Wydarzenia 2023 cz. 1

Wydarzenia » Wydarzenia 2023 cz. 1

  • Artysta i gospodarze na scenie

    Przedstawiciele Klubu Seniora i ZUTW na podsumowaniu senioralnych projektów w Słupcy

    11 października w Miejskim Domu Kultury w Słupcy odbyło się podsumowanie projektów Słupecki Kulturalny Senior oraz Bezpieczne życie seniorów realizowanych przez Bezpieczny Powiat Słupecki, w którym wzięli również udział przedstawiciele Klubu Seniora wraz z Przewodniczącą Barbarą Wiatrowską i Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Przewodniczącą Aliną Kmieć.

    W ramach spotkania swoje prezentacje dotyczące zagrożeń życia i mienia seniorów przedstawili:

    -Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy,

    -Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupcy,

    -Komenda Powiatowa Policji w Słupcy.

    Na zakończenie na zaproszenie Burmistrza Miasta Słupcy Michała Pyrzyka w ramach programu Postaw na Rodzinę seniorzy wzięli udział w koncercie Andrzeja Rybińskiego.

  • Grupa Fantazjana ćwiczy przedstawienie

    Grupa Teatralna „Fantazjana” pozdrawia

    Już od września trwają próby Grupy Teatralnej „Fantazjana” działającej przy SP i MGOK w Zagórowie. 23 października aktorzy zaprezentują sztukę „Makijażowe rozterki”, która zdobyła  wyróżnienie na 44 Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych w Kłodawie.

    Spektakl obejrzą uczniowie klas V SP w Zagórowie. Jednocześnie trwają próby spektaklu świątecznego, który zostanie zaprezentowany zagórowskiej publiczności bliżej świąt. Dwie aktorki Zofia Rosołek i Alicja Waszak przygotowują również monodramy pod kierunkiem Lilli Lebiedzińskiej. Cieszymy się, że jest grupa chętnej młodzieży, która chce realizować swoje umiejętności w teatrze i spędzać wspólnie czas na próbach. Trzymajcie kciuki za młodych aktorów i życzcie im wytrwałości na próbach.

  • Orkiestrant z saksofonem

    Wizyta kapelmistrza w Szkole Podstawowej w Łukomiu

                 17 października przedstawiciele Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów- kapelmistrz Robert Żurański, saksofonista Patryk Wielgosik i dyrektor MGOK Łukasz Parus- odwiedzili społeczność szkolną Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu w celu promocji nauki gry na instrumentach dętych blaszanych i drewnianych oraz zagórowskiej Orkiestry. Przy okazji spotkanie nawiązywało do cyklu spotkań z ludźmi z pasją realizowanego przez szkołę. - Nasza Orkiestra działa 123 lata! Nauka gry na instrumentach jest niesamowitą przygodą. Poznajecie nuty, nowe osoby i stajecie się muzykami. Nauka jest bezpłatna. Wystarczy skontaktować się z MGOK Zagórów-opowiadał Rober Żurański.
    -Dołączcie do naszej muzycznej rodziny! Orkiestra może działać tylko wtedy, gdy są muzycy. Potrzebujemy was jako nowych muzyków-przekonywał Łukasz Parus.
               Kapelmistrz wyjaśnił działanie trąbki, grając odgłosy zwierząt i prezentując różne gatunki muzyczne. Saksofonista Patryk Wielgosik zademonstrował potencjał saksofonu w krótkiej prezentacji muzycznej. Gra wywarła wrażenie na audytorium.
             Uczniowie byli bardzo aktywni, zadawali ciekawe pytania i uczestniczyli w muzycznym quizie, w którym można było dostać ocenę celującą.
            Dziękujemy bardzo dyrektor szkoły Renacie Struszczyk, nauczycielce Ninie Madalskiej oraz  nauczycielkom i młodzieży za gościnność i inspirujące spotkanie. (mgok)   

  • Chór Quarta śpiewa w Poznaniu

    Występ Quarty w Starej Prochowni w Poznaniu

               24 września Męski Kameralny Chór Quarta pod dyrygenturą prof. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego wystąpił w Starej Prochowni w Poznaniu. Chórzystów zaprosił redaktor muzyczny i animator kultury Krzysztof Wodniczak, który uczestniczył w koncertach Quarty w Zagórowie. W wydarzeniu wziął również udział Honorowy Obywatel Miasta Zagórówa i muzyk prof. Andrzej Brzeg.
               Występ Quarty wywarł wielkie wrażenie na audytorium. Chórzyści zaprezentowali szeroki repertuar, m.in. część piosenek Kabaretu Starszych Panów. Poznański kompozytor i poeta Zbigniew Roth tak zachwycił się Quartą, że nawet napisał na jej cześć wiersz pt.  „Dawnych pięknych wspomnień czar”. Utwór zamieszczamy poniżej:

    Pomiędzy zielonymi wzgórzami a ławic polami,

    za którymi słońce świeci nad dachami chat,

    pieśń serdeczna płynie tych wzgórz dolinami,

    które umiłował wnuczek babcia i dziad.

     

     Latem zapach sadów i kwieciste grządki,

    jesienią opłakane drogi a zimą dzwonki sań,

    i niesie się ze śmiechem młodzieży wokoło

    nuta, którą głośno nuci nawet "Zimny Drań".

     

     Gdy księżyc wzejdzie, zagląda w nasze okna,

    ciekawy zobaczyć, co dzieje się, gdy ludzie są w "kupie".

    Jedyne czego się może dowiedzieć, podsłuchując,

    że on "umówił sie z nią na dziewiątą" w chałupie.

     

     A kiedy dusz zakochanych nastąpiło połączenie,

    a sex appeal otworzył ich gorące ramiona,

    to w świetle księżyca ona usłyszała dziwne pytanie

    „Czy pani mieszka sama ?”, była tym mocno zaskoczona.

     

    My też byliśmy mile zaskoczeni na koncercie wspaniałego
    Chóru Quarta z Zagórowa, który w nasze serca wlał miód.
    Słuchaliśmy polskich piosenek w kameralnym nastroju,
    one do dzisiaj piękne nie dają mi spokoju to prawdziwy cud.

    Gratulujemy Quarcie i życzymy kolejnych wspaniałych występów! (mgok)
    PS Zdjęcia pochodzą z archiwum Jeżyckiego Centrum Kultury w Poznaniu

     

  • Biegacze na zdjęciu grupowym

    V Bieg Peowiaka Trail i V Turniej Strzelecki

           23 września odbyły się V Bieg Peowiaka Trail i V Turniej Strzelecki. Zazwyczaj wydarzenia miały miejsce w październiku, lecz w tym roku postanowiliśmy zorganizować je wcześniej, aby doświadczyć letniej aury.
           Budujące jest to, że Bieg Peowiaka organizuje niemal całe środowisko lokalne: władze samorządowe, MGOK, szkoły, stowarzyszenia, grupy motocyklistów, KGW, OSP, policja i Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych. Bieg stał się wizytówką działań miejscowych podmiotów i społeczników. Dodatkowo zawsze odwiedzają nas członkowie rodzin peowiaków, co dodaje wydarzeniu splendoru.
            Turniej Strzelecki odbył się w budynku Szkoły Podstawowej przy Pyzderskiej 75 w ramach działalności miejscowego koło LOK. Instruktorzy i nauczyciele Karol i Joanna Kuszkowie zadbali o profesjonalną organizację i nagrody. Zawodom towarzyszyła wystawa obrazująca biogramy i działalność miejscowych peowiaków.  Każdy z 47 uczestników  otrzymał pamiątkową statuetkę. Najlepszym wzrokiem i precyzją wykazali się: I-Hubert Błoniewski, II- Wojciech Wiśniewski, III-Michał Szulc (Kategoria Chłopcy Szkoła Podstawowa); I-Alicja Waszak, II-Oliwia Kita, III-Nikola Blatkiewicz (Kategoria Dziewczęta Szkoła Podstawowa); I-Daria Jasińska, II- Majka Kruszyńska (Kategoria Szkoła Ponadpodstawowa); I-Wioletta Fagasińska, II-Magdalena Mirosławska, III-Dagmara Lewicka (Kategoria Kobiety);  I-Robert Jarząbek, II-Andrzej Machowiak, III-Piotr Błoniewski (Kategoria Mężczyźni). Gratulujemy zwycięzcom!
             Bieg Peowiaka miał miejsce w lesie w Kościołkowie. Dzięki uprzejmości Grzegorza Żelka, blisko startu, utworzono parking. Imprezę po raz 5. obsługiwali Małgorzata i Łukasz Jarząbkowie z firmy Yo&Go Events. Wystartowało 92 zawodników. Tegoroczna trasa została zmieniona (ok. 50 m przewyższenia), co spowodowało, że pojawiły się cztery dodatkowe górki. Stawiamy na trail i ciekawe bieganie! Cieszymy się, że biegowy szlak przypadł do gustu biegaczkom i biegaczom. W rolę konferansjera wcielił się prezes TPZZ Grzegorz Cieślewicz. Start obwieścił z własnoręcznie wykonanej armaty wieloletni i zasłużony działacz LOK Bogdan Konieczny. Rozgrzewkę przeprowadził Bartosz Pluciński, trener personalny z Kuźnia Sylwetki-Studio Treningu Personalnego w Golinie. Przewodnikami po trasie biegowej byli Waldemar Pilarski (Grupa Motocyklowa Zagórów) i Paweł Stachowski, jadący na quadach. Towarzyszyły im fotograficzki Dorota Jasińska vel Doris w Kapeluszu i Natalia Zielińska. Stawkę zamykała drużyna ratowników medycznych z firmy Medcar Usługi Medyczne Łukasza Wróbla.
            10 km odcinek biegowej trasy na 19 stanowiskach zabezpieczali wolontariusze: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Zagórów pod dowództwem komendanta Krzysztofa Jankowskiego, motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów i Grupy Motocyklowej Gajory, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych, działacze TPZZ i wolontariusze parkrunu Szubianki Zagórów. Na 5 km bufet z wodą przygotowały członkinie Stowarzyszenia „Łomowianki”.
            Na mecie medale (co roku otrzymujemy dofinansowanie od
    Miejsko-Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) i wodę, którą ufundował Dawid Radny z firmy Zbyszko, wręczali startującym przedstawiciel władz samorządowych przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski oraz prezes Fundacji „Pro Memoria” Andrzej Bernat wraz z członkami rodzin peowiaków z Warszawy, Poznania, Gniezna, Wołomina i Zagórowa. Licznie przybyli na wydarzenie członkowie rodziny Feliksa Molskiego, którego postać pojawiła się na tegorocznym medalu.
           Po zakończonym biegu wszyscy udali się na teren Szkoły Kostaneckich, gdzie znajdowało się biuro zawodów obsługiwane przez Emilię Harmacińską i Iwonę Bętkowską, instruktorki  MGOK Zagórów. W biurze była możliwość obejrzenia wystaw: fotograficznej dotyczącej peowiaków ( wyeksponowano m.in. powiększone stare fotografie z archiwum Andrzeja Bernata) i profilaktycznej zachęcającej do aktywności fizycznej, niepalenia tytoniu, niepicia alkoholu i niezażywania narkotyków. W pakiecie startowym dla uczestników Biegu znajdowały się koszulka ufundowana przez dr. Mariusza Szeiba, maratończyka i filantropa, właściciela firmy Texet Poland (projekt Marta Ciesielska Broken Hip Pyzdry) oraz piwo bezalkoholowe Miłosław ufundowane przez Aleksandra Chmielewskiego z Browaru Fortuna.  Przy altanie miały miejsce dekoracja oraz poczęstunek przygotowany przez restaurację Małe Co Nieco w Ciążeniu. Deser stanowiły ciasta domowego wypieku przygotowane przez: Koło Gospodyń Wiejskich Augustynów
    , Koło Gospodyń Wiejskich Imielno, Koło Gospodyń Wiejskich w Skokumiu Jaglanki, Koło Gospodyń Wiejskich „Rudawa" w Oleśnicy, Koło Gospodyń Wiejskich „Swojskie Babki” Myszakówek, Koło Gospodyń Wiejskich  „Kopojnianki” w Kopojnie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Klub Seniora w Zagórowie, Halinę Cieślewicz, Grupę Motocyklową Gajory, Koło Pszczelarzy Zagórów i Grupę Biegową Gęsiorze Zagórów.
           Najwięcej pary w łydkach mieli:
    Kobiety: I-Dominika Grzelczak (45:03), II- Agnieszka Wilczewska (53:11), III- Katarzyna Szambelan (53:39); Mężczyźni: I- Mirosław Wilczewski (42:35), II- Krzysztof Przybylak (44:03), III- Mirosław Marszałkowski (44:35); Najszybsza Mieszkanka Gminy Zagórów- Katarzyna Szambelan (53:39); Najszybszy Mieszkaniec Gminy Zagórów- Marcin Janowski (47:32); Najdojrzalsza Biegaczka- Elżbieta Czerniak; Najdojrzalszy Biegacz- Henryk Czerniak; 23. Biegaczka/Biegacz Na Mecie- Krzysztof Błaszkowski; Najmłodsza Biegaczka- Dominika Grzelczak; Najmłodszy Biegacz- Dominik Borowski; Najdzielniejsza Biegaczka-Sandra Szott; Najdzielniejsza Biegaczka II-Marzena Cieślewicz.  
         Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali vouchery do Decathlonu opiewające na kwoty 200 PLN, 150 PLN i 100 PLN, vouchery 13x100 PLN do sklepu biegowego Natural Born Runners w Poznaniu ufundowane przez współwłaściciela firmy Appchance Przemysława Hanickiego, bufki ufundowane przez Natural Born Runners i statuetki ufundowane przez wszystkich sponsorów. 23. zawodnikowi Dariusz Śruba z Sekcji Koszykarskiej Grupy Biegowej „Gęsiorze Zagórów” i fan NBA ufundował biografię Michaela Jordana, bon do Decathlonu 200 PLN oraz piłkę do koszykówki. Najdzielniejsze Biegaczki otrzymały od trenera z Kuźni Sylwetki-Studio Treningu Personalnego Bartosza Plucińskiego vouchery na treningi personalne. Każdy z wyróżnionych otrzymał także różę ufundowaną przez Joannę i Marcina Janowskich, właścicieli Kwiaciarni „Marcinek”.
       A darczyńcami tegorocznego Biegu byli: dr Mariusz Szeib Texet Poland, Paweł Łusiarczyk Konspol Słupca, Tomasz Nijak Atn-Okna, Przemysław Hanicki Appchance, Łukasz Słowiński Firma Usługowa Łukasz Słowiński, Piotr Borowski Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców Strzałkowo, Tomasz Para i Marcin Stefański Geofizyka Kraków, Adam Chmielewski Biuro Projektów AC Droga, Tomasz Miara Next Resto Bar Września, Wojciech Rozpendowski Wojciech Rozpendowski Części Samochodowe, Bogdan Michalski Polsys Europe, Bartosz Waszak Bartex Usługi Remontowo-Budowlane, Magdalena Waszak i Przemysław Waszak Małe Co Nieco w Ciążeniu, Michał Rogowski Ośrodek Szkoleniowy Kierowców „Wikar” Michał Rogowski, Marcin Waszak Mechanika Pojazdowa Marcin Waszak, Joanna Janowska i Marcin Janowski Kwiaciarnia "Marcinek",  Zbigniew Borowski i Włodzimierz Borowski Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Lech S.C. Włodzimierz i Zbigniew Borowscy, Krzysztof Jankowski Przewodniczący Zarządu Osiedla Zagórów, Szymon Grzywiński były Wicestarosta Słupecki, Jerzy Orchowski Radny Powiatu Słupeckiego,  Karolina Nowińska i Krzysztof Nowiński Erst Trans International Transport, Ryszard Sikorski Przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa, Marcin Kaczorowski Radny Rady Miejskiej Zagórowa, Marek Zawal Radny Rady Miejskiej Zagórowa, Michał Ruciński Radny Rady Miejskiej Zagórowa, Aleksander Chmielewski Browar Fortuna, Dawid Radny Firma Zbyszko, Piotr Wieliński Drukarnia Braci Wielińskich, Dariusz Śruba, Bartosz Pluciński, Natural Born Runners.
            Nagrody wyróżnionym wręczyli przedstawiciele władz samorządowych wraz z przedstawicielami darczyńców: Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski, radny Rady Miejskiej Zagórowa Marek Zawal, radny Powiatu Słupeckiego Jerzy Orchowski, Przemysław Hanicki  i Aleksander Hanicki, Magdalena Widelska w imieniu Piotra Borowskiego, Agnieszka Jasińska w imieniu Adama Chmielewskiego,  Marcin Janowski, Bartosz Waszak, Krzysztof Jankowski oraz Dariusz Śruba i Matylda Śruba.
          Organizatorzy dziękują bardzo darczyńcom i wszystkim podmiotom oraz osobom, które włączyły się w pomoc przy organizacji V Biegu Peowiaka Trail. Dziękują również bardzo wszystkim biegaczkom i biegaczom (szczególne podziękowania dla Pasjonatów Słupca, Klubu Biegacza Wartko z Goliny oraz gości z Warszawy i Poznania), głównym bohaterkom i bohaterom Biegu Peowiaka.
         Organizatorami Biegu Peowiaka i Zawodów Strzeleckich byli: Burmistrz Gminy Zagórów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego, stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych  im. Braci Kostaneckich, Stowarzyszenie „Łomowianki”,
    Miejsko-Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych, Fundacja Zagórowian „Pro-Memoria”, Grupa Motocyklowa Zagórów, Grupa Motocyklowa Gajory, OSP Zagórów i policja. (mgok)

  • Zdjęcie grupowe studentów

    Inauguracja Roku Akademickiego ZUTW 2023/2024

    28 września 2023 r. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na wstępie uczczono minutą ciszy odejście słuchaczy ZUTW - Romualdy Matusiak, Kazimiery Matuszewskiej, Ireny Dzięcielak i Mariusza Koniecznego. Po wysłuchaniu słynnej studenckiej pieśni „Gaudeamus Igitur” dyrektor MGOK Łukasz Parus gorąco przywitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość: członków Zarządu ZUTW, Przewodniczącą Klubu Seniora Barbarę Wiatrowską, wszystkich wykładowców, słuchaczy naszego Uniwersytetu oraz gościa dzisiejszej Inauguracji p. Ireneusza Niewiarowskiego.  

     

       Po części oficjalnej nadszedł czas na bardzo ciekawy wykład motywacyjny naszego przemiłego gościa p. Ireneusza Niewiarowskiego „Kto ma pasję, nie rdzewieje” – który opowiedział  ile fajnych i ciekawych rzeczy można robić na emeryturze. Bardzo dziękujemy za opowieść o swoich pasjach i mamy nadzieję, że te słowa nas bardziej zmobilizują do większej aktywności. W trakcie inauguracji wręczono również podziękowania darczyńcom, którzy wspierają działalność MGOK – Karolinie i Krzysztofowi Nowińskim oraz Józefowi Okarmie. Kolejną częścią uroczystości był wybór nowego Zarządu i Przewodniczącego ZUTW. Do nowego Zarządu weszli – Józef Okarma, Bożena Chmielewska, Maria Kloc, Małgorzata Musiał, Maria Zawal, Alina Kmieć. Nowy Zarząd wybrał nową Przewodniczącą Alinę Kmieć, W-ce Przewodniczącego Józefa Okarmę, Skarbnika  Bożenę Chmielewską, Sekretarza  Marię Zawal oraz członków Marię Kloc i Małgorzatę Musiał. Gratulujemy wszystkim członkom Zarządu wyboru i życzymy zadowolenia z pracy w Zagórowskim Uniwersytecie  Trzeciego Wieku. Dziękujemy wszystkim za przybycie na Inaugurację Nowego Roku Akademickiego ZUTW i życzymy wielu ciekawych zajęć. Do zobaczenia na zajęciach, które już rozpoczynają się 2 października.

  • Seniorzy pozują do zdjęcia w Gdyni

    Wycieczka Klubu Seniora do Gdyni

     „W dniu 23 września członkowie Klubu Seniora wraz z osobami zaprzyjaźnionymi wybrali się na jednodniową wycieczkę do Gdyni. Taki był plan - zwiedzanie miasta. W rzeczywistości okazało się inaczej. W Gdyni zwiedziliśmy Muzeum Emigracji. Pani Ania - nasza przewodniczka - przekazała nam ciekawe informacje o polskiej żegludze, o naszych statkach - dziś już zabytkowych, o powstawaniu miasta. Na prośbę uczestników - co nie było w programie – przemieściliśmy się do Sopotu, gdzie mogliśmy pospacerować, odpocząć, wdychać jod na najdłuższym drewnianym molo w Polsce. Z Sopotu udaliśmy się do Gdańska, gdzie podczas spaceru po Starówce - Traktem Królewskim - mogliśmy podziwiać zabytkowe kamienice, Ratusz, Dwór Artusa, fontannę Neptuna i wiele innych....W Gdańsku pysznym obiadem zakończyliśmy naszą wycieczkę, która okazała się wycieczką do Trójmiasta. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną. Dziękujemy Pani Annie - naszej przewodniczce za ciekawe, cenne i bardzo interesujące informacje o Trójmieście. Szczególnie dziękujemy naszemu przewoźnikowi, firmie Apple - Bus P. Łukaszowi Jabłońskiemu za kolejną już wspaniałą, bezpieczną i bardzo przyjemną podróż. I tak rozśpiewani, z uśmiechem na twarzy i troszkę zmęczeni wróciliśmy do domu”- taką wspaniałą informację i zdjęcia z wycieczki przekazała sama szefowa Klubu Seniora w Zagórowie Barbara Wiatrowska – dziękujemy!

