2007 - 2015
Chór Quarta » 2007 - 2015
15-lecie Chóru Quarta
21 listopada 2015r. w Domu Kultury w Zagórowie miała miejsce niezwykła uroczystość. Męski chór Quarta świętował swój 15- letni jubileusz. Powstał w 1974r. z inicjatywy Henryka Burdy, a po jego śmierci w 1991r. chór zawiesił działalność aż do 2000r. , gdy zagórowscy śpiewacy postanowili go reaktywować . Prezesem chóru został p. Andrzej Słowiński a opieką artystyczną zajął się p. Waldemar Matuszak. W koncercie jubileuszowym wzięli udział również przyjaciele , z którymi na codzień chór współpracuje. A mianowicie: Koniński Zespół Akordeonowy pod kierownictwem p. Ryszarda Piotrowskiego, Koniński Zespół Smyczkowy ADLIBITUM, którego kierownikiem artystycznym jest p. Mirosław Grzanka oraz p. Katarzyna Zawada, która prowadzi chór Cantare z Żegocina , a koncert jubileuszowy uświetniła swoim śpiewem. Nie zabrakło również występu „Kapeli Podwórkowej z Zagórowa”, którą w części również tworzą członkowie chóru. Na zakończenie koncertu odbyło się wręczenie pamiątkowych statuetek jako podziękowanie za dotychczasowy dorobek artystyczny i podziękowania płynące od wielu osób zaproszonych na to wyjątkowe wydarzenie. A chórzyści już zaprosili na kolejny jubileusz za 5 lat.
I.B.
„ 5 akordeonów i 40 głosów męskich”
W niedzielny wieczór 27września na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się niezwykły koncert pt: „ 5 akordeonów i 40 głosów męskich”. Był on zwieńczeniem warsztatów muzycznych , które odbyły się dzień wcześniej, a wzięły w nich udział trzy zespoły: Męski Związek Śpiewaczy z niemieckiego Feldkirchen pod dyrekcją Michała Zdzisława Tulikowskiego ( dodam że to nasz krajan pochodzący z Imielnego) ,Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy pod dyrekcją Ryszarda Piotrowskiego i Męski Kameralny Chór Quarta z Zagórowa pod dyrekcją Waldemara Matuszaka.
Celem warsztatów było doskonalenie umiejętności muzycznych i oczywiście zacieśnienie więzi polsko-bawarskich. Każdy z zespołów zaprezentował krótki występ, a na zakończenie artyści zaśpiewali wspólnie utwór z opery „Skrzypek na dachu”. Zagórowska publiczność nagrodziła wykonawców koncertu owacjami na stojąco , więc na bis muzycy zaproponowali do wspólnego wykonania utwór „Vive l” amour”. Organizatorami spotkania byli: burmistrz miasta i gminy Zagórów Wiesław Radniecki, MGOK Zagórów,Koniński Dom Kultury oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Za zorganizowanie sobotnich warsztatów odpowiadał Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Całość koncertu poprowadził dyrektor Domu Kultury Łukasz Parus.
Ł.P.
4. PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI
20 czerwca nad Czarną Strugą w Oleśnicy odbył się po raz czwarty PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI organizowany przez stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. W tym roku przedsięwzięcie współorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Oprócz smakołyków z grilla serwowanych przez pracowników firmy Dariusza Słowińskiego, można było zjeść „przekąskę pasterską z ufoludkiem” (pajda chleba ze smalcem- zrobionym przez prezesa TPZZ Grzegorza Cieślewicza- z ogórkiem i pomidorem z upraw zagórowskich ogrodników Władysława Łabęckiego i Jana Słowińskiego) tudzież skosztować wybornych specjałów przygotowanych przez Janinę Saacke z Wrąbczynkowskich Holendrów i członków Stowarzyszenia „Razem Łatwiej” z Oleśnicy. Chleb „własnej roboty” z masłem ziołowym, „smarowidłem drwala” czy dżemem (Janina Saacke) oraz żur, ciasta i racuchy z konfiturą ze świeżych malin (Stowarzyszenie „Razem Łatwiej”) powodowały przy stoiskach długie kolejki przypominające czasy PRL. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były „dmuchańce”, wata cukrowa, malowanie twarzy i bańki mydlane.
