Wydarzenia 2007 - 2015
Wydarzenia » Wydarzenia 2007 - 2015
ROK 2015
Sylwester z TVP 2
Choć od Sylwestra minęło już kilka dni warto podkreślić ciekawą w tym roku formę , która umożliwiła oglądanie na żywo transmisji telewizyjnej. I mimo przenikającego chłodu dziękujemy wszystkim , którzy przybyli na zagórowski rynek i bawili się razem z nami. A warto było przyjść choćby zobaczyć wspaniały pokaz sztucznych ogni, który co roku jest główną atrakcją Sylwestra.
Podsumowanie roku 2015 w zagórowskim Kinie
Drodzy Kinomaniacy!
Rok 2015 w naszym Kinie dobiegł już końca. „Władca pierścieni”, którego mogliśmy zobaczyć podczas Nocnego Maratonu Filmowego, był ostatnim tytułem tego roku. Jesteśmy z Was dumni, że tak często i licznie nas odwiedzaliście. W roku 2014, nasze kino odwiedziło 5864 widzów. W tym, aż 9019 !!! Przy 66 tytułach i 556 seansach, daje to średnią 136,65 widza na tytuł i 16,22 widza na seans filmowy. Oczywiście należy podkreślić, że wysoką frekwencje w dużej mierze zawdzięczamy szkołom, które tak licznie nas odwiedzały, za co im serdecznie dziękujemy. A mowa tu o szkołach w Zagórowie, Trąbczynie, Wrąbczynkowskich Holendrach, Łukomiu, Rzgowie, Lądku, Lisewie, Grabienicach, Gizałkach, Ciążeniu, Pyzdrach, Tomicach i Wierzchach.
Poniżej lista 10 najchętniej oglądanych filmów w naszym Kinie w mijającym 2015 roku.
1. 722 widzów – „50 twarzy Greya”
2. 706 widzów – „Listy do M. 2”
3. 566 widzów – „Święty Mikołaj dla wszystkich”
4. 489 widzów – „Disco polo”
5. 408 widzów – „Paddington”
6. 325 widzów – „Ups! Arka odpłynęła”
7. 322 widzów – „Szybcy i wściekli 7”
8. 320 widzów – „Wkręceni 2”
9. 303 widzów – „Baranek Shaun”
10. 301 widzów – „Rabusie fistaszków”
Jak nie trudno zgadnąć, podczas ustalania repertuaru kinowego mamy na uwadze przede wszystkim to, czy film przyniesie zysk. Staramy się jednak dobierać filmy tak, by każdy wyszedł z naszego kina zadowolony. Prym wiodą oczywiście bajki i polskie produkcje, co jest zrozumiałe, ale na brak ambitnych filmów nie można było w tym roku narzekać. Mogliśmy obejrzeć tytuły nominowane do oscarów np.: „Whiplash”, „Snajper”, „Niezłomny”, „Gra tajemnic”, „Selma”, czy wreszcie nagrodzony oscarem polski film pt. „Ida”.
Nie pozostaje nam już nic, jak zachęcić Państwa do odwiedzenia naszego Kina w 2016 roku. Styczeń i luty „pękają” od polskich produkcji, które w naszym kinie będą miały swoje premiery. Przyjdźcie, bo naprawdę warto! .
P.Ł.
Pierwszy Nocny Maraton Filmowy w naszym Kinie
29 grudnia o godz. 19:00 wystartował pierwszy Nocny Maraton Filmowy w naszym Kinie. Widzowie mogli zobaczyć trylogię „Władcy pierścieni” w wersjach reżyserskich. Na sali zasiadło 61 osób, co jak na pierwsze takie przedsięwzięcie w naszym Kinie, jest dobrym wynikiem. Widzowie zaopatrzyli się w koce i wygodne ubrania, dzięki czemu czuli się jak w domu. Aby podtrzymać tę przyjazną atmosferę, w przerwach między filmami można było skorzystać z bufetu kawowego, a nawet odgrzać sobie posiłek w kuchence mikrofalowej. Ostatni seans zakończył się o godz. 7:00. Następny maraton odbędzie się prawdopodobnie w okolicach Wielkanocy.
Maraton został zorganizowany przy współpracy z KinAds. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania p. Basi Michalczuk – Specjaliście ds. Projektów Specjalnych, za miłą współpracę i pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że na następnym maratonie filmowym, nie obędzie się bez dostawek.
P.Ł.
Koncert świąteczny w wykonaniu SOM w Koninie
27 grudnia 2015r. odbył się w Domu Kultury w Zagórowie Koncert Świąteczny w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego w Koninie z filią w Zagórowie. I chociaż od tego koncertu minęło już trochę czasu to warto o nim wspomnieć ze względu na jego ciepły świąteczny nastrój. Dzieci, młodzież i dorośli uczestnicy koncertu zaprezentowali program składający się z kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. W koncercie wzięły też udział dwie solistki z Gok-u : Martyna Kuzak i Natalia Wieczorek ( instruktor p. Iwona Bętkowska) oraz Weronika Radniecka i Amelka Tulikowska ( instruktor p. Mariusz Urbaniak). A niespodzianką występów artystycznych był pokaz muzyczny Sygnalistów Myśliwskich z Konina. Opiekunami i organizatorami koncertu byli instruktorzy p. Andrzej Przespolewski i p. Piotr Kwiecień, konferansjerem p. Paweł Jackowski a akompaniatorem p. Sławek Kluczewski. Dziękujemy wszystkim za koncert, życzymy wielu udanych prób i czekamy na kolejne koncerty.
I.B.
Koncert świąteczny "Świeć gwiazdeczko, mała świeć..."
20 grudnia 2015 r. odbył się w Domu Kultury koncert świąteczny „Świeć gwiazdeczko mała świeć…”. W koncercie wystąpiły wszystkie cztery grupy taneczne i soliści, Były kolędy, pastorałki, piosenki o tematyce zimowej. Publiczność dopisała, a dzieci wyglądały cudownie w tych pięknych strojach, tak uśmiechnięci i weseli na scenie. Wszystkie zaprezentowały się profesjonalnie, a p. Iwona była dumna ze swoich podopiecznych, bo dzieci włożyły w swoje występy dużo pracy i serca. Dziękujemy pracownikom Domu Kultury p. Emilii Harmacińskiej, p. Jackowi Burdzie i p. Piotrowi Łakomiakowi za pomoc w organizacji koncertu. Dodam, że na koncert przybył również Mikołaj w osobie p. Łukasza Parusa – dyrektora MGOK, który dla wszystkich dzieci ufundował paczki.
I.B.
Spotkanie opłatkowe Klubu Seniora
16 grudnia odbyło się w restauracji RETRO w Zagórowie spotkanie opłatkowe członków KLUBU SENIORA, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. W wigilijnej wieczerzy uczestniczyło 49 osób, wśród których byli zaproszeni goście: Joanna Mięta, Sekretarz Miasta i Gminy Zagórów reprezentująca Burmistrza Wiesława Radnieckiego, ks. Adam Czechorowski, proboszcz parafii Zagórów, były dyrektor MGOK Stanisław Przydryga wraz z małżonką oraz Sylwia Przybyła, asystentka europoseł Krystyny Łybackiej. Seniorzy i goście tradycyjnie połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Oprócz kosztowania wigilijnych potraw śpiewano kolędy przy akompaniamencie lokalnego artysty Jana Heriana. Zarząd KLUBU SENIORA zapowiada organizację w połowie stycznia zebrania walnego. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Ł.P.
Konkurs plastyczny
17 grudnia miało miejsce w MGOK uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ" oraz rozdanie nagród i wyróżnień. Wpłynęło ponad 80 prac wykonanych różnymi technikami. Kartki świąteczne można oglądać w sali konferencyjnej na wystawie pokonkursowej, zorganizowanej przez instruktora ds.plastyki MGOK Emilię Harmacińską. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe i wymagały niesamowitej pracy i pomysłowości w ich przygotowaniu, zarówno od najmłodszych uczestników konkursu, jak i najstarszych. Autorzy prac ustawili poprzeczkę tak wysoko, że trudno było wybrać najlepsze i najładniejsze kartki świąteczne.
Konkurs oceniany był w sześciu kategoriach: osoby niepełnosprawne, przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne i osoby dorosłe.
Osoby nagrodzone to: Damian Płuciennik z OREW w Michalinowie Oleśnickim, Marta Grzeszczak z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie, Cezary Wiatrowski z Szkoły Podstawowej w Zagórowie, Magdalena Rojewska z Szkoły Podstawowej w Łukomiu,Wiktoria Dżumak z Gimnazjum w Zagórowie, Katarzyna Grzelak z Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie. Osoby wyróżnione to: Marcin Markiewicz i Kacper Izdebny z OREW w Michalinowie Oleśnickim, Cezary Stachowski, Alicja Waszak i Agnieszka Owsińska z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie, Paulina Siuba, Marta Harmacińska, Kamila Jeżak z Szkoły Podstawowej w Łukomiu oraz Alicja Kulczyńska z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Trąbczynie, Mateusz Woźniak i Krystian Jankowski z Gimnazjum w Zagórowie, Adam Kwaśniewski z OREW w Michalinowie Oleśnickim oraz Karolina Rakowska z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Trąbczynie, Danuta Rusak z Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, Natalia Sobolewska i Michalina Gośka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie oraz Tomasz Michalak z OREW w Michalinowie Oleśnickim.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie plastycznym. Życzymy Wesołych Świąt!
E.H.
Przygotowanie do koncertu
Już od kilku tygodni trwają przygotowania koła wokalnego i grup tanecznych działających w Domu Kultury do Koncertu Świątecznego. Będą kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej i zimowej .Grupy taneczne również zaprezentują nam ciekawe układy przygotowane specjalnie na tę okazję. A ciekawe czy do dzieci zawita Mikołaj? Serdecznie zapraszamy na kolejne świąteczne spotkanie z muzyką i tańcem tym razem w wykonaniu najmłodszych artystów. Do zobaczenia w niedzielę 20 grudnia 2015 r. o godz. 15.00
I.B.
Spotkanie autorskie z poetką i pisarką Gittą Rutledge
29 listopada odbyło się w sali kinowo-widowiskowej MGOK spotkanie autorskie z pisarką i poetką Gittą Rutledge. Artystka zaprezentowała wraz z gitarzystą Karolem Olejniczakiem program poetycko-muzyczny, składający się z barwnych opowieści o życiowych perypetiach, m.in. w Ameryce Północnej. Poetka opowiadając o swoim życiu, poruszyła także takie zagadnienia, jak Holokaust, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata czy ścieranie się wartości dobra ze złem. Nie zabrakło również czytania wierszy i fragmentów prozy. Uczestnicy wieczoru poetyckiego mieli możliwość nabycia ostatniej autobiograficznej książki Gitty Rutledge pt. „Podróż przez życie”.
Poniżej prezentujemy biogram pisarki.
Gitta Rutledge urodziła się na pograniczu Europy i Azji w Czelabińsku na Uralu. Została wychowana w religii katolickiej, ale otwarcie mówi i pisze o swoich polsko – żydowskich korzeniach. W czasie wojny jej cała rodzina ze strony ojca została zamordowana w obozie koncentracyjnym w Bełżcu. W 1972 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, w których mieszkała 37 lat. Zaczęła pisać w Nowym Jorku na Manhattanie. Aktualnie jest autorką siedmiu książek. Zadebiutowała w 2008 roku zbiorem poezji „Labirynt”. Od tego czasu na rynku wydawniczym ukazało się kilka kolejnych książek lirycznych jej autorstwa: „Fascynacje”, „ Zwierzenia”, „Namiętności”, „Pomiędzy kroplami” oraz 120 – stronicowa barwnie ilustrowana „Wśród przyjaciół” (dla dzieci) . Najnowsza powieść autobiograficzna nosi tytuł „Podróż przez życie” i odsłania perypetie i meandry życia pisarki. Utwory autorstwa Gitty Rutledge ukazały się w almanachu „Oswajanie Zmierzchu”. Pojawiają się również w gazetach lokalnych i najróżniejszych periodykach („Quo Vadis?”, ”Horyzonty”, „Gazeta Kulturalna”, „Listy z daleka”, „Okolica Poetów”, „Metafora”, „Miasteczko Poznań”, „Arena”, „ Spojrzenie”, „ Myśl Literacka” „Gazeta Polska” – wydawana w Nowym Jorku , „Pamiętnik Literacki”- wydawany w Londynie). Poetka należy do trzech Związków i Stowarzyszeń Pisarzy Polskich z siedzibami w Londynie, Malmö i Chicago.
Ł.P.
"Ognik i choinkowe marzenie"
„Z iskierki ogniska, co w kominku parska,
zbudzi się duszek, co życie w małe drzewko tchnie,
z garnka cicho kipi mleko, słychać głos zegarka.
- Tik tak- już blisko, noc gwiazdkę na nieboskłon śle.
A przy barwnym, sutym stole, w świetle świeczek i witraży,
stoi drzewko, leśny świadek Magii, co się tu wydarzy....”
Takie motto towarzyszyło przedstawieniu pt: „Ognik i choinkowe marzenie”, które zostało zaprezentowane w Domu Kultury 15 grudnia 2015r. W świątecznej zawierusze łatwo zapomnieć jaka jest prawdziwa istota Świąt Bożego Narodzenia. W przedstawieniu aktorzy przybliżyli dzieciom w cudowny sposób co najważniejsze jest w tym szczególnym okresie. Była to baśń z morałem, która choć na chwilę odwróciła uwagę dzieci od upominkowego szaleństwa, podkreślając radość płynącą z ciepła domowego ogniska.
Przedstawienie obejrzały dzieci z Trąbczyna, Łukomia i SP w Zagórowie gratisowo jako prezent mikołajkowy, ponieważ grupy te często uczestniczą w seansach filmowych i koncertach.
I.B.
Seniorzy ukończyli „Komputer Seniora”
10 grudnia członkowie KLUBU SENIORA, działającego przy MGOK, ukończyli kurs z zakresu obsługi komputera zatytułowany „Komputer Seniora”. Lekcje komputerowe wraz z innymi formami zajęć dla seniorów (spotkania z ratownikiem medycznym, fizjoterapeutą, dietetykiem, policjantem i strażakiem) zostały ufundowane przez europoseł Krystynę Łybacką.
Spotkania koordynowała asystentka parlamentarzystki Sylwia Przybyła. Zajęcia informatyczne poprowadził Paweł Szczepankiewicz, informatyk pracujący w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie. Odbyły się cztery półtoragodzinne lekcje (26,3.11-3,10.12), podczas których „klubowicze” uzyskali wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą obsługi komputera. Komputer nie jest już straszny dla seniorów. Potrafią m.in. korzystać z Internetu, edytora tekstu, jak również zakładać foldery i kopiować dane.
Członkowie KLUBU SENIORA wraz z dyrektorem MGOK serdecznie dziękują europoseł Krystynie Łybackiej i asystentce Sylwii Przybyle za zorganizowanie interesujących i inspirujących form zajęć i spotkań.
Ł.P.
14.12.2015 r., Kogel Mogel
Niech się zacznie gawęda
o Bożym Narodzeniu
i pierwszej gwiazdki śledzeniu
wśród świątecznej krzątaniny
przed wigilią u rodziny”.
„Wśród nocnej ciszy niech nas każdy usłyszy” – taki tytuł nosiło kolejne spotkanie z cyklu Artystyczny Kogel Mogel .Aby nie zapomnieć o istocie Świąt Bożego Narodzenia ,artyści wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „ŁANY” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zabrali dziecięcą widownię na tradycyjne kolędowanie. Wykonane kolędy i pastorałki przywołały magię świąt i wprowadziły dzieci w temat dawnych obrzędów oraz zwyczajów Bożonarodzeniowych. W koncercie wzięły udział dzieci ze SP w Łukomiu i SP w Zagórowie. Kolejne spotkanie w lutym.
I.B.
"Koncert z okazji narodzin"
13 grudnia 2015r. gościliśmy na scenie zagórowskiego Domu Kultury zespół Burda Band wraz z Przyjaciółmi z niecodziennym koncertem świątecznym. Młodzi i utalentowani artyści przygotowali specjalnie na tę okazję cudowną ucztę dla ducha na te zbliżające się święta, wykonując znane kolędy w nowych , profesjonalnych aranżacjach. Nie zabrakło również pastorałek i piosenek świątecznych , które często słyszymy w okresie świątecznym. Koncert zgromadził oprócz rodzin i znajomych tylu słuchaczy, że widownia dosłownie pękała w szwach. A to świadczy tylko o tym , że lubimy i chcemy słuchać kolęd . Wykonawcami byli: Karolina Dziduch, Daria Wardęcka, Maria Czerniak, Daniel Przybylski, Damian Kucharski, Kamil Burda, Hubert Szkudlarek. Cieszymy się, że mimo wielu obowiązków znaleźli czas i mogli przygotować dla nas tak wspaniały koncert. Życzymy im samych radości na czas świętowania i czekamy na kolejne koncerty.
I.B.
Trzeci wyjazd do Drezna
W sobotę 12 grudnia odbyła się trzecia wycieczka do Drezna, zorganizowana przez zagórowski MGOK i pilota Przemysława Waszaka. W przedświątecznych wojażach po drezdeńskiej starówce i bożonarodzeniowym jarmarku Striezelmarkt (28.11, 5.12 i 12.12) wzięło udział 142 wycieczkowiczów. Spacery po mieście, degustacja potraw i napitków oraz zakupy wprowadziły nas w iście świąteczny nastrój. Zapach i smak grzanego wina, intensywnie aromatyczne pierniki, przepiękne świetliste dekoracje, a przede wszystkim doborowe towarzystwo na długo pozostaną w naszej pamięci.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom wycieczek. Prawdopodobnie w przyszłym roku pojedziemy do Pragi i Rzymu. Już dziś serdecznie zapraszamy! Wesołych Świąt! Fot.Ewa Eicke
Ł.P.
Koncert "Schpil, klezmer, schpil..."
10 grudnia w naszym Domu Kultury miało miejsce poetycko-muzyczne spotkanie z piosenką i anegdotą żydowską „ Schpil, klezmer, schpil…”z udziałem Izabelli Tarasiuk- uczennicy ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Wraz z nią na scenie wystąpili: Janusz Andrzejewski prowadzący słowo i opowiadający anegdoty, Katarzyna Klebba- grająca na skrzypcach oraz Dawid Troczewski- grający na pianinie.
„Schpil, klezmer, schpil…”było spotkaniem z piosenką żydowską śpiewaną w języku jidysz, hebrajskim i polskim w wykonaniu czarującej i charyzmatycznej Izabelli Tarasiuk.
Wieczór ten składał się z pereł bogatego dziedzictwa żydowskiej piosenki przeplatanej anegdotami i opowieściami przywołującymi dawno odeszłe, pełne swoistego uroku historie. Do wspólnej zabawy i konwersacji porywał publiczność prowadzący słowo Janusz Andrzejewski. Podczas opowiadanych przez niego dykteryjek na sali wybuchały salwy śmiechu oraz padały gromkie brawa. Niektórzy z widzów byli rozbawieni do łez. Pieśni, które śpiewała Izabella Tarasiuk, przyobleczone były w słowną historię czyjegoś życia, do tekstów m.in. Mordechaja Gebirtiga, Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana i muzyki Aleksandra Olszaneckiego i Leopolda Kozłowskiego. Dotykały one ważnych spraw, takich jak radość istnienia, wspomnienie rodzinnego domu, miłość i rozstanie. Mogliśmy usłyszeć m.in. „Gdybym był bogaczem” z musicalu „ Skrzypek na dachu”, „Rebekę”, „Bei mir bistu sheyn”, „ Grajmy Panu” Zygmunta Koniecznego czy „ Hava Nagila” i inne. Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli seniorzy z Pyzdr oraz wielbiciele kultury żydowskiej.
Przez uczestnictwo w koncercie zostaliśmy zaproszeni do świata pełnego wzruszeń i uśmiechu. Spotkanie to na długo pozostanie w pamięci.
E.H.
Zajęcia artystyczne
7 grudnia 2015r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Artystyczne spotkania z mamą i tatą „dla dzieci 2 i 3 letnich. Na początku dzieci miały warsztaty plastyczne przygotowane przez plastyczkę Emilię Harmacińską , na których wykonały choinki ozdobione bombkami. Dzieci ćwiczyły umiejętności wycinania, malowania, przyklejania oczywiście z pomocą swoich mam. Po zajęciach plastycznych zaczęły się wspólne zabawy przy muzyce połączone z elementami rytmiki, zumba dla maluchów, które poprowadziła instruktorka Iwona Bętkowska. Całość zajęć trwała godzinkę, ale był to wystarczający czas, aby zainteresować i zabawić maluchy. Zajęcia te będą odbywały się raz w miesiącu i o kolejnym poinformujemy.
I.B.
Zbiórka dla Grzegorza
W sobotę podczas jubileuszowego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów zbieraliśmy pieniądze na leczenie naszego przyjaciela Grzegorza Kopaczewskiego, który zmaga się z poważną chorobą. Inicjatorką zbiórki była radna Rady Miejskiej Zagórowa Małgorzata Kopaczewska (zbieżność nazwisk przypadkowa). Grzegorz w trakcie koncertu dyrygował orkiestrą, co sprawiło mu niebywałą przyjemność. Niewykluczone, że zacznie uczyć się gry na wybranym instrumencie. Kto wie, może w przyszłości zasili szeregi Zagórowskiej Orkiestry? Dzisiaj rano przeliczono komisyjnie zebrane pieniądze. W skład komisji weszli: radna Małgorzata Kopaczewska, dyrektor MGOK Łukasz Parus, instruktor ds. plastyki w MGOK Emilia Harmacińska oraz mama Grzegorza Barbara Kopaczewska. Dzięki Państwa hojności zebraliśmy 1095,00 PLN. Za tę sumę Grzegorz pojedzie w ferie na turnus rehabilitacyjny do Ustki. Chłopak otrzymał jeszcze jeden prezent. Zbieracz i pasjonat antyków Bogdan Konieczny podarował Grzegorzowi własnoręcznie wykonaną batutę w unikatowym etui, na którym widnieje napis o następującej treści:„Batuta MAESTRO GRZEGORZA KOPACZEWSKIEGO, który dyrygował Orkiestrą Reprezentacyjną Miasta Zagórów dnia 05.12.15. Wykonał Bogdan Konieczny”. Jeszcze raz dziękujemy darczyńcom! Życzymy Grzegorzowi dużo zdrowia i udanych ferii nad Bałtykiem!
Ł.P.
115-lecie Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów
5 grudnia 2015r. na zagórowskiej hali miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Działająca przy Domu Kultury Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów obchodziła jubileusz 115-lecia istnienia. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, osoby duchowne, dyrektorzy i kierownicy szkół, instytucji i zakładów pracy. Specjalne zaproszenia były skierowane do byłych kapelmistrzów zagórowskiej orkiestry, instruktorów, byłych tamburmajorek i wszystkich osób związanych dawniej z orkiestrą. To właśnie oni tworzyli niegdyś orkiestrę i dzięki ich pracy i zaangażowaniu duch orkiestry jest nadal żywy i inspiruje młode pokolenie do dalszej pracy. Bardzo ciekawą prezentację o losach orkiestry od momentu jej powstania przedstawiła Natalia Graczyk, która od dwunastu lat jest członkiem orkiestry i gra na trąbce. Po wspaniałym koncercie nastąpiły ciepłe i serdeczne podziękowania dla kapelmistrza p. Marcina Skuratowicza od wielu przyjaciół orkiestry. Wyjątkową solistką mogła pochwalić się orkiestra, a mianowicie p. Dominiką Grzelak ,która urzekła widownię pięknym wykonaniem piosenki: „The Power Of Love” z akompaniamentem orkiestry. Na zakończenie był okolicznościowy tort dla wykonawców i publiczności. Życzymy orkiestrze dalszych sukcesów i już czekamy na kolejne koncerty.
I.B.
Andrzejki w Klubie Seniora
Kolejne spotkanie Klubu Seniora odbyło się 25 listopada 2015r. pod hasłem „Zabawy Andrzejkowej’’ . Seniorzy przybyli odświętnie ubrani i w doskonałych humorach. Na początek było coś dla ciała, czyli smaczny obiadek , po nim kawka i ciasteczko no i zaczęły się jak na porządną imprezę przystało tańce. A do tańca przygrywał jak zawsze p. Jan Herian i tu podziękowania dla p.Janka za uświetnienie tego spotkania. Impreza trwała do późnego wieczoru, a seniorzy zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu już zaplanowali spotkanie świąteczne na 17 grudnia.
Ł.P.
Zajęcia z obsługi komputera dla seniorów
W środę członkowie KLUBU SENIORA uczestniczyli w drugich zajęciach z obsługi komputera. Tym razem sprawdzali wiedzę w praktyce.
Ł.P.
15-lecie Chóru Quarta
21 listopada 2015r. w Domu Kultury w Zagórowie miała miejsce niezwykła uroczystość. Męski chór Quarta świętował swój 15- letni jubileusz. Powstał w 1974r. z inicjatywy Henryka Burdy, a po jego śmierci w 1991r. chór zawiesił działalność aż do 2000r. , gdy zagórowscy śpiewacy postanowili go reaktywować . Prezesem chóru został p. Andrzej Słowiński a opieką artystyczną zajął się p. Waldemar Matuszak. W koncercie jubileuszowym wzięli udział również przyjaciele , z którymi na codzień chór współpracuje. A mianowicie: Koniński Zespół Akordeonowy pod kierownictwem p. Ryszarda Piotrowskiego, Koniński Zespół Smyczkowy ADLIBITUM, którego kierownikiem artystycznym jest p. Mirosław Grzanka oraz p. Katarzyna Zawada, która prowadzi chór Cantare z Żegocina , a koncert jubileuszowy uświetniła swoim śpiewem. Nie zabrakło również występu „Kapeli Podwórkowej z Zagórowa”, którą w części również tworzą członkowie chóru. Na zakończenie koncertu odbyło się wręczenie pamiątkowych statuetek jako podziękowanie za dotychczasowy dorobek artystyczny i podziękowania płynące od wielu osób zaproszonych na to wyjątkowe wydarzenie. A chórzyści już zaprosili na kolejny jubileusz za 5 lat.
I.B.
24.11.2015 r. Kogel Mogel
- Pytam wszystkich kawalerów.
Porfavor- proszę damy
-mówcie, gdzie jest on schowany!
Bez sombrero wszak mariachi
moc muzyczną swoją traci!
Pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie dzieci ze SP w Zagórowie i Łukomiu z muzycznym i Artystycznym Koglem Moglem pt: „ La Fiesta Mexicana”. Niczym desperado z tajemniczym futerałem pojawili się na scenie prawdziwi mariachi z Vera Cruz, aby przy pomocy tradycyjnych instrumentów snuć swoją barwną i wciągającą opowieść o pełnym temperamentu meksykańskim folklorze. A już kolejne spotkanie 14 grudnia o tematyce świątecznej.
I.B.
XX BIESIADA ZESPOŁÓW CHÓRALNYCH
Pod takim hasłem odbyła się po raz XX w Strzałkowie Biesiada Zespołów Chóralnych, w której uczestniczył chór mieszany Cantabile z MGOK w Zagórowie, którego dyrygentem jest p. Aleksandra Koronkowska. Chórzyści wzięli udział w uroczystej mszy świętej z okazji święta patronki chórów i orkiestr - św. Cecylii, a później zaprezentowali trzy utwory. W drugiej części biesiady wszystkie chóry (do Strzałkowa przybyło aż 11 chórów) zostały zaproszone do Domu Kultury w Strzałkowie na wspólne muzykowanie. Wspólne biesiadowanie zakończyło się wykonaniem Ballady biesiadnej, której poniższe słowa wszystkim zostaną w pamięci co najmniej do następnej biesiady: „O jak dobrze i jak pięknie być dziś razem – to jest szczęście! O jak dobrze i jak pięknie wspólnie razem – warto być!”
L.L.
Święto Niepodległości 2015
Tegoroczne Święto Niepodległości obchodzono w Zagórowie „na bogato”. Miasto odwiedził Marszałek Józef Piłsudski, grała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów, śpiewali artyści z chóru CANTABILE i Koła Wokalnego oraz integrowano się przy żołnierskiej grochówce. Ponadto większość wróciła do domu z pięknym, ręcznie wykonanym patriotycznym kotylionem.
Świętowanie rozpoczęła zbiórka przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Pracownicy MGOK oraz młodzież przyczepiali zebranym kotyliony, zrobione przez dzieci z Koła Plastycznego pod okiem instruktor ds. plastyki Emilii Harmacińskiej i uczniów Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Potem nastąpił przemarsz do kościoła parafialnego. Uroczystą mszę świętą poprzedził występ chórzystów CANTABILE pod dyrygenturą Aleksandry Koronkowskiej. Artyści zaprezentowali znane pieśni patriotyczne. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej lokalnych patriotów poległych za wolność ojczyzny. Następnie podjechała bryczka (dzięki uprzejmości Henryka Byczyńskiego z Lądku, w roli woźnicy Jan Krygier ze Słupcy), do której wsiadł Marszałek Józef Piłsudski (Wiktor Zieliński, uczeń klasy II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie). „Wódz” jechał z dystynkcją za pochodem i pozdrawiał rodaków.
Dalsza część obchodów miała miejsce na Dużym Rynku. Tradycyjnie oddano cześć i pamięć miejscowym patriotom przy Pomniku Niepodległości. W kolejnej części nastąpiło przemówienie Marszałka, który przekazał mieszkańcom gminy Zagórów wskazówki, jak powinni postępować i traktować Rzeczypospolitą:- Podzielę się z Wami pewną retrospekcją. W dzieciństwie moim ciągle szeptano mi w uszy tzw. mądre przysłowia: „Nie dmuchaj pod wiatr!”, „Głową muru nie przebijesz!”, „Nie porywaj się z motyką na słońce!” Doszedłem potem do wniosku, że silna wola, energia i zapał mogą te właśnie zasady złamać. I obecnie, kiedy stoimy wobec wielkich zadań dalszej budowy Państwa Polskiego, właśnie potrzeba nam ludzi, którzy potrafią tej starej mądrości, tym starym przysłowiom się przeciwstawić- mówił Piłsudski.
Ponownie pojawiły się akcenty muzyczne. Martyna Kuzak i Natalia Wieczorek, członkinie Koła Wokalnego prowadzonego przez instruktor Iwonę Bętkowską, zaśpiewały pieśni skłaniające do refleksji na temat patriotyzmu. Nie da się ukryć, że piosenka „Kocham wolność” z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni wzruszyła słuchaczy. Muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów pod dyrygenturą Marcina Skuratowicza również zagrali kilka utworów. Dźwięk orkiestry złożony z brzmień wielu instrumentów niósł się echem po zagórowskich uliczkach i podkreślał uroczysty charakter państwowego święta.
Święto Niepodległości zwieńczyła pyszna grochówka ufundowana przez Burmistrza Zagórowa Wiesława Radnieckiego.
Uroczystość przygotowali: MGOK, Burmistrz Wiesław Radniecki, Urząd Miejski, Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Dyrektor MGOK Łukasz Parus dziękuje wychowankowi ZSP Wiktorowi Zielińskiemu za profesjonalne wcielenie się w postać Marszałka Piłsudskiego. Specjalne słowa podziękowania kieruje do Członka Zarządu Rady Powiatu Słupeckiego Stefana Zielińskiego za zaangażowanie i nieocenioną pomoc w skompletowaniu stroju Marszałka.
Ł.P.
"Maryla Show"
8 listopada odbył się w Domu Kultury koncert pt: „Maryla Show” a jego wykonawcami byli soliści z Koła Piosenki pod kierunkiem p. Iwony Bętkowskiej. W programie pojawiły się znane i nieznane piosenki Maryli Rodowicz takie jak: Kolorowe jarmarki, Cyrk nocą, Niech żyje bal, Jadą wozy kolorowe, Remedium, Małgośka, Damą być, Do łezki łezka. Jak zawsze dopisała zagórowska publiczność , która z wielką ochotą nuciła te znane od lat przeboje. Dzieciaki po koncercie zajadały pizzę ufundowaną przez p. Łukasza Parusa, a rodzice spotkali się przy okazji na wspólnej kawie. To listopadowe popołudnie minęło w ciepłej i rodzinnej atmosferze , a widzowie wracając do domu na ustach mieli jeszcze słowa: „Niech żyje bal ! Bo to życie to bal jest nad bale . Niech żyje bal ! Drugi raz nie zaproszą nas wcale. Orkiestra gra! Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte! Dzień warty dnia! A to życie zachodu jest warte!”
I.B.
Spotkanie seniorów z policjantem i strażakiem
5 listopada odbyły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie kolejne wykłady dla członków Klubu Seniora. Prelekcje-sponsorowane przez europosłankę Krystynę Łybacką i koordynowane przez Sylwię Przybyłę- zaprezentowali Dariusz Nowicki, starszy aspirant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, oraz Adam Kruszyński, młodszy ogniomistrz z słupeckiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Tematyka obu wystąpień dotyczyła bezpieczeństwa.
Strażak Adam Kruszyński zwrócił uwagę seniorów na właściwe użytkowanie urządzeń grzewczych i instruował, jak należy postępować w momencie pożaru. Ponadto objaśniał funkcjonowanie czujników gazu i dymu.
