2007 - 2015

Chór Cantabile » 2007 - 2015

XX BIESIADA ZESPOŁÓW CHÓRALNYCH

Zdjęcie   Pod takim hasłem odbyła się po raz XX w Strzałkowie Biesiada Zespołów Chóralnych, w której uczestniczył chór mieszany Cantabile z MGOK w Zagórowie, którego dyrygentem jest p. Aleksandra Koronkowska. Chórzyści wzięli udział w uroczystej mszy świętej z okazji święta patronki chórów i orkiestr - św. Cecylii, a później zaprezentowali trzy utwory. W drugiej części biesiady wszystkie chóry (do Strzałkowa przybyło aż 11 chórów) zostały zaproszone do Domu Kultury w Strzałkowie na wspólne muzykowanie. Wspólne biesiadowanie zakończyło się wykonaniem Ballady biesiadnej, której poniższe słowa wszystkim zostaną w pamięci co najmniej do następnej biesiady: „O jak dobrze i jak pięknie być dziś razem – to jest szczęście! O jak dobrze i jak pięknie wspólnie razem – warto być!”

L.L.

Święto Niepodległości 2015

Zdjęcie

   Tegoroczne Święto Niepodległości obchodzono w Zagórowie „na bogato”. Miasto odwiedził Marszałek Józef Piłsudski, grała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów, śpiewali artyści z chóru CANTABILE i Koła Wokalnego oraz integrowano się przy żołnierskiej grochówce. Ponadto większość wróciła do domu z pięknym, ręcznie wykonanym patriotycznym kotylionem.

   Świętowanie rozpoczęła zbiórka przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Pracownicy MGOK oraz młodzież przyczepiali zebranym kotyliony, zrobione przez dzieci z Koła Plastycznego pod okiem instruktor ds. plastyki Emilii Harmacińskiej i uczniów Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Potem nastąpił przemarsz do kościoła parafialnego. Uroczystą mszę świętą poprzedził występ chórzystów CANTABILE pod dyrygenturą Aleksandry Koronkowskiej. Artyści zaprezentowali znane pieśni patriotyczne. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej lokalnych patriotów poległych za wolność ojczyzny. Następnie podjechała bryczka (dzięki uprzejmości Henryka Byczyńskiego z Lądku, w roli woźnicy Jan Krygier ze Słupcy), do której wsiadł Marszałek Józef Piłsudski (Wiktor Zieliński, uczeń klasy II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie). „Wódz” jechał z dystynkcją za pochodem i pozdrawiał rodaków.

  Dalsza część obchodów miała miejsce na Dużym Rynku. Tradycyjnie oddano cześć i pamięć miejscowym patriotom przy Pomniku Niepodległości. W kolejnej części nastąpiło przemówienie Marszałka, który przekazał mieszkańcom gminy Zagórów wskazówki, jak powinni postępować i traktować Rzeczypospolitą:- Podzielę się z Wami pewną retrospekcją. W dzieciństwie moim ciągle szeptano mi w uszy tzw. mądre przysłowia: „Nie dmuchaj pod wiatr!”, „Głową muru nie przebijesz!”, „Nie porywaj się z motyką na słońce!” Doszedłem potem do wniosku, że silna wola, energia i zapał mogą te właśnie zasady złamać. I obecnie, kiedy stoimy wobec wielkich zadań dalszej budowy Państwa Polskiego, właśnie potrzeba nam ludzi, którzy potrafią tej starej mądrości, tym starym przysłowiom się przeciwstawić- mówił Piłsudski.

    Ponownie pojawiły się akcenty muzyczne. Martyna Kuzak i Natalia Wieczorek, członkinie Koła Wokalnego prowadzonego przez instruktor Iwonę Bętkowską, zaśpiewały pieśni skłaniające do refleksji na temat patriotyzmu. Nie da się ukryć, że piosenka „Kocham wolność” z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni wzruszyła słuchaczy. Muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów pod dyrygenturą Marcina Skuratowicza również zagrali kilka utworów. Dźwięk orkiestry złożony z brzmień wielu instrumentów niósł się echem po zagórowskich uliczkach i podkreślał uroczysty charakter państwowego święta.