PIKNIK nie odbyłby się bez tradycyjnych punktów programu, to jest akcentów muzycznych, plecenia wianków i puszczania lampionów. Chórzyści QUARTY (prezes Andrzej Słowiński, kierownik artystyczny Waldemar Matuszak; Daniel Słowiński, Janusz Lewicz, Włodzimierz Chmielewski, Marek Burda, Tomasz Słowiński), gitarzysta legendarnej GRUPY ZAGÓRÓW prof. Andrzej Brzeg, muzycy zespołu DEFICYT (Wojciech Grzeszczak, Roman Jasiczek), członkinie szkolnego zespołu PARANOJA z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi (Joanna Słowińska, Natalia Słowińska) z Antosiem Słowińskim, a także przedstawicielki KLUBU SENIORA Krystyna Cichocka, Kazimiera Matuszewska i Teresa Syroka grą na instrumentach i śpiewem zachęcali „piknikowiczów” do zabawy, tym samym nawiązując do dawnych sobótkowych biesiad. Nie zabrakło również tańców do muzyki „granej na żywo” i odtwarzanej przez przyjaciela TPZZ Mariusza Koniecznego.
Gdy zachodziło słońce, tradycyjnie udano się ze śpiewem na ustach na most przy Czarnej Strudze. Śpiewano m.in. pieśni „Wiła wianki” i „Ej, sobótka, sobótka ”. Wtenczas panny rzucały do wody wianki. Kiedy się ściemniło, puszczono 50 lampionów, zjawiskowo wyglądających na tle ciemniejącego nieba.
Organizatorzy serdecznie dziękują osobom wymienionym powyżej z imienia i nazwiska za pomoc w zorganizowaniu PIKNIKU. Wyrazy wdzięczności i podziękowania kierują także do: Zbigniewa Klimasa-zarządcy łąki w Oleśnicy, Anny Radnieckiej- prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Jolanty Siuby-prezes Stowarzyszenia „Razem Łatwiej”, Dariusza Bryka i Janusza Komorowskiego-rzeźników, Marcina Adaszaka-radnego miejskiego, Pawła Szablewskiego- prezesa Słupeckiej Organizacji Turystycznej, Agnieszki Figlerowicz i Marcina Janowskiego-lokalnych przedsiębiorców oraz Renaty Grzelczyk, Jerzego Piasecznego, Piotra Słowińskiego i Andrzeja Kopczyńskiego.
Ł.P.
100-lecie OSP Szetlewek
2 maja odbyły się w Trąbczynie i Szetlewku obchody jubileuszu 100-lecie OSP w Szetlewek. Uroczystości uświetniły występy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów i chóru męskiego Quarta.
Ł.P.
Chór QUARTA nagrywał płytę
21 i 22 marca były dla chórzystów QUARTY niezapomnianymi dniami. Artyści cały weekend poświęcili na nagrywanie pierwszej długogrającej płyty, która ukaże się przed wakacjami.
Muzycy przekonali się, że nagrywanie płyty nie jest łatwym zadaniem. Każdy z utworów był wielokrotnie rejestrowany, a bywało także, że pierwsze wykonanie, na tak zwaną „rozgrzewkę”, zawierało najmniej błędów, ale niestety „rozgrzewek” się nie nagrywa, więc trzeba było przystąpić ponownie do nagrania.
Na płycie znajdą się pieśni religijne podzielone na trzy grupy. W pierwszej figurują utwory śpiewane w różnych okresach roku liturgicznego. Druga część poświęcona została uroczystej mszy ślubnej, a ostatnia nabożeństwu żałobnemu. Wśród pieśni są kompozycje i opracowania śp. Henryka Burdy oraz Roberta Lewickiego -zagórowskich muzyków. Wspomniany Henryk Burda był inspiratorem powstania chóru QUARTA i już w latach siedemdziesiątych propagował chóralistykę męską na Ziemi Zagórowskiej. Jego zamiłowanie do muzyki odziedziczyli synowie Jacek, Marek i Adam, notabene członkowie QUARTY. Robert Lewicki jest lekarzem i synem Pana Kazimierza Lewickiego, znanego i lubianego polonisty, śpiewającego w basach QUARTY.