Policjant Dariusz Nowicki omówił najpopularniejsze metody, którymi posługują się złodzieje, np. „ na wnuczka” czy „na szklankę wody”. Dawał wskazówki, jak należy zachować się w danej sytuacji i unikać zagrożeń ze strony przestępców. Pod koniec wykładu miała miejsce projekcja krótkiego filmu, przyniesionego przez funkcjonariusza policji, obrazującego podstępną działalność złodziei, niejednokrotnie działających w grupie. Prelegenci wręczyli seniorom książeczki dotyczące bezpieczeństwa oraz odblaskowe przypinki. Po pamiątkowej fotografii zebrani udali się na poczęstunek przygotowany przez pracowników MGOK.
19 listopada o godz. 15.00 odbędą się zajęcia z obsługi komputera. Członkowie Klubu Seniora, dzięki uprzejmości dyrektora Marka Kujawy, będą poznawać arkana informatyki w pracowni komputerowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
Ł.P.
Przedstawienie dla dzieci
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wraz z Akademią Wyobraźni z Wrocławia po raz kolejny rozpoczęły działanie z zakresu edukacji teatralnej. Zaproponowali niezwykłą ofertę Wędrownego Teatru Lalkowego, który spotkał się z dużym zainteresowaniem i wspaniałym odbiorem dziecięcej widowni. Do Zagórowa aktorzy przyjechali z przedstawieniem pt: „ O Ignasiu ,który nie lubił szkoły’’ , którego reżyserem jest p. Paweł Pawlik , a na scenie pojawili się p. Piotr Kochanowski i p. Jarosław Paczyński. Była to emocjonująca bajka teatralna o Wielkich Wagarach! Tytułowy bohater postanowił uciec ze szkoły, wyruszając w pełną przygód wędrówkę, która zaprowadziła go ....prosto do szkolnej biblioteki. Wielkie emocje , jakie wzbudziło to widowisko , znajdują ujście w radosnym rozwiązaniu wszystkich konfliktów. W widzach wyzwala się pozytywny stosunek do szkoły i książek, budzi się wiara we własne możliwości oraz chęć do szukania swoich mocnych stron. Przedstawienie było połączeniem mądrej dydaktyki z pełną przygód historią i nie było ani nudne ani pozbawione głębszej refleksji. Z tej oferty skorzystała grupa dzieci z Przedszkola i SP w Zagórowie oraz dzieci z grup tanecznych. Po spektaklu odbyły się warsztaty dla grupy teatralnej Fantazjana , podczas których dzieci uczyły się animacji lalek i tworzyły własne bajki. A już w grudniu zaprosimy dzieci na przedstawienie o tematyce świątecznej.
I.B.
Malowanie za pomocą gąbki
Zajęcia plastyczne cieszą się co raz większym zainteresowaniem. Jest nas już jedenastu. Podczas ostatniego spotkania dzieci malowały farbami za pomocą gąbki. Praca ta sprawiła im niesamowitą frajdę, a jej efekty będzie można obejrzeć na wystawie w naszym Domu Kultury.
E.H.
Druga projekcja filmu w ramach CINEMATOGRAFU
30 października odbyła się w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie druga projekcja filmu w ramach CINEMATOGRAFU KLUBU FILMOWEGO MGOK ZAGÓRÓW. Lokalni miłośnicy X Muzy obejrzeli „Obywatela Kane’a” w reż. Orsona Wellsa, film uznawany za najlepszy w historii kina.
Oglądanie dzieła poprzedziła prelekcja Marty Kaźmierowskiej, dziennikarki tygodnika „Głos Słupcy” i jednej z inicjatorek powstania CINEMATOGRAFU. Prelegentka opowiedziała o Wellsie i jego nowatorskim jak na tamte czasy debiucie filmowym. Po projekcji, zgodnie z ustaleniami formy spotkań KLUBU FILMOWEGO, widzowie dzielili się przemyśleniami na temat „Kane’a” i interpretowali słowo „różyczka”, wypowiedziane przez bohatera tuż przed śmiercią.
Obraz Orsona Wellsa, pomimo, że liczy 74 lata, nadal skłania do refleksji na temat bogactwa, świata polityki, siły prasy, miłości, osobistego szczęścia i rodziny. Jego przesłanie jest ponadczasowe. Serdecznie zapraszamy pasjonatów starych dobrych filmów na kolejną projekcję. 4 grudnia (piątek) o godz. 18.00 będziemy analizować „Powiększenie” w reż. Michelangelo Antonioniego. WSTĘP WOLNY.
Ł.P.
Przygotowania do koncertu
Od kilku tygodni trwają przygotowania solistów z Koła Piosenki do koncertu ''Maryla Show''. Dzieci przyjęły tę propozycję trochę niepewnie , ale po wysłuchaniu kilku piosenek postanowiły podołać temu zadaniu. I tak ruszyliśmy ostro do pracy i już 8 listopada będzie można ocenić efekty na koncercie. Zapraszamy więc wszystkich do wysłuchania i pośpiewania znanych i nieznanych piosenek Maryli Rodowicz i do wspólnej zabawy.
I.B.
Zajęcia plastyczne
Na ostatnich zajęciach plastycznych dzieci wykonywały prace plastyczne inspirowane twórczością kubistów, m.in. G. Braque’a. Tematyką była jesienna wycinanka. Dzieci przedstawiły za pomocą form geometrycznych jesienne liście wykorzystując kontrast barw ciepłych i zimnych. Zachęcamy do obejrzenia efektów prac małych plastyków na wystawie w naszym Domu Kultury.
E.H.
Kolejne prelekcje dla członków KLUBU SENIORA
22 października odbyły się w sali kinowo-widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie dwa wykłady dla członków KLUBU SENIORA, wygłoszone przez fizjoterapeutkę Karolinę Zawal i dietetyczkę Marzenę Pałasz. Prelekcje są finansowane przez europosłankę Krystynę Łybacką. Koordynowaniem spotkań edukacyjnych zajmuje się asystentka parlamentarzystki Sylwia Przybyła.
Fizjoterapeutka poruszyła w wystąpieniu wiele kwestii dotyczących aktywności ruchowej. – Zwykły spacer i codzienna gimnastyka mogą korzystnie wpłynąć na kondycję, samopoczucie i postawę ciała. Ruchu nie zastąpi żadna tabletka- przekonywała. Pokazywała także, jak umiejętnie wykonywać ćwiczenia z użyciem piłki, gumy do rozciągania, krzesła czy ściany.
Specjalistka ds. żywienia uczyła seniorów m.in., jaką wiedzą kierować się podczas zakupów. Na prezentowanych slajdach omawiała zestawione produkty i ich kaloryczność.- Im krótszy opis na opakowaniu produktu spożywczego, tym lepiej. Unikajmy pożywienia z konserwantami i syropem glukozowym. Nie kupujmy napojów, które tak naprawdę składają się z wody i cukru, ale stuprocentowe soki. Zamiast chipsów i batoników na przekąskę, wybierajmy suszone owoce-doradzała.
Seniorzy dzięki zdobytej wiedzy z całą pewnością będą teraz prowadzić aktywniejszy tryb życia i kupować właściwe produkty. Kolejne wykłady odbędą się 5 listopada o godz.16.00. Tym razem z członkami zagórowskiego KLUBU SENIORA spotkają się policjant i strażak. Serdecznie zapraszamy.
Ł.P.
Artystyczny Kogel Mogel
był raz król co miał boleści.
Chcecie wiedzieć co bolało?
I co się z królestwem stało?
Siądźcie,każdy z was się zmieści,
a ja powiem , co się działo.....
Tak rozpoczęło się 19 października kolejne spotkanie w Domu Kultury z Artystycznym Koglem Moglem, w którym wzięły udział dzieci ze SP w Zagórowie i SP w Łukomiu. Było to przedstawienie muzyczne inspirowane znakomitym słuchowiskiem „ Król Bul”. To wciągająca , zabawna i mądra opowieść, pełna uroczych, chwytliwych piosenek, które bez wątpienia zachęcały do wspólnego śpiewania. Dzieci dowiedziały się przy okazji czym naprawdę jest teatr muzyczny ,kim jest inspicjent w teatrze i czy aktor musi umieć śpiewać. Dzieci bawiły się doskonale a kolejne spotkanie 16 listopada. Od tego roku szkolnego koncerty finansują trzy podmioty: GOK , SP w Zagórowie i SP w Łukomiu.
I.B.
Powstał CINEMATOGRAF KLUB FILMOWY MGOK ZAGÓRÓW
16 października powstał CINEMATOGRAF KLUB FILMOWY MGOK ZAGÓRÓW, który będzie działać przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie. Podczas inauguracji CINEMATOGRAFU obejrzano film w reż. Janusza Majewskiego pt. „Zaklęte rewiry” z genialnymi rolami 25-letniego wówczas Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego.
Celem powstania CINEMATOGRAFU jest oglądanie i popularyzowanie dobrych filmów. Lokalni miłośnicy X MUZY zamierzają spotykać się dwa razy w miesiącu i analizować dzieła należące do klasyki kina. Każdy może zaproponować film godny obejrzenia. Forma spotkań składa się z trzech punktów: prelekcji, projekcji i dyskusji. Udział w projekcjach jest bezpłatny. Oglądanie filmów w kilka osób dostarcza wielu wrażeń. Najpierw mamy okazję usłyszeć opowieść o danym dziele, a później po jego obejrzeniu dzielimy się refleksjami. Wspólne omówienie obrazu pozwala widzowi na dostrzeżenie większej ilości elementów. Indywidualne interpretacje wygłoszone na forum uzupełniają dzieło i skłaniają do dyskusji.
30 października członkowie CINEMATOGRAFU obejrzą i omówią film uznawany za najlepszy w historii kina, tj. „Obywatela Kane’a” w reż. Orsona Wellesa. Zapraszamy!
Ł.P.
Wykład eksperta ds. zdrowia Krzysztofa Mencla
15 października odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie wykład eksperta ds. zdrowia Krzysztofa Mencla pt. „Czy jesteśmy skazani na choroby?”. Współcześnie dużo mówi się o zdrowym stylu życia, zatem zaproszono do MGOK znawcę tematu, aby przybliżył mieszkańcom Gminy Zagórów i Powiatu Słupeckiego zagadnienia związane z właściwym odżywianiem i oddziaływaniem pożywienia na samopoczucie i zdrowie.
Krzysztof Mencel pochodzi z Zagórowa. Uczęszczał do zagórowskiej Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego. Ukończył studia ekonomiczne. Kilkanaście lat pracował w międzynarodowej korporacji, m.in. rok w Nowym Jorku. Od 20 lat pasjonuje się zdrowym stylem życia. Kilkakrotnie odwiedził Indie. Jest trenerem jogi, coachem zdrowia, ekspertem od zdrowej diety i naturalnej terapii. Udowadnia, że można się wyleczyć z różnych problemów zdrowotnych dzięki zmianie diety i aktywności fizycznej. Prowadzi szkolenia dla firm i osób fizycznych. Wydaje magazyn „E!stilo”, promujący zdrowie blisko natury.
Ekspert w trakcie prelekcji podzielił się informacjami, refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi odżywiania. Niektóre tezy zdziwiły audytorium, ale jednocześnie zaciekawiły. - Człowiek jest elektrownią, zatem powinien jeść tylko produkty wartościowe, dostarczające organizmowi energii. Najważniejszymi składnikami diety są: zboża, orzechy, owoce i warzywa. W 80 proc. dieta powinna składać się z tych właśnie produktów- mówił.- Należy wyeliminować cukier, który zakwasza organizm. Mięso i mleko także nie służą zdrowiu. Mięso jest bardzo długo trawione w jelitach. Ludzki organizm jest przystosowany do trawienia roślin, a nie mięsa. Jak wiemy, żeby zjeść mięso, musimy je najpierw przetworzyć, tj. ugotować czy upiec. Mleko natomiast jest potrzebne człowiekowi tylko w dzieciństwie, kiedy rośnie. Cenne składniki odżywcze znajdują się w różnego rodzaju kaszach oraz jajkach. Te produkty można jeść bez ograniczeń i nie należy bać się cholesterolu. Ten cholestreol jest nam potrzebny do życia. To cząsteczki wapnia przyczyniają się do zatykania tętnic, nie cholesterol- przekonywał.
Podczas wykładu licznie zgromadzona publiczność zadawała ciekawe pytania. Dotyczyły one m.in. spożywania smalcu, mąki, picia zielonej herbaty i wody.- Smalec nie jest za bardzo szkodliwy. Mąka jest niezdrowa. Zielona herbata ma dużo antyoksydantów, ale tak naprawdę powinno się, tak jak w Japonii, wylewać pierwszy napar, gdyż zawiera dużo kofeiny i niekorzystnych dla zdrowia substancji. Wodę należy pić w dużych ilościach, ponieważ wypłukuje toksyny z organizmu- mówił ekspert.
Po prelekcji dyrektor MGOK Łukasz Parus wręczył gościowi suweniry ufundowane przez burmistrza Zagórowa Wiesława Radnieckiego i MGOK. Krzysztof Mencel natomiast rozdał uczestnikom spotkania czasopismo „E!stilo”.
Okazuje się, że diet jest tyle, ilu dietetyków i lekarzy. Wykład Krzysztofa Mencla dał zebranym nowe spojrzenie na jedzenie i uzmysłowił, że tak naprawdę jesteśmy tym, co jemy. -Gdy jemy świeże i dobre produkty, nie chorujemy, mamy dużo energii i świetnie się czujemy. Natomiast, jak zjemy np. tłustą golonkę, to dobrze wiemy, że jesteśmy ociężali i senni, pobudzamy się później kawą… Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ta golonka jest trawiona przez wiele godzin, osłabia organizm i … zwyczajnie gnije w naszych jelitach- puentował coach zdrowia.
Ł.P.
Recital piosenki francuskiej „Francuska chanson francaise”
14 października odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie recital piosenki francuskiej „Francuska chanson francaise” z udziałem wybitnej wokalistki Justyny Bacz i zespołu. Artyści w 90-minutowym koncercie zaprezentowali najbardziej znane francuskie piosenki, m.in. z repertuaru Georgesa Brassensa, Jaquesa Brela czy Edith Piaf.
Spotkanie z piosenką francuską było pełne wzruszeń i emocji. Justyna Bacz-piosenkarka i tłumaczka- przed wykonaniem utworu ciekawie opowiadała o jego historii i treści. Później piękny głos wokalistki i muzyka grana przez zawodowych instrumentalistów (Mariusz Dubrawski-piano, Adam Cegielski- kontrabas i Karol Podkul-akordeon) tworzyły subtelny i intymny nastrój, przenosząc słuchaczy do romantycznego Paryża i w różne niezbadane krainy wyobraźni. Piosenkarka zaśpiewała również piosenki w języku polskim. Jedna z nich, o synu opuszczającym rodzinny dom, zakręciła wielu słuchaczom łzę w oku.
Pracownicy MGOK serdecznie dziękują Justynie Bacz i zespołowi za niezapomniany koncert. Słowa podziękowania kierują także do wspaniałej publiczności, złożonej w dużej części z nauczycieli pracujących w Miejskim Przedszkolu Samorządowym i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.
Ł.P.
Spotkanie z Tomaszem Milerem, arbitrem elegancji i pasjonatem whisky
10 października Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie i stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej zorganizowali spotkanie z Tomaszem Milerem, arbitrem elegancji i pasjonatem whisky. Gość zaprezentował w sali kinowo-widowiskowej MGOK wykład o męskiej i damskiej dystynkcji oraz kulturze picia whisky. Po prelekcji 25-osobowa grupa wzięła udział w degustacji „bursztynowego trunku”, która odbyła się w restauracji RETRO.
Tomasz Miler w ciekawy i przystępny sposób przedstawił zagadnienia dotyczące właściwego ubioru i stylu bycia. Posługując się slajdami, dawał wskazówki, jak dobierać garderobę i kompletować strój do danej sytuacji. W części prelekcji na temat whisky mówił o procesie powstawania trunku i kulturze picia:- Mam świetną pracę, w której piję, ale podkreślam, moja profesja nie polega na propagowaniu picia alkoholu, tylko na nauce picia. Alkohol może dostarczać wiele przyjemności, jeśli jest pity w małych ilościach i do właściwych potraw. Ponadto można w nim znaleźć wiele doznań zmysłowych-podkreślał.
W trakcie degustacji skosztowano pięć rodzajów whisky single malt. Uczestnicy zostali zaznajomieni z umiejętnością degustowania alkoholu i odkrywania smaku:- Jeśli degustator wypije więcej niż sto mililitrów whisky, później już nie czuje smaku. Smaki i zapachy tego szlachetnego trunku można kojarzyć z porami roku. Wiele zależy od procesu produkcji i długości leżakowania-opowiadał Tomasz Miler.
W czerwcu Zagórów odwiedził sommelier, w październiku znawca whisky. Mieszkańcy Gminy Zagórów i Powiatu Słupeckiego mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat kultury picia wina i coraz popularniejszego w Polsce „płynnego bursztynu”.
Organizatorzy serdecznie dziękują Tomaszowi Milerowi za przyjazd do Zagórowa, wygłoszenie wykładu i naukę degustacji whisky. Słowa podziękowania kierują także do Anny Burdy, właścicielki RETRO, która udostępniła lokal do degustacji.
Ł.P.
Spotkanie seniorów z ratownikiem medycznym
8 października odbyło się w sali kinowo-widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie spotkanie członków KLUBU SENIORA z ratownikiem medycznym Robertem Bieleckim z Konina. Bezpłatne prelekcje edukacyjne są organizowane przez europosłankę Krystynę Łybacką. Projekt koordynuje zagórowianka Sylwia Przybyła, asystentka parlamentarzystki. Ratownik medyczny w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył seniorom udzielanie pierwszej pomocy. Odwoływał się do swoich codziennych doświadczeń, opowiadał anegdoty i demonstrował z udziałem członkini KLUBU SENIORA panią Honoratą Kierzek, jak fachowo pomóc osobie, która zemdlała lub straciła przytomność. Po wykładzie seniorzy i zaproszeni goście udali się do sali konferencyjnej MGOK na poczęstunek, złożony z pączków ufundowanych przez Zarząd KLUBU SENIORA. 22 października (czwartek) seniorów odwiedzą z prelekcjami dietetyk i fizjoterapeuta. Serdecznie zapraszamy!
Ł.P.
Powstała sala prób dla zespołów muzycznych
We wrześniu powstała na II piętrze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie sala prób dla zespołów muzycznych. Teraz lokalni muzycy, tzw. „rockersi”, mogą się spotykać i odbywać muzyczne próby w Zagórowie (wcześniej grywali w dawnym budynku Szkoły Podstawowej w Kopojnie). Adaptacją pomieszczenia do spotkań muzycznych zajęli się miejscowi muzycy z zespołów DEFICYT i SASZA GREJ. Kierownikiem remontu był Roman Jasiczek, gitarzysta DEFICYTU i opiekun szkolnego zespołu KOSTANECKI BAND. Wymierzeniem i położeniem wykładzin zajęli się Michał Rogowski i Dariusz Bojański. Salkę wygłuszyli pianką akustyczną Roman Jasiczek, Michał Rogowski, Jakub Sroka i Kacper Rzeżnicki. Serdecznie dziękuję Panu Romanowi Jasiczkowi i muzykom za inicjatywę przystosowania sali do prób muzycznych, wykonaną- często wielogodzinną- pracę, zaangażowanie i poświęcony czas.
Ł.P.
Aktualne informacje o MGOK na antenie Radia ZET Gold
W ubiegłym tygodniu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie odwiedziła dziennikarka Radia ZET Gold Ilona Janiszewska. Pracownicy MGOK udzielili p. Ilonie szczegółowych informacji na temat bieżącego repertuaru kina oraz planowanych wydarzeń kulturalnych. Jeśli chcesz wiedzieć, co w zagórowskim MGOK piszczy, a nie masz ochoty na czytanie plakatów i surfowanie w Internecie, po prostu włącz Radio ZET Gold.
Ł.P.
Kolejne zajęcia plastyczne
Zajęcia plastyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na ostatnich zajęciach było już dziewięcioro adeptów sztuki plastycznej. Podczas zajęć dzieci wykonywały kotyliony na zbliżające się w listopadzie Święto Niepodległości. Dzięki małym plastykom święto to będzie pięknie ubarwione.
E.H.
Zajęcia taneczne
Zajęcia taneczne w Domu Kultury ruszyły pełną parą. Wszystkie cztery grypy taneczne mają pełny skład i już pracują nad nowymi układami dostosowanymi do wieku i umiejętności dzieci. Maluchy mają też swoje zajęcia rytmiczne i zabawy z piosenką, a starsze dzieci rozgrzewają się przy układach zumby dla dzieci. Zajęcia są również okazją do spotkania się dzieci z różnych grup szkolnych i przedszkolnych , wzajemnego poznania i wymiany „ bardzo ważnych informacji”. Zajęcia cieszą się od lat dużym powodzeniem , a to cieszy że chcą w ten sposób spędzać wolny czas.
I.B.
„ 5 akordeonów i 40 głosów męskich”
W niedzielny wieczór 27września na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się niezwykły koncert pt: „ 5 akordeonów i 40 głosów męskich”. Był on zwieńczeniem warsztatów muzycznych , które odbyły się dzień wcześniej, a wzięły w nich udział trzy zespoły: Męski Związek Śpiewaczy z niemieckiego Feldkirchen pod dyrekcją Michała Zdzisława Tulikowskiego ( dodam że to nasz krajan pochodzący z Imielnego) ,Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy pod dyrekcją Ryszarda Piotrowskiego i Męski Kameralny Chór Quarta z Zagórowa pod dyrekcją Waldemara Matuszaka.
Celem warsztatów było doskonalenie umiejętności muzycznych i oczywiście zacieśnienie więzi polsko-bawarskich. Każdy z zespołów zaprezentował krótki występ, a na zakończenie artyści zaśpiewali wspólnie utwór z opery „Skrzypek na dachu”. Zagórowska publiczność nagrodziła wykonawców koncertu owacjami na stojąco , więc na bis muzycy zaproponowali do wspólnego wykonania utwór „Vive l” amour”. Organizatorami spotkania byli: burmistrz miasta i gminy Zagórów Wiesław Radniecki, MGOK Zagórów,Koniński Dom Kultury oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Za zorganizowanie sobotnich warsztatów odpowiadał Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Całość koncertu poprowadził dyrektor Domu Kultury Łukasz Parus.
Ł.P.
Rozpoczęliśmy powakacyjne zajęcia plastyczne
Ruszyły zajęcia plastyczne po wakacyjnej przerwie. Tematem pierwszego spotkania była sztuka abstrakcyjna. Dzieci wykonywały prace malarskie techniką taszyzmu (tworzenie spontanicznych kompozycji i barw), a inspiracją były obrazy przedstawicieli tego kierunku-Jeana-Paula Riopelle'a i Tadeusza Kantora. Nowa forma zajęć przypadła plastykom do gustu. Namalowane prace ukazują barwy jesieni, widziane oczyma małych artystów. Można je obejrzeć na wystawie w naszym Domu Kultury. Zapraszamy chętnych do udziału w zajęciach Koła Plastycznego! Spotkania z plastyką odbywają się w każdą środę o godz. 14.00.
E.H.
Monodram Krystyny Podleskiej
Czy życie po rozstaniu może mieć barwy i pełnię? Jak walczyć z samotnością i nieuchronnym wpływem praw grawitacji na pewne części ciała? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedź wszyscy Ci ,którzy przyszli obejrzeć zabawną sztukę o życiu po rozwodzie pt. ''Mój boski rozwód'' w wykonaniu aktorki Krystyny Podlewskiej. Spektakl odbył się 24 września w sali kinowej Domu Kultury. Była to utkana z zaskakujących sytuacji, śmiesznych tekstów i wzruszających momentów historia Angeli, sympatycznej kobiety w średnim wieku, która nagle po latach spokojnego życia, musi zmierzyć się z nową sytuacją- odejściem męża... Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem zagórowskiej publiczności , która nagrodziła aktorkę brawami.
I.B.
Wycieczka KLUBU SENIORA do Wrocławia
23 września odbyła się kolejna wycieczka autokarowa zagórowskiego KLUB SENIORA. Wcześniej zwiedzano Toruń, Inowrocław, Kórnik, Rogalin i Poznań. Tym razem przyszedł czas na Wrocław. Po stolicy Dolnego Śląska grupę oprowadzał pilot i przewodnik turystyczny Przemysław Waszak. Seniorzy z zachwytem obejrzeli „Bitwę pod Racławicami” w Panoramie Racławickiej i zabytki Starego Miasta. Ponadto odwiedzili słynne zoo i cieszące się dużą popularnością Afrykarium. Pogoda i humory dopisywały. Wrocław wywarł duże wrażenie na wycieczkowiczach.
Część członków KLUBU SENIORA weźmie udział w wycieczce do Drezna, która jest organizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie i pilota Przemysława Waszaka 28 listopada. Program składa się ze zwiedzania Starego Miasta i uczestniczenia w słynnym jarmarku bożonarodzeniowym „Striezelmarkt”. Koszt udziału w wyjeździe wynosi 80 PLN od osoby. Zapisy i wpłaty przyjmuje Łukasz Parus w MGOK (poniedziałek-piątek, godz. 8.00-15.00). Serdecznie zapraszamy! Seniorzy serdecznie dziękują Przemysławowi Waszakowi za profesjonalne przewodnictwo po Wrocławiu.
Ł.P.
Spływ kajakowy MGOK TPZZ 2015
19 września Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie i stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej zorganizowali po raz trzeci w tym roku spływ kajakowy. Tym razem na zakończenie lata. Z Pyzdr do Orzechowa popłynęło 29 uczestników.
Trasa obejmowała malowniczy odcinek Warty. Okolice niedaleko Czeszewa nasuwały kajakarzom skojarzenia z górskim krajobrazem. Poza tym pogoda dopisała, więc spokojne płynięcie w miłych okolicznościach przyrody stanowiło istne wytchnienie od codziennych spraw i obowiązków. Uczestnicy po dopłynięciu do Orzechowa kontynuowali spotkanie przy obiedzie w barze „Beja”.
MGOK i TPZZ serdecznie dziękują wszystkim miłośnikom „kajakowania” za udział w tegorocznych spływach oraz zapraszają na przyszłoroczne „spływanie”. Są plany, aby w następnym sezonie popływać po Prośnie. Szczegóły pojawią się w marcu na stronach MGOK i TPZZ.
Ł.P.
Laboratorium Profesora Doremifasola
21 września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Artystyczny Kogel Mogel”. Koncert nosił tytuł „Laboratorium Profesora Doremifasola”.
„Profesorze Doremifasola!
Nie mogę znaleźć parasola!
Zgubiłem też łyżki,
Gdzieś znikły kieliszki....
A Pan nad czym się tu głowi?
Instrumenty Pan z nich robi?”
To zaskakujące, jak niesamowite dźwięki można wyczarować z przedmiotów codziennego użytku! Ciekawski Harmoniusz, oraz ekspert nad ekspertami Profesor Doremifasola zademonstrują całą gamę instrumentów z rur PCV, naczyń i narzędzi. Była świetna zabawa.
W koncercie wzięły udział dzieci z klas I-VI ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie i Łukomiu. Kolejne spotkanie już 19 października pt. „Opowieści śpiewnej treści”.
I.B.
Kolejne spotkanie członków zagórowskiego KLUBU SENIORA
10 września odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie zebranie członków zagórowskiego KLUBU SENIORA. Podczas spotkania podsumowano dotychczasową działalność (m.in. wieczorki przy pizzy i grillu, Dzień Matki i Dzień Ojca, dwie wycieczki autokarowe,) oraz zaplanowano kolejne działania. Seniorów odwiedziła Sylwia Przybyła, asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Krystyny Łybackiej. Pani Sylwia zaproponowała seniorom nieodpłatne formy aktywności, realizowane z inicjatywy europosłanki Łybackiej.
Członkowie KLUBU SENIORA odnieśli się z aprobatą do przedstawionej oferty. Ustalono godziny i daty spotkań: 8 października godz.16.00-prelekcja policjanta i strażaka na temat bezpieczeństwa, 22 października godz.16.00- warsztaty z udziałem ratownika medycznego, 5 listopada godz.16.00-wykład fizjoterapeuty i dietetyka, 19 listopada godz.16.00- cykl lekcji z obsługi komputera. Zajęcia odbędą się w MGOK. Seniorzy omówili również kwestie związane z przygotowaniem następnych działań: 23 września-wycieczka autokarowa do Wrocławia, 26 listopada-andrzejki, 17 grudnia-spotkanie świąteczne z okazji Bożego Narodzenia. Koszt udziału w wycieczce do Wrocławia wynosi 75 PLN (emeryci, dzieci) i 90 PLN (dorośli). Wycieczkowicze zwiedzą Panoramę Racławicką, zoo i Afrykarium oraz Stary Rynek.
Pilotem i przewodnikiem będzie Przemysław Waszak. Zgłoszenia udziału w wyciecze i wpłaty przyjmuje Łukasz Parus od 14 do 21 września w MGOK (godz.8.00-15.00). Działacze zagórowskiego KLUBU SENIORA serdecznie zapraszają do uczestnictwa w przygotowywanych formach aktywności.
Ł.P
Spotkanie z rodzicami
7 września odbyło się w Domu Kultury spotkanie organizacyjne z rodzicami, na którym omówiono program zajęć z dziećmi i ustalono szczegóły dotyczące już harmonogramu . Grupa " Iskierki'' , czyli dzieci 4-5 letnie będą mieć zajęcia we wtorki od 16:00 do 17:00. Grupa ''Smerfiki'' , czyli dzieci z klas 0, 1 i 2 we wtorki od 17:00 do 18:00. Grupa ''Tańczące Nutki , czyli dzieci z klas 3 i 4 w czwartki od 16:00 do 17:00 a 5 i 6 klasa i grupa ''Tęcza'' w piątki od 16:00 do 17:00 . Koło wokalne będzie w tym roku w poniedziałki od 14;30 do 19:00. Zajęcia już ruszają od najbliższego poniedziałku, a zapisy trwają do końca września. W tym roku rodzice są zobowiązani do wypełnienia deklaracji udziału dziecka w zajęciach.
I.B.
Pożegnanie wakacji
Organizatorem Pożegnania Lata był Dom Kultury W Zagórowie i Ognisko Środowiskowo - Wychowawcze w Zagórowie. W godzinach dopołudniowych odbył się ostatni z zaplanowanych rajdów pieszych,który poprowadził jak zawsze Pan Tomasz Frankowski. Po południu dzieci obejrzały bajkę ''Mały Książe'' a po bajce było wspólne grilowanie. Kiełbaski sponsorował M-GOK w osobie Pana Łukasza Parusa i tu podziękowania dla rodziców,którzy czuwali nad pieczeniem; Panie: Iwona Graczyk, Natalia Bosak , Karolina Kierzek i Pan Mariusz Konieczny.
Potem w straży odbyło się karaoke dla wszystkich, które poprowadzili Pan Piotr Łakomiak i Pani Iwona Bętkowska , a w trakcie śpiewania czekała na dzieci pyszna pizza , którą wraz z napojami ufundowała Pani Barbara Wieczorek przewodnicząca Komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych.Po karaoke na zakończenie dzieci roztańczyły się na dyskotece, którą po raz drugi z dużym zaangażowaniem poprowadził Damian Nowak pod czujnym okiem swojego taty Macieja.
Tu podziękowania dla Straży za udostępnienie strażnicy. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji tego udanego dnia i życzymy dzieciakom samych dobrych dni w szkole, aby zasłużyć sobie na następne, równie udane jak te wakacje z Domem Kultury.
I.B.
Wycieczka autokarowa do Warszawy
16 sierpnia pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie zorganizowali wycieczkę autokarową do Warszawy w ramach projektu „Wakacje 2015 z MGOK”. W wyjeździe wzięły udział 54 osoby, głównie rodzice z dziećmi. Turyści zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Stare Miasto z przewodnikiem Łukaszem Godlewskim. Stolica bardzo spodobała się wycieczkowiczom.
CNK wywarło duże wrażenie na dzieciach, jak zarówno rodzicach. Doświadczenia naukowe, które mogli przeprowadzić zwiedzający, pozwoliły młodszym i starszym zupełnie inaczej spojrzeć na różne dziedziny nauki. Przeżyciem było także obejrzenie filmu w Planetarium. Od tamtego seansu niebo stało się bardziej czytelne i fascynujące. Spacer po Stadionie Narodowym „Trasą Piłkarza” powodował wypieki na twarzach zwłaszcza u miłośników piłki nożnej. Zobaczenie loży dla VIP-ów, szatni zawodników i sali konferencyjnej stanowiło nie lada gratkę. Natomiast wędrówka po Starym Mieście okazała się świetną lekcją historii i skłoniła do refleksji na temat II wojny światowej, podczas której zniszczono stolicę w 80 proc. Z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy Warszawę. Do zwiedzenia pozostają m.in. Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Ł.P.