  • Dzieci podczas Święta Młodych

    Koło Wokalne na Święcie Młodych w Zagórowie

    17 września 2023 r. soliści Kola Wokalnego wzięli udział w Przeglądzie Piosenki Religijnej w ramach obchodów Święta Młodych organizowanego przez Parafię w Zagórowie. W repertuarze piosenek religijnych zaprezentowali się wokaliści: Iga Kantarowska, Agata Kantarowska, Inga Grodzka, Alicja Baranowska, Zofia Kuzak, Michalina Przybylska, Wojciech Kłakulak, Martna Zawal i Aleksandra Gołąb. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe upominki ufundowane przez organizatorów, a które wręczyli Katarzyna Nowicka i Łukasz Parus. Dziękujemy za zaproszenie do udziału w Przeglądzie i za miłe przyjęcie. Wszystkim solistom dziękuję za występ i przygotowanie piosenek, rodzicom za wsparcie. I mam nadzieję do zobaczenia za rok na kolejnym Święcie Młodych w Zagórowie.

  • Przewodnicząca klubu

    Wrześniowe zebranie Klubu Seniora

     „W dniu 01 września po wakacyjnej przerwie, w naszej sali Konferencyjnej GOK-u miało miejsce spotkanie członków Klubu Seniora. Tradycyjnie spotkaliśmy się przy kawie, herbatce i słodkościach. Pozytywnie podsumowaliśmy Pożegnanie Lata, bardzo jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy w tej imprezie uczestniczyć. Powitaliśmy w naszych szeregach trójkę nowych seniorów. Bardzo cieszymy się, że kolejne osoby dołączyły do nas. Jak to u nas bywa, zaplanowaliśmy co będziemy robić, oczywiście jeśli pozwoli nam zdrowie, do końca roku. Propozycje mamy bardzo fajne. Na pewno nie będzie nudno. Wszyscy seniorzy zaakceptowali propozycje i z niecierpliwością czekamy na ich realizację” – przekazała Przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie – Barbara Wiatrowska.

  • Ludzie biesiadują

    Pożegnanie Lata 2023 w Zagórowie

     27 sierpnia  na boisku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie  odbyło się Pożegnanie Lata 2023 – dziękujemy Dyrekcji ZSOiZ za umożliwienie organizacji imprezy na Państwa terenie. Organizatorem Pożegnania Lata był Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Roman Kulterman i Wiceburmistrz Karol Błaszczak. Wydarzenie poprzedziły Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Gminy Zagórów, które odbyły się 26 sierpnia  w sobotę  nad Czarną Strugą w Oleśnicy. Jeszcze przed godziną 15.00 na miejsce imprezy wjechały, jak zawsze z impetem, Grupa  Motocyklowa Zagórów i Grupa Motocyklowa Gajory - które w tym roku miały za zadanie przygotować posiłek dla wszystkich artystów i zrobili to doskonale, bardzo smacznie – bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich, którzy skorzystali z tego posiłku. Jako pierwsi wykonawcy na plac wkroczyła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod batutą Roberta Żurańskiego wraz z Grupą Zagórowskich Mażoretek pod kierunkiem Alicji Matuszak, które zatańczyły dwa układy taneczne – bardzo dziękujemy Orkiestrze i Mażoretkom za udział i uświetnienie wydarzenia Po oficjalnym otwarciu imprezy, którego dokonali Burmistrz Roman Kulterman i Przewodniczący Rady Miasta Zagórowa Ryszard Sikorski, nastąpiło wręczenie pucharów za udział w zawodach. W klasyfikacji Junior - I miejsce zajął Adam Łyskawiński, II miejsce Wojciech Wiśniewski, III miejsce Eryk Kotuński. W klasyfikacji Senior - I miejsce zajął Andrzej Wilczyński, II miejsce Daniel Kożuchowski, III miejsce Marcin Bartczak – Nagrody zwycięzcą wręczyli Burmistrz Roman Kulterman, Wiceburmistrz Karol Błaszczak, Prezes Koła Wędkarskiego w Zagórowie Krzysztof Kierzek i Skarbnik Koła Wędkarskiego Jacek Kotuński – gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów. Po wręczeniu pucharów scena należała do Kół Tanecznych i Wokalnego działającego w MGOK pod kierunkiem Iwony Bętkowskiej. Zaprezentowała się Grupa Taneczna Iskierki, Kropeczki i Level Up oraz soliści – Alicja Baranowska, Zofia Kuzak, Inga Grodzka i Wojciech Kłakulak – bardzo dziękujemy dzieciom i młodzieży za udział, a rodzicom za wsparcie i poświęcony czas. W nowej odsłonie z nową nazwą Kolorsi i z nową solistką Izabellą Graczyk pojawił się na scenie zespół wokalno - instrumentalny działający w MGOK od ponad 20 lat i zaprezentował koncert piosenek, które zespół sam tworzy we własnych aranżacjach – gratulujemy świetnego występu. Na naszej scenie nie mogło zabraknąć młodych, zdolnych instrumentalistów, którzy reprezentują nasze miasto na konkursach lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. A byli to Szymon Gośliński – fortepian, Antoni Słowiński – akordeon i Wiktor Bąk – akordeon. Młodzi artyści po krótkich koncertach otrzymali podziękowania z rąk Burmistrza Romana Kultermana i Przewodniczącego Rady Miejskiej Ryszarda Sikorskiego – podziękowania jak najbardziej zasłużone za reprezentowanie naszej gminy na niwie kulturalnej – bardzo dziękujemy i życzymy jeszcze wielu takich sukcesów oraz wytrwałości w doskonaleniu tych niezwykłych talentów. Po młodych instrumentalistach na scenie pojawił się Wiceminister Rolnictwa Ryszard Bartosik, Ewelina Czechowska - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Słupcy, Katarzyna Rzepecka –Andrzejak – kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koninie oraz  przedstawicielka ARiMR z Biura Powiatowego– Lidia Czaronek, aby podziękować wszystkim KGW za dotychczasową działalność i nagrodzić za Konkurs „Żegnaj lato na rok” – konkurs florystyczny. W konkursie tym I miejsce KGW Imielno, II miejsce Łazińsk Pierwszy i III miejsce Kopojno i wyróżnienie KGW Augustynów – gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. W tym miejscu dziękujemy wszystkim KGW z naszej Gminy za udział w wydarzeniu i za smaczne jak zawsze lokalne potrawy, które przyciągają uczestników każdej imprezy z Państwa udziałem – dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Tańca Ludowego „Sami swoi” z ZSOiZ w Zagórowie pod kierunkiem Iwony Wilczyńskiej –Kałużnej i Moniki Przespolewskiej, który zaprezentował kilka układów z różnych regionów – dziękujemy młodym tancerzom i ich opiekunkom za udział i wsparcie wydarzenia. Nie lada ucztą muzyczną okazał się występ ukraińskich artystów - tenora Nazara Tacyszyna i akordeonisty Andrija Melnyka, których występ z fantastycznymi przebojami nagradzano brawami, no i oczywiście bisem – dziękujemy niezwykłemu artyście za uświetnienie naszego wydarzenia i życzymy jeszcze wielu sukcesów. Na Pożegnaniu Lata nie mogło zabraknąć naszego lokalnego Męskiego Kameralnego Chóru Quarta pod dyrygenturą prof. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego. Chór zaprezentował kilka utworów w nowych aranżacjach, a występ rozpoczął od „Tanga zagórowskiego”, które też już od lat jest wizytówką naszego miasteczka. Dziękujemy wszystkim chórzystom i dyrygentowi za zaprezentowanie krótkiego koncertu przybyłym mieszkańcom i gościom na naszym wydarzeniu. Kolejnym zespołem, który również uświetnił Pożegnanie Lata była Grupa Zagórów, która przypomniała stare dobre przeboje śpiewane przez nieco starsze pokolenie, ale zawsze bliskie sercu są te wspomnienia i bardzo dziękujemy całemu zespołowi za ten powrót do dawnych lat, a brawa i ogromny aplauz publiczności to dowód, że takich utworów też potrzeba na scenie Loving Life to zespół z Pyzdr z niesamowitą solistką i pomysłodawczynią zespołu Katarzyną Gozdowiak, który zapewnił publiczności sporą dawkę dobrej, polskiej muzyki i piosenki. Wielkie brawa i gratulacje oraz podziękowania za przyjęcie zaproszenia na naszą imprezę. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać z Państwem na kolejnych koncertach. DJ Majk i DJ Romi sprawili, że nagle widownia przed sceną się zapełniła – i nie ma co się dziwić, bo robią to doskonale, a ich rolą było rozgrzać publiczność przed gwiazdą wieczoru..i to się wreszcie ziściło i na scenie pojawił się Miły Pan, czyli Piotr Kołaczyński, idol młodego pokolenia, który serca swoich fanów podbił utworem „Królowa”. Mimo trochę zmiennej pogody koncert przyciągnął tłumy i zabawa była wyśmienita, co było i widać i słychać. Wybór Gwiazdy Wieczoru był w 100 % trafiony. Były bisy, a publiczność miała okazję nawet złapać płytę artysty …dosłownie. Zabawa jeszcze trwała z DJ Chrisem i myślę, że młodzież skorzystała z tej okazji, bo przecież jeszcze trwają wakacje. Wśród wystawców były gminne Koła Gospodyń Wiejskich (Imielno, Oleśnica, Augustynów, Myszakówek, Łazińsk, Trąbczyn, Skokum, Kopojno) oraz TPZZ, Koło Pszczelarzy, Klub Seniora, OSP w Zagórowie, z food trackami, piwem beczkowym i stoiskami gastronomicznymi pojawił się przedsiębiorca Daniel Ptak – bardzo dziękujemy. Oczywiście nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych w postaci darmowych dmuchawców. Dziękujemy Marcinowi Kłębowskiemu za fachową obsługę imprezy i za to, że nikomu nie brakło prądu, akustykom Jackowi Burdzie, Karolowi Mazurowi oraz Mateuszowi Kotuńskiemu za wzorowe nagłośnienie imprezy. Piotrowi Łakomiakowi za fotorelację całego wydarzenia. Dziękujemy ratownikowi medycznemu Łukaszowi Wróblowi za opiekę medyczną, Agencji Ochrony „Waluta” i Krystianowi Walacie za czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników wydarzenia. Za piękne słoneczniki, które były ozdobą sceny dziękujemy Ewie Borowskiej. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom ZGKiUW za pomoc w organizacji logistycznej wydarzenia.    

     

     Pożegnanie Lata 2023 przechodzi już do historii, ale możemy zgodnie przyzna, że było to wydarzenie na ogromnym poziomie artystycznym i organizacyjnym, dlatego jeszcze raz wszystkim dziękujemy za wszystko i do zobaczenia na kolejnych takich wydarzeniach.

     

     

  • Burmistrz Zagórowa przemawia

    79. rocznica Powstania Warszawskiego w Zagórowie

            1 sierpnia odbył się w Zagórowie  apel z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele władzy samorządowej-burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, wiceburmistrz Gminy Zagórów Karol Błaszczak, sekretarz Gminy Zagórów Joanna Mięta, przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski wraz z radnymi miejskimi; członkowie rodzin powstańców warszawskich rodem z Zagórowa-Ewa Pawłowski i Stefania Pawłowski, córka i wnuczka powstańca Krzysztofa Kobylińskiego; Elżbieta i Tomasz Dohnke, siostrzeńcy Krzysztofa Kobylińskiego; Wiesław Zywert, Antoni Jurkiewicz, Mirosław Nowiński i Piotr Jurkiewicz, przedstawiciele rodziny powstańca Tadeusza Jurkiewicza; prof. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu Wrocławskiego; Bogdan Konieczny, wieloletni i zasłużony działacz Ligi Obrony Kraju; nauczyciele, młodzież, dyrektorzy szkół, przedszkoli i instytucji kultury; przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń, straży i policji; motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów i Grupy Motocyklowej „Gajory” oraz mieszkańcy Gminy Zagórów.    
            Początek uroczystości obwieściły syrena oraz wystrzały i salwy na cześć powstańców
    z armatek Bogdana Koniecznego oraz „kanifiorków” obsługiwanych przez motocyklistów z Grupy Motocyklowej Zagórów i Grupy Motocyklowej „Gajory”. W roli konferansjera wystąpił Łukasz Parus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie. Po powitaniu gości głos zabrał burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, który mówił o potrzebie pamięci: -Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd i pamięć powstańcom warszawskim oraz tym samym przypomnieć, że w Powstaniu Warszawskim uczestniczyły osoby z Zagórowa i związane z naszym miastem: Tadeusz Jurkiewicz, Kazimierz Molski, Irena Molska oraz Krzysztof Kobyliński-podkreślał. Andrzej Bernat, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zagórowie, wygłosił odczyt o heroicznej działalności Armii Krajowej oraz przybliżył biogramy powstańców warszawskich z Zagórowa. Ewa Pawłowski (gościni z Australii), opowiadała o ojcu Krzysztofie Kobylińskim, m.in. jego wierze w idee pomagania innym i tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Prof. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o znaczeniu Powstania Warszawskiego w historii Polski i zakończył wystąpienie następującymi słowami:- Polska jest wolna od 105 lat, ale pamiętajmy, że ta wolność nie została nam dana raz na zawsze. Dbajmy o nią! Przebywałem na Ukrainie, gdy wybuchła wojna. Słyszałem wybuchy. Nie chciałbym usłyszeć odgłosów wojny w naszej ojczyźnie.
            Część artystyczną przygotowali wokaliści z Koła Wokalnego działającego w MGOK Zagórów pod opieką instruktor Iwony Bętkowskiej. Piosenkę „Warszawskie dzieci” wykonali: Agata Kantarowska, Iga Kantarowska, Zofia Kuzak, Inga Grodzka i Alicja Baranowska. Pieśń „Dziś idę walczyć, Mamo!” zaśpiewał Wojciech Kłakulak.
           Po złożeniu kwiatów pod Tablicą Powstańców Warszawskich uczestnicy udali się do szkoły podstawowej na poczęstunek, który przygotowały działaczki z Koła Gospodyń Wiejskich w Augustynowie, Koła Gospodyń Wiejskich „Swojskie Babki” w Myszakówku, Koła Gospodyń Wiejskich „Rudawa” w Oleśnicy, Koła Gospodyń Wiejskich Trąbczyn, Koła Gospodyń Wiejskich „Imielnianki” w Imielnie , Koła Gospodyń Wiejskich „Łazińszczanki” w Łazińsku, Koła Gospodyń Wiejskich „Jaglanki” w Skokumiu oraz Stowarzyszenia „Łomowianki”. Aktywistki poczęstowały zebranych wybornymi ciastami własnego wypieku.
                -Mój ojciec byłby bardzo zadowolony z dzisiejszej uroczystości. Cieszyłby się na widok ludzi, którzy są ze sobą i wspólnie działają oraz pamiętają o ideach. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Udział w obchodach w Zagórowie jest dla mnie bardzo ważny. Dziękuję całej społeczności Gminy Zagórów-powiedziała Ewa Pawłowski. (mgok, fot. Emilia Harmacińska i Wioletta Fagasińska)  

  • Zdjęcie grupowe uczestników spotkania

    "Popołudnie z pszczołami"

    28 lipca 2023 r. odbyło się w ramach "Wakacji z MGOK" ostatnie już wakacyjne wydarzenie "Popołudnie z pszczołami". Bardzo ciekawe popołudnie z prelekcją Patryka Janickiego z OEP w Lądzie "Jak zaprosić pszczoły do ogrodu", degustacją miodu i lemoniady z miodem przygotowanej przez Katarzynę Waszak - Prezesa Koła Pszczelarskiego w Zagórowie, z przedstawieniem rodzajów miodu i ich właściwości leczniczych przedstawionych przez Emilię Bielecką. Również p. Kazimierz Andrzejak przekazał wiele informacji dzieciom prezentując pokazowy ul i odkurzacz. Nie zabrakło również zabawy plastycznej przygotowanej przez Emilię Harmacińską. Sądząc po pytaniach dzieci i ich niezwykłej ciekawości spotkanie było bardzo interesujące i na pewno dzieci, ale i dorośli uczestniczący w/w spotkaniu wynieśli wiele cennych informacji o pszczołach i o miodzie. Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom za przygotowanie spotkanie, dzieciom i rodzicom za udział i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się na takich wydarzeniach związanych z pszczołami.

  • Ddzieci zajadają kiełbaski

    Rodzinne grillowanie z MGOK

    27 lipca 2023 r. w ramach "Wakacji z MGOK" odbyło się na naszym skwerku Rodzinne grillowanie. Pogoda dopisała, uczestnicy jak najbardziej, no i apetyty, ba wszystko zostało zjedzone, nawet pieczone grzanki z chlebka. Nie zabrakło również wspólnych tańców, które fajnie połączyły wszystkich uczestników wydarzenia. Bardzo dziękujemy Michałowi Sroce za ufundowanie dzieciom i rodzicom kiełbasek i za to, że zawsze możemy liczyć na jego wsparcie. Dziękujemy również Jackowi Wesołowskiemu i Jerzemu Juszczakowi z OSP w Zagórowie za wypożyczenie grilla, bo dzięki temu mogliśmy przygotować smaczne kiełbaski. Dziękuję całej ekipie z MGOK - Piotrowi, Eli i Radkowi za organizację grilla. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział - dla Was zawsze warto coś fajnego zorganizować.

  • Dzieci siedzą przy stołach

    Warsztaty Lego

    26 lipca 2023 r. w ramach "Wakacji z MGOK" odbyły się Warsztaty Lego "Mario na tropie". Na dzisiejszych zajęciach nie zabrakło budowania z klocków Lego, eksperymentów i ciekawych doświadczeń. Były to już ostatnie w te wakacje warsztaty i bardzo się cieszymy, że tyle dzieci z nich skorzystało. Dziękujemy Paniom Paulinie i Dorocie z firmy Bricks4Kidz z Konina za super warsztaty zawsze pełne atrakcji i ciekawych pomysłów oraz eksperymentów tak bardzo lubianych przez ciekawskie dzieci. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach i może do zobaczenia na jesień, bo będzie dla Was propozycja takich zajęć w roku szkolnym. Szukajcie informacji na naszym facebooku na początku września - do zobaczenia na zajęciach.

  • Dzieci malują

    NAJLEPSZA ZABAWA POD SŁOŃCEM!

    Folia bąbelkowa i liście są jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów do malowania i pomagają w uzyskaniu ciekawych tekstur i wzorów przy powstawaniu prac plastycznych, o czym mogliśmy się przekonać podczas dzisiejszych warsztatów plastycznych. Przy odrobinie wyobraźni dzieci stworzyły wiele ciekawych prac. Nasi mali artyści użyli folii bąbelkowej do wykonania niestandardowych stempli, np. w kształcie kwiatów. Dzieci malowały też przy pomocy spryskiwaczy. Z pewnością była to najlepsza zabawa pod słońcem, bo w naszej szerokości geograficznej żal siedzieć w domu, kiedy za oknem słonko praży. Zabawy pod słońcem praktycznie dzieją się same, wystarczy dać dziecku do ręki pędzel i farby. Jest jeszcze jedna wisienka na tym wielowarstwowym torcie przyjemności, mianowicie można się przekonać na własne oczy do czego zdolne są dzieci, kiedy nie muszą się martwić stanem podłogi i mogą tworzyć całym swoim jestestwem. Spryskiwacz napełniony wodą to takie magiczne urządzenie, które potrafi zająć dzieci nawet bez wyciągania farb. Zraszanie wszelkiej roślinności, podlewanie robaczków, budzenie ślimaczków, nawilżanie powietrza - to wszystko miało dziś miejsce i działo się równolegle z malowaniem na kartce. Nasi mali artyści byli tak bardzo zafascynowani tym, jak woda dozowana pod ciśnieniem wpływa na farbę, że ta wielokrotnie spływała niemal w całości z arkusza papieru, po czym była ponownie na niego nakładana.

     Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w dzisiejszych warsztatach plastycznych i zachęcamy do udziału w spotkaniu „Popołudnie z pszczołami” 28 lipca godz.17.00-19.00, podczas którego będziemy robili opaski na głowy pszczółka.