„Kwartyści” przygotowali na płytę aż 29 utworów. Wśród nich znalazły się pieśni śpiewane „a capella”, jak również z towarzyszeniem akompaniamentu, którego opracowaniem i wykonaniem zajęli się dyrygent chóru QUARTA Waldemar Matuszak oraz pochodzący z Zagórowa dr hab. Ryszard Jarosław Piotrowski, pełniący również opiekę artystyczną nad chórzystami. Płytę nagrywała Agencja Artystyczna Pawlikowski z Włocławka, współpracująca m.in. z TVP i wieloma znanymi muzykami. Realizacja tak ambitnego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia i zaangażowania wielu przyjaciół QUARTY, pasji i oddania „Kwartystów” oraz łaskawości ich małżonek, cierpliwie wyczekujących na powrót do domu z przedłużających się prób i występów.
Grzegorz Cieślewicz,
członek chóru i rzecznik prasowy QUARTY
SPIS UTWORÓW NAGRANYCH NA PŁYTĘ
CZĘŚĆ I – PIEŚNI RELIGIJNE
1. CZEKAM NA CIEBIE - ks. Z. Piasecki
2. ANIOŁ PAŃSKI - J. Kaszycki
3. ZJAWIŁO SIE NAM - opr. ks. dr. J. Chlondowski
4. DZIECINA MAŁA - pieśń ludowa
5. SYNA SWEGO - muz A. Rzepki
6. WIERZYĆ MNIE PANIE UCZ - muz. Benjamin Mansell Ramsey
7. ZMARTWYCHSTAŁ PAN - z opracowań H.Burdy
8. AVE MARIA - muz. T.Szeligowski
9. OD WIEKÓW JESTEŚ - muz. ks.I. Ogierman Mański SDB, akomp. W.Matuszak
10. BARKA - muz.C.Gabarian, akomp. W.Matuszak
11. POKÓJ ZOSTAWIAM WAM - muz. i sł. Z. Jasnota w opr. i akomp. W.Matuszak
CZĘŚĆ II - MSZA ŚLUBNA
12. NASZA PANI KRÓLOWO - z opracowań H.Burdy
13. KYRIE - muz. R.Lewicki
14. PSALM RESPORSORYJNY Ps33[32],12-13.18 i 20.21-22(R.:por.5b) akomp. dr hab R.J Piotrowski
15. ALLELUJA - 1J 4,8b.11 - z opracowań H.Burdy
16. O STWORZYCIELU - "Veni Creator Spiritus" – H. Maur.
17. O PANIE MÓJ - z opracowań H.Burdy
18. SANCTUS - muz. R.Lewicki
19. AGNUS DEI - muz. R.Lewicki
20. AVE MARIA - muz. F.P. Schubert, akomp. dr hab R.J. Piotrowski
21. O DOBRY JEZU - muz. R.Dwornik
22. GDY SIE ŁĄCZĄ - z repetytorium oo. Jezuitów, akomp. dr hab R.J. Piotrowski
CZĘŚĆ III - MSZA ŻAŁOBNA
23. PANIE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI - z opracowań H.Burdy
24. PSALM Ps27(26,1.4.7 i 8b i 9a. 13-14(R.:1a) akomp. dr hab R.J. Piotrowski
25. ALLELUJA - J11 ,25a.26 z opracowań H.Burdy,
26. VAPENSIERO chór z trzeciego aktu opery Nabucco G. Verdiego, opr. i akomp. dr hab R.J. Piotrowski
27. BARANKU BOŻY - z opracowań H.Burdy, akomp. dr hab R.J. Piotrowski
28. ZBLIŻAM SIĘ (ŚWIĘTE JERUZALEM) - z opracowań H.Burdy, akomp. W.Matuszak
29. LIBERA ME DOMINE – responsorium z X w. z opracowań H.Burdy
Dyrektor Domu Kultury – p. Stanisław Przydryga już na zasłużonej emeryturze
Uroczysty koncert pożegnalny odbył się w Domu Kultury 31 stycznia 2015r. Była to niespodzianka przygotowana przez pracowników MGOK-u. Ponad dwugodzinny koncert poprowadziła p. Iwona Bętkowska, która była pomysłodawczynią takiego pożegnania p. Stanisława, który był Dyrektorem blisko 22 lata. Wystąpiły dzieci pod kier. p. Iwony Bętkowskiej, Orkiestra Dęta pod kier. p. Marcina Skuratowicza, chóry Cantabille pod kier. p. Aleksandry Koronkowskiej i Quarta pod kier. p. Waldemara Matuszaka, zespół akordeonistów ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Koninie