Turniej Piłki Nożnej Orlik Zagórów
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie i Zagórowski Klub Sportowy zorganizowali w ramach projektu „Wakacje 2015 z MGOK” Turniej Piłki Nożnej Orlik Zagórów. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Zagórów. Rywalizowało ze sobą 6 drużyn (po 3 w danej kategorii): ULTRAS ZAGÓRÓW, CoCO JAMBO ZAGÓRÓW, ZKS ZAGÓRÓW JUNIOR MŁODSZY oraz ORŁY HUTA, BANDA OSCARA i FC DRZEWCE. Mecze były zacięte i pełne emocji. Sędzią podczas Turnieju był Jacek Przydryga, wykwalifikowany arbiter, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
Podajemy wyniki rozgrywek:
Kategoria „Szkoła Podstawowa”:
1. ZKS ZAGÓRÓW JUNIOR MŁODSZY
2. ULTRAS ZAGÓRÓW
3. CoCo JAMBO ZAGÓRÓW
Kategoria „Gimnazjum”:
1. BANDA OSCARA
2. ORŁY HUTA
3. FC DRZEWCE
„Król strzelców”: Patryk Angulski, kapitan drużyny ORŁY HUTA
Gratulujemy piłkarzom wyników i ducha walki! Wszyscy zawodnicy otrzymali medale, ufundowane przez MGOK i ZKS. Nagrodę dla „Króla Strzelców” przygotował dziennikarz „Gazety Słupeckiej” Tomasz Frankowski. Redaktor osobiście wręczył puchar Patrykowi Angulskiemu. Organizatorzy serdecznie dziękują sędziemu Jackowi Przydrydze, ratownikowi medycznemu Kacprowi Urbaniakowi, fundatorowi pucharu Tomaszowi Frankowskiemu i gospodarzowi ORLIKA Tomaszowi Michalskiemu za pomoc w przygotowaniu wakacyjnego Turnieju Piłki Nożnej Orlik Zagórów.
Ł.P.
Spływ kajakowy MGOK 2015
12 sierpnia odbył się spływ kajakowy zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie w ramach projektu „Wakacje 2015 z MGOK”. W „kajakowaniu” wzięły udział 43 osoby, głównie rodzice z dziećmi w wieku młodzieńczym. Uczestnicy płynęli ze Sławska do Lądu, pokonując 22 km. Kajakarze początkowo obawiali się upałów, ale szybko się okazało, że podczas płynięcia żar z nieba nie jest tak odczuwalny. A jak do rzecznego chłodu doda się lekki wietrzyk, wtenczas „spływanie”jest podwójną przyjemnością. W spływie uczestniczyli m.in. goście z Nowego Jorku i Pensylwanii- wnuki Grzegorza Maślińskiego, pasjonata aktywnego wypoczynku. Młodzież zza oceanu była zachwycona nadwarciańską przyrodą. Miejscowym miłośnikom turystyki i kajakarzom od kilku lat przyświeca następująca idea: korzystanie z turystycznych możliwości znajdujących się „pod nosem”. Ląd jest oddalony od Zagórowa 5 km. Wystarczy pojechać na Marinę, zamówić kajaki i ruszać ku przygodzie. Oczywiście należy pamiętać o bezpieczeństwie ! We wrześniu bądź na początku października MGOK zorganizuje kolejny spływ. Tym razem z Pyzdr do Orzechowa. Serdecznie zapraszamy!
Ł.P.
Warsztaty fotograficzne
11 sierpnia odbyły się w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie warsztaty fotograficzne w ramach projektu „Wakacje 2015 z MGOK”. Zajęcia poprowadziła Sylwia Kolwicz, edukatorka twórczej fotografii z Poznania. Program warsztatów składał się z następujących punktów: prelekcji na temat historii fotografii i fotografii jako dziedziny sztuki, instruktażu dotyczącego właściwego ustawienia aparatu i fotografowania obiektów, spaceru po Zagórowie i fotografowania w praktyce oraz oceny zdjęć wykonanych przez uczestników zajęć. Edukatorka m.in. pokazała dzieciom i młodzieży, jak działa camera obscura (przyrząd optyczny, pierwowzór aparatu fotograficznego) i wygląda przebieg wywoływania fotografii. Ponadto zaprezentowała działanie starych modeli aparatów fotograficznych. Ciekawym zadaniem okazało się fotografowanie ludzi i obiektów w przestrzeni miejskiej. Miłośnicy fotografii prosili przechodniów o zgodę na „robienie zdjęć”. Później niczym paparazzi uwieczniali na kliszy i kartach pamięci zagórowian. Ta część warsztatów niewątpliwe stanowiła interesujące doświadczenie dla młodych fotografów. Pracownicy MGOK serdecznie dziękują Sylwii Kolwicz za poprowadzenie inspirujących zajęć oraz fotografikowi Mariuszowi Ciesielskiemu z Goliny, dzięki któremu udało się zorganizować warsztaty.
E.H.
Projekcja filmu o artystce Marinie Abramowić zwieńczyła wakacyjne warsztaty filmowe
3 sierpnia odbyła się w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie projekcja filmu o artystce Marinie Abramowić, która zwieńczyła tegoroczne wakacyjne warsztaty filmowe organizowane w ramach projektu „ Wakacje 2015 z MGOK”. Dokument o „babci performance’u” zaciekawił widzów i skłonił do refleksji na temat współczesnej sztuki i spotkania z drugim człowiekiem. Dodamy tylko, że Marina Abramowić w 2010 r. realizowała w Museum of Modern Art w Nowym Jorku trzymiesięczny performance „ Artysta obecny”. Codziennie przez siedem godzin siedziała w milczeniu przy stole, spotykając się z osobami chętnymi wziąć udział w niecodziennym projekcie. W sumie do Mariny dosiadło się 750 tys. ludzi. Reakcje uczestników peformance’u były różne: radość, smutek, wzruszenie i płacz.
Projekcję poprzedziła prelekcja edukatorki Eweliny Lewicz dotycząca dokumentu i performerki. Po obejrzeniu filmu widzowie dzielili się spostrzeżeniami i interpretowali „Artystę obecnego”. Wakacyjne warsztaty filmowe dobiegły końca. Dotychczas obejrzeliśmy „Casablankę”, „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Noc na ziemi” i „Marinę Abramowić: artystkę obecną”. Mamy nadzieję, że kinomaniaków będzie przybywać w Zagórowie. Są zakusy, aby utworzyć Dyskusyjny Klub Filmowy i spotykać się co najmniej raz w miesiącu, aby obejrzeć i omówić interesujący film. Pracownicy MGOK serdecznie dziękują Ewelinie Lewicz za poprowadzenie warsztatów filmowych i liczą na dalszą współpracę.
Ł.P.
Koncert RECEPTY i duetu KAMILA KAŁUŻNA & JAKUB SROKA
7 sierpnia odbył się w sali kinowo-widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie koncert rockowy konińskiego zespołu RECEPTA oraz miejscowego duetu KAMILA KAŁUŻNA & JAKUB SROKA. Początkowo wydarzenie kulturalne planowano zorganizować „pod chmurką”, jednak w tym dniu chmur niestety nie było, tylko żar intensywnie lał się z nieba. MGOK dysponuje klimatyzowanymi pomieszczeniami, zatem wieczór w chłodzie przy bardzo dobrej muzyce stanowił wytchnienie od afrykańskiej pogody.
Muzycy świetnie zaprezentowali umiejętności wokalno-instrumentalne. Energia rozpierała salę, a piosenki dawały radość słuchaczom. Jako support wystąpili KAMILA KAŁUŻNA & JAKUB SROKA. Oboje pierwsze muzyczne kroki stawiali w szkolnym zespole KOSTANECKI BAND, działającym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Jakub jest absolwentem zagórowskiego ZSP, a Kamila uczęszcza do III klasy TOT i śpiewa w zespołach KOSTANECKI BAND oraz DEFICYT. Naukę śpiewu pobiera u Mariusza Urbaniaka, instruktora z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie.
Zespół RECEPTA powstał w 2013 r. W swoim repertuarze ma autorskie utwory rockowo-popowe z polskimi i angielskimi tekstami. W skład bandu wchodzą: Barbara Drop (wokal, muzyka, teksty), Arek Sobolewski (gitary, muzyka, aranżacje), Mikołaj Mieszała (gitara basowa), Krzysztof Tomasik (perkusja), Tomasz Brzeziński (saksofon, muzyka) i Arek Petruk (instrumenty klawiszowe, muzyka).
W lipcu 2013 r. zespół wydał materiał promocyjny C.D.N., który zawiera 5 utworów: „Recepta dla Ciebie”, „Ostatnie dwa słowa”, „ The way”, „Z tobą” i „Impreza”. RECEPTA ma na koncie wiele udanych koncertów. Zagrała przed: jednym z najlepszych polskich basistów Wojtkiem Pilichowskim, Anią Rusowicz, Patrycją Markowską, Oddziałem Zamkniętym (międzynarodowy Open Hair Festiwal w Sieradzu 2014), Lady Pank (Konińska FETA 2014), a także na Otwartej Scenie Rockowej w Sieradzu (2014), Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i Festiwalu Muzycznym im. P. Bergera w Kaliszu (2014). Zespół grał również koncerty charytatywne.
Muzykę RECEPTY można usłyszeć na antenie poznańskiego Polskiego Radia Merkury. Piosenka "Recepta dla Ciebie" przez 7 tygodni utrzymywała się na liście przebojów. Razem ze „Słoneczną piosenką” znajduje się na stałe w playliście tej stacji. Natomiast utwór "The Way" jest obecnie na rozbiegu do listy. Piosenki bandu z pierwszej „epki” „grano” w Naszym Radio Sieradz, Radio Łódź oraz Radio Konin. Nagrania można odsłuchać w Internecie na portalach YouTube, SoundCloud oraz Myspace. Do utworów „Recepta dla Ciebie”, „Z tobą” i „The way” powstały też teledyski. W najbliższej przyszłości ukażą się trzy nowe kompozycje zespołu.
Barbara Drop, liderka RECEPTY, pochodzi z Trąbczyna, a swoją przygodę z muzyką rozwijała w zagórowskim MGOK, śpiewając w WARTUSACH i DEFICYCIE. Wokalistka nie ukrywała zadowolenia ze spotkania z mieszkańcami Gminy Zagórów. Występ RECEPTY i duetu KAMILA KAŁUŻNA & JAKUB SROKA był 5. koncertem zorganizowanym przez MGOK w bieżącym roku. Niewykluczone, że kolejne wydarzenie muzyczne odbędzie się jesienią.
Ł.P.
3. wakacyjny wyjazd na basen
6 sierpnia odbył się po raz trzeci w tegoroczne wakacje wyjazd na basen w ramach projektu „Wakacje 2015 z MGOK”. Ponownie wybraliśmy się do Wrześni. Pogoda dopisuje od wielu dni, zatem autokar zapełnił się w mig dziećmi i rodzicami. Spędziliśmy miło dzień i upał nie był dla nas tak straszny.
I.B.
2. wakacyjny rajd pieszy po NPK
2 sierpnia wybraliśmy się ponownie na rajd pieszy po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. Kolejny piękny fragment łąk, tym razem słynną „Jamnicę”, pokazał grupie przewodnik turystyczny Tomasz Frankowski. „Jamnica” była niegdyś bardzo popularna, zwłaszcza dla miejscowych reprezentantów dzisiejszego pokolenia 30- 40-latków. Chadzano tam na wagary, randki, jak również organizowano biwaki harcerskie. Obecnie to urokliwe miejsce odwiedzają miłośnicy fotografowania, nordic-walking i właściciele czworonogów. Tomasz Frankowski tradycyjnie przygotował dla uczestników wycieczki atrakcję. Pokazał, jak w szybki sposób można rozłożyć namiot. Później miłośnicy wędrówek usiedli na trawie w celu skosztowania słynnego turystycznego przysmaku. Rarytasem okazały się konserwy z cebulą i chlebem. Siły witalne wzmacniano „ Konserwą Tyrolską”, „Konserwą Krakowską” oraz „Gulaszem Angielskim”. Najśmieszniejsze jest to, że mielonki smakowały identycznie. Mimo wszystko jednogłośnie stwierdzono, że konserwy pod chmurką smakują wybornie. Następny rajd był planowany na piątek 7 sierpnia, jednak z powodu upałów prawdopodobnie odbędzie się w innym terminie. W czwartek zamieścimy informację na funpage’u MGOK.
Ł.P.
3 zajęcia jogi
2 sierpnia miały miejsce 3. zajęcia jogi pod bacznym okiem instruktor Lidii Bielewicz z Kalisza. Miejscowi miłośnicy czegoś więcej niż gimnastyka po raz kolejny dzielnie ćwiczyli swoje ciała i umysły. Wśród ćwiczących znalazły się osoby świetnie wygimnastykowane, które mają zadatki na prawdziwego „jogina”, ale również z nieco „zardzewiałymi” mięśniami. Po prostu część uczestników opuściła zajęcia z większą pracą domową. Ostatnie wakacyjne warsztaty jogi odbędą się w najbliższą sobotę 8 sierpnia o godz. 10.00 w „sali lustrzanej” MGOK. Skoro nie mogłaś/mogłeś przyjść na wcześniejsze lekcje, weź udział w ostatnich i przekonaj się, czy joga jest dla ciebie.
Ł.P.
Dyskoteka
1 sierpnia pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowali dyskotekę dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zagórów. Zabawa odbyła się w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie. W roli DJ-a wystąpił Damian Nowak, miłośnik muzyki rozrywkowej. Frekwencja co prawda nie była zbyt duża, ale kilka dziewczyn wyśmienicie się bawiło, mając dla siebie cały „parkiet” i życzliwego DJ-a, który spełniał ich życzenia muzyczne, włączając ulubione utwory. Pracownicy MGOK serdecznie dziękują prezesowi OSP Zagórów Bogdanowi Matczakowi za udostępnienie strażnicy.
Ł.P.
Wycieczka rowerowa do Pyzdr
31 lipca odbyła się wycieczka rowerowa do Pyzdr zorganizowana w ramach projektu „Wakacje 2015 z MGOK”. W wojażach jednośladem wzięło udział 16 osób. Trasa do „królewskiego miasta” była zróżnicowana i obejmowała Wrąbczyn, Wrąbczynek, Białobrzeg, Zapowiednię i Walgę. W Pyzdrach zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. Dyrektor Michał Czerniak gościnnie nas podjął oraz interesująco opowiadał o dziejach Pyzdr i eksponatach, rozbudzając ciekawość słuchaczy historią lokalnych miast, w tym Zagórowa. Z Pyzdr wracaliśmy przez wał do Białobrzegu. Ze względu na bezpieczeństwo zaplanowaliśmy trasę omijającą drogi o dużym nasileniu ruchu. Szlak przez Białobrzeg, Walgę czy wał obfitował w malownicze pejzaże. Podziwialiśmy łąki, lasy i Wartę. Chłopcom najbardziej podobała się jazda po wale. Czuli się co najmniej, jakby uczestniczyli w rajdzie Paryż-Dakar. Pracownicy MGOK serdecznie dziękują dyrektorowi Muzeum Ziemi Pyzdrskiej Michałowi Czerniakowi za gościnność i niezapomnianą lekcję historii. Ł.P.
Ł.P.
Wyjazd na basen do Konina
W czwartek 30 lipca odbył się wyjazd na basen kryty RONDO do Konina. Pierwotnie, celem wyjazdu miały być baseny odkryte we Wrześni, ale pogoda pokrzyżowała nam plany. Dzieci świetnie się bawiły, pod czujnym okiem opiekunów. Po tym przyjemnym wysiłku, grupa udała się do McDonalda. Kolejny wyjazd na basen (do Wrześni) będzie miał miejsce w pierwszym tygodniu sierpnia.
P.Ł.
Warsztaty plastyczne w plenerze
28 lipca pogoda dopisała i 20- osobowa grupa plastyków wyruszyła w plener na ''Księżą łąkę''. Część dzieci rysowała elementy przyrody, inne natomiast skupiały się na architekturze kościoła parafialnego.
Uczestnicy warsztatów rysowali w plenerze po raz pierwszy, więc zajęcia tego typu okazały się dla nich bardzo ciekawą formą spotkań z plastyką. Efekty pracy dzieci można obejrzeć w Domu Kultury.
Serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia plastyczne, które odbędą się we wtorek 4 sierpnia o godz. 10.00.
E.H.
3. wakacyjne warsztaty filmowe
27 lipca odbyły się 3. warsztaty filmowe. Kolejnym obrazem, który wzięliśmy na tapetę, był film w reż. Jima Jarmuscha pt. „Noc na ziemi”. Temat spotkania brzmiał następująco: „Jim Jarmusch-najważniejszy reżyser kina niezależnego”.
Warsztaty były szczególne, gdyż gościliśmy studentów, doktorantów i doktora z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Chemicy przyjechali na 12 dni do Zagórowa w ramach współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w celu zbadania Warty i jej dopływów.
Prelegentka Ewelina Lewicz zdefiniowała pojęcie „kino autorskie” i przybliżyła charakterystyczne cechy twórczości Jima Jarmuscha. Później nastąpiła projekcja filmu. Warto przypomnieć, że dzieło składa się z 5 noweli filmowych, z których każda rozgrywa się w innym mieście (Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Rzym, Helsinki) , a ich głównym tematem są relacje taksówkarz-pasażer. Dzięki oryginalnym i humorystycznym dialogom poznajemy perypetie kierowcy i podróżnego.
Po obejrzeniu „Nocy na ziemi” uczestnicy dzielili się wrażeniami i refleksjami. Nie da się ukryć, że komiczna historia rozgrywająca się w Rzymie najbardziej rozbawiła widzów.
3 sierpnia spotykamy się na ostatnich 4. wakacyjnych warsztatach filmowych. O godz. 17.00 rozpoczniemy oglądanie filmu dokumentalnego pt. „Marina Abramowić: artystka obecna”. Serdecznie zapraszamy! WSTĘP WOLNY
Ł.P.
Interpretowaliśmy teksty piosenek hip-hopowych
26 lipca odbyły się w sali konferencyjnej MGOK w Zagórowie zajęcia dla dzieci i młodzieży zatytułowane „Hip-hop jako poezja XX i XXI wieku. Układamy tekst hip-hopowy o Zagórowie”. Spotkanie z tekstami hip-hopowymi jako poezją poprowadził dyrektor MGOK Łukasz Parus, nauczyciel dyplomowany języka polskiego z 11-letnim stażem pracy.
W trakcie warsztatów czytano i interpretowano dwa teksty autorstwa polskich raperów: „Szlugi i kalafiory” Taco Hemingwaya oraz „Balon” Fisza. – Piosenki hiphopowców mają walory poetyckie, gdyż zawierają liczne środki artystyczne, takie jak metafora, epitet, hiperbola czy rym . Ponadto tematyka tekstów dotyczy diagnozy współczesnej rzeczywistości i problemów młodych, np. miłości, przyjaźni, bezrobocia albo niezrozumienia przez starsze pokolenie- mówił prelegent.
Uczestnicy dzielili się refleksjami po lekturze i wysłuchaniu danego utworu. W „Szlugach i kalafiorach” autor zamieścił portret współczesnej Warszawy i kłopoty, z którymi zmagają się młodzi. Fisz natomiast w pokojowej piosence „Balon” naigrawa się ze złości i naburmuszenia ludzi, zachęcając do dystansu i szacunku bliźniego.
Po analizie utworów przyszedł czas na napisanie tekstu hip-hopowego o Zagórowie. Słuchacze szybko przekonali się, że nie jest to łatwe zadanie. Układali piosenkę ok. 40 min, co rusz napotykając rafy. Pomimo trudów, udało się jednak napisać tekst. Poniżej prezentujemy jego treść.
Mieszkamy w Zagórowie,
niech się każdy o tym dowie.
Idę ulicą i patrzę na ludzi, czekam,
kiedy coś się w nich obudzi.
Jestem na Małym Rynku i widzę Jana Nepomucena,
a za moimi plecami na wystawie „Przecena”.
Za moment znajduję się na Dużym Rynku,
aby kupić mamie małą paczkę kminku.
W parku kilku typków siedzi
i pod wąsem coś bredzi.
Za budynkami śpiewają łąki
i są zielone jak moje japonki.
Muszę jeszcze iść do Biedronki,
żeby kupić dwa kilko mąki.
Zanoszę szybko do domu zakupy,
dostaję kieszonkowe,
a później zakładam nowe buty sportowe,
strój Messiego i opaskę na głowę.
No i zmierzam na Orlik,
a po Orliku biorę prysznic
i wybieram się do kina,
bo na mnie tam czeka moja dziewczyna.
Zagórów, Zagórów, to nie miasto szczurów,
tylko miasto królów, takich jak ja,
co planują fajnie spędzić dzień
i nie snują się po kątach jak jakiś cień.
Zagórów, Zagórów, to nie miasto szczurów,
tylko miasto królów, takich jak ja,
co planują fajnie spędzić dzień
i nie snują się po kątach jak jakiś cień.
Prowadzący zajęcia serdecznie dziękuje uczestnikom za aktywność i kreatywność podczas spotkania z hip-hopem jako poezją.
Ł.P.
2. wakacyjna lekcja jogi
W sobotę 25 lipca uczestniczyliśmy w 2. lekcji jogi, poprowadzonej przez instruktor Lidię Bielewicz z Kalisza. Nauczycielka nikomu nie dała taryfy ulgowej. Intensywnie rozciągaliśmy mięśnie pleców, ud, łydek i rąk. Nie da się ukryć, że siedzący tryb pracy i niegimnastykowanie się powodują, że trudno jest wykonać daną figurę. Niemniej lepsze są starania, niż bierność i siedzenie na fotelu przed telewizorem.
Następne zajęcia jogi odbędą się w niedzielę 2 sierpnia (nie w sobotę, jak wcześniej planowaliśmy) o godz. 10.00 w „sali lustrzanej” MGOK w Zagórowie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w przedostatniej wakacyjnej lekcji jogi.
Ł.P.
Rajd rowerowy do Ciążenia
24 lipca odbył się rajd rowerowy do Ciążenia w celu zwiedzenia zabytkowego pałacu i obejrzenia masoników. W wycieczce wzięło udział 15 osób.
Pogoda dopisała, więc jazda jednośladem w okolicznościach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego była istną przyjemnością. W pałacu grupę przyjął kierownik Andrzej Bendziński, który w niezwykle ciekawy i przystępny sposób opowiedział o historii obiektu i wolnomularstwie. Rowerzyści mieli okazję obejrzeć zainscenizowane pomieszczenie przeznaczone do zebrań wolnomularzy i bogaty księgozbiór składający się z 120 tys. woluminów ( 80 tys. dotyczy tematyki wolnomularskiej).
Duże wrażenie na wycieczce wywarł również malowniczy ogród, wręcz zapraszający do spacerowania i odpoczynku.
Wydawałoby się, że większość mieszkańców Gminy Zagórów była nieraz w ciążeńskim pałacu. Przypuszczenie jednak okazało się błędne. Wśród 15 wycieczkowiczów pałac niegdyś odwiedziły tylko 3 osoby. Uczestnicy rajdu serdecznie dziękują kierownikowi Andrzejowi Bendzińskiemu za gościnność oraz ciekawą lekcję historii i kultury. Kolejna wycieczka rowerowa, tym razem do Pyzdr, będzie mieć miejsce w piątek 31 lipca. Serdecznie zapraszamy!
Ł.P.
Podsumowanie „Lekcji hiszpańskiego «na lajcie»”
W ubiegły piątek 24 lipca odbyła się ostatnia „Lekcja hiszpańskiego «na lajcie»” w ramach projektu „WAKACJE 2015 z MGOK”. Warsztaty składały się z czterech dwugodzinnych lekcji, które poprowadził pasjonat turystyki i języków obcych Sebastian Kierzek.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rozpoczynały się o godz. 8.00, a później 8.30, ale wczesna pora nie zniechęcała dzieci i młodzieży do poznawania języka hiszpańskiego. W sali były zajęte wszystkie miejsca. Grupa odznaczała się pilnością i zdyscyplinowaniem. Prelegent w przystępny sposób uczył, posługując się ciekawymi prezentacjami multimedialnymi, filmikami oraz specjalnie przygotowanymi dla słuchaczy kserokopiami ze słówkami. Spotkania z językiem hiszpańskim zapewne najbardziej przydadzą się wychowankom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Uczniowie, kształcący się na kierunku Technikum Obsługi Turystycznej, we wrześniu wybierają się na praktyki zawodowe do Walencji, zatem będą mieć okazję sprawdzenia zdobytej wiedzy w praktyce.
Pracownicy MGOK w Zagórowie serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom „Lekcji hiszpańskiego «na lajcie»”, a w szczególności Sebastianowi Kierzkowi, który znalazł czas, aby podzielić się wiedzą o języku hiszpańskim z innymi. Wakacyjne lekcje hiszpańskiego nie wieńczą jednak spotkań z językami obcymi w MGOK. Być może wrócimy do hiszpańskiego albo zaczniemy poznawać podstawy innego języka, np. włoskiego czy francuskiego?
Ł.P
Wycieczka KLUBU SENIORA do Kórnika, Rogalina i Poznania
23 lipca członkowie KLUBU SENIORA, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie, wybrali się na kolejną wycieczkę autokarową. Tym razem odwiedzili Kórnik, Rogalin i Poznań. Po ciekawych miejscach w Wielkopolsce oprowadzała grupę przewodnik i pilot Małgorzata Iwanicka, na co dzień nauczycielka biologii i chemii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
Seniorzy zwiedzili zamek w Kórniku, arboretum, wozownię, pałac w Rogalinie, słynne rogalińskie dęby, Palmiarnię Poznańską, Stary Rynek i Farę Poznańską. Zabytkowe budowle i malownicze ogrody zachwyciły wycieczkowiczów. Duże wrażenie wywarła na nich również palmiarnia. Okazało się, że w tym miejscu nie są wyeksponowane wyłącznie rośliny, ale również akwaria z rybami, wężami i żółwiami.
Przewodnik Małgorzata Iwanicka bardzo ciekawie opowiadała o zabytkach, wplatając do narracji o danym miejscu legendy i anegdoty. Natomiast pracownik palmiarni przybliżył wycieczce, m.in. wygląd i zastosowanie roślin używanych w kuchni, tj. cynamonu, kakao, kawy czy wanilii.
Działacze KLUBU SENIORA wrócili do domów bardzo zadowoleni. Mieli możliwość obejrzenia interesujących obiektów oraz oderwania się od codziennej prozy życia. Kolejnymi miastami, które chcą zwiedzić, są Wrocław (jesień) oraz Berlin i Poczdam (wiosna 2016 r.). Zebranie członków KLUBU SENIORA odbędzie się w pierwszym tygodniu września. Zapadną na nim decyzje dotyczące organizacji kolejnych przedsięwzięć. Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują Małgorzacie Iwanickiej za zorganizowanie wycieczki, opiekę i arcyciekawą lekcję historii.
Ł.P.
2. wakacyjne warsztaty plastyczne
Kolejne zajęcia plastyczne za nami. Pogoda znowu spłatała figla i zajęcia artystyczne odbyły się w budynku MGOK. Brało w nich udział 25 dzieci. Tematem przewodnim lekcji plastyki były "Kwiaty w wazonie'', a nowa technika batik (barwienie tkanin lub papieru) bardzo zaciekawiła młodych artystów, dając zaskakujące efekty. Prace można obejrzeć w Domu Kultury.
Dzieci zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach z plastyką, które odbędą się 28 lipca i 4 sierpnia o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy!
E.H.
Projekcja „Dwunastu gniewnych ludzi” w ramach warsztatów filmowych
20 lipca oglądaliśmy w ramach warsztatów filmowych dzieło Sidneya Lumeta pt. „Dwunastu gniewnych ludzi”. Majstersztyk. Film, który skłania do wielu refleksji dotyczących m.in. sprawiedliwości, roli jednostki w społeczeństwie oraz stereotypowego postrzegania świata i grup społecznych.
Prelekcje instruktor Ewelina Lewicz poprzedzające seans stanowią świetne wprowadzenie do filmu. Liczne informacje i ciekawostki zachęcają do wnikliwego oglądania i przeżywania obrazu. Natomiast dyskusje po projekcji dopełniają dzieło i pozwalają jeszcze bardziej dostrzec jego walory.
Kolejny seans odbędzie się w najbliższy poniedziałek 27 lipca, tym razem o godz. 17.00 (!). Będziemy oglądać „Noc na ziemi” w reż. Jima Jarmuscha. Zapraszamy! WSTĘP WOLNY
Ł.P.
III Gminny Turniej Siatkówki Plażowej
W niedzielę 19 lipca na placu zabaw przy ul. Wiklinowej/Torfowej odbył się już III Gminny Turniej Siatkówki Plażowej, którego organizatorem jest MGOK w Zagórowie. W rozgrywkach wzięło udział 6 par: Łukasz Płócienniczak/Mateusz Nijak, Marcin Pilarski/Wiktor Ławniczak, Rafał Urbaniak/Emil Pilarski, Adrian Jankowski/Kacper Błaszczak, Tomasz Wstawski/Mariusz Pruszyński, Kamil Michalak/Tobiasz Wujek.
Dwie najlepsze drużyny z obu grup zmierzyły się ze sobą w półfinałach. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Jankowski/Błaszczak, która po zaciętym pojedynku, pokonała w tie-breaku drużynę Pruszyński/Wstawski 2:1 (21:17, 16:21, 15:13). W finale spotkały się drużyny, które rywalizowały ze sobą w grupie A: Płócienniczak/Nijak i Pilarski/Urbaniak. Ponownie lepsza okazała się pierwsza para, która wygrała w finale 2:1 (21:12, 22:20, 15:10).
Na zakończenie turnieju władze Gminy Zagórów w osobach pani sekretarz Joanny Mięty (w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Zagórów), przewodniczącego Rady Miasta p. Mariana Parusa i dyrektora MGOK p. Łukasza Parusa, pogratulowali zawodnikom odniesionych sukcesów i wręczyli ufundowane przez nich nagrody. Zawody sędziował p. Jacek Pakulski, za co mu serdecznie dziękujemy. Wspaniała atmosfera, zacięta rywalizacja i piękna pogoda, sprawiały, że chciało się tam być. Do zobaczenia za rok.
P.Ł.
Zajęcia jogi
18 lipca odbyły się w „sali lustrzanej” zagórowskiego Domu Kultury zajęcia jogi, poprowadzone przez profesjonalnego instruktora Lidię Bielewicz z Kalisza. W niecodziennej lekcji wzięło udział 15 osób. Początkowo planowano ćwiczenia na nadwarciańskich błoniach, jednak nauczycielka ze względu na upał podjęła decyzję, aby spotkanie miało miejsce w budynku MGOK.
- Joga to przede wszystkim poznawanie swojego ciała i szukanie równowagi duchowej. To nie są tylko ćwiczenia, to coś więcej, nad czym trzeba pracować przez lata- mówiła Lidia Bielewicz, która od 20 lat uczy jogi, a jej tajniki poznawała m.in. w Indiach.
Uczestnicy warsztatów wrócili do domów bardziej zrelaksowani i rozciągnięci. Czas, który poświęcili na poznawanie jogi uzmysłowił im, że warto w codziennym pośpiechu zatrzymać się i zrobić coś dla siebie.
Kolejne zajęcia odbędą się w przyszłą sobotę 25 lipca w MGOK, tym razem o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy!
Ł.P.
Ognisko integracyjne
17 lipca pracownicy MGOK zorganizowali przy altanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie ognisko integracyjne dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Zagórów.
Pogoda i humory dopisały. Najmłodsi bawili się w piasku i grali w piłkę, a dorośli gawędzili, m.in. wspominając dawne posiadówki przy ognisku, kiedy jeszcze nie były popularne grille. Ognisko lubi gitarę i wzajemnie, zatem nie mogło zabraknąć muzyki granej „na żywo”. Oprawą muzyczną wieczoru zajął się Tomasz Stuczyński, policjant i fan muzyki rockowej.
Organizatorzy serdecznie dziękują życzliwym osobom, dzięki którym udało się przygotować spotkanie przy ognisku. Słowa podziękowania kierują do: dyrektora ZSP Marka Kujawy, lokalnych przedsiębiorców Michała Sroki i Marcina Janowskiego, Tomasza Stuczyńskiego oraz nauczyciela Michała Ulatowskiego.
Ł.P.
Wyjazd na baseny otwarte do Wrześni
17 lipca w piątek, dzieci z MGOK i Środowiskowego Ogniska Wychowawczego w Zagórowie, wyjechały na baseny odkryte do Wrześni. Pogoda dopisała i wszyscy się świetnie bawili. Kolejny wyjazd na basen odbędzie się 23 i 30 lipca. Oczywiście, jeśli pogoda nie zawiedzie. Szczegóły niebawem na naszej stronie i fanpage.
P.Ł.
Rajd pieszy po NPK
16 lipca odbył się w ramach projektu „WAKACJE 2015 z MGOK” rajd pieszy po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. Po łąkach oprowadził dzieci i młodzież przewodnik turystyczny Tomasz Frankowski. W wędrówce wzięło udział 20 osób. Przewodnik ciekawie opowiadał o faunie i florze NPK oraz zademonstrował, jak można w warunkach turystycznych w łatwy sposób przyrządzić jajecznicę. Oprócz lekcji gotowania na łonie natury były również miniquizy przyrodnicze i ćwiczenia w umiejętnym chodzeniu z kijkami nordic walking.
Celem wakacyjnych rajdów jest popularyzowanie aktywnego wypoczynku na lokalnych błoniach. Następne wojaże po malowniczych łąkach odbędą się 2 sierpnia w niedzielę. Będziemy m.in. uczyć się rozbijać namiot, a także poznamy kolejny przysmak turysty. Serdecznie zapraszamy!