  • Uczestnicy wydarzenia przy namiocie

    Lions Charity Run w Oleśnicy

    23 lipca odbył się na nadwarciańskich błoniach w Oleśnicy bieg charytatywny w ramach Lions Charity Run na rzecz pomocy dzieciom w Ukrainie. W wydarzeniu wzięło udział 130 osób. W sumie pokonano 822 km i zebrano 2.817,80 PLN.
        Biegaczki i biegacze z Grupy Biegowej „Gęsiorze Zagórów” wspierają od kilku lat Lions Charity Run, projekt będący inicjatywą członków największej organizacji humanitarnej na świecie Lions Clubs, którego przedstawicielem i komandorem jest dr Mariusz Szeib z Poznania, biznesmen, filantrop, maratończyk, propagator biegania i pomagania oraz przyjaciel Zagórowa i darczyńca Biegu Peowiaka Trail. Ideą LCR jest bieganie i pomaganie chorym dzieciom oraz ludziom w potrzebie, a hasłem przewodnim WE RUN WE SERVE!, co oznacza BIEGNIEMY SŁUŻYMY! „Gęsiorze” 19 września 2021 r. pobiegli z Zagórowa do Poznania (80 km) i wsparli LCR oraz biegaczy, którzy pokonywali wtenczas dystans z Berlina do Kaliningradu. W 2022 r., kiedy Lioni biegli 17-25 czerwca z Chicago do Montrealu (1026 km), „Gęsiorze” 1-24 lipca pokonali wirtualnie 1284 km (!) i zasilili zbiórkę. W tym roku 3-7 lipca Lioni pobiegli z Waszyngtonu do Bostonu (777 km), a „Gęsiorze” 23 lipca postanowili przebiec i przemaszerować 777 km, ale ostatecznie, dzięki nieocenionemu wsparciu uczestników, licznik pokazał 822 km.
         W LCR w Oleśnicy uczestniczył Jacek Zawodny z Lions Club Krotoszyn, maratończyk i organizator wielu akcji charytatywnych. Odczytał zebranym list od komandora dr. Mariusza Szeiba pełen uznania dla biegaczek i biegaczy z Zagórowa, aktywnie włączających się do projektu LCR. „Gęsiorze” także otrzymali podziękowania na ręce dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie Łukasza Parusa oraz „lionowe” koszulki. Ich zakup zasilił tegoroczną zbiórkę.
          -Promujemy bieganie, pomaganie i nasze piękne tereny, tj. lasy i łąki. Tym razem spotkaliśmy się na nadwarciańskich błoniach i niemal cały dzień biegaliśmy oraz maszerowaliśmy wokół budynku przepompowni na pętelce 1,7 km. To niebywałe, ile jest w ludziach energii i determinacji, aby osiągać cele. Był upał, więc mieliśmy utrudnione warunki, ale daliśmy radę. To siła ludzi i grupy! Nawet ci, co na co dzień nie biegają, pokonali marszobiegiem 15-20 km. Cel był szlachetny, pomoc dla dzieci żyjących w czasach wojny, zatem należało mobilizować siły. Uczestnicy pokazali wielkie serca!  Nasza koleżanka Katarzyna Szambelan przebiegła 51 km! Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórowie. Strażak zawodowy Piotr Wilczyński wraz z koleżeństwem czuwał nad bezpieczeństwem podczas marszowych i biegowych aktywności- powiedział Łukasz Parus.- Dzięki współpracy środowiska lokalnego i wspaniałych działaczek z Koła Gospodyń Wiejskich „Rudawa” w Oleśnicy stworzyliśmy małe miasteczko biegowe. Można było zjeść pyszny obiad w postaci zupy z białych warzyw i pyr z gzikiem, napić się napoju rabarbarowego oraz wypić kawę. To była świetna integracja oraz lekcja, że nie tylko my mamy potrzeby, są jeszcze inni potrzebujący pomocy. Warto myśleć o innych w potrzebie, ponieważ my wtenczas wzrastamy i stajemy się lepsi, oraz warto się ruszać, bo to jest zdrowe, dodaje energii i uśmiechu-powiedział Henryk Ulatowski, członek stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. –Udział w wydarzeniu rodzin, wspólne spacery i jogging, jak również rozmowy pod namiotami powodowały, że rosły nam serca. W ludziach jest moc! Mają wrażliwość i chcą pomagać!-dzielił się wrażeniami Marcin Janowski, wiceprezes TPZZ.  
           Organizatorzy-Grupa Biegowa „Gęsiorze Zagórów”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, KGW „Rudawa” w  Oleśnicy, wolontariusze parkrun Szubianki Zagórów, Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórowie, Lions Club Poznań Rotunda, Lions Club Krotoszyn- serdecznie dziękują i kłaniają się w pas wszystkim uczestnikom akcji LCR nad Rudawą za udział w wydarzeniu, pokonanie marszem lub biegiem dowolnego odcinka oraz zasilenie zbiórki! Dziękują również Marcinowi Janowskiemu, wiceprezesowi TPZZ, za transport i pożyczenie agregatu, Marcinowi Kłębowskiemu z Grupy Motocyklowej Zagórów za użyczenie agregatów,  Dorocie Kinast, kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, za udostępnienie folderów o Puszczy Pyzdrskiej i Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym, fotografikowi Jerzemu Orchowskiemu za piękne zdjęcia oraz przyjaciołom z Goliny z Klubu Biegacza Wartko za cenne wsparcie.  
           Do zobaczenia na przyszłorocznej edycji LCR w Oleśnicy! Będzie nas więcej i zbierzemy większą kwotę! WE RUN WE SERVE! (mgok)

  • DYrektor MGOK oprowadza wycieczkowiczów po Zagórowie

    Członkowie Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego odwiedzili Zagórów

          16 lipca Zagórów odwiedzili członkowie Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego z prezesem Jerzym Osypiukiem i mecenasem Wojciechem Prałatem na czele. Działacze i społecznicy z Nekli obejrzeli w kinie MGOK Zagórów uczniowski film „Coś pięknego na końcu tęczy. Losy Leona Jedwaba z Zagórowa”, a później zwiedzali miasto i poznawali jego historię. W roli przewodnika wystąpił dyrektor MGOK Łukasz Parus, który przybliżył gościom wielokulturowy przedwojenny Zagórów, opowiadając o Żydach i ewangelikach zamieszkujących miasto oraz doktorze Konstantym Kwirynie Lidmanowskim i  Braciach Kostaneckich.
         Turyści mogli również poznać historię zagórowskiego młyna dzięki uprzejmości Zbigniewa Krawczyńskiego i Piotra Kopczyńskiego. Temat bardzo interesował p. Basię, która mieszkała przy młynie.
          Dyrektor MGOK serdecznie dziękuje aktywistom z Nekli za odwiedzimy i wyraża podziw dla ich aktywności i chęci poznawania historii małych ojczyzn. Dziękuje także Zbigniewowi Krawczyńskiemu, Piotrowi Kopczyńskiemu oraz Ewie Łakomiak za pomoc w przygotowaniu poczęstunku. (mgok)

  • Młodzi artyści z rodziną i nauczycielami

    Koncert Młodych Muzycznych Gigantów

    22 lipca 2023 r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbył się na Skwerku Kultury „Koncert  Czterech Młodych  Muzycznych  Gigantów”. Jest w naszej Gminie wielu młodych artystów, z czego  jesteśmy  bardzo dumni i na pewno będziemy ich wszystkich promować. Dzisiaj odbył  się pierwszy taki koncert, na którym zaprezentowali  się – Szymon  Gośliński grający  na fortepianie, Wiktor  Bąk i Antoni  Słowiński - dwaj  akordeoniści  i Wojciech  Kłakulak – wokalista. Cudowny koncert był ucztą duchową dla wszystkich, którzy przybyli na skwerek  w to sobotnie popołudnie. Dziękujemy za wspaniałe występy młodym artystom i bardzo ciekawy repertuar wszystkich wykonawców. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci ten uroczy wieczór i niesamowite wrażenia z koncertu. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli  młodych muzycznych gigantów i uczestniczyli w koncercie. Mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się w tak zacnym gronie na takich koncertach. Oczywiście gratulujemy wszystkim instruktorom wspaniałych podopiecznych oraz rodzicom tak zdolnych dzieci. Do zobaczenia na kolejnych takich wydarzeniach na Skwerku Kultury!

  • Zdjęcie grupowe wycieczkowiczów

    Wycieczka do Jura Parku w Solcu Kujawskim

    21 lipca 2023 r. w ramach "Wakacji z MGOK" odbyła się kolejna i ostatnia już niestety wycieczka do Jura Parku w Solcu Kujawskim. Wrażeń było naprawdę dużo, bo każde dziecko znalazło coś dla siebie. Była ścieżka edukacyjna z przewodnikiem i wiele cennych informacji o epoce dinozaurów, było kino 5 D i świetny film o dinozaurach, Muzeum Ziemi, Zamki polskie w miniaturze, Jurajski Ogród Botaniczny, no i super Place Zabaw z wszelkimi karuzelami, kolejkami i zjeżdżalniami. Pogoda i humory dopisały, wszyscy zadowoleni już planują wyjazd w przyszłym roku do podobnego Parku Dinozaurów w Krasiejowie, bo tam te młodsze dzieci jeszcze nie były. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i fajną atmosferę i do zobaczenia za rok na kolejnych wakacyjnych wycieczkach.

  • Uczestnicy warsztatów na zdjęciu grupowym

    Warsztaty kulinarne i pokaz chemiczny

    20 lipca 2023 r. w ramach "Wakacji z MGOK" odbyły się dwa wydarzenia na skwerku bardzo  ze sobą powiązane. Jako pierwsze odbyły się już kolejny raz w czasie naszych wakacji na skwerku warsztaty kulinarne , które poprowadził Grzegorz Cieślewicz - Prezes TPZZ w Zagórowie. W tym roku były to świetne kanapeczki Finger Food wykonane przez uczestników warsztatów i oczywiście zjedzone z wielkim apetytem przez wszystkich, którzy pojawili się na skwerku. Bardzo dziękujemy Grzegorzowi za czas poświęcony dzieciom i zawsze ciekawe pomysły kulinarne i mamy nadzieję ,że w przyszłym roku również będzie miał dla nas coś ciekawego do zaproponowania. Po warsztatach kulinarnych odbył się ciekawy pokaz chemiczny w wykonaniu studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Orbital Uniwersytetu Łódzkiego, którzy jak co roku goszczą w wakacje na praktykach studenckich w ZSOiZ w Zagórowie. Do pokazu wykorzystali produkty, które znajdują się w każdej kuchni i tym samym doskonale wkomponowali się w nasze warsztaty kulinarne. Bardzo dziękujemy za pokaz , bo jak było widać po reakcjach dzieci, jest to zawsze ciekawe jak takie doświadczenia można samemu w domu przeprowadzić. I na pewno ktoś z uczestników pokazu już takie próby czynił. Bardzo dziękujemy i mamy nadzieję do zobaczenia za rok na skwerku. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za udział i do zobaczenia jeszcze na kolejnych wydarzeniach na skwerku. Zdjęcia MGOK i Joanna Graszk Łojewska – dziękujemy.

  • Dzieci układają klocki

    Warsztaty Lego "Poszukiwania Pikachu"

    19 lipca2023 r. w ramach "Wakacji z MGOK" odbyły się kolejne warsztaty Lego pod nazwą "Poszukiwania Pikachu". Było budowanie z klocków Lego co najbardziej dzieci lubią, ale dzisiaj każde dziecko na zakończenie zajęć otrzymało breloczek, który musiało samo pokolorować i wykonać z koralików zawieszkę oraz zakładkę do książki z Pokemonami. Fajne kreatywne zajęcia ], które rozwijają wyobraźnię. Bardzo dziękujemy firmie Bridzk4Kidz z Konina i sympatycznym Paniom Paulinie i Dorocie za ciekawe jak zawsze zajęcia , a wszystkim dzieciom za udział. Za tydzień ostatnie już warsztaty Mario na tropie. Zapraszamy!

  • Uczestnicy warsztatów na zdjęciu grupom

    Malowanie stopami i dłońmi

     Malowanie stopami i dłońmi to świetna zabawa sensoryczna, która bardzo spodobała się dzieciom uczestniczącym w dzisiejszych warsztatach plastycznych. Była to idealna zabawa pobudzająca wyobraźnię. A dodatkowo dzieci były mega uradowane, bo jak wiadomo: dziecko brudne=szczęśliwe. Dzieci przekonały się, że stopy i dłonie to doskonałe narzędzia do malowania, a ile przy tym frajdy. Malowanie dłoni i stóp ma wiele korzyści. Warto zaznaczyć, że układ dotykowy to największy i najbardziej pierwotny układ zmysłowy. Na dłoniach i w obrębie jamy ustnej znajduje się najwięcej receptorów. Ponadto ta technika plastyczna poprawia sprawność motoryczną, rozwija kreatywność oraz pomaga dzieciom przełamać barierę przed brudzącymi zabawami i kontaktem z różnymi materiałami.

    Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za udział w dzisiejszych zabawach plastycznych i zapraszamy na kolejne warsztaty plastyczne już w przyszłym tygodniu we wtorek 25 lipca.

  • Chór Quarta na scenie

    Recital Jurka Pieszaka

            15 lipca odbył się na Skwerze Kultury przy MGOK Recital Jurka Pieszaka (Jerzego Pieszaka), miejscowego wokalisty i instrumentalisty, członka Grupy Zagórów, który jest w trakcie nagrywania solowej płyty. Wydarzenie miało miejsce pod kierownictwem muzycznym prof. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Zagórów i utytułowanego animatora muzyki. Gościnnie wystąpili chórzyści Męskiego Kameralnego Chóru Quarta. Koncert poprowadził Grzegorz Cieślewicz, chórzysta Quarty i prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
           W Recitalu wzięło udział ok. 200 osób. Wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Sikorski, sekretarz Gminy Zagórów Joanna Mięta oraz prof. Andrzej Brzeg, Honorowy Obywatel Miasta Zagórów, wraz z redaktorem Krzysztofem Wodniczakiem i przyjaciółmi.
            Koncert poprzedziło wręczenie mecenasom kultury podziękowań.- Chciałem wręczyć podziękowania osobom, które pomogły nam stworzyć Skwer Kultury i udzieliły nieocenionego wsparcia. Jesteśmy po stokroć wdzięczni panom: Józefowi Waszakowi, Józefowi Okarmie i Krzysztofowi Wolniewiczowi- mówił dyrektor MGOK Łukasz Parus i prosił darczyńców o wystąpienie.
            Wydarzenie otworzyło słynne „Tango zagórowskie” w wykonaniu prezesa Quarty Andrzeja Słowińskiego. Nie zabrakło również występów solowych i duetów w wykonaniu chórzystów: wiceburmistrza Gminy Zagórów Karola Błaszczaka, Stanisława Struszczyka, Janusza Lewicza i braci Jacka i Marka Burdów. Następnie piosenki z repertuaru prof. Piotrowskiego, przez przyjaciół nazywanego Jarkiem, zaprezentował  główny bohater wieczoru Jurek Pieszak razem z autorem. – Wspaniały ciepły głos Jurka i akompaniament Jarka. Letni wieczór i ich muzyka. Coś niebywałego. Przypomnieliśmy sobie dawne czasy, kiedy spotykało się nad Rudawą lub na potańcówkach w Zagórowie. Jurek i Jarek są cały czas w formie, pięknie grają i śpiewają. Jurek to nasz miejscowy Seweryn Krajewski. To był fantastyczny, pełen wzruszeń wieczór-powiedziały słuchaczki. –Pełen profesjonalizm moich przyjaciół. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem uczestniczyć w tym Recitalu. Brawo dla mojego miasta Zagórów!- powiedział prof. Andrzej Brzeg.
            Wszystkim muzykom osobiście podziękował burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, wyrażając podziw dla ich talentu i zaangażowania na rzecz  rozwoju życia muzycznego w Zagórowie.
             Organizatorzy dziękują bardzo artystom, publiczności oraz Karolowi Mazurowi, Jackowi Burdzie i Kamilowi Kotuńskiemu za pomoc w nagłośnieniu koncertu i prezesowi OSP Zagórów Jackowi Wesołowskiemu za wypożyczenie krzeseł.  
             Gdy płyta Jurka Pieszaka ujrzy światło dzienne, koncert promocyjny odbędzie się w MGOK Zagórów, na który już dziś zapraszamy. (mgok)

  • Zuzanna przemawia

    Warsztaty tańca nowoczesnego z Zuzanną Frątczak

    14 lipca 2023 r. odbyły się w ramach Wakacji z MGOK warsztaty tańca nowoczesnego z Zuzanną Frątczak. Zuzanna to młoda zdolna tancerka z Grupy Tanecznej Level Up Dance, której pasją od dwóch lat jest taniec. Sama ćwiczy swoje solówki i chętnie występuje prezentując  swoje układy. Dzisiaj zadebiutowała jako instruktorka tańca nowoczesnego i zrobiła to doskonale, bo udało jej się nauczyć całego układu tanecznego dzieciaków, które licznie przybyły na nasz skwerek. Wśród tancerzy byli nawet chłopcy i bardzo to nasz cieszy, że też lubią tańczyć. Dziękujemy Zuzannie za warsztaty i za czas wakacyjny, który poświęciła na przygotowanie się do zajęć. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w warsztatach i do zobaczenia w przyszłym tygodniu na kolejnych wakacyjnych wydarzeniach.

  • Zdjęcie grupowe wycieczkowiczów

    Wyjazd do Aquaparku w Kaliszu

    13 lipca 2023 r. w ramach Wakacji z MGOK ponad 50 - osobowa grupa udała się do Aquaparku w Kaliszu, aby w upalny dzień schłodzić się . Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w wyjeździe oraz opiekunom Mateuszowi, Oldze i Sylwii.

  • Dzieci na zajęciach LEGO

    Kolorowy Piknik Naukowy

    12 lipca 2023 r. w ramach Wakacji z MGOK dzięki uprzejmości p. Pauliny Korzyniewskiej z firmy Brick4Kidz z Konina odbyły się darmowe warsztaty eksperymentalne. Były klocki Lego, malowanie kolorami i eksperymenty. Fajne kreatywne zajęcia uczące dzieci cierpliwości, dokładności i skupienia na wykonywanej czynności. Bardzo dziękujemy p. Paulinie i Dorocie za fajne warsztaty i miłą atmosferę. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom  za udział w zajęciach, a za tydzień kolejne warsztaty z Pokemonami, na które koniecznie musicie się zapisać.

  • Zdjęcie grupowe uczestników zajęć

    Muzyczne Figle Migle

    11 lipca 2023 r. odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Wakacji z MGOK. Były to Muzyczne Figle Migle przygotowane przez sympatyczne Panie z Niepublicznego Przedszkola Ekoludki w Zagórowie. Ponieważ w ubiegłym roku ta forma doskonale się sprawdziła i przyciągnęła dzieci, stąd pomysł , aby to powtórzyć. I w tym roku dzieci świetnie bawiły się z Paniami animatorkami, które robią to doskonale. Prawdziwą niespodziankę sprawili nam strażacy z OSP w Zagórowie, którzy na koniec zabaw podjechali wozem strażackim i ustawili prawdziwą wodną fontannę dla ochłody. Bardzo dziękujemy  za ten prysznic, bo naprawdę się przydał w ten upalny dzień. Dziękujemy animatorkom Izabelli Graczyk, Martynie Rybickiej, Annie Rogackiej i Małgorzacie Kłębowskiej za czas poświęcony dzieciom i super fajne animacje. Szczególne podziękowania kierujemy do naszego sponsora animacji p. Czesława Olszewskiego, dzięki któremu te zabawy i animacje mogły się odbyć - jest Pan przyjacielem dzieci i zawsze możemy liczyć na Pana wsparcie. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w zabawach i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach na Skwerku Kultury.

  • Zdjęcie grupowe uczestników konkursu

    Konkurs pięknego czytania

    11 lipca 2023r.w ramach "Wakacji z MGOK" wspólnie z Biblioteką Miasta i Gminy w Zagórowie odbył się Konkurs pięknego czytania. Bardzo się cieszymy, że mimo wakacji dzieci chcą czytać i robią to doskonale. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez Bibliotekę w Zagórowie. Bardzo dziękujemy dzieciom za udział w konkursie, a szczególnie dzieciom z Ogniska Środowiskowego z Julitą Maćkowiak. Dziękujemy Paniom z Biblioteki za przygotowanie konkursu i włączenie się do programu wakacyjnego.

