Wydarzenia 2016 cz. 2
Wydarzenia » Wydarzenia 2016 cz. 2
Podsumowanie 2016 r. w zagórowskim kinie
Drodzy Kinomaniacy!
Kolejny rok w naszym Kinie dobiegł już końca. Można śmiało powiedzieć, że był to dobry rok, bowiem pobiliśmy kilka rekordów. Frekwencja znacznie się poprawiła, a szkoły co raz częściej nas odwiedzają. Dlatego pragniemy Wam serdecznie podziękować, że decydujecie się obejrzeć filmy z legalnego źródła w zagórowskim kinie. Już dziś pragniemy Was zaprosić do odwiedzenia nas w 2017 roku, a będzie warto.
A teraz czas na statystkę:
TYTUŁY
2014 r. - 68 tytułów ( w tym 15 polskich) – 22 %
2015 r. - 66 tytułów ( w tym 17 polskich) – 26 %
2016 r. - 75 tytułów ( w tym 18 polskich) - 24 %
SEANSE
2014 r. - 677 zaplanowanych ( w tym 500 wyświetlonych) – 74 %
2015 r. - 664 zaplanowanych ( w tym 556 wyświetlonych) – 84 %
2016 r. – 680 zaplanowanych ( w tym 614 wyświetlonych) – 90 %
WIDZOWIE
2014 r. – 5864 widzów (11,73 widzów na seans – 86,24 – widzów na tytuł)
2015 r. – 9019 widzów (16,22 widzów na seans – 136,65 – widzów na tytuł)
2016 r. – 9793 widzów (15,95 widzów na seans – 130,57 – widzów na tytuł)
TOP 10 ZAGÓROWSKIEGO KINA
1. 813 widzów – „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” - NOWY REKORD KINA
2. 696 widzów – „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”
3. 653 widzów – „Planeta singli”
4. 439 widzów – „Angry Birds”
5. 439widzów – „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”
6. 385 widzów – „Wilk w owczej skórze”
7. 377 widzów – „Misiek w Nowym Jorku”
8. 342 widzów – „Robnson Crusoe”
9. 337 widzów – „Wołyń”
10. 268 widzów – „Bociany”
Piotr
Koncert bożonarodzeniowy Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów
25 grudnia odbył się w kościele parafialnym w Zagórowie koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórów pod dyrygenturą kapelmistrza Marcina Skuratowicza. Muzycy zaprezentowali najbardziej znane polskie kolędy, jak również utwory świąteczne z repertuaru zagranicznego. Dodatkowo zbierali pieniądze na leczenie Kamila Wypychowskiego, byłego członka Orkiestry. Dzięki szczodrości parafian udało się zebrać sumę 3,651,23 PLN.
Dla trzech najmłodszych muzyków koncert stanowił artystyczny debiut. Mariusz Marcinkowski, Magdalena Sowińska (oboje z sekcji perkusyjnej) i Aleks Łyskawiński (trąbka) świetnie zagrali, pokazując talent i zapał do muzykowania.- Jak widzicie państwo, w Orkiestrze działają młodzi ludzie. Mariusz i Magda uczą się pod skrzydłami instruktora Pawła Jackowskiego, a Aleks pod bacznym okiem instruktora Roberta Żurańskiego. Brawa dla najmłodszych muzyków i opiekunów! -mówił kapelmistrz.
Na zakończenie głos zabrał ks. proboszcz Adam Czechorowski:- Pięknie gracie. Jak was słucham, to na myśl przychodzi mi orkiestra Glenna Millera- powiedział z uznaniem duchowny.
Ale to nie koniec wydarzeń artystycznych w Święta w kościele. W Drugi Dzień Świąt wystąpiła grupa muzyczna Zagórowskie Słowiki i Przyjaciele, w której działają prezes chóru Quarta Andrzej Słowiński i chórzysta Daniel Słowiński wraz z członkami rodziny
i przyjaciółmi. Artyści dali pełen wzruszeń koncert, włączając się także się do akcji zbierania pieniędzy na leczenie Kamila. Uzbierali 1241,47 PLN i 3 euro. Reasumując, Kamil otrzyma na leczenie 4,892,70 PLN.
Życzymy Kamilowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wszystkim muzykom serdecznie dziękujemy za wspaniałe koncerty, dzięki którym mogliśmy lepiej poczuć magię Świąt. (mgok)Betlejemskie Światło Pokoju w MGOK
20 grudnia dzięki uprzejmości Jolanty Teodorczyk, nauczycielki i drużynowej drużyny harcerskiej z Szkoły Podstawowej w Pyzdrach, dotarło do MGOK Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem, które symbolizuje miłość, pokój, nadzieję i jest stawiane na wigilijnym stole.
Akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.
Jeśli chcecie mieć Państwo na świątecznym stole światło z Betlejem, zapraszamy dziś do MGOK.
Serdecznie dziękujemy Jolancie Teodorczyk za pamięć, życzliwość i Betlejemskie Światło.(mgok)„Tylko jedna taka noc” – koncert świąteczny
Pod takim tytułem odbył się 18 grudnia 2016 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Zagórowie koncert świąteczny. Wystąpiły grupy taneczne i soliści oraz podopieczni p. Mariusza Urbaniaka. Były kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne wykonane w atmosferze radości i doskonałego humoru. Nie zabrakło również Mikołaja, który wprawdzie nie chciał tańczyć rocka, ale miał worek pełen prezentów.
Publiczność bardzo ciepło nagradzała wszystkich wykonawców brawami, śpiewała z dziećmi kolędy i cieszy fakt, że na sali nie było już wolnych miejsc. Dziękuję wszystkim za pomoc w zoorganizowaniu koncertu, a p. Łukaszowi Parusowi za ufundowanie dzieciom paczek.
„Niech ten wyjątkowy w roku dzień, odsunie na zawsze Twe troski w cień. I niech się śmieje do Ciebie świat, blaskiem szczęśliwych i długich lat ...”
I.B.