Ł.P.
Malowanie balonami na wakacyjnych zajęciach plastycznych
„Lekcja hiszpańskiego «na lajcie»”
15 lipca odbyła się w sali konferencyjnej MGOK pierwsza „Lekcja języka hiszpańskiego «na lajcie»”. Zajęcia poprowadził Sebastian Kierzek, pasjonat turystyki i języków obcych.
Prowadzący uczył słuchaczy podstawowych zwrotów komunikacyjnych, jak również opowiadał o swojej przygodzie z językiem hiszpańskim: -Tak się złożyło, że kiedyś pojechałem autostopem do Hiszpanii i mój pobyt przedłużył się o kilka miesięcy. Siłą rzeczy musiałem nauczyć się tego języka. A język jest piękny i świetnie brzmiący. Poza tym różni się od popularyzowanego angielskiego i niemieckiego- mówił Sebastian Kierzek.
Uwaga! Zmieniły się terminy kolejnych „Lekcji hiszpańskiego «na lajcie»”. Następne spotkania odbędą się 17 (najbliższy piątek!), 22 i 24 lipca o godz.8.30. Serdecznie zapraszamy!
Ł.P.
Malowanie balonami na wakacyjnych zajęciach plastycznych
Pierwsze wakacyjne zajęcia plastyczne już za nami. Niestety pogoda nam nie dopisała i warsztaty odbywały się w budynku MGOK. Brało w nich udział 30 dzieci.Tematem spotkania z plastyką był ,,Dom Kultury w przyszłości", a dzieci wykonywały prace malując balonami.
Malowanie obrazków tą techniką sprawiło najmłodszym wiele radości i było doskonałą zabawą twórczą. Efekty pracy można obejrzeć na wystawie w Domu Kultury. Cieszymy się, ze młodzi artyści wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach z plastyką. Przypominamy, że następne zajęcia odbędą się we wtorek 21 lipca o godz.10.00. Serdecznie zapraszamy!
E.H.
Projekcja „Casablanki” w ramach wakacyjnych warsztatów filmowych
13 lipca odbyła się w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie projekcja „Casablanki” w ramach wakacyjnych warsztatów filmowych. Zajęcia poprowadziła Ewelina Lewicz, edukatorka z zakresu kultury europejskiej i filmoznawstwa.
Oglądanie filmu poprzedziła prelekcja na temat słynnego amerykańskiego melodramatu i postaci Humphreya Bogarta, ikony popkultury. Później analizowano kluczowe sceny i wypowiedzi bohaterów, które przeszły do historii kina i pojawiły się w ponad 200 innych filmach. Prelegentka nie omieszkała również podzielić się z audytorium ciekawostkami dotyczącymi słynnej „Casablanki”: - Bogart był niższy od Ingrid Bergman, więc w niektórych scenach nosił buty na koturnach albo siedział na poduszce- opowiadała.
Kolejna projekcja w ramach wakacyjnych warsztatów filmowych odbędzie się w poniedziałek 20 lipca o godz.16.00. Tym razem wnikliwie obejrzymy film pt. „ Dwunastu gniewnych ludzi” w reż. Sidneya Lumeta i zastanowimy się nad rolą jednostki w kształtowaniu życia społecznego. Serdecznie zapraszamy.
Ł.P.
Spotkanie członków KLUBU SENIORA przy grillu
11 lipca członkowie KLUBU SENIORA działającego przy zagórowskim Domu Kultury bawili się na spotkaniu przy grillu, zorganizowanym w altanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
Było śpiewnie i tanecznie. Na akordeonie grał słynny lokalny muzyk Jan Herian. Pieśni takie, jak „Mały biały domek”, „Hey sokoły” czy „Panno Walerciu” niosły się przez las i okoliczne łąki. Nie zabrakło też dedykacji i „Sto lat”, m.in. dla przewodniczącej KLUBU SENIORA Krystyny Cichockiej, wszystkich zebranych Krystyn oraz Jana Heriana. Nawet tańczono słynne argentyńskie tango la cumparsita.
Zarząd KLUBU SENIORA serdecznie dziękuje życzliwym ludziom, którzy pomogli zorganizować spotkanie. Słowa podziękowania kieruje do: dyrektora ZSP Marka Kujawy, właściciela sklepu mięsnego ŚNIEG Tomasza Śniega oraz kierowniczki sklepu DELIKATESY CENTRUM Agnieszki Figlerowicz.
Seniorzy nie zasypiają gruszek w popiele. 23 lipca wybierają się na kolejną wycieczkę autokarową do Kórnika, Rogalina i Poznania.
Członkowie KLUBU SENIORA swoją aktywnością i umiejętnością zabawy mogliby zawstydzić młodych. Są zawsze uśmiechnięci i chętni do organizowania wszelkich przedsięwzięć. Okazuje się, że… „fajnie jest być seniorem”.
Ł.P.
775-lecie Trąbczyna
5 lipca podczas uroczystości 775-lecia istnienia Trąbczyna zagrali Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów oraz zespół rockowy Deficyt, działający w zagórowskim MGOK. W duecie wystąpili Kamila Kałużna i Jakub Sroka z Kostanecki Band, którzy w przyszłości dadzą koncert w MGOK.
Ł.P.
Piknik integracyjny
W dniu 29.06.2015r. na boisku Orlik przy SP w Zagórowie odbył się Piknik Rodzinny dla dzieci i rodziców z Klubu Sportowego Karate, z Domu Kultury i Ogniska Środowiskowo-wychowawczego. Wzięło w nim udział ok. 100 uczestników. Piknik był zorganizowany pod hasłem: „Bezpieczne wakacje bez uzależnień.” W trakcie pikniku dzieci korzystały z zabaw i gier na świeżym powietrzu, zatańczyły zumbe, zajadały się pyszną pizzą. Podziękowania dla organizatorów pikniku: p. Darka Nowickiego, p. Barbary Wieczorek i p. Iwony Bętkowskiej. Dziękujemy również p. Radkowi Rzepeckiego za nagłośnienie imprezy i p. Tomaszowi Michalskiemu za udostępnienie Orlika. A dzieciom życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji.
I.B.
Zakończenie klas VI
26 czerwca 2015r. odbyło się w Domu Kultury zakończenie klas VI. W tej wyjątkowej uroczystości wzięły udział dwie VI klasy z wychowawczyniami p. Jolantą Różańską i p. Joanną Mazurek. Było to również podziękowanie dla członków koła teatralnego, którzy od trzech lat działali i bawili się w teatr. A byli to: Aleksandra Andrzejewska, Angelika Szeląg, Julia Bielecka i Wiktor Madalski, Hania Tomaszewska, Katarzyna Dzidek, Weronika Pawłowska.Pani Lilka Lebiedzińska przygotowała dla nich pamiątkowe dyplomy, książki, a p. Iwona Bętkowska wręczyła płyty ufundowane przez dyr. M-GOK p. Łukasza Parusa. Na płytach młodzi aktorzy mają nagrane ostatnie przedstawienie, zdjęcia z występów, prób i konkursów. W czasie tej uroczystości podziękowania otrzymały trzy solistki, które również od trzech i więcej lat pracowały na rzecz Domu Kultury uświetniając swoim śpiewem uroczystości i występy. A były tu: Martyna Kuzak, Wiktoria Rzepecka i Kasia Dzidek. Pani Iwona Bętkowska, wraz z p. Łukaszem Parusem wręczyli solistkom pamiątkowe dyplomy i statuetki. Wszystkim szóstoklasistom życzymy powodzenia i realizowania swoich pasji w Gimnazjum.
I.B.
Orkiestra na IX Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych
28 czerwca Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów wystąpiła podczas IX Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się na Stadionie Miejskim w Zagórowie. Kapelmistrza ORMZ Marcina Skuratowicza zastąpił tymczasowo dyrygent Wojciech Grzeszczak.
Ł.P.
"Muzyczne zakończenie roku 2014/2015”
25 czerwca odbył się w MGOK w Zagórowie koncert zatytułowany „Muzyczne zakończenie roku 2014/2015”. Umiejętności wokalno-instrumentalne zaprezentowali młodzi muzycy kształcący się u instruktora nauki śpiewu Mariusza Urbaniaka z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie oraz instruktora nauki gry na instrumentach Andrzeja Przespolewskiego z konińskiego Społecznego Ogniska Muzycznego. Warto nadmienić, że podopieczni SOM mają od wielu lat zajęcia w MGOK.
Wśród widowni znaleźli się rodzice i przyjaciele młodych artystów, jak również panie dyrektor Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie Anna Eicke i Monika Nowaczyk. W ostatnim czasie podopieczni Mariusza Urbaniaka uczyli się śpiewać w budynku zagórowskiego gimnazjum.
Koncert dostarczył słuchaczom wielu wrażeń. Wokaliści i instrumentaliści bardzo dobrze się zaprezentowali, jednocześnie skłaniając audytorium do refleksji, że warto rozwijać umiejętności muzyczne i poświęcać czas na naukę, ponieważ później efekty pracy są zadowalające dla wykonawców, instruktorów i przede wszystkim odbiorców muzyki.
Życzymy muzykom i instruktorom udanych wakacji!
Ł.P.
4. PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI
20 czerwca nad Czarną Strugą w Oleśnicy odbył się po raz czwarty PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI organizowany przez stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. W tym roku przedsięwzięcie współorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Oprócz smakołyków z grilla serwowanych przez pracowników firmy Dariusza Słowińskiego, można było zjeść „przekąskę pasterską z ufoludkiem” (pajda chleba ze smalcem- zrobionym przez prezesa TPZZ Grzegorza Cieślewicza- z ogórkiem i pomidorem z upraw zagórowskich ogrodników Władysława Łabęckiego i Jana Słowińskiego) tudzież skosztować wybornych specjałów przygotowanych przez Janinę Saacke z Wrąbczynkowskich Holendrów i członków Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” z Oleśnicy. Chleb „własnej roboty” z masłem ziołowym, „smarowidłem drwala” czy dżemem (Janina Saacke) oraz żur, ciasta i racuchy z konfiturą ze świeżych malin (Stowarzyszenie „Razem Łatwiej”) powodowały przy stoiskach długie kolejki przypominające czasy PRL. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były „dmuchańce”, wata cukrowa, malowanie twarzy i bańki mydlane.
PIKNIK nie odbyłby się bez tradycyjnych punktów programu, to jest akcentów muzycznych, plecenia wianków i puszczania lampionów. Chórzyści QUARTY (prezes Andrzej Słowiński, kierownik artystyczny Waldemar Matuszak; Daniel Słowiński, Janusz Lewicz, Włodzimierz Chmielewski, Marek Burda, Tomasz Słowiński), gitarzysta legendarnej GRUPY ZAGÓRÓW prof. Andrzej Brzeg, muzycy zespołu DEFICYT (Wojciech Grzeszczak, Roman Jasiczek), członkinie szkolnego zespołu PARANOJA z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi (Joanna Słowińska, Natalia Słowińska) z Antosiem Słowińskim, a także przedstawicielki KLUBU SENIORA Krystyna Cichocka, Kazimiera Matuszewska i Teresa Syroka grą na instrumentach i śpiewem zachęcali „piknikowiczów” do zabawy, tym samym nawiązując do dawnych sobótkowych biesiad. Nie zabrakło również tańców do muzyki „granej na żywo” i odtwarzanej przez przyjaciela TPZZ Mariusza Koniecznego.
Gdy zachodziło słońce, tradycyjnie udano się ze śpiewem na ustach na most przy Czarnej Strudze. Śpiewano m.in. pieśni „Wiła wianki” i „Ej, sobótka, sobótka ”. Wtenczas panny rzucały do wody wianki. Kiedy się ściemniło, puszczono 50 lampionów, zjawiskowo wyglądających na tle ciemniejącego nieba.
Organizatorzy serdecznie dziękują osobom wymienionym powyżej z imienia i nazwiska za pomoc w zorganizowaniu PIKNIKU. Wyrazy wdzięczności i podziękowania kierują także do: Zbigniewa Klimasa-zarządcy łąki w Oleśnicy, Anny Radnieckiej- prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Jolanty Siuby-prezes Stowarzyszenia „Razem Łatwiej”, Dariusza Bryka i Janusza Komorowskiego-rzeźników, Marcina Adaszaka-radnego miejskiego, Pawła Szablewskiego- prezesa Słupeckiej Organizacji Turystycznej, Agnieszki Figlerowicz i Marcina Janowskiego-lokalnych przedsiębiorców oraz Renaty Grzelczyk, Jerzego Piasecznego, Piotra Słowińskiego i Andrzeja Kopczyńskiego.
Ł.P.
Wycieczka członków KLUBU SENIORA do Torunia i Inowrocławia
18 czerwca członkowie KLUBU SENIORA, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie, wraz z przyjaciółmi wybrali się na wycieczkę autokarową do Torunia i Inowrocławia. W krajoznawczym wyjeździe wzięły udział 42 osoby. Znane polskie miasta zwiedzano z pilotem i przewodnikiem Małgorzatą Iwanicką, na co dzień nauczycielką biologii i chemii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
– Zwiedziliśmy Stare Miasto w Toruniu, m.in. obejrzeliśmy Krzywą Wieżę, dom Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa i ruiny zamku krzyżackiego. Największą atrakcją był rejs statkiem po Wiśle. Chcę podkreślić, że trafiliśmy na fantastycznego pilota i przewodnika, panią Małgosię Iwanicką, która bardzo ciekawie opowiadała o zabytkach, wplatając w opowieści anegdoty. Nawet w autokarze dzieliła się z nami swoją dużą wiedzą historyczną- powiedziała po wycieczce Krystyna Cichocka, przewodnicząca KLUBU SENIORA.- W Inowrocławiu spacerowaliśmy po ogrodzie różanym i odpoczywaliśmy przy tężniach. Spotkaliśmy się nawet z ks. Tomaszem Rogalińskim, wikariuszem pełniącym kilka lat temu posługę kapłańską w zagórowskiej parafii. Wycieczka udała się na szóstkę-dodała.
Wakacyjnymi planami KLUBU SENIORA są organizacja spotkania przy grillu, jak również dwóch wycieczek- do Poznania-Kórnika-Rogalina (lipiec) oraz Wrocławia i Książa (sierpień). Członkowie KLUBU SENIORA serdecznie dziękują Małgorzacie Iwanickiej za profesjonalną organizację wycieczki do Torunia i Inowrocławia.
Ł.P.
Występ „Fantazjany” dla dzieci ze SP w Zagórowie
18 czerwca 2015 gr. teatralna „Fantazjana” wystąpiła dla swoich kolegów i koleżanek ze SP w Zagórowie. Dzieci podzielono na dwie grupy, aby występ mogła obejrzeć cała szkoła. Przybyli również zaproszeni gości p. Sekretarz Gminy p. Joanna Mięta, p. Irena Gizel z ZAS-u i p. Katarzyna Nowicka z Biblioteki Publicznej w Zagórowie. Panie nauczycielki p. Justyna Jackowska i p. Jolanta Różańska również ciepło podziękowały dzieciom i paniom instruktorkom za ich całoroczną pracę, A dzieci ze szkoły z wielkim zainteresowaniem obejrzały tegoroczne przedstawienie i już wyrażają chęć zapisania się do Kółka od nowego roku szkolnego. Oczywiście zapraszamy!
I.B.
PARANOJA rejestrowała w MGOK utwory z własnego repertuaru
17 czerwca zespół PARANOJA (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie) wraz z opiekunem Danielem Słowińskim nagrywał w MGOK utwory muzyczne z dotychczas prezentowanego repertuaru. Band wielokrotnie grał podczas uroczystości szkolnych, tegorocznego koncertu noworocznego czy występów przygotowanych z okazji Dnia Dziecka. Po raz kolejny postanowił wspólnie wystąpić, gdyż wszyscy młodzi muzycy kończą w tym roku kształcenie na poziomie gimnazjalnym i wybierają się do różnych szkół średnich. –Chcieliśmy zagrać, aby mieć pamiątkę z trzyletniej współpracy. Na pewno za jakiś czas będzie przyjemnie wysłuchać i obejrzeć dzisiejszych nagrań- powiedział opiekun Daniel Słowiński.
PARANOJĘ tworzą: Malwina Chojnowska (wokal), Natalia Słowińska (gitara basowa), Joanna Słowińska (perkusja), Tomasz Kubicki (gitara elektryczna), Krystian Grzeszczak (trąbka), Daniel Kotuński (saksofon) i Daniel Słowiński (gitara akustyczna). Kompozycje rejestrowali akustyk MGOK Jacek Burda i Kamil Burda, notabene muzyk. Ł.P.
Ł.P.
Kogel Mogel – „Szafa grająca”
16 czerwca 2015r. odbył się kolejny już ostatni koncert w tym roku szkolnym z cyklu „Artystyczny Kogel Mogel”. Tym razem artyści odkurzali muzyczne dwudziestolecie międzywojenne w koncercie pod nazwą: „Szafa grająca”. „Mamy bardzo starą szatę grającą... Ale nie jest to zwykła muzyczna szafa. Wraz z dźwiękami tkwiącymi w mniej starych płyt potrafi przenosić słuchaczy w czasie. Przespacerujmy się po miejskim parku z lat dwudziestych minionego wieku. Odwiedzimy przedwojenny dom ze służbą, w którym przywita nas majordomus. A wieczorem porwani muzyką, wtopimy się w „gangsterski” klimat na szkolnym przyjęciu. W koncercie wystąpili: wokalistka, akordeonista i para tancerzy. Koncerty te cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci i mamy nadzieję, że od września znów zagościmy na scenie Domu Kultury w Zagórówie artystów z całą ofertą koncertów edukacyjnych. Do zobaczenia we wrześniu.
I.B.
Spotkanie z sommelierem i venenciadorem Maciejem Katarzyńskim
11 czerwca odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie z sommelierem i venenciadorem (specjalista w serwowaniu scherry) Maciejem Katarzyńskim. Organizatorami przedsięwzięcia byli MGOK oraz stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
Niecodzienne wydarzenie składało się z dwóch części: wykładu pt. „ Co każdy Polak winien o winie wiedzieć” oraz degustacji. W prelekcji znawca win objaśnił charakterystyczne cechy i gatunki tego trunku, szczepy, umiejętność smakowania, jak również dał wytyczne, jakimi kryteriami trzeba się kierować przy zakupie ulubionego napoju starożytnych Greków. Nie omieszkał także obalić mitów związanych z winem:- Nieprawdą jest, że wino z zakrętką jest gorsze od tego z korkiem, że wklęsłe dno butelki stanowi wyznacznik jakości trunku… Dobre wino powinno być tylko wytrawne i mieć na etykiecie następujące informacje: rocznik, nazwę szczepu, apelację czy denominację. Ponadto musi zawierać alkohol od 12 do 14 procent. Wtenczas możemy być pewni, że kupiliśmy prawdziwe wino-opowiadał z pasją Maciej Katarzyński.
Po dużej dawce informacji 40-osobowa grupa rozpoczęła degustację. Sommelier poczęstował uczestników czterema wyśmienitymi gatunkami trunku. Instruował, jak szybko i sprawnie otworzyć wino oraz umiejętnie kosztować je z odpowiednim jedzeniem. Degustujący łączyli trunek z takimi przekąskami, jak ser pleśniowy, suszona śliwka czy gorzka czekolada. Połączenie słodkiego wina z niebieskim serem okazało się strzałem w dziesiątkę.
Spotkanie ze znawcą win było niezwykle interesujące, merytoryczne i inspirujące. Nie sposób nie zgodzić się ze znanym stwierdzeniem, że wino jest napojem bogów.
Organizatorzy serdecznie dziękują właścicielce firmy gastronomiczno-cateringowej „Małe co nieco” Magdalenie Waszak oraz pracownikom za pomoc w przygotowaniu degustacji. MGOK i TPZZ zapraszają do wzięcia udziału w 4. PIKNIKU ŚWIĘTOJAŃSKIM, który odbędzie się 20 czerwca nad Czarną Strugą w Oleśnicy. Szczegóły znajdują się na stronach internetowych Domu Kultury i stowarzyszenia.
Ł.P.
XVI Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych – Zagórów 2015r
15 czerwca 2015 r. odbył się już XVI Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych zorganizowany przez Dom Kultury i Szkołę Podstawową w Zagórowie Wzięły w nim udział zespoły:
- zespół teatralny „Iskierki” z ZSG w Trąbczynie z przedstawieniem pt. „Królewna Gburka” – opiekunem zespołu jest p. Barbara Jagielska
- zespół teatralny z SP w Łukomiu z przedstawieniem pt. "Królewna Śnieżka" - opiekunem zespołu jest p. Barbara Wypychowska
- zespół teatralny „Promyk” ze SP w Łukomiu z przedstawieniem pt. „Sąd nad książką” – opiekunem zespołu jest p. Wioletta Waloszek
- grupa teatralna „Fantazjana” ze SP i MGOK w Zagórowie z przedstawieniem pt. „Aniołki w klatce” – opiekunami zespołu są p. Lilla Lebiedzińska i p. Iwona Bętkowska
Na przegląd teatralny przybyły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Zagórowie, które z „otwartymi buziami” przyglądały się młodym aktorom na scenie. Każdy zespół otrzymał dyplom za udział w przeglądzie, panie instruktorki i nauczycielki podziękowania. Dzieci na zakończenie otrzymały słodki poczęstunek i napoje ufundowane przez Dyrektora M-GOK p. Łukasza Parusa. Podziękowania dla p. Radosława Rzepeckiego za pomoc akustyczną. Kolejne prezentacje teatralne młodych aktorów już za rok!
I.B.
"Fantazjana" dla najbliższych
14 czerwca miało miejsce w Domu Kultury przedstawienie pt. „Aniołki w klatce” w wykonaniu grupy teatralnej „Fantazjana”. Odbiorcami owego przedstawienia byli rodzice, dziadkowie i wszyscy zaprzyjaźnieni z teatrem. Przed spektaklem, można było obejrzeć prezentacje multimedialną przestawiającą trzyletnią pracę Koła Teatralnego przygotowaną przez Aleksandrę Andrzejewską i Katarzynę Dzidek. Pan Dyrektor Łukasz Parus ufundował pizzę, p. Lilla Lebiedzińska ciasteczka, a Państwo Andrzejewscy przynieśli dzieciom czekoladki. Dziękujemy. Goście ciepło przyjęli występy swoich pociech i nagrodzili ogromnymi brawami. We wrześnie rozpocznie się nowy nabór do zespołu, dlatego też zapraszamy wszystkie chętne dzieci.
I.B.
Kolejna wystawa prac plastycznych w MGOK
W zagórowskim Domu Kultury można obejrzeć kolejną wystawę prac plastycznych autorstwa członków Koła Plastycznego działającego od lat w MGOK. Piękne kwiaty wykonane nową techniką - rysowanie nitką - przyciągają wzrok odwiedzających. Równie duże wrażenie robią martwe natury i portrety wykonane przez najmłodszych adeptów sztuki plastycznej. Zachęcam do obejrzenia wystawy.
E.H.
Sukces Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów
7 czerwca Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów uczestniczyła w XXV Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych „O kleczewską wieżę” w Kleczewie. Muzycy, tak jak zapowiadali, stanęli na podium, zajmując III miejsce. Kapelmistrz i dyrygent ORMZ Marcin Skuratowicz zajął I miejsce jako najlepszy kapelmistrz. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Ł.P.
Boże Ciało i próby Orkiestry
7 czerwca Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów weźmie udział w XXV Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych ”O kleczewską wieżę” w Kleczewie. Muzycy często się spotykają, ćwiczą grę danych utworów i partii muzycznych. Prezentujemy fotografie z prób oraz procesji Bożego Ciała w Zagórowie.
Ł.P.
Dzień Dziecka 2015
31 maja odbyła się na Dużym Rynku w Zagórowie uroczystość z okazji Dnia Dziecka. Dla dzieci z Gminy Zagórów i nie tylko wystąpili lokalni artyści działający w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i miejscowych szkołach: chór mieszany CANTABILE, ORKIESTRA REPREZENTACYJNA MIASTA ZAGÓRÓW, KOŁO WOKALNE i TANECZNE (MGOK), KOSTANECKI BAND (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich), ZESPÓŁ MANDOLINOWO-GITAROWY, THE WAY BACK i PARANOJA (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi). Muzycy przygotowali dla najmłodszych specjalny repertuar. Można było posłuchać m.in. takich piosenek, jak „ Pieski małe dwa”, „Wąską ścieżką przez ogródek idzie sobie krasnoludek”, „Konik na biegunach” czy „Zagrasz dzieciom”.
Pomiędzy bardzo udanymi występami muzycznymi dzieci rozbawiali Klaun i Scooby Doo, animatorzy z HAPPY KIDS PARTY z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy organizowali zabawy, konkursy i puszczali duże bańki mydlane. Ponadto umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali podopieczni z KOŁA WOKALNEGOI i TANECZNEGO, prowadzonego przez instruktor Iwonę Bętkowską. Kostiumy i pomysłowe choreografie bawiły publiczność. Wystąpił także Pan Kleks (w tej roli Marcin Matuszak) i zaśpiewał z koleżeństwem słynną piosenkę „Na wyspach Bergamutach”.
Organizatorami Dnia Dziecka byli MGOK, GKJ i ZSP. Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w przygotowaniu uroczystości: księgowej Mirosławie Łopacińskiej i pracownikom Zakładu Komunalnego w Lądku, kierownikowi Bogdanowi Matczakowi i pracownikom Zakładu Komunalnego i Usług Wodnych w Zagórowie, Ryszardowi Sikorskiemu, Magdalenie Włosiniak i Markowi Stałowskiemu, zagórowskim przedsiębiorcom, oraz policjantom z Zagórowa.
Ł.P.
Koncert uczniów z Ogniska Muzycznego w Koninie
30 maja 2015r. odbył się w Domu Kultury Koncert uczniów Ogniska Muzycznego w Koninie. Był to koncert z okazji Dnia Mamy. Na scenie prezentowali się uczniowie, którzy uczą się na co dzień gry na różnych instrumentach. A były to gitary, saksofony, pianino, keybord, skrzypce, akordeon. Koncert przygotowali instruktorzy Piotr Kwiecień – gitary, Marek Śmiejkowski – instrumenty dęte i smyczkowe i Andrzej Przespolewski – instrumenty klawiszowe. Nie zabrakło solistek Domu Kultury Ingi Bąk i Marty Kuzak, które przygotowała Iwona Bętkowska. Gośćmi którzy przybyli na koncert byli p. Łukasz Parus – dyr. Domu Kultury w Zagórowie i p. Dorota Szymczak – dyr. Społecznego Ogniska Muzycznego w Koninie. Na zakończenie artyści wręczyli swoim mamom symboliczną różę z życzeniami i udali się na słodki poczęstunek.
I.B.
Dzień Mamy i Taty
28 maja 2015r. odbył się w Domu Kultury koncert z okazji Dnia Mamy i Taty. Wzięły w nim udział wszystkie grupy taneczne i soliści M-GOK. W koncercie również zaprezentowały się młode solistki po raz pierwszy dla swoich rodziców. Dzieci te okazało się, że mają słuch muzyczny i chcą spróbować swoich sił dołączając do Koła Piosenki już od września. W koncercie nie zabrakło piosenek dla taty np. „Daj mi rękę tato”, „Randka z tatą”, a dla mamy był „Walczyk dla mamy”, „Pamiętnik mamy”, czy „A ja wolę mają mamę”. Gośćmi specjalnymi byli członkowie Klubu Seniora działającego w Domu Kultury, który z wielką radością spoglądali na wszystkie dzieci występujące na scenie. Po koncercie p. dyr. Domu Kultury Łukasz Parus zaprosił wszystkich na symboliczną kawę i ciasteczko do sali OSP. Wszystkie dzieci do występu przygotowała p. Iwona Bętkowska, animację p. Piotr Łakomiak, a o akustykę zadbał p. Jacek Burda. Podziękowania dla rodziców, którzy upiekli ciasto, przynieśli ciasteczka. Pan Łukasz Parus ufundował dzieciom napoje i pączki. Dziękujemy.
„Za to, że jesteś zawsze przy mym boku,
za to, że wskazujesz mi drogę w mroku,
za to, że dni moje tęczą malujesz
Dziś mamo – z głębi serca Ci dziękuję!”
I.B.
POLSKA BIEGA, czyli DRUGA POGOŃ ZA GĄSIOREM
24 maja odbyły się na terenie boiska Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich i parku miejskiego przy Szubiankach w Zagórowie biegi w ramach ogólnopolskiej akcji POLSKA BIEGA. Tegoroczna impreza sportowa przebiegała pod hasłem DRUGA POGOŃ ZA GĄSIOREM. BIEGNIEMY DLA DAWIDA RESZKIEWICZA. Organizatorami przedsięwzięcia byli po raz trzeci stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i ZSP. W tym roku w roli współorganizatora wystąpił Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Zmagania biegowe zadedykowano Dawidowi Reszkiewiczowi, 4-latkowi chorującemu na nowotwór nerki. Specjalnie dla Dawida pobiegło 123 zawodników. Młodsi pokonali dystanse 500 m i 1 km, natomiast starsi przebiegli 3 km. Uczestnicy POLSKA BIEGA wrzucili do skarbonki 1412,44 PLN. Pieniądze przekazano ojcu Dawida Pawłowi Reszkiewiczowi. Zostaną przeznaczone na leczenie chłopca.
Prezentujemy wyniki rywalizacji:
I miejsce: Marcin Sakowski, II: Adrian Jankowski, III: Zbigniew Bojański (3 km, mężczyźni)
I miejsce: Katarzyna Urbaniak, II: Magdalena Witkowska, III: Beata Reśkiewicz (3 km, kobiety)
I miejsce: Kacper Waszak, II: Bartosz Urbaniak, III: Hubert Gośka (500 m, chłopcy)
I miejsce: Natalia Cieślewicz, II: Marta Janowska, III: Zofia Cieślewicz (500 m, dziewczyny)
I miejsce: Olgierd Kłodziński, II: Matysiak Jakub, III: Jakub Leśniewicz (1 km, chłopcy)
I miejsce: Martyna Myślicka, II: Marta Radniecka, III: Kamila Jeżak (1 km, dziewczyny)
Najzacniejsza Zawodniczka: Danuta Kujawa
Najzacniejszy Zawodnik: Leszek Kosmalski
Najmłodsza Zawodniczka: Marta Janowska
Najmłodszy Zawodnik: Aleksander Kubacki
Zwycięzcom biegów w poszczególnych kategoriach wręczono 16 pucharów, ufundowanych przez: burmistrza Zagórowa Wiesława Radnieckiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Zagórowa Mariana Parusa, radnych powiatowych: Stefana Zielińskiego i Jerzego Orchowskiego; radnych miejskich: Ninę Madalską, Marka Zawala, Janusza Wawrzyniaka; prezesa TPZZ Grzegorza Cieślewicza, dyrektorów i przewodniczących: Marka Kujawę (ZSP), Annę Eicke (Gimnazjum w Zagórowie), Andrzeja Przygońskiego (Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Trąbczynie), Andrzeja Bernata (Szkoła Podstawowa w Zagórowie), Renatę Struszczyk (Szkoła Podstawowa w Łukomiu), Krzysztofa Jankowskiego (przewodniczący Zarządu Osiedla Zagórów), Łukasza Parusa (MGOK). Ponadto nagrodzono zawodników medalami i dyplomami.
Sportowcy, podobnie jak w ubiegłym roku, wystartowali w danym biegu w momencie wystrzału ze strzelby własnoręcznie wykonanej przez działacza LOK-u Bogdana Koniecznego. W rolę „Gąsiora” ponownie wcielił się Rafał Stachura. Znany pasjonat motoryzacji przewodniczył grupie biegaczy, jadąc na quadzie. Opiekę medyczną zapewnił lekarz Paweł Sokołowicz.
Zawodników i kibiców częstowano grillowaną kiełbasą, kaszanką i wodą mineralną. Nie zabrakło także dopingującej oprawy muzycznej.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować życzliwym ludziom, którzy pomogli w przygotowaniu kolejnej edycji POLSKA BIEGA: Markowi Kujawie, fundatorom pucharów, Renacie Grzelczyk, Bogdanowi Koniecznemu, Pawłowi Sokołowiczowi, Rafałowi Stachurze, radnemu miejskiemu Marcinowi Adaszakowi, Tomaszowi Śniegowi (sklep ŚNIEG) i Agnieszce Figlerowicz (sklep DELIKATESY CENTRUM).
Małgorzata i Paweł Reszkiewiczowie dziękują organizatorom i uczestnikom POLSKA BIEGA w Zagórowie za wsparcie duchowe i finansowe, tak bardzo potrzebne w walce z chorobą syna Dawida.
TPZZ i MGOK zapraszają do wzięcia udziału w kolejnych wspólnie organizowanych projektach kulturalno-społecznych. 11 czerwca odbędzie się spotkanie z sommelierem Maciejem Katarzyńskim, a 20 czerwca 4. PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI.
Ł.P.