  • Seniorzy siedzą w cieniu

    Wieczór starych melodii

    W sobotnie popołudnie 8 lipca skwerkiem kultury w Zagórowie zawładnęli seniorzy, którzy spotkali się na wspólnej zabawie. Była muzyka, tańce i smakołyki. Do tańca przygrywał p. Andrzej Marciniak i Wiktor Bąk. Seniorzy tańcowali i zajadali się frytkami, które przygotowali dla nich pracownicy MGOK. Było także pyszne ciasto, upieczone przez szefową Klubu Seniora, p. Basię Wiatrowską. Dziękujemy za liczne przybycie i świetną zabaw.

  • Grupowe zdjęcie wycieczkowiczów

    Wycieczka do Parku Rozrywki „Majaland” w Kownatach

    7 lipca 2023r. w ramach „Wakacji z MGOK” odbyła się wycieczka dzieci z rodzicami do Parku Rozrywki „Majaland” w Kownatach.

    Ja widać na załączonych zdjęciach atrakcji było bardzo dużo zarówno pod dachem jak i na powietrzu – ponieważ dzień był bardzo upalny fajnie było się schłodzić w parku wodnym i na fontannach, które również Park miał w swojej ofercie. Super wrażenia, trochę adrenaliny na niektórych atrakcjach  bajkowa sceneria Parku, dobre jedzonko, lody  to wszystko sprawiło, że humory dopisywały i miło spędziliśmy tam dzień w towarzystwie Pszczółki Mai i jej przyjaciół. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w wycieczce, za fajną atmosferę i brak jakiś problemów. Wszyscy wykorzystali ten czas na relaks i super zabawę z dziećmi .Dziękujemy naszemu kierowcy Antoniemu Szczepaniakowi za fachową obsługę i miłe towarzystwo. Już zapraszam Was kochani do „Majalandu” w przyszłym roku, ale już tego pod Warszawą. A przed nami wyjazd do Aquaparku w Kaliszu 13 lipca i do Parku Dinozaurów 21 lipca. Do zobaczenia!

  • Dzieci siedzą na leżakach

    Warsztaty z Zagórowskimi Mażoretkami

    6 lipca 2023 r. w ramach "Wakacji z MGOK" odbyły się warsztaty z Zagórowskimi Mażoretkami, które działają przy ORMZ. Cieszymy się, że przyszło sporo dziewczynek, które chciały poznać warsztat Mażoretki. Była rozgrzewka przed zajęciami, nauka kroku marszowego, figur tanecznych i nauka układu z pomponami do marszu. Dziewczynki poradziły sobie doskonale i mamy nadzieję, że dołączą kiedyś do Grupy Młodszej Mażoretek.

    Dziękujemy Alicji Matuszak za poprowadzenie warsztatów, mażoretkom Martynie i Paulinie za wsparcie i do zobaczenia we wrześniu na zajęciach.

  • Dzieci na zajęciach LEGO

    Pierwsze wakacyjne warsztaty Lego

    5 lipca 2023 r. w ramach Wakacji z MGOK odbyły się pierwsze warsztaty Lego pod nazwą "Wakacje z Wednesday". Na super warsztatach nie zabrakło tajemniczych eksperymentów, Klocków Lego, czarnych slimów i zagadek.Warsztaty organizowała firma Bricks4Kidz z Konina - bardzo dziękujemy i już zapraszamy za tydzień na skwerek  o 16.30 ma Piknik z eksperymentami organizowany właśnie przez tę firmę - wstęp wolny. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach i za świetną zabawę , co widać na załączonych zdjęciach  i do zobaczenia za tydzień.

  • Dzieci biorą udział w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarki

    Gry zręcznościowe na Skwerku Kultury

    4 lipca 2023 r. odbyło się pierwsze wydarzenie na Skwerku Kultury w ramach wakacyjnego bloku. Były to "Gry i zabawy zręcznościowe" przygotowanie przez Panie z Biblioteki Miejskiej w Zagórowie. Była świetna zabawa z elementami rywalizacji, wyścigi w workach, z książką na głowie, z piłeczką na łyżce,  zabawa z balonami i zgadywanki. Wszyscy świetnie się razem bawili mimo rywalizacji i wszystkie dzieci otrzymały nagrody przygotowane przez Bibliotekę. Dziękujemy dzieciom za wspólnie spędzony czas, Paniom z Biblioteki za czas poświęcony i super zabawy i już zapraszamy za tydzień na Konkurs "Pięknego czytania" również na skwerku o godz. 10.00. Do zobaczenia na Skwerku Kultury

  • Orkiestra gra w kośćiele

    Orkiestra zagrała podczas odpustu

    W czwartek 29 czerwca, obchodziliśmy w naszej Parafii odpust ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej o godz. 12:00 w kościele parafialnym, mogliśmy usłyszeć Orkiestrę Reprezentacyjną Miasta Zagórów, która swoją grą uświetniła nasze święto.

  • Chór Quarta śpiewa na scenie

    Pożegnanie Lata 2023 w Zagórowie

     27 sierpnia  na boisku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie  odbyło się Pożegnanie Lata 2023 – dziękujemy Dyrekcji ZSOiZ za umożliwienie organizacji imprezy na Państwa terenie. Organizatorem Pożegnania Lata był Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Roman Kulterman i Wiceburmistrz Karol Błaszczak. Wydarzenie poprzedziły Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Gminy Zagórów, które odbyły się 26 sierpnia  w sobotę  nad Czarną Strugą w Oleśnicy. Jeszcze przed godziną 15.00 na miejsce imprezy wjechały, jak zawsze z impetem, Grupa  Motocyklowa Zagórów i Grupa Motocyklowa Gajory - które w tym roku miały za zadanie przygotować posiłek dla wszystkich artystów i zrobili to doskonale, bardzo smacznie – bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich, którzy skorzystali z tego posiłku. Jako pierwsi wykonawcy na plac wkroczyła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod batutą Roberta Żurańskiego wraz z Grupą Zagórowskich Mażoretek pod kierunkiem Alicji Matuszak, które zatańczyły dwa układy taneczne – bardzo dziękujemy Orkiestrze i Mażoretkom za udział i uświetnienie wydarzenia Po oficjalnym otwarciu imprezy, którego dokonali Burmistrz Roman Kulterman i Przewodniczący Rady Miasta Zagórowa Ryszard Sikorski, nastąpiło wręczenie pucharów za udział w zawodach. W klasyfikacji Junior - I miejsce zajął Adam Łyskawiński, II miejsce Wojciech Wiśniewski, III miejsce Eryk Kotuński. W klasyfikacji Senior - I miejsce zajął Andrzej Wilczyński, II miejsce Daniel Kożuchowski, III miejsce Marcin Bartczak – Nagrody zwycięzcą wręczyli Burmistrz Roman Kulterman, Wiceburmistrz Karol Błaszczak, Prezes Koła Wędkarskiego w Zagórowie Krzysztof Kierzek i Skarbnik Koła Wędkarskiego Jacek Kotuński – gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów. Po wręczeniu pucharów scena należała do Kół Tanecznych i Wokalnego działającego w MGOK pod kierunkiem Iwony Bętkowskiej. Zaprezentowała się Grupa Taneczna Iskierki, Kropeczki i Level Up oraz soliści – Alicja Baranowska, Zofia Kuzak, Inga Grodzka i Wojciech Kłakulak – bardzo dziękujemy dzieciom i młodzieży za udział, a rodzicom za wsparcie i poświęcony czas. W nowej odsłonie z nową nazwą Kolorsi i z nową solistką Izabellą Graczyk pojawił się na scenie zespół wokalno - instrumentalny działający w MGOK od ponad 20 lat i zaprezentował koncert piosenek, które zespół sam tworzy we własnych aranżacjach – gratulujemy świetnego występu. Na naszej scenie nie mogło zabraknąć młodych, zdolnych instrumentalistów, którzy reprezentują nasze miasto na konkursach lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. A byli to Szymon Gośliński – fortepian, Antoni Słowiński – akordeon i Wiktor Bąk – akordeon. Młodzi artyści po krótkich koncertach otrzymali podziękowania z rąk Burmistrza Romana Kultermana i Przewodniczącego Rady Miejskiej Ryszarda Sikorskiego – podziękowania jak najbardziej zasłużone za reprezentowanie naszej gminy na niwie kulturalnej – bardzo dziękujemy i życzymy jeszcze wielu takich sukcesów oraz wytrwałości w doskonaleniu tych niezwykłych talentów. Po młodych instrumentalistach na scenie pojawił się Wiceminister Rolnictwa Ryszard Bartosik, Ewelina Czechowska - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Słupcy, Katarzyna Rzepecka –Andrzejak – kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koninie oraz  przedstawicielka ARiMR z Biura Powiatowego– Lidia Czaronek, aby podziękować wszystkim KGW za dotychczasową działalność i nagrodzić za Konkurs „Żegnaj lato na rok” – konkurs florystyczny. W konkursie tym I miejsce KGW Imielno, II miejsce Łazińsk Pierwszy i III miejsce Kopojno i wyróżnienie KGW Augustynów – gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. W tym miejscu dziękujemy wszystkim KGW z naszej Gminy za udział w wydarzeniu i za smaczne jak zawsze lokalne potrawy, które przyciągają uczestników każdej imprezy z Państwa udziałem – dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Tańca Ludowego „Sami swoi” z ZSOiZ w Zagórowie pod kierunkiem Iwony Wilczyńskiej –Kałużnej i Moniki Przespolewskiej, który zaprezentował kilka układów z różnych regionów – dziękujemy młodym tancerzom i ich opiekunkom za udział i wsparcie wydarzenia. Nie lada ucztą muzyczną okazał się występ ukraińskich artystów - tenora Nazara Tacyszyna i akordeonisty Andrija Melnyka, których występ z fantastycznymi przebojami nagradzano brawami, no i oczywiście bisem – dziękujemy niezwykłemu artyście za uświetnienie naszego wydarzenia i życzymy jeszcze wielu sukcesów. Na Pożegnaniu Lata nie mogło zabraknąć naszego lokalnego Męskiego Kameralnego Chóru Quarta pod dyrygenturą prof. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego. Chór zaprezentował kilka utworów w nowych aranżacjach, a występ rozpoczął od „Tanga zagórowskiego”, które też już od lat jest wizytówką naszego miasteczka. Dziękujemy wszystkim chórzystom i dyrygentowi za zaprezentowanie krótkiego koncertu przybyłym mieszkańcom i gościom na naszym wydarzeniu. Kolejnym zespołem, który również uświetnił Pożegnanie Lata była Grupa Zagórów, która przypomniała stare dobre przeboje śpiewane przez nieco starsze pokolenie, ale zawsze bliskie sercu są te wspomnienia i bardzo dziękujemy całemu zespołowi za ten powrót do dawnych lat, a brawa i ogromny aplauz publiczności to dowód, że takich utworów też potrzeba na scenie Loving Life to zespół z Pyzdr z niesamowitą solistką i pomysłodawczynią zespołu Katarzyną Gozdowiak, który zapewnił publiczności sporą dawkę dobrej, polskiej muzyki i piosenki. Wielkie brawa i gratulacje oraz podziękowania za przyjęcie zaproszenia na naszą imprezę. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać z Państwem na kolejnych koncertach. DJ Majk i DJ Romi sprawili, że nagle widownia przed sceną się zapełniła – i nie ma co się dziwić, bo robią to doskonale, a ich rolą było rozgrzać publiczność przed gwiazdą wieczoru..i to się wreszcie ziściło i na scenie pojawił się Miły Pan, czyli Piotr Kołaczyński, idol młodego pokolenia, który serca swoich fanów podbił utworem „Królowa”. Mimo trochę zmiennej pogody koncert przyciągnął tłumy i zabawa była wyśmienita, co było i widać i słychać. Wybór Gwiazdy Wieczoru był w 100 % trafiony. Były bisy, a publiczność miała okazję nawet złapać płytę artysty …dosłownie. Zabawa jeszcze trwała z DJ Chrisem i myślę, że młodzież skorzystała z tej okazji, bo przecież jeszcze trwają wakacje. Wśród wystawców były gminne Koła Gospodyń Wiejskich (Imielno, Oleśnica, Augustynów, Myszakówek, Łazińsk, Trąbczyn, Skokum, Kopojno) oraz TPZZ, Koło Pszczelarzy, Klub Seniora, OSP w Zagórowie, z food trackami, piwem beczkowym i stoiskami gastronomicznymi pojawił się przedsiębiorca Daniel Ptak – bardzo dziękujemy. Oczywiście nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych w postaci darmowych dmuchawców. Dziękujemy Marcinowi Kłębowskiemu za fachową obsługę imprezy i za to, że nikomu nie brakło prądu, akustykom Jackowi Burdzie, Karolowi Mazurowi oraz Mateuszowi Kotuńskiemu za wzorowe nagłośnienie imprezy. Piotrowi Łakomiakowi za fotorelację całego wydarzenia. Dziękujemy ratownikowi medycznemu Łukaszowi Wróblowi za opiekę medyczną, Agencji Ochrony „Waluta” i Krystianowi Walacie za czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników wydarzenia. Za piękne słoneczniki, które były ozdobą sceny dziękujemy Ewie Borowskiej. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom ZGKiUW za pomoc w organizacji logistycznej wydarzenia.    

     

     Pożegnanie Lata 2023 przechodzi już do historii, ale możemy zgodnie przyzna, że było to wydarzenie na ogromnym poziomie artystycznym i organizacyjnym, dlatego jeszcze raz wszystkim dziękujemy za wszystko i do zobaczenia na kolejnych takich wydarzeniach.

     

  • Wycieczkowicze pozują do zdjęcia

    Wycieczka „Wielokulturowy Wschód”

          W dniach 25-27 czerwca słuchacze sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku wraz z opiekunem i pilotem Przemysławem Waszakiem oraz przyjaciółmi uczestniczyli w wycieczce po Podlasiu, poznając wielokulturowość (prawosławie, islam, judaizm) tego urokliwego regionu Polski.
          Turyści odwiedzili wiele miejsc: Jeruzel (Wilkowyje z serialu „Ranczo”), Grabarkę (Świętą Górę dla wyznawców prawosławia),  Białowieżę i Białowieski Park Narodowy, Zwierzyniec, synagogę w Tykocinie, Kruszyniany, meczet i tatarską jurtę, Supraśl, prawosławny monastyr i Pałac Branickich.  
          - To był wspaniały czas, kiedy mogliśmy poznać inne  kultury. Duże wrażenie wywarły na nas kulinaria. Jedliśmy czuberki, manty, to takie nadziewane pierogi, bielusz- ciasto drożdżowe z mięsem indyczym i warzywami,  katłamę-rulony makaronu z mięsem i pomidorami, dimlamę-pulpeciki cielęce z warzywami i żydowski cymes-podzieliła się wrażeniami Aleksandra Marszewska.
           Dyrektor MGOK Zagórów serdecznie dziękuje Przemysławowi Waszakowi za zorganizowanie wycieczki, Aleksandrze Marszewskiej za fotografie oraz wspaniałym seniorom za zaangażowanie i uczestnictwo w licznych wyjazdach. (mgok) 

  • Kapelmistrz przemawia

    Zakończenie zajęć Szkółki Muzycznej

    21 czerwca 2023 r. w sali kinowej odbyło się zakończenie roku szkolnego Szkółki Muzycznej działającej przy MGOK w Zagórowie. Było to muzyczne podsumowanie roku artystycznego, które doskonale zaprezentowało umiejętności młodych instrumentalistów zdobytych przez ten rok.  Na scenie zaprezentowali się  uczniowie wszystkich instruktorów prowadzących zajęcia w Szkółce Muzycznej – Katarzyny Bąk, Roberta Żurańskiego, Daniela Słowińskiego i Wojciecha Nowakowskiego. Był to niezwykły koncert wielu instrumentów – trąbki, gitary, perkusji, klarnetu, saksofonu, który był świetnym obrazem na ilu instrumentach można nauczyć się grać w Szkółce Muzycznej. Brawo młodzi instrumentaliści! Gratulujemy Wam talentów i życzymy wytrwałości w doskonaleniu swoich umiejętności! Na młodzież czekały pamiątkowe dyplomy przygotowane przez Emilię Harmacińską z  MGOK i podziękowania od dyrektora MGOK Łukasza Parusa  oraz instruktorów za bardzo pracowity rok zakończony  sukcesem.

    Dziękujemy również wszystkim instruktorom za czas poświęcony młodzieży i zdobyte umiejętności, a rodzicom za wsparcie. Oczywiście gratulujemy zdolnych dzieci, młodzieży i życzymy jeszcze wielu sukcesów muzycznych. Zachęcamy cały czas do nauki gry na różnych instrumentach w Szkółce Muzycznej od września. Wszystkim życzymy fajnych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

  • Seniorki na zebraniu klubu

    Czerwcowe zebranie Klubu Seniora

    „W dniu 20 czerwca miało miejsce kolejne spotkanie członków Klubu Seniora w sali Konferencyjnej GOK-u. Mimo upału frekwencja i humory dopisały. Przy herbatce i kawie powspominaliśmy nasze spotkanie na grillu i oczywiście ułożyliśmy plan na nadchodzące lato. W lipcu na zaproszenie naszych przyjaciół, pracowników GOK-u najpierw będziemy uczestniczyć w biesiadzie, następnie spotkamy się na koncercie lokalnych zespołów. Wszystko będzie miało miejsce na Skwerze przy GOK-u. Na początek sierpnia planujemy kolejne spotkanie przy biesiadzie i grillu w altance GĘGAWKA. Również weźmiemy udział w "Pożegnaniu lata". A co jeszcze....czas pokaże. Na pewno nie będzie to nudne dla seniorów lato” – przekazała Barbara Wiatrowska Przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie.

  • Fantazjana pozuje do zdięcia

    Zakończenie zajęć Koła Teatralnego Fantazjana

    16 czerwca 2023 r. zakończyło rok artystyczny Koło Teatralne Fantazjana działające przy SP i MGOK w Zagórowie.  Był to bardzo pracowity rok dla młodych aktorów ,którzy dołączyli we wrześniu do Fantazjany. We wrześniu nasi aktorzy brali udział w konkursie recytatorskim w ramach „Narodowego Czytania Ballad i Romansów” oraz w Wielkopolskim Konkursie na Monodram zdobywając nagrody i wyróżnienia.

     W styczniu Fantazjana otrzymała  nagrodę  za spektakl „Między dobrem a złem” o tematyce bożonarodzeniowej na  Konkursie Przedstawień Jasełkowych w Kazimierzu Biskupim. Spektakl ten był prezentowany z okazji Dnia Babci i Dziadka dla rodziców i dziadków. Marzec to 44 Konfrontacje  Teatralne w Kłodawie i wyróżnienie za spektakl „Makijażowe rozterki”. 

     W czerwcu Fantazjana prezentowała część artystyczną z okazji Jubileuszu 50 – lecia powstania Szkoły Podstawowej w Zagórowie . I tak kończymy ten rok artystyczny z dużą radością z osiągniętych sukcesów. Dlatego nie mogło zabraknąć pamiątkowych dyplomów przygotowanych przez Emilię Harmacińską – bardzo dziękujemy. Panie instruktorki na zakończenie zajęć zamówiły pizzę, aby smacznie uświetnić to zakończenie. Dziękujemy wszystkim młodym aktorom za cały rok pracy na rzecz SP i MGOK w Zagórowie, rodzicom za wsparcie i wyrozumiałość. Życzymy fajnych i bezpiecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu. 

  • Dzieci pozują do zdjęć

    Zakończenie zajęć Kół Tanecznych i Koła Wokalnego

    22 czerwca 2023r. odbyło się bardzo wzruszające zakończenie zajęć artystycznych Kół Tanecznych i Wokalnego działającego przy MGOK. Zawsze są to bardzo fajne spotkania kiedy możemy podsumować cały rok naszych prób, zajęć, występów i koncertów.

    Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za sumienny udział przez cały rok w zajęciach, na występach i koncertach. Cieszymy się, że możecie u nas realizować swoje zainteresowania i rozwijać liczne talenty. A rodzicom, dziadkom bardzo dziękujemy za wsparcie, za czas poświęcony dzieciom, za to że zawsze możemy na Was liczyć.

    Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy przygotowane przez Emilię Harmacińską z MGOK, a dyrekcja zaprosiła na pyszną pizzę – dziękujemy. W fajnej atmosferze przy kawie i ciastkach przyniesionych przez rodziców – za  co również bardzo dziękujemy, zakończyliśmy ten rok artystyczny. Ja ze swej strony dziękuję za miłe słowa płynące od dzieci i rodziców, bo to sprawia, że chce się dla nich pracować i spędzać z nimi czas. Życzymy fajnych, bezpiecznych wakacji i do zobaczenie we wrześniu. A jeżeli ktoś zechce skorzystać z naszej oferty wakacyjnej to zapraszamy na Skwer Kultury już od 4 lipca. Do zobaczenia! A poniżej przedstawiamy wszystkie wydarzenia w których brały udział zarówno Koła Taneczne jak i Koło Wokalne:

    KOŁO WOKALNE                                                           

    11.11 – udział solistów w Obchodach Święta Niepodległości – Julia Konieczna, Wojciech Kłakulak, Zuzanna Górniak, Aleksandra Gołąb, Martyna Zawal, Inga Grodzka, Agata Kantarowska, Iga Kantarowska.