Kolejny wyjazd do Berlina
17 grudnia odbyła się po raz drugi w tym roku wycieczka do Berlina pod hasłem „Boże Narodzenie w tropikach”. Uczestnicy świetnie się bawili. Zwiedzili Berlin, delektowali się świąteczną atmosferą na jarmarkach bożonarodzeniowych na Alexanderplatz i zażywali kąpieli na Tropical Islands. Serdecznie dziękujemy wycieczkowiczom za udział w wyjeździe! (mgok) Fot. A.Wojtczak
Uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego
16 grudnia 2016r. miało miejsce w naszym ośrodku kultury uroczyste podsumowanie II Edycji Gminnego Konkursu Plastycznego "NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ" oraz rozdanie nagród i wyróżnień. Wpłynęło ponad 50 prac wykonanych różnymi technikami. Kartki świąteczne można oglądać w sali konferencyjnej na wystawie pokonkursowej, zorganizowanej przez instruktorkę d/s plastyki MGOK Emilię Harmacińską. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe i wymagały niesamowitej pracy i pomysłowości w ich przygotowaniu, zarówno od najmłodszych uczestników konkursu, jak i najstarszych. Autorzy prac ustawili poprzeczkę tak wysoko, że trudno było wybrać najlepsze i najładniejsze kartki świąteczne.
Konkurs oceniany był w sześciu kategoriach: osoby niepełnosprawne, przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne i osoby dorosłe.
Osoby nagrodzone to: Klaudia Jankowska(Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie), Sebastian Gałdecki(Zespół Szkolno-Gimnazjalny im. Unii Europejskiej w Trąbczynie-kategoria klasy: I-III), Daria Frątczak(Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu-kategoria klasy: IV-VI), Adam Kwaśniewski(Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim, kategoria: gimnazjum-osoby niepełnosprawne), Olgierd Kłodziński(Zespół Szkolno-Gimnazjalny im. Unii Europejskiej w Trąbczynie, kategoria:gimnazjum) i Katarzyna Grzelak(Dom Pomocy Społecznej w Zagórowie, kategoria: osoby dorosłe). Osoby wyróżnione to: Agata Jankowska, Julita Parus, Michalina Matuszak i Wiktoria Frątczak z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. Unii Europejskiej w Trąbczynie; Magdalena Rojewska ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu; Sebastian Golimowski, Wiktor Jasiak i Bartłomiej Jankowski z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim; Dominik Borowski, Zuzanna Matuszak, Daria Graczyk i Zofia Waszak ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie; Marta Radłowska, Julia Jasiak, Justyna Witkowska i Magdalena Sowińska z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i świąteczne nagrody rzeczowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie plastycznym. Życzymy Wesołych Świąt!
E.H.
Wigilia Klubu Seniora
15 grudnia odbyło się w restauracji Maredo w Trąbczynie spotkanie wigilijne KLUBU SENIORA, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. W wieczerzy wzięło udział 46 klubowiczów wraz z zaproszonymi gośćmi: księdzem proboszczem Adamem Czechorowskim i przedstawicielkami zarządu Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Romuldą Matusiak i Małgorzatą Musiał.
Kolacja świąteczna była poprzedzona fragmentem Ewangelii, odczytanym przez księdza, i wspólnie zaśpiewaną kolędą „Wśród nocnej ciszy”. Tradycyjnie połamano się opłatkiem, złożono sobie życzenia i przystąpiono do kosztowania wigilijnych potraw. Następnie kontynuowano kolędowanie. Śpiewano przeróżne kolędy, i to po kilka zwrotek. Młode pokolenie raczej nie sprostałoby temu zadaniu, chyba, że posiłkowałoby się smartfonem
z dostępem do Internetu. Włodzimierz Chmielewski, członek chóru QUARTA, zaintonował nawet po łacinie najstarszą kolędę „Adeste fideles”.
– Nasz KLUB lubi się spotykać i świętować. Obchodzimy Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, andrzejki i oczywiście Wigilię. Te święta są częścią naszej polskiej tradycji. Nie wyobrażamy sobie, żeby nie zasiąść wspólnie do wigilijnego stołu. Czyż może być lepszy dzień w roku, żeby się spotkać, złożyć życzenia i cieszyć się z bycia ze sobą?- powiedziała po spotkaniu Krystyna Szelewicz-Cichocka, przewodnicząca KLUBU SENIORA.
Seniorzy planują w styczniu zebranie w celu ustalenia kalendarza przedsięwzięć na 2017 r. Gratulujemy aktywności i apetytu na życie! (mgok)
Koncert Aloszy Awdiejewa
12 grudnia 2016 r. gościliśmy na zagórowskiej scenie Aloszę Awdiejewa. Człowiek-instytucja, człowiek – orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem-profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym i pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Jest samodzielnym artystą estradowym i prezentuje własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu muzyków, w skład którego wchodzą panowie: Kazimierz Adamczyk i Marek Piątek. W koncercie mogliśmy posłuchać romansów rosyjskich, piosenki z Odessy i folklor Cyganów i Żydów rosyjskich. Artysta do swoich występów dodaje elementy autorskiej satyry, co wprawia publiczność w doskonały humor.
Występ w Zagórowie tego niezwykłego artysty na pewno na długo zapadnie w pamięci publiczności, która zjechała się naprawdę z różnych zakątków naszego powiatu i bardzo się z tego cieszymy, że trafiliśmy w Państwa gust muzyczny. Postać profesora i artysty Aloszy Awdiejewa jest szeroko podziwiana i szanowana. Na pewno dzieje się tak za sprawą jego szczególnej postawy – pełnej optymizmu i krzewiącej pozytywne wartości i emocje.
Jeszcze raz dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne wydarzenia muzyczne.
I.B.
Artystyczny Kogel Mogel – 12.12.2016 r.
12 grudnia 2016 r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL, w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to zatytułowane było „Z Wigilią dookoła świata”. Na ten niecodzienny koncert świąteczny- zabrali wszystkich- artyści, którzy przybyli prosto od Świętego Mikołaja. Zapraszali oni dzieci do wspólnego ubierania choinki ozdobami z różnych zakątków świata, m.in. z Austrii, Norwegii, Australii czy Peru, śpiewając najbardziej znane kolędy i piosenki świąteczne przypisane danemu państwu. Artyści opowiadali dzieciom również o tym, jakich środków transportu używa Święty Mikołaj w danym kraju.
Wspólne kolędowanie i odkrywanie świątecznych zwyczajów dzieci z innych krajów na pewno pomogło młodym słuchaczom zrozumieć nie tylko różnice etniczne ale także ideę świąt w kontekście globalnym-najważniejsze jest wspólne przeżywanie świąt z najbliższymi.
Na kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL zapraszamy już w styczniu.
E.H.