Artystyczny Kogel Mogel zawitał do Zagórowa – Taniec ulicy
Hej ziomale, to nie żarty, to taniec ulicy, pulsujący w rytmie funk, wibrujący w takt boogie i elektro, prawdziwy jak hip-hopowe rytmy, które wyznaczają tempo tancerzy. Patrzcie na nas, pokażemy jak muzyka i taniec łączą się w jedno, jak ruchy odpowiadają dźwiękom. Dziś popping i locking rządzi na parkiecie. Dajcie się ponieść muzyce, która porwała młodych ludzi na całym świecie i dała początek najbardziej widowiskowemu stylowi tańca. Niesamowite show gwarantowane – pod takimi hasłami odbyło się już przedostatnie w tym roku szkolnym spotkanie uczniów zagórowskiej SP z artystami z Artystycznego Kogla Mogla. Kolejne spotkanie 16 czerwca. Zapraszamy
I.B.
2-dniowe warsztaty Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów oraz koncert podczas festynu
16 i 17 maja odbyły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie warsztaty dla członków Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów. Zajęcia poprowadzili dyrygenci i kapelmistrzowie Marcin Skuratowicz (Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów) oraz Mateusz Cieślak (Orkiestra Suchcice i Okolice).
Muzycy intensywnie ćwiczyli granie utworów i danych partii muzycznych, gdyż 7 czerwca wezmą udział w XXV Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych” O kleczewską wieżę” w Kleczewie i zamierzają stanąć na podium.
Orkiestra na zakończenie warsztatów zagrała koncert na Majowym Festynie Rodzinnym „Edukacja i Zabawa”, zorganizowanym przez pracowników i uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie.
Życzymy orkiestrze sukcesu na przeglądzie w Kleczewie.
Ł.P.
Fantazjana z III nagrodą - Turkolandia 2015
Grupa teatralna "Fantazjana" ze SP i MGOK w Zagórowie otrzymała III nagrodę za przestawienie "Aniołki w klatce" na Turkowskich Prezentacjach Teatrów Dziecięcych Turkolandia. W Jury zasiedli aktorzy Teatru Wyobraźni z Wrocławia.
I.B.
Dzień Otwarty w MGOK i koncert jazzowy zespołu BURDA BAND
10 maja, w godz. 15.00-20.00, odbył się Dzień Otwarty w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Zagórowski Dom Kultury jest beneficjentem środków unijnych. Został odnowiony w 2012 roku z funduszy pozyskanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przez Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”. Dzięki zdobytym środkom, m.in. dokonano remontu sali kinowej i zakupiono wysokiej jakości kinowy projektor cyfrowy. Od tamtego momentu kino MGOK stało się najmniejszym cyfrowym kinem w Polsce.
W całej Polsce, w dniach 8-10 maja, trwały Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Zagórów dołączył do kilkudziesięciu polskich miast, w których instytucje, odnowione ze środków unijnych, organizowały Dni Otwarte i przygotowywały atrakcje kulturalne dla odwiedzających.
Pracownicy Domy Kultury w Zagórowie także przedstawili ciekawą ofertę dla mieszkańców gminy Zagórów i powiatu słupeckiego. Można było zwiedzić projektornię i salę do zajęć wokalnych i tanecznych. Obejrzeć wystawę fotograficzną, kroniki MGOK, jak również potańczyć zumbę czy pośpiewać piosenki przy pomocy karaoke. Śmiałkowie mogli wejść na wieżę widokową, obejrzeć piękną panoramę Zagórowa oraz zadeklamować na scenie fragment monologu Hamleta czy wiersze Czesława Miłosza. Zwieńczeniem Dnia Otwartego był koncert jazzowy w wykonaniu zespołu BURDA BAND, zatytułowany przekornie WIECZÓR BEZ OKAZJI. Młodzi zdolni muzycy- Kamil Burda, Daria Wardęcka, Daniel Przybylski, Hubert Szkudlarek- ujęli publiczność profesjonalizmem i świetnie zagraną muzyką. Do dziś w głowie kołaczą piosenki „ Fly me to the moon” czy „ Englishman in New York”.
Dziękujemy artystom za niezapomniany występ i uświetnienie Dnia Otwartego. Kłaniamy się z wdzięcznością mieszkańcom gminy Zagórów i powiatu słupeckiego za aktywny udział w Dniu Otwartym w MGOK.
Ł.P.
Święto Konstytucji 3 maja
Podczas Święta Konstytucji 3 maja gośił w Zagórowie Król Polski Stanisław August Poniatowski (w tej roli wystąpił Piotr Łajdecki, uczeń Gimnazjum im. Królowej Jadwigi), zagrała ORKIESTRA REPREZENTACYJNA MIASTA ZAGÓRÓW, zaśpiewał chór CANTABILE, jak również rozdano uczestnikom uroczystości 350 chorągiewek, m.in. wykonanych przez Emilię Harmacińską, instruktora ds. plastycznych w MGOK.
Ł.P.
Majówka 2015
2 maja mieszkańcy miasta i gminy Zagorów uczestniczyli w Dniu Otwartym Strażnicy OSP Zagórów oraz bawili się na MAJÓWCE zorganizowanej przez burmistrza, MGOK i OSP. Do tańca przygrywał zespół ERA DANCE.
Ł.P.
100-lecie OSP Szetlewek
2 maja odbyły się w Trąbczynie i Szetlewku obchody jubileuszu 100-lecie OSP w Szetlewek. Uroczystości uświetniły występy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów i chóru męskiego Quarta.
Ł.P.
2. spotkanie członków Klubu Seniora
30 kwietnia odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie 2. spotkanie członków Klubu Seniora. Spotkaniu przyświecało hasło „Poznajemy się przy pizzy i ”. W wieczorze zapoznawczym wzięło udział 30 osób.
Seniorzy spędzili miło czas przy pizzy z Pizzerii Isabella. Pizze wybrała dla koleżaństwa przewodnicząca Klubu Seniora Krystyna Szelewicz-Cichocka, która mieszkała 10 lat w Stanach Zjednoczonych, a pierwszą pracę za oceanem rozpoczynała właśnie w pizzerii. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę.
Po włoskiej kolacji seniorzy odpowiadali na pytania z „Kwestionariusza Prousta” i „Kwestionariusza Pivota”. „Kwestionariusz Prousta” jest rodzajem zabawy towarzyskiej, popularnej na paryskich salonach na przełomie XIX i XX wieku. Nazwa „testu osobowości” pochodzi od francuskiego pisarza Marcela Prousta. Natomiast „Kwestionariusz Pivota” został stworzony przez francuskiego dziennikarza Bernarda Pivota w latach 70-tych ubiegłego wieku. Dużą popularność zyskał dzięki amerykańskiemu programowi telewizyjnemu.
W kwestionariuszach pojawiły się ciekawe pytania (np. Dar natury, który chciałbym posiadać? Ulubieni bohaterowie życia codziennego? Jakie jest twoje ulubione przekleństwo? Jakiego zawodu nie chciałbyś wykonywać?) skłaniające zebranych do interesujących odpowiedzi. Niektóre wywoływały śmiech. Szczególnie te dotyczące ulubionych przekleństw.
Seniorzy serdecznie dziękują właścicielowi Pizzerii Isabella Jarosławowi Ławniczakowi za wysoki rabat przy zakupie pizzy.
Kolejne spotkanie członków Klubu Seniora odbędzie się 28 maja podczas uroczystości z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów (nie tylko z gminy Zagórów) do wstąpienia w szeregi zagórowskiego Klubu Seniora.
Ł.P.
Koncert „Sercem patrz”
26 kwietnia 2015r. odbył się kolejny koncert solistów śpiewających w Kole Piosenki przy Domu Kultury w Zagórowie. Było to podsumowanie dwóch miesięcy pracy i zaprezentowanie się w nowym repertuarze. Na koncert przybyli rodzice, dziadkowie i sympatycy dobrej piosenki. Dzieci wypadły znakomicie, na scenie prezentowały się bez tremy i z wielką radością wspólnie spędziły te niedzielne popołudnie. Na koncert przybył też p. Łukasz Parus – dyrektor Domu Kultury, który pogratulował dzieciom talentu i życzył kolejnych sukcesów. Opiekunem dzieci jest p. Iwona Bętkowska, która z dumą obserwuje, jakie dzieciaki krok po kroku rozwijają się i prezentują się coraz lepiej z koncertu na koncert. Podziękowania dla p. Piotra Łakomiaka, za wspaniałe animacje stanowiące oprawę plastyczną koncertu i dla p. Jacka Burdy za doskonałe udźwiękowienie i dobrą akustykę. W koncercie wzięli udział:
Ania Krzyżaniak,
Amelka Zimna,
Martyna Kuzak,
Klaudia Lasecka,
Oliwia Wiatrowska,
Sara Olszewska,
Inga Bąk,
Angelika Pilarska,
Justynka Krzyżaniak,
Marcin Matuszak,
Julka Jasińska,
Klaudia Rządzińska,
Julita Waszak,
Oliwia Lasecka.
Kolejne koncerty na których zaprezentują się soliści, to koncert z okazji Dnia Mamy i Taty 28.05.2015r. i na Dzień Dziecka 31.05.2015r. Do zobaczenia na koncertach
I.B.
Spotkanie z płetwonurkiem Januszem Rydzkiem
23 kwietnia odbyło się w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Tym razem Zagórów odwiedził Janusz Rydzek, podróżnik, instruktor nurkowania i płetwonurek. Wydarzenie kulturalne zorganizowali stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.
Wieczór z pasjonatem nurkowania poprowadzili Renata Grzelczyk, sympatyczka TPZZ, i Jakub Bartłomiejczak, członek TPZZ. Prowadzący zadali gościowi liczne pytania, dzięki którym uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu interesujących informacji na temat nurkowania w Polsce, za granicą, eksplorowania Jeziora Powidzkiego i tajemniczych wraków. Janusz Rydzek w bardzo interesujący sposób objaśniał niuanse dotyczące podglądania podwodnego świata. Pokazywał zdjęcia, filmy z wypraw, jak również opowiadał dykteryjki, m.in. związane ze spotkaniem z rekinem. Po wywiadzie publiczność miała wiele pytań do gościa. Najciekawsze zapytania kierowali najmłodsi.
Na zakończenie eventu prezes TPZZ Grzegorz Cieślewicz i dyrektor MGOK Łukasz Parus wręczyli Januszowi Rydzkowi podziękowania i album o Zagórowie. Później oglądano i przymierzano profesjonalny sprzęt do nurkowania, przywieziony przez gościa. Wieczór zwieńczył poczęstunek w strażnicy OSP. Organizatorzy serdecznie dziękują strażakom z OSP Zagórów za udostępnienie strażnicy.
Kolejnym projektem przygotowywanym przez MGOK i TPZZ będzie spotkanie z sommelierem (znawcą win) Maciejem Katarzyńskim, które odbędzie się 21 maja o godz. 18.00 w MGOK. Serdecznie zapraszamy.
Ł.P.
Kogel Mogel – „Niech Moc(art) będzie z tobą”
21 kwietnia 2015r. odbył się kolejny koncert z cyklu koncertów muzycznych Kogel Mogel pt. „Niech Moc(art) będzie z tobą!”. Tym razem dzieci ze SP w Zagórowie miały okazję posłuchać muzycznej opowieści nie tylko o tym, jak mały Amadeuszek stał się wielkim geniuszem...., ale i o tym, w których współczesnych utworach ukrywają się nuty zapisane przez niego i innych klasyków. Zapytacie: po co? Bo tak na prawdę to historia o tym, że muzyczny geniusz jest w każdym z nas. Było to wspaniałe interaktywne przedstawienie i popisy wirtuozów, ale także wciągająca gra w muzykowanie, w której nie ma nawet chwili na nudę. Była to doskonała nauka słuchania muzyki, tym bardziej, że wykonywana była ona na żywo. Już za miesiąc 19 maja kolejne spotkanie pod nazwą „Taniec ulicy” i duża dawna aktywnych wrażeń.
I.B.
Sprzątanie „zielonych płuc Zagórowa”
18 kwietnia odbyło się sprzątanie „zielonych płuc Zagórowa”, tj. leśnego parku miejskiego przy ul. Szubianki w Zagórowie. Organizatorami wydarzenia byli stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich i Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych. W akcji wzięło udział 31 osób. Zapełniono śmieciami ponad 40 worków. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom projektu „Clean up Szubianki”! Dzięki Wam można teraz bez poczucia zażenowania pobiegać w parku, pospacerować i pojeździć na rowerze.
Ł.P.
Babski Kabaret Old Spice Girls
Barbara Wrzesińska, Lidia Stanisławska i Emilia Krakowska – te trzy znakomite aktorki kryły się pod tajemniczą nazwą „Babski Kabaret Old Spice Girls”, którego występ odbył się w Domu Kultury w Zagórowie 16 kwietnia 2015r. Był to wyjątkowy spektakl komediowo – muzyczny pełen zabawnych monologów, dowcipów, piosenek i improwizacji. Był to kabaret z kobietami, dla kobiet i o kobietach, ale zapewniam, że i panowie się nie nudzili. Program był oparty na tekstach Marii Czubaszek, Mariana Hemara i Zbigniewa Korpolewskiego oraz klasyków z Julianem Tuwimem na czele, co sprawiło, że widownia uśmiała się do łez. Dwugodzinny program był znakomitym pomysłem na spędzenie wspaniałego wieczoru. Skład kabaretu gwarantował, że ze spektaklu wyjdziemy usatysfakcjonowani i rozbawieni. Lidia Stanisławska jest przecież nie tylko piosenkarką, ale chodzącą skarbnicą wiedzy o polskich artystach i anegdotach z nimi związanych. Emilia Krakowska to znakomita aktorka teatralna, szerokiej publiczności kojarzona się z kolei z rolami w polskich produkcjach filmowych i serialach telewizyjnych. Barbara Wrzesińska to także aktorka teatralna, ale zarazem z kabaretowym zacięciem bardzo długo występowała u Olgi Lipińskiej. Zagórowska „znakomita”, jak to powiedziały miłe Panie, publiczność miała okazję zobaczyć na własne oczy, jak artystki potrafią rozśmieszyć do łez. Aktorki cechował niesamowity kontakt z publicznością, a po spektaklu była okazja do spotkania, zdjęć i autografów.
I.B.
Co zagórowski MGOK chce przygotować dla dzieci i młodzieży w wakacje 2015 ?
26 i 30 marca oraz 9 kwietnia pracownicy MGOK, dyrektor Łukasz Parus oraz instruktorzy Iwona Bętkowska i Piotr Łakomiak, odwiedzili szkoły z terenu Gminy Zagórów (Szkoła Podstawowa w Zagórowie, Szkoła Podstawowa w Łukomiu, Gimnazjum w Zagórowie, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Trąbczynie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie) w celu porozmawiania z dziećmi i młodzieżą na temat oczekiwań względem MGOK dotyczących organizowania przedsięwzięć społeczno-kulturalnych w okresie wakacji. – Posiadamy pomysły na realizację wydarzeń kulturalnych oraz zajęć dla dzieci i młodzieży, ale stwierdziliśmy, że najlepiej zapytać samych zainteresowanych, jakie mają oczekiwania od MGOK. Celowo zrezygnowaliśmy z ankiety, gdyż wiemy, że młodzi nie przepadają za wypełnianiem dokumentacji. Bezpośrednich spotkań i rozmów nie zastąpią formularze czy Internet. Wychowankowie miejscowych szkół przyjęli nas bardzo serdecznie i gościnnie, a także żywiołowo podzielili się koncepcjami odnośnie pracy zagórowskiego Domu Kultury- powiedział dyrektor MGOK Łukasz Parus.
Uczniowie szkół podsunęli „gokowcom” następujące pomysły:
- gry na konsoli XBOX ONE w sali kinowej MGOK,
- wakacyjna liga piłki nożnej na Orliku i w hali widowiskowo-sportowej (2 grupy wiekowe: do 18 lat i od 18 lat, spotkania jeden raz w tygodniu),
- wyjazdy na baseny odkryte do Żerkowa/Wrześni, do aquaparku w Jarocinie, na termy do Poznania i Uniejowa oraz nad Jezioro Powidzkie,
- wyjazdy na mecze Lecha Poznań,
- zakup stołu do tenisa stołowego i organizacja zawodów w ping-ponga,
- maratony filmowe („Szybcy i wściekli”, „Harry Potter”, saga „Zmierzch”, „Igrzyska śmierci”, polskie komedie),
- biwaki pod namiotami/ekspedycje po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, ogniska,
- półkolonie np. w Żerkowie (1-2 tyg.),
- zawody wędkarskie,
- gokarty (wyjazdy np. do Konina),
- turnieje w paintball,
- półmaraton w Zagórowie,
- olimpiada na stadionie (różne konkurencje: rzut dyskiem i oszczepem, pchnięcie kulą, biegi, skoki w dal itp.), coroczne organizacja Zagórowskiego Dnia Sportu,
- turniej w siatkówkę plażową,
- stworzenie Klubu Rowerzystów (dłuższe wycieczki rowerowe, na początek 10-20 km, potem stopniowo więcej),
- turnieje w gry internetowe,
- koncerty muzyki heavymetalowej, rap, hip-hop,reggae, disco-polo,
- wyjazdy do kręgielni,
- spotkania z ciekawymi ludźmi,np. Cejrowski, Wojciechowska, weterani wojenni, youtuberzy, sportowcy, ludzie z pasją,
- kabarety,
- turniej w kostkę Rubika,
- Koło Teatralne działające przy MGOK,
- kursy dla DJ-ów,
- darmowe lekcje śpiewu,
- Koło Szachistów,
-organizacja akcji charytatywnych,
-warsztaty fotograficzne,
- wyjazdy na aqua fitness,
- bezpłatna nauka tańca nowoczesnego, bezpłatne lekcje śpiewu,
- konkurs recytatorski, wieczorki poetyckie,
- program edukacyjny propagujący historię lokalną,
- wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
- niższe ceny biletów do kina MGOK w Zagórowie,
- spotkania dotyczące szeroko pojętej turystyki,
- spotkania profilaktyczne,
- zawody strzeleckie,
- Koło Hobbystów,
- spotkania integracyjne z młodzieżą z innych wsi, miast, krajów,
- joga i aerobik na świeżym powietrzu,
- wyjazdy na koncerty,
- wyjazdy w góry i nad morze,
- wyjazdy na IEM do Katowic (infografika),
- Konkurs „Poszukiwacze talentów”,
- organizacja dyskotek,
- siłownia zewnętrzna, np. przed MGOK, -ścieżki rowerowe,
- skatepark,
- Koło Modelarskie,
- turniej w koszykówkę,
- park linowy,
- akcje charytatywne,
- przedstawienia teatralne w plenerze,
- wyjazdy na zajęcia aqua fitness do Konina.
Pracownicy MGOK wnikliwie przedyskutowali propozycje uczniów i wybrali następujące projekty do realizacji:
- wyjazdy na baseny odkryte do Żerkowa/Wrześni, do aquaparku w Jarocinie, na termy do Poznania i Uniejowa,
- wyjazdy nad Jezioro Powidzkie (wyłącznie z rodzicami podopiecznych),
- spływy kajakowe (wyłącznie z młodzieżą pełnoletnią, wyłącznie z rodzicami podopiecznych),
- wakacyjna liga piłki nożnej, siatkowej „plażowej”, koszykowej (Orlik, hala widowiskowo-sportowa),
- zajęcia jogi i aerobiku na świeżym powietrzu,
- zajęcia plastyczne i taneczne w plenerze i przestrzeni miejskiej,
- warsztaty fotograficzne,
- wycieczki rowerowe,
- rajdy piesze po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym,
- wycieczki autokarowe do miast (np. Warszawa, Trójmiasto),
- wycieczki autokarowe do muzeów (np. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
- koncert rockowy pod chmurką,
- wyjazdy na mecze Lecha Poznań,
- wyjazdy do kręgielni,
- powstanie Koła Teatralnego dla młodzieży,
- organizacja dyskotek,
- zniżka biletów do kina MGOK,
- grille i ogniska integracyjne.
Szczegółowy program „Wakacje z MGOK” zostanie opublikowany na stronie MGOK w pierwszym tygodniu czerwca oraz przesłany do szkół z terenu Gminy Zagórów. Ł.P.
Ł.P.
Spotkanie Seniorów
8 kwietnia odbyło się w MGOK w Zagórowie spotkanie z seniorami, podczas którego reaktywowano Klub Seniora. W zebraniu wzięło udział 18 osób, wybrano zarząd oraz ułożono plan działania na najbliższy kwartał.
Od lat 90-tych Klub Seniora prowadziła Halina Cieślewicz. Później przewodnictwo przejęła Janina Malińska. Próbą reaktywacji zajął się także w grudniu ubiegłego roku nauczyciel i muzyk Wojciech Grzeszczak.
Pracownicy MGOK zorganizowali spotkanie, aby dowiedzieć się, jakie są oczekiwania emerytów i rencistów z terenu gminy Zagórów względem Domu Kultury i co mogą dla nich zorganizować. Zaproszeni podzielili się pomysłami i refleksjami. Na tablicy pojawiły się m.in. następujące formy aktywności: joga, zajęcia plastyczne, wycieczki, wyjazdy do teatru, opery, na basen i termy; koło szachowe i zajęcia z języka angielskiego. Ponadto wybrano zarząd Klubu Seniora- Krystyna Szelewicz- Cichocka (przewodnicząca), Maria Zawal (wiceprzewodnicząca i skarbnik), Halina Cieślewicz (konsultant ds. organizacyjnych)- i ułożono terminarz najbliższych przedsięwzięć: 30.04 (spotkanie zapoznawcze przy pizzy, członkowie będą m.in. odpowiadać na pytania ze znanego „Kwestionariusza Prousta” oraz opowiadać o swoich zainteresowaniach), 14.05 (udział w koncercie jazzowym w MGOK), 28.05 (uczestnictwo w uroczystości z okazji Dnia Matki i Ojca),11.06 (wycieczka autokarowa do Inowrocławia i Torunia).
Serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów (nie tylko z gminy Zagórów) do wstąpienia w szeregi zagórowskiego Klubu Seniora.
Ł.P.
Próba i koncert rezurekcyjny Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów
Członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów tuż przed Mszą Rezurekcyjną, ok. godz.5.10, oraz w trakcie nabożeństwa i przemarszu do MGOK.
Ł.P.
Spotkanie z filozofem
1 i 2 kwietnia odbyły się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie wykład i warsztaty stoickie poprowadzone przez filozofa i praktykującego stoika dr. Tomasza Mazura z Uniwersytetu Warszawskiego. Dwudniowe spotkanie z filozofią stoicką zorganizowali MGOK, stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, firma Hegemonikon i Centrum Praktyki Stoickiej.
Dr Tomasz Mazur jest pisarzem, wykładowcą, pedagogiem i założycielem pierwszego w Polsce (2009r.) Centrum Praktyki Stoickiej. Przyjechał do Zagórowa, aby zachęcić młodzież, nauczycieli i miłośników humanistyki do praktyk antycznych filozofów takich, jak Zenon z Kition, Seneka czy Marek Aureliusz.- Stoicyzm to zarządzanie sobą, kontrolowanie emocji i zachowanie równowagi. Człowiek jest nieszczęśliwy, gdyż nie potrafi panować nad pragnieniami, popędami oraz ulega omamom wyobraźni. Stoicyzm to ćwiczenie ducha- mówił w trakcie wykładu dr Mazur.
W 8-godzinnych warsztatach wzięło udział 11 osób. Oprócz członków TPZZ wiedzę o stoicyzmie zgłębiali trener osobisty (Poznań), nauczycielki języka polskiego (ZSP w Zagórowie, ZSP w Strzałkowie), nauczycielka etyki ( LO we Wrześni), jak również wychowankowie zagórowskiego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Prowadzący stosował ciekawe metody dydaktyczne, m.in. pracę w grupach, dramę, analizę sytuacji problemowych, dzięki czemu łatwiej było uczestnikom zrozumieć sposób myślenia stoików.- Poznaliśmy wiele interesujących technik będących podpórkami w sytuacjach stresujących i losowych, np. „premeditatio malorum”, „perspektywę kosmiczną” czy „zależne-niezależne”. Każdy z nas otrzymał na zakończenie warsztatów dyplom ukończenia kursu stoicyzmu w stopniu podstawowym oraz książkę autorstwa dr. Mazura pt. „O stawaniu się stoikiem”- podzielił się wrażeniami prezes TPZZ Grzegorz Cieślewicz.
Uczestnicy dwudniowych spotkań z filozofem żywo zainteresowali się myślą stoicką. Niewykluczone, że w przyszłości powstanie w Zagórowie koło filozoficzne na wzór znanego na całym świecie „Socrates Cafe”.
Ł.P.
Chór QUARTA nagrywał płytę
21 i 22 marca były dla chórzystów QUARTY niezapomnianymi dniami. Artyści cały weekend poświęcili na nagrywanie pierwszej długogrającej płyty, która ukaże się przed wakacjami.
Muzycy przekonali się, że nagrywanie płyty nie jest łatwym zadaniem. Każdy z utworów był wielokrotnie rejestrowany, a bywało także, że pierwsze wykonanie, na tak zwaną „rozgrzewkę”, zawierało najmniej błędów, ale niestety „rozgrzewek” się nie nagrywa, więc trzeba było przystąpić ponownie do nagrania.
Na płycie znajdą się pieśni religijne podzielone na trzy grupy. W pierwszej figurują utwory śpiewane w różnych okresach roku liturgicznego. Druga część poświęcona została uroczystej mszy ślubnej, a ostatnia nabożeństwu żałobnemu. Wśród pieśni są kompozycje i opracowania śp. Henryka Burdy oraz Roberta Lewickiego -zagórowskich muzyków. Wspomniany Henryk Burda był inspiratorem powstania chóru QUARTA i już w latach siedemdziesiątych propagował chóralistykę męską na Ziemi Zagórowskiej. Jego zamiłowanie do muzyki odziedziczyli synowie Jacek, Marek i Adam, notabene członkowie QUARTY. Robert Lewicki jest lekarzem i synem Pana Kazimierza Lewickiego, znanego i lubianego polonisty, śpiewającego w basach QUARTY.
„Kwartyści” przygotowali na płytę aż 29 utworów. Wśród nich znalazły się pieśni śpiewane „a capella”, jak również z towarzyszeniem akompaniamentu, którego opracowaniem i wykonaniem zajęli się dyrygent chóru QUARTA Waldemar Matuszak oraz pochodzący z Zagórowa dr hab. Ryszard Jarosław Piotrowski, pełniący również opiekę artystyczną nad chórzystami. Płytę nagrywała Agencja Artystyczna Pawlikowski z Włocławka, współpracująca m.in. z TVP i wieloma znanymi muzykami. Realizacja tak ambitnego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia i zaangażowania wielu przyjaciół QUARTY, pasji i oddania „Kwartystów” oraz łaskawości ich małżonek, cierpliwie wyczekujących na powrót do domu z przedłużających się prób i występów.
Grzegorz Cieślewicz,
członek chóru i rzecznik prasowy QUARTY
SPIS UTWORÓW NAGRANYCH NA PŁYTĘ
CZĘŚĆ I – PIEŚNI RELIGIJNE
1. CZEKAM NA CIEBIE - ks. Z. Piasecki
2. ANIOŁ PAŃSKI - J. Kaszycki
3. ZJAWIŁO SIE NAM - opr. ks. dr. J. Chlondowski
4. DZIECINA MAŁA - pieśń ludowa
5. SYNA SWEGO - muz A. Rzepki
6. WIERZYĆ MNIE PANIE UCZ - muz. Benjamin Mansell Ramsey
7. ZMARTWYCHSTAŁ PAN - z opracowań H.Burdy
8. AVE MARIA - muz. T.Szeligowski
9. OD WIEKÓW JESTEŚ - muz. ks.I. Ogierman Mański SDB, akomp. W.Matuszak
10. BARKA - muz.C.Gabarian, akomp. W.Matuszak
11. POKÓJ ZOSTAWIAM WAM - muz. i sł. Z. Jasnota w opr. i akomp. W.Matuszak
CZĘŚĆ II - MSZA ŚLUBNA
12. NASZA PANI KRÓLOWO - z opracowań H.Burdy
13. KYRIE - muz. R.Lewicki
14. PSALM RESPORSORYJNY Ps33[32],12-13.18 i 20.21-22(R.:por.5b) akomp. dr hab R.J Piotrowski
15. ALLELUJA - 1J 4,8b.11 - z opracowań H.Burdy
16. O STWORZYCIELU - "Veni Creator Spiritus" – H. Maur.
17. O PANIE MÓJ - z opracowań H.Burdy
18. SANCTUS - muz. R.Lewicki
19. AGNUS DEI - muz. R.Lewicki
20. AVE MARIA - muz. F.P. Schubert, akomp. dr hab R.J. Piotrowski
21. O DOBRY JEZU - muz. R.Dwornik
22. GDY SIE ŁĄCZĄ - z repetytorium oo. Jezuitów, akomp. dr hab R.J. Piotrowski
CZĘŚĆ III - MSZA ŻAŁOBNA
23. PANIE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI - z opracowań H.Burdy
24. PSALM Ps27(26,1.4.7 i 8b i 9a. 13-14(R.:1a) akomp. dr hab R.J. Piotrowski
25. ALLELUJA - J11 ,25a.26 z opracowań H.Burdy,
26. VAPENSIERO chór z trzeciego aktu opery Nabucco G. Verdiego, opr. i akomp. dr hab R.J. Piotrowski
27. BARANKU BOŻY - z opracowań H.Burdy, akomp. dr hab R.J. Piotrowski
28. ZBLIŻAM SIĘ (ŚWIĘTE JERUZALEM) - z opracowań H.Burdy, akomp. W.Matuszak
29. LIBERA ME DOMINE – responsorium z X w. z opracowań H.Burdy
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „,Wielkanocne zwierzątko – symbol świąt”
26 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ,,Wielkanocne zwierzątko – symbol świąt”, zorganizowany przez MGOK w Zagórowie. Prace były wykonane własnoręcznie, bez używania gotowych szablonów czy dostępnych w sklepach figurek. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i z przyjemnością informujemy, że spośród 101 prac, aż 17 zostało wyróżnionych w kilku kategoriach.
Prezentujemy zwycięzców:
- Jakub Przespolewski z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Michalinowie,
- Oliwia Jabłońska z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie,
- Kacper Zaradny (kl.I-III) ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie,
- Mateusz Matuszak (kl.IV-VI) ze Szkoły Podstawowej w Trąbczynie,
- Leszek Bartkowiak z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Trąbczynie,
- Kinga Matyjasik (kat.dorośli) z Augustynowa.
Wyróżnienia otrzymali:
- Anna Maćkowska (Przedszkole w SP w Łukomiu)
- Amelia Tulikowska (Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie),
- Wiktor Myśliński (Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie),
- Artur Wiatrowski (Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie),
- Katarzyna Szumigalska (Szkoła Podstawowa w Zagórowie),
- Jakub Juszczak (Szkoła Podstawowa w Łukomiu),>
- Julia Goślińska (Szkoła Podstawowa w Zagórowie),
- Martyna Teodorczyk (Szkoła Podstawowa w Zagórowie),
- Karolina Pawłowska (Szkoła Podstawowa w Trąbczynie),
- Konrad Bączkiewicz (Szkoła Podstawowa w Trąbczynie),
- Magdalena Rojewska (Szkoła Podstawowa w Łukomiu).
Ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce 31 marca w sali kinowej MGOK. Dla zwycięzców zostały ufundowane nagrody książkowe oraz dyplomy. Do wszystkich placówek, z których dzieci wzięły udział w konkursie, organizator przekazał dyplomy. Prace uczestników konkursu podziwiać można na wystawie zorganizowanej w MGOK.
E.H.
Kolejny koncert z cyklu „Artystyczny Kogel Mogel”
24 marca 2015r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Artystyczny Kogel Mogel”. Tym razem były to „Opowieści smoczej treści” – motywy fantastyczne w kulturze ludowej i dawnej. „Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, żyli sobie w pokoju ludzie z leśnymi stworami....”. Dziś pozostały po nich tylko legendy. Artyści przywrócili klimat staropolskich bajek , snutych wieczorami przez dziadków i wiejskie baby, przy wtórze tradycyjnych bębnów, piszczałek i okaryny. Dźwięki obudziły zapomniane ludowe wierzenia, pełne fantastycznych istot o zdarzeń. Dzieci na własnej skórze poczuły magiczną moc dawnej muzyki. Z koncertu skorzystały dzieci ze SP w Zagórowie, a na następny może wybiorą się również dzieci z Łukomia i Trąbczyna. Kolejne spotkanie już 21 kwietnia. Zapraszamy.
I.B.
37 Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni” w Kłodawie
15 marca 2015r. odbyły się 37 Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni”. W tym roku po raz pierwszy odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie. Spotkaniu teatrów, których przez dwa dni przesłuchań konkursowych był 13 grup, towarzyszyło hasło: „Przestrzenie wyobraźni”, które w pełni oddaje jego ideę, że poza prezentacją dorobku artystycznego, wymianą doświadczeń i doskonaleniem – jest edukacja poprzez zabawę w teatr i rozwijanie twórczej postawy dziecka. Grupa teatralna Fantazjana zaprezentowała sztukę „Aniołki w klatce”, na podstawie „Bajek niebieskich” M. Malińskiego w adaptacji instruktorek p. Lilli Lebiedzińskiej i p. Iwony Bętkowskiej. Zespół zaprezentował się doskonale, za co otrzymał wyróżnienie, a Aleksandra Andrzejewska otrzymała nagrodę aktorską. Cieszymy się z tego sukcesu.
