Wydarzenia 2016 cz.1

Wydarzenia » Wydarzenia 2016 cz.1

  • 2016-09-26 15_04_46.JPG

    Pierwsze zajęcia koła plastycznego

        26 września 2016r. odbyły się pierwsze po wakacyjnej przerwie zajęcia koła plastycznego, podczas których ćwiczyliśmy głównie motorykę ręki, no i oczywiście twórczą wyobraźnię. Efekty pracy można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.

         Nabór do grupy jeszcze trwa, więc wszystkich chętnych zainteresowanych rozwojem swojej twórczości plastycznej zapraszamy do zapisywania się. Zajęcia odbywają się co tydzień w poniedziałek. Więcej informacji udzieli instruktorka d/s plastyki prowadząca zajęcia pani Emilia Harmacińska.

     

    E.H.

  • DSC2.JPG

    Artystyczny Kogel Mogel

       19 września 2016r. do naszego ośrodka kultury zawitała po wakacyjnej przerwie KULTURKA z projektem ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL. W tym roku szkolnym artyści zachęcają do niezwykłej wyprawy w głąb różnych historii wyjątkowych ludzi i fascynujących miejsc. Będą to historie skrywające się w instrumentach, teatralnych rekwizytach, a także te opowiedziane tańcem, śpiewem, rytmem, czy gestem. W tegorocznym cyklu uczniowie znajdą rozmaite formy twórczej ekspresji: teatralną, musicalową, koncertową, taneczną, a nawet gawędę przy wtórze muzyki. Każdy spektakl realizowany będzie we współpracy z cudownymi, pełnymi energii twórczego zapału artystami. Cykl ten obejmuje cały rok szkolny i będzie się składał z 10 przedstawień teatralno-muzycznych, realizowanych po jednym w każdym miesiącu od września do czerwca.

       Dzisiejsze przedstawienie nosiło tytuł „ Szaleństwa młodego Fryderyka” , a wysłuchali i obejrzeli je uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie. Podczas spektaklu dzieci zapoznały się z muzyką oraz życiem naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Był to   spektakl lalkowy opowiadający o tym, jak mały Frycek z Żelazowej Woli wyrasta na znanego na całym świecie pianistę i kompozytora. Historii tej towarzyszyły najpiękniejsze utwory, którymi Fryderyk Chopin podbijał serca publiczności podczas swoich międzynarodowych podróży. Dzieci miały także okazję zapoznać się z budową fortepianu oraz lalki teatralnej nazywanej Jawajką.

       Na scenie przed publicznością zaprezentowali się: pianista, aktorzy Teatru Bum Cyk Cyk oraz lalki teatralne w roli małego Frycka oraz dojrzałego Fryderyka Chopina.

       Na kolejne spotkanie z ARTYSTYCZNYM KOGLEM MOGLEM zapraszamy już za miesiąc. 

     

    E.H.

  • 2016-09-13 10_10_08.JPG

    Wycieczka KLUBU SENIORA do Kłodawy, Świnic Warckich i Uniejowa

       13 września odbyła się wycieczka autokarowa KLUBU SENIORA, działającego przy MGOK, do Kłodawy, Świnic Warckich i Uniejowa. „Klubowicze” wraz z przyjaciółmi zwiedzili kopalnię soli, miejsca związane z św. siostrą Faustyną Kowalską oraz uniejowski zamek. 

           - Pogoda i humor dopisywały. Miło spędziliśmy dzień w doborowym towarzystwie. Kopalnia soli w Kłodawie zrobiła ogromne wrażenie na zwiedzających. Pozostałe atrakcje turystyczne również nas bardzo zaciekawiły. Kolejnym przedsięwzięciem organizowanym przez KLUB SENIORA będzie wyjazd na targi rolno-ogrodnicze do Marszewa. Jedziemy 2 października- podzieliła się wrażeniami po wycieczce przewodnicząca KLUBU SENIORA Krystyna Szelewicz- Cichocka. (mgok)   

  • Kolo 1.jpg

    Występy Chóru Cantabile w Kole, Licheniu i Koźminie Wielkopolskim

       9 kwietnia chór Cantabile uczestniczył w IV Przeglądzie Chórów z Wielkopolski w Kole. Udział wzięło 8 chórów, począwszy od chórów szkół muzycznych, chórów amatorskich po zespoły śpiewacze. Cantabile zostało docenione za walory artystyczne i dobór repertuaru.

        3 maja 2016 odbył się I Przegląd Pieśni Maryjnej w Licheniu. Chór Cantabile został zaproszony przez zaprzyjaźniony Chór Parafialny Virtus Dei z Lichenia Starego. Chórzyści dziękują gospodarzom przeglądu za możliwość uczestniczenia w tym duchowym święcie.

     

       14 sierpnia 2016 w Koźminie Wielkopolskim odbył się koncert z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Uczestniczyło w nim 28 chórów, kół śpiewaczych i zespołów wokalnych. Uczestnicy wykonali wspólnie 9 utworów pod dyrekcją p. Kaspera Ekerta, m.in. „Abba Ojcze”, „Rotę”, „Gaude Mater Polonia”, „Nie lękajcie się”. Po koncercie wszyscy wykonawcy spotkali się na wspólnym biesiadowaniu.

  • DSC07700 (Copy)[1].jpg

    Powakacyjne spotkanie Klubu Seniora

        30 sierpnia odbyło się w MGOK powakacyjne spotkanie członków KLUBU SENIORA. Tematem zebrania było ustalenie planu działania na najbliższe miesiące, do końca bieżącego roku. 
        Klubowicze będą realizować następujące przedsięwzięcia: 13.09- wycieczka autokarowa do Kłodawy, Świnic Warckich i Uniejowa, 03.10- wyjazd na targi rolno-ogrodnicze do Marszewa, 24.11-zabawa andrzejkowa, ok.13-16.12-wieczerza wigilijna. 
         Gratulujemy zarządowi KLUBU z przewodniczącą Krystyną Szelewicz-Cichocką na czele zapału i energii oraz chęci do organizowania wspólnych spotkań i wycieczek. Tak trzymać!

    Ł.P.

  • 13876475_1070998212980285_6186023537809845048_n[1].jpg

    Ostatni wakacyjny wyjazd na basen

       29 lipca 2016 r. odbył się ostatni wyjazd na baseny odkryte do Wrześni i był to ostatni punkt programu wakacyjnego organizowanego przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i życzymy dalszego udanego i równie ciekawego aktywnego wypoczynku.

    I.B.

  • 1 (Copy) 07-29-2016.JPG

    Turniej Piłki Nożnej Orlik Zagórów 2016

        28 lipca odbył się Turniej Piłki Nożnej Orlik Zagórów 2016, zorganizowany po raz drugi przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie i Zagórowski Klub Sportowy w ramach projektu „Wakacje 2016 z MGOK”. 

         W rywalizacji sportowej wzięło udział 6 drużyn „mieszanych”, złożonych z 8 zawodników, wśród których było 2 gimnazjalistów i 6 uczniów szkoły podstawowej. 
       O puchary, statuetki i medale walczyły zespoły: PAZDAN BOYS (kapitan Igor Sarnowski), ŻYWIEC  (kapitan Wojciech Słowiński), TERMALICA (kapitan Mikołaj Frankowski), FC MARCIN (kapitan Marcin Pilarski), SMURFY (kapitan Adrian Konieczny) i FC KAMIL (kapitan Kamil Marciniak). 
         Młodzi sportowcy grali zgodnie z zasadami „fair play”. Starsi zawodnicy częściej podawali piłkę młodzikom, niż strzelali bramki. Mecze sędziował Karol Kuszka, nauczyciel historii i wychowania fizycznego w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Zabezpieczenie medyczne zapewnił strażak OSP Zagórów Adam Pruszyński. 
          Prezentujemy wyniki Turnieju: 
          I miejsce:  PAZDAN BOYS
          II miejsce: TERMALICA
          III miejsce: SMURFY 
          IV miejsce:FC KAMIL
          V miejsce:ŻYWIEC
          VI miejsce:FC MARCIN
          Król Strzelców: Igor Sarnowski 
          Najlepszy Bramkarz: Łukasz Burda (TERMALICA)
          Zwycięzcom wręczono puchary, medale i statuetki. Wszyscy sportowcy otrzymali butelkę wody mineralnej i batona energetycznego. 
          Organizatorzy serdecznie dziękują sędziemu Karolowi Kuszce i strażakowi (ratownikowi medycznemu) Adamowi Pruszyńskiemu za pomoc w zorganizowaniu Turnieju.

     

    Ł.P.

  • 2016-07-26 12_06_31.JPG

    Wycieczka rowerowa do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. WAKACJE 2016 z MGOK

      26 lipca 2016r. odbył się drugi zaplanowany na te wakacje rajd rowerowy. Tym razem odwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Czekała tam na nas bardzo miła pani przewodnik, która  przekazała nam o Parku Nadwarciańskim wiele cennych informacji i ciekawostek dotyczących życia ptaków i zwierząt. Mogliśmy również obejrzeć ciekawą wystawę przyrodniczą, posłuchać głosów ptaków i rozpoznawać tropy zwierząt. Na zakończenie mieliśmy okazję wejść na taras widokowy , skąd roztaczał się wspaniały widok na dolinę nadwarciańską. Była również chwilka na odpoczynek i powrót do domu. Było to bardzo ciekawa wycieczka z elementem edukacji, z której wróciliśmy bogatsi o nowe wrażenia i wiadomości.

    I.B.

  • 699.JPG

    Spotkanie autorskie z fotografikiem Dawidem Przespolewskim

          23 lipca odbyło się w MGOK kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Wakacyjne spotkania z fotografią”.  Tym razem Dom Kultury odwiedził fotografik Dawid Przespolewski ze Strzałkowa, obecnie mieszkający w Gliwicach, który od lat żywo interesuje się fotografią 
    i zgłębia jej arkana. 
          Spotkanie składało się z trzech części: rozmowy z gościem, prelekcji i pytań od publiczności. Dawid Przespolewski opowiedział o początkach swojego hobby, inspiracjach oraz przekazał wiele wskazówek dotyczących robienia dobrych zdjęć. W wykładzie poruszył m.in. zagadnienia związane z ekspozycją, kadrowaniem i poznawaniem możliwości aparatu. 
    – Nie jest prawdą, że aby zrobić dobre zdjęcie, trzeba mieć drogi i wysokiej klasy aparat. Bardziej liczą się umiejętności i wiedza o fotografowaniu. Nawet smartfonem można wykonać dobrą fotografię-objaśniał fotografik.
         Po dwóch spotkaniach z fotografikami, Jerzym Orchowskim i Dawidem Przespolewskim, mamy bardziej wyczulone oko i wiemy, jak zrobić dobre zdjęcie. Nie pozostaje zatem nic innego, tylko chwycić aparat, wyjść na ulicę tudzież pojechać do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i fotografować, fotografować, fotografować. Życzymy zadowalających efektów.

    Ł.P.

  • DSC01380 (Copy) 07-22-2016.JPG

    SPOTKANIE AUTORSKIE Z FOTOGRAFEM JERZYM ORCHOWSKIM

              21 lipca 2016r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury miało miejsce spotkanie autorskie z fotografem Jerzym Orchowskim, które odbyło się w ramach „Wakacji z MGOK”, a poprowadził je dyrektor naszego ośrodka kultury – Łukasz Parus. Fotografowi  towarzyszyła córka Zuzia. W spotkaniu wzięli udział pasjonaci fotografii Jerzego Orchowskiego, dzieci, słuchacze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Chemików Uniwersytetu Łódzkiego-przybyli do Zagórowa na przygotowane przez siebie pokazy.

           Jerzy Orchowski jest absolwentem Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu i zawodowym strażakiem pracującym w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym w Komendzie Powiatowej PSP w Słupcy. Niedawno ukończył także studia o kierunku pedagogika-resocjalizacja w WWSSE w Środzie Wielkopolskiej. Fotografia jest jego pasją. Rozwijał ją od najmłodszych lat pod okiem wujka, który w lądkowskim ośrodku kultury prowadził kółko fotograficzne. Nasz gość jest także sportowcem-piłkarzem. Przez pewien okres życia zaniechał fotografowania na rzecz treningów piłkarskich, ponieważ był III i IV-ligowym piłkarzem. Do fotografii powrócił, gdy pewnego dnia, nieżyjący już dziś ksiądz Jarosław  Włodarz z lądkowskiej parafii- znalazłszy stare klisze fotograficzne- przekazał mu je. I tak pasja fotograficzna powróciła. Dziś Jerzy Orchowski jest pasjonatem fotografowania ptaków, o czym interesująco opowiadał podczas spotkania. Zaprezentował także sprzęt fotograficzny, którym posługiwano się przed laty i ten najnowszy, którym posługuje się wykonując fotografie zwierząt.

             Widzowie obejrzeli mini galerię wspaniałych fotografii ptaków z kolekcji Jerzego Orchowskiego.

              Na zakończenie spotkania dyrektor naszego ośrodka kultury – Łukasz Parus podziękował gościowi za podzielenie się wrażeniami związanymi z pasją fotograficzną i wręczył upominek w postaci przepięknego atlasu ptaków. Następnie widzowie przybyli na spotkanie autorskie zadawali Jerzemu Orchowskiemu mnóstwo pytań i prosili o zademonstrowanie stroju maskującego, w którym fotografuje ptactwo, co uczynił z niezmierną przyjemnością. Wakacyjne spotkanie z fotografem Jerzym Orchowskim zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

              Mamy nadzieję, że nasz gość swoją pasją, ciekawymi opowieściami o fotografowaniu oraz przepięknymi zdjęciami, zainteresował i zaraził niejednego najmłodszego widza uczestniczącego w spotkaniu.

               Na kolejne „Wakacyjne spotkanie z fotografią”, tym razem z Dawidem Przespolewskim , zapraszamy już w sobotę 23 lipca o godz.18.00.