pod kier. p. Andrzeja Przespolewskiego i duet akordeonowy w składzie: Filip Zdrojowy i Waldemar Matuszak. Na koncert przybyli goście i przyjaciele p. Stanisława: pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Zagórów z p. Burmistrzem Wiesławem Radnieckim, pracownicy Biblioteki Publicznej w Zagórowie z p. Katarzyną Nowicką na czele, Dyrektorzy wszystkich placówek wychowawczo-dydaktycznych z naszej Gminy, oraz proboszcz naszej parafii ks. Adam Czechorowski. Wszyscy kierowali mnóstwo podziękowań i samych ciepłych słów pod adresem p. Stanisława. Również niespodzianką było przybycie na tę uroczystość p. Władysława Szymańskiego, wieloletniego przyjaciela p. Stanisława jeszcze z czasów, gdy razem współpracowali w Związku Harcerstwa Polskiego. Na zakończenie był okolicznościowy tort i słodycze dla dzieci. Myślę, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci p. Stanisława, który dbał przez te wszystkie lata o rozwój kultury naszego miasteczka. Prezent był również niezwykły, bo był to rower, który ufundowali nie tylko pracownicy Domu Kultury. Ja ze swej strony dziękuję wszystkim za pomoc w zorganizowaniu Koncertu, wszystkim wykonawcom, pracownikom MGOK-u p. Jackowi Burdzie, p. Radkowi Rzepeckiemu, p. Piotrowi Łakomiakowi, p. Alicji Jankowskiej, p. Emilii Harmacińskiej, oraz rodzicom dzieci z kół tanecznych.
I.B.
Koncert "Kolęda naszych serc"
25 stycznia odbył się w Zagórowie koncert noworoczny „Kolęda naszych serc” z udziałem gości specjalnych- chóru Cantare z Żegocina pod dyrekcją Katarzyny Zawady. Patronat nad muzycznym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Wiesław Radniecki. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz członkowie stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. Imprezę współorganizowali chórzyści męskiego chóru Quarta, pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz proboszcz zagórowskiej parafii ks. Adam Czechorowski.
Koncert składał się z dwóch części. Pierwsza miała miejsce w kościele parafialnym pw.św. Piotra i Pawła. Artyści z Cantare zapewnili oprawę liturgiczną podczas mszy świętej oraz zaśpiewali kolędy.
Kolejnym punktem programu było popołudniowe kolędowanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. W roli konferansjerów wystąpili Katarzyna Waszak z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej oraz Piotr Łajdecki, uczeń Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Przygotowano bogaty program. Wychowankowie gimnazjum pokazali talent aktorski i muzyczny. Najpierw zaprezentowali spektakl jasełkowy „Święta noc”, a później wykonali kolędy i utwory o tematyce świątecznej. Na scenie wystąpiły solistki oraz zespoły: Zespół Mandolinowo-Gitarowy, The Way Back i Paranoja.
W dalszej części koncertu zaśpiewali chórzyści z Quarty i Cantare.
Koncert noworoczny „Kolęda naszych serc” dostarczył widowni moc wzruszeń. Przede wszystkim pokazał, jak uzdolnionymi aktorami i muzykami są uczniowie zagórowskiego gimnazjum. Ponadto dowiódł, że muzyka chóralna uprawiana z pasją przez chórzystów Quarty i Cantare może śmiało konkurować z najnowszymi trendami muzycznymi.
