80. rocznica Powstania Warszawskiego w Zagórowie
Bella Flow » 80. rocznica Powstania Warszawskiego w Zagórowie
1 sierpnia tradycyjnie odbyły się w Zagórowie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Godzinę „W” władze lokalne z Burmistrzem Gminy Zagórów na czele oraz delegacjami złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na Dużym Rynku w Zagórowie. Salwy honorowe na cześć powstańców wystrzelił zasłużony działacz Ligi Obrony Kraju Bogdan Konieczny. O godz. 19.30 miała miejsce wieczornica na Skwerze Kultury przy MGOK.
Tegoroczne obchody na cześć powstańców warszawskich miały nieco inny charakter, niż w latach minionych.- Zaprosiliśmy lokalną społeczność i gości wieczorem, abyśmy mogli już po pracy, w chłodniejszej aurze, oddać pamięć powstańcom i przypomnieć, że w Powstaniu Warszawskim uczestniczyły osoby z Zagórowa i związane z naszym miastem: Tadeusz Jurkiewicz, Kazimierz Molski, Irena Molska oraz Krzysztof Kobyliński-powiedziała Katarzyna Połom z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów oraz szefowa portalu Zagórów Miejsce z Historią.
W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, zastępca Burmistrza Gminy Zagórów Karol Błaszczak, sekretarz Gminy Zagórów Joanna Mięta, przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski wraz z radnymi miejskimi, radni Rady Powiatu Słupeckiego Grzegorz Cieślewicz i Krzysztof Jankowski, proboszcz parafii Zagórów ks. Witold Zieliński, członkowie rodzin powstańców warszawskich rodem z Zagórowa- Elżbieta i Tomasz Dohnke, siostrzeńcy Krzysztofa Kobylińskiego; Wiesław Zywert, Henryk Zywert z Łodzi oraz Antoni Jurkiewicz, Piotr Jurkiewicz i Tomasz Nowiński z Zagórowa, członkowie rodziny Tadeusza Jurkiewicza; paneliści Roman Wójcicki, regionalista, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego-Sekcja Historii Więziennictwa Oddział w Katowicach oraz Maciej Wrzesiński, uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie; nauczyciele, młodzież, dyrektorzy szkół, przedszkoli i zakładów pracy; przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej; motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów i Grupy Motocyklowej „Gajory” oraz mieszkańcy Gminy Zagórów.
Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman w wystąpieniu mówił o potrzebie pamięci i dbałości o historię lokalną stanowiącą miejscowe dziedzictwo. Chór Bella Flow, prowadzony przez dyrygentkę Izabellę Graczyk, zaśpiewał pieśni patriotyczne „Uwierz Polsko” i „Warszawiaki Chłopaki z AK”. Piosenkę o „chłopakach z AK” śpiewała również publiczność, która wcześniej otrzymała teksty. Dyrygentka wykonała także solo utwór Ireny Santor „Powrócisz tu”.
W kolejnej części rozdano zgromadzonym specjalnie przygotowany na okoliczność obchodów „Kurier Zagórowski” poświęcony powstańcom warszawskim z Zagórowa. Gazetę wydał Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, a przygotował zespół redakcyjny, w skład którego weszli: redaktor naczelna Katarzyna Połom, radny Rady Miejskiej Zagórowa Paweł Burdziński, Artur Paprzycki (portal Zagórów Miejsce z Historią), Joanna Kruczkowska (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów), Julia Harmacińska (wolontariuszka MGOK z I klasy Technikum Organizacji Turystyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie) oraz Łukasz Parus (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie). W „Kurierze” zamieszczono m.in. teksty napisane specjalnie na tegoroczną uroczystość przez członków rodzin powstańców: Ewę Pawłowski, córkę Krzysztofa Kobylińskiego; Michała Majewskiego, historyka, pracownika naukowego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i członka rodziny Nurkowskich oraz Marcina Molskiego, artystę muzyka spokrewnionego z Kazimierzem Eugeniuszem Molskim.
Moment rozdawania gazet wyznaczył 15-min przerwę na herbatę i ciasto, które przygotowały niezastąpione działaczki z: KGW w Augustynowie, KGW „Swojskie Babki” w Myszakówku, KGW „Rudawa” w Oleśnicy, KGW „Imielnianki” w Imielnie, KGW „Jaglanki” w Skokumiu, KGW „Kopojnianki” w Kopojnie, KGW Sołectwo Szetlew „Makowianki”, KGW w Stanisławowie oraz Stowarzyszenia „Łomowianki” w Łomowie.
Po poczęstunku odbył się kluczowy punkt programu, czyli dyskusja panelowa z udziałem regionalisty Romana Wójcickiego i ucznia pasjonującego się historią Macieja Wrzesińskiego. Rozmowę poprowadzili dr Katarzyna Nowicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów oraz Łukasz Parus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Poruszono m.in. tematy związane z nauczaniem i poznawaniem historii, patriotyzmem, historią lokalną, dylematami młodych w kontekście wydarzeń historycznych i oceną Powstania Warszawskiego. –Dziękuję wszystkim za taką formę spotkania, którego jeszcze nie było w Zagórowie. Jesteśmy razem i to jest wspaniałe. Mogliśmy wspólnie pośpiewać, otrzymaliśmy gazetę. Życzmy sobie więcej takich spotkań-powiedziała w części zadawania pytań przez publiczność Małgorzata Musiał, członkini zarządu Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Organizatorzy (Burmistrz Gminy Zagórów, Urząd Miejski w Zagórowie, radny Rady Miejskiej Paweł Burdziński, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, Zagórów Miejsce z Historią, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego w Zagórowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, Fundacja Zagórowian Pro Memoria, KGW w Augustynowie, KGW „Swojskie Babki” w Myszakówku, KGW „Rudawa” w Oleśnicy, KGW „Imielnianki” w Imielnie, KGW „Jaglanki” w Skokumiu, KGW „Kopojnianki” w Kopojnie, KGW Sołectwo Szetlew „Makowianki”, KGW w Stanisławowie, Stowarzyszenie „Łomowianki” w Łomowie, chór Bella Flow, Grupa Motocyklowa Zagórów, Grupa Motocyklowa „Gajory”) dziękują bardzo wszystkim zaproszonym gościom i uczestnikom za udział w obchodach 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. (mgok)