Mikołaj odwiedził nasze kino
7 grudnia nasze kino odwiedził niespodziewanie Święty Mikołaj. Dzieci z radością przywitały gościa, który wręczył im prezenty. W tym roku paczki dla najmłodszych przygotowały Elfy z fabryki KinAds, za co im serdecznie dziękujemy.
Wycieczka MGOK do Berlina, czyli „Boże Narodzenie w tropikach”
3 grudnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie zorganizował wycieczkę do Berlina pod hasłem „Boże Narodzenie w tropikach”. Uczestnicy zwiedzili najbardziej znane zabytki Berlina, odwiedzili jarmark bożonarodzeniowy i słynny kompleks Tropical Islands.
– W ubiegłym roku byliśmy trzykrotnie w Dreźnie, aby doświadczyć świątecznej atmosfery na jarmarku Strizelmarkt. Zadowoleni turyści wtenczas prosili o przygotowanie w 2016 r. kolejnych wycieczek z Gwiazdką w tle. Postanowiliśmy zatem pojechać w tym roku dwukrotnie do Berlina, 3 i 17 grudnia. Zobaczyliśmy m.in. Bramę Brandenburską, Reichstag, Katedrę Berlińską i Pomnik Pomordowanych Żydów Europy wraz z wystawami stałymi. Później przyszedł czas na jarmarki na Alexanderplatz. Grzane wino, currywurst, pierniki oraz przeróżne świąteczne suweniry przypadły do gustu grupie wycieczkowej. Zwieńczeniem wyjazdu były kąpiele i sauny na Tropical Islands- powiedział Przemysław Waszak, pilot, przewodnik i opiekun sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W okresie przedświątecznym 2017 r. MGOK planuje zorganizować wycieczkę do Pragi. Wycieczkowicze chcą również obejrzeć czeskie bożonarodzeniowe jarmarki. (mgok)Warsztaty plastyczne w SP w Łukomiu
30 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu miały miejsce warsztaty plastyczne, których organizatorami była szkoła oraz pani Emilia Harmacińska- instruktorka do spraw plastyki w naszym ośrodku kultury.
W warsztatach tych uczestniczyło ponad 20 osób. Dzieci z klasy piątej i szóstej z ogromnym zaangażowaniem wykonywały przepiękne ozdoby świąteczne- bombki- techniką origami przestrzennego. Uczniowie byli mile zaskoczeni efektami swojej pracy i jednogłośnie stwierdzili, że tego typu zajęcia są wspaniałą formą spędzania czasu, nawet ciekawszą niż siedzenie przy komputerze i surfowanie w internecie.
Dzieci wyraziły chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach plastycznych organizowanych w ich szkole.
E.H.
Listopadowe zajęcia koła plastycznego
Podczas listopadowych zajęć koła plastycznego dzieci wykonywały płaskorzeźby z wykorzystaniem plasteliny i materiału naturalnego, jakim były liście. Praca ta sprawiła dzieciom ogromną radość, ponieważ miały okazję zapoznać się z nową techniką plastyczną, jaką jest płaskorzeźba oraz bawić się ulubionym materiałem plastycznym, jakim jest plastelina. Po wykonaniu liści techniką płaskorzeźby dzieci lepiły z plasteliny figurki ulubionych zwierząt.
Podczas kolejnych listopadowych zajęć koła plastycznego dzieci wykonywały prace plastyczne techniką mieszaną, czyli- tym razem- z wykorzystaniem plasteliny i płatków owsianych. Dzieci malowały plasteliną jesienne drzewo, gdzie spadające liście zastąpiły płatkami owsianymi.
Prace uczestników zajęć koła plastycznego można podziwiać na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.
E.H.
Październikowe i listopadowe zajęcia sekcji plastycznej ZUTW
Podczas październikowych i listopadowych zajęć sekcji plastycznej ZUTW panie wykonywały ozdoby choinkowe- bombki- dwoma technikami, najpierw metodą origami przestrzennego, a następnie metodą wstążkową na styropianowej kuli. Uczestniczki tychże zajęć z ogromną przyjemnością przystąpiły do robienia bombek, a efekty końcowe sprawiły im ogromną radość.
Bombkami wykonanymi przez panie z sekcji plastycznej ZUTW będzie ozdobiona choinka, która już niebawem pojawi się w naszym ośrodku kultury.
E.H.
Chór QUARTA zaśpiewał na Targach Książki Historycznej w Warszawie
26 listopada Męski Kameralny Chór QUARTA, działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie, zaśpiewał na Targach Książki Historycznej w Warszawie podczas promocji publikacji autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego pt. „Poczet Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego”.
QUARTA jest prężnie rozwijającym się chórem, koncertującym z częstotliwością gwiazd muzyki rockowej, np. występowała czterokrotnie (!) podczas ostatniego Święta Niepodległości. Dodatkowo otrzymała w tym czasie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie od lat współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim i dr. Robertem Gawkowskim, wybitnym historykiem sportu, kustoszem Muzeum UW i autorem wielu publikacji naukowych. UW
i ZSP łączy oprócz dobrych przyjacielskich relacji postać prof. Antoniego Kostaneckiego, rektora UW w latach 1917-1919 i jednego z czterech patronów ZSP (od 2005 r.). Rozdział „ Pocztu Rektorów UW” został poświęcony prof. Kostaneckiemu, zatem na promocji książki nie mogło zabraknąć delegacji z Zagórowa (ZSP, MGOK), członków rodziny Kostaneckich (prof. Maria Kostanecka, Maria Ernst, prof. Tomasz Ernst) i zagórowian mieszkających w stolicy (Janina Dembska, Tadeusz Molski, Stanisław Sparażyński). Wydarzenie uświetnił występ QUARTY, gorąco przyjęty przez warszawską publiczność.
Zanim dr. Gawkowski zaczął ze swadą opowiadać o wybranych rektorach UW, zwrócił się do audytorium, pokazując na QUARTĘ: „ Pewnie zastanawiacie się państwo, kim są ci dżentelmeni siedzący w pierwszych rzędach? Niebawem się państwo dowiedzie”. Zaprosił chórzystów do wykonania dwóch utworów otwierających spotkanie. Zabrzmiały „Tango zagórowskie” w wykonaniu prezesa Andrzeja Słowińskiego oraz „Hymn ZSP”. Śpiew wypełnił pawilon przy Arkadach Kubickiego i rozmarzył słuchaczy, którzy uśmiechali się ze wzruszenia i głośno bili brawo.