Obsada: Aniołki: Rozalia Frankowska i Julia Szewczyk
Wysłannik Boga: Wiktor Madalski
Mama: Ola Andrzejewska
Tata: Michał Kuźniewski
Diabełki: Ewa Kuczmaszewska, Oliwia Szałkowska, Igor Szałkowski, Weronika Pawłowska, Kasia Dzidek, Hania Tomaszewska, Angelika Gielicz, Wioletta Śmiechowska, Julia Bielecka, Kornelia Mięta, Klaudia Lasecka, Weronika Jakubowska
I.B.
"Charytatywny koncert rockowy zespołu NIKT NIE WOŁA "
14 marca odbył się w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie charytatywny koncert rockowy zespołu NIKT NIE WOŁA. Organizatorami przedsięwzięcia byli MGOK i stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
Liderem NIKT NIE WOŁA jest zagórowianin Dawid Bernat, anglista, wokalista, gitarzysta i pasjonat muzyki. Założył band wraz z kolegami w grudniu 2014 r. Młodzi muzycy- pomimo tego, że działają zaledwie kilka miesięcy- święcą sukcesy. Często koncertują, mają coraz większe grono fanów i prezentują profesjonalnie zagranego hard rocka.
Występ rockmanów był szczególny z dwóch względów: dawno nie było w Zagórowie dwugodzinnego typowo rockowego koncertu (chyba ostatni raz w latach 90-tych) oraz podczas wydarzenia zebrano1846,47 złotych na leczenie 10-letniego Huberta Waszaka, ucznia klasy III zagórowskiej Szkoły Podstawowej.
Hubert od kilku lat choruje na przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita grubego Co 2 tygodnie podlega badaniom i kontrolom lekarskim. Miał dotychczas 17 transfuzji krwi. Często przebywa w szpitalu. Ze względu na zły stan zdrowia, nie może chodzić do szkoły.
W roli wokalnego supportu wystąpili uczniowie z klasy III. Zaprezentowali, specjalnie dla Huberta, przerobiony utwór z repertuaru zespołu Big Cyc pt. „Rudy się żeni”. Piosenka wywołała u słuchaczy szeroki uśmiech, a u „Hubiego” wzruszenie. „Niespodziankę” dla Huberta wyreżyserowała jego wychowawczyni Justyna Jackowska.
Koncert NIKT NIE WOŁA spotkał się z żywiołowym odbiorem. Sala kinowa pękała w szwach. Bawili się młodzi i nieco starsi, a pod sceną dziwne piruety robiły dzieci- na czele z Hubertem, który był szczęśliwy, że muzycy zagrali specjalnie dla niego, aby jak najszybciej wrócił do zdrowia. Należy podkreślić, że widownia nie tylko wzorowo reagowała na energetyczną muzykę, ale także okazała duży gest, chcąc pomóc choremu chłopcu. W puszkach widniały banknoty o stuzłotowych nominałach.
Sobotni wieczór z rock and rollem z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników koncertu. Okazuje się, że mieszkańcy gminy Zagórów uwielbiają słuchać muzyki na żywo. MGOK wychodzi naprzeciw oczekiwaniom. 14 maja odbędzie się wieczór z muzyką jazzową. Szczegółowe informacje niebawem znajdą się na stronie www.mgokzagorow.pl.
Ł.P.
"Operetka - zaśpiewajmy o miłości"
5 marca 2015r. odbył się w Domu Kultury koncert pt. „Operetka. Zaśpiewajmy o miłości” grupy artystycznej Operus Arte. Była ta wspaniała zabawa w rytmie wiedeńskiego walca i węgierskiego czardasza z wachlarzem romantycznych wrażeń. Piękne kreacje, porywające melodie, wspaniałe głosy, zabawna Konferansjerka, a przede wszystkim młodzieńczość tworzą pełne uczuć operetkowe widowisko. Podczas Koncertu, utalentowani, charyzmatyczni soliści: Dorota Makulec – sopran, Paweł Wytrążek – tenor, wyśpiewali między innymi: „Usta milczą, dusza śpiewa”, „W rytm walczyka serce śpiewa”, „Przetańczyć całą noc”, „Brunetki, blondynki”, „Wiedeńska krew”. Przy fortepianie zasiadł znakomity pianista Piotr Żukowski, a Konferansjerką w świat operetki wprowadzał Piotr Stanisław.
Zagórowska publiczność dała się przenieść do roztańczonego i rozśpiewanego Wiednia, znakomicie i ciepło przyjęła artystów z Łodzi. Dodam, że grupa ta powstała we wrześniu 2010r. i od tego czasu wystąpiła już w ponad 150 miastach z zamiarem promowania piękna muzyki operetkowej, ukazując jej młodzieńcze emocje, pełne wzruszeń i zabawy. Mamy nadzieję na kolejne spotkania z artystami w najbliższej przyszłości.
I.B.
Artystyczny Kogel Mogel
3 marca 2015r. odbyło się kolejne już, bo szóste spotkanie z cyklu „Artystyczny Kogel Mogel”, które sprawia, że edukacja muzyczna dla dzieci staje się wspaniałą zabawą połączoną z nauką. Tym razem dzieci ze SP w Zagórowie uczestniczyły w spotkaniu pod nazwą „Słuchowisko – baśnie braci Grimm.”
„Muzyka to dźwięki – wiedza nie nowa – ale do śpiewu potrzebne są słowa. Łączymy zatem muzykę z narracją, by opowiedzieć Wam z gracją, o interpretacji, aktorskiej piosence, czyli o słowach w melodii piosence.”
Artystyczny Kogel Mogel, to cykl Koncertów muzycznych , na których dzieci poznają różne gatunki muzyczne kształtujące młodego widza, jako świadomego i aktywnego odbiorcę sztuki. Jest to nowatorska formuła, w której mieści się muzyka, teatr, film i taniec. Koncerty te spotykają się z ciepłym przyjęciem zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Zapraszamy na kolejne spotkanie, już 24 marca – „Opowieści smoczej treści”.
I.B.
Ferie 2015 cz.2
Drugi tydzień ferii rozpoczął się 23 lutego przedstawieniem kukiełkowym pt. „Smok” na motywach legendy o smoku wawelskim z teatru „Złota kaczka. Przepiękne kukiełki wykonane przez artystę plastyka, interesująca muzyka, ciekawe efekty dźwiękowe, zagadkowa postać i zaskakujące zakończenie – to wszystko pozwoliła dzieciom w nowy sposób spojrzeć na bajkowego smoka, Nawet dorośli nie nudzili się na tym przedstawieniu.
„Prawda to powszechnie znana,
że króluje strach nad nami,
lecz odwaga jest silniejsza pokonajmy,
więc strach sami.
Gdy odwagę w sobie zbierzesz,
gdy odwaga naprzód kroczy
strach zamyka swe powieki
strach ma tylko wielkie oczy”.
W ciągu dwóch tygodni ferii, bajki w naszym kinie „Królowa śniegu 2”, oraz „Baranek Shaun” obejrzało ponad 550 młodych widzów. Odbywały się warsztaty plastyczne pod kier. p. Emilii Harmacińskiej, warsztaty teatralne grupy „Fantazjana” pod kier. p. Lilli Lebiedzińskiej i p. Iwony Bętkowskiej, które przygotowują grupę do Konfrontacji Teatralnych w Kłodawie. Była również zumba dla najmłodszych, konkursy, gry i zabawy. Dzieci, które chciały coś ciekawego zobaczyć i przeżyć, mogły korzystać z bardzo bogatej oferty.
I.B.
Ferie 2015 cz.1
Podsumowaliśmy pierwszy tydzień ferii w Domu Kultury. Dzieci w ciągu tygodnia uczestniczyły w warsztatach plastycznych prowadzonych przez p. Emilię Harmacińską, uczyły się zumby, były również konkursy, gry i zabawy, karaoke dla najmłodszych pociech pod kier. p. Iwony Bętkowskiej. Dzieci mogły obejrzeć film pt. „Królowa śniegu 2” – w formacie 3D, a w piątek 20 lutego obejrzeć spektakl pt. „Świat iluzji na wesoło. Czarodziej i wróżka.” z Ostrowa Wielkopolskiego. Była cała widownia dzieci, które z otwartymi buziami obserwowały „czarowanie” iluzjonisty. Świetny występ i wspólna zabawa w magię.
I.B.
Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka
15 lutego 2015 r. odbył się zaległy koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka. W koncercie wystąpiły wszystkie cztery grupy taneczne i soliści. Były tańce, wiersze i piosenki. Dzieci wspólnie zatańczyły nawet zumbę. Na zakończenie koncertu dziadkowie na dużym ekranie obejrzeli zdjęcia ze swoimi pociechami. Prezentem dla dziadków były laurki przygotowane przez p. Emilkę Harmacińską. Oprawę techniczną przygotowali p. Jacek Burda, p. Radek Rzepecki, animacje przygotował p. Piotr Łakomiak. Koncert poprowadziła i przygotowała p. Iwona Bętkowska.
Dzieci na koniec zaśpiewały:
„Zawsze niech będzie babcia
Zawsze niech będzie dziadek
Zawsze niech będą z nami
niech nam żyją 100 lat”
Podziękowanie dla rodziców p. Agnieszki Błaszczyk za uszycie spódniczek dla najmłodszej grupy „Iskierki” i p. Kasi Połom za pomoc w robieniu zdjęć. Już zapraszamy na kolejne występy z udziałem dzieci w Domu Kultury.
I.B.
Koncert zespołu Deficyt
1 lutego 2015r. odbył się Koncert Noworoczny zespołu Deficyt, który działa w Domu Kultury od prawie 20 lat. Podczas koncertu, zespół zagrał znane kolędy we własnej aranżacji, które brzmiały ciepło i ciekawie. W drugiej części koncertu, mogliśmy usłyszeć autorskie utwory zespołu w klimatach od ballad po rock. Koncert spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności. Było to pierwsze wydarzenie muzyczne, na które zaprosił nowy Dyrektor Domu Kultury p. Łukasz Parus. Zarówno zespołowi i nowo urzędującemu Dyrektorowi życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów. Koncert ten, był również podziękowaniem dla p. Stanisława Przydrygi, który przez te wszystkie lata wspierał zespół i dbał o jego rozwój artystyczny.
I.B.
Dyrektor Domu Kultury – p. Stanisław Przydryga już na zasłużonej emeryturze
Uroczysty koncert pożegnalny odbył się w Domu Kultury 31 stycznia 2015r. Była to niespodzianka przygotowana przez pracowników MGOK-u. Ponad dwugodzinny koncert poprowadziła p. Iwona Bętkowska, która była pomysłodawczynią takiego pożegnania p. Stanisława, który był Dyrektorem blisko 22 lata. Wystąpiły dzieci pod kier. p. Iwony Bętkowskiej, Orkiestra Dęta pod kier. p. Marcina Skuratowicza, chóry Cantabille pod kier. p. Aleksandry Koronkowskiej i Quarta pod kier. p. Waldemara Matuszaka, zespół akordeonistów ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Koninie pod kier. p. Andrzeja Przespolewskiego i duet akordeonowy w składzie: Filip Zdrojowy i Waldemar Matuszak. Na koncert przybyli goście i przyjaciele p. Stanisława: pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Zagórów z p. Burmistrzem Wiesławem Radnieckim, pracownicy Biblioteki Publicznej w Zagórowie z p. Katarzyną Nowicką na czele, Dyrektorzy wszystkich placówek wychowawczo-dydaktycznych z naszej Gminy, oraz proboszcz naszej parafii ks. Adam Czechorowski. Wszyscy kierowali mnóstwo podziękowań i samych ciepłych słów pod adresem p. Stanisława. Również niespodzianką było przybycie na tę uroczystość p. Władysława Szymańskiego, wieloletniego przyjaciela p. Stanisława jeszcze z czasów, gdy razem współpracowali w Związku Harcerstwa Polskiego. Na zakończenie był okolicznościowy tort i słodycze dla dzieci. Myślę, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci p. Stanisława, który dbał przez te wszystkie lata o rozwój kultury naszego miasteczka. Prezent był również niezwykły, bo był to rower, który ufundowali nie tylko pracownicy Domu Kultury. Ja ze swej strony dziękuję wszystkim za pomoc w zorganizowaniu Koncertu, wszystkim wykonawcom, pracownikom MGOK-u p. Jackowi Burdzie, p. Radkowi Rzepeckiemu, p. Piotrowi Łakomiakowi, p. Alicji Jankowskiej, p. Emilii Harmacińskiej, oraz rodzicom dzieci z kół tanecznych.
I.B.
Koncert "Kolęda naszych serc"
25 stycznia odbył się w Zagórowie koncert noworoczny „Kolęda naszych serc” z udziałem gości specjalnych- chóru Cantare z Żegocina pod dyrekcją Katarzyny Zawady. Patronat nad muzycznym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Wiesław Radniecki. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz członkowie stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. Imprezę współorganizowali chórzyści męskiego chóru Quarta, pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz proboszcz zagórowskiej parafii ks. Adam Czechorowski.
Koncert składał się z dwóch części. Pierwsza miała miejsce w kościele parafialnym pw.św. Piotra i Pawła. Artyści z Cantare zapewnili oprawę liturgiczną podczas mszy świętej oraz zaśpiewali kolędy.
Kolejnym punktem programu było popołudniowe kolędowanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. W roli konferansjerów wystąpili Katarzyna Waszak z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej oraz Piotr Łajdecki, uczeń Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Przygotowano bogaty program. Wychowankowie gimnazjum pokazali talent aktorski i muzyczny. Najpierw zaprezentowali spektakl jasełkowy „Święta noc”, a później wykonali kolędy i utwory o tematyce świątecznej. Na scenie wystąpiły solistki oraz zespoły: Zespół Mandolinowo-Gitarowy, The Way Back i Paranoja.
W dalszej części koncertu zaśpiewali chórzyści z Quarty i Cantare.
Koncert noworoczny „Kolęda naszych serc” dostarczył widowni moc wzruszeń. Przede wszystkim pokazał, jak uzdolnionymi aktorami i muzykami są uczniowie zagórowskiego gimnazjum. Ponadto dowiódł, że muzyka chóralna uprawiana z pasją przez chórzystów Quarty i Cantare może śmiało konkurować z najnowszymi trendami muzycznymi.
Członkowie TPZZ kierują serdeczne podziękowania do chórzystów z Żegocina za przyjazd do Zagórowa i uświetnienie występem koncertu noworocznego. Dziękują także sympatyczkom stowarzyszenia-Hannie Lisieckiej, Annie Maślińskiej, Agnieszce Jóźwiak, Joannie Śmiechowskiej i Ewie Karlińskiej- za upieczenie pysznych ciast oraz prezesowi Quarty Andrzejowi Słowińskiemu i strażakom z OSP Zagórów.
Ł.P.
Eliminacje do 34 Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Koninie
24 stycznia 2015r. odbyły się na żywo eliminacje do 34 Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Koninie. Gminny Ośrodek Kultury reprezentowało troje solistów: Marcin Matuszak z piosenką pt. „Super dziadek”, Inga Bąk z piosnką pt. „Randka z tatą” i Martyna Kuzak z piosenką pt. „A jeśli nie znajdziesz”/ Były to dla nich pierwsze takie eliminacje, więc nie obyło się bez stresu i tremy. Jednak p. Iwona Bętkowska dodała im otuchy i występy udały się doskonale. Organizatorem całego festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Mimo, że nie przeszli do ścisłej grupy finalistów, to trzeba oddać, że zaprezentowali się bardzo dobrze. W sumie, w eliminacjach wzięło udział 115 dzieci. Nasi soliści zamierzają spocząć na laurach i już zabierają się do pracy nad kolejnymi piosenkami.
I.B.
ROK 2014
Koncert świąteczny Ogniska Muzycznego
28 grudnia 2014r. odbył się w Domu Kultury Koncert dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach Ogniska Muzycznego zorganizowany z inicjatywy p. Andrzeja Przespolewskiego. Koncert ten połączono z opłatkiem parafialnym, na który zaprosił ksiądz proboszcz Adam Czechorowski. Można było posłuchać wielu wspaniałych instrumentalistów, pośpiewać z nimi kolędy, a na koniec wspólnie spotkać się przy świątecznym stole. W koncercie wzięły też udział dwie solistki z Domu Kultury przygotowanie przez p. Iwonę Bętkowską: Inga Bąk „Szła kolęda do stajenki”, „Pokój i nadzieja” i Martyna Kuzak „Weselmy się wszyscy na całym świecie:. Bardzo miły, ciepły Koncert trzymający nas jeszcze w atmosferze Świąt.
I. B.
Koncert „Hej ludzie idą święta”
21 grudnia 2014r. odbył się w Domu Kultury Koncert świąteczny „Hej ludzie idą święta”. Wzięły w nim udział wszystkie dzieci skupione w kołach zainteresować – grupy taneczne „Tęcza”, „Tańczące nutki”, „Smerfiki” i najmlodsza grupa „Iskierki” pierwszy raz na scenie dzieci 3 i 4 letnie. Wystąpiło również 13 solistów, którzy swoimi piosenkami ozdobili, ten ciepły, radosny, świąteczny koncert. Oklaskom i podziękowaniom wszystkim dzieciom, które pod okiem p. Iwony wykonały ogromną pracę, nie było końca. Pan Dyrektor Stanisław Przydryga w nagrodę ufundował dzieciom paczki. Podziękowania za pomoc w Koncercie dla: p. Jacka Burdy, p. Piotra Łakomiaka, p. Witolda Bętkowskiego i dla p. Emilii Harmacińskiej. A dzieci już przygotowują się do kolejnych występów. Życzymy powodzenia.
I. B.
Spotkanie opłatkowe orkiestry
19 grudnia 2014r. odbyło się spotkanie opłatkowe członków Młodzieżowej Orkiestry Miasta i Gminy Zagórów. Było to ostatnie takie spotkanie orkiestry z odchodzącym na emeryturę Dyrektorem Domu Kultury p. Stanisławem Przydrygą. Były życzenia, śpiewanie kolęd, tradycyjne potrawy i wspólne zdjęcie. Orkiestrze życzymy również owocnego Nowego Roku pod kierunkiem Kapelmistrza p. Marcina Skuratowicza i do zobaczenia na kolejnych wspólnych koncertach.
I. B.
Jubileusz 25-lecia pracy p. Jacka Burdy
21 listopada 2014r. p. Jacek Burda obchodził swoje 25 – lecie pracy, jako akustyk i kinooperator w Domu Kultury w Zagórowie. W gronie pracowników i przyjaciół spędziliśmy miły wieczór, a p. Jackowi życzymy dalszych owocnych lat pracy i powodzenia w życiu osobistym.
I.B.
Występ z okazji Dnia Seniora
20 listopada 2014r. grupy taneczne z M-GOK „Tańczące Nutki” i „Tęcza” wystąpiły w Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, z okazji Dnia Seniora. Grupa „Tańczące nutki” zatańczyła: „Grease Mega Mix” i „Laleczka z Saskiej Porcelany”, a grupa „Tęcza”: „Danze Kuduro”, i „Twista”. Wystąpiły również solistki: Inga Bąk – „Bal w szkole”, Julita Waszak – „Wiolinowy klucz”, Oliwia Lasecka – „Kolorowe obrazki”, Sara Olszewska – „Moje hobby to marzenia”, „Hania Michalak – „Malutkim i tym większym”, Amelka Zimna – „Jak będę duża”, Klaudia Lasecka – „Róża i jeż”. Na koniec wszystkie dzieci zatańczyły zumbę „Loca, loca”. Występ był udany i spotkał się z ciepłym przyjęciem. Dzieci w nagrodę od mieszkańców otrzymały cukierki. Na występ zaprosiła nas p. Agnieszka Jankowska, dzieci przygotowała p. Iwona Bętkowska, a nad oprawą akustyczną czuwał p. Jacek Burda. Życzymy wszystkim seniorom dużo, dużo zdrowia i pogody ducha. Więcej zdjęć w galerii.
I.B.
Koncert – „Po której staniesz stronie?”
9 listopada 2014r. odbył się w Domu Kultury koncert w wykonaniu wokalistów pod nazwą „Po której staniesz stronie?”. Było to podsumowanie dwumiesięcznej pracy i zaprezentowanie zupełnie nowego repertuaru. Wokaliści zostali ciepło przyjęci przez publiczność, a p. Iwona była z nich bardzo dumna, bo naprawdę wypadli bardzo dobrze. Atrakcją koncertu były animacje do każdej piosenki przygotowane przez p. Piotra Łakomiaka. Wokaliści już rozpoczęli przygotowania do występu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Życzymy powodzenia.
I.B.
Jubileusz 25 – lecia pracy p. Iwony Bętkowskiej
1 października 2014 r. p. Iwona Bętkowska świętowała 25-lecie swojej pracy zawodowej, którą w październiku 1989r. rozpoczęła w Domu Kultury w Zagórowie. To bardzo miły jubileusz, który spędziła w gronie współpracowników. Był tort, szampan i moc życzeń, aby doczekać do następnych, równie owocnych jubileuszy. A ja dziękuję za wszystkie życzenia.
I.B.
Wystawa prac Moniki i Oliwii Dżumak
W Domu Kultury wystawiono prace plastyczne Moniki Dżumak, bardzo zdolnej, młodej artystki pochodzącej z Zagórowa. Prace można oglądać od października do grudnia i warto to zrobić, bo są naprawdę ciekawe. Wystawę przygotowała p. Emila Harmacińska, która prowadzi Kolo Plastyczne w Domu Kultury, a jedną z jej uczestniczek jest Oliwia Dżumak – młodsza siostra Moniki, która również ma talent plastyczny. Jej prace również można obejrzeć w Domu Kultury. Zapraszamy. Więcej zdjęć w Galerii.
I.B.
„Od Straussa do Warsa” – czyli: „Gdzie mieszka miłość?”
Rok 1825 był rokiem przełomowym dla dynastii Straussów, a jednocześnie dla walca i wiedeńskiej operetki. 25 października przyszedł na świat syn Straussów, któremu dano imię po ojcu – Jan, Johan II.
1 września 1977 roku, po ciężkiej chorobie w Los Angeles umiera Henryk Wars. Władysław Szpilman tak mówił o Warsie: „Był największym polskim kompozytorem muzyki rozrywkowej i filmowej lat międzywojennych. Najmocniejszą stroną jego twórczości była olbrzymia melodyjność”.
Czy to nie wystarczające powody, bu koncert nazwać; „Od Straussa do Warsa” ? Każdy pretekst jest dobry, by przedstawić różnych kompozytorów w tym samym temacie. Czy pomiędzy datą 1825, a 1977, czyli na przestrzeni 152 lat pisano o czymś innym niż o miłości? Odpowiedzi mogli Państwo udzielić sobie sami słuchając takich utworów jak: „Te cudne oczy” – Kalmana, „Ach, jakże mi serduszko drży” – Straussa, „Jokohamę” – Abrahama, „Miłość Ci wszystko wybaczy” – Warsa i wielu innych, które zaprezentowali artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu dnia 14 października 2014r. w Domu Kultury w Zagórowie
Pożegnanie Sekretarz Miasta i Gminy Zagórów p. Aliny Kmieć
30 września 2014r. w Agroturystyczne „Ranczo” we Wrąbczynku odbyło się pożegnanie p. Aliny Kmieć, która po ponad 40-stu latach pracy przeszła na zasłużoną i wypracowaną emeryturę. Z kadry Domu Kultury w spotkaniu wzięli udział: p. Iwona Bętkowska, p. Stanisław Przydryga, p. Jacek Burda i p. Radosław Rzepecki. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze, a uściskom i życzeniom nie było końca. Pani Alinie życzymy na emeryturze zdrowia, pogody ducha i spełnienia tych marzeń, których nie mogła spełniać będąc zajęta pracą zawodową. Więcej zdjęć w Galerii.
I.B.
Warsztaty techniczne dla dzieci „Mój przyjaciel robot”
Od września do końca października odbywały się w naszym ośrodku warsztaty techniczne dla dzieci pt. „Mój przyjaciel robot”. Zajęcia odbywały się co niedzielę w godz. 15-17. Zajęcia prowadził p. Mariusz Brzęcki. Warsztaty cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem ze strony chłopców. Warto by dzieci korzystały w przyszłości z takich zajęć i oderwały się choć na chwilę od komputerów. Poprzez budowanie z klocków Lego rozwijają swoje umiejętności techniczne i kształtują swoją kreatywność, co na pewno zaowocuje w dorosłym życiu.
I.B.
"Pszczółka Maja"
Dzieci z kół zainteresowań wybrały się na seans filmu pt. „Pszczółka Maja. Film”. Była to również jedna z form edukacji filmowej dzieci i młodzieży, którą od wielu lat prowadzi Dom Kultury. Na pewno nigdy nie jest to czas stracony, bo to co dzieci zobaczą i przeżyją zostaje na długo w ich pamięci, rozwija wyobraźnie, kształtuje osobowość. Zachęcamy do udziału w takich seansach wszystkie dzieci i młodzież.
I.B.
Narodowe czytanie
6 września 2014r. odbyło się Narodowe Czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Organizatorem tego spotkania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów. Dom Kultury, jako gospodarz obiektu udostępnił na to wydarzenie salę kinową, a jedną z wyróżnionych osób, które czytały dzieło Sienkiewicza był p. Dyrektor Stanisław Przydryga. Bardzo ciekawe i owocne spotkanie zgromadziło liczną widownie. Wśród czytających byli jeszcze: Włodzimierz Chmielewski, Janusz Lewicz, Ewelina Szumigalska, Michał Borowski i ksiądz proboszcz Adam Czechorowski. Gratulujemy bibliotece i jej pracownikom pomysłu. Więcej zdjęć w galerii
I.B.
Zajęcia wokalne
Od września w każdą środę, od godz. 14 do 18 odbywają się zajęcia wokalne pod bacznym okiem p. Iwony Bętkowskiej. Jest to fajna muzyczna rodzinka, która uwielbia śpiewać doskonalić się w swoich umiejętnościach i chętnie spędza ze sobą czas. Nie ma tu rywalizacji, ale wzajemna pomoc i radość ze wspólnego śpiewania. A pracy nigdy nie brakuje, bo imprez i wydarzeń, na których trzeba zaśpiewać, jest dużo. Zachęcamy dzieci do udziału w zajęciach i życzymy wielu sukcesów w tej dziedzinie. Do koła należą:
- Marcin Matuszak
- Sara Olszewska
- Julka Jasińska
- Oliwia Wiatrowska
- Dominika Walczak
- Hania Michalak
- Oliwia i Klaudia Lasecka
- Julita Waszak
- Inga Bąk
- Amelia Zimna
- Wiktoria Rzepecka
- Martyna Kuzak
I.B.
Zajęcia taneczno - rytmiczne dla dzieci 3 i 4 letnich
We wrześniu rozpoczęły się zajęcia dla dzieci 3 i 4 letnich. Tworzą one nową grupę pod nazwą „Iskierki”, bo o dzieciach można powiedzieć, że to żywe iskierki. Pani Iwona, która prowadzi z dziećmi zajęcia, ma pełne ręce roboty, aby grupę zająć przez godzinkę. Oprócz zabaw ruchowych i rytmiki, trzeba dzieci przygotować do występów. Dzieciom życzymy sukcesów, a Pani dużo wytrwałości. Do grupy należą:
- Maja Połom
- Marta Karolak
- Alicja Waszak
- Amelka Dembowska
- Patrycja Graczyk
- Maja Borowska
- Zuzia Górniak
- Nikodem Gradecki
- Wojtek Gradecki
- Zuzia Strzelińska
- Natalka Błaszczyk
I.B.
Wakacje 2014
Największym powodzeniem w czasie corocznych wakacji cieszą się wyjazdy na baseny odkryte. W również na początku tych wakacji dzieci wyjechały 4 lipca na baseny do Żerkowa, a 8 lipca na nowo otwarte baseny – ze zjeżdżalnią do Wrześni. Jest to najlepsza forma spędzania wolnego czasu w okresie upałów i rozrywka nie tylko dla małych, ale i dla dużych, bo w grupie nie brakowało również rodziców. Organizatorem wyjazdów była p. Iwona Bętkowska. Również dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty techniczne dla dzieci, których I cykl odbywał się od 30 czerwca, do 4 lipca, a następne odbyły się w sierpniu 04.08 – 08.08 i 25.08 – 29.08. Warsztaty te pod nazwą „Mój przyjaciel robot” uczą przez zabawę, kształtują kreatywność, rozwijają umiejętności techniczne. Będą kontynuowane w roku szkolnym, raz w tygodniu. Są jeszcze wolne miejsca i można się zapisać, a zajęcia prowadzi p. Mariusz Brzęcki. Na zakończenie warto dodać, że 26 lipca odbył się już II Gminny Turniej Siatkówki Plażowej, o którym już napisał p. Piotr Łakomiak, który był głównym organizatorem Turnieju.
I.B.
II Gminny Turniej Siatkówki Plażowej
26 lipca 2014r. na Placu Zabaw przy ul. Wiklinowej/Torfowej odbył się II Gminny Turniej Siatkówki Plażowej. Organizatorem Turnieju był Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie. W turnieju wzięły udział niestety tylko cztery zespoły. Na szczęście pogoda dopisała i planowo o godz. 9:30 zawody wystartowały. Były one rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Najlepsza okazała się para Łukasz Płócienniczak/Rafał Urbaniak, która pokonała wszystkich przeciwników. Na drugim miejscu uplasował się zespół w składzie Patryk Adamczewski/Mariusz Pruszyński, a na trzecim Tobiasz Adamczewski/Adam Pruszyński. Czwarte miejsce w turnieju zajęła para Klaudia Bartoszczak/Jakub Chojnacki. Nagrody w postaci pucharów i medali ufundowane przez MGOK, oraz pamiątkowe dyplomy wręczył pomysłodawca i jednocześnie sędzia turnieju Piotr Łakomiak. Gorące podziękowania dla Weroniki Cieślewicz oraz Marcela Tymm, za pomoc w przeprowadzeniu turnieju.
P.Ł.
Wystawa poplenerowa Zagórów 2014
W Domu Kultury można obejrzeć wystawę poplenerową Zagórów 2014r. Autorami prac są: E. Suszek, K. Bajer, Z. Wawrzyniak, J. Rozmuska, E. Winczewska i M. Leśniewska. Na obrazach uwieczniono m.in. zabudowania podmiejskie, nenufary, gęsi zagórowskie, rozlewisko – stawisko, kościół zagórowski, panoramę Zagórowa i inne. Obrazy warte obejrzenia, więc zachęcamy do przyjścia, bo wystawa jest jeszcze dostępna w Domu Kultury dla zwiedzających.
I.B.
Pożegnanie Dyrektor Biblioteki p. Małgorzaty Kasprzak
30 czerwca 2014r. odbyła się niezwykła uroczystość. Po 40 – latach pracy na zasłużoną emeryturę przeszła Dyrektor Publicznej Biblioteki w Zagórowie, nasza koleżanka i przyjaciółka od lat p. Małgosia Kasprzak. Pracownicy Domu Kultury wzięli udział w tej uroczystości i z łezką w oku żegnali p. Małgosię. Wspomnień, życzeń i toastów nie było końca, a p. Małgosi życzymy samych pogodnych dni na zasłużonej emeryturze, oraz aby o nas nie zapomniała i odwiedzała, choćby przychodząc do Kina czy na koncerty muzyczne. Życzymy wszystkiego dobrego na całe dalsze życie.
Pracownicy M-GOK
Zakończenie VI klas
26 czerwca 2014r. uczniowie klas VI mieli oficjalne zakończenie roku szkolnego, które zorganizowano w Domu Kultury. Były występy artystyczne, rozdanie dyplomów, nagród za różne osiągnięcia. W trakcie tej uroczystości p. Iwona i Lilka wręczyły uczennicom z grupy teatralnej „Fantazjana”, które zakończyły pracę w kółku teatralnym pamiątkowe dyplomy i nagrody. A były to uczennice: Natalia Matelska, Oliwia Busse, Klaudia Włosiniak i Weronika Radniecka (uczestniczyła w kółku teatralnym dwa lata temu). Pani Iwona Bętkowska miała jeszcze jedno ważne zadanie – miała oficjalnie pożegnać Weronikę Radniecką, co nie było łatwe po 6 latach wspaniałej współpracy. W imieniu p. Stanisława Przydrygi i własnym, wręczyła pamiątkowy dyplom i statuetkę (Złotą nutkę), życząc Weronice, aby jej wspaniały talent był źródłem wielu radości na kolejne lata edukacji i w życiu prywatnym.
I. B.
Występ Fantazjany dla Szkoły Podstawowej
18 czerwca 2014r. odbyła się lekcja teatralna dla SP w Zagórowie. Tematem lekcji był występ grupy teatralnej Fantazjana z przedstawieniem „Jak myszy ukarały Popiela”. Przedstawienie obejrzały dzieci, najpierw z klas I-III i „o”, a później klas IV-VI. Jest to podsumowanie pracy Koła teatralnego za rok szkolny 2013/2014r. i jednocześnie zachęcenie dzieci do zabawy w teatr. Pani Lilka Lebiedzińska prowadziła z dziećmi rozmowę o sztuce teatralnej i zapoznała z nowymi pojęciami dotyczącymi teatru tj.: didaskalia czy sufler. Na lekcję przybyli zaproszeni gości: p. Justyna Maślińska, p. Andrzej Bernat i p. Stanisław Przydryga, oraz p. Monika Nowaczyk wraz z uczniami Gimnazjum w Zagórowie.