    Święto Niepodległości zwieńczyła pyszna grochówka ufundowana przez Burmistrza Zagórowa Wiesława Radnieckiego.

    Uroczystość przygotowali: MGOK, Burmistrz Wiesław Radniecki, Urząd Miejski, Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Dyrektor MGOK Łukasz Parus dziękuje wychowankowi ZSP Wiktorowi Zielińskiemu za profesjonalne wcielenie się w postać Marszałka Piłsudskiego. Specjalne słowa podziękowania kieruje do Członka Zarządu Rady Powiatu Słupeckiego Stefana Zielińskiego za zaangażowanie i nieocenioną pomoc w skompletowaniu stroju Marszałka.

Ł.P.

Dzień Dziecka 2015

Zdjęcie    31 maja odbyła się na Dużym Rynku w Zagórowie uroczystość z okazji Dnia Dziecka. Dla dzieci z Gminy Zagórów i nie tylko wystąpili lokalni artyści działający w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i miejscowych szkołach: chór mieszany CANTABILE, ORKIESTRA REPREZENTACYJNA MIASTA ZAGÓRÓW, KOŁO WOKALNE i TANECZNE (MGOK), KOSTANECKI BAND (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich), ZESPÓŁ MANDOLINOWO-GITAROWY, THE WAY BACK i PARANOJA (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi). Muzycy przygotowali dla najmłodszych specjalny repertuar. Można było posłuchać m.in. takich piosenek, jak „ Pieski małe dwa”, „Wąską ścieżką przez ogródek idzie sobie krasnoludek”, „Konik na biegunach” czy „Zagrasz dzieciom”.

    Pomiędzy bardzo udanymi występami muzycznymi dzieci rozbawiali Klaun i Scooby Doo, animatorzy z HAPPY KIDS PARTY z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy organizowali zabawy, konkursy i puszczali duże bańki mydlane. Ponadto umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowali podopieczni z KOŁA WOKALNEGOI i TANECZNEGO, prowadzonego przez instruktor Iwonę Bętkowską. Kostiumy i pomysłowe choreografie bawiły publiczność. Wystąpił także Pan Kleks (w tej roli Marcin Matuszak) i zaśpiewał z koleżeństwem słynną piosenkę „Na wyspach Bergamutach”.

     Organizatorami Dnia Dziecka byli MGOK, GKJ i ZSP. Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc w przygotowaniu uroczystości: księgowej Mirosławie Łopacińskiej i pracownikom Zakładu Komunalnego w Lądku, kierownikowi Bogdanowi Matczakowi i pracownikom Zakładu Komunalnego i Usług Wodnych w Zagórowie, Ryszardowi Sikorskiemu, Magdalenie Włosiniak i Markowi Stałowskiemu, zagórowskim przedsiębiorcom, oraz policjantom z Zagórowa.

Ł.P.

Święto Konstytucji 3 maja

Zdjęcie    Podczas Święta Konstytucji 3 maja gośił w Zagórowie Król Polski Stanisław August Poniatowski (w tej roli wystąpił Piotr Łajdecki, uczeń Gimnazjum im. Królowej Jadwigi), zagrała ORKIESTRA REPREZENTACYJNA MIASTA ZAGÓRÓW, zaśpiewał chór CANTABILE, jak również rozdano uczestnikom uroczystości 350 chorągiewek, m.in. wykonanych przez Emilię Harmacińską, instruktora ds. plastycznych w MGOK.

Ł.P.

   Wyróżnienie dla CANTABILE na III Przeglądzie Chórów i Zespołów Wokalnych w Kole 

Zdjęcie14 marca odbył się w Miejskim Domu Kultury w Kole III Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych. W przeglądzie wzięło udział 8 chórów z terenu Wielkopolski. Zagórów reprezentował chór mieszany CANTABILE pod dyrygenturą Aleksandry Koronkowskiej, który otrzymał wyróżnienie za czystość brzmienia, dobór  repertuaru i wyraz artystyczny.   

     - Prezentacjom przyglądał się dyrektor Szkoły Muzycznej w Kole Waldemar Jednoróg. Wykonaliśmy cztery utwory. Rewelacyjnie przyjęto utwór „ Gdybym był bogaczem” z musicalu „Skrzypek na dachu”. Solo Tomasza Rybickiego ujęło publiczność i jury. Cieszymy się, że mogliśmy pojechać do Koła. Poznaliśmy fantastycznych ludzi i wymieniliśmy doświadczenia. Ponadto godnie reprezentowaliśmy Zagórów i MGOK-podzieliła się wrażeniami dyrygent Aleksandra Koronkowska. 
     