    20.11 – Koncert Solistów „Przyjaźń to wielkie drzewo”

    18.12 – udział solistów Koła Wokalnego w IV Jarmarku Bożonarodzeniowym w Zagórowie

    22.01 - udział solistów Koła w Koncercie z okazji Dnia Babci i Dziadka   

    31.01 i 1.02 – udział solistów Koła Wokalnego w Eliminacjach i Koncercie Finałowym VIII Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny” 

    18.02 – udział solisty Koła Wokalnego Wojciecha Kłakulaka w Jubileuszu 30 – lecia Chóru Cantabile 

    25.05 – udział solistów Koła Wokalnego w Koncercie z okazji Dnia Mamy i Taty w sali kinowej MGOK

    4.06 – udział solistów Kola Wokalnego w Koncercie Piosenki Turystycznej i Ekologicznej „Pod wiatr” na Skwerku Kultury w Zagórowie

    18.06 – udział solistów w I Pikniku Motocyklowym w Zagórowie

    KOŁA TANECZNE 

    18.12 – udział wszystkich Kół Tanecznych w IV Jarmarku Bożonarodzeniowym w Zagórowie

    22.01 – udział wszystkich Grup Tanecznych w Koncercie z okazji Dnia Babci i Dziadka

    31.01 i 1.02  – udział   tancerzy z Grup Tanecznych w Eliminacjach i Koncercie Finałowym VIII Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”  

    18.02 – udział  Grupy Tanecznej Iskierki w Jubileuszu 30 – lecia Chóru Cantabile

    3.05 – udział Grupy Tanecznej Level Up Dance w obchodach 3 Maja w układzie tanecznym z flagami

    25.05 – udział Grup Tanecznych –Kropeczki , Iskierki i Level Up Dance w Koncercie z okazji Dnia Mamy i Taty w MGOK w Zagórowie

    4.06 – udział Grup Tanecznych w Koncercie Piosenki Turystycznej i Ekologicznej „Pod wiatr” na Skwerku Kultury w Zagórowie

    18.06 – udział wszystkich Grup Tanecznych w I Pikniku Motocyklowym w Zagórowie

     

  • Grupa taneczna pozuje do zdjęcia

    Śpiewaliśmy i tańczyliśmy dla Gabrysi

    Soliści i Grupy Taneczne oraz Grupa Zagórowskich Mażoretek z MGOK również wzięły udział w I Pikniku Motocyklowym, który odbył się 18 czerwca 2023 r. na placu Mój Rynek w Zagórowie. W bloku artystycznym wystąpiły Zagórowskie Mażoretki działające przy ORMZ pod kierunkiem Alicji Matuszak, które zaprezentowały trzy układy taneczne. W układach tanecznych zaprezentowały się wszystkie Grupy Taneczne – Kropeczki, Iskierki i Level Up Dance. Nie zabrakło również wokalistów z Koła Wokalnego, którzy zaprezentowali się w nowym repertuarze piosenek. Atmosfera Pikniku była bardzo miła i świetnie się tam czuliśmy, dlatego cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć naszym udziałem akcję pomocy dla Gabrysi. Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom i młodzieży za udział w Pikniku, rodzicom za wsparcie, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie. I mamy nadzieję do zobaczenia za rok!

  • Alicja otrzymuje kwiaty

    Podziękowania dla Alicji Matuszak

    9 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie Zagórowskich Mażoretek, na którym w sposób szczególny dziewczęta podziękowały swojej instruktorce Alicji Matuszak za fachową opiekę artystyczną i prowadzone sumiennie zajęcia i oraz cenny czas poświęcony na pracę z mażoretkami. Były kwiaty, sympatyczna koszulka i uściski.

    Widać było również wzruszenie na twarzy instruktorki, która bardzo ceni sobie pracę z dziewczętami. Przy tej okazji również dziękujemy za cały rok pracy na rzecz orkiestry Alicji oraz wszystkim dziewczętom życząc im również kolejnych fajnych prób i ciekawych układów tanecznych. To są próby w każdą sobotę i nie ma taryfy ulgowej, na próbie trzeba być, żeby coś osiągnąć. Dziewczęta jesteście super i robicie kawał dobrej roboty – tak trzymać! Występ Mażoretek będzie można obejrzeć 18 czerwca w niedzielę podczas  Pikniku Motocyklowego, który odbędzie się na placu Mój Rynek w Zagórowie już od godziny 14.00. Serdecznie zapraszamy.

  • Artysta gra na akordeonie i śpiewa

    Zabawa seniorów

    12 czerwca pośród zielonych wrąbczyńskich łąk bawili się członkowie Klubu Seniora i Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Stoły uginały się od jadła, a śpiew niósł się aż do Pyzdr! Były rzecz jasna oberki i mazurki. Na akordeonie przygrywał Wojciech Grzeszczak, opiekun sekcji biesiadnej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Grill obsługiwali panowie Paweł i Grzegorz.  A sprawczynią spotkania była Barbara Wiatrowska, przewodnicząca Klubu Seniora, która wraz zarządem zapaliła seniorów do organizacji przedsięwzięcia. Spotkanie pokazało przedsiębiorczość i świetną współpracę pomiędzy seniorami. Szefowa Klubu dziękuje bardzo wszystkim za pomoc w przygotowaniu spotkania, a szczególne podziękowania kieruje do myśliwych z Koła Łowieckiego „Gęgawa” za udostępnienie stanicy. (mgok) 

  • Orkiestra gra na procesji

    Orkiestra zagrała podczas procesji Bożego Ciała

     8 czerwca, podczas procesji Bożego Ciała zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod dyrygenturą kapelmistrza Roberta Żurańskiego.

    Serdecznie dziękujemy kapelmistrzowi i orkiestrze oraz Grupie Mażoretek, którą prowadzi tamburmajorka Alicja Matuszak.

  • Dzieci pozują z dyplomami

    Przedwakacyjne zajęcia koła plastycznego

    Wczoraj miały miejsce ostatnie zajęcia Koła Plastycznego przed przerwą wakacyjną. W tym roku szkolnym na zajęcia Koła Plastycznego uczęszczało 12 młodych plastyków.

    Dziękuję wszystkim dzieciom za pracę i zaangażowanie. Praca z Wami to ogromna przyjemność. Dostarczaliście mi zawsze moc pozytywnej energii i rozświetlaliście moją twarz uśmiechem i wspaniałymi pracami. Uwierzcie mi, że to nie jest takie łatwe, by być dla kogoś światłem. Mam nadzieję, że mnie także udało się rozświetlić Waszą drogę w rozwoju umiejętności plastycznych. Muszę przyznać, że wśród Was jest wiele talentów plastycznych, co daje nadzieję, że Wasza miłość i zainteresowanie sztuką nie zgaśnie.

    Dziękuję też rodzicom. Jesteście wspaniali, bo bez Waszego zaangażowania nic nie byłoby możliwe.

    Dziękuję też wszystkim moim byłym podopiecznym, którzy znajdują się w szkołach średnich i nadal kontynuują przygodę ze sztuką. Cieszy mnie, że zdobyta na zajęciach Koła Plastycznego wiedza jest Wam przydatna.

    Nie zapominam też o wszystkich praktykantach, którzy odbywali praktyki w MGOK. Było dla mnie przyjemnością pokazanie Wam świata reklamy od innej strony.

    Życzę Wam wszystkim wspaniałych wakacji! Zapraszam wszystkie dzieci do udziału w warsztatach plastycznych, które będą organizowane w lipcu w ramach programu WAKACJE Z MGOK.

     

  • Dziewczyny tańczą

    Dzień Dziecka na Skwerku Kultury w Zagórowie

    4 czerwca 2023 r. świętowaliśmy  jeszcze Dzień Dziecka i z tej okazji życzyliśmy wszystkim dzieciom tym małym i tym trochę starszym dużo radości , uśmiechów na twarzy, realizacji talentów i zawsze dążenia do wyznaczonego celu. Tego dnia była  również doskonała okazja do oficjalnego otwarcia Skweru Kultury, który rozpocznie swoją działalność na okres wakacyjny 4 lipca. Na scenie pojawili się wokaliści Koła Wokalnego i zaprezentowali  Koncert Piosenki Turystycznej i Ekologicznej „Pod wiatr”, który doskonale pasował do wakacyjnej sceny. Dziękuję wszystkim solistom za piękne wykonanie piosenek :) Zaprezentowały  się wszystkie  zespoły taneczne, które również uświetniły otwarcie Skwerku Kultury. Dziękuję rodzicom za udział w koncercie i wsparcie. Wszystkie dzieci zajadały się  smacznymi frytki przygotowanymi przez pracowników MGOK – szczególnie dziękujemy Eli, Emilce i Julce za „smażenie się” :) przy frytkach . Jak widać na zdjęciach kolejka po frytki nie malała, aż do ostatniej porcji. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić dzieciom taką frajdę. Dziękuję męskiej części ekipy MGOK - Piotrowi, Mateuszowi i Radkowi za techniczną oprawę i przygotowanie skwerku. Przy tej okazji dziękujemy p. Markowi Stałowskiemu za  przekazanie ziemniaków, dzięki którym przygotowaliśmy poczęstunek dla dzieci. Dziękujemy Ewie Przybyle i Grzegorzowi Cieślewiczowi za użyczenie frytkownic. I jak zawsze składamy podziękowania dyrekcji i pracownikom ZGKiUW w Zagórowie za składowanie i przywiezienie sceny i leżaków ze Skwerku Kultury. Wszyscy soliści otrzymali pamiątkowe dyplomy z koncertu przygotowane przez Emilkę Harmacińską, a dyplomy wręczył  Łukasz Parus –dyrektor MGOK. Dziękujemy wszystkim za udział w niedzielnym wydarzeniu i już zapraszamy wszystkich na „Wakacje z MGOK” od 4 lipca. Do zobaczenia!

  • Zosia na scenie

    VII Festiwal Piosenki "LAJK SONG FESTIWAL" Kotlin

    Miło nam poinformować ,że nasza solistka Zofia Kuzak  21 maja wzięła udział w VII Festiwalu Piosenki „LAJK SONG FESTIWAL” w Kotlinie i zajęła II miejsce w swojej kategorii (rocznik 2016-2014) z piosenką „Jak dbać o mamę”.  Po dwóch etapach zakwalifikowała się i wystąpiła na Koncercie Galowym otrzymując dyplom i nagrodę  właśnie za II miejsce. Festiwal w Kotlinie obejmuje Powiat Wrzesiński, w którym Zosia mieszka i dlatego mogła wziąć w nim udział. Gratulujemy naszej solistce występu i nagrody oraz życzymy jeszcze wielu sukcesów wokalnych.

     

  • Chór występuje w Galewie

    Chór Cantabile podczas uroczystości w Galewie

    22 maja chór Cantabile uczestniczył w Galewie podczas Mszy św. koncelebrowanej w 10. rocznicę ustanowienia Sanktuarium Przemienienia Pańskiego i wprowadzenia relikwii św. Rity z Casii oraz uświetnił 25. rocznicę Święceń Kapłańskich Ks. Jacka Budy, naszego byłego wikariusza.

  • Dziewczyny tańczą

    Koncert z okazji Dnia Mamy i Taty

    25 maja 2023 r. odbył się w sali kinowej MGOK Koncert z okazji Dnia Mamy i Taty. Zaprezentowali się wszyscy soliści z Koła Wokalnego, Koła Taneczne – Kropeczki, Iskierki i najstarsza grupa Level Up Dance. Były zarówno piosenki o mamie jak i tacie, tańce i wspólna piosenki w wykonaniu wszystkich dzieci. Była to doskonała okazja do zaprezentowania rodzicom tego co udało się przygotować na zajęciach . Dziękujemy rodzicom za wsparcie, za czas poświęcony dzieciom, aby uczestniczyły w zajęciach i życzymy wielu jeszcze takich chwil, kiedy duma Was rozpiera patrząc na występy Waszych pociech :) Dziękuję wszystkim dzieciom tym młodszym i tym starszym za udział w koncercie, wszystkim gratuluje świetnych występów. Dziękuję rodzicom, babciom, seniorkom i wszystkim, którzy świętowali z nami ten szczególny dzień. Dziękuję p. Czesławowi Olszewskiemu za słodki upominek dla występujących :) oraz naszym praktykantom za foto relację z koncertu. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach z udziałem naszych pociech.

  • Artystka z kwiatami na scenie

    Recital poetycko-muzyczny Laury Łącz „Między mną a Tobą” połączony ze spotkaniem autorskim

    24 maja 2023 r. w sali kinowej MGOK odbył  recital poetycko-muzyczny znanej aktorki, reżyserki i pisarki  Lury Łącz  znanej m.in. z kreacji aktorskiej w serialu „Klan”:)

    To wydarzenie było również połączone z zakończeniem Roku Akademickiego 2022/2023 Zagórowskiego i doskonale uświetniło ostatnie spotkanie słuchaczy ZUTW w mijającym roku. Recital miał formę montażu poezji z muzyką, były więc wykonywane piosenki o tematyce dopasowanej do treści poetyckiej - piosenki z okresu XX-lecia międzywojennego oraz utwory własne artystki. Tytuł został zaczerpnięty z twórczości Bolesława Leśmiana, a w programie recytowane były wiersze tego poety, jak również innych, głównie Juliana Tuwima i K.I. Gałczyńskiego. Nie zabrakło również nowinek i wspomnień z życia p. Laury :) Bardzo ciepłe spotkanie z niezwykle miłą i uzdolnioną aktorką  na pewno na długo zapamiętają studenci ZUTW i wszyscy uczestnicy tego niezwykłego spotkania. Bardzo dziękujemy Laurze Łącz za spotkanie i recital oraz uświetnienie  zakończenia ZUTW. Dziękujemy za udział paniom z KGW „Jaglanki”w Skokumiu z Elżbietą Mróz na czele. Dziękujemy władzom samorządowym za wsparcie działalności ZUTW, zarządowi ZUTW z przewodniczącą Romualdą Matusiak na czele za pracę na rzecz naszego uniwersytetu, a wszystkim studentom, wykładowcom życzymy fajnych wakacji i do zobaczenia we wrześniu na spotkaniu organizacyjnym. Do zobaczenia.

     

  • Słuchacze ZUTW pozują do zdjęcia

    Podsumowanie zajęć ZUTW w roku akademickim 2022/2023

     Kolejny rok akademicki ZUTW dobiegł końca i czas na podsumowanie.

    Rozpoczęliśmy go 29 września Inauguracją i ciekawym wykładem Państwa Elżbiety i Henryka Czerniaków – „Jak być aktywnym i zdrowym na emeryturze”. Po inauguracji od 1 października rozpoczęły się zajęcia w 12 sekcjach i trwały do końca maja. Nowa sekcja, która powstała poprowadził Wojciech Grzeszczak, nosiła nazwę biesiadno-śpiewacza i skupiła wszystkich tych , którzy lubią śpiewać. W całym roku akademickim studenci uczestniczyli we wszystkich sekcjach, a dodatkowo brali udział w różnych koncertach i wydarzeniach organizowanych przez MGOK:

    - Koncert kinowy Andre Rieu i Biesiada Śląska i Grzegorzem Stasiakiem

    - spotkanie z okazji 155 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, które poprowadziła Dorota Ronge-Juszczyk

    - występ sekcji biesiadnej na Andrzejkach Klubu Seniora

    - udział studentów w Koncercie z okazji Dnia Babci i Dziadka

    -Koncert Piosenek Krzysztofa Klenczona w wykonaniu Zespołu Turdi

    - występ sekcji biesiadnej i tanecznej na spotkaniu w Agroturystyce p. Mirowskich

    -wycieczka do Russowa i Kalisza sekcji turystyczno-krajoznawczej

    -Koncert „Całuję Twoją dłoń madame” w wykonaniu Chóru Quarta

    -udział studentów sekcji przyrodniczej w wycieczce do Śmiełowa i Powidza

    - udział w dwóch spotkaniach „Choroby serca i układu krążenia” prowadzonego przez lekarza medycyny Krystiana Kabowego oraz „Dietetyka i żywienie osób po 50. roku życia” prowadzonego przez dietetyczkę mgr inż. Agnieszkę Witucką-Sobkowiak

    -Spektakl teatralny „Pozamiatane” w wykonaniu Marzanny Graff i Aleksandra Mikołajczaka

    - udział w świątecznym Magik Show

    -spotkanie z Małgorzatą Podgórną „Opowieść o wielkim jabłku”oraz z zagórowianką Moniką Ławniczak –„Zagórowianka nad Sekwaną”

    -wycieczka na Dzień Kobiet do Zakopanego

    - spotkanie autorskie i recital aktorki Laury Łącz

    Rok akademicki ZUTW 2022/2023 możemy uznać za bardzo pracowity i pełen nowych wyzwań na każdej sekcji. To wykonywanie ozdób świątecznych przez sekcję plastyczną, to nowe ćwiczenia na sekcji gimnastycznej, smaczne potrawy na sekcji dietetycznej, wycieczki na sekcji turystycznej i przyrodniczej, ciekawe wykłady na sekcji kulturalnej, spotkania z ciekawą książką na sekcji poetycko-literackiej, fajne układy taneczne na sekcji tanecznej, gry i zadania rozwijające mózg na sekcji trening umysłu i różny repertuar piosenek na sekcji biesiadno-śpiewaczej oraz cenne informacje na sekcji informatycznej i muzycznej. Dziękujemy wszystkim studentom za udział w zajęciach, instruktorom za ciekawe jak zawsze zajęcia i czas poświęcony dla naszych studentów. Dziękujemy władzom samorządowym za wsparcie działania ZUTW, całemu zarządowi z przewodniczącą Romualdą Matusiak na czele za pracę na rzecz ZUTW.Życzymy wszystkim fajnych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

  • Seniorzy na wycieczce w Poznaniu

    Wycieczka Klubu Seniora do Poznania

    „W dniu 13 maja członkowie Klubu Seniora w Zagòrowie wybrali się na jednodniową wycieczkę do Poznania. W Poznaniu mogliśmy podziwiać piękne rośliny w Palmiarni, ciekawe zabytkowe kamienice, pomniki, skwery czy też parki. W chwili przerwy na odpoczynek zjedliśmy obiad, nie zabrakło również kawy i ciasteczka. Z nową werwą udaliśmy do największego parku Poznania - Cytadelę. Weszliśmy po monumentalnych schodach na szczyt gdzie znajduje się Pomnik Bohaterów. Mogliśmy zobaczyć cmentarze, Dzwon Pokoju oraz usłyszeliśmy bardzo dużo ciekawych informacji. Co było również bardzo ważne - to pogoda i dobre nastroje uczestników. Dziękujemy P. Krzysztofowi Powałowskiemu - który był naszym opiekunem i pilotem, za świetne prowadzenie wycieczki, oraz wyczerpujące informacje o Poznaniu. Dziękujemy również naszemu przewoźnikowi Panu Łukaszowi Jabłońskiemu za wspaniałą, bezpieczną i przyjemną podróż” – informację o wycieczce przekazała Przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie –Barbara Wiatrowska :)

  • Mażoretki i orkiestra maszerują

    Uroczystości 3 maja

    W tym roku Uroczystości Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą, której oprawę muzyczną zapewnił Chór Quarta  pod kierunkiem dr hab. Ryszarda Piotrowskiego . Po złożeniu wiązanek w miejscach pamięci narodowej, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod batutą kapelmistrza  Roberta Żurańskiego z udziałem Grupy Mażoretek pod opieką artystyczną Alicji Matuszak , poprowadziła wszystkich na Duży Rynek, gdzie odbyły się dalsze uroczystości .Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Roman Kulterman przywitał wszystkich mieszkańców i życzył miłego świętowania w gronie rodziny i znajomych. Głos również zabrał Starosta Słupecki Jacek Bartkowiak, który w tym szczególnym dniu odwiedził nasze miasto . W części artystycznej wystąpiła Grupa Taneczna „Level Up” działająca w MGOK pod kierunkiem Iwony Bętkowskiej prezentując taniec z flagami. Krotki koncert piosenek patriotycznych  zaprezentował Męski Kameralny Chór Quarta        

          Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszych uroczystościach: delegacjom, strażakom, pracownikom ZGKiUW w Zagórowie, harcerzom i zuchom i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

  • Zebranie klubu seniora

    Kwietniowe zebranie Klubu Seniora

    W dniu 19 kwietnia miało miejsce kolejne spotkanie w sali konferencyjnej GOK-u Klubu Seniora. Zarówno frekwencja jak i humory dopisały. Miło spędziliśmy czas przy kawie i słodkościach planując zajęcia na okres letni. Zaplanowaną wycieczkę do Poznania w maju mamy zorganizowaną. Kolejną planujemy we wrześniu, ale dokąd jeszcze nie ustaliliśmy. Planujemy organizowanie w okresie letnim biesiadnego grilla w plenerze, oczywiście jeśli pozwoli pogoda. Również organizujemy grupowe wyjścia do naszego kina – przekazała Przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie Barbara Wiatrowska.