I. B.
Koncert muzyczny „Przeboje na lato”
16 czerwca 2014r. odbył się w Domu Kultury ostatni w tym sezonie artystyczny występ solistów z Teatru Muzycznego w Poznaniu w koncercie pod nazwą „Przeboje na lato”. Wzięli w nim udział: Magdalena Rutkowska, Mirosław Niewiadomski i Bartosz Kuczyk, który jak zawsze rozbawiał widzów dowcipami i anegdotami. W koncercie można było usłyszeć znane i lubiane przeboje, takie jak: „Nie czekaj na mnie w Argentynie”, „Sorento”, „Czardasz”, „Jokohama”, „Amigos para Siempre”, czy „Titanic”. Wspaniały koncert z dużą dawką humoru i pięknej muzyki. Soliści już zapowiedzieli nowy sezon artystyczny od września z nowymi koncertami.
I. B.
Powitanie lata
Tradycyjnie jak co roku odbyła się na stadionie miejskim w Zagórowie impreza plenerowa pod nazwą „Powitanie lata”. Głównym organizatorem imprezy był Urząd Miasta i Gminy, oraz Dom Kultury w Zagórowie, a współorganizatorem Gimnazjum w Zagórowie. W programie artystycznym trwającym niespełna pięć godzin wzięli udział: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów – opiekun p. Marcin Skuratowicz, Chór Cantabile – kier. p. Aleksandra Koronkowska, grupy taneczne i soliści – opiekun p. Iwona Bętkowska, Chór męski Quarta – kier. p. Waldemar Matuszak, oraz zespoły rokowe i mandolinowo – gitarowy z Gimnazjum w Zagórowie – opiekunowie panowie Jacek i Daniel Słowińscy. Było mnóstwo atrakcji dla dzieci, były stoiska gastronomiczne, a gwiazdą tej letniej imprezy był zespół Bayer Full, który bawił licznie zgromadzoną publiczność przez ponad godzinę. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna. Najważniejsze, że pogoda dopisała i można było swobodnie delektować się słońcem.
I. B.
Piknik w Michalinowie
14 czerwca 2014r. odbył się Piknik w Michalinowie na zakończenie roku szkolnego i Powitanie Lata. Organizatorami byli: Dariusz Nowicki, Radosław Napierała, Iwona Bętkowska, Mariola Urbaniak, Jakub Bartłomiejczak, Mariola Trybuś, Barbara Kasznia i Barbara Usorowska. Było ognisko i kiełbaska, na którą pieniążki uzyskał p. Darek Nowicki od komisji d/s narkotyków. Rodzice upiekli pyszne ciasto, zakupili cukierki, lody i truskawki. Napoje ufundował p. Stanisław Przydryga. Na piknik przyjechała także Policja , ale spokojnie, nie aresztować, tylko zrobić sobie zdjęcie z dziećmi i pokazać, jak funkcjonuje się po spożyciu alkoholu, zakładając specjalne Google. Podziękowania dla Adriana Tulikowskiego za zorganizowanie nagłośnienia. W pikniku wzięło udział od 150 dzieci, które wyjeżdżały pełne uśmiechów i radości.
I. B.
Występ Fantazjany dla rodziców
13 czerwca 2014r. grupa teatralna Fantazjana zaprezentowała dla wszystkich rodziców swoje tegoroczne przedstawienie pt. „Jak myszy ukarały Popiela”. Ponieważ rodzice to najważniejsi dla dzieci odbiorcy, widać było u młodych aktorów dużą tremę i zaangażowanie w występ. Wszystko poszło doskonale, a rodzice nagrodzili swoje pociechy brawami. Dodam, że scenariusz do tego przedstawienia przygotowała p. Maria Witczak, adaptację scenariusza zajęły się panie Iwona Bętkowska i Lilla Lebiedzińska, scenografię przygotował p. Witold Bętkowski. Po występie panie instruktorki zakupiły dzieciom pizze, napoje i cukierki, a od września zespół zabiera się do pracy nad nowym przedstawieniem.
I. B.
Koncerty Artystyczne Kogel Mogel dla Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2013/2014
Z inicjatywy p. Stanisława Przydrygi dyr. M-GOK w Zagórowie odbyły się kolejny rok szkolny koncerty muzyczne adresowane dla dzieci ze SP w Zagórowie, a wcześniej również dla szkół z terenu. Jest to comiesięczny cykl koncertów o różnej tematyce i formie. Nosiły one takie hasła jak: „Kolory muzyki”, „Alfabet Flamenco”, „Na jedwabnym szlaku”, czy „Pocztówka z Francji”. Bardzo ciekawa formuła i wykonanie sprawia, że cieszą się one dużym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli. Mogą w ten sposób poznać ciekawe instrumenty, posłuchać muzyki z różnych krajów i poznać zwyczaje i obyczaje związane z muzyką. Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym będą one kontynuowane.
I. B.
III Etap Eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie
Eliminacje te odbyły się 5 czerwca 2014r. w Konińskim Domu Kultury. Jury miało wyłonić do finału wokalistów z grupy, aż 119 solistów. Wśród nich był również Patryk Graczyk, który przygotował utwór „Song trzymających ściany” pod opieką p. Mariusza Urbaniaka. W Koninie ćwiczył w towarzystwie zespołu „Konin Band Orchestra” pod kierunkiem p. R. Jarosława Piotrowskiego. Wprawdzie nie przeszedł do kolejnego etapu i nie prezentował się na koncercie galowym, ale jak sam powiedział: „było to kolejne ważne doświadczenie w moim młodym życiu i jestem z tego bardzo zadowolony. Chcę pracować w tym kierunku jeszcze więcej.” Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Patrykowi.
I. B.
Koncert na Dzień Mamy i Taty
25 maja 2014r. odbył się w Domu Kultury Koncert z okazji Dnia Mamy i Taty. Była to również okazja do podsumowania całorocznej pracy dzieci z kół tanecznych i solistów. W koncercie wystąpiły grupy taneczne: „Smerfiki”, „Tańczące nutki”, „Tęcza” i soliści, razem ok. 60 dzieci. Dzieci tańczące zaprezentowały po dwa nowe układy taneczne, a soliści zaśpiewali nowe piosenki. Dzieci tańczące i śpiewające do występu przygotowała p. Iwona Bętkowska. Wspaniała atmosfera koncertu i ciepłe przyjęcie rodziców przekonują, że zajęcia sprawiają dzieciom dużo radości i satysfakcji.
I. B.
Edukacja i zbawa
W niedzielę 18 maja 2014r., dzieci z Domu Kultury wzięły udział w Festynie Rodzinnym „Edukacja i zabawa” organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie. Było mnóstwo atrakcji: malowanie twarzy, konkursy, zamki dmuchane, trampolina, konkurs plastyczny, koncert zespołu „Rancho Band”, wystawa maszyn rolniczych. Dzieci z Domu Kultury przygotowały 30 minutowy program dla urozmaicenia Festynu. Wzięły w nim udział trzy grupy taneczne: „Smerfiki”, „Tańczące nutki” i „Tęcza”, oraz solistki: Amelia Zimna, Oliwia Lasecka, Klaudia Lasecka, Angelika Pilarska i Inga Bąk. Pogoda dopisywała, więc można było mile spędzić to niedzielne popołudnie.
I. B.
Wygraj Sukces - Ostrów Wielkopolski
5 maja 2014r. w Ostrowie Wielkopolskim odbył się III etap eliminacji do Ogólnopolskiego Konkursu Wygraj Sukces. Wzięli w nim udział Weronika Radniecka i Patryk Graczyk - oboje są uczniami p. Mariusza Urbaniaka. Na 40 wykonawców w 4 kategoriach, jury przyznało tylko 6 nominacji i wyróżnień. Wśród wyróżnionych był Patryk Graczyk. Wyjazd sfinansowany przez p. Stanisława Przydrygę zorganizowała p. Iwona Bętkowska. Podziękowania dla p. Emila Bętkowskiego za zorganizowanie przejazdu. Dodam, że w Komisji artystycznej był sam p. Jarosław Piątkowski, pomysłodawca tego konkursu.
I. B.
Dni Majowe 2014
W długi weekend majowy, mieszkańcy Zagórowa mogli być uczestnikami dwóch interesujących wydarzeń kulturalnych, pod patronatem Burmistrza Wiesława Radnieckiego, mających miejsce w naszym ośrodku.
1 maja gościliśmy Joachima Perlika z zespołem. To znany i lubiany wokalista o warunkach wokalnych pozwalających mu się zmierzyć z twórczością Czesława Niemena i uznany przez słuchaczy za perfekcjonistę w wykonaniu tego trudnego repertuaru. Zaśpiewał znane i piękne utwory: "Dziwny jest ten świat", "Wspomnienie", "Pod papugami", "Płonąca stodoła", "Sen o Warszawie" i wszystkie te, na których wychowały się całe pokolenia Polaków i do dziś są ich najpiękniejszymi wspomnieniami. Publiczność wspaniale przyjęła wokalistę i na długo zachowa w pamięci te utwory, aby nie zginęły w natłoku innych spraw. Zespół od 8 lat koncertuje zarówno w dużych salach koncertowych, jak i kameralnych wnętrzach i plenerach.
4 maja gościliśmy na scenie Kabaret Ciach, który jest jednym z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem, bo w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. I taki właśnie premierowy spektakl mieliśmy okazję obejrzeć w ten niedzielny wieczór. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznym przeglądem obyczajów i przywar Polaków. Po relacjach publiczności można było poznać, że spodobał się program, jak i wykonawcy, a byli to: Małgorzata Czyżycka, Leszek Jenek, Janusz Rewers i Tomasz Kowalski.
I. B.
Ogólnopolski konkurs "Wygraj sukces"
2 kwietnia 2014r. odbyły się w Słupcy eliminacje wstępne do 19 konkursu Wygraj Sukces, który odbywa się w Tarnobrzegu. W tym roku sześcioro solistów z Domu Kultury wzięło w nich udział, a byli to: Angelika Pilarska, Zuzia Wilczyńska, Kasia Dzidek, Weronika Radniecka, Patryk Graczyk, Adrian Tulikowski. Na co dzień uczęszczają na zajęcia do p. Mariusza Urbaniaka i doskonalą swój głos. W jury zasiedli p. R. Piotrowski, p. N. Polowczyk i p. D. Kozicki. Współorganizatorem było Centrum Kultury "Muzyk" ze Słupcy w osobie p. Krystiana Bartczaka. Do dalszego etapu przesłuchać przeszli: Weronika Radniecka i Patryk Graczyk, a Angelika Pilarska otrzymała wyróżnienie. Kolejny etap konkursu już w maju. Życzymy powodzenia. Podziękowania dla p. Izy Tulikowskiej i p. Iwony Radnieckiej za zorganizowanie dojazdu.
I. B.
36 Konfrontacje Teatrów Dziecięcych
W 36 Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych wzięło udział 15 zespołów, w jury zasiedli Paweł Pawlik-reżyser teatru dzieci i młodzieży z Łodzi, Jarosław Sparażyński - instruktor teatralny z MDK w Koninie i Ela Barszcz-instruktor ds. plastyki z CKiS w Koninie. Tytuł przedstawienia ''O Popielu, którego myszy ukarały'' opracowanie sceniczne Maria Witczak, reżyseria Iwona Bętkowska i Lilla Lebiedzińska, scenografia Witold Bętkowski. Zespół otrzymał nagrodę i dużo pochwał za grę dzieci, muzykę, ogrywanie przestrzeni scenicznej i szczególne wyróżnienie za oryginalną scenografię dla p. Witolda. Nagrodę aktorską otrzymała Aleksandra Andrzejewska. Po prezentacjach odbyły się dla dzieci warsztaty z teatru cieni, z improwizacji i opowiadania historii oraz zajęcia plastyczno-ruchowe. Prowadzili je aktorzy z teatru Pinokio z Łodzi. Bardzo dobry pomysł organizatorów bo dzieci doskonale się bawiły.
I. B.
35 Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie
Do eliminacji z Domu Kultury w Zagórowie zakwalifikowało się na podstawie nagrań troje uczestników: Weronika Radniecka, Patryk Graczyk i Angelika Pilarska. Przesłuchania odbywały się 7 i 8 marca w KDK w Koninie. W sumie prezentowało się 284 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych. W jury znaleźli się: Anna Serafińska - wokalistka jazzowa, Krystyna Piotrowska - muzyk/promotorka młodych talentów, Krzysztof Antkowiak - wokalista, Ryszard J. Piotrowski - muzyk/dyrygent "Konin Band Orchestra", która akompaniować będzie młodym wokalistom. Jako jedyny otrzymał nominację do udziału w Festiwalu Patryk Graczyk - instruktorem jest p. Mariusz Urbaniak. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie przesłuchań 4 czerwca kiedy rozpocznie się jubileuszowy Festiwal.
I. B.
Dzień babci i dziadka
23 lutego 2014r. odbył się w Domu Kultury Koncert poświęcony wszystkim babciom i dziadkom. Był trochę spóźniony w dacie, ale jak się później okazało warto było poczekać, bo zrobił on niesamowite wrażenie! Wystąpiły wszystkie grupy taneczne, soliści od najmłodszych do najstarszych dzieci. Na koniec dzieci zaśpiewały wspólną piosenkę dla wszystkich babć i dziadków, a później udaliśmy się na coś słodkiego przygotowanego przez rodziców, a były o panie: Iza Tulikowska, Ewa Bąk, Danuta Wilczyńska, Magda Widelska, Monika Gołąb i p. Graczyk. Na uznanie zasłużyła również specjalna prezentacja multimedialna przygotowana specjalnie na tę okazję przez p. Karola Mazura, za co bardzo dziękujemy, bo dało to koncertowi niezwykłą oprawę. Podziękowania także dla p. Izy Tulikowskiej za zrobienie zdjęć. Dzieci tańczące i śpiewające do występu przygotowała p. Iwona Bętkowska.
I. B.
Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Koninie.
W festiwalu wzięło udział 25 młodych wokalistów z powiatów: konińskiego, słupeckiego, tureckiego i kolskiego. Podzieleni na trzy kategorie : 7-10,11-13,14-16 lat rywalizowali o nagrody i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą muzykalnością .Bardzo wysoki poziom wykonawczy, profesjonalne aranżacje, ambitny i trudny repertuar udowadniają, że młodzi wokaliści coraz dojrzalej podchodzą do śpiewania i sposobu prezentowania swoich umiejętności. Zrozumienie tekstu, dopasowanie utworu do możliwości wokalnych piosenkarza, obycie sceniczne to istotne elementy udanych prezentacji i wyjątkowego koncertu galowego. Tym bardziej cieszy nas sukces wokalistów z Domu Kultury. Weronika Radniecka otrzymała druga nagrodę a Patryk Graczyk wyśpiewał wyróznienie. Instruktorem wokalistów jest p. Mariusz Urbaniak . W jury zasiadły panie: Grażyna Łobaszewska -wokalistka i kompozytorka, Joanna Zagdańska-piosenkarka popowa i jazzowa, pedagog i Anita Dąbrowska -wokalistka, trenerka emisji głosu. Na koncert galowy przyjechali koledzy i koleżanki z klasy Weroniki z wychowawcą p. Jakubem Bartłomiejczakiem i p. Wojtkiem Łakomiakiem , którzy dzielnie kibicowali Weronice i Patrykowi.
I. B.
Koncert muzyczny 24 luty
Na scenie Domu Kultury zaprezentowali się Artyści Poznańskiego Teatru Muzycznego w programie pt. "K - jak Kalman, czyli w krainie czardasza". W krainie czardasza rozbrzmiewa muzyka oparta na folklorze węgierskim i cygańskim - bardzo efektowna, pełna ekspresji. Kraina czardasza to cudowna i magiczna kraina przepełniona pięknymi i niezapomnianymi melodiami, gorącymi rytmami i wyjątkowymi historiami, które mogły się zdarzyć tylko w bajkach. Utwory, które mogliśmy usłyszeć to: "Czardasz Maricy", "Graj Cyganie", "Artystki z Variete", "Jak bal to bal", "Laleczki cyrkóweczki" i wiele innych. W koncercie wystąpili: Daniel Kustosik, Olga Gładysz, Anna Bajerska - Witczak i Jarosław Patycki.
I. B.
Ferie w Domu Kultury
W czasie ferii dzieci mogły obejrzeć dwa filmy kinowe 3D ; '' Skubani '' i '' Robaczki z zaginionej doliny'' , pograć w bilard , gry planszowe ,tańczyć zumbę. 5 lutego odbyły się warsztaty plastyczne , na których dzieci wykonywały kartki urodzinowe dla Nikoli Kubiak ze Swarzędza. Jest to dziewczynka ciężko chora na nowotwór złośliwy i chociaż ma dopiero 6 lat to dużą część swego życia spędziła w szpitalach. Powrót do zdrowia to niejedyne jej marzenie. Nikola marzyła również o tym ,by na swoje 6 urodziny dostać mnóstwo kartek urodzinowych. Pani Iwona usłyszała o tym marzeniu w telewizji i poprosiła dzieci z kółek zainteresowań aby również przyczyniły się do tego marzenia. Dzieci pod jej okiem wykonały karki tak jak tylko umiały, a następnego dnia zostały wysłane do Nikoli. Wspaniały gest. Dziękuję tym dzieciom ,które odpowiedziały na ten apel.
I.B.
"Brunetki, blondynki..."
9 lutego 2014 odbył się Koncert Noworoczny ''Brunetki, blondynki.. ''organizatorem którego był Urząd Gminy i M-GOK w Zagórowie . Wykonawcami koncertu byli; Konin Band Orchestra, Koniński Zespól akordeonowy, Koniński Zespół Smyczkowy AD LIBITUM , Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE w Koninie , Chór męski QUARTA z Zagórowa oraz soliści Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandra Borkiewicz - sopran Natalia Piechowiak -sopran i Dawid Kwieciński - tenor. Kierownictwo artystyczne p. Ryszard J.Piotrowski. Współpraca muzyczna Robert Żurański, Waldemar Matuszak i Mirosław Grzanka. Koncert prowadził p. Robert Żurański . W koncercie mogliśmy usłyszeć m.in takie utwory jak:; Walce z operetki Księżniczka Czardasza'' , ''Hava nagila'', '' Funiculi , Funicula'','' Czardasz'','' Brunetki , blondynki''. Wspaniały koncert był prawdziwą ucztą duchową dla melomanów.
I.B.
III Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek "Anielska Nuta"
26 stycznia 2014r. odbył się w Dominowie III Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek "Anielska Nuta". Dom Kultury w Zagórowie reprezentował Patryk Graczyk, który w kategorii gimnazjalnej zajął I miejsce śpiewając "Pastorałkę dla bałwanów" - opiekun p. Mariusz Urbaniak. Gościnnie wystąpiła Weronika Radniecka, która rok temu wyśpiewała główną nagrodę Grand Prix. Gratulujemy! Podziękowania dla p. Janusza Lewicza za zorganizowanie dojazdu na festiwal.
I.B.
WOŚP 2014
12 stycznia 2014r. odbył się 22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku odbył się na hali w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, a wzięli w nim udział: Zespół instrumentalno-muzyczny "Czerwone muchy" ze SP w Zagórowie - opiekun p. Ewelina Słowińska, Zespół Taneczny "Gorące Rytmy" ze SP w Zagórowie - opiekun p. Mariola Urbaniak, grupy taneczne "Smerfiki", "Tańczące nutki" i "Tęcza", oraz soliści: Amelia Zimna, Julita Waszak, Wiktoria Wilczyńska, Julia Jasińska, Weronika Radniecka, Patryk Graczyk, Adrian Tulikowski, Angelika Pilarska, Wiktoria Rzepecka, Kasia Dzidek, - opiekun p. Iwona Bętkowska. Wystąpił również zespół instrumentalno-muzyczny ze Szkoły Ponadgimnazjalnej - opiekunowie p. Roman Jasiczek, p. Jacek Przydryga, męski Chór Quarta pod kierownictwem p. Waldemara Matuszaka, oraz Zagórowska Orkiestra Dęta pod kierownictwem p. Marcina Skuratowicza. Dziękujemy wszystkim wykonawcom za zorganizowanie koncertu.
I.B.
IV Międzypowiatowy Konkurs Kolęd na Instrumentach Dętych - Konin 2014
11 stycznia 2014 r. odbył się w Zespole Szkół Górniczo - Energetycznych w Koninie IV Międzypowiatowy Konkurs Kolęd na Instrumentach Dętych. Z orkiestry z Zagórowa w Konkursie wzięli udział Katarzyna Szcześniak (saksofon tenorowy), Daniel Kotuński (saksofon altowy) - opiekunem jest p. Artur Wieczorek, oraz Paweł Machnikowski (saksofon tenorowy) i Dawid Błażejewski (saksofon tenorowy) - opiekunem jest p. Marcin Skuratowicz. Mimo, że nie odnieśli większego sukcesu to sam udział był dla nich dużym wyróżnieniem. Na zakończenie konkursu wystąpiła Zagórowska Orkiestra Młodzieżowa dając krótki koncert. Towarzyszyły jej również dwie solistki Karina Dzidek i Weronika Radniecka, które wykonały kolędy, a do występu przygotowała je p. Iwona Bętkowska. Orkiestra została ciepło przyjęta i nagrodzona brawami.
I.B.
ROK 2013
"Pokój i nadzieja"
22 grudnia 2013r, odbył się w Domu Kultury coroczny koncert świąteczny pod nazwą "Pokój i nadzieja". Wystąpiła na nim wszystkie grupy taneczne i wokaliści na co dzień uczęszczający na zajęcia w Domu Kultury. Wspaniały nastrój piosenek, kolęd i pastorałek udzielił się licznie zgromadzonej publiczności. Organizacją koncertu zajęła się p. Iwona Bętkowska z pomocą p. Mariusza Urbaniaka, scenografię przygotował p. Witold Bętkowski. Na zakończenie Koncertu z jednej z paczek, służącej za scenografię wysypały się paczki ufundowane przez p. Stanisława Przydrygę.
I.B.
XX - lecie chóru Cantabile
W sobotę andrzejkową Chór Cantabile świętował XX rocznicę swojego istnienia. Niezwykły jubileusz zgromadził liczną publiczność, sympatyków muzyki i śpiewu. Dyrygentką od samego początku jest p. Aleksandra Koronkowska, która przez te wszystkie lata wkładała swoje zaangażowanie, pracę i serce, aby tych 30 członków chóru prezentowało się z jak najlepszej strony. Na koncercie Chór wykonał zarówno pieśni religijne ludowe, ale i rozrywkowe. Na jubileuszu wystąpił gościnnie chór męski Nemrod, który działa przy Związku Łowieckim w Poznaniu. Panowie wzbudzili swym śpiewem podziw i nagrodzeni byli brawami. Wyróżnieni członkowie Chóru Cantabile otrzymali odznaczenia, a na koniec był tort i lampka szampana. Wszystkim członkom Chóru Cantabile gratulujemy ego pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych.
I.B.
Scena Amatora Teatru
26 listopada 2013r. na scenie Konińskiego Domu Kultury w Koninie wystąpił zespół teatralny Fantazjana z przedstawieniem "Malwinka w ptasim królestwie" i zespół ze Słupcy Psia Kość z przedstawieniem "Nasze, Wasze, Wspólne". Przedstawienia obejrzało 300 uczniów szkół podstawowych. Spotkanie warsztatowe poprowadziła p. Maria Witczak, a organizatorem tych spotkań była instruktor KDK w Koninie p. Elżbieta Gierasimow - Zakowany. Grupa z Zagórowa zaprezentowała się doskonale mimo okrojonego składu, bo część dzieci jest już w Gimnazjum. Było to ciekawe wydarzenie. Grupą opiekują się panie Iwona Bętkowska i Lilka Lebiedzińska. Zaczęły się już przygotowania do nowego spektaklu.
I.B.
Koncert charytatywny
22 listopada 2013r. odbył się w Domu Kultury Koncert charytatywny "W rytmie dobroci". Organizatorem Koncertu było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Na Tak". W pierwszej części koncertu wystąpiła Kamila Markuszewska w programie pt. "Maryla Show", gdzie wykonała największe znane przeboje Maryli Rodowicz. W drugiej części soliści przypomnieli piosenki nie żyjącej już Ireny Jarockiej, a zaśpiewali: Katarzyna Caban - Rybicka, Maria Czerniak, Sylwia Dziardziel, Małgorzata Witowska, Daria Wardęcka, Izabela Kępska. Wspaniały koncert i szczytny cel, cieszymy się, że zagórowska publiczność dopisała. Podobne koncerty odbyły się w Słupcy, Gnieźnie i Strzałkowie. Na żywo akompaniowali muzycy: Kajetan Jankowiak, Huber Staśkiewicz, Robert Witkowski, Krzysztof Herian, Piotr Królikiewicz i Robert Herian. Organizatorzy dziękowali p. Stanisławowi Przydrydze i pracownikom Domu Kultury za możliwość zorganizowania tego koncertu.
I.B.
Koncert z okazji Święta Niepodległości
11 listopada odbył się II Koncert z okazji Dnia Niepodległości. Głównym wykonawcą koncertu była Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórowa pod kierownictwem p. Marcina Skuratowicza. Koncert nosił nazwę: Orkiestra i przyjaciele, a przyjaciela to: wokaliści Domu Kultury Weronika Radniecka, Adrian Tulikowski i Kasia Dzidek, grupa taneczna "Tęcza" pod kierownictwem p. Iwony Bętkowskiej i Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy AD LIBITUM z Konina pod kierownictwem p. Mirosława Grzanki. W wykonaniu orkiestry mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: Chihuahua, Skrzydlate ręce, Say say, czy składankę Swing Rusland . Koncert spotkał się z ciepłym przyjęciem, bo na hali zgromadziła się cała widownia. Organizatorem Koncertu był Dom Kultury w Zagórowie.
I.B.
"Przeboje światowe"
14 października 2013r. na scenie Domu Kultury w Zagórowie wystąpili artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu, prezentujący się w koncercie zatytułowanym "Przeboje światowe". W wykonaniu Agnieszki Wawrzyniak, Anny Lasoty, Mirosława Niewiadomskiego i Bartosza Kuczyka usłyszeć można było nie tylko znane przeboje operetkowe i musicalowe, ale przede wszystkim wiele znanych i lubianych piosenek śpiewanych na całym świece, takich jak: "My way", "Titanic", "O Sole mio", "Funiculi" a nawet "Blue Sweet Shoes" z repertuaru Elvisa Presleya. Wysoka frekwencja, bis i owacje na stojąco są najlepszym dowodem na powodzenie i wysoki poziom artystyczny, jaki towarzyszy serii koncertów w wykonaniu artystów z Poznania.
I.B.
"Święto pieczonego ziemniaka "
19 września 2013r. na zaproszenie Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, grupy taneczne i soliści z Domu Kultury pod opieką p. Iwony Bętkowskiej uczestniczyli w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Była to impreza integracyjna, na którą przyjechali również pensjonariusze innych Domów Pomocy Społecznej. Dzieci zaprezentowały piosenki, układy taneczne i inscenizację wiersza, a na zakończenie zaśpiewały wspólną piosenkę "Kolorowe marzenia". Występ nagrodzono oklaskami, dzieci poczęstowano kiełbaską, cukierkami, a podziękowania dostaliśmy od p. Mariana Parusa i p. Agnieszki Jankowskiej. Dziękujemy za miłe przyjęcie i gościnę. Do zobaczenia na kolejnych występach.
I.B.
"Wilenka"
10 września 2013r. odbył się w Domu Kultury koncert Zespołu "Wilenka". Organizatorem koncertu było Gimnazjum i. Królowej Jadwigi i Dom Kultury w Zagórowie. "Polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Wilenka", który swą nazwę zapożyczył od nazwy rzeki przepływającej przez Wilno, powstał w jednej w polskich szkół, dzisiaj noszącej imię Władysława Syrokomli. Na pomysł założenia zespołu wpadli rodzice i nauczyciele obserwując zabawę karnawałową w szkole na przełomie 1971 i 1972 roku. Na tej zabawie wiele dzieci wystąpiło w strojach krakowskich, co zostało odebrane jako znak, że w szkole trzeba założyć polski zespół ludowy. Obecnie zespół liczy blisko 130 osób. Ma kilka grup choreograficznych i wokalnych, zespół muzyczny. Do najmłodszej grupy wokalno-choreograficznej uczęszczają dzieci od czterech lat, do najstarszej - "Wilenka Studium" - uczęszczają ci, którzy już opuścili mury szkolne. Do "Wilenki" należą nie tylko uczniowie z rodzimej, wileńskiej szkoły im. Władysława Syrokomli. Jak odnotowuje kierowniczka zespołu Janina Łabul, coraz częściej do zespołu zgłaszają się również uczniowie z innych szkół, m.in. Polacy, którzy uczęszczają do szkół litewskich."
I.B.
Wakacje z MGOK
Jak wiadomo ulubioną formą wakacyjnego wypoczynku jest pobyt na świeżym powietrzu i kąpiel w wodzie. Jak co roku Dom Kultury organizuje wyjazdy na otwarte baseny do Żerkowa. Chętnych nigdy nie brakuje - warunek pogoda. I w tym roku, udało się w lipcu sporej grupie dzieci, młodzieży i dorosłych spędzić miło i bezpiecznie czas pod okiem ratowników i opiekunów p. Iwonę Bętkowską i p. Piotra Łakomiaka. Dzieci i młodzież chętnie korzystały także z boisk sportowych na Placu Zabaw przy ul.Wiklinowej/Torfowej. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki w bilard i tenisa stołowego w naszym Ośrodku, oraz zajęcia plastyczne w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym prowadzone przez naszą instruktorkę p. Emilę Harmacińską. Liczymy, że w roku szkolnym zainteresowanie naszą działalnością ze strony dzieci i młodzieży będzie równie duże.
I.B. & P.Ł.
Gminny Turniej Siatkówki Plażowej - Zagórów 2013
W niedzielę 14 lipca na placu zabaw przy ulicach Wiklinowej/Torfowej odbył się Gminny Turniej Siatkówki Plażowej. Organizatorem zawodów był MGOK Zagórów. W turnieju wzięło udział 6 par z terenu Gminy Zagórów, podzielonych na dwie grupy. W grupie A udział wzięli: Adam Pruszyński/Szymon Kaczorowski, Rafał Mięta/Patryk Adamczewski, Olga Kaczmarek/Klaudia Bartoszczak, a w grupie B: Mateusz Nijak/Emil Pilarski, Jan Różański/Tobiasz Adamczewski, Rafał Urbaniak/Adrian Jankowski. Sety były rozgrywane do 15 pkt., a tie-break do 11 pkt. O trzecie miejsce zagrały pary: Pruszyński/Kaczorowski i Urbaniak/Jankowski, które w swoich grupach zajęły drugie miejsca. Najniższe miejsce na podium zajęła para Urbaniak/Jankowski, która pokonała swoich przeciwników 2:0 (15:10, 15:9). W fiale potrzebny był tie-break, aby rozstrzygnąć wyrównaną rywalizację par Mięta/Adamczewski i Nijak/Pilarski. Ci ostatni zaczęli mecz od wygranej 15:13, ale w kolejnych setach nie dali rady rozgrywającym świetne zawody Patrykowi Adamczewskiemu i Rafałowi Mięcie przegrywając cały mecz 1:2 (15:13, 10:15, 7:11) . Nagrody ufundowane przez Dyrektora Domu Kultury w Zagórowie p. Stanisława Przydrygę oraz pamiątkowe dyplomy i gratulację złożył na ręce zawodników, organizator turnieju Piotr Łakomiak. Serdeczne podziękowania dla p. Stanisława Przydrygi, za ufundowanie nagród, Łukasza Płócienniczaka, za sędziowanie w turnieju, oraz Weroniki Cieślewicz, Daniela Zielińskiego, Patryka i Tobiasza Adamczewskich za pomoc w przygotowaniu zawodów.
P.Ł.
Wycieczka do Gołuchowa
3 lipca 2013r. Dom Kultury w Zagórowie zorganizował wycieczkę do Gołuchowa dla wszystkich chętnych dzieci z kół zainteresowań. Autokar sfinansował p. Stanisław Przydryga, a dzieci opłaciły bilety wstępu do Zamku i Muzeum Leśnictwa. Z wycieczki skorzystało 42 dzieci i kilkoro rodziców jako opiekunowie. Wycieczka to nagroda za cały rok pracy na rzecz Domu Kultury. Pani Iwona Bętkowska oprowadziła dzieci po parku w Gołuchowie, Muzeum Leśnictwa, gdzie dzieci obejrzały bardzo ciekawe wystawy: "Technika leśna", "Spotkanie z lasem", i "Ochrona lasu". Dzieci po raz pierwszy zobaczyły żubry, co było nie lada atrakcją, a pod okiem przewodnika zwiedziły Zamek w Gołuchowie. Na zakończenie była kąpiel w Gołuchowskim Jeziorze pod opieką ratowników, a to było najlepszym zwieńczeniem całej wycieczki. Z dobrymi humorami wróciliśmy do domu, a już na soboty, wtorki i czwartki wyjazdy na baseny do Żerkowa. Zapraszamy wszystkie dzieci.
I.B.