     

    E.H.    

  • 2016-07-20 12_54_14.JPG

    Wyjazd do Wrocławia "Wakacje 2016 z MGOK"

       20 lipca 2016r. odbyła się rodzinna wycieczka do Wrocławia, bo z dziećmi mogli również wybrać się rodzice. W wycieczce wzięło udział 108 uczestników podzielonych na dwa autokary. Pilotem wycieczki był p. Przemysław Waszak, a kierownikiem p. Łukasz Parus. W programie wycieczki była najpierw gra miejska: „Śladami Wrocławskich Krasnali”, które dzieciaki musiały odnaleźć, potem wkleić ich podobizny do książeczek otrzymanych wcześniej od organizatorów. Po krótkim pobycie na Starówce i zjedzeniu posiłku udaliśmy się do wrocławskiego ZOO. Tam na początku zwiedziliśmy Afrykarium, bo jest  to nowa atrakcja, którą trzeba koniecznie zobaczyć. Wrażenia były duże, bo dzieciaki patrzyły z zachwytem i podziwiały. Na koniec był czas wolny na zwiedzenie ZOO , kupienie pamiątek, zjedzenie dobrych lodów i odpoczynek. Opiekunki dzieciaków p. Iwona Bętkowska  i p. Emilia Harmacińska dziękują rodzicom za życzliwość, a dzieciom za dobre zachowanie na wycieczce. Już zapraszamy na kolejne wyjazdy, które są jeszcze zaplanowane na te wakacje.

    I.B.

  • 2016-07-18 14_06_13[1].jpg

    Kolejny wyjazd na basen do Wrześni

      Kolejny wyjazd na basen odbył się 18 lipca. Mimo nie najlepszej pogody grupa odważnych morsów nie dała za wygraną i nie odmówiła sobie kąpieli. Najlepsze było to, że mieliśmy do dyspozycji cały basen i dzieciaki były szczęśliwe, bo nie musiały czekać w kolejce na zjeżdżalnię. Po kąpieli jako mała rekompensata za pogodę był posiłek w McDonaldzie a potem już powrót do domu. Teraz czekamy na lepszą pogodę i będziemy planować kolejny wyjazd.

     

    I.B.

  • 2016-07-16 10_07_35.JPG

    Spływ kajakowy MGOK 2016

           16  lipca Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie zorganizował  w ramach letniego  projektu „Wakacje 2016 z MGOK” spływ kajakowy, obejmujący odcinek  Ląd-Pyzdry (19 km).  W kajakowaniu wzięły udział 44 osoby, w większości rodzice z dziećmi. 
           Organizacja spływów kajakowych w czasie wakacji stała się tradycją. Warta jest piękną rzeką, po której warto pływać, a przyroda obserwowana z kajaka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Poza tym lądzka Marina znajduje się 5 km od Zagórowa, zatem warto korzystać z jej letniej oferty. 
           Kajakarze po dopłynięciu do Pyzdr udali się na poczęstunek do Gospodarstwa Agroturystycznego „Wójtostwo”, prowadzonego przez Wiesławę i Przemysława Kowalskich. Tam w doborowym towarzystwie i przy dobrym jedzeniu miło spędzili sobotnie popołudnie. 
            MGOK dziękuje kajakarzom za udział w spływie. Specjalne podziękowania kieruje do Łukasza Fajkowskiego z Mariny Ląd oraz Wiesławy i Przemysława Kowalskich.

    Ł.P.  

  • DSC01125 (Copy)[1].jpg

    WAKACYJNE ZAJĘCIA PLASTYCZNE II

       14 lipca 2016r.odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia plastyczne. Niestety pogoda ponownie spłatała nam psikusa i zaplanowany Piknik Plastyczny nie mógł się odbyć.

           Dzieci, które przyszły na zajęcia wykonywały prace plastyczne w budynku MGOK. Tym razem tematem Wakacyjnej Akademii Sztuki był „Podwodny świat”. Dzięki wyobraźni dzieci i mam, które włączyły się do wspólnej zabawy w plastyków, powstały bardzo ciekawe prace. Efekty dwugodzinnej pracy możemy zobaczyć w naszym ośrodku kultury.

     

          E.H.  

  • DSC01055 (Copy)_12-07-2016.JPG

    RAJD PIESZY PO NADWARCIAŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

       12 lipca 2016r. w ramach „Wakacji z MGOK” wyruszyliśmy na rajd pieszy po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym.

       Na początku mieliśmy nieco surwiwalową przygodę. Aby przedostać się na teren NPK musieliśmy pokonać „pokrzywową ścieżkę”. Pokonaliśmy ją dzielnie, a jedyną pamiątką pozostały swędzące bąble na naszych rękach i nogach. No cóż, każda wycieczka musi mieć jakiś element zaskoczenia. Dzięki tej przygodzie z pokrzywami wszyscy uczestnicy rajdu na pewno na długo go zapamiętają.

       Podczas spaceru dyrektor MGOK- Łukasz Parus w ciekawy sposób opowiadał o ptactwie zamieszkującym NPK, co chwilę demonstrując barwne fotografie, m.in. czajki, czapli, dudka, dzierzby, zięby, orła bielika, kopciuszka, czy kulczyka. I tak dotarliśmy do przepompowni, gdzie mieliśmy krótką przerwę na posiłek. W drodze powrotnej udało nam się zobaczyć stadko dorosłych łabędzi wraz z potomstwem.

      Pomimo tej surwiwalowej przygody na początku, wszyscy wróciliśmy z wycieczki z uśmiechem na twarzy i nowo zdobytą wiedzą na temat „mieszkańców” NPK.

     

    E.H.

  • B8[1].jpg

    Wyjazd na baseny odkryte we Wrześni

       11 lipca 2016 r. po kilkudniowym oczekiwaniu na pogodę , udało się wyjechać grupie dzieci na odkryte baseny we Wrześni. Jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu, szczególnie gdy temperatura na dworze dochodzi do 40 stopni. Chętnych nigdy nie brakuje, a basen jest świetnie przygotowany i co najważniejsze objęty ochroną kilku ratowników. Po kąpieli jest możliwość zjedzenia lodów, smacznego posiłku nie wychodząc z terenu basenu. Kąpiel trwała cztery godzinki i udało nam się wyjechać zanim nastała burza. Dzieciaki wróciły w doskonałych nastrojach, ale i zmordowane, więc chyba długo nie marudziły tylko poszły spać. Kolejny wyjazd zaplanowaliśmy na 15 lipca, jeżeli pogoda dopisze, więc trzeba śpieszyć się z zapisami ,bo ilość miejsc ograniczona. Dzieci opieką na basenie otoczyły panie Emilia Harmacińska i Iwona Bętkowska.

     

     I.B.

  • 2016-07-10 22_10_43.JPG

    Powitanie Lata 2016

          W dniach 9-10 lipca odbyło się na Stadionie Miejskim w Zagórowie Powitanie Lata. Gwiazdą tegorocznej imprezy był zespół rockowy RAZ DWA TRZY. 
          W ciągu dwóch dni, na specjalnie przygotowanej scenie,  zaprezentowali się lokalni muzycy- solistki Koła Wokalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, zespoły DEFICYT, GRACE (MGOK), HARMONIUSZ (Marek Łuczak z przyjaciółmi), KOSTANECKI BAND, KRYSTIAN ŻELEK i IZABELA BĄCZKIEWICZ (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich), THE WAY BACK (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi) - oraz zaproszeni- SZUMNI (poznańska postpunkowa kapela) i RAZ DWA TRZY.  Ponadto miały miejsce dwie dyskoteki, które poprowadził  DJ bObO. 
           Oprócz posłuchania dobrej muzyki można było spróbować piwa z małych browarów oraz wziąć udział w piwnych degustacjach        i blind testach. Najmłodsi mieli okazję miło spędzić czas na placu zabaw, m.in. złożonym z dmuchańców i trampolin. 
            Organizatorzy, Burmistrz Gminy Zagórów i MGOK, serdecznie dziękują wszystkim osobom i instytucjom za pomoc                      w przygotowaniu Powitania Lata. Specjalne podziękowania kierują do: Daniela Ptaka (przedstawiciela wykonawcy Klub4Fun),  miejscowych i zaproszonych zespołów muzycznych oraz opiekunów i liderów,  Zenona Kierzka (opiekuna stadionu), kierownika Bogdana Matczaka i pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie, komendanta Zbigniewa Wrzaskowskiego i policjantów z Posterunku Policji w Zagórowie, strażaków z OSP Zagórów,  elektryka Gabriela Kubiaka                       
    i pracowników Zakładu Instalatorstwa Elektrycznego Gabriel Kubiak oraz Janusza Wawrzyniaka (prezesa ZKS Zagórów).

    Ł.P.

  • 2016-07-07 16_57_40.JPG

    WAKACYJNE ZAJĘCIA PLASTYCZNE

            8 lipca 2016r. odbyły się wakacyjne zajęcia plastyczne. Niestety z powodu wietrznej pogody zaplanowany Piknik Plastyczny nie odbył się i musieliśmy pozostać w budynku. Na zajęcia przyszło ponad 30 osób.

            Hasłem zajęć plastycznych było „Wakacyjna akademia sztuki-dziecko potrafi”. Zadaniem uczestników zajęć było wykonanie kolażu panoramy Zagórowa. Na początek dzieci i gimnazjaliści oglądali fotografie Zagórowa i jego okolic przyniesione przez plastyczkę panią Emilię Harmacińską, a następnie podzieleni w grupy wybierali jedną z fotografii (każda grupa inną) i wykonywali kolaż. Sprawiało im to dużą frajdę. Zajęcia te uczyły także pracy w grupie.

             Do wspólnej zabawy w artystów plastyków włączały się także mamy.

             Efekty ponad dwugodzinnej pracy można obejrzeć w naszym ośrodku kultury.

             Na kolejne zajęcia, tym razem „pod chmurką”- jeżeli pogoda dopisze- zapraszamy już za tydzień 14 lipca (zbiórka w MGOK o godz.15.30).

     

    E.H.

  • 2016-07-05 11_36_51.JPG

    Wycieczka rowerowa do wioski norweskiej ARENDEL w ramach "Wakacji 2016 z MGOK"

       5 lipca 2016r. odbyła się wycieczka rowerowa do oddalonej od Zagórowa o 5 km wioski norweskiej Arendel. Organizatorem był M-GOK w Zagórowie i p. Łukasz Parus, a był to już drugi punkt wakacyjnego programu. W wycieczce wzięło udział 39 uczestników, dzieci i rodziców, którzy pomagali w bezpiecznym poruszaniu się na rowerach. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, które nawiązuje do Skandynawii – od drewnianych domków, przez wystrój wnętrz, aż do zwierząt. Jest to miejsce, w którym można wypocząć, zorganizować piknik rodzinny i wycieczkę taką jak dzisiaj nasza. Są liczne atrakcje dla dzieci, które mogą przyciągnąć ich uwagę na dłużej, a rodzicom dać chwilę wytchnienia. Można tam wypić kawkę, zjeść lody, a nawet zaplanować ognisko czy grill. Bardzo miło spędziliśmy tam czas, a to też za sprawą sympatycznych właścicieli tego gospodarstwa agroturystycznego, którym dziękujemy za miłe przyjęcie i życzymy dalszego rozwoju .

     

     I.B.

  • 2016-07-01 17_55_49.JPG

    Wycieczka do Kłodawy

       1 lipca 2016r. grupa dzieci z Zagórowa i ze Rzgowa wzięła udział w wycieczce do Kłodawy, która rozpoczynała blok wakacyjny organizowany przez Dom Kultury w Zagórowie. Pierwszym punktem było zwiedzanie kopalni soli, co zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie, a sam zjazd pod ziemię na głębokość 600 m wywołał duże emocje nawet u dorosłych członków wycieczki. Dzieci miały frajdę nawet z kasków, które zakładaliśmy przed wejściem do kopalni. Nie omieszkały posmakować soli, a  za zgodą  panów górników zabrać kawałki soli do domu. Kolejnym, ale równie ciekawym i ważnym punktem programu było obejrzenie profesjonalnego spektaklu Teatru Figur Kraków pt: „Król Maciuś I”. To wyjątkowe wydarzenie zostało pomyślane jako finał edukacyjnego projektu „Teatr cieni-kopalnia możliwości", który zrealizowało konińskie CKiS. Jego koordynatorem była p. Paulina Pachulska, której dziękujemy za zaproszenie i możliwość skorzystania z tak wspaniałej inicjatywy. Pozdrawiam naszych teatralnych przyjaciół – grupę Iskierki i p. Barbarę Jagielską, z którą wspólnie uczestniczyliśmy w tym projekcie i p. Lillę Lebiedzińską, która również jako opiekun uczestniczyła z wielką przyjemnością w tym wyjeździe. Zachęcamy do korzystania z kolejnych form wakacji z M-GOK w Zagórowie. 

    I.B.

  • 2016-06-30 17_44_15.JPG

    Zakończenie I semestru Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

      30 czerwca z inicjatywy Zarządu Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się uroczyste zakończenie I semestru. Na uroczystość przybyli słuchacze, wykładowcy i zaproszeni goście. Po oficjalnym przemówieniu Prezes  p. Romualdy Matusiak i podziękowaniach skierowanych do założycieli ZUTW,  wszystkim wykładowcom wręczono symboliczne kwiatki, jako wyraz wdzięczności za prowadzone przez te trzy miesiące zajęcia. 
       Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, obrazującą wszystkie zajęcia, zawierającą również filmy z zajęć, której autorką była p. Urszula Napierała – wykładowczyni zajęć z informatyki. Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie przez Zarząd i „studentów” na poczęstunek w salce OSP. Dziękujemy Zarządowi, słuchaczom i wykładowcom za dotychczasową pracę i już zapraszamy na zajęcia od października. Życzymy udanych wakacji. 