    Gratulujemy CANTABILE wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów.  Warto przypomnieć, że w Zagórowie działają dwa chóry: słynna QUARTA i CANTABILE. Oprócz chórzystów aktywnie muzykują  Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów oraz liczne zespoły muzyczne. To świadczy o tym, że Zagórów jest zagłębiem muzyki. Jak to ktoś ujął żartobliwie, zagórowianie rodzą się ze skrzypcami w ręku.

 

Red. Ł.P. 

Dyrektor Domu Kultury – p. Stanisław Przydryga już na zasłużonej emeryturze

Zdjęcie

    Uroczysty koncert pożegnalny odbył się w Domu Kultury 31 stycznia 2015r. Była to niespodzianka przygotowana przez pracowników MGOK-u. Ponad dwugodzinny koncert poprowadziła p. Iwona Bętkowska, która była pomysłodawczynią takiego pożegnania p. Stanisława, który był Dyrektorem blisko 22 lata. Wystąpiły dzieci pod kier. p. Iwony Bętkowskiej, Orkiestra Dęta pod kier. p. Marcina Skuratowicza, chóry Cantabille pod kier. p. Aleksandry Koronkowskiej i Quarta pod kier. p. Waldemara Matuszaka, zespół akordeonistów ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Koninie pod kier. p. Andrzeja Przespolewskiego i duet akordeonowy w składzie: Filip Zdrojowy i Waldemar Matuszak. Na koncert przybyli goście i przyjaciele p. Stanisława: pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Zagórów z p. Burmistrzem Wiesławem Radnieckim, pracownicy Biblioteki Publicznej w Zagórowie z p. Katarzyną Nowicką na czele, Dyrektorzy wszystkich placówek wychowawczo-dydaktycznych z naszej Gminy, oraz proboszcz naszej parafii ks. Adam Czechorowski. Wszyscy kierowali mnóstwo podziękowań i samych ciepłych słów pod adresem p. Stanisława. Również niespodzianką było przybycie na tę uroczystość p. Władysława Szymańskiego, wieloletniego przyjaciela p. Stanisława jeszcze z czasów, gdy razem współpracowali w Związku Harcerstwa Polskiego. Na zakończenie był okolicznościowy tort i słodycze dla dzieci. Myślę, że ta uroczystość na długo pozostanie w pamięci p. Stanisława, który dbał przez te wszystkie lata o rozwój kultury naszego miasteczka. Prezent był również niezwykły, bo był to rower, który ufundowali nie tylko pracownicy Domu Kultury. Ja ze swej strony dziękuję wszystkim za pomoc w zorganizowaniu Koncertu, wszystkim wykonawcom, pracownikom MGOK-u p. Jackowi Burdzie, p. Radkowi Rzepeckiemu, p. Piotrowi Łakomiakowi, p. Alicji Jankowskiej, p. Emilii Harmacińskiej, oraz rodzicom dzieci z kół tanecznych.

I.B.

XX - lecie chóru Cantabile

   ZdjęcieW sobotę andrzejkową Chór Cantabile świętował XX rocznicę swojego istnienia. Niezwykły jubileusz zgromadził liczną publiczność, sympatyków muzyki i śpiewu. Dyrygentką od samego początku jest p. Aleksandra Koronkowska, która przez te wszystkie lata wkładała swoje zaangażowanie, pracę i serce, aby tych 30 członków chóru prezentowało się z jak najlepszej strony. Na koncercie Chór wykonał zarówno pieśni religijne ludowe, ale i rozrywkowe. Na jubileuszu wystąpił gościnnie chór męski Nemrod, który działa przy Związku Łowieckim w Poznaniu. Panowie wzbudzili swym śpiewem podziw i nagrodzeni byli brawami. Wyróżnieni członkowie Chóru Cantabile otrzymali odznaczenia, a na koniec był tort i lampka szampana. Wszystkim członkom Chóru Cantabile gratulujemy ego pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych.  

I.B.