak, Wiktor Jabłoński, Marta Karolak, Martyna Bączkiewicz i Justyna Krzyżaniak - podopieczni p. Iwony Bętkowskiej. Soliści zaprezentowali się znakomicie i już samym udziałem zasłużyli na nagrodę, ale trzymamy za nich kciuki i życzymy dalszych sukcesów i radości ze śpiewania.
I.B.
Seniorzy obchodzili Dzień Babci i Dziadka
19 stycznia 2017 r. Klub Seniora działający przy Domu Kultury pod bacznym okiem p. Krystyny Cichockiej-Szelewicz obchodził Dzień Babci i Dziadka. Po zjedzeniu dobrego obiadu przygotowanego przez „RETRO”, seniorzy miło spędzali czas na rozmowach o dzieciach ,no i oczywiście o wnukach”, jak przystało na to święto. Nie zabrakło również śpiewania znanych piosenek, do których przygrywał jak zawsze p. Jan Herian. Po kawie i dobrym ciastku seniorzy ruszyli na parkiet i rozpoczęli wspólne tańce. Cieszymy się, że tak spora grupa seniorów w ten sposób uczciła swoje święto i wspólnie spędziła ten czas. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach.
I.B.
16.01.2017 r. Artystyczny Kogel Mogel
16 stycznia 2017 r. w naszym ośrodku kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL, w którym wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to było zatytułowane „Viva Carnival!”, a jego celem było poznanie różnych form tańca oraz wspólna zabawa i animacja. Nie był to zwyczajny pokaz taneczny ale można by rzec prawdziwy wehikuł czasu. Porwał on widzów tanecznym krokiem w przeszłość, w wir dawnych karnawałowych maskarad. Dzieci miały okazję uczestniczyć w karnawale dawnym i współczesnym, porównywały wzniosłe i eleganckie tańce dworskie i balowe (walc, tango, fokstrot) oraz szalone i energiczne tańce latynoamerykańskie (samba, cha cha, rumba). Dzieci miały również okazję zobaczyć tancerzy w strojach z epoki.
Na kolejne spotkanie z ARTYSTYCZNYM KOGLEM MOGLEM zapraszamy po feriach zimowych.
E.H.
XVII Przegląd Kolęd i Pastorałek Słupca
15 stycznia 2017 r.w Kościele Bł. Bpa Michała Kozala miał miejsce już XVII Słupecki Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wśród chórów nie mogło zabraknąć zagórowskiego chóru CANTABILE, który wpisał tą imprezę na stałe do swojego kalendarza. W przeglądzie udział wzięły jeszcze chóry: Farny „Lutnia” z Koła, „Sonata” z Powidza, Parafialny „Virtus Dei” z Lichenia, Parafialny „Acolutheo” z Wrześni i Miejski „Kanon” ze Słupcy, który wraz z Miejskim Domem Kultury w Słupcy byli organizatorami przeglądu. Po indywidualnych prezentacjach, Burmistrz Miasta Słupcy i Wicestarosta Słupecki sprawujący patronat nad przeglądem, wręczyli dyrygentom pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie koncertu połączone chóry wykonały kolędę „Wśród nocnej ciszy”, którą zaintonował gospodarz ks. Hieronim Szczepaniak. Dziękujemy chórowi „Kanon” za zaproszenie, wspólny koncert i wspaniałą karnawałową zabawę „Pod białą różą”. Już czekamy na kolejne spotkanie.
Sukcesy muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów
14 stycznia odbył się w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie VI Międzypowiatowy Konkurs Kolęd na Instrumentach Dętych. Wzięli w nim udział muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów: Zuzanna Wilczyńska (klarnet, wyróżnienie), Izabela Nikiel (klarnet, zwyciężczyni w kategorii od 13 do 15 lat) i Małgorzata Górniak (trąbka, nagroda dla najmłodszego uczestnika konkursu), którzy uczą się gry na instrumentach u instruktorów Katarzyny Bąk i Roberta Żurańskiego. W rywalizacji uczestniczył także Daniel Kotuński, saksofonista ORMZ. Muzyk okazał się zwycięzcą eliminacji i zdobył Grand Prix.
Serdecznie gratulujemy artystom i instruktorom oraz życzymy kolejnych sukcesów! (mgok)
(Zdjęcia pochodzą z funpage’a FB Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie)XXV FINAŁWOŚP
15 stycznia 2017 r. odbył się jubileuszowy, bo XXV FINAŁ WOŚP. W tym roku orkiestra zbiera pieniądze na zakup urządzeń ratujących życie i zdrowie dzieci na oddziałach ogólno pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W czasie dotychczasowych 24 finałów WOŚP zebrała ponad 700 mln. złotych!
W Zagórowie również jak co roku odbywały się zbiórki pieniędzy na ulicach miasta, a o godz.16:00 odbył się koncert na hali przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. W tym roku również nie zabrakło wśród wykonawców naszej Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów pod kierownictwem p. Marcina Skuratowicza. Zaśpiewały również solistki przygotowane przez p. Iwonę Bętkowską: Natalia Wieczorek, Julia Jasińska i Martyna Kuzak. W koncercie wystąpili nasi przyjaciele: Koło taneczne z ZSG w Trąbczenie, Koło taneczne ze SP w Zagórowie i zespół wokalno-instrumentalny z Gimnazjum w Zagórowie. Dziękujemy wykonawcom za wzięcie udziału w konkursie i dołączenie się do tak szczytnego celu.
I.B.
XVIII Festiwal Kolęd i Pastorałek w Żegocinie
8 stycznia 2017 r. odbył się XVIII Festiwal Kolęd i Pastorałek w Żegocinie. Dom Kultury w Zagórowie reprezentował młody wokalista Wiktor Jabłoński, śpiewając pastorałkę „Gwiazdeczka”, którą wyśpiewał sobie II miejsce w swojej kategorii. Otrzymał również nagrodę specjalną za wizerunek medialny od Telewizji Niezależnej Victoria TV. Serdeczne podziękowania dla p. Moniki – mamy Wiktora, przygotowanie rekwizytu do występu.
I.B.
Koncert Kolęd w Słupcy
6 stycznia 2017 r. odbył się w Domu Kultury w Słupcy Koncert Kolęd. Wśród wykonawców koncertu była Martyna Kuzak, która na co dzień uczęszcza na zajęcia wokalne do MGOK w Zagórowie. Do projektu zaprosił ją p. Krzysztof Herian, który był pomysłodawcą koncertu. Martyna wspólnie z koleżanką zaśpiewała kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Gratulujemy wszystkim wykonawcą i życzymy kolejnych takich ciekawych projektów.
I.B.