     

    I.B.

  • 1001.JPG

    V Piknik Świętojański

         25 czerwca odbył się nad Czarną Strugą w Oleśnicy V Piknik Świętojański. Imprezę od kilku lat  organizuje  stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. W tym roku po raz drugi w przygotowanie „Wianków” włączył się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie. 

         Na łonie nadwarciańskiej przyrody bawiło się ponad 100 osób. Tradycyjnie podjęto gości dobrym jadłem. Jak do tego dodamy muzykę zespołu Słowiki (Andrzej Słowiński, Daniel Słowiński i Janusz Lewicz), tańce, śpiewy, puszczanie wianków i lampionów, to pojawia się obraz sielski i anielski… Niech żałuje, kto nie był. 
          Organizatorzy serdecznie dziękują grupie muzycznej Słowiki, Januszowi Komorowskiemu, Jackowi Parusowi, Marcinowi Janowskiemu i Piotrowi Słowińskiemu 
    za wsparcie w przygotowaniu Pikniku.

    Ł.P.

  • 2016-06-23 08_11_21.JPG

    Śladami zagórowskich Żydów

                23 czerwca dyrektor MGOK Łukasz Parus zaprosił uczniów Gimnazjum im. Królowej Jadwigi na spacer edukacyjny zatytułowany „Śladami zagórowskich Żydów”. Zwiedzanie miasta pod kątem miejsc związanych z zagórowskimi Żydami było trzecim w tym roku spotkaniem Łukasza Parusa z gimnazjalistami, dotyczącym kultury żydowskiej i przedwojennego życia zagórowian wyznania mojżeszowego. 

            Edukator opowiedział młodzieży m.in. o losach Leona Jedwaba i rodziny Jedwabów, funkcjonowaniu kahału (gminy żydowskiej), mykwy (łaźni rytualnej), „koszerni” (ubojni rytualnej), synagogi, biblioteki im. Icchoka Lejba Pereca i  chederu (szkoły elementarnej). Dodatkowo zaprezentował  stare fotografie z archiwum Leona Jedwaba. 
            Dyrektor MGOK serdecznie dziękuje uczniom GKJ za wzięcie udziału w spacerze oraz zainteresowanie losami zagórowskich Żydów i kulturą żydowską.

    (mgok)

    Fot. Patrycja Rybicka   
           

  • 2016-06-24 17_50_18.JPG

    Zakończenie klas VI

       24 czerwca 2016r. odbyło się w Domu Kultury w Zagórowie zakończenie kl. VI. W trakcie tej doniosłej i ważnej dla młodego człowieka uroczystości panie instruktorki koła teatralnego: Lilla Lebiedzińska i Iwona Bętkowska  również pożegnały siedmioro uczniów z klas VI. A byli to: Kornelia Mięta, Oliwia Szałkowska,  Ewa Kuczmaszewska, Michał Kuźniewski, Dominika Walczak, Konrad Zommer i Woletta Śmiechowska. Młodzi aktorzy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez SP w Zagórowie oraz pamiątkowe dyplomy i płyty z nagranymi występami i zdjęciami ufundowane przez M-GOK w Zagórowie. Była to również okazja do nagrodzenia dwóch wokalistek: Julii Jasińskiej i Oliwii Wiatrowskiej, które już kilka lat pracowały w kole piosenki prowadzonym przez p. Iwonę Bętkowską i swoim śpiewem uświetniały różne uroczystości. Dyrektor M-GOK  p. Łukasz Parus wręczył dziewczętom pamiątkowe statuetki i podziękowania. Gratulujemy wszystkim absolwentom świadectw, nagród i wyróżnień, życzymy udanych wakacji a w nowej szkole powodzenia i realizowania swoich pasji i zainteresowań.

     

    I.B.

  • DSC09819 (Copy)[1].jpg

    SEKCJA PLASTYCZNA ZUTW

       21 czerwca 2016r. odbyło się ostatnie spotkanie sekcji plastycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przed przerwą wakacyjną. Opiekunka sekcji pani Emilia Harmacińska na początku  podsumowała dotychczasową działalność sekcji oraz opowiedziała o planach pracy sekcji w nowym semestrze. Spotkanie zakończyło się sympatycznym słodkim poczęstunkiem przy kawie.

     

    E.H.

  • 13466541_1131085576950242_5236846380699577849_n_(Copy)[1].jpg

    SPOTKANIE INTEGRACYJNE Z ODDZIAŁEM PRZEDSZKOLNYM Z TRĄBCZYNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁUKOMIU

       16 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej w Łukomiu odbyło się spotkanie integracyjne oddziałów przedszkolnych z obydwu placówek. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, a jedną z nich było malowanie twarzy, które sprawiło maluchom ogromną radość. Twarze malowała instruktorka do spraw plastyki z MGOK w Zagórowie pani Emilia Harmacińska, która otrzymała od organizatorów spotkania i dzieci podziękowania. 

    E.H.

  • 2016-06-14 18_39_56[1].jpg

    Zakończenie zajęć kół zainteresowań

       14 czerwca 2016r. odbyło się w  Domu Kultury spotkanie dzieci i rodziców podsumowujące rok szkolny i kulturalny. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację tego, co udało nam się przygotować i pokazać zagórowskiej społeczności. Autorem prezentacji był p. Piotr Łakomiak i dziękuję w imieniu dzieci.  Tych wydarzeń było sporo, a ja cieszę się, że tyle ciekawych i wartościowych koncertów udało nam się wspólnie pokazać. Za bardzo sumienne uczestniczenie w zajęciach p. Iwona pochwaliła i nagrodziła dzieci: Martę Karolak, Kasię Sochę, Darię Chojnacką, Marysię Jasińską, Kasię Szumigalską, Martynę Kubiak i Izę Nikiel. A przykładem tego, że warto coś fajnego robić , chodzić na zajęcia i realizować swoje pasje, jest młodziutki wokalista Wiktor Jabłoński. Pochwalił się swoimi nagrodami za wyśpiewanie piosenki, którą zaproponowała mu p. Iwona, a która przyniosła mu tyle radości i nagród przy okazji. A było to m.in. nagranie płyty w profesjonalnym studio nagrań w Jarocinie, nagroda specjalna-udział w mistrzowskich lekcjach śpiewu w Ognisku Muzycznym w Jarocinie. Gratulujemy Wiktorowi i życzymy, aby przyszły rok artystyczny przyniósł również wiele sukcesów. Były również informacje o wakacyjnych formach organizowanych przez Dom Kultury i pierwsze zapisy na wycieczki. Na zakończenie spotkania chętne dzieci i rodziców p. Iwona zaprosiła na film pt: „Mój przyjaciel orzeł”. Dziękuję wszystkim dzieciom za kwiatki i słodkości, a rodzicom za miłe słowa. Czekam na Was kochani już we wrześniu i zapraszam do wspólnego spędzania czasu. Ale oczywiście przed nami wakacje i zachęcam do udziału we wszystkich formach jakie mamy Wam do zaproponowania.

    I.B.

  • 2016-06-13 09_54_49.JPG

    XV Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych

       13 czerwca 2016 r. odbył się w Domu Kultury w Zagórowie jubileuszowy XV Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych. Organizatorem był MGOK i SP w Zagórowie. W Przeglądzie wzięło udział pięć zespołów: zespół ze SP w Łukomiu pod kierunkiem p. Barbary Wypychowskiej („Zosia i dobre wychowanie”), grupa ze SP w Łukomiu pod opieką p. Wioletty Waloszek („Wędrujemy razem ze Stasiem i Nel”), teatrzyk Iskierki z ZSG w Trąbczynie z instruktorką p. Barbarą Jagielską („Zabłądzone”), trupa teatralna z Gimnazjum w Zagórowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Grabowskiej („II część Dziadów”) i zespół teatralny Fantazjana z MGOK i SP w Zagórowie pod kierunkiem p. Iwony Bętkowskiej i p. Lilki Lebiedzińskiej („Śnieżka w opałach”).

       Zaproszenie na przegląd przyjęły jak co roku dzieci z naszego Przedszkola Samorządowego . Również trzy zerówki mogły obejrzeć przedstawienia prezentowane przez ich starszych kolegów. Przedszkolaki na pożegnanie otrzymały Dyplom – podziękowanie i na drogę powrotną cukierki.

       Każdy prezentujący się zespół otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe ufundowane przez Księgarnię w Zagórowie i p. Agnieszkę Sochę. Wszystkie panie instruktorki również otrzymały dyplom- podziękowania i symboliczny kwiatek - ufundowany przez Kwiaciarnie Storczyk i p. Iwonę Witasik. Na koniec wszyscy młodzi wykonawcy otrzymali napoje i słodkie ciasteczka, cukierki od Dyrektora MGOK p. Łukasza Parusa

       Było to bardzo ciekawe wydarzenie kulturalne i cieszymy się, że co roku udaje nam się je zorganizować. Do zobaczenia za rok.

    I.B.

  • 152.JPG

    ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL- KONCERT ZAGRANY NA DWA FORTEPIANY

        13 czerwca 2016r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury miało miejsce ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach projektu Artystyczny Kogel Mogel zatytułowane „Koncert zagrany na dwa fortepiany”. Wysłuchali go uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie i Szkoły Podstawowej w Łukomiu.

          Na scenie wystąpiło dwóch pianistów-klasyczny i jazzowy, którzy pokazali młodym słuchaczom, jak jeden utwór może stać się inspiracją i tematem do stworzenia nowego. Koncert ten miał   formę zabawy. Dzieci mogły same porównać i ocenić, którą wersję wolą. Mamy nadzieję, że spotkamy się z muzykami  Artystycznego Kogla Mogla tuż po wakacyjnej przerwie.

     

    E.H.

  • 130.JPG

    Występ Fantazjany dla dzieci ze SP w Zagórowie i dla rodziców

       10 czerwca 2016 r. grupa teatralna Fantazjana wystąpiła przed publicznością dziecięcą ze SP w Zagórowie. Przybyli również zaproszeni goście: Sekretarz Gminy p. Joanna Mięta, Kierownik ZEAS-u w Zagórowie p. Irena Gizel, przewodnicząca Rady Rodziców p. Nina Madalska, Dyrektor SP w Zagórowie p. Andrzej Bernat, i wicedyrektor SP w Zagórowie p. Justyna Maślińska. Grupa teatralna i panie instruktorki dziękują za słodkie upominki.

      13 czerwca 2016r. spektakl mogli obejrzeć rodzice, znajomi, przyjaciele i sympatycy grupy Fantazjana. Z pieniędzy za nagrody młodzi aktorzy otrzymali pizzę, lody, napoje i cukierki. Sezon teatralny został zakończony.

     

    I.B.

  • 2016-06-10 19_29_17.JPG

    Projekcja filmu o kolejce wąskotorowej pt. "Nostalgia za Ciuchcią"

            10 czerwca odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie  projekcja filmu o Jarocińskiej Kolei Dojazdowej pt. „Nostalgia za ciuchcią”. Zagórów odwiedzili twórcy, bohaterowie filmu oraz pasjonaci „witaszycko-zagórowskiej kolejki”: Krzysztof Fic (pomysłodawca), Jan Jakub Wiatrzyk (reżyser i montażysta), Józef Woźniak i Wojciech Pietrzak (realizatorzy, Amatorski Klub Filmowy „JAR”), Mieczysław Bartniczak, Tadeusz Błaszczyk, Józef Karólak, Stefan Łączniak, Tadeusz Słaboszewski,  Roman Fic (maszyniści) oraz Robert Lewicki (autor publikacji „Kolej wąskotorowa w krajobrazie Ziemi Zagórowskiej”, lektor filmu), Jerzy Baranowski i Piotr Bartz (miłośnicy kolei z Witaszyc i Ostrowa Wielkopolskiego). Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc, współorganizatora przedsięwzięcia, reprezentował Przemysław Hendler.  
          Najpierw miała miejsce projekcja filmu, a później Łukasz Parus, dyrektor MGOK, i Grzegorz Cieślewicz, prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, odbyli rozmowy z twórcami, bohaterami obrazu i pasjonatami kolejki. Padło wiele pytań 
    i ciekawych odpowiedzi. Publiczność m.in. dowiedziała się o początkach powstawania filmu, inspiracjach artystycznych, trudnościach realizacyjnych i charakterze pracy na kolei. – To był ostatni dzwonek, żeby zrobić ten film. Jestem ogromnie wdzięczny twórcom i bohaterom-powiedział Robert Lewicki.
          Na zakończenie spotkania burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Wiesław Radniecki wręczył gościom album „Nadwarciański Park Krajobrazowy” jako wyraz podziękowania za przybycie do Zagórowa, podzielenie się refleksjami dotyczącymi kolei wąskotorowej 
    i uświetnienie projekcji. 
         W holu MGOK wyeksponowano  makietę stacji w Grabinie, wykonaną przez radnego miejskiego Jana Kloca. Ponadto można było obejrzeć oryginalną pieczęć kolejową z datownikiem oraz kupić „Nostalgię za ciuchcią” na DVD. Płyty sprzedawała Maria Baranowska, pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, filia Witaszyce.
         Spotkanie filmowe  o Jarocińskiej Kolei Dojazdowej zorganizowali MGOK, TPZZ i Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc. Organizatorzy serdecznie dziękują Krzysztofowi Ficowi za zaangażowanie i nieocenioną pomoc w przygotowaniu projekcji.

    Ł.P.

  • 2016-06-06 15_09_43[1].jpg

    Wycieczka Klubu Seniora do Częstochowy i Olsztyna

                 6 czerwca odbyła się wycieczka Klubu Seniora do Częstochowy i Olsztyna. W wyjeździe uczestniczył  również proboszcz parafii Zagórów ks. Adam Czechorowski. Pilotem i przewodnikiem był opiekun sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Przemysław Waszak.