Naukowiec mówiąc o prof. Antonim Kostaneckim, nie omieszkał przytoczyć kilka anegdot, jak również przybliżyć relacje łączące braci Kostaneckich. – Prof. Kostanecki poprosił pracownika, aby przy gmachu UW pasła się koza. Otóż jego córka Zosia była uczulona na krowie mleko, zatem musiała pić kozie. Wolno mi tak myśleć, że profesor jako człowiek wielkiego serca dawał też mleko pracownikom, by mogli zanieść je swoim dzieciom-opowiadał. – Gdy brat Antoniego Kazimierz, profesor i rektor UJ, umarł w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, stan zdrowia rektora warszawskiej wszechnicy znacznie się pogorszył. Rok później profesor zmarł. To świadczy, jak silna więź łączyła braci-podkreślał autor „Pocztu Rektorów UW”.
Po prezentacji postaci rektorów zaśpiewali chórzyści, prezentując: „Klub Kawalerów” oraz „Jesień idzie przez park” w wykonaniu Kazimierza Lewickiego i Daniela Słowińskiego, „Anatewkę”, pieśń Żydów (chór niewolników) z opery „Nabucco”, jak również słynną „Funiculi, funicula”. Utwory wprowadziły słuchaczy w wesoły i melancholijny nastrój.
W wydarzeniu uczestniczył Piotr Bocian, prezes Chóru Kameralnego Collegium Musicum UW, który uważnie przysłuchiwał się QUARCIE i zaprosił ją 25 maja na Noc Muzeów do Warszawy. Wszystko wskazuje na to, że quartyści po raz kolejny dadzą koncert w stolicy i ponownie przyczynią się do promocji gminy Zagórów i powiatu słupeckiego. Rzecz jasna w ramach rewizyty wystąpi wiosną w Zagórowie Collegium Musicum UW. Szykuje się muzyczna wiosna 2017. (mgok)Tego jeszcze nie było! Najlepszy teatr brytyjski w kinie MGOK Zagórów!
25 listopada miała miejsce w kinie MGOK Zagórów retransmisja spektaklu teatralnego z Teatru Narodowego w Londynie pt. „Audiencja” z Helen Mirren w roli głównej. Zagórowskie kino odwiedzili miłośnicy teatru z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich oraz Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Temat przedstawienia dotyczył cotygodniowych spotkań królowej Elżbiety II
z premierami brytyjskiego rządu (od Churchilla do Camerona). Tytułowa audiencja odbywa się od 60 lat co wtorek w Pałacu Buckingham i ma charakter czysto prywatny. Helen Mirren (Oscar za film „Królowa”) z humorem i satyrą prowadziła rozmowy z premierami. Pojawiały się też retrospekcje z dzieciństwa i młodości królowej, obrazujące jej życie pod kloszem
i w świetle fleszy.
- Pomysł, aby zorganizować retransmisję sztuki teatralnej z londyńskiego Teatru Narodowego pojawił się podczas zajęć w ramach sekcji kulturalnej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tego jeszcze nie było w Zagórowie, więc pomyśleliśmy, że warto spróbować i zaprosić lokalne społeczeństwo do obejrzenia sztuki, która została wystawiona w jednym z najlepszych teatrów na świecie. Dodatkowo główną rolę zagrała Helen Mirren, wybitna aktorka- powiedział dyrektor MGOK Łukasz Parus. – Realizatorzy retransmisji zadbali, aby zaciekawić widza. W przerwie pokazywali pracę nad spektaklem od kulis, a na zakończenie zaprezentowali wywiad reżysera z aktorką. Dzięki temu można było poznać pracę nad sztuką od kuchni-dodał.
Serdecznie zapraszamy na kolejny spektakl, który odbędzie się w styczniu przyszłego roku. (mgok).Andrzejki Klubu Seniora
24 listopada odbyło się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie spotkanie andrzejkowe członków zagórowskiego Klubu Seniora. Poczęstunek, wspólne tańce i śpiewy poprzedziły zwiedzanie kompleksu edukacyjnego i prelekcja o nadwarciańskiej przyrodzie autorstwa przewodnika Dariusza Króla.
-Andrzejki Klubu Seniora są już tradycją. Niektórzy z nas byli po raz pierwszy w tym dworku. Piękny obiekt pozwalający młodszym i starszym wnikliwiej poznać naszą lokalną przyrodę. Po części edukacyjnej zasiedliśmy do stołu. Gra na akordeonie Jana Heriana spowodowała, że wnet się rozśpiewało i roztańczyło całe towarzystwo. To był piękny wieczór- podzieliła się wrażeniami Krystyna Cichocka, przewodnicząca Klubu Seniora.
Dyrektor MGOK Łukasz Parus serdecznie dziękuje Januszowi Łakomcowi, Dyrektorowi Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, i pracownikom lądzkiego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej za życzliwość i gościnę.
Członkowie Klubu Seniora 15 grudnia wyjeżdżają na kolejne towarzyskie przedsięwzięcie. Tym razem do Trąbczyna na wieczerzę wigilijną. Gratulujemy aktywności! (mgok)Odwiedziliśmy krainę św. Mikołaja
26 listopada 2016 r. odbyła się wycieczka do Kołacinka, gdzie w okresie od listopada do grudnia znajduje się Kraina św. Mikołaja.
Uczestnikami wyjazdu były młodsze dzieci z kół zainteresowań z rodzicami, ale również chętne dzieci nie uczestniczące w zajęciach.
Pierwszym punktem programu była bajkowa ścieżka, po której oprowadzał dzieci najprawdziwszy Czerwony Kapturek. Po spacerze dzieci udały się do Kina pod Dzwonkami, gdzie obejrzeliśmy dwie bajeczki Disneya o tematyce świątecznej i św. Mikołaju. Następnie dzieci miały zadanie do wykonania – przygotować kartki świąteczne dla rodziców. Dzieci zadanie wykonały doskonale i Śnieżynka zaprowadziła je do ogromnej Sali Tronowej, gdzie ku uciesze dzieci ukazał się Święty Mikołaj. Rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, a na twarzach maluchów było widać ciekawość, czy ma dla nich jakąś niespodziankę. Trzeba było widzieć tą radość, gdy okazało się, że Mikołaj ma coś dla nich i zaczął rozdawać dzieciom prezenty.