  • Próa orkiestry przed rezurekcją

    Orkiestra zagrała podczas mszy rezurekcyjnej

    Podczas mszy św. rezurekcyjnej tradycyjnie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod dyrygenturą kapelmistrza Roberta Żurańskiego. Chcemy przypomnieć, że Orkiestra gra od 123 lat, a jednym z inicjatorów jej powstania, obok dr. Konstantego Lidmanowskiego (1865-1943), był proboszcz parafii Zagórów Jan Nepomucen Trojanowski (1840-1898).
    Młodzi muzycy obecnej Orkiestry od kilku tygodni ćwiczyli repertuar. Dzięki pasji muzyków i kapelmistrza w Zagórowie cały czas gra Orkiestra. Chcieliśmy bardzo podziękować muzykom i kapelmistrzowi!
    Życzymy Wesołych Świąt!

  • Chór śpiewa w kościele

    Chór Cantabile zaśpiewał podczas Liturgii Paschalnej

    8 kwietnia 2023 r. Chór Cantabile wziął udział w Liturgii Paschalnej w kościele parafialnym w Zagórowie uświetniając swoim śpiewem uroczystość Wielkiej Soboty. Na trąbce zagrał gościnnie Szymon Gwóźdź. Dziękujemy chórzystom i dyrygentce za udział.

  • Zdjęcie grupowe uczestników konkursu

    Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień

     4 kwietnia w sali konferencyjnej MGOK miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień zdobytych w VIII edycji Konkursu Plastycznego "Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna", którego podsumowanie odbyło się 28 marca.

     Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, rozbudzanie fantazji i kreatywności oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności plastycznych. Komisja Artystyczna oceniająca nadesłane prace uwzględniała przede wszystkim oryginalność, zgodność z tematyką, pomysłowość, wkład pracy i estetykę jej wykonania.

     Na konkurs wpłynęły 74 kartki. Przedział wiekowy uczestników konkursu mieścił się w granicach pomiędzy 3-76 rokiem życia, co jest dowodem na to, że sztuka łączy pokolenia. W tym roku wzięły w nim również udział osoby z poza powiatu słupeckiego: z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Górnych Grądach (powiat wrzesiński), ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali (województwo lubelskie) i z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 105 im. Juliana Tuwima w Poznaniu (województwo wielkopolskie). Poza tym w konkursie wzięły udział osoby z Miejskiego Przedszkola Samorządowego BOCIANI ZAKĄTEK w Zagórowie, ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie, ze Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Trąbczynie, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lądku, ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu, z Zespołu Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych NASZA SZKOŁA w Michalinowie Oleśnickim, z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim, z Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kopojnie oraz osoby indywidualne.

     Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez MGOK w Zagórowie. Należy podkreślić, że wyróżnieniem jest również to, że wszystkie kartki biorące udział w konkursie wysyłane są z życzeniami świątecznymi do przyjaciół MGOK.

     Dziękujemy wszystkim za udział, a osobom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.

     Zachęcamy także do obejrzenia wystawy pokonkursowej, która znajduje się w holu MGOK (I piętro).

     Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom i placówkom dziękujemy i składamy najlepsze życzenia świąteczne.

  • Pani pokazuje swoją pracę

    Zajęcia sekcji plastycznej ZUTW w lutym i marcu

    Oj, w miesiącach luty i marzec działo się podczas zajęć Sekcji Plastycznej.

    Słuchaczki wykonywały przepiękne nenufary z papieru. Trochę też świętowaliśmy, ponieważ były imieniny Bożeny i Krystyny. W ostatnim czasie Panie przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych- wykonywały zajączki zabawki oraz zajączki koszyczki na słodycze. Wszystkie te prace sprawiały Paniom wiele radości.

     Sekcja Plastyczna ZUTW z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składa najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości, smacznego jajka i mnóstwo wiosennego słońca. Niech te Święta będą pełne nadziei i wiary w lepsze jutro.

     

  • Prace dzieci

    Zajęcia Koła Plastycznego w lutym

    W miesiącach luty i marzec mali artyści wykonywali prace, wykorzystując różne techniki plastyczne, były to m.in. bałwanki 3D z papieru, pejzaż zimowy nocą 3D, czy malowanie ptaszka z wykorzystaniem odcisku dłoni.

     Dzieci zapoznały się także z gamą barw ciepłych i zimnych. Swoją wiedzę wykorzystały, zamalowując kredkami drzewa.

    W poprzednim tygodniu mali plastycy wykonywali wielkanocnego zajączka. Choć niektóre prace sprawiały im kłopot i pojawiały się nawet łzy, to pomimo tego końcowy efekt zaskakiwał i przynosił uśmiech i radość.

     

  • Fantazjana na scenie

    Wyróżnienie dla Fantazjany na 44 Konfrontacjach Teatralnych „Przestrzenie Wyobraźni”w Kłodawie

     30 marca 2023 r. odbyły się 44 Konfrontacje Teatralne „Przestrzenie wyobraźni” w Kłodawie na których Grupa Teatralna Fantazjana otrzymała wyróżnienie za spektakl „Makijażowe rozterki”. Gratulacje dla młodych aktorów i instruktorek. Ależ  to było prawdziwe święto teatru przypadające na 27 marca, które uczciliśmy naszym występem w Kłodawie. Fantastyczna zabawa i sporo emocji!

      Oprócz zespołów z naszego subregionu byli goście z Wielkopolski. Scenę opanowały grupy z Przedcza, Gostynia, Zagórowa, Przykony, Trąbczyna, Wągrowca i Turku.

    Moc emocji, cudownych ludzi, piękna uczta teatralna i tyle wzruszeń – tak w skrócie można nazwać to wydarzenie i bardzo się cieszymy ,że mogliśmy wziąć w nim udział. Było gwarno, energetycznie, mądrze i serdecznie i mamy nadzieję, że jeszcze tam zawitamy.

  • Wystawa prac

    ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA"

     28 marca Komisja Artystyczna w składzie: Emilia Harmacińska (Przewodnicząca), Iwona Bętkowska (Juror) i Elżbieta Matuszak (Juror) przyznała nagrody i wyróżnienia w Konkursie Plastycznym NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA.

    Na konkurs wpłynęły 74 prace. Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, rozbudzanie fantazji i kreatywności oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności plastycznych.

    Komisja Artystyczna oceniająca nadesłane prace uwzględniała przede wszystkim oryginalność, zgodność z tematyką, pomysłowość, wkład pracy i estetykę jej wykonania.

    Komisja Artystyczna postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

     

    PRZEDSZKOLE i KLASA „0”

    I miejsce- ADAM CIEŚLA (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Kowali, woj. Lubelskie)

    II miejsce- MONIKA WRÓBEL

    III miejsce- JAGODA SZYGENDA (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lądku)

     

    KLASA I – III

    I miejsce- KAROLINA KOZŁOWSKA (Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu)

    II miejsce- LILIANA GRAJEK (Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu)

    III miejsce- SZYMON JUSZCZAK (Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Trąbczynie)

     

    KLASA IV-VIII

    I miejsce- SEBASTIAN GAŁDECKI (Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Trąbczynie)

    II miejsce- WERONIKA MATUSIAK (Zespół Szkół Specjalnych Nr 105 im. Juliana Tuwima w Poznaniu)

    III miejsce- MARTYNA ZAWAL (Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Trąbczynie)

     

    OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE

    I miejsce- BŁAŻEJ PARUS (Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim)

    II miejsce- PATRYK FAJKOWSKI (Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim)

    III miejsce- ELIZA MAZUREK (Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim)

     

    OSOBY DOROSŁE

    I miejsce- MICHALINA WRÓBEL

    II miejsce- KATARZYNA GRZELAK (Dom Pomocy Społecznej w Zagórowie)

    III miejsce- KRYSTYNA ADASZAK (Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Kopojnie)

     

    Komisja Artystyczna przyznała także 12 wyróżnień:

    - NIKOLA MACIEJEWSKA (Miejskie Przedszkole Samorządowe „Bociani Zakątek” w Zagórowie)

    - ZUZANNA SZYMAŃSKA (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Górnych Grądach)

    - MIŁOSZ MILCZAREK (Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu)

    - KACPER BOROWSKI (Miejskie Przedszkole Samorządowe „Bociani Zakątek” w Zagórowie)

    - AGATA DUSZYŃSKA (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lądku)

    - HANNA KIERYCH (Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu)

    - HANNA MILCZAREK (Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu)

    - KACPER KRÓL (Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu)

    - AGATA JANOWSKA (Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Trąbczynie)

    - MONIKA SZUMIGALSKA (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim)

    - ADAM KWAŚNIEWSKI (Zespół Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych „Nasza Szkoła” w Michalinowie Oleśnickim)

    - NARCYZ JACHNIK (Dom Pomocy Społecznej w Zagórowie)

     

     

  • Dyrektor MGOK z dietetyczką

    Wykład „ Dietetyka i żywienie osób po 50 roku życia”

    29 marca odbył się w sali konferencyjnej MGOK wykład dietetyczki mgr inż. Agnieszki Wituckiej-Sobkowiak pt. „Dietetyka i żywienie osób po 50. roku życia” w ramach projektu „Społeczna odpowiedzialność nauk. Popularyzacja nauki jako wsparcie w transformacji regionu konińskiego” realizowanego przez Wyższą Szkołę Kadr Menadżerskich w Koninie.

    Prowadząca poruszyła w prelekcji wiele ciekawych kwestii dotyczących profilaktyki zdrowotnej, odżywiania, stosowania różnorodnych diet, aktywności fizycznej, ilości spożywanych kalorii. Bardzo ciekawy wykład przekazany w sposób uporządkowany, a przede wszystkim trafiający do naszej wyobraźni, który kolejny raz uzmysłowił nam,że nasze zdrowie zależy od nas samych i naszych codziennych nawyków.

    Dziękujemy bardzo przedstawicielom Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie za możliwość zorganizowania wykładu w MGOK oraz p. Agnieszce Wituckiej- Sobkowiak za ciekawą prelekcję. Dziękujemy uczestnikom spotkania za udział i do zobaczenia na kolejnych takich spotkaniach.

     

  • Prelegentka przemawia

    Opowieść o Wielkim Jabłku

          23 marca odbyła się w sali konferencyjnej MGOK prelekcja Małgorzaty Podgórnej, absolwentki historii sztuki UAM Poznań i projektantki wnętrz, o Nowym Jorku zatytułowana „Opowieść o Wielkim Jabłku”. Wcześniej miały miejsce spotkania o Irlandii i Francji z udziałem Beaty Niesobskiej i Moniki Ławniczak. Tym razem przyszedł czas na lepsze  poznanie Stolicy Świata.
          Słuchacze- jedząc jabłka, bo to była opowieść o Wielkim Jabłku- mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o Nowym Jorku. Gościni przybliżyła rys historyczny miasta oraz zabrała audytorium na spacer po poszczególnych dzielnicach, m.in. Manhattanie, Broadwayu (długość ulicy 240 km!), Chinatown i Williamsburgu. Podzieliła się wrażeniami z udziału w koncercie jazzowym, co było jej marzeniem, i spektaklach teatralnych. Wizyta w metrze okazała się również niesamowitą przygodą.–Nowojorskie metro to państwo w państwie. Jest w nim mnóstwo dzieł sztuki, od malarstwa po rzeźbę, a co najważniejsze, daje możliwość świetnej obserwacji mieszkańców tego wspaniałego miasta-opowiadała. Jako historyczka sztuki dużą uwagę poświęciła architekturze.- To zadziwiające, ale ulice znajdujące się obok siebie, zupełnie różnią się zabudową. Wnętrza wielu budynków są z marmuru. Nowojorczycy kochają marmur. Nawet znajdował się w pokoju hotelowym, w którym mieszkałam-mówiła.
          Prelegenta zaprezentowała także książki o Nowym Jorku. Prelekcję zakończył slajd z obrazem Edwarda Hoppera „Poranne słońce”, przedstawiający kobietę wpatrzoną w okno. – Będąc w Nowym Jorku zastanawiałam się nad samotnością jego mieszkańców. Miasto tętni, ludzie pędzą. Tak naprawdę nowojorczycy mogą spokojnie siebie obserwować z okien swoich mieszkań-tymi słowami zakończyła wykład.
           Organizatorzy dziękują bardzo Małgorzacie Podgórnej za ciekawą prelekcję oraz uczestnikom za wzięcie udziału w spotkaniu. (mgok)

  • Aktorka gra na scenie

    Komedia „Pozamiatane”

          W Pierwszy Dzień Wiosny odbyła się w MGOK Zagórów komedia „Pozamiatane” w wykonaniu zaprzyjaźnionych i wspaniałych aktorów Marzanny Graff  i Aleksandra Mikołajczaka, którzy po raz kolejny odwiedzili Zagórów, aby spotkać się z miejscowymi miłośnikami teatru.
           Artyści zaprezentowali śmieszną historię związaną z utratą pracy przez małżeństwo Marię i Adama w czasie pandemii. Para postanowiła otworzyć własny biznes. Nieoczekiwane pojawienie się tajemniczej Aldony spowodowało zabawny splot wydarzeń. Doskonała gra aktorska, śmieszne dialogi i gagi sytuacyjne bawiły publiczność. – Świetna sztuka! Oprócz humoru, pojawiło się w niej również przesłanie, że nigdy nie jest tak źle, aby mogło być lepiej. To był doskonały teatralny wieczór! - mówili widzowie.
          W tym dniu imieniny świętowała Marzanna, więc publiczność zaśpiewała aktorce tradycyjne „Sto lat!”. -Bardzo lubimy spotykać się z zagórowską widownią. Czujemy się tutaj jak w domu-powiedziała artystka.
           Organizatorzy dziękują bardzo aktorom za przyjazd do Zagórowa i zaprezentowanie spektaklu oraz kłaniają się publiczności. (mgok)

  • Doktor przemawia

    Wykład „Choroby serca i układu krążenia”

         15 marca odbył się w sali konferencyjnej MGOK wykład lekarza medycyny Krystiana Karbowego pt. „Choroby serca i układu krążenia” w ramach projektu „Społeczna odpowiedzialność nauk. Popularyzacja nauki jako wsparcie w transformacji regionu konińskiego” realizowanego przez Wyższą Szkołę Kadr Menadżerskich w Koninie.
         Doktor Karbowiak poruszył w prelekcji wiele ciekawych kwestii dotyczących profilaktyki zdrowotnej, odżywiania i reagowania w sytuacjach chorobowych. –Wspaniały wykład, który przypomniał nam, jak cennym dobrem jest zdrowie, o które powinniśmy się troszczyć każdego dnia-powiedziały słuchaczki Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
          Dziękujemy bardzo przedstawicielom Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie za możliwość zorganizowania wykładu w MGOK oraz doktorowi Krystianowi Karbowemu za ciekawą prelekcję. Kolejny wykład dla seniorów „Dietetyka i żywienie osób po 50. roku życia” wygłosi dietetyczka Agnieszka Witucka-Sobkowiak. Spotkanie odbędzie się 29 marca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej MGOK. Serdecznie zapraszamy. (mgok)

  • Chórzyści śpiewają na scenie

    Koncert Chóru Quarta pt. "CAŁUJĘ TWOJĄ DŁOŃ, MADAME"

           8 marca 2023 r. w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się Koncert „ Całuję Twoją dłoń, madame” w wykonaniu Męskiego Kameralnego Chóru Quarta działającego przy MGOK. Chór prowadzi dr hab. Ryszard Jarosław Piotrowski. Cieszymy się, że po trzech latach od premiery płyty udało się właśnie wczoraj zaprezentować nowy repertuar i tym bardziej z okazji przypadającego Dnia Kobiet. Rozrywkowy charakter nowej płyty , którą można było nabyć po koncercie był odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej, i nie tylko,  społeczności na utwory rozrywkowe w wykonaniu chóru.

      W programie koncertu znalazły się piosenki z okresu międzywojennego i działalności Kabaretu Starszych Panów. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy takie utwory jak: ,,Już taki jestem zimny drań”, ,,Wesołe jest życie staruszka”, ,,Rodzina, rodzina”, ,,Czy pani mieszka sama”, ,,Stacyjka Zdrój” i oczywiście piosenkę stanowiącą tytuł koncertu – „ Całuję Twoją dłoń, madame ”.

     W trakcie koncertu na zaproszenie chóru wystąpił młody zagórowski, utalentowany wirtuoz akordeonu –Antoni Słowiński prezentując kilka utworów.

     Koncert był również doskonałą okazją, aby nagrodzić chórzystów. Przyznano 9 odznak chórzystom QUARTY: Adamowi Burdzie, Markowi Burdzie, Bogdanowi Matczakowi, Karolowi Błaszczakowi, Grzegorzowi Cieślewiczowi i Stanisławowi Struszczykowi – złote odznaki oraz Włodzimierzowi Polakowi, Przemysławowi Pańczakowi i Wojciechowi Słowińskiemu  - srebrne odznaki – pięknie gratulujemy wyróżnionym. W koncercie nie mogło zabraknąć tradycyjnego 100 lat dla Pań oraz lampki szampana dla całej licznie zgromadzonej  publiczności.

      Gratulujemy chórowi koncertu i nowego repertuaru i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy publiczności za udział w koncercie i czekamy na kolejne koncerty w wykonaniu Męskiego Kameralnego Chóru Quarta.

  • Seniorzy piją kawę i jedzą ciasto

    Marcowe spotkanie Klubu Seniora

    W dniu 2 marca w naszej sali Konferencyjnej GOK-u odbyło się kolejne spotkanie wszystkich członków Klubu Seniora. Tradycyjnie spotkaliśmy się przy kawie i słodkościach. I tradycyjnie było wesoło, miło i gwarnie. Frekwencja oczywiście dopisała. Miło było nam powitać seniorów, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w naszym spotkaniu. Dziękujemy koleżance M. Fibich za zdjęcia. Dwie Panie Krystyny przygotowały  pyszne ciasto – dziękujemy. Informację o spotkaniu przekazała Przewodnicząca Klubu Seniora – Barbara Wiatrowska.

  • Wycieczkowicze pozują do zdjęcia grupowego

    Wycieczka na Dzień Kobiet „Miłość w Zakopanem”

               W dniach 25-27 lutego odbyła się wycieczka z okazji Dnia Kobiet „Miłość w Zakopanem” zorganizowana przez MGOK Zagórów oraz pilota, przewodnika i opiekuna sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Przemysława Waszaka.
             W latach 2016-2019 MGOK odwiedził kilkakrotnie w czasie Dnia Kobiet Czechy (Pragę, Karlowe Wary, Pilzno, Ołomuniec, Brno, winnicę na Morawach ), Słowację (Bratysławę) oraz Austrię (Wiedeń). W tym roku przyszedł czas na wyjazd „pod samiutkie Tatry”.
             -Zaliczyliśmy Gubałówkę i cały dzień spędziliśmy w Dolinie Kościeliskiej. Pokonaliśmy w przewodnikiem Jędrkiem 15 km i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Podhalu.  Było bajkowo, bo lekko prószył śnieg. Byliśmy również na cmentarzu na Pęksowym Brzysku i w kościele na Krzeptówkach. W jeden wieczór mieliśmy także okazję pobawić się przy muzyce góralskiej granej przez miejscowych artystów. To był fantastyczny weekend!-podzielili się wrażeniami turyści.
                  Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim uczestnikom wycieczki, przewodnikowi Andrzejowi Stankowi, właścicielom pensjonatu Cieplicówka w Bańskiej Niżnej oraz Marcinowi Paszakowi, kierowcy i właścicielowi firmy Przewozy Paszak. (mgok)

  • Pomnik

    Udział MGOK Zagórów w uroczystości z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego

              25 lutego MGOK Zagórów włączył się w przygotowanie uroczystości z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego, która odbyła się w Myszakowie przy pomniku powstańców styczniowych. Organizatorami wydarzenia byli Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak oraz Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman.
              Podczas uroczystości zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów pod kierownictwem kapelmistrza Roberta Żurańskiego, wystąpiły Mażoretki z instruktorką Alicją Matuszak na czele oraz zaśpiewał Męski Kameralny Chór Quarta pod dyrygenturą dr. hab. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego.
    (mgok) Zdjęcia pochodzą z FB Powiat Słupecki

  • Chórzyści ćwiczą na warsztatach

    Warsztaty Kameralnego Męskiego Chóru Quarta

    Od 25 do 26 lutego trwały  warsztaty Kameralnego Męskiego Chóru Quarta działającego przy MGOK. Dyrygentem Chóru od stycznia 2023 r. i prowadzącym warsztaty jest Ryszard Jarosław Piotrowski - dr hab. sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Celem warsztatów było przygotowanie repertuaru na Koncert z okazji Dnia Kobiet, który odbędzie się w sali kinowej MGOK 8 marca o godz. 18.00 . Koncert pod nazwą „Całuję Twoją dłoń , madame” to również promocja nowej płyty. W koncercie znajdą się takie piosenki jak: „Rodzina”, „Stacyjka Zdrój”, „W kawiarence Sułtan”, czy  „Herbatka”.  Będzie to miła niespodzianka dla wszystkich Pań i już wiemy ,że biletów na koncert brak, co nas cieszy i jest zapowiedzią świetnego koncertu. Do zobaczenia na koncercie.