          Wycieczkowicze wyjechali w nocy, aby wziąć udział w porannej Mszy Św. Po nabożeństwie zwiedzali wieżę klasztoru, wały ze stacjami Drogi Krzyżowej, Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, Skarbiec i kościół św. Barbary.  W drodze powrotnej odwiedzili Olsztyn i oglądali ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. 
          - Wycieczka się udała. Pogoda i humory dopisały. Każdy z nas wielokrotnie był na Jasnej Górze, ale należy podkreślić, że każdy wyjazd jest inny. Teraz zastanawiamy się, gdzie moglibyśmy pojechać jesienią. Decyzja zapadnie podczas najbliższego zebrania-podzieliła
     się wrażeniami przewodnicząca Klubu Seniora Krystyna Szelewicz-Cichocka. 

    Ł.P.

  • 2016-06-01 10_29_53.JPG

    Dzień Dziecka dzieci ze Rzgowa

       1 czerwca 2016r. dzieci ze Rzgowa zawitały do naszego ośrodka, aby świętować Dzień Dziecka.  Na początek obejrzały w kinie film pt: Dzielny kogut Maniek, a po nim przeszły do salki konferencyjnej na zajęcia plastyczne, na których miały narysować swoje wrażenia z filmu. Niespodzianką dla nich było malowanie buziek przez naszą plastyczkę p. Emilię Harmacińską, z czego były bardzo ucieszone. A na koniec otrzymały słodki upominek od p. Iwony, aby jadąc do domu miały słodkie wspomnienia. Cieszę się, że mogliśmy dzieciom zorganizować taki właśnie Dzień Dziecka.

     

    I.B.

  • 2016-04-28 17_34_57[1].jpg

    Zajęcia taneczne ZUTW

       A tak uczą się, ćwiczą kroki układów tanecznych i bawią się przy tym doskonale członkinie koła taneczne UTW działającego przy M-GOK w Zagórowie. Panie podeszły do tematu bardzo profesjonalnie i obowiązkowo, a efekty ich pracy będzie można już niebawem obejrzeć na scenie. 16 czerwca odbędzie się  ostatnie spotkanie w tym semestrze, ale już zapraszam chętne panie do udziału w zajęciach od października, a nowych wrażeń nie zabraknie.

     

    I.B.

  • 2016-06-05 16_00_17.JPG

    Koncert dla Olka

             5 czerwca odbył się w hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie koncert dla Olka Adamskiego, 3-latka zmagającego się z poważną chorobą. W programie wydarzenia nie zabrakło podmiotów artystycznych działających  przy MGOK. Dla Olka zagrali i zaśpiewali: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów, Martyna Kuzak z Koła Wokalnego oraz chóry Cantabile i Quarta. 
            Na leczenie chłopca zebrano ponad 11 tys. złotych. Charytatywne przedsięwzięcie zorganizowano z inicjatywy nauczycieli ZSP. Wyrazy uznania należą się Michałowi Ulatowskiemu (ZSP), Romanowi Jasiczkowi (opiekun zespołu Kostanecki Band), Danielowi Słowińskiemu (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi)  i Grzegorzowi Cieślewiczowi (chórzysta Quarty, prezes TPZZ), którzy byli „lokomotywami” koncertu.  Okazuje się, że „ludzi dobrej woli” nie brakuje.

    Ł.P.

  • 2016-06-04 17_17_59.JPG

    Grill Klubu Seniora

          4 czerwca odbyło się w altanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie spotkanie przy grillu członków zagórowskiego Klubu Seniora. W biesiadowaniu wzięło udział 49 osób. Oprawą muzyczną wieczoru zajął się słynny akordeonista Jan Herian, toteż były śpiewy i  pląsy. Nie zabrakło także szampana, toastów, przysmaków z grilla i pysznego ciasta. 

          Biesiadowanie zorganizował Zarząd Klubu Seniora z przewodniczącą Krystyną Szelewicz-Cichocką na czele, który pragnie serdecznie podziękować dyrektorowi ZSP Markowi Kujawie za udostępnienie altany.
          6 czerwca  Klub Seniora organizuje wycieczkę do Częstochowy i Olsztyna. Życzymy „wycieczkowiczom” udanego wyjazdu.

     

    Ł.P.

  • 20160520_201037[2].jpg

    Sukces Marty i Wiktora

       Pragnę poinformować i pochwalić się wiadomością , że dwoje dzieci na co dzień uczestniczących w zajęciach koła wokalnego w Domu Kultury w Zagórowie odniosło duży sukces. Marta Karolak otrzymała w  Zagórowie w przedszkolu nominację do kolejnego etapu konkursu piosenki w Słupcy. Zaprezentowała piosenkę „Walczyk szczęśliwych dzieci” i tą piosenką wyśpiewała sobie szansę na kolejny etap, który odbędzie się już w tą niedzielę 5 czerwca. Trzymamy więc za Martę kciuki! Dodam, że jest to Festiwal Piosenki Przedszkolaków w Czerwonaku, a finał odbywa się co roku na Starym Rynku w Poznaniu. A paniom z przedszkola gorąco życzę dojścia do końcowego etapu festiwalu reprezentantki przedszkola w Zagórowie.

           Natomiast Wiktor Jabłoński świeżo upieczony solista, który od roku przyjeżdża do naszego Domu Kultury reprezentował swoją szkołę w Festiwalu Piosenki w Pleszewie i zajął II miejsce w swojej kategorii śpiewając piosenkę „Mały odkrywca „. Gratulujemy dzieciom i życzymy im wielu radości i satysfakcji z posiadanego talentu, który pracą i systematycznymi próbami warto trenować i doskonalić, a efekty i sukcesy się pojawią.

     

    I.B.

  • 2016-05-30 17_42_34.JPG

    Powitanie figury św. Michała Archanioła z Gargano przez Orkiestrę Reprezentacyjną Miasta Zagórowa

       W dniach 30.05 – 01.06 nasza Parafia gościła figurę św. Michała Archanioła z Gargano. Na to wydarzenie czekaliśmy od roku. Figurę powitaliśmy w poniedziałek na Małym Rynku przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórowa. We wtorek okazję do spotkania ze św. Michałem miały dzieci i młodzież z naszej parafii oraz parafianie z Królikowa, których patronem jest właśnie Archanioł Michał. Wtorkową Mszę Św. swoim śpiewem uświetnił Chóru Cantabile. We wtorek i środę o godz. 15:00 przeżywaliśmy Godzinę Miłosierdzia, a o godz. 21:00 Apel Jasnogórski, na którym gromadziło się wielu wiernych, zwłaszcza we wtorek, gdy mogliśmy uczestniczyć w modlitwie o uwolnienie.

    P.Ł.

  • 2016-05-28 15_05_28.jpg

    Polska Biega w Zagórowie, czyli III Bieg za Gąsiorem

       28 maja po raz czwarty odbyła  się w Zagórowie ogólnopolska akcja Polska Biega,  po raz trzeci pod szyldem III Bieg za Gąsiorem. Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia, jak również pomaganie chorym dzieciom. Tym razem zbierano pieniądze na leczenie Olka Adamskiego, wnuka Marka Kujawy, dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich i członka stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. W sumie zebrano 822,60 zł i 2 euro. 

  • 2016-05-29 14_55_30.JPG

    Dzień Dziecka w Zagórowie

       29 maja 2016r. na Dużym Rynku w Zagórowie dzieciaki miały swoje Święto zorganizowane przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury. Zaproszenie przyjęła również nasza orkiestra z p. Marcinem Skuratowiczem na czele, która na te okazję przygotowała koncert . Jedną z solistek, która zaśpiewała utwór „Być kobietą’’ była Martyna Kuzak – wokalistka z M-GOK.

          Następnie zaprezentowały się wszystkie grupy taneczne  w swoich układach , a po nich soliści we wspólnym wykonaniu piosenek z okazji Dnia Mamy- był to prezent za trud i wysiłek w wychowaniu swoich pociech. Grupy taneczne i dzieci śpiewające rozwijają się pod okiem p. Iwony Bętkowskiej. Atrakcją było również malowanie twarzy przez naszą plastyczkę p. Emilkę Harmacińską, która przez całą imprezę zmagała się z długą kolejką dzieci.

          Na zakończenie pałeczkę przejęli animatorzy z zespołu Fantazja z Konina , którzy zabawiali dzieci do samego końca, a tę niespodziankę ufundował p. Łukasz Parus – dyrektor M-GOK w Zagórowie oraz cukierki rozdawane dzieciom w trakcie zabaw. Były również zabawki podarowane przez panią ze stoiska z zabawkami- dziękujemy!

        Podziękowania również dla panów Jacka Burdy, Radka Rzepeckiego, Piotra Łakomiaka, Piotra Pruszyńskiego i Witolda Bętkowskiego za pomoc w zorganizowaniu Dnia Dziecka.

    I.B. 

  • 2016-05-25 18_02_34.JPG

    Koncert zespołu DROMENCA

       25 maja z okazji Dnia Matki wystąpił na scenie MGOK Zespół Cygański DROMENCA z Warszawy. Muzycy zaprezentowali  tradycyjną „taborową” muzykę cygańską, a także  romanse rosyjskie,  pieśni ukraińskie, bałkańskie, rumuńskie i greckie. To był pełen wrażeń wieczór, podczas którego nie zabrakło barwnych opowieści o kulturze Romów, tańców wokalistki, solowej gry muzyków i oczywiście wspólnie zaśpiewanego utworu „My Cyganie”. 

         Zespół DROMENCA powstał w 1994 r., początkowo jako duet, potem rozwinął się do obecnych rozmiarów:  Liliana Cercel-Podkul-wokal, Mariusz Kielan-skrzypce, Jarosław Jekiełek-kontrabas, Grzegorz Wójcik-gitara i Karol Podkul- akordeon. Założycielką  jest Liliana Cercel-Podkul, rozkochana w kulturze romskiej. Jej ojciec grał jako skrzypek 
    w słynnym zespole ROMA, prowadzonym przez Władysława Iszkiewicza. 
        Dyrektor i pracownicy MGOK serdecznie dziękują artystom DROMENCY za uświetnienie występem Dnia Matki, a słuchaczom za liczne przybycie na koncert.

    Ł.P.

  • 2016-05-22 14_59_40.jpg

    Piknik Edukacja i Zabawa

       22 maja 2016 r. na zaproszenie organizatorów dzieci z koła wokalnego wzięły udział  w piątym już Festynie Rodzinnym – Edukacja i Zabawa. Głównym organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. A solistkami były: Zuzia Radniecka, Alicja Waszak, Marta Karolak, Martynka Sroka, Marta Grzeszczak i Martyna Kuzak. Dziewczęta zaprezentowały się w piosenkach ciepłych i pogodnych w sam raz pasujących do charakteru pikniku. Pogoda dopisała, atrakcji również nie zabrakło zarówno dla młodszych jak i dla starszych. Dziękuję dzieciom i rodzicom wokalistek za wzięcie udziału w festynie, a organizatorom za zaproszenie i gratuluję udanej imprezy. 

     

    I.B.

  • 2016-05-23 08_14_52.JPG

    ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL - „AHOJ SĄSIEDZIE! CZESKA ORKIESTRA JEDZIE!”

       23 maja 2016 r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL. Przedstawienie muzyczne nosiło tytuł  „Ahoj sąsiedzie! Czeska orkiestra jedzie!”.  Była to muzyczna wycieczka do czeskiej krainy, w którą artyści zabrali dzieci ze Szkół Podstawowych w Łukomiu i w Zagórowie. Widzowie przenieśli się tam za pomocą tradycyjnych czeskich instrumentów. Dzieci zapoznały się z czeskim folklorem, tradycyjnym instrumentarium i kulturą muzyczną naszych bliskich sąsiadów.

         Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie z ARTYSTYCZNYM KOGLEM MOGLEM, które odbędzie się 13 czerwca 2016r.

    E.H.

  • DSC08439 (Copy) 05-22-2016.JPG

    Koncert uczniów i przyjaciół Ogniska Muzycznego

       21 maja 2016r. odbył się w Domu Kultury koncert z okazji Dnia Mamy. Zaprezentowali się w nim młodzi muzycy, którzy na co dzień uczą się gry na różnych instrumentach muzycznych pod okiem swoich instruktorów. Zaproszenie na koncert przyjęli również przyjaciele Ogniska Muzycznego - solistki koła wokalnego: Martyna Kuzak i Martynka Bączkiewicz oraz Kamil Burda i Daria Wardęcka, Łukasz Burda i Marta Przybylska. Pomysłodawcą i głównym organizatorem koncertu był p. Andrzej Przespolewski a prowadzącym p. Paweł Jackowski. To sobotnie popołudnie przebiegło w ciepłej i miłej atmosferze a to za sprawą młodych wykonawców. Życzymy im wielu sukcesów i satysfakcji z posiadanych talentów.

    I.B.

  • 2016-05-20 08_33_16.JPG

    Teatralna Majówka 2016 r.

      20 maja 2016r. grupa teatralna Fantazjana brała udział w III Ogólnopolskim Dziecięcym Przeglądzie Teatralnym w Środzie Wielkopolskiej, gdzie zdobyła I miejsce w kategorii klas IV-VI. Jest to dla dzieci wyjątkowo pracowity sezon , ale jak się okazało bardzo szczęśliwy. Przypomnijmy, że zdobyły już nagrodę w Kłodawie i wyróżnienie w Krajence. Panie instruktorki również nie kryły swojego zadowolenia, bo w każdym jury zasiadali profesjonaliści, w tym aktorzy, którzy oceniali młodych wykonawców. Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie i wyjątkową gościnność i mamy nadzieję, że uda nam się również zawitać do Środy Wielkopolskiej za rok.

    I.B.