Członkowie TPZZ kierują serdeczne podziękowania do chórzystów z Żegocina za przyjazd do Zagórowa i uświetnienie występem koncertu noworocznego. Dziękują także sympatyczkom stowarzyszenia-Hannie Lisieckiej, Annie Maślińskiej, Agnieszce Jóźwiak, Joannie Śmiechowskiej i Ewie Karlińskiej- za upieczenie pysznych ciast oraz prezesowi Quarty Andrzejowi Słowińskiemu i strażakom z OSP Zagórów.
Ł.P.
"Brunetki, blondynki..."
9 lutego 2014 odbył się Koncert Noworoczny ''Brunetki, blondynki.. ''organizatorem którego był Urząd Gminy i M-GOK w Zagórowie . Wykonawcami koncertu byli; Konin Band Orchestra, Koniński Zespól akordeonowy, Koniński Zespół Smyczkowy AD LIBITUM , Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE w Koninie , Chór męski QUARTA z Zagórowa oraz soliści Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandra Borkiewicz - sopran Natalia Piechowiak -sopran i Dawid Kwieciński - tenor. Kierownictwo artystyczne p. Ryszard J.Piotrowski. Współpraca muzyczna Robert Żurański, Waldemar Matuszak i Mirosław Grzanka. Koncert prowadził p. Robert Żurański . W koncercie mogliśmy usłyszeć m.in takie utwory jak:; Walce z operetki Księżniczka Czardasza'' , ''Hava nagila'', '' Funiculi , Funicula'','' Czardasz'','' Brunetki , blondynki''. Wspaniały koncert był prawdziwą ucztą duchową dla melomanów.
I.B.
WOŚP 2014
12 stycznia 2014r. odbył się 22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku odbył się na hali w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, a wzięli w nim udział: Zespół instrumentalno-muzyczny "Czerwone muchy" ze SP w Zagórowie - opiekun p. Ewelina Słowińska, Zespół Taneczny "Gorące Rytmy" ze SP w Zagórowie - opiekun p. Mariola Urbaniak, grupy taneczne "Smerfiki", "Tańczące nutki" i "Tęcza", oraz soliści: Amelia Zimna, Julita Waszak, Wiktoria Wilczyńska, Julia Jasińska, Weronika Radniecka, Patryk Graczyk, Adrian Tulikowski, Angelika Pilarska, Wiktoria Rzepecka, Kasia Dzidek, - opiekun p. Iwona Bętkowska. Wystąpił również zespół instrumentalno-muzyczny ze Szkoły Ponadgimnazjalnej - opiekunowie p. Roman Jasiczek, p. Jacek Przydryga, męski Chór Quarta pod kierownictwem p. Waldemara Matuszaka, oraz Zagórowska Orkiestra Dęta pod kierownictwem p. Marcina Skuratowicza. Dziękujemy wszystkim wykonawcom za zorganizowanie koncertu.
I.B.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Zagórowa
24 czerwca 2013r. odbyła się w Domu Kultury Uroczysta Sesja, w trakcie której tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zagórowa otrzymali p. Krystyna Mrugalska i p. Zygmunt Wiatrowski. Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta i Gminy w Zagórowie. W drugiej części sesji wystąpił chór męski Quarta, który zaakcentował obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Zaprezentowali koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich. Opiekunem chóru jest p. Waldemar Matuszak.
I.B.
Koncert Walentynkowy
W sobotę 16 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie odbył się wspaniały Koncert Walentynkowy pod kierownictwem dr hab. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego. Wykonawcami koncertu byli: Konińska Orkiestra Symfoniczna, Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy KDK, Męski Chór Kameralny Quarta z Zagórowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo - Energetycznych w Koninie oraz Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie. Podczas występów mogliśmy usłyszeć utwory znakomitych kompozytorów tj.: Johann Strauss, Gioacchino Rossini, Wolfgang Amadeusz Mozart, Modest Musorgski, Strauss czy Giuseppe Verdi. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagradzała wspaniałych wykonawców.