  • Chórzyści i goście na scenie

    Jubileusz 30-lecia Cantabile

        18 lutego 2023r. odbyła się w naszym Domu Kultury uroczystość 30-lecia istnienia Chóru Cantabile, który powstał w marcu 1993 roku. W pierwszej części uroczystości, którą poprowadzili chórzyści – Monika Nowaczyk i Tomasz Rybicki, zaprezentowała się ORMZ pod kierunkiem Roberta Żurańskiego oraz Zagórowskie Mażoretki, których instruktorem jest Alicja Matuszak. Następnie krótki występ zaprezentowali - wokalista Wojciech Kłakulak i dzieci z Grupy Tanecznej Iskierki. Jako niespodzianka zaprezentował się Zespół instrumentalno-wokalny składający się z przyjaciół Zagórowskiego Chóru Cantabile wraz z solistką Izabellą Graczyk, którego koncert został miło przyjęty przez publiczność zgromadzoną na sali. Niespodzianką dla chóru była również piosenka w wykonaniu chórzystki Agnieszki Witkiewicz przy akompaniamencie Daniela Słowińskiego i Waldemara Matuszaka. Była to duchowa uczta muzyczna nie tylko dla chórzystów, ale dla całej zgromadzonej publiczności. W kolejnej części uroczystości odbyła się prezentacja multimedialna  przygotowana przez chórzystę Tomasza Włodarczyka ze zdjęciami i nagraniami i była wspaniałą wizytówką Chóru na przestrzeni tych 30 lat. Kolejnym punktem był koncert w wykonaniu  Jubilata – Chóru Cantabile i oczywiście owacje na stojąco. Na zakończenie były podziękowania, gratulacje i życzenia na kolejne lata działalności od władz powiatowych, samorządowych, od dyrektorów placówek, rodzin i przyjaciół chóru. Jak na każdym Jubileuszu Polski Związek Chórów i Orkiestr przyznał Złotą Odznakę Honorową Markowi Podemskiemu, Monice Nowaczyk i Agnieszce Witkiewicz, a srebrną - Izabelli Graczyk, Piotrowi Jakubowiczowi i Kindze Cierpiał. Dyrektor MGOK Łukasz Parus wręczył wszystkim chórzystom pamiątkowe statuetki w podziękowaniu za Jubileusz 30 lat istnienia i reprezentowania MGOK. Członkom  chóru  przyznano również odznakę Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego. Piękny Jubileusz! Gratulujemy dyrygentce Aleksandrze Koronkowskiej i wszystkim chórzystom pięknego Jubileuszu i życzymy kolejnych udanych występów, koncertów i Jubileuszy. Wszystkim uczestniczącym w tym doniosłym wydarzeniu dziękujemy, że byli Państwo z nami i  z Chórem Cantabile. Do zobaczenia na kolejnych koncertach.

  • Prelegentka przemawia

    Zagórowianka nad Sekwaną

           21 lutego odbyło się w sali konferencyjnej MGOK spotkanie z Moniką Ławniczak o kulturze Francji i Francuzów zatytułowane „Zagórowianka nad Sekwaną”. W wydarzeniu wzięło udział m.in. koleżeństwo prelegentki z czasów szkoły podstawowej. Uczestnicy mogli spróbować serów i olejów produkcji Alicji Szymkowiak, właścicielki gospodarstwa ekologicznego w Trąbczynie Dworskim, co korespondowało z opowieściami gościni o kuchni francuskiej. 
          Monika Ławniczak mieszka od 20 lat we Francji. Obecnie nad Morzem Północnym w Hawrze. Od czasów licealnych interesuje się filologią francuską i kulturą Francji. Studia ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Sorbonie. Jest tłumaczką języka francuskiego i wielką miłośniczką twórczości francuskiego pisarza Georgesa Pereca, którego eseje tłumaczyła. Była nawet przez jakiś sekretarzem stowarzyszenia im. Georgesa Pereca działającym przy Bibliotece Arsenału w Paryżu. Uwielbia sztukę, zwłaszcza dzieła impresjonistów, a wolny czas spędza w muzeach.
           W prelekcji podzieliła się wieloma ciekawostkami dotyczącymi Francji i Francuzów. Uczestnicy m.in. dowiedzieli się, że ser (we Francji jest ok.360 gatunków sera!) stanowi świetny aperitif, że Francuzki wcale nie dbają o elegancki strój i nie farbują włosów oraz, że wolność jest dla Francuzów najważniejsza w każdym aspekcie życia. Pojawiły się również pytania od publiczności dotyczące zwiedzania ciekawych miejsc we Francji, szkolnictwa czy służby zdrowia.
             -To było bardzo ciekawe spotkanie, które przybliżyło nam życie we Francji i kulturę Francuzów. Okazuje się, że ciągle przesłaniają nam postrzeganie obcokrajowców stereotypy- powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.
              Organizatorzy dziękują bardzo Monice Ławniczak za spotkanie, Alicji Szymkowiak za ufundowanie poczęstunku oraz uczestnikom za liczne przybycie. (mgok) Fot. Praktykanci ze Szkoły Kostaneckich Łukasz Burda i Norbert Wiatrowski

  • Dyrektor MGOK przemawia

    Miasto młodych buntowników

           20 lutego odbyły się w kinie MGOK Zagórów dwie projekcje filmu dokumentalnego „Miasto młodych buntowników” o strajku dzieci wrzesińskich z udziałem reżysera Zdzisława Siwika. Kino odwiedzili nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie, Szkoły Podstawowej w Łukomiu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie oraz słuchaczki Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
              Film opowiada o historii polskich uczniów Szkoły Ludowej we Wrześni, którzy w 1901 roku zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu przez władze pruskie nakazu nauczania religii katolickiej w języku niemieckim. W obrazie wykorzystano niedawno odkryte przez autorów filmu unikatowe nagrania dźwiękowe z 1961 roku, zawierające wspomnienia Bronisławy Śmidowiczówny, jednej z uczestniczek protestu. „Miasto młodych buntowników” otrzymało

    I nagrodę w kategorii fabularyzowany film dokumentalny na 37. Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Józefowie w 2022 roku.
           Zdzisław Siwik po projekcjach opowiadał o idei powstania filmu i temacie. Pojawiały się również pytania od widzów. –To była świetna lekcja historii zahaczającej o historię regionu, gdyż Września znajduje się niedaleko Zagórowa. Film znacznie poszerza wiedzę o strajku dzieci wrzesińskich. W przystępny sposób opowiada o tych trudnych wydarzeniach. Wartościowy i dobrze zrobiony dokument-powiedziała jedna z nauczycielek.
             Dziękujemy bardzo reżyserowi Zdzisławowi Siwikowi za przyjazd do Zagórowa i zaprezentowanie filmu. Dziękujemy również dyrektorom szkół z Zagórowa i Łukomia oraz nauczycielom, którzy skorzystali z zaproszenia i wzięli udział w projekcjach wraz ze swoimi społecznościami szkolnymi. (mgok)

     

  • Prelegent przemawia do uczniów

    Spotkanie z KinoSzkołą

    15 lutego w zagórowskim Kinie odbyło się kolejne już spotkanie z KinoSzkołą. Tym razem uczniowie ze SP w Trąbczynie i Zagórowie obejrzeli jakże czasowy film dokumentalny pt. „Uzależnieni od ekranu”. Projekcja była oczywiście poprzedzona prelekcją i pogadanką z uczniami, którą przeprowadził p. Łukasz Nierdako, za co mu serdecznie dziękujemy.

  • Para pozuje do zdjęcia w kinie

    Walentynki w kinie MGOK

    Dzisiaj w naszym kinie było również Walentynkowo. Przybyłe na seanse pary częstowaliśmy słodyczami i życzyliśmy miłego odbioru w kinie. Dziękujemy, że właśnie w naszym kinie spędziliście Państwo ten miły wieczór i oczywiście zachęcamy do częstych odwiedzin naszego kina. Wszystkim życzymy jeszcze miłego wieczoru.

  • Przewodnicząca KS przemawia do zebranych

    Walentynkowe spotkanie Klubu Seniora

    14 lutego 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Seniora, a okazją były zarówno Walentynki jak i zbliżający się Tłusty Czwartek Panie i Panowie w doskonałych nastrojach zajadali pyszne pączki i chrusty domowego wypieku, były śpiewy, tańce i super atmosfera mijającego karnawału. Tak trzymać kochani. Dziękujemy za miłe spotkanie i wszystkim, którzy przygotowali te wypieki, a Przewodniczącej Klubu Seniora Barbarze Wiatrowskiej gratulujemy kolejnego miłego i ciepłego spotkania.

  • Słuchaczki ZUTW tworzą opakowania na upominki

    Lutowe zajęcia sekcji plastycznej ZUTW

    13 lutego podczas zajęć Sekcji Plastycznej słuchaczki przygotowywały opakowania na słodkie upominki dla swoich najbliższych ukochanych. Wszystko to z myślą o Walentynkach, które są świętem nie tylko dla zakochanych. To również dzień radości, życzliwości, miłości i szacunku.

  • wal2023[1].jpg

    Maraton Walentynkowy

    11 lutego o godz. 20:00 wystartował kolejny już maraton filmowy w zagórowskim kinie. Tym razem było Walentynkowo i zagraliśmy dla widzów trzy części kultowej polskiej komedii pt. „Planeta Singli”. Na naszych widzów między seansami czekał darmowy bufet kawowy. Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.

  • Uczestnicy wyjazdu pozują do zdjęcia

    Wyjazd do Aquaparku w Kaliszu

    9 lutego 2023 r. w ramach "Ferii z MGOK" odbył się wyjazd dzieci z rodzicami do Aquaparku w Kaliszu. Wyjazd bardzo udany, na basenach spędziliśmy dwie godziny, a potem udaliśmy się do Mac Donalda na przekąskę  Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wyjazdu i mamy nadzieję do zobaczenia na kolejnych wycieczkach Było to już ostatnie wydarzenie zaplanowane na tegoroczne ferie zimowe  Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszej oferty, z warsztatów, wycieczek, z seansów kinowych, z koncertów czy Turnieju FIFA  Mamy nadzieję, że fajnie spędziliście z nami ten czas i już planujemy dla Was kolejne wydarzenia o których będziemy informować na bieżąco. Dziękujemy i do zobaczenia.

  • Uczestnicy warsztatów pozują do zdjęcia

    Warsztaty karykatury z Szymonem Telukiem

    8 lutego 2023 r. w ramach „Ferii z MGOK” odbyły  się kolejne niezwykłe warsztaty z  Szymonem Telukiem - rysownikiem, karykaturzystom, malarzem i autorem komiksów. W ubiegłym roku poprowadził w naszym ośrodku warsztaty komiksu – bardzo ciekawe i fajnie przekazane dzieciom i młodzieży. W tym roku przyszła kolej na warsztaty karykatury.       

    Karykatury w wydaniu Szymona Teluka charakteryzowały się prostym, lecz wnikliwym obserwowaniem tego, co w twarzy osoby rysowanej było najważniejsze. I właśnie tego dotyczyły dzisiejsze warsztaty. Strona techniczna była najczęściej zredukowana, światłocień i studiowanie natury ograniczone przez co najbardziej wyeksponowane zostały proporcje twarzy i cechy indywidualne. Wnikliwe obserwowanie miało związek z kontaktem z modelem, rysowanym na żywo i tak właśnie uczestnicy warsztatów rysowali siebie nawzajem. Od tego jakie elementy wyglądu były wyolbrzymione zależało, czy na twarzy rysowanej osoby zagościł dobry nastrój, czy jej reakcja była odwrotna. Bardzo ciekawe warsztaty, profesjonalnie poprowadzone, dzieci skupiały się na wykonywaniu zadań. Bardzo dziękujemy naszemu prowadzącemu  Szymonowi Telukowi, wszystkim uczestnikom warsztatów, dzieciom z Ogniska Środowiskowego z opiekunkami – Moniką Struszczyk i Julitą Maćkowiak oraz MGOK za sfinansowanie warsztatów.

  • Prace dzieci

    WARSZTATY PLASTYCZNE "PŁATEK ŚNIEGU Z ORIGAMI 3D"

    Oj, dzisiaj się działo! Sala konferencyjna zamieniła się w krainę śnieżynek. Podczas warsztatów dzieci wykonywały papierową śnieżynkę metodą origami. Wycinały, składały i sklejały.  W tym pomagała im Pani Ela, której bardzo dziękujemy. Z niecierpliwością czekały na efekt finalny, który sprawił im największą radość.

    Za udział w warsztatach plastycznych dziękujemy wszystkim dzieciom. Wzięły w nich udział także dzieci z Ogniska Środowiskowo-Wychowawczego w Zagórowie wraz z wychowawczyniami Moniką Struszczyk i Julitą Maćkowiak, którym bardzo dziękujemy za pomoc.

     

  • Zespół Turdi na scenie

    „Koncert piosenek Krzysztofa Klenczona” w wykonaniu Turdi i przyjaciół

            5 lutego odbył się w MGOK Zagórów „Koncert piosenek Krzysztofa Klenczona” w wykonaniu zespołu Turdi: prof. Andrzeja Brzega, Honorowego Obywatela Miasta Zagórowa  i muzyka (śpiew, gitara), Daniela Słowińskiego, nauczyciela i multiinstrumentalisty (śpiew, gitara basowa, harmonijka), Joanny Słowińskiej, nauczycielki (kahon), Natalii Słowińskiej (skrzypce) oraz Jakuba Słowińskiego (gitara klasyczna, śpiew). W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście: Hanna Klenczon, siostra Krzysztofa Klenczona, Krzysztof Wodniczak, dziennikarz muzyczny, animator kultury, współtwórca Festiwalu w Jarocinie, wraz z małżonką Danutą Wodniczak oraz dr Piotr Dawidziak, przyjaciel prof. Andrzeja Brzega i pasjonat ornitologii. Sala MGOK była wypełniona po brzegi. Bilety sprzedały się w kilka dni, co pokazuje, że artyści lokalni znajdują wśród miejscowej publiczności szczególne uznanie.  
           Turdi działają od kilku lat. Mają na koncie płytę „Wieczór w Pradolinie”. Są wielkimi miłośnikami twórczości Krzysztofa Klenczona (zwłaszcza prof. Andrzej Brzeg), zatem postanowili przybliżyć słuchaczom piosenki tego wybitnego artysty. Wykonali 18 utworów, m.in. „Kwiaty we włosach”, „Biały krzyż” czy „10 w skali Beauforta”. Prezentacja muzyczna była przeplatana opowieściami Hanny Klenczon i Krzysztofa Wodniczaka o liderze Trzech Koron i Czerwonych Gitar. Nie zabrakło wzruszeń.-Jesteście jednym z niewielu zespołów, które tak pięknie potrafią oddać nastrój piosenek mojego brata. Przy „Pożegnaniu z gitarą” ostatnim razem płakałam-powiedziała Hanna Klenczon. Tak też się stało tym razem. Po piosence  siostra artysty uściskała na scenie prof. Brzega.
              Muzycy Turdi przenieśli audytorium do lirycznej mazurskiej krainy Klenczona. Z koncertu emanowały autentyczność i muzyczna zgodność. Prof. Andrzej Brzeg i Daniel Słowiński uzupełniali się niczym Lennon i McCartney. Joanna Słowińska, Natalia Słowińska i Jakub Słowiński swym kunsztem muzycznym i włączając poszczególne instrumenty (kahon, skrzypce, gitara), dodawali „smaczków” każdej piosence. Były oczywiście, jak to u Klenczona, tęsknoty, sentymenty, motywy żeglarskie oraz przyroda. Niejednokrotnie oczy zaszkliły się ze wzruszenia.  Szczególnym aplauzem został odebrany utwór „ Uchwyć wiatr” zaśpiewany przez Jakuba Słowińskiego. Brawa nie chciały ucichnąć. 
             Publiczność reagowała żywiołowo, podśpiewywała i klaskała.- To był wspaniały, wzruszający i wartościowy koncert, który pozwolił nam lepiej poznać postać i twórczość Krzysztofa Klenczona-powiedziała jedna z uczestniczek.

    Organizatorzy dziękują bardzo Hannie Klenczon, państwu Krzysztofowi i Danucie Wodniczakom oraz dr. Piotrowi Dawidziakowi za przyjazd do Zagórowa i uświetnienie koncertu. Dziękują wspaniałym artystom Turdi i najlepszej publiczności! Dziękują również Magdalenie i Przemysławowi Waszakom, właścicielom restauracji "Małe co nieco" w Ciążeniu, za zasponsorowanie cateringu.
               Turdi wkrótce będzie przygotowywać drugą płytę oraz ma pomysły na inne tematyczne wydarzenia muzyczne, o czym będziemy na bieżąco powiadamiać. (mgok)

  • Wycieczkowicze pozują do zdjęcia

    Wycieczka w ramach „Ferii z MGOK” do Mandorii

    3 lutego 2023 r. zorganizowano wycieczkę dla dzieci z rodzicami do Mandorii – Miasta Przygód. I faktycznie była to dla wszystkich super przygoda. Było tyle atrakcji dla młodszych i starszych, że spędziliśmy tam cały dzień.

      Ten park rozrywki naprawdę zamieniono w niewielkie miasto. Co więcej, miasto renesansowe z 1520 r., z własnym portem, mieszkańcami i historią. Nowoczesne atrakcje takie jak roller-coastery czy karuzele naturalnie wkomponowują się w przestrzeń, a wisienką na torcie są Raskal i Lili – dwie fretki, maskotki parku. 

      Mnogość kolorów, wrażenie miasta tętniącego życiem, przepiękne kamieniczne fasady – wszystko to oczarowało  zarówno dzieci, jak i dorosłych.

    Mandoria jest parkiem przede wszystkim dla rodzin i to wczoraj doskonale się sprawdziło , bo rodzice również świetnie się bawili.  Twórcy postarali się, aby stworzyć przestrzeń przyjazną wspólnemu spędzaniu czasu. Właściwie każda atrakcja jest dostosowana do potrzeb dorosłych i dzieci.   

      Wszystkie atrakcje były  dostosowane stylistycznie do tematyzacji parku i wkomponowane w starannie zaaranżowaną przestrzeń. Dzieci miały również w trakcie pobytu warsztaty z „Historii pieniądza” zakończone wybijaniem mandoriańskich dukatów na pamiątkę . Aby dostać się do niektórych, trzeba  było wejść do środka budynku, wspiąć się po schodach czy zabłądzić między uliczkami. Dzięki temu nawet droga do atrakcji stała się... atrakcją.

    W środku znajdowało się  ponad dwadzieścia atrakcji. Były  to m.in.: kilka karuzel, dwa roller-coastery (tak, pod dachem), ogromna zjeżdżalnia z kocykami, wirujący statek, olbrzymi figloraj, tor z przeszkodami, samochodziki, łódki na wodzie, ruchoma ławka i wiele więcej. Dodatkowo w parku znajdowały  się też gry zręcznościowe z nagrodami.

     Największą popularnością cieszył się na roller-coasterach. Jeden jest najdłuższym w Polsce roller-coasterem pod dachem, a drugi jeździ w ciemności.  Na koniec dzieci mogły również obejrzeć w kinie sferycznym film 3D „Zaczarowany globus”.  Bardzo udana wycieczka , wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i może jeżeli będą chętni wybierzemy się tam jeszcze raz. Do zobaczenia.

  • Dzieci na watsztatach

    Zimowe warsztaty w ramach Ferii z MGOK

    3 lutego 2023r. w ramach Ferii z MGOK odbyły się warsztaty „Zimowe Królestwo Slime”. I znów glutki opanowały salkę w MGOK dając dzieciom świetną zabawę. Zajęcia zorganizowała p. Paulina Korzyniewska z Bricks4Kidz z Konina i jej KidsLab. Zajęcia cieszą się powodzeniem jak widać na zdjęciach, z czego bardzo się cieszymy. A już za tydzień 10 lutego o godz.16.30 również zapraszamy Was na ciekawe zajęcia z czarowaniem – „To tylko magia” i zapewniam, że będą również ciekawe. Zapisy pod numerem – 601 511 375. Nie czekajcie, tylko się zapisujcie.