Szybko wszyscy zanieśli prezenty do autokaru, by je później rozpakować i sprawdzić zawartość, bo teraz był czas wolny na zabawę, zjedzenie posiłku. Pod wielkim ogrzewanym namiotem były jeszcze inne atrakcje, mała gastronomia i plac zabaw. Tam do końca spędziliśmy miło czas, a potem wyruszyliśmy w drogę powrotną, której atrakcją było rozpakowywanie prezentów.
Wycieczka była dla dzieci dobrym pomysłem, a rodzice już zapowiedzieli, że wrócą tu za rok.
I.B.
Chór Cantabile uświetnił uroczystość św. Cecylii
22 listopada w liturgii kościoła wspomina się św. Cecylię - patronkę chórzystów, muzyków, organistów, zespołów wokalno-instrumentalnych.
Muzyczne obchody tego święta o nazwie CECYLIADA wpisały się w tradycję listopadowych wydarzeń chóru CANTABILE. Chórzyści wielokrotnie uczestniczyli z tej okazji w cyklicznej BIESIADZIE CHÓRÓW w Strzałkowie, a w tym roku uświetnili swym śpiewem wieczorną mszę świętą w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Zagórowie.
Było to dla chórzystów niezwykłe przeżycie…
Niech słowa Schuberta:
„Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach”
staną się mottem w życiu i działalności artystycznej chóru Cantabile oraz Sympatyków muzyki.
L.L.
Wycieczka do Wilanowa i Teatru Muzycznego ROMA
19 listopada Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie zorganizował wycieczkę do Wilanowa i Teatru Muzycznego „Roma” na spektakl „Mamma Mia!”. W wyjeździe wzięli udział m.in. ks. Jarosław Banasiak, wikariusz parafii Zagórów, i Tadeusz Raczkowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy, wraz z przyjaciółmi. Rolę pilota i przewodnika pełnił Przemysław Waszak, opiekun sekcji krajoznawczo-turystycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wycieczkowicze przespacerowali się po wilanowskich ogrodach i wysłuchali ciekawych opowieści przewodników na temat króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki oraz życia w epoce baroku. Nawet deszczowa aura nie zakłóciła tej ciekawej lekcji historii. Niestety nie udało się obejrzeć wnętrza pałacu z przyczyn niezależnych od organizatorów. Ponadto turyści zwiedzili Świątynię Opatrzności Bożej i Panteon Wielkich Polaków.
Kulminacją wycieczki był spektakl w Teatrze „Roma”. „Mamma Mia!” wywarła duże wrażenie na oglądających.- Wspaniałe widowisko. Aż chciało mi się tańczyć! Gra aktorów i scenografia istny majstersztyk. Widziałam film, ale spektakl przebił go kilkakrotnie- mówiła jedna z mieszkanek Zagórowa. – Miałem okazję oglądać przedstawienie w Rzymie, ale muszę stwierdzić, że Polacy pokonali Włochów-powiedział w autokarze ks. Jarosław Banasiak.
Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom za udział w wyjeżdzie do stolicy i zapraszają na kolejne wycieczki. 3 i 17 grudnia jedziemy do Berlina, a wiosną do… Wiednia. Do zobaczenia! (mgok)Wielki Test Języka Angielskiego
20 listopada 2016 r. odbył się w zagórowskim Domu Kultury, I Test Znajomości Języka Angielskiego, organizowany przez Radną Miasta i Gminy Zagórów – p. Ninę Madalską. Była to pierwsza edycja i cieszy nas bardzo, że zgłosiło się tylu chętnych. W części artystycznej wystąpiły solistki z MGOK: Martyna Kuzak, Iza Nikiel, Julka Jasińska i Natalia Wieczorek i komik z programu Mam Talent – Sławomir Jenerowicz. Koordynatorką testu była nauczycielka j. angielskiego – p. Marta Deręgowska. Na zakończenie spotkania, na uczestników testu, czekał słodki upominek.
I.B.
Graj i śpiewaj z Yamahą
18 listopada 2016 r. odbyła się VI edycja konkursu piosenki Graj i Śpiewaj z Yamahą, którego organizatorem była Szkoła Muzyczna Yamaha w Słupcy. Dwoje solistów z Domu Kultury w Zagórowie – Wiktor Jabłoński i Martyna Kuzak prezentowali się w części Piosenka Polska i wyśpiewali drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Martyna dodatkowo otrzymała specjalne wyróżnienie od Burmistrza Miasta Słupcy. Gratulujemy pięknie wykonawcom i życzymy dalszych sukcesów. Drugą część przesłuchań stanowiły piosenki do tekstów słupeckiego poety Edwarda Fiszera, co było bardzo ciekawym projektem i wyzwaniem dla młodych artystów. Gratuluję Pani Arlecie Adamczyk pomysłu i dodam, że z wielką przyjemnością wysłuchałam ze swoimi podopiecznymi tych piosenek.
I.B.
Artystyczny Kogel Mogel – 14.11.2016 r.
14 listopada 2016r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL, w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to zatytułowane było „Bębniasta wyprawa”. Występujący na scenie muzycy perkusyjni zaprosili na jedyny w swoim rodzaju koncert perkusyjny. Specjalnie dla widzów, na jednej scenie artyści zagrali wszystkie rytmy tego świata. Można było usłyszeć radosne i energetyczne pulsy, tajemnicze i niepokojące takty, jak również nagłe i swawolne rytmy, a także te nieśmiałe, leniwe i usypiające. Celem tego muzycznego spotkania było poznanie instrumentów perkusyjnych i rytmów z różnych części świata oraz ćwiczenie poczucia rytmu.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL, które odbędzie się za miesiąc.
E.H.
Święto Niepodległości 2016 r.
Tegoroczne Święto Niepodległości rozpoczęła zbiórka przy Domu Kultury, gdzie pracownice M-GOK i członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyczepiali zebranym kotyliony. Ten piękny, odświętny element stroju wykonały panie z sekcji plastycznej ZUTW pod kierunkiem instruktor p. Emilii Harmacińskiej. Oprawę muzyczną uroczystej Mszy świętej zapewnił chór męski Quarta. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej lokalnych patriotów poległych za ojczyznę.