  • k21.JPG

    Przegląd Teatralny - Krajenka

        16 maja 2016r. grupa teatralna „Fantazjana” działająca przy SP i M-GOK w Zagórowie zaprezentowała się na XIII Przeglądzie Teatrów dziecięcych ZŁOTE MASKI w Krajence otrzymując wyróżnienie za przedstawienie „Śnieżka w opałach.’’

       W przeglądzie wzięło udział 9 zespołów z terenu Wielkopolski , które wybrano  drogą eliminacji na podstawie wysłanych nagrań. Opiekunkami zespołu są panie Lilla Lebiedzińska i Iwona Bętkowska, które już 10 lat wspólnie prowadzą młodych aktorów. Gratulujemy naszym teatralnym przyjaciołom grupie Iskierki z Trąbczyna i p. Basi Jagielskiej, którzy otrzymali drugą nagrodę i cieszymy się  ze wspólnego wyjazdu. Kolejnym wydarzeniem będzie Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych o którym będziemy informować.

    I.B.

  • m1.JPG

    Majówka 2016

        14 maja odbyła się w Zagórowie Majówka. W południe  strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizowali dla najmłodszych Spartakiadę Pożarniczą, a później demonstrowali  sprzęt strażacki oraz częstowali grochówką i kiełbaskami w ramach Otwartych Strażnic. Wieczorem na Placu POW miała miejsce zabawa taneczna. Oprawę muzyczną zapewnili DJ MAJK i DJ ROMI. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, frekwencja dopisała. Bawiono się w rytm znanych utworów do godziny pierwszej w nocy. 

          Organizatorami Majówki byli:  Burmistrz Miasta i Gminy Zagórów, MGOK i OSP Zagórów. Organizatorzy serdecznie dziękują Bogdanowi Matczakowi, kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie, i Zbigniewowi Wrzaskowskiemu, komendantowi Posterunku Policji w Zagórowie, za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.

     

    Ł.P.

  • ss1.JPG

    Spotkanie klubowiczów przy szarlotce

       5 maja członkowie KLUBU SENIORA spotkali się przy szarlotce i kawie w celu dokładniejszego omówienia organizacji zbliżających się wydarzeń, to jest biesiady przy grillu i wycieczki do Częstochowy. – W sumie już dyskutowaliśmy na temat wydarzeń organizowanych przez KLUB w czerwcu, ale stwierdziłam, że warto ponownie się spotkać i przedyskutować kilka kwestii. Ponadto zebrania pozwalają nam wyjść z domów i służą integracji- powiedziała przewodnicząca KLUBU SENIORA Krystyna Szelewicz-Cichocka. 

    Ł.P.

  • DSC07744 (Copy).JPG

    Święto Konstytucji 3 maja

       W Zagórowie tradycyjnie upamiętniono uchwalenie Konstytucji 3 maja. Podczas zbiórki przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dzieci z Koła Tanecznego MGOK wręczały uczestnikom marszu i przechodniom papierowe biało-czerwone flagi. Pochód z Orkiestrą Reprezentacyjną Miasta Zagórów na czele pomaszerował  do kościoła parafialnego, w którym odbyła się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili chórzyści Męskiego Kameralnego Chóru Quarta oraz instrumentaliści ORMZ. 

       Po mszy złożono wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Na Dużym Rynku miała miejsce część artystyczna, składająca się z występu Męskiego Kameralnego Chóru Quarta i członkiń Koła Tanecznego MGOK. Artyści Quarty zaśpiewali tradycyjne pieśni majowe, natomiast młode tancerki zaprezentowały układy taneczne z polską flagą, przygotowane pod kierunkiem instruktor ds. tańca w MGOK Iwony Bętkowskiej. 

         Pod koniec obchodów burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Wiesław Radniecki  podziękował zebranym za uczestnictwo w Święcie Konstytucji 3 maja. 

    Ł.P.

  • 1[5].jpg

    Sekcja kulturalna ZUTW na komedii w teatrze

          1 maja członkowie sekcji kulturalnej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oglądali w teatrze w Kaliszu komedię pt. SZALONE NOŻYCZKI. To był pełen wrażeń wieczór. MGOK dziękuje słuchaczom sekcji kulturalnej za niezaspokojony apetyt na KULTURĘ. Tak trzymać.

    Ł.P.

     

  • 2 (Copy)[2].jpg

    I KONFERENCJA METODYCZNA DLA NAUCZYCIELI Z GMINY ZAGÓRÓW

              27 kwietnia odbyła się w sali kinowo-widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie  I KONFERENCJA METODYCZNA DLA NAUCZYCIELI Z GMINY ZAGÓRÓW z udziałem Jakuba Niewińskiego, nauczyciela języka polskiego i etyki, edukatora wielokulturowości i tolerancji. Przedsięwzięcie edukacyjne zorganizowali Gimnazjum im. Królowej Jadwigi i MGOK. 

  • 270.JPG

    III Międzypowiatowy Konkurs Instrumentów Dętych - Turkowski Złoty Róg

        21 kwietnia odbył się III Międzypowiatowy Konkurs Instrumentów Dętych Turkowski Złoty Róg w Turku, w którym  wzięły udział Zuzanna Wilczyńska, Izabela Nikiel i Małgorzata Górniak, instrumentalistki uczące się grać u instruktorów Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów Katarzyny Bąk i Roberta Żurańskiego.  
        Młode „muzyczki” świetnie się zaprezentowały i otrzymały wyróżnienie. Gosia Górniak okazała się być najmłodszą uczestniczką konkursu, toteż wróciła do domu z dodatkowym dyplomem i nagrodą. 
        Gratulujemy instrumentalistkom wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów! 

    Ł.P.

  • DSC07564 (Copy)[2].jpg

    Wyjazd Seniorów do Gołuchowa i Rusowa

       21 kwietnia 2016r. członkowie Klubu Seniora działającego przy M-GOK w Zagórowie udali się na wycieczkę do Gołuchowa i Russowa. Pierwszym etapem było zwiedzanie zamku w Gołuchowie, który zachwyca swą architekturą i okazałością wnętrz. Ponieważ pogoda dopisywała seniorzy spacerkiem udali się do parku, w którym można podziwiać niezwykłą rozmaitość roślin i unikatowych drzew. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w zagrodzie żubrów, które też są główną atrakcją Gołuchowa. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, gdzie można było dowiedzieć się o ciekawych faktach z życia pisarki.

       Ostatnim, ale ważnym i smacznym akcentem wyjazdu był bardzo dobry i obfity obiad w restauracji Biały Dwór w Białej Panieńskiej.

       Do Zagórowa seniorzy wrócili trochę zmęczeni, ale w doskonałych humorach i już przygotowują się do kolejnych wyjazdowych atrakcji.

       Organizatorem wycieczki był Klub Seniora i M-GOK , a pilotem był p. Przemysław Waszak.

     

    I.B.

  • DSC07549 (Copy).JPG

    Studenci ZUTW podczas zajęć

       Słuchacze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku już od dwóch tygodni uczestniczą w zajęciach i, co najważniejsze, poważnie podchodzą do swoich „akademickich” obowiązków.  Frekwencja jest wysoka, niektóre sekcje chcą się częściej spotykać, pada wiele pytań… A po zajęciach widać uśmiech na twarzy i ogólne zadowolenie.Tak trzymać! 
       Prezentujemy garść fotografii z działalności sekcji plastycznej i gimnastycznej. Zachęcamy „studentów”  do fotografowania wybranych form zajęć i publikowania zdjęć na ZUTW FB.  

    Ł.P.

  • DSC07468 (Copy)[5].jpg

    Artystyczne Spotkania z Mamą i Tatą - 18.04.2016 r.

      18 kwietnia odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Artystyczne spotkania z mamą i tatą”. Dzisiaj mamy ze swoimi pociechami wykonywały pacynki: biedronki, misia, pieska, żabki, krasnoludka, kotka, słonia. Dzieci dzielnie wycinały, kolorowały i kleiły poszczególne elementy pacynek. Następnie odbyły się krótkie przedstawienia teatrzyku pacynek przy akompaniamencie piosenek z repertuaru dziecięcego, które wszyscy głośno i z radością zaśpiewali no i nawet zatańczyli. Było to bardzo ciekawe spotkanie dla maluchów i cieszymy się, że jest zainteresowanie tą formą. Nie ma większej frajdy, jak zabawa i czas spędzony z dzieckiem, więc zachęcamy tych, którzy jeszcze się wahają przyjść do Domu Kultury ze swoimi pociechami. A zajęcia artystyczne przygotowały panie: Emilia Harmacińska  i  Iwona Bętkowska. O kolejnym spotkaniu w maju poinformujemy.

    I.B.

  • DSC07426 (Copy)[2].jpg

    ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL 18.04.2016 r.

         18 kwietnia 2016r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury miało miejsce kolejne spotkanie w ramach projektu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL. Tym razem spotkanie to nosiło tytuł „Opowieść tańcem zagrana”. Było to mini przedstawienie muzyczne, inspirowane radosną i energetyczną muzyką z amerykańskich klasyków musicalowych lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Obejrzeli je uczniowie ze Szkół Podstawowych w Łukomiu i Zagórowie. Zebranych przywitała piosenką „Good morning” prowadząca spotkanie. 

          Artyści zainspirowani scenami i muzyką  z musicalu „Deszczowa piosenka” wprowadzili młodych widzów w magiczny świat teatru tańca. Uczniowie dowiedzieli się także o wspaniałym tancerzu jakim był Fred Astaire i jego partnerka taneczna Ginger Rogers. W musicalach z udziałem tej pary postacie wypowiadaja się w romantycznych sekwencjach tanecznych z humorem i piosenką.

         Owo mini przedstawienie muzyczne i zdobyte podczas niego wiadomości z pewnością na długo pozostaną w pamięci młodych widzów. Kolejne spotkanie w ramach ARTSTYCZNEGO KOGLA MOGLA odbędzie się 21 maja 2016r.         

    E.H.                                                                

  • DSC07330 (Copy)[1].jpg

    Koncert "Teraz, tutaj - my"

       „Teraz, tutaj – my !” - pod takim tytułem odbył się 17 kwietnia w Domu Kultury  koncert w wykonaniu solistów Koła Piosenki działającego bardzo owocnie - co widać po liczbie śpiewających dzieci - pod opieką p. Iwony. Młodzi wykonawcy pochwalili się swoimi postępami w nauce poprawnego śpiewania. Wykonywali piosenki z nowego repertuaru  w ciekawych aranżacjach dostosowanych do ich możliwości wokalnych. Nie była to formuła konkursu, więc nie było i stresu i rywalizacji. Było to ciekawe i radosne spotkanie z muzyką i piosenką, które ma właśnie pomóc dzieciom walczyć z tremą i dać poczucie wartości, że potrafią zrobić coś fajnego i czerpać radość z wspólnego bycia na scenie. Publiczność bardzo ciepło jak zawsze nagrodziła młodych wykonawców brawami i uśmiechami, a p. Łukasz Parus zafundował pyszną pizzę. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji koncertu i zapraszamy na kolejne występy z naszym udziałem.

    I.B.

  • _1 (Copy)[2].jpg

    Spotkanie autorskie z dziennikarzem i pisarzem Mariuszem Szczygłem

       12 kwietnia odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie autorskie z dziennikarzem i pisarzem Mariuszem Szczygłem. Wieczór z nietuzinkowym gościem poprowadzili Łukasz Parus, dyrektor MGOK, i Marta Kaźmierowska, dziennikarka „Głosu Słupcy” i Radio Zet Gold.
    - Na wizytę Mariusza Szczygła w Zagórowie czekałem rok. Przepraszam za prywatę, ale rozpoczynając w ubiegłym roku pracę w MGOK, postanowiłem , że zaproszę pana Szczygła do naszego miasta. Książki „Gottland” i „Zrób sobie raj” zrobiły na mnie i moich znajomych piorunujące wrażenie-mówił Łukasz Parus.

  • Moje 050 (Copy)[1].jpg

    Przygotowania do koncertu "Teraz, tutaj - my"

       Trwają przygotowania solistów z Koła Piosenki, tych młodszych i starszych do koncertu, na którym zaprezentują się w zupełnie nowym repertuarze. W koncercie weźmie udział 25 dzieci, więc koncert zapowiada się ciekawie. Formułą koncertu będą lekcje muzyki i śpiewu, a hasłem przewodnim „Teraz, tutaj-my”. Soliści zaśpiewają nam to, co im w duszy gra. Jest to prężna grupa, która prezentuje się Kika razy w roku na różnych okolicznościowych koncertach. Na ten najbliższy, bo już 17 kwietnia o godz. 15:00 zapraszam gorąco w imieniu swoich podopiecznych, Warto przyjść i posłuchać tych dzieciaków, bo śpiew i muzyka to naprawdę ich pasja. Do zobaczenia na koncercie.

    I.B.

  • Prace 011 (Copy)[1].jpg

    Prace dzieci ze SP w Rzgowie

       W marcu dzieci ze SP w Rzgowie przybyły do Domu Kultury na przedstawienie pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Było to kolejne przedstawienie Wędrownego Teatru Lalkowego z Wrocławia, który cieszy się powodzeniem wśród naszej społeczności dziecięcej. Poprzednio było przedstawienie pt. „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”. Po obejrzeniu tego spektaklu dzieci chciały przelać swoje wrażenia na kartki i przywiozły nam swoje prace. Cieszymy się, że teatr dziecięcy cieszy się taką popularnością, bo jest to doskonała forma rozwoju wyobraźni dziecięcej. Dziękuję za pracę i tym samym prezentujemy je szerokiej publiczności ku uciesze dzieci.

    I.B.

  • DSC06906 (Copy)[1].jpg

    Rozpoczęły się zajęcia w ramach ZUTW

       4 kwietnia świętowaliśmy Inaugurację Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nazajutrz  odbyły się pierwsze zajęcia sekcji plastycznej, gimnastycznej i językowej. Wczoraj słychać było śpiew słuchaczy sekcji muzycznej.  ZUTW ruszył pełną parą!