  • Artyści pozują do zdjęcia grupowego na scenie

    Koncert Finałowy VIII Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”

    2 lutego 2023r. na scenie MGOK odbył się Koncert Finałowy VIII już Edycji Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”. Cieszy nas to, że są młodzi zdolni wokaliści, tancerze, którzy chcą prezentować swoje talenty na scenie i mimo ferii chce im się   przygotować do występu. Bardzo dobre występy, super dobrany repertuar i propozycje taneczne i niesamowity entuzjazm wszystkich wykonawców. Jak widać sprawdza się ta forma prezentowania talentów i na pewno do niej wrócimy. Na scenie zaprezentowało się 11 wykonawców: Lena Grzelewska, Zuzanna Frątczak, Martyna Zawal, Natalia Fagasińska, Zuzanna Munch, Agata Kantarowska, Wojtek Kłakulak, Natasza Michalska, Iga Kantarowska, Inga Grodzka, Michalina Przybylska. A po głosowaniu wszystkich uczestników koncertu Gwiazdą Zagórowskiej Sceny w tej Edycji została Agata Kantarowska – GRATULUJEMY! Gratulujemy wszystkim wykonawcom i zapraszamy już za rok. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez MGOK – dziękujemy. Dziękujemy fantastycznej publiczności za udział w koncercie i wsparcie młodych wykonawców oraz wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji koncertu. Tak trzymać!

  • UCzestnicy warsztatów pozują do zdjęcia

    Odlotowe Ferie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie

     1 lutego 2023r. w ramach Ferii z MGOK kolejny raz grupa dzieci z rodzicami uczestniczyła w akcji organizowanej przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie pod nazwą „Odlotowe Obserwacje”.

    I tym razem czekała na nas bardzo ciekawa prezentacja na temat dokarmiania ptaków zimą, dzieci miały do wykonania prace plastyczne, były gry planszowe związane z ptakami, a na koniec była obserwacja ptaków w terenie. Bardzo ciekawe jak zawsze spotkanie, miłe przyjęcie i profesjonalne zajęcia. Dziękujemy za upominki, które na pewno dzieci wykorzystają do dokarmienia ptaków. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom OEP za zaproszenie i miłe przyjęcie, dzieciom i rodzicom za udział w zajęciach i mam nadzieję do zobaczenia w wakacje na równie ciekawych warsztatach. Wyjazd dzieci ufundował dzieciom w ramach ferii MGOK – dziękujemy.

     

  • Seniorzy śpiewają

    Dzień Babci i Dziadka w Klubie Seniora

    30 stycznia 2023 r. w Agroturystyce u p. Mirowskich odbyło się spotkanie Klubu Seniora. Okazją był zaległy Dzień Babci i Dziadka. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście Wiceburmistrz Karol Błaszczak i Dyrektor MGOK Łukasz Parus. Do grona Klubu Seniora dołączają się nowi członkowie, co bardzo cieszy samą Przewodniczącą Barbarę Wiatrowską. Ponieważ było to spotkanie na luzie w atmosferze muzyki, śpiewu i tańca nie mogło zabraknąć piosenek w wykonaniu studentów sekcji biesiadno - śpiewaczej ZUTW pod kierunkiem Wojciecha Grzeszczaka, którzy są jednocześnie członkami Klubu Seniora. A niespodzianką był występ Pań z sekcji tanecznej ZUTW pod opieką Iwony Bętkowskiej – gratulujemy świetnego występu i przełamania tremy. Bardzo miłe, ciepłe spotkanie, gdzie można się zrelaksować, porozmawiać i spędzić fajnie czas. Gratulujemy takich spotkań, dziękujemy za zaproszenie i życzymy jeszcze wielu takich towarzyskich imprez w coraz większym gronie.

  • Chłopiec wycina tekturę

    Styczniowe zajęcia Koła Plastycznego

    W styczniu dzieci należące do Koła Plastycznego wykonywały prace związane tematycznie z zimą, m.in. śnieżynki z rolki po papierze toaletowym i zimowe drzewko oraz organizer na przybory szkolne.

    Musimy się pochwalić, że nasza plastyczna rodzinka rozrasta się, z czego bardzo się cieszymy. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z zajęć.

  • Wolontariusze pozują do zdjęcia

    31 FINAŁ WOŚP w Zagórowie

    29 stycznia 2023 r. odbył się już 31 Finał WOŚP, a w Zagórowie 30! Głównym organizatorem był sztab znajdujący się w Szkole Podstawowej w Zagórowie. Współorganizatorem był MGOK , który udostępnił nagłośnienie. Z ramienia MGOK zaprezentowała się również ORMZ wraz z zagórowskimi Mażoretkami, która poprowadziła korowód WOŚP z Domu Kultury na zagórowski Duży Rynek, gdzie w tym roku pierwszy raz zorganizowano WOŚP. Na czele korowodu byli również niezawodni motocykliści. Orkiestra dała krótki występ zapraszając wszystkich na dwugodzinny Finał WOŚP na świeżym powietrzu. W czasie licytacji można było zjeść pyszną grochówkę przygotowaną przez Straż w Zagórowie,  pyszne pączki i ciasta przygotowane przez Stowarzyszenie Łomowianki i Szansa przy SP w Zagórowie. W Finale WOŚP wzięły też udział panie z Przedszkola Ekoludki, które przygotowały loterię fantową. Była fotobudka wykonana przez nauczycieli i rodziców ze SP w Zagórowie. Licytacje prowadzili Grzegorz Cieślewicz i Adam Chmielewski i udało się wylicytować wszystkie zgromadzone fanty. Finał bardzo udany, rekord pobity!  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji 31 Finału WOŚP i do zobaczenia za rok.

  • Chłopiec je frytki

    II Sztafeta dla WOŚP „Kto po bieżni lata, ten spala fritata”

          28 stycznia odbyła się II Sztafeta dla WOŚP „Kto po bieżni lata, ten spala fritata”. Jesteśmy szczęśliwi, gdyż było nas dwa razy więcej niż w zeszłym roku (ok. 300 osób!), pokonaliśmy dwa razy więcej kilometrów (ok.1200 km!) i zebraliśmy dwa razy więcej pieniędzy dla WOŚP (ok.3200 PLN!)! To pokazuje, że w Gminie Zagórów drzemie biegowa siła i przede wszystkim chęć bycia razem i pomagania. Co istotne, odwiedzili nas również goście spoza terenu Powiatu Słupeckiego (Września, Gorazdowo).
         O godz. 15.00 bieżnia zagórowskiego stadionu zapełniła się co najmniej setką osób, które maszerowały lub biegały. Byli młodsi i starsi. Nie zabrakło również dzieci, bo przecież któż lubi bardziej frytki od dzieciaków! Niektórzy biegli solo, inni w grupie. Część uczestników  miała klubowe i firmowe koszulki (ZKS ORŁY, WTZ MICHALINÓW, GB GĘSIORZE ZAGÓRÓW). Co nas bardzo zbudowało, każdy chciał pokonać jak najwięcej kilometrów dla WOŚP. Ci, co nie mają za często do czynienia z ruchem, zaliczali kilka czy kilkanaście kółek pieszo lub marszobiegiem. Ci, co trochę się ruszają, wyciskali z siebie moc jak z cytryny. Młodzi chłopcy biegający na parkrunie (Kacper, Bartek, Wiciu) pokonali 20 km! Biegacze biegający ok. 10 km, dołożyli od siebie po 20, 30 i 40 km! Każdy podszedł do zadania ambitnie i odpowiedzialnie. Wielki szacunek i uznanie dla wszystkich uczestników, a zwłaszcza dla najmłodszych!
           A w budynku na stadionie wrzało w dosłownym i metaforycznym sensie. Dziewczyny z KGW przygotowały frytki z 7 worków ziemniaków! Pyry były duże jak arbuzy, a ufundował je po raz kolejny prof. Sławomir Adamski ze Szkoły Kostaneckich. Keczupy, majonezy i olej przekazali na potrzebę akcji:
    Ars Sklep Spożywczy Ryszard Sikorski, Radny Miejski Zagórowa Paweł Burdziński, Warzywa i Owoce Marek Stałowski, Sklep Spożywczy Nina Madalska, Michał Sroka i Włodzimierz Olczak Sklep Mięsny Olczak i Delikatesy Centrum Agnieszka Figlerowicz.
           Krojenie ziemniaków i smażenie frytek poszło działaczkom KGW sprawnie jak w restauracji z gwiazdką Michelin. Para buchała z okien, a olej ozłacał paski ziemniaków, które chrupały i pokrzepiały zmęczonych biegaczy i piechurów. W korytarzu ścisk. Werka nie nadążała z zapisem pokonanych kilometrów. Zabrakło kartek z tabelkami. I ciągle napływali goście. Niemal przez 5 godzin było gwarno na stadionie i w budynku jak na środowym zagórowskim targu.
           II Sztafeta udała się tylko dzięki UCZESTNIKOM! Pomysł jest ważny, sponsorzy są ważni, osoby, które przygotowują wydarzenie rzecz jasna też, ale najważniejsi są UCZESTNICY. Tym samym chcemy podkreślić ich udział, zaangażowanie  i poświęcony czas oraz zachęcić mieszkańców Gminy Zagórów do uczestniczenia w przygotowywanych wydarzeniach! Czasami poświecone 30 min buduje lokalne społeczeństwo obywatelskie!
           Wydarzenie przygotowali:
    Burmistrz Gminy Zagórów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Szkoła Podstawowa w Zagórowie, Koło Gospodyń Wiejskich „Jaglanki” w Skokumiu, Koło Gospodyń Wiejskich w Imielnie, Koło Gospodyń Wiejskich „Swojskie Babki” w Myszakówku, Koło Gospodyń Wiejskich „Wianki Wrąbczynianki” we Wrąbczynie, Grupa Biegowa „Gęsiorze Zagórów” i Przerębloki.
          Wszystkim sponsorom i uczestnikom serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia za rok! Wierzymy w to, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej i zbierzemy jeszcze więcej pieniędzy dla WOŚP! (mgok)

     

  • Dr Paweł Mazur modli się psalmem

    VI obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie

             26 stycznia odbyły się przy ul. Średniej 6 w Zagórowie, w miejscu, gdzie znajdowała się przed II wojną światową synagoga, VI obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystości wzięli udział: Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak, Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórowie Ryszard Sikorski wraz z radnymi miejskimi, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie ks. Witold Zieliński, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie Waldemar Wunsz, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Małgorzata i Aleksander Imas oraz dr Paweł Mazur, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie Magdalena Siupa, dyrektorzy szkół, bibliotek, zakładów pracy, nauczyciele i uczniowie z terenów Gminy Zagórów, Gminy Lądek i Gminy Słupca oraz członkowie stowarzyszeń i przedstawiciele Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora.
            Ideą corocznego spotkania jest oddanie hołdu i pamięci ofiarom Holokaustu oraz przypomnienie lokalnej społeczności żydowskich mieszkańców Gminy Zagórów, którzy w większości zostali zamordowani w 1941r. w lesie nieopodal Kazimierza Biskupiego.
             Obchody rozpoczęło wystąpienie dyrektora MGOK Zagórów Łukasza Parusa zatytułowane „Pamięć o Holokauście jako lekcja człowieczeństwa”. Następnie piosenkę „
    Avinu Malkeinu” zaprezentowali nauczyciel, katecheta i multiinstrumentalista Daniel Słowiński, uczący w Szkole Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie, Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie i Szkółce Muzycznej MGOK Zagórów, oraz uczennica Zuzanna Wilczyńska, wychowanka IV klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Utwór „Avinu Malkeinu” powstał na motywach modlitwy judaistycznej z I w. n.e. Słowa modlitwy przypisuje się rabinowi Akibie ben Josefowi, który modlił się do Boga w czasie długotrwałej suszy. Modlitwa została wysłuchana i spadł deszcz. 
    Aranżację  utworu opracował  Daniel Słowiński.

           W kolejnej części wydarzenia miały miejsce modlitwy chrześcijan i Żydów za ofiary Zagłady. Modlili się ks. proboszcz Witold Zieliński, pastor Waldemar Wunsz oraz dr Paweł Mazur. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod tablicą głos zabrali Starosta Słupecki dr Jacek Bartkowiak oraz Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman, którzy przypominali o potrzebie pamięci o Holokauście i wyciąganiu lekcji z przeszłości.
           Obchody zakończył poczęstunek w MGOK Zagórów przygotowany przez restaurację „Małe Co Nieco” w Ciążeniu. Uczestników poczęstowano rosołem z kulkami z mąki macowej oraz drożdżówkami upieczonymi w zagórowskiej piekarni.
          
    Organizatorzy VI obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie serdecznie dziękują wielu osobom za życzliwość i pomoc w organizacji wydarzenia. Specjalne podziękowania kierują do: Starosty Powiatu Słupeckiego dr. Jacka Bartkowiaka, Burmistrza Gminy Zagórów Romana Kultermana, prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Zagórowie Adama Zywerta, ks. proboszcza Witolda Zielińskiego, pastora Waldemara Wunsza, przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Małgorzaty i Aleksandra Imasów oraz dr. Pawła Mazura, artystów nauczyciela Daniela Słowińskiego i uczennicy Zuzanny Wilczyńskiej, właścicieli restauracji „Małe Co Nieco” Magdaleny i Przemysława Waszaków, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów, naczelnika Posterunku Policji w Zagórowie Marcina Antkowskiego, prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie Michała Króla oraz właścicielki posesji przy. ul. Średniej Honoraty Kubackiej. (mgok) Fot. Łukasz Burda

     

  • Dzieci śpiewają w DPS

    Występ z okazji Dnia Babci i Dziadka w DPS w Zagórowie

    25 stycznia 2023 r. dzieci z MGOK odwiedziły mieszkańców DPS w Zagórowie z muzycznymi i tanecznymi życzeniami z okazji Dnia Babci i Dziadka. W koncercie zaprezentowali się soliści i tancerze z Grupy Iskierki – Agata Kantarowska, Iga Kantarowska, Marta Górniak, Inga Grodzka, Wojtek Kłakulak, Maja Biernacka, Paulina Baranowska, Marcelina Wędzina, Natalia Klimas. Były piosenki, układy taneczne i tańce w kręgu. Cieszymy się, że mogliśmy wywołać uśmiech i sprawić trochę radości seniorom licznie zgromadzonym na występie. Dziękujemy dyrekcji oraz p. Agnieszce Jankowskiej za zaproszenie, miłe przyjęcie i słodki upominek. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkania.

  • Seniorzy i pensjonariusze śpiewają kolędy

    Klub Seniora z świąteczną wizytą w Kopojnie

    W dniu 18 stycznia delegacja z Klubu Seniora została zaproszona przez Kierownictwo Centrum Opiekuńczego w Kopojnie na "śpiewanie kolęd". Seniorzy wraz z mieszkańcami Centrum oczywiście przy akompaniamencie gitary naszego kolegi Andrzeja śpiewaliśmy kolędy. Jako że mieszkańcy Centrum to osoby nam znane, więc nie zabrakło również miłych wspomnień. Spędziliśmy bardzo miło czas, oczywiście nie zabrakło pysznej kawy i słodkości. Nasi seniorzy z całego serca dziękują mieszkańcom, wszystkim Paniom pracującym oraz Pani Kierownik za miłe przyjęcie. Mamy już jakieś cichutkie plany na dalszą współpracę – przekazała Barbara Wiatrowska – Przewodnicząca Klubu Seniora.

  • Uczestnicy koncertu na scenie

    „Pytania do babci i dziadka” – Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

    22 stycznia 2023 r. odbył się w sali kinowej MGOK Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka pod nazwą „Pytania do babci i dziadka”, a taką piosenkę zapowiadającą koncert zaśpiewała debiutująca Marta Górniak z Koła Wokalnego. Koncert miał formułę życzeń, które składały  dzieci, a po nich prezentowały upominki – muzyczne, taneczne, wokalne. Był również upominek teatralny, bo w swoim nowym spektaklu zaprezentowała się Fantazjana. Było to przedstawienie „Między dobrem a złem”, za które grupa otrzymała nagrodę na 26 Konkursie Przedstawień Bożonarodzeniowych w Kazimierzu Biskupim 5 stycznia 2023 r. W koncercie wzięły udział trzy Grupy Taneczne – Kropeczki, Iskierki, Tęcza tańcząc układy taneczne i tańce w kręgu. Soliści Koła wokalnego zaśpiewali kilka piosenek uświetniając koncert swoim udziałem. Wszyscy zaprezentowali się bardzo ładnie sprawiając radość licznie zgromadzonym dziadkom. Na koniec było oczywiście 100 lat. Nie zabrakło cukierków ufundowanych przez MGOK. Dziękujemy. Takie  koncerty  to fajna forma pokazania się na scenie i prezentowania swoich talentów. Dziękujemy wszystkim dzieciom i młodzieży za dzisiejszy występ, w wszystkim widzom za ciepłe przyjęcie i brawa. Praktykantom dziękujemy za oprawę fotograficzną i filmową!  Do zobaczenia na kolejnych koncertach!

  • Orkiestra gra w kościele

    Koncert kolęd ORMZ w Kościele Parafialnym

    22 stycznia 2023 r. na Mszy Św. o godz. 11.15 oprawę muzyczną i krótki Koncert Kolęd zaprezentowała młodzież z ORMZ pod kierunkiem Roberta Żurańskiego. Jest jeszcze okres Świąt Bożego Narodzenia i była to doskonała okazja do posłuchania kolęd w wykonaniu młodych instrumentalistów. Dziękujemy za dzisiejszy udział muzykom, kapelmistrzowi oraz wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Do zobaczenia na kolejnych koncertach ORMZ.

  • Grupa Fantazja pozuje do zdjęcia

    Nagroda dla Fantazjany na 26 Konkursie Przedstawień Jasełkowych w Kazimierzu Biskupim

    Miło nam poinformować, że 5 stycznia 2023 r.  nasi młodzi aktorzy z Grupy Teatralnej Fantazjana działającej pod patronatem SP i MGOK w Zagórowie otrzymali nagrodę na 26 Konkursie Przedstawień Jasełkowych w Kazimierzu Biskupim, którego organizatorem było konińskie CKiS. Brawo dla debiutantów, bo jest to zupełnie nowy skład aktorów z VI klas, którzy od września rozpoczęli swoją przygodę z teatrem.  Od razu narodził się pomysł na sztukę związaną ze Świętami, a okazja do zaprezentowania jej na konkursie przyszła niespodziewanie. Był to taki pierwszy sprawdzian  przed Konfrontacjami Teatralnymi w marcu. I choć Święta Bożego Narodzenia już za nami, wczoraj znów mogliśmy przywołać ich wyjątkową atmosferę  za sprawą przedstawień jasełkowych, które wprawiły nas jeszcze w trwającą świąteczną atmosferę. 

    Na scenie pojawiły się zatem tradycyjne stajenki, żłóbki, postaci Świętej Rodziny, Trzech Króli i pastuszków. Część zespołów przygotowała uwspółcześnione wersje tej najstarszej opowieści świata, decydując się na alternatywne konwencje. I taką właśnie sztukę przygotowała Fantazjana ze swoimi instruktorkami :”Między dobrem a złem”, a okazją do jej obejrzenia na naszej scenie będzie Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka 22 stycznia o godz. 15.00 w sali kinowej MGOK.

    Jury podkreśliło w swojej ocenie  bardzo pomysłowe realizacje, które  cechowała czystość formy, myślenie plastyczne widoczne w tworzonych obrazach scenicznych czy wyzyskanie indywidualnych talentów aktorów. Gratulujemy instruktorkom zespołu , młodym aktorom i życzymy fajnych prób, wspólnych relacji i sukcesów na niwie teatru. Dziękujemy organizatorom za super atmosferę i przyjęcie i mamy nadzieję do zobaczenia za rok!

     

  • Zebranie klubu seniora

    Styczniowe zebranie Klubu Seniora

    W dniu 05.01.2023 tradycyjne jak co miesiąc miało miejsce w Domu Kultury spotkanie Klubu Seniora. Tradycyjne była kawa i słodkości. Powspominaliśmy miniony rok, który był dla nas Seniorów rokiem bardzo dobrym. Również zaplanowaliśmy sobie w miarę naszych możliwości jakie będziemy mieć  plany i zamiary na rok bieżący. Bardzo miłe, można powiedzieć wręcz rodzinne spotkanie – powiedziała Przewodnicząca Klubu Seniora Barbara Wiatrowska.

  • Zawodnicy biorą udział w turnieju

    Turniej Fifa 2023

    2 lutego o godz. 10:00 w sali kinowo-widowiskowej MGOK w Zagórowie wystartował w ramach ferii zimowych Turniej Fifa 2023 PS5. Uczestnicy licznie wzięli udział w rozgrywkach, co nas bardzo cieszy. Trzecie miejsce w turnieju zajął Tytus Wiatrowski. W finale Łukasz Burda okazał się lepszy od Norberta Paprzyckiego i wygrał całe rozgrywki. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wspólną zabawę.