Część artystyczną na Dużym Rynku rozpoczęła salwa honorowa z biało- czerwonym konfetti w wykonaniu Bogdana Koniecznego, wieloletniego działacza LOK. Tradycyjnie oddano cześć i pamięć miejscowym patriotom przy Pomniku Niepodległości. Akcenty muzyczne to występ solistów z koła wokalnego działającego pod bacznym okiem instruktor p. Iwony Bętkowskiej. Wiktor Jabłoński zaśpiewał znaną piosenkę „Wojenko, wojenko” z towarzyszeniem werblisty Mariusza Marcinkowskiego i zarazem najmłodszego członka Orkiestry, którego gry uczy p. Paweł Jackowski. „W mojej ojczyźnie” zaśpiewali Justyna Krzyżaniak i Marcin Matuszak, a wiersz „Niepodległość” zaprezentowała Justyna Krzyżaniak i zakończyła go pięknymi słowami: „Niepodległość..... Ono znaczy - bez strachu spać. Ono znaczy - spokojnie się budzić, kochać, śmiać się i pewnie trwać w wolnym kraju wśród wolnych ludzi!”.
Na zakończenie nie zabrakło występu naszej Orkiestry Reprezentacyjnej pod kierunkiem p. Marcina Skuratowicza, która wykonała wiązankę pieśni żołnierskich.
Święto Niepodległości zakończyło się pyszną grochówką, na którą osobiście wszystkich uczestników zaprosił Burmistrz Zagórowa p. Wiesław Radniecki, a którą jak zawsze przygotował ZGKiUW w Zagórowie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości i wszystkim tym, którzy wzięli w niej udział.
I.B.
VI edycja Festiwalu Piosenki Polskiej „Graj i Śpiewaj z Yamahą” – eliminacje
10 listopada 2016 r. odbyły się eliminacje wstępne do VI edycji Festiwalu Piosenki Polskiej „Graj i Śpiewaj z Yamahą. Dom Kultury reprezentowało pięcioro solistów: Julia Jasińska, Martyna Kuzak, Marta Karolak, Angelika Pilarska i Wiktor Jabłoński. Jury zakwalifikowało do finału dwoje solistów: Wiktora Jabłońskiego i Martynę Kuzak. Gratuluję występów wszystkim podopiecznym, a za tych dwoje proponuję trzymać kciuki już 18 listopad.
I.B.
Koncert solistów „Żeby szczęśliwym być”
6 listopada 2016 r. odbył się w Domu Kultury koncert solistów skupionych w kole piosenki pt. „Żeby szczęśliwym być”. Były to znane i nieznane piosenki Anny Jantar. Najmłodsi wykonawcy zaśpiewali piosenki z repertuaru Natalii Kukulskiej, które wykonywała będąc jeszcze dzieckiem. Publiczność z wielką przyjemnością słuchała i nuciła przeboje sprzed lat i gromko nagradzała oklaskami młodych wokalistów. Koncert zakończyła finałowa piosenka „Żeby szczęśliwym być” i była to puenta koncertu.
Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się znakomicie, a p. Iwona pogratulowała im i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie, rodzice udali się na kawę, a młodzi artyści zajadali się pizzą ufundowaną przez dyrektora Domu Kultury p. Łukasza Parusa.
Podziękowania dla p. Piotra Łakomiaka za oprawę wizualną, a dla p. Radosława Rzepeckiego za oprawę techniczną.
Na kolejne spotkanie wokalne wraz z grupami tanecznymi zapraszamy wszystkich już 18 grudnia, a będzie to koncert świąteczny.
I.B.
Spektakl teatralny dla dzieci
3 listopada 2016 r. odbył się w Domu Kultury w Zagórowie spektakl dla dzieci w wykonaniu aktorów z Akademii Wyobraźni z Wrocławia pt: „O Stachu i Strachu, czyli o chłopcu co nawet smoka się nie bał”.
Wspaniały teatr pacynek zachwycił dziecięcą widownię, która żywo reagowała na dziejące się tam czary. Był to najprawdziwszy teatr , bo teatr z wyobraźnią!
W spektaklu wzięły udział dzieci ze SP w Grabienicach, Łukomiu, Zagórowa i Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Trąbczynie.
Dzieci wyjechały pełne wrażeń , tym bardziej, że p. Paweł Pawlik – aktor i założyciel tego teatru miał dla dzieci niespodziankę. Po spektaklu zaprosił je na rozmowę, pokazał występujące w sztuce pacynki i zachęcił, aby dzieci same wzięły je do rąk i nimi poruszały. A trzeba przyznać, że wcale nie było to łatwe. Dziękujemy aktorom oraz p. Paulinie Pachulskiej z CKiS w Koninie za możliwość skorzystania z tej oferty teatralnej.
I.B.
Kolejny sukces Wiktora Jabłońskiego
21 października 2016 r. Wiktor wyśpiewał Złotego Vokalika na IX Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej VOKALIADA, który odbył się w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzycy. Zaprezentował piosenkę „W wesołym miasteczku”. Celem festiwalu była popularyzacja piosenki polskiej i promowanie młodych i zdolnych wokalistów.
25 października 2016r. Wiktor ze swoją mamą na konkurs pojechał aż do Poznania do Klubu Raszyn, gdzie wziął udział w II konkursie „Piosenki Małolata” i zdobył III miejsce w kat. 6-9 lat. Gratulujemy pięknie Wiktorowi sukcesów i życzymy, aby nie poprzestawał w ćwiczeniu swojego talentu.
I.B.
„Z arią i piosenką przez świat”
Pod takim właśnie tytułem odbył się 27 października 2016 r. w Domu Kultury koncert muzyczny w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu. Była to jedna z najnowszych propozycji, przygotowanych dla każdej publiczności. Koncert był bardzo pogodny, pełen ekspresji, ale również z nutką sentymentu. Można było usłyszeć takie utwory jak: „Granada”, „Hiszpańskie oczy”, „Wiedeń mój”, „Czardasz Rozalindy”, „La Spagniola”. Znane i mniej znane arie z operetek i musicali przeplatane były piosenkami Elvisa Presleya i innych znanych piosenkarzy. A na scenie mogliśmy podziwiać solistów: Agnieszkę Wawrzyniak, Emilię Zielińską, Mirosława Niewiadomskiego i Bartosza Kuczyka.
Wśród zagórowskiej widowni pojawili się również goście – seniorzy z Pyzdr i grupa nauczycieli z Grabienic. Koncert został ciepło przyjęty przez publiczność i był to dobry pomysł na spędzenie miłego wieczoru.
I.B.
Spotkanie z podróżnikiem Emilem Wittem
25 października 2016 r. odbyło się w Domu Kultury spotkanie z ciekawym człowiekiem – podróżnikiem Emilem Wittem zatytułowane „Amazonia na wariackich papierach, czyli niesamowite wędrówki po Brazylii i Peru”. I zgodnie z tytułem spotkanie to należało do bardzo ciekawych i dokładnie przedstawiło osobowość i zainteresowania tego młodego podróżnika i surwiwalowca. Niesamowite wrażenie zrobiły na publiczności zdjęcia z wypraw w zapomniane zakątki Amazonii, gdzie zwykły śmiertelnik nie wybrałby się widząc jakie tam panują warunki do życia. Nie brakło również elementu humorystycznego w wyprawach, którego mogliśmy zobaczyć na zaprezentowanym przez gościa filmie. Panu Emilowi życzymy jeszcze wielu takich wypraw i ciekawych przeżyć. Organizatorem tego wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej.
Zajęcia koła plastycznego - kubizm
17 października 2016r. dzieci podczas zajęć Koła Plastycznego wykonywały prace plastyczne nawiązujące do kierunku w sztuce plastycznej, jakim jest kubizm. Tematem pracy było jesienne drzewo, a zadaniem małych plastyków było odzwierciedlenie rzeczywistości na rzecz jej zrozumienia poprzez geometryzację i wyeliminowanie perspektywy. Z zadaniem tym dzieci poradziły sobie fantastycznie, a efekty ich pracy można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.
E.H.
Zajęcia koła plastycznego – kolorowe liście
Podczas październikowych zajęć Koła Plastycznego dzieci wykonywały rysunki kolorowych liści. Dzieci uczestniczące w zajęciach uwolniły swą twórczą energię i wykorzystując szeroką gamę barw kolorowały liście.
Praca ta miała na celu rozwijanie twórczej kreatywności i poczucia piękna ale była również próbą konfrontacji z własnym wnętrzem za pośrednictwem języka symboli plastycznych. Pozwalała także na zaspokajanie takich potrzeb jak: akceptacja, bezpieczeństwo, czy bycie rozumianym i docenianym.
Uczestnictwo w zajęciach Koła Plastycznego daje również możliwość tworzenia pozytywnych nawyków i reakcji, a przede wszystkim daje odczucie relaksu, przyjemność i odpoczynek.
Prace małych plastyków można oglądać na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.
E.H.
Artystyczne spotkania z mamą i tatą
21 października 2016r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Artystyczne spotkania z mamą i tatą’’. Tematem zajęć była jesień. Dzieci z pomocą swoich mam wykonywały prace plastyczne z jesiennych liści, do których szablony przygotowała plastyczka p. Emilia Harmacińska. Dzieci samodzielnie musiały powycinać elementy i je ponaklejać w odpowiednie miejsca. Po zajęciach plastycznych odbyły się zabawy ruchowe przy piosence „Kolorowe listki’’ przygotowane przez p. Iwonę Bętkowską. Były to bardzo ciekawe i rozwijające zajęcia, a dzieci w nagrodę otrzymały książeczki. O kolejnym spotkaniu poinformujemy.
I.B.
Koncert Ogniska Muzycznego z okazji Dnia Edukacji Narodowej
15 października odbył się w Domu Kultury koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którego organizatorem było Społeczne Ognisko Muzyczne i M-GOK w Zagórowie. Na scenie prezentowali się młodzi instrumentaliści z różnych sekcji, którzy poprzez muzykę pragnęli podziękować swoim nauczycielom za trud wychowania i kształcenia. W koncercie wzięły udział również solistki z koła piosenki z M-GOK – Martyna Kuzak i podopieczne p. Mariusza Urbaniaka – Weronika Radniecka i Natalia Wieczorek. Życzymy wszystkim nauczycielom wielu satysfakcji z wykonywanego zawodu, a w życiu prywatnym dużo radości.
I.B.
Spotkanie autorskie z Paulą Sawicką pt. „Czego możemy się nauczyć od Marka Edelmana?”
13 października odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie autorskie z Paulą Sawicką zatytułowane „Czego możemy się nauczyć od Marka Edelmana?”. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez MGOK, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Zagórów, uczestniczyli w ramach wymiany międzygimnazjalnej nauczyciel Jakub Niewiński oraz młodzież Gimnazjum im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie. Patronat nad wydarzeniem objęło pismo społeczno-kulturalne „Miasteczko Poznań”.
Paula Sawicka jest psycholożką, tłumaczką języka angielskiego, działaczką społeczną, przewodniczącą Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, przyjaciółką Marka Edelmana oraz autorką i współautorką książek o Doktorze Edelmanie „I była miłość w getcie” i „Prosto się mówi, jak się wie”.
Marek Edelman był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, działaczem politycznym i społecznym, wybitnym lekarzem i kardiologiem. W 1976 r. ukazała się książka Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, oparta na wywiadzie z Doktorem Edelmanem i będąca lekturą omawianą w szkole ponadgimnazjalnej.
Spotkanie miało charakter rozmowy, którą przeprowadził z gościem dyrektor MGOK Łukasz Parus. Pytania zadane Pauli Sawickiej dotyczyły życia i postawy moralnej Doktora Marka Edelmana, autorytetów, problematyki zła, tolerancji, patriotyzmu, nacjonalizmu, antysemityzmu, dialogu międzykulturowego i stosunku do uchodźców.
Prezentujemy niektóre wypowiedzi Pauli Sawickiej: „Marek Edelman był człowiekiem wymagającym, niekiedy szorstkim, ale bardzo wrażliwym i odpowiedzialnym za drugiego człowieka”.(…) „Jak słyszę hasło «Polska dla Polaków», to wtedy sobie myślę, że chciałabym innej Polski, tzn. «Polski dla ludzi»”.(…) „ Antysemicie nie jest potrzebny Żyd, on sobie znajdzie wroga. Antysemityzm i inne skrajne poglądy są oczywiście złe, ale mocy zła nabierają dopiero, gdy krzywdzą i piętnują drugiego człowieka”. Słowa gościa wywoływały oklaski publiczności.
Paula Sawicka opowiedziała również historię związaną ze słynnymi żółtymi żonkilami: „ Od wielu lat Marek Edelman otrzymywał od anonimowej osoby w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim żółte kwiaty. Nie były to na początku żonkile, jak niektórzy sądzą, tylko inne kwiaty o kolorze żółtym. Później pojawiły się żonkile i żółte tulipany. W jedną z rocznic Doktor nie dostał kwiatów, co nasunęło przypuszczenie, że ofiarodawca mógł umrzeć. Przyjęło się, że żonkile są symbolem pamięci o powstaniu w warszawskim getcie.
Od kilku lat Muzeum POLIN organizuje w rocznicę powstania akcję, polegającą na wręczaniu ludziom małych papierowych żonkili, które przyczepia się do ubrań”.
Na zakończenie rozmowy publiczność zadawała gościowi pytania. Aktywni byli zwłaszcza uczniowie gimnazjów z Zagórowa i Murowanej Gośliny.
Zebrani mogli także obejrzeć wystawę tematyczną dotyczącą postaci i myśli Doktora Marka Edelmana, przygotowaną przez bibliotekarki i znajdującą się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów. Pracownice BPMiGZ wykonały interesującą ekspozycję, złożoną z książek, fotografii i cytatów. Każdy zwiedzający otrzymał autorską zakładkę do książki
z myślą Marka Edelmana.
Po spotkaniu autorskim rozpoczął się kolejny punkt wymiany międzygimnazjalnej GKJ-GHC. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w poczęstunku i zabawach integracyjnych, przygotowanych przez Jakuba Niewińskiego. Gościem specjalnym wymiany była Paula Sawicka.
Nazajutrz gimnazjaliści zwiedzili kościół pocysterski w Lądzie, Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz obiekt Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Obejrzeli również w sali kinowej MGOK projekt finalny Szkoły Dialogu, zrealizowany w 2014 r. przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, będący prezentacją multimedialną zatytułowaną „ Coś dobrego na końcu tęczy. Losy Leona Jedwaba z Zagórowa”.
Wiosną uczniowie GKJ wybierają się z wizytą do GHC w Murowanej Goślinie. (mgok)Foto: Artur Paprzycki.
Kolejny sukces młodego solisty Wiktora Jabłońskiego
Pragniemy poinformować, że nasz solista Wiktor Jabłoński otrzymał wyróżnienie na 27 Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Religijnej „SACROSONG 2016’’ w Kaliszu, gdzie reprezentował Dom Kultury w Zagórowie. Do Kalisza zjechali soliści i zespoły nie tylko z diecezji kaliskiej, ale także z dalszych zakątków kraju i – po raz kolejny w historii przeglądu – z Ukrainy. Główna idea przeglądu to wzbogacanie muzyki sakralnej i jej krzewienie wśród dzieci i młodzieży. Gratulujemy pięknie Wiktorowi, tym bardziej, że był najmłodszym uczestnikiem przeglądu.
I.B.
Przygotowania do koncertu
Od połowy września trwają próby młodych wokalistów do koncertu pt: „Żeby szczęśliwym być”, w którym usłyszymy znane piosenki Anny Jantar. Najmłodsi wykonawcy zaśpiewają także piosenki córki Anny Jantar – Natalii Kukulskiej z jej repertuaru z lat dziecięcych. Będzie to doskonały przykład jak piosenka łączy pokolenia. W koncercie weźmie udział 19 wykonawców, więc wachlarz piosenek będzie bardzo bogaty. Warto więc przyjść i posłuchać tych dzieciaków, bo zrobiły ogromną robotę, aby przygotować te piosenki. Zapraszamy już 6 listopada o godz. 15.00 do Domu Kultury na muzyczny wieczór wspomnień.
I.B.
Artystyczny Kogel Mogel - 10.10.2016 r.
10 października 2016r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu ARTYTYCZNY KOGEL MOGEL, w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu i Szkoły Podstawowej w Zagórowie.
Spotkanie to zatytułowane było „W magicznym zamku”. W przedstawieniu, złożonym z krótkich scen muzycznych, największą rolę odgrywała piosenka aktorska wykonywana solo oraz w duecie. Dzieci rozpoznawały znane z kin sceny z animacji Disneya i orientowały się, gdy złośliwe chochliki pomieszały postacie, miejsca i charakterystyczne rekwizyty. Wszyscy byli angażowani do działania w trakcie przedstawienia, a także do rozmowy na temat fabuły, bohaterów, przewodnich piosenek i muzyki. Młodzi słuchacze bawiąc się, kreatywnie ćwiczyli kojarzenie i logiczne myślenie.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu ARTYSTYCZNY KOGEL MOGEL, które odbędzie się za miesiąc.
E.H.
Słuchacze ZUTW po raz kolejny na termach w Uniejowie
26 września słuchacze Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrali się po raz kolejny na termy do Uniejowa. „Studenci” wiedzą, że kąpiele w wodach termalnych odmładzają i dodają wigoru. Z każdym powrotem z Uniejowa są młodsi.
Gratulujemy aktywnego trybu życia! Nie ma co się obrażać na jesień i niskie temperatury, wystarczy jechać na termy. Następny wyjazd niebawem.(mgok)
Pierwsze zajęcia sekcji plastycznej ZUTW
5 października 2016r. odbyły się pierwsze zajęcia sekcji plastycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy. „Słuchaczki” przygotowywały przepiękne kotyliony, które będą ozdobą, zbliżającego się wielkimi krokami Święta Niepodległości.
Pragniemy poinformować, że sekcja plastyczna rozrasta się. Czekamy na kolejne osoby zainteresowane nauką bądź rozwojem swoich ukrytych umiejętności plastycznych.
E.H.
Wycieczka Klubu Seniora do Marszewa
2 października 2016r. członkowie KLUBU SENIORA na czele z przewodniczącą panią Krystyną Szelewicz- Cichocką wzięli udział w wycieczce autokarowej do Marszewa, gdzie odbywały się jesienne targi rolno-ogrodnicze.
Nasi Seniorzy byli głównie zainteresowani bogatą ofertą kiermaszu ogrodniczego. Do Marszewa zjechali bowiem wyjątkowo licznie producenci i sprzedawcy owocowego oraz ozdobnego materiału szkółkarskiego, cebul kwiatowych, roślin doniczkowych i nasion kwiatów i warzyw. Klubowicze kupowali te zwykłe i niezwykłe rośliny do swych ogrodów.
Poza tym można było skosztować smacznych potraw z różnych zakątków naszego kraju, m.