  • DSC06759 (Copy)[9].jpg

    Inauguracja Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

          4 kwietnia odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie Inauguracja Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość, jak na święto akademickie przystało,   była podniosła. Uczestniczyły w niej władze Powiatu Słupeckiego i Gminy Zagórów, miał miejsce wykład profesora uczelni wyższej, wręczono indeksy i legitymacje  81 słuchaczom oraz zaśpiewał chór mieszany Cantabile pod dyrygenturą Aleksandry Koronkowskiej.

  • DSC06681 (Copy)[2].jpg

    Spotkanie Klubu Seniora 31.03.2016 r.

      31 marca odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie kolejne spotkanie członków KLUBU SENIORA. Zebranie poprowadziła przewodnicząca Krystyna Szelewicz-Cichocka. „Klubowicze” rozmawiali na temat najbliższej wycieczki do Gołuchowa (21.04) ,  planowanego wyjazdu do Częstochowy (5.05) i popołudnia przy grillu (2.06).

          Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wycieczkę do Gołuchowa. Zainteresowanych prosimy o kontakt z MGOK.    

  • DSC06650 (Copy)[3].jpg

    Zajęcia plastyczne 31.03.2016 r.

       W ostatnim czasie podopieczni koła plastycznego w naszym Domu Kultury wykonywali prace o tematyce wiosennej. Jedna z prac nosi tytuł „ Wiosenna łąka”. Mali plastycy wykonywali ją techniką mieszaną: najpierw malowali farbami, a następnie wycinali z kolorowego papieru motyle i przyklejali na wcześniej pomalowaną kartkę. Kolejna praca o tematyce wiosennej to też zapoznanie z nową techniką jaką jest decoupage na papierze. Prace wykonane tym sposobem sprawiły dzieciom dużo radości, a jej efekty można będzie oglądać na wystawie w naszym Domu Kultury.

    E.H.

     

  • 1[3].jpg

    Legitymacje studentów ZUTW podpisane

       Dzisiaj prezes Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku p. Romualda Matusiak podpisywała legitymacje słuchaczy „zagórowskiego uniwersytetu”, które zostaną wręczone wraz z indeksami podczas poniedziałkowej uroczystości inauguracyjnej ZUTW. Każda legitymacja została opieczętowana uniwersytecką pieczęcią

    Ł.P.

  • image17[60].jpg

    Wybrano władze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

        29 marca odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie zebranie słuchaczy Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie miało bardzo ważny charakter, gdyż „studenci” wybierali zarząd uniwersytetu, który stanowi organ przedstawicielski słuchaczy. Zadaniem zarządu jest m.in. inicjowanie wydarzeń kulturalnych i imprez okolicznościowych, współpraca z prowadzącymi sekcje tematyczne oraz dyrektorem MGOK, przedstawicielem podmiotu prowadzącego ZUTW.

       Władze ZUTW zostały szybko i sprawnie wybrane. Członkami zarządu są: Romualda Matusiak (prezes), Małgorzata Kasprzak (wiceprezes), Małgorzata Musiał (sekretarz), Bożena Chmielewska (członek), Jan Czaja (członek) oraz Leszek Sapikowski (członek).

       Gratulujemy członkom zarządu wyboru i życzymy wszelkiej pomyślności w zarządzaniu „zagórowskim uniwersytetem”.

       Przypominamy, że uroczystość inauguracyjna ZUTW odbędzie się 4 kwietnia. W trakcie inauguracji prezes Romualda Matusiak odczyta w imieniu słuchaczy tekst ślubowania, a później wraz z burmistrzem Zagórowa i dyrektorem MGOK wręczy koleżeństwu indeksy i legitymacje.

    Ł.P.

  • image46[19].jpg

    Orkiestra na Mszy św. Rezurekcyjnej

       Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórowa uświetniła swoją obecnością i grą Mszę św. rezurekcyjną w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie.

    P.Ł.

  • image10[69].jpg

    Spotkania sekcji Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

        W dniach 14-23 marca odbyły się spotkania słuchaczy Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z prowadzącymi daną sekcję tematyczną. W sumie miało miejsce 10 zebrań, podczas których ustalono terminy zajęć na kwiecień, maj i czerwiec (załącznik w zakładce ZUTW). 4 kwietnia o godz. 16.00 odbędzie się Inauguracja Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

    Ł.P.

  • image9[70].jpg

    Maraton Horrorów w zagórowskim kinie

        19 marca o godz. 23:00 wystartował w naszym kinie drugi nocny maraton filmowy. Tym razem nasi widzowie postanowili wziąć udział w Maratonie Horrorów. Podczas tego wydarzenia 44 osoby obejrzały na dużym ekranie 4 tytuły: „Egzorcyste”, „Obecność”, „Annabelle” i „Szubienice”. Mroczna atmosfera dała się we znaki jeszcze przed pierwszym seansem. Wystarczyło zgasić światło na sali kinowej by móc usłyszeć przeraźliwy krzyk. Ten sygnał mówił jedno – „będzie niezła zabawa”. Podczas półgodzinnych przerw między seansami, widzowie mogli skorzystać z bufetu kawowego, a pozostałe osoby, które wolały zostać na sali, rozkoszowały się przeraźliwą muzyką z piekła rodem. Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w tym przedsięwzięciu. Serdeczne podziękowania dla p. Basi Michalczuk z firmy KinAds, za pomoc w zorganizowaniu maratonu.

    P.Ł.

  • image10[67].jpg

    "Fantazjana" zajęła I miejsce w Kłodawie

        18 marca 2016 r. odbyły się 38 Konfrontacje Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni” , na których grupa teatralna „Fantazjana” otrzymała jedną z dwóch równorzędnych pierwszych nagród. Zespół działa przy SP i MGOK w Zagórowie pod opieką p. Lilki Lebiedzińskiej i p. Iwony Bętkowskiej. Dzieciaki przygotowały spektakl „Śnieżka w opałach”, który był wysoko oceniony przez profesjonalne jury. Tą samą równorzędną nagrodę otrzymał zespół „Iskierki” z Trąbczyna pod kier. p. Barbary Jagielskiej, której również gratulujemy, bo to nasi teatralni przyjaciele. Gratulujemy również wyróżnionym zespołom ze Słupcy i z Przedcza. Organizatorami Konfrontacji było CKiS w Koninie i GOK w Kłodawie. W skład jury weszli p. Adam Biernacki – reżyser/instruktor teatralny, p. Paulina Pachulska – instruktor ds. teatru z CKiS, p. Krystian Weber – instruktor ds. muzyki z CKiS.

       Dodatkowo rozdano nagrody aktorskie dla młodych aktorów, a wśród nich znalazła się nasza główna bohaterka sztuki Marcjanna Izdebna, która grała Królewnę Śnieżkę. Zespół dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do wyjazdu, a szczególne podziękowania kieruje do p. Renaty Struszczyk za wypożyczenie czapek dla krasnali. Przed „Fantazjaną” na razie odpoczynek po intensywnej pracy a potem kolejne prezentacje, o których będziemy na bieżąco informować.

    I.B.

  • image10[66].jpg

    KONKURS PLASTYCZNY „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ”

        10 marca rozstrzygnęliśmy KONKURS PLASTYCZNY „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ. Na konkurs wpłynęło 55 prac wykonanych różnymi technikami. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe i wymagały niesamowitej pracy i pomysłowości w ich przygotowaniu zarówno wśród tych najmłodszych uczestników konkursu, jak i tych nieco starszych. Najliczniejszą grupę wśród konkursowiczów stanowiły dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie oraz zagórowscy gimnazjaliści. Autorzy prac sami ustawili poprzeczkę tak wysoko, że trudno było wybrać najlepsze i najładniejsze kartki świąteczne. Konkurs oceniany był w pięciu kategoriach: osoby niepełnosprawne, przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowe, klasy IV-VI szkoły podstawowe oraz gimnazjum.

       Osoby nagrodzone to: Aleksandra Orchowska z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim, Jakub Szymkowiak z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie, Filip Kuznowicz z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie, Liwia Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie oraz Krystian Jankowski z Gimnazjum w Zagórowie. Osoby wyróżnione to: Anna Kasznia z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim, Marta Karolak oraz Zuzanna Strzelińska i Jakub Urbaniak z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie, Adrianna Jeżak oraz Daria Frątczak, Marta Harmacińska i Jakub Jeżak ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu, Kinga Kierzek oraz Oliwia Fimiak i Wiktor Bandych z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie, Wiktoria Dżumak oraz Patrycja Tomczak i Adrian Szymański z Gimnazjum w Zagórowie. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy i świąteczne upominki. Kartki świąteczne można oglądać na wystawie pokonkursowej zorganizowanej przez plastyka MGOK panią Emilię Harmacińską w sali konferencyjnej naszego ośrodka.

    E.H.

  • image26[41].jpg

    Akademia Wyobraźni

        14 marca 2016r. odbyło się w Domu Kultury w Zagórowie kolejne spotkanie w ramach edukacji teatralnej dzieci, na które zaprosiliśmy już po raz drugi Akademię Wyobraźni z Wrocławia. Jest to niezwykła oferta Wędrownego Teatru Lalkowego , który spotkał się z zainteresowaniem i wspaniałym odbiorem dziecięcej widowni. Tym razem aktorzy zaprezentowali spektakl pt: „Księżniczka na ziarnku grochu”. Doskonale znaną historię zrealizowali w nowej adaptacji i konwencji. Była to opowieść o zabawnych, ale i pełnych napięć perypetiach królewskiej rodziny i zabłąkanej dziewczynki ,która pewnego dnia zawitała do ich pałacu. Przedstawienie bardzo podobało się dziecięcej publiczności , a piękne ręcznie wykonane lalki czyniły tę opowieść niezwykle atrakcyjną wizualnie. Ze spektaklu skorzystały dzieci ze SP w Rzgowie i Przedszkola Samorządowego w Zagórowie. Zapraszamy również inne grupy do korzystania z oferty teatralnej, bo jest to doskonała forma edukacji.

    I.B.

  • image10[64].jpg

    Kogel Mogel

        14 marca w naszym Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie z muzyką w ramach muzycznego projektu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL. Wzięły w nim udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie. Zagadnieniem dzisiejszego spotkania było to, czy obraz można opisać dźwiękami. Uczniowie zapoznali się z postacią słynnego rosyjskiego muzyka Modesta Musorgskiego- wspaniałego ilustratora muzycznego o niebywałej wyobraźni, którego doceniono dopiero po śmierci. Artyści przekonywali dzieci o tym, jak kompozytor za pomocą dźwięków pokazał słuchaczom wystawę obrazów swego nieżyjącego przyjaciela Wiktora Hartmanna- słynnego rosyjskiego malarza. Wystawa ta zainspirowała Musorgskiego do skomponowania cyklu miniatur fortepianowych pt. „Obrazki z wystawy”. Istotnym elementem cyklu owych miniatur fortepianowych jest powtarzająca się (choć zawsze z pewnymi zmianami), oparta na prostym, chwytliwym temacie „Promenada”- rodzaj łącznika między poszczególnymi miniaturami, symbolizująca przechodzenie od jednego obrazu na wystawie do następnego. Owo muzyczne przedstawienie zabrało dzieci na muzyczną wycieczkę do muzeum, w którym mogły obejrzeć niektóre prace malarza: „Gnom”, „ Straszny zamek”, „Dzieci kłócące się w parku”, „Bydło” czy „Taniec piskląt w skorupkach”, słuchając utworów inspirowanych tymi obrazami. Ponadto dzieci mogły zapoznać się z budową saksofonu tenorowego. To spotkanie na pewno zostanie na długo w pamięci dzieci. Zapraszamy na kolejne spotkanie już w kwietniu.

    E.H.

  • image6[69].jpg

    Spotkanie Klubu Seniora

        10 marca odbyło się w sali konferencyjnej MGOK spotkanie członków KLUBU SENIORA. Podczas zebrania omówiono kwestie dotyczące najbliższej działalności KLUBU.

       21 kwietnia seniorzy wybierają się na wycieczkę do Gołuchowa i Russowa. Koszt udziału w wyjeździe wynosi 55 PLN od osoby i obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie, opiekę pilota, przewodników po zamku w Gołuchowie i Muzeum w Russowie, bilety wstępu do zabytkowych obiektów oraz obiad w restauracji Biały Dwór w Białej Panieńskiej. Pieniądze należy wpłacać u dyrektora MGOK Łukasza Parusa do 10 kwietnia.

       2 czerwca „klubowicze” spotkają się przy grillu w altanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, a w maju lub czerwcu planują jechać do Częstochowy:- W trakcie ubiegłorocznych zebrań kilkakrotnie pojawiały się wnioski na temat zorganizowania wycieczki do Częstochowy. Chcemy jechać do Częstochowy w tym roku. Wyjedziemy o północy, aby o godz. 6.00 wziąć udział w mszy świętej- powiedziała przewodnicząca KLUBU SENIORA Krystyna Szelewicz-Cichocka.

       Kolejne zebranie KLUBU prawdopodobnie odbędzie się 31 marca.

    Ł.P.

  • image29[38].jpg

    Koncert z okazji Dnia Kobiet „ Powróćmy jak za dawnych lat, czyli wieczór starych melodii”

       7 marca odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie koncert z okazji Dnia Kobiet „Powróćmy jak za dawnych lat, czyli wieczór starych melodii” w wykonaniu artystów scen poznańskich (Teatr Muzyczny, Teatr Nowy, Teatr Wielki). Soliści- Anna Bajerska-Witczak, Marzena Małkowicz, Wiesław Paprzycki i Bartosz Kuczyk- zaprezentowali znane polskie piosenki z lat międzywojennych i powojennych oraz humorystyczne monologi. Można było usłyszeć szlagiery, takie jak „Tango milonga”, „Ostatnia niedziela” czy „Zimny drań”.

       W koncercie wzięli udział członkowie Klubów Seniora z Pyzdr i Zagórowa z przewodniczącymi Wandą Biernat i Krystyną Szelewicz-Cichocką, jak również stali bywalcy MGOK. Warto dodać, że bilety dla zagórowskich seniorów dofinansował burmistrz Zagórowa Wiesław Radniecki. To był niezapomniany i pełen wrażeń wieczór. Słuchacze śpiewali i pląsali w rytm starych melodii. Artyści tak ujęli publiczność, że otrzymali owacje na stojąco. Po zakończeniu koncertu nucono w holu piosenkę „ Powróćmy jak za dawnych lat”.

       MGOK w Zagórowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach kulturalnych: 7.04- kabaret Czwarta Fala (15 PLN), 12.04-spotkanie autorskie z pisarzem i dziennikarzem Mariuszem Szczygłem (WSTĘP WOLNY), 25.05-koncert z okazji Dnia Matki zespołu cygańskiego DROMENCA (40 PLN). Do zobaczenia!

    Ł.P.

  • image104[2].jpg

    Wycieczka z okazji Dnia Kobiet do Czech

       5-6 marca odbyła się z okazji Dnia Kobiet wycieczka do Czech, zorganizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie i pilota Przemysława Waszaka. W wyjeździe wzięło udział 45 osób. Wycieczkowicze zwiedzili Terezin, Pragę i Kutną Horę.

       -Przygotowaliśmy wycieczkę, gdyż po ubiegłorocznych 3 wyjazdach do Drezna nieustannie do nas dzwoniono i pisano w sprawie kolejnych zagranicznych wojaży. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i zaproponowaliśmy sąsiednie Czechy. Terezin jest znanym miejscem historycznym, związanym z Holokaustem. Pragi chyba nie trzeba reklamować. Hradczany, Starówka, dzielnica Józefów stanowią nie lada atrakcję turystyczną. Natomiast obiekty architektoniczne Kutnej Hory, m.in. kościół św. Barbary i Kaplica Czaszek, są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsca, o których wspomniałem, powinien zobaczyć każdy turysta. Cieszę się, że zagórowski MGOK propaguje turystykę, wszak turystyka jest ściśle związana z kulturą, tj. wiąże się z integracją i poznawaniem interesujących obiektów i miejsc- powiedział pilot Przemysław Waszak.

       - Wyjazd do Czech pozwolił uczestnikom wycieczki poznać Miejsce Pamięci w Terezinie, Pragę i Kutną Horę, a co najważniejsze kulturę i mentalność Czechów. 12 kwietnia MGOK odwiedzi pisarz i czechofil Mariusz Szczygieł, zatem będzie można jeszcze dodatkowo wzbogacić wiedzę na temat kultury czeskiej- mówił Łukasz Parus, dyrektor MGOK. - Mieliśmy okazję zjeść kolację w typowej praskiej gospodzie, delektując się knedlikami z mięsem. Ponadto przez 2 dni towarzyszył nam wykwalifikowany przewodnik pan Bogusław, który z niesamowitą swadą opowiadał o Czechach. Czesi w podejściu do życia diametralnie różnią się od Polaków. Są interesującą nacją. Kolejny wyjazd, prawdopodobnie wczesną jesienią, zostanie zorganizowany do Rzymu. Czas poznać Włochy-dodał. Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony weekend w Czechach.

    Ł.P.

  • image10[60].jpg

    Warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych

        03 marca 2016r. i 04 marca 2016r. w Domu Kultury w Zagórowie miały miejsce warsztaty artystycznego zdobienia jaj wielkanocnych techniką serwetkową i koralikową. Warsztaty te prowadziła pani Emilia Harmacińska -instruktor d/s plastyki w MGOK w Zagórowie. Ozdobne jajka są coraz popularniejsze. Jest to wspaniała forma rękodzieła dla całej rodziny, łącząca tradycyjne motywy ludowe i nowatorskie pomysły, dająca ogromne możliwości zabawy i rozwijania kreatywności. O tym przekonali się podczas warsztatów ich uczestnicy.

       Kształt jajka to jeden z najpiękniejszych stworzonych przez przyrodę. Symetryczna forma, która aż prosi się o udekorowanie, gdyż świetnie prezentują się na niej wyjątkowe wzory wykonane różnymi metodami. Dwie z nich, czyli metodę serwetkową i koralikową poznały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie oraz młodzież z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział 50 osób. Ozdabianie jajek sprawiało dzieciom wiele radości. Po skończonych warsztatach każdy z uczestników zabrał ze sobą pięknie udekorowane jajka i obiecał, że również takie znajdą się w jego wielkanocnym koszyku. W przyszłym roku MGOK w Zagórowie planuje zorganizować podobne warsztaty.

    E.H.

  • image16[49].jpg

    Spotkania członków KLUBU SENIORA

        14 stycznia i 18 lutego odbyły się spotkania członków KLUBU SENIORA. W trakcie zebrań zaplanowano następujące przedsięwzięcia na pierwsze półrocze bieżącego roku: 7.03- udział w koncercie „Powróćmy jak za dawnych lat, czyli wieczór starych melodii” przygotowanym przez MGOK (warto nadmienić, że ¾ kosztów zakupu 60 biletów pokrył burmistrz Wiesław Radniecki), 10.03- zebranie towarzyskie „klubowiczów”, 21.04-wycieczka autokarowa do Gołuchowa i Russowa, 2.06- spotkanie przy grillu.

       18 lutego nastąpiły zmiany w Zarządzie KLUBU SENIORA. Dotychczasowego skarbnika Marię Zawal zastąpiła Irena Kubicka. KLUB SENIORA będzie nadal działać pomimo powstawania Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Klubowicze” stanowią 60-osobową grupę, która lubi się spotykać i wspólnie realizować różne formy aktywnego spędzania czasu.

    Ł.P.

  • image16[48].jpg

    2. spotkanie dotyczące założenia Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

        18 lutego odbyło się w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie drugie spotkanie dotyczące założenia Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas zebrania omówiono następujące kwestie: podsumowano ankiety rozdane 14 stycznia, wystąpili prowadzący dane sekcje, zapoznano zebranych z „Regulaminem Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku” oraz wręczono „Deklaracje przystąpienia do Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

      Seniorzy wyrazili chęć uczestniczenia w zajęciach w ramach działalności 11 sekcji tematycznych. Wymieniamy nazwy sekcji oraz prowadzących: sekcja plastyczna (14 osób)-prowadząca Emilia Harmacińska, instruktor ds. plastyki w MGOK (w ramach tej sekcji odbędą się zajęcia orgiami); sekcja muzyczna (14 osób)-prowadząca Aleksandra Koronkowska, emerytowany nauczyciel muzyki, dyrygent chóru mieszanego CANTABILE; sekcja krajoznawczo-turystyczna (27 osób, wycieczki krajoznawcze 50 osób)-prowadzący Przemysław Waszak, pilot wycieczek, przewodnik turystyczny, z wykształcenia teolog, katecheta; sekcja taneczna (15 osób)- Iwona Bętkowska, instruktor ds. teatru i tańca w MGOK; sekcja informatyczna (28 osób)- Urszula Napierała, nauczyciel informatyki; sekcja gimnastyczna (48 osób)- Karolina Zawal, fizjoterapeutka; sekcja filmowa (7 osób)-Marta Kaźmierowska, dziennikarka prasowa i radiowa GŁOSU SŁUPCY i RADIA ZET GOLD; sekcja poetycko-literacka (9 osób)-Katarzyna Nowicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów, oraz panie bibliotekarki Katarzyna Połom i Joanna Kruczkowska; sekcja biblijna (19 osób)- ks. Adam Czechorowski, proboszcz parafii Zagórów; sekcja językowa (język angielski 12)-Marta Deręgowska, nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie; sekcja kulturalna (42 osoby, wyjazdy do teatru, opery, muzeów; 23 osoby wykłady, warsztaty)-Łukasz Parus, dyrektor MGOK.

     Po podsumowaniu ankiet głos zabrali prowadzący dane sekcje, którzy w telegraficznym skrócie przybliżyli charakter i tematykę zajęć oraz wyrazili zadowolenie z uczestnictwa w projekcie ZUTW. Następnie odczytano „Regulamin ZUTW” i rozdano deklaracje. Słuchacze mają czas na złożenie deklaracji do 29 lutego.

       Na początku marca odbędą się spotkania prowadzących sekcje ze „studentami” w celu określenia częstotliwości zajęć i terminów. W połowie marca dyrektor MGOK złoży na ręce burmistrza i członków Rady Miejskiej wnioski dotyczące powstania ZUTW. Inauguracja ZUTW jest przewidziana na koniec marca lub początek kwietnia.

    Ł.P.

  • image21[40].jpg

    Artystyczny Kogel Mogel

        22 lutego w naszym Domu Kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL. Tym razem owa muzyczna uczta zatytułowana była „La fiesta Mexicana” z udziałem prawdziwych meksykańskich muzyków, którzy wprowadzili młodych widzów we wspaniały świat muzyki latynoskiej - mieszanki trzech kultur: hiszpańskiej, meksykańskiej i afrykańskiej. Muzycy zapoznali dzieci z tradycyjnymi instrumentami meksykańskimi ręcznie wykonanymi przez jednego z występujących artystów, a mianowicie: harana, czy rekito oraz z instrumentami wykonanymi z kości zwierząt.

       Artyści pokazali także różne nakrycia głowy, m.in. sombrero, które całemu światu kojarzy się z Meksykiem, choć w tej kulturze są też inne charakterystyczne nakrycia głowy. Pokazali je oprowadzając dzieci po barwnym ogrodzie meksykańskiego folkloru, w rytm radosnej muzyki granej na tradycyjnych instrumentach przez prawdziwych mariachi. Artyści zapraszali także dzieci do wspólnej muzycznej podróży przez Meksyk, co sprawiło dzieciom ogromną radość.

    E.H.

  • image22[37].jpg

    Spotkanie z Babcią i Dziadkiem

        21 lutego 2016 r. odbył się w Domu Kultury Koncert pt. „Spotkanie z Babcią i Dziadkiem”. Wystąpiły wszystkie grupy taneczne i soliści. Część dzieci przygotowała własnoręcznie laurki, które były prezentowane na występie, a dl nich dołączone były dedykacje w postaci piosenek i tańców. Dziadkowie mogli posłuchać takich znanych piosenek, jak „Biedroneczki są w kropeczki”, „Takie ładne oczy”, „Dozwolone od lat 18”, „Mały miś”, czy „Nie zadzieraj nosa”. Na koniec dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę „U babci jest słodko” – a w prezencie otrzymały cukierki i od całej publiczności wielkie brawa. Dzieci wręczyły również swoim dziadkom przygotowane przez plastyczkę p. Emilię Harmacińską upominki. Bardzo miłe spotkanie szybko upłynęło, a p. Iwona zapowiedziała, że dzieci już przygotowują się do następnych koncertów, więc do zobaczenia.

    I.B.

  • image13[47].jpg

    Farsa "Separacja"

       11 lutego 2016r. odbyło się w Domu Kultury w Zagórowie przedstawienie „Separacja”, którego producentem była Scena „Rode” Kraków- Rzeszów. Sztuka była opowieścią o nauczycielskim małżeństwie, które przeżywszy ze sobą ćwierć wieku wkracza w fazę nieuchronnego kryzysu. Joanna i Patryk wystawili sobie rachunki za przeżyte razem lata. Zarzuty były śmieszne i banalne, ale doprowadziły do separacji.... Błyskotliwe dialogi, humor, przezabawne zdarzenia były gwarancją znakomitej zabawy. Reżyserem sztuki był p. Mariusz Marczyk , który również wcielił się w rolę Patryka , a w roli Joanny zobaczyliśmy p. Annę Lenczewską. Spektakl został specjalnie zamówiony na Walentynki. MGOK w Zagórowie przygotowując ofertę kulturalną, ma na uwadze popularne święta. I tak 7 marca odbędzie się koncert starych melodii w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego z Poznania, a 25 maja z okazji Dnia Matki wystąpi zespół cygański Dromenca.

    I.B.

  • image8[59].jpg

    Walentynki w MGOK

       Jak widać na załączonych zdjęciach, mieszkańcy Gminy Zagórow z chęcią spędzali Walentynki w naszym Kinie. Na „Planetę Singli” przyszło 185 osób, a i „Misiek w Nowym Jorku” cieszył się dużym powodzeniem wśród najmłodszych, bowiem bajkę obejrzały w tym dniu aż 102 osoby. Przy okazji widzowie mogli poczęstować się cukierkami zapakowanymi w stylowe serduszka, które otrzymaliśmy od firmy KinAds, za co serdecznie dziękujemy. A tych, którzy jeszcze nie widzieli „Planety Singli” zapraszamy do naszego kina.

    P.Ł.

  • image8[58].jpg

    Zumba w MGOK

       Zapraszamy na zajęcia zumby jeszcze te chętne panie, które nie miały okazji spróbować tego rodzaju ruchu. Spotykamy się już czwarty rok i można powiedzieć, że jest to już przyzwyczajenie. Spotykamy się dwa razy w tygodniu, co nie jest takie łatwe biorąc pod uwagę codzienne obowiązki moich pań, ale doceniam je za sumienność i samodyscyplinę. A i są efekty naszych ćwiczeń, co panie zauważają w swoim samopoczuciu no i wadze. Więc nie pozostaje nic innego tylko wyjść z domu i ruszać się , bo idzie wiosna i chcemy wyglądać i czuć się komfortowo.

    I.B.

  • image20[39].jpg

    Próby Fantazjany

       Trwają próby grupy teatralnej Fantazjana działającej przy SP i M-Gok w Zagórowie do kolejnego przedstawienia. A będzie to „Królewna Śnieżka” w zupełnie nowej komediowej odsłonie. Próby trwają już od dwóch miesięcy i mają się ku końcowi , a 19 marca 2016 r. grupa wybiera się właśnie z tym spektaklem na 38 Konfrontacje Teatrów Dziecięcych do Kłodawy. Przy tworzeniu przedstawienia młodzi aktorzy bawią się doskonale i panie instruktorki mają nadzieję , że efekt pracy będzie widoczny i zadowalający. Ale najważniejsze jest w tym wszystkim to , że jest grupa dzieci chcących bawić się w teatr i znajduje na to czas

    I.B.

  • image8[56].jpg

    Artystyczny Kogel-Mogel „Skomponujcie mi muzykę”

       1 lutego, po feriach zimowych zawitała do naszego Domu Kultury KULTURKA z Artystycznym Koglem Moglem. Artyści goszczący na naszej scenie od września, tym razem zaprezentowali się przed publicznością, którą były dzieci ze Szkół Podstawowych w Łukomiu i Zagórowie, w programie zatytułowanym „Skomponujcie mi muzykę”. Dzieci zostały wprowadzone przez muzyków grających na flecie, skrzypcach i akordeonie we wspaniały świat wyobraźni. Dzięki tej wyobraźni muzycznej wielu wspaniałych kompozytorów, m.in. Vivaldi czy Bach skomponowali ponadczasowe utwory, których mogły posłuchać dzieci w wykonaniu muzyków. Prowadząca spotkanie zapraszała dzieci do wspólnej zabawy w tworzenie muzyki, opowiadała w ciekawy sposób o tym kim jest kompozytor i co oznacza komponować utwór. Udział w tym muzycznym spotkaniu sprawił dzieciom wiele radości.

    E.H.

  • image13[44].jpg

    Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Durskim

       28 stycznia odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie z podróżnikiem Piotrem Durskim. Wydarzenie zorganizowali MGOK oraz stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.

       Piotr Durski jest słupczaninem. Studiował turystykę, a obecnie kończy studia II stopnia na kierunku komunikacja w biznesie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Aktywnie działa w Studenckim Centrum Badań Turystycznych Explorers. Ma na swoim koncie liczne podróże, m.in. po Finlandii, Hiszpanii, Włoszech i Rumunii.

       Gość zaprezentował prelekcję pt. „„ Postturystyka-ciekawość, odkrywanie, poznawanie…”, podczas której opowiadał o podróżowaniu po Rumunii. – Pojechałem do Rumunii, gdy miałem 18 lat, 5 lat temu. Pokonałem pieszo wiele kilometrów, poznając piękno rumuńskiej ziemi i ciekawych ludzi. Rumunia jest zjawiskowym krajem, w moim przekonaniu, ciągle nieodkrytym przez europejskich turystów- mówił Piotr Durski.

       Pasjonat turystyki omówił także autorskie fotografie, obrazujące piękno Karpat i malowniczo położone wioski, jak również krótkie filmiki z udziałem rumuńskich przyjaciół, właściciela gospodarstwa rolnego i osoby duchownej „Padre Dawida”.

       Spotkanie z podróżnikiem zwieńczył poczęstunek w postaci rumuńskiej zupy ciorba, przygotowanej przez prezesa TPZZ Grzegorza Cieślewicza i doktora Andrzeja Durskiego, ojca prelegenta. Aromatyczna i pożywna zupa na bazie warzyw i wołowiny bardzo smakowała uczestnikom prelekcji. Wkrótce będą mieć miejsce w MGOK wykład na temat kultury japońskiej i warsztaty sushi. Informacje niebawem pojawią się na stronach internetowych MGOK i TPZZ. 

    Ł.P.

  • image11[49].jpg

    I Edycja Programu "Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny"

       I Edycja Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny” 31 stycznia 2016 r. odbyła się w Domu Kultury I Edycja Programu „Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny”. Eliminacje do programu trwały przez całe ferie i zgłosiło się 17 wykonawców:

     

    1. Patryk Piniecki – keyboard

    2. Eryk Fabiszak – keyboard

    3. Paweł Skitek – akordeon

    4. Julka Bielecka – gitara klasyczna

    5. Łukasz Burda – pianino

    6. Martyna Przybylska – skrzypce

    7. Alicja Waszak – piosenka

    8. Martyna Kubiak – piosenka

    9. Weronika Radniecka – piosenka

    10. Gabrysia Ciesielska – piosenka

    11. Natalia Wieczorek – piosenka

    12. Aleksandra Andrzejewska – pianino

    13. Zuzia Radniecka – piosenka

    14. Martyna Bączkiewicz – piosenka

    15. Martyna Kuzak – piosenka

    16. Kalina Ciesielska – piosenka

    17. Maja Maślińska – keyboard

       Każdy z uczestników przygotował kilkuminutowy program, który publiczność z uwagą śledziła, bo do niej należał wybór „Gwiazdy Zagórowskiej Sceny”. Młodzi artyści przygotowali wspaniały koncert, który obfitował w różnorodne talenty i umiejętności. Wielkie brawa! Super dzieciaki! Wszyscy artyści otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez MGOK, a główną nagrodę – maskotkę otrzymała od publiczności Martyna Kuzak. Już zapowiadamy II edycję programu w okresie wakacyjnym i serdecznie zapraszamy pozostałe utalentowane dzieci i młodzież.

    I.B.

  • image31[26].jpg

    Eliminacje do I Edycji Programu "Zostań Gwiazdą Zagórowskiej Sceny"

       Zapraszamy całą sympatyczną zagórowską społeczność na finałowy koncert I Edycji programu "Zostań gwiazdą zagórowskiej sceny", bo to od Państwa zależeć będzie kto zostanie tą Gwiazdą! Koncert już w tę niedzielę 31 stycznia o godz. 15.00. A uczestnicy są przesympatyczni i już należą im się duże brawa za samo wzięcie udziału w eliminacjach! Do zobaczenia na koncercie!

    I.B.

  • image25[29].jpg

    PRZEDSTAWIENIE „ ZACZAROWANY MŁYNEK”

       27 stycznia w sali widowiskowej MGOK miało miejsce przedstawienie zatytułowane „Zaczarowany młynek” w wykonaniu artystów ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE w Krakowie. Spektakl oparty na motywach legendy estońskiej zatytułowanej „Zaczarowany młynek - dlaczego woda w Bałtyku jest słona?” obejrzeli mali widzowie wraz z rodzicami. Była to opowieść o ubogim rybaku, który pewnego dnia dostał od tajemniczego przybysza młynek. Ten okazał się nie całkiem zwyczajny. Jego historii z ogromną ciekawością przysłuchiwały się dzieci. Spektakl uczy, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi nawet wtedy, gdy niewiele się posiada. Uczciwa i ciężka praca zawsze jest wynagradzana, a chytrość, skąpstwo i lenistwo zazwyczaj gubi. Barwny, interaktywny spektakl z pięknymi strojami, scenografią i oryginalną muzyką zachwycił z pewnością małego widza. Dodatkową atrakcją było to, że artyści zaprosili dzieci do wspólnej zabawy, co sprawiło najmłodszym wielką radość.

    E.H.

  • image15[38].jpg

    Teatrzyk cieni

       25 stycznia 2016r. odbyło się w Domu Kultury drugie spotkanie z cyklu Artystycznych Spotkań z Mamą i Tatą. Tym razem bawiliśmy się w teatrzyk cieni na podstawie wierszy dla dzieci. Na początku dzieci słuchały wierszy i dobierały do nich przygotowane figurki do teatrzyku. Później maluchy ze swoimi mamusiami zapraszały publiczność do obejrzenia krótkiego przedstawienia. Wszyscy bawili się doskonale, a dzieci na koniec otrzymały książeczki do zabawy w domu. Kolejne spotkanie odbędzie się w lutym, na które już zapraszamy maluchy z rodzicami.

    I.B.

  • image4[52].jpg

    Dzień Babci i Dziadka w Klubie Seniora

       21 stycznia 2016r. uczestnicy zagórowskiego Klubu Seniora zorganizowali sobie wyjazdowe święto z okazji Dnia Babci i Dziadka do restauracji „Maredo” w Trąbczynie , gdzie p. Kubacka przyjęła ich bardzo gościnnie i smacznie. Frekwencja była spora , bo w spotkaniu uczestniczyło 40 seniorów , którzy bardzo miło spędzili ten wspólny czas i bawili się do późnych godzin wieczornych. Kolejne spotkanie zaplanowano już w lutym z okazji Walentynek

    I.B.

  • image20[32].jpg

    PRZEDSTAWIENIE „ SKRZAT TITELITURY”

       20 stycznia w sali widowiskowej MGOK miało miejsce przedstawienie zatytułowane „ Skrzat Titelitury” w wykonaniu artystów ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE w Krakowie. Spektakl oparty na mniej znanej baśni Braci Grimm obejrzeli mali widzowie wraz z rodzicami. Była to opowieść o córce młynarza, która przez swojego ojca-niepoprawnego chwalipiętę, została poddana ciężkiej próbie. Król kazał jej uprząść ze słomy złoto w zamian za co miała zostać królową. Z pomocą dziewczynie przyszedł Skrzat Titelitury, jednak za przysługę młynarzówna musiała drogo zapłacić. Jej historii z ogromną ciekawością przysłuchiwały się dzieci. Spektakl uczy, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy może mieć złe konsekwencje. Barwne przedstawienie z pięknymi strojami, scenografią i muzyką zachwyciło z pewnością małego widza. Dodatkową atrakcją było to, że artyści zaprosili dzieci do wspólnej zabawy, co sprawiło najmłodszym wielką radość. Amatorów małych form teatralnych zapraszamy już za tydzień 27 lutego na kolejny spektakl w wykonaniu artystów ART-RE z Krakowa pt. „Zaczarowany młynek”.

    E.H.

  • image6[49].jpg

    ZAJĘCIA PLASTYCZNE „ POEZJA W OBRAZACH”

       Podczas zajęć plastycznych w ferie dzieci wykonywały ilustracje do wierszy przeczytanych przez instruktorkę p. Emilię Harmacińską. Wiersze te były głównie o tematyce zimowej, bo taką wybrali sobie mali twórcy. Mali artyści rysowali do wierszy: Czesława Janczarskiego, Józefa Czechowicza i Ignacego Krasickiego. Ten rodzaj pracy bardzo spodobał się młodym plastykom, a ich prace można obejrzeć na wystawie w naszym Domu Kultury.

    E.H.

  • image15[36].jpg

    XVI Przegląd Kolęd i Pastorałek w Słupcy

       15 stycznia 2016 r. chór Cantabile z dyrygentem Aleksandrą Koronkowską wziął udział w XVI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Świąteczny koncert odbył się w kościele Błogosławionego Michała Kozala w Słupcy, a kolędowały także chóry: Virtus Dei z Lichenia (dyrygent Czesław Fijałkowski), Żeński chór Sonata z Powidza (dyrygent Halina Ganińska), chór Kanon ze Słupcy (dyrygent Agata Gierłowska-Nowicka). Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem kolędy "Wśród nocnej ciszy". Chórzyści z Zagórowa składają podziękowania organizatorom: panu burmistrzowi Michałowi Pyrzykowi, ks. Hieronimowi Szczepaniakowi za zaproszenie, a szczególne ukłony kierują w stronę kierownictwa chóru Kanon ze Słupcy za wspólne koncertowanie oraz przemiłą karnawałową biesiadę.

    L.L.

  • image9[44].jpg

    Spotkanie dotyczące założenia UTW

       14 stycznia 2016r. odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie dotyczące założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli placówki dydaktycznej dla osób na emeryturze, które chcą poprawić jakość życia. W zajęciach będą mogły uczestniczyć również osoby niebędące na emeryturze. Na spotkaniu rozdano uczestnikom deklaracje, na których trzeba będzie zadeklarować udział w różnych sekcjach np. językowa, teatralna, taneczna, historyczna itp. Deklaracje te prosimy o dostarczenie do GOK-u lub do Biblioteki do końca przyszłego tygodnia. Koordynatorem prowadzącym UTW będzie zarówno GOK jak i Biblioteka Publiczna w Zagórowie. Kolejne spotkanie, na którym będą podjęte dalsze kroki zaplanowane jest na18 lutego 2016r. w Sali widowiskowej Domu Kultury, serdecznie zapraszamy.

    I.B.

  • image17[35].jpg

    24 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W ZAGÓROWIE

      Tegoroczny 24 FINAŁ WOŚP w Zagórowie został przeprowadzony tradycyjnie pod patronatem lidera WOŚP w Zagórowie p. Andrzeja Bernata, a współorganizatorami byli: MGOK w Zagórowie, TPZZ oraz wszystkie szkoły z terenu gminy. Na ulicach Zagórowa kwestowały zuchy i harcerze ze SP w Zagórowie. Po południu w hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się wielkoorkiestrowy koncert połączony z licytacją....

  • image3[45].jpg

    Eliminacje do 35 Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej - Konin

       9 stycznia 2016r. odbyły się eliminacje do 35 Festiwalu Piosenki dziecięcej i młodzieżowej w Koninie. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W eliminacjach wzięły udział cztery solistki z Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie , które zostały wybrane z grupy ponad dwudziestki śpiewających dzieci ,zaangażowanych w pracę na rzecz Domu Kultury. Dlatego bez względu na wynik tych eliminacji, było to wyróżnienie i możliwość zdobycia nowego doświadczenia. A w eliminacjach wzięły udział i zaśpiewały piosenki: Martyna Kuzak – „ Nad srebrnym potokiem”, Inga Bąk – „ Co się stało z mamą” , Asia Krzyżaniak-„Przyjaciel deszczową porą” i Martynka Sroka – „Cała doskonała”. Opiekunem dziewcząt jest p. Iwona Bętkowska ,która prowadzi Koło Piosenki i stara się zarazić śpiewem najmłodsze dzieciaki.

    I.B.