Wakacyjne porządki
Pierwszy dzień wakacji, młodzież z działek przy ulicy Pyzderskiej zaczęła od porządkowania placu zabaw. Od samego rana grupka chłopaków kosiła trawę, zbierała śmieci, czyściła chodniki i naprawiała ławki. Prace trwały do późnego południa, a wieczorem można było odpocząć przy ognisku. Liczymy, że wobec naszych akcji, władze Gminy Zagórów nie przejdą obojętne i odpowiedzą na naszą prośbę o zakup kolejnych akcesoriów do zabawy dla dzieci przychodzących na nasz plac.
P.Ł.
Piknik na rozpoczęcie Wakacji
29 czerwca 2013r. odbył się piknik rozpoczynający wakacje. Organizatorami był Klub Karate działający przy Urzędzie Miasta i Gminy w Zagórowie i Dom Kultury w Zagórowie. Osobami odpowiedzialnymi za organizację byli: Dariusz Nowicki, Iwona Bętkowska, Radosław Napierała, Barbara Kasznia, Barbara Usorowska. W pikniku wzięły udział dzieci ze wszystkich kół zainteresowań z M-GOK i Klubu Karate. Były gry i zabawy, nauka tańca Zumby, ognisko, nauka piosenek wakacyjnych. Podziękowania dla p. Marioli Trybuś za udostępnienie placu i wzięcie udziału w pikniku, dla p. Karoliny Staszak i p. Lidki Gołąb za pyszne ciasta. Napoje ufundował p. Stanisław Przydryga, a pyszne kiełbaski zakupił p. Dariusz Nowicki z pieniędzy, które uzyskał od Komisji d/s narkotyków. Była to przy okazji wycieczka rowerowa, bo część dzieci z p. Iwoną pojechała rowerami do Michalinowa. Pogoda dopisała, a piknik do dzisiaj jest miło wspominany.
I.B.
Zakończenie klas VI
"Wciąż prędzej, prędzej szybciej czas bez wytchnienia. Chcielibyśmy szkolne chwile ocalić od zapomnienia." - tymi słowami szóstoklasiści wraz z wychowawcami zaprosiili na uroczystość zakończenia klas VI, która odbyła się w Domu Kultury 27.06.2013r. Na uroczystość przybyła również p. Iwona Bętkowska, aby pożegnać ośmioro członków zespołu teatralnego "Fantazjana", a byli to: Sandra Nowak, Dawid Mielcarek, Magda Muszyńska, Martyna Witkowska, Dawid Skrzypczak, Wiktoria Dżumak, Paulina Grochocimska, Wiktoria Wątroba. Świetnie sprawdzili się, jako aktorzy i mamy nadzieję, że przygoda z teatrem dobrze im się przysłuży w dalszym etapie ich szkoły, a potem w życiu. Dziękujemy i życzymy powodzenia. Młodzi aktorzy otrzymali nagrody książkowe przygotowane przez p. Lilkę Lebiedzińską, która wraz z p. Iwoną Bętkowską jest opiekunem grupy, a od p. Iwony otrzymali płyty z przedstawieniem "Malwinka w ptasim królestwie".
I.B.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Zagórowa
24 czerwca 2013r. odbyła się w Domu Kultury Uroczysta Sesja, w trakcie której tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zagórowa otrzymali p. Krystyna Mrugalska i p. Zygmunt Wiatrowski. Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta i Gminy w Zagórowie. W drugiej części sesji wystąpił chór męski Quarta, który zaakcentował obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Zaprezentowali koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich. Opiekunem chóru jest p. Waldemar Matuszak.
I.B.
Film dla dzieci "Ralph Demolka"
18 czerwca 2013r. dzieci z kół zainteresowań mogły wziąć udział w projekcji filmy animowanego "Ralph Demolka". Była to też nagroda za cały rok pracy na rzecz Domu Kultury, gdzie swoimi występami uświetniały wiele imprez i uroczystości. Wspólnie ze swoją opiekunką p. Iwoną Bętkowską dzieci obejrzały film, a po filmie otrzymały plakaty kinowe na pamiątkę.
I.B.
Pasowanie na czytelnika
4 czerwca 2013r. Biblioteka w Zagórowie zorganizowała dla grup "0" z Przedszkola Samorządowego w Zagórowie pasowanie na czytelnika. Organizatorami tej imprezy były panie: Małgorzata Kasprzak, Katarzyna Połom i Joanna Kruczkowska. Dzieci z wielką radością przeżywały ten nadany im tytuł. Z Domu Kultury zaproszone zostały solistki, aby piosenką umilić tą imprezę, a były to: Wiktoria Rzepecka, Oliwia Wiatrowska, Dominika Walczak, Martyna Kuzak i Ewa Kuczmaszewska. Zaśpiewały piosenkę pt. "Mól książkowy", a do występu przygotowała je p. Iwona Bętkowska. Dziękujemy za zaproszenie, a dzieciom życzymy dużo, dużo przeczytanych książek.
I.B.
XII Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych
13 czerwca 2013r. odbył się już XII Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych. Zaprezentowały się 4 grupy teatralne: SP w Zagórowie - "Calineczka" - opiekun p. Mariola Krokowska, Grupa teatralna ze SP w Łukomiu - opiekun p. Wioletta Waloszek, Zespół teatralny ze SP w Myszakówku "Rzepka" - opiekun 1p. Mirosława Kuczmaszewska, Grupa teatralna "Fantazjana" - "Malwina w ptasim królestwie" - opiekunowie p. Lilla Lebiedzińska i p. Iwona Bętkowska. Na przegląd przybyły wszystkie grupy z Przedszkola Samorządowego w Zagórowie, który co roku bardzo chętnie przybywają aby zobaczyć przedstawienia. Grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy, słodki poczęstunek ufundowany przez p. Stanisława Przydryga. Przegląd przebiegał w radosnej i pełnej humoru autorytetu. 14 czerwce 2013r. grupy teatralne ze SP w Zagórowie i "Fantazjana" z M-GOK i SP w Zagórowie zaprezentowali się w dwa razy dla wszystkich dzieci z SP w Zagórowie. 16 czerwca 2013 te same przedstawienia obejrzeli rodzice naszych młodych aktorów babci, dziadkowie i wszyscy Ci, którzy chcieli je obejrzeć nagrodzić brawami, a na te na prawdę sobie zasłużyli.
I.B.
"Złota Trąbka"
Zagórowski Dom Kultury zaprosił 3 czerwca 2013r. na koncert łódzkiego trio "Złota Trąbka". Wykonawcami tego ciekawego koncertu byli: Marcin Błoszyk - trąbka, Maciej Malec - puzon, róg i Wojciech Stępnik - instrumenty klawiszowe. W programie znalazły się utwory z filmów Disneya jako zagadki dla dzieci, a później muzycy zabrali publiczność w muzyczny rejs. Zagrali m.in.: Bolero, Passo-Doble, Rock and rolla, Tango argentyńskie. Z koncertu skorzystały dzieci z Przedszkola i SP w Zagórowie. Organizatorem Koncertu był Dom Kultury w Zagórowie.
I.B.
Dzień Dziecka
Grupy taneczne i soliści z Domu Kultury w Zagórowie wzięli udział w Festynie Rodzinnym zorganizowanym m.in. przez SP w Zagórowie. Oprócz wielu atrakcji przygotowanych z tej okazji nasi podopieczni zaprezentowali się w Koncercie, a byli to: Gr. taneczna "Tęcza", która przedstawiła inscenizację wiersza "Lokomotywa", Gr. taneczna "Tańczące Nutki" - zatańczyła "Okulary". Solistami byli: Wiktoria Rzepecka "Uśmiechnięta wiosna", Ewa Kuczmaszewska - "Przyjaciel wie", Dominika Walczak - "Najmniejsza piosenka", Amelka Zimna - "Czekoladowa historyjka", Julita Waszak "Letnia czacza", Oliwia Wiatrowska - "Tabliczka muzyczka". Grupy taneczne zatańczyły też układy zumby i zachęcały widownię do wspólnego ruchu. Grupy taneczne i solistów do występu przygotowała p. Iwona Bętkowska.
I.B.
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ FUMA - Zielona Góra
24 - 25 - 26 maja 2013r. odbywał się w Zielonej Górze Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Dom Kultury reprezentowali Weronika Radniecka i Patryk Graczyk oboje w tej samej kategorii wiekowej. W piątek młodzi soliści mieli próby z Orkiestrą festiwalową, a w sobotę prezentowali się w konkursie "Fuma" - tam startowali młodzi wykonawcy, a starsi wykonawcy mieli swoją "Fumę". Już sam udział naszych solistów był dużym wyróżnieniem, bo jury wybrało ich spośród 150 zgłoszonych nagrań. Opiekunem, który ich przygotował do występu i przyjechał na Festiwal był p. Mariusz Urbaniak. W sobotę w samym konkursie uczestniczyli rodzice Patryka i Weroniki i na pewno byli bardzo dumni ze swoich pociech. Podziękowania dla p. Stanisława Przydrygi za sfinansowanie dojazdu. Dodam, że Koncert Galowy w niedzielę prowadziła p. Joanna Brodzik, a gwiazdą Koncertu był Rafał Brzozowski.
I.B.
ELIMINACJE REGIONALNE DO XVIII KONKURSU PIOSENKI W TARNOBRZEGU
18 maja 2013r. odbyły się w Ostrowie Wielkopolskim eliminacje regionalne do XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" w Tarnobrzegu. Wzięli w nich udział Patryk Graczyk i Weronika Radniecka, oboje w tej samej kategorii wiekowej 11 - 13 lat. Patryk zaśpiewał piosenkę "Prozaiczni" i "Bądź moją siłą", a Weronika "Stan pogody" i "Jeśli tylko chcesz to mieć". Do występu przygotował ich p. Mariusz Urbaniak. Koszty wyjazdu do Ostrowa pokrył dyr. Domu Kultury p. Stanisław Przydryga, a wyjazd zorganizowali p. Emil Bętkowski i p. Iwona Bętkowska. Należy dodać, że w komisji artystycznej był sam p. Jarosław Piątkowski - pomysłodawca tego Festiwalu, którego osobiście poznały w Tarnobrzegu p. Iwona i Weronika biorąc dwa lata temu udział w finale. Wrażenia były niezapomniane , stąd udział w dwóch etapach eliminacji, aby spełnić swoje marzenia.
I.B.
Pod paryskim niebem
3 maja 2013 r. odbył się w Domu Kultury Koncert Muzyki Francuskiej w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu: Daniel Kustosik, Marzena Małkowicz, Lucyna Winkel, Łukasz Brzeziński i Adrian Koszkało. Z wielką przyjemnością zaproponowali zagórowskiej publiczności coś zupełnie nowego i niepowtarzalnego - Koncert "Pod paryskim niebem". W tym koncercie artyści zaprezentowali znane i melodyjne utwory z repertuaru: Edith Piaf, Ch.Aznavoura czy J.Greco. Były to utwory sentymentalne, kpiarskie, ironiczne i dramatyczne, bo taka jest właśnie piosenka francuska. Witana z sympatią, czasem nawet z łezką w oku przez starszych słuchaczy, a z zaciekawieniem przez młodszych. Koncert spotkał się z ciepłym przyjęciem zagórowskiej publiczności.
I.B.
IV Festiwal Piosenki "Graj i śpiewaj z Yamachą"
20 kwietnia 2013 r. odbył się już IV Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Graj i śpiewaj z Yamachą". Organizatorem była Szkoła Muzyczna Yamacha w Słupcy. W Jury Festiwalu zasiedli dr Joanna Zagnańska, mgr Arleta Adamczyk i p. Arleta Kolska - Hypka. Dom Kultury reprezentowali: Zuzia Wilczyńska i Weronika Radniecka, a Studio Nagrań Megafon Angelika Pilarska i Patryk Graczyk. Weronika Radniecka w swojej kategorii zajęła drugie miejsce, a Patryk Graczyk wyróżnienie. Wszyscy są podopiecznymi p. Mariusza Urbaniaka. To już kolejny festiwal, na którym soliści z Domu Kultury zdobywają wyróżnienia i nagrody. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
I.B.
Eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "FUMA" - Zielona Góra 2013 r.
Dwoje solistów z M-GOK: Weronikę Radniecką i Patryka Graczyka zgłoszono na Eliminacje, które odbywały się z nagrań dokonanych w Studio Nagrań Megafon p. Mariusza Urbaniaka w dniu 18.04.2013 r. Do Koncertu Konkursowego, który odbędzie się 25 maja 2013r. w Zielonej Górze zakwalifikowało się oboje naszych solistów. Patryk zaśpiewa tam piosenkę "Prozaiczna", a Weronika "Stan pogody". Pan Mariusz będzie towarzyszył młodym solistom w kolejnym etapie ich przygody z piosenką. Życzymy powodzenia.
I.B.
"Pocałuj mnie w talent "
Od pierwszego roboczego spotkania grupy przygotowującej program pt. Całuję Cię w talent! 2013 Rokiem Tuwima czas minął nadspodziewanie szybko. I tak tuż po 11 lutego nastąpił 28 kwietnia, a teraz już możemy wspominać to wydarzenie :)
Najlepsze pomysły przychodzą do głowy w bibliotece :). Dlatego, kiedy ogłoszono, że 2013 będzie upływał nam m.in. pod znakiem Tuwima i jego twórczości bibliotekarka, Katarzyna Nowicka, natychmiast poczuła się zainspirowana do tworzenia scenariusza. Poloniści mogą napisać tekst, ale cały program urzeczywistniają ci, których można całować w talent, czyli osoby śpiewające, tańczące i recytujące. Udało się wokół tego pomysłu zgromadzić grupę osób zaangażowanych, lubiących Tuwima i chcących zaprezentować niebanalny program zagórowskiej publiczności.
Pani Iwona Bętkowska, instruktorka pracująca z dziećmi i młodzieżą w Gminnym Ośrodku Kultury, współtworzyła przedstawienie i przygotowała występ grup tanecznych "Tęcza" i "Tańczące nutki". Oddana pracy z młodymi adeptami aktorskiej sztuki, nauczycielka szkoły podstawowej w Zagórowie, pani Lila Lebiedzińska przygotowała ze swoimi uczniami oryginalną wersję "Ptasiego radia". Recytacji trudnego wiersza "Słowisień" podjął się uczeń szkoły podstawowej w Trąbczynie Patryk Graczyk. Z równym wdziękiem recytował również tradycyjny w formie wiersz pt. "Ruch". Serca publiczności podbili wokaliści, którzy zaaranżowali pięknie polskie "piosenki nad piosenkami" , do których słowa napisał Tuwim: "Miłość ci wszystko wybaczy", "Wspomnienie", "Na pierwszy znak". Pani Agnieszka Witkiewicz, nauczycielka szkoły podstawowej w Zagórowie, pan Mariusz Urbaniak, wokalista i instruktor śpiewu stworzyli fantastyczny duet. "Przygodę w Wilanowie" zaprezentowali z wdziękiem i młodzieńczą pasją: Daria Wardęcka i Kamil Burda. Młodzi wykonawcy mają już na swoim koncie nagrody zdobyte na konkursach piosenki. Życzymy im więc dalszych sukcesów.
Efekty multimedialne, a tym samym scenografię przedstawienia, zawdzięczamy zawsze chętnemu do pomocy informatykowi, panu Robertowi Górecznemu. Nad światłem i dźwiękiem czuwali akustycy, panowie Jacek Burda i Rajmund Rzepecki. Program mieli przyjemność prowadzić pan Jakub Bartłomiejczak, nauczyciel szkoły podstawowej w Zagórowie i pani Katarzyna Nowicka, wielbicielka literackich eksperymentów.
BPMiG w Zagórowie i GOK postanowiły wspólnie uczcić Rok Tuwima oraz przypadające w kwietniu Święto Książki. Bo dobry autor to dobra książka. Dziękujemy wszystkim widzom za przybycie i spędzenie wspólnie z nami części niedzielnego popołudnia. Zapraszamy do galerii zdjęć.
K.N.
Wygraj sukces
13 kwietnia 2013r. odbyły się eliminacje wstępne do 18 ogólnopolskiego konkursu piosenki Wygraj Sukces w Tarnobrzegu. Brało w nich udział 40 wykonawców w 4 kategoriach wiekowych. Dom Kultury reprezentowali: Angelika Pilarska, Kasia Dzidek, Weronika Radniecka, Martyna Kuzak, Adrian Tulikowski i Patryk Graczyk. Do eliminacji regionalnych w maju przeszli Weronika Radniecka i Patryk Graczyk oboje z drugiej kategorii klas IV i VI. Są podopiecznymi p. Mariusza Urbaniaka. W jury konkursu zasiadali: Anna Polowczyk, Kamila Markuszewska, Dominik Koziecki. Organizatorem eliminacji było Centrum Kultury "Muzyk: w Słupcy. Podziękowanie dla p. Izy Tulikowskiej za zorganizowanie dojazdu.
"Inne oblicze piosenki"
"Inne oblicze piosenki" taki tytuł nosił koncert, który odbył się w Domu Kultury 24 marca 2013r. Ciepły, nastrojowy i sentymentalny charakter utworów wprowadził w szczególny nastrój: zadumy, melancholii i zaciekawienia. Słuchaliśmy piosenek: "Prozaiczni", "Otulanka", "A w parkach jesieni", "Deszcz", "Chodź pomaluj mój świat", "Bądź moim natchnieniem", "Bal planet", "Biegniemy brzegiem oceanu", "Życzenie na dziś", "A jeżeli mnie znajdziesz" w wykonaniu solistów: Martyny Kuzak, Weroniki Radzieckiej, Katarzyny Dzidek, Patryka Graczyka, Malwiny Choinowskiej i Adriana Tulikowskiego. Piosenkę na koniec "Gołębi song" wykonał chórek w składzie: Angelika Pilarska, Amelka Zimna, Julia Zimna, Oliwia Wiatrowska, Wiktoria Rzepecka, Ewa Kuczmaszewska, Zuzia Wilczyńska i Weronika Cieślewicz. Oprawa multimedialna i pomysł całego koncertu p. Mariusz Urbaniak z pomocą p. Iwony Bętkowskiej.
Dobra 2013
17 marca 2013 r. grupa teatralna "Fantazjana" uczestniczyła w 35 Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych w Dobrej "Przestrzenie wyobraźni". Grupa przygotowała przedstawienie "Malwinka w ptasim królestwie" w adaptacji scenicznej p. Marii Witczak. Opiekunkami zespołu są panie Iwona Bętkowska i Lilla Lebiedzińska. Scenografię przygotował p. Witold Bętkowski, a maski p. Emila Harmacińska. W Jury zasiadali: p. Marian Glinkowski - instruktor teatralny z Łodzi, p. Jarosław Sparażyński - instruktor teatralny z MDK w Koninie i p. Krystyna Weber - instruktor muzyki z CKiS w Koninie. Grupa teatralna otrzymała wyróżnienie, a jurorzy chwalili za grę aktorską, dykcję i scenografię. Podziękowania dla p. Dyr. Stanisława Przydrygi za sfinansowanie przejazdu. Grupa na pewno zaprezentuje się jeszcze raz w Koninie na scenie Amatora Teatru Feniks w Konińskim Domu Kultury i w Zagórowie na kolejnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych.
Kolejny sukces wokalistek z Domu Kultury
1 marca 2013 r. odbył się 32 Festiwal Piosenki dziecięcej i młodzieżowej w Koninie, w którym prezentowały się dwie nasze solistki: Weronika Radniecka i Angelika Pilarska. Po przesłuchaniu 33 wykonawców, jury przyznało w kat. 7-10 lat wyróżnienie Angelice Pilarskiej, a w kat. 11-13 lat Weronice Radzieckiej I miejsce. Organizatorem było CKiS w Koninie i Dom Kultury "Oskard". W jury zasiedli: Bartłomiej Nowosielski, Anita Dąbrowska i Mirosław Grzanka. Festiwal poprzedziły eliminacje, gdzie z grupy 96 wykonawców wybrano 33 dzieci i one uczestniczyły w warsztatach w Wąsoszach prowadzonych przez Bartłomieja Nowosielskiego i Anitę Dąbrowską, którzy przygotowali dzieci do festiwalu. Instruktorem naszych solistów jest p. Marcin Urbaniak. Podziękowania dla p. Justyny Jackowskiej, p. Jakuba Bartłomiejczaka i p. Wojtka Łakomiaka za zorganizowanie dzieci na wyjazd na Festiwal by kibicować naszym solistkom. Podziękowania dla p. Dyrektora Stanisława Przydrygi za sfinansowanie autokaru do Konina.
Koncert Walentynkowy
W sobotę 16 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie odbył się wspaniały Koncert Walentynkowy pod kierownictwem dr hab. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego. Wykonawcami koncertu byli: Konińska Orkiestra Symfoniczna, Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy KDK, Męski Chór Kameralny Quarta z Zagórowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo - Energetycznych w Koninie oraz Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie. Podczas występów mogliśmy usłyszeć utwory znakomitych kompozytorów tj.: Johann Strauss, Gioacchino Rossini, Wolfgang Amadeusz Mozart, Modest Musorgski, Strauss czy Giuseppe Verdi. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagradzała wspaniałych wykonawców.
Koncert Karnawałowo - Walentynkowy
4 lutego 2013r. odbył się w Domu Kultury Koncert Karnawałowo - Walentynkowy w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego z Poznania. Prowadzącym koncert był p. Daniel Kustosik, który bawił publiczność dowcipami o tematyce damsko-męskiej. Oprócz p. Daniela solistami byli: p. Karolina Garlińska i p. Mirek Kin. W grupie baletowej mogliśmy podziwiać p. Michalinę Sziwa i p. Bartosza Antkowiaka. W repertuarze znalazły się m.in. utwory: "Besame mucho", "Wielka sława", "Wróć do Sorento", "Serce", "W piękny świat", "Wesoła wdówka".
Anielska Nuta
27 stycznia 2013r. w Dominowie odbył się II Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek "Anielska Nuta". GOK reprezentowali: Weronika Radniecka i Patryk Graczyk. W festiwalu uczestniczyło 77 wykonawców w czterech kategoriach. W kategorii klas IV - VI I miejsce zajęła Weronika Radniecka, a III Patryk Graczyk. Na zakończenie Festiwalu to Weronika Radniecka otrzymała nagrodę Grand Prix - główna nagroda Festiwalu dla wszystkich kategorii. W jury zasiedli p. Barbara Pieczyńska (kiedyś występowała z Zenonem Laskowikiem w kabarecie "Tey"), p. Grażyna Ochociak (dyrektor Domu Kultury w Dominowie) i p. Michał Walczak (muzyk z Poznania, brał udział ze swoim kwintetem w programie "Mam talent"). Opiekunami naszych reprezentantów byli p. Mariusz Urbaniak i p. Iwona Bętkowska.
Warsztaty wokalne
Od 16 do 18 stycznia 2013r. odbywały się w Wąsoszach warsztaty wokalne organizowane przez CKiS w Koninie. Wzięły w nich udział dwie solistki z Domu Kultury: Angelika Pilarska i Weronika Radniecka. Zajęcia prowadzili Anita Dąbrowska i Bartłomiej Nowosielski. Były to zajęcia z dykcji, interpretacji tekstu i miały przygotować do występu w Finale Konkursu już 1 marca 2013r. w "Oskardzie" w Koninie. W warsztatach uczestniczył również Mariusz Urbaniak, który jest opiekunem artystycznym dziewcząt i przygotował je do konkursu. Podziękowania dla p. Dyrektora Stanisława Przydrygi za sfinansowanie warsztatów.
Fakir Rademes
W ramach ferii odbył się 24.01.2013r. w Domu Kultury występ Fakira Rademesa pt: "Węże dusiciele". Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pokaz węży, a największym powodzeniem cieszyło się to, że można było je dotknąć i przekonać się o ich rozmiarach i delikatnej skórze. A i wśród dorosłych nie brakowało chętnych do poznania z bliska tych egzotycznych zwierząt.
"O dwóch takich co ukradli księżyc"
22 stycznia 2013 r. odbył się w Domu Kultury spektakl dla dzieci "O dwóch takich co ukradli księżyc" w wykonaniu artystów Studia Teatralnego "ART-RE" z Krakowa. Występ odbył się w ramach ferii, więc wstęp był wolny. Bardzo ciekawe przestawienie z mądrym przesłaniem dla dzieci, które słuchały go z wielką uwagą. Artyści zapraszali do wspólnej zabawy, co również bardzo im się podobało.
Dzień Babci i Dziadka
17 stycznia 2013 r. dzieci z Domu Kultury odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie z programem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zatańczyły i zaśpiewały piosenki z najlepszymi życzeniami dla seniorów. A solistki to: Inga Bąk, Martyna Kuzak, Oliwia Wiatrowska, Ewa Kuczmaszewska, Oliwia Gielicz. Mieszkańcy DPS-u nagrodzili dzieci brawami, torbą cukierków i już zaprosili na kolejne występy.
21 Finał WOŚP w Zagórowie
13 stycznia 2013r. na hali sportowej w Zagórowie miał miejsce 21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbył się tam koncert połączony z licytacja gadżetów WOŚP. Na koncert składał się krótki występ Orkiestry Dętej z Domu Kultury w Zagórowie, pod kierownictwem p. Marcina Skuratowicza, zespołu wokalno - instrumentalnego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie i grup tanecznych i solistów z Domu Kultury pod kierownictwem p. Iwony Bętkowskiej. Mimo mroźnej pogody przybyło sporo mieszkańców Zagórowa, aby wesprzeć WOŚP swoim groszem. Podziękowania dl Orkiestry, dzieci i rodziców za wzięcie udziału w koncercie.
ROK 2012
"Świąteczny czas"
pt.Świąteczny czas - pod takim tytułem odbył się 23 grudnia 2012 r. w Domu Kultury koncert świąteczny w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych i kół tanecznych. Na koncert składały się kolędy, pastorałki, piosenki zimowe i układy taneczne do piosenek świątecznych. Program przygotowali p. Iwona Bętkowska i p. Mariusz Urbaniak. Scenografię jak zawsze niezawodnie przygotował p. Witold Bętkowski. Na scenie jednocześnie pojawiło się 60 dzieci, w tym najmłodsza grupa taneczna 3 i 4 latków. Dzieci na zakończenie otrzymały paczuszki ufundowane przez p. Dyrektora Stanisława Przydrygę. Publiczność dopisała nagradzając wykonawców gromkimi brawami.
Festiwal w Malanowie "Niech rozbrzmiewa kolęda"
pt.8 grudnia 2012 r. odbył się w Malanowie V Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych. Dom Kultury w Zagórowie reprezentowali Weroniki Radniecka z piosenką "Weselmy się wszyscy na całym świecie" i Patryk Graczyk z piosenką "Kto wie". Instruktorem jest p. Mariusz Urbaniak, który przygotował ich do występu. Dzieci wróciły z nagrodami: Weronika zajęła I miejsce, a Patryk II miejsce w tej samej kategorii wiekowej 10-12 lat. Organizatorem Festiwalu było Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie, a w komisji zasiedli: p. Krystian Weber, p. Marzena Świderska i p. Paulina Szczap. Podziękowanie dla p. Jolanty Graczyk za zorganizowanie dojazdu
Biesiada Wigilijna
pt.7 grudnia 2012r. odbyła się w Domu Kultury "Biesiada Wigilijna" w wykonaniu Artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wykonawcami koncertu byli: Agnieszka Wawrzyniak, Magda Rutkowska, Daniel Kustosik, Włodzimierz Kalemba, a na instrumencie klawiszowym Michał Łaszewicz. Widzowie licznie zgromadzeni na Sali widowiskowej usłyszeli najpiękniejsze polskie kolędy, wiersze, stare przypowieści związane z Wigilią, a nawet w trakcie mieli okazję połamać się opłatkiem z artystami. Bardzo miłe spotkanie, które wprowadziło publiczność w nastrój świąteczny, ba nawet sypnęło śniegiem w ten dzień i podkreśliło ten nastrój.
Koncert - "Poznajmy się"
pt.18 listopada 2012r. odbył się w Domu Kultury Koncert w wykonaniu młodych uczestników zajęć wokalnych prowadzonych przez p. Marcina Urbaniaka i p. Iwonę Bętkowską. Na koncert składały się różne piosenki przygotowane przez dzieci i młodzież z myślą o tym koncercie. Zajęcia trwają od września tego roku i przynoszą efekty, czego dowodem był ten wspaniały koncert. W koncercie oprócz dzieci, które od dłuższego czasu uczestniczyły w zajęciach tj. Weronika Radniecka, Anita Jakubowska, Kasia Dzidek, Angelika Pilarska, wystąpili również nowi soliści: Amelka Zimna, Inga Bąk, Martyna Kuzak, Patryk Graczyk, Oliwia Gielicz, Julita Waszak i Adrian Tulikowski. Ciekawa, nowa formuła koncertu bardzo spodobała się publiczności, a prowadzącymi był p. Mariusz i p. Iwona. Podziękowania dla pani Marioli Waszak, Kariny Gielicz, Izy Tulikowskiej, Kasi Pilarskiej, Ewy Bąk, Iwony Radzieckiej za pyszne ciasta.
11 listopada w Domu Kultury
pt.11 listopada odbył się w Domu Kultury II Galowy Koncert Zagórowskiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem kapelmistrza Marcina Skuratowicza. Koncert poprowadził p. Robert Żurański poprzedni kapelmistrz, który do dzisiaj sympatyzuje z orkiestrą. W repertuarze znalazły się m.in. utwory: "Mercy, Mercy.", "Tequila", "My Way", " Samba for band". W utworze "Zacznij od Bacha" wokalnie zaprezentowali się: Mariusz Urbaniak i śpiewający trębacz z orkiestry Patryk Graczyk, solo na trąbce wykonał Mateusz Cajler. Drugi solista orkiestry do Dawid Słowiński w utworze "My Way". "New York" ten utwór orkiestra wykonała z towarzystwem solistki Weroniki Radzieckiej, która reprezentowała Koło Piosenki działające przy GOK. Gorącymi brawami i owacją na stojąco nie było końca, a na zakończenie orkiestra zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek.
Koncert solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu pt. "Szanujmy wspomnienia"
pt. 15 października 2012r. artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu przenieśli nas w krainę wspomnień w koncercie zatytułowanym "Szanujmy wspomnienia". Jak pięknie było przenieść się w tę krainę, zanucić takie piosenki jak: "Powróćmy jak za dawnych lat", "Czy Pani gra w zielone?", "Szanujmy wspomnienia". No właśnie.. Szczególnie ten ostatni tytuł skłonił do refleksji. Tym razem była to refleksja pełna zabawy i dobrego humoru. "Szanujmy wspomnienia" to taka muzyczna pigułka radości i dobrego uśmiechu, a widzowie słuchając takich szlagierów jak "Panna Maria", "Ta mała piła dziś", "Jesienne róże" itp. Odnaleźli w nich piękne czasy. Naprawdę szanujmy wspomnienia, tym bardziej, że wskrzesili je znakomici wykonawcy: Daniel Kustosik, Anita Urban - Wieczorek, Lucyna Winkel, Marzena Małkowicz i Łukasz Brzeziński i Adrian Koształo. Publiczność jak zawsze dopisała i na koncercie świetnie się bawiła o czym świadczyły gromkie brawa. Festyn Pożegnanie Lata.
pt. 29 września 2012 r. na boisku Orlik w Zagórowie odbył się Festyn dla dzieci "Pożegnanie Lata". W trakcie Festynu odbył się również - Gminny Festiwal Piosenki i Tańca, w którym brali udział: GOK, SP w Zagórowie i SP w Łukomiu oraz Kamil Burda i Daria Wardęcka. Gr. Taneczna "Gorące rytmy" przygotowała p. Mariola Urbaniak, młodzież z Łukomia p. Janusz Zaparty i Klaudia Matuszak, dzieci z kl. III "e" ze SP w Zagórowie p. Natalia Rozpędowska i p. Hanna Kasprzak, dzieci tańczące i solistów z GOK p. Iwona Bętkowska. W trakcie Festynu odbył się również pokaz karate, warsztaty z lepienia w glinie, malowanie dziecięcych buziek, rebusy, zgadywanki, prezentacja I pomocy, zwiedzanie wozów strażackich i straży ochrony kolei. Każde dziecko otrzymało kredki z logo TPZZ w Zagórowie i słodki upominek z logo Urzędu Miasta w Zagórowie. Pogoda dopisała, publiczność również, a najbardziej zadowolone były dzieci, które mogły ciekawie spędzić to sobotnie popołudnie.
Konferencja "Żydzi zagórowscy"
13.09.2012r. odbyła się w Domu Kultury Konferencja pt. "Żydzi zagórowscy". Głównym organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. Impreza zgromadziła liczną publiczność: zaproszonych gości, mieszkańców Zagórowa i wszystkich, którzy byli zainteresowani tą tematyką. Pomysłodawcą tej konferencji był Łukasz Parus i Jarosław Buziak z TPZZ. W części artystycznej wystąpił zespół Shalom i chór męski Quarta. W bibliotece można obejrzeć wystawę "Ocaleni" udostępnioną przez Muzeum Regionalne w Słupcy. Uczestnicy Konferencji mogli zakupić książkę pt. "Dwa życia jak dwa psalmy. Historia mówiona Leona Jedwabia i Toshy Jedwab." Na zakończenie można było spróbować specjalnie upieczonej na tą okazję chałki i napić się herbatki żydowskiej.
Otwarcie nowo wyremontowanego Domu Kultury!!!
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego występy z okazji Święta 3 Maja i uroczystości otwarcia nowowyremontowanego Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Przy okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim przybyłym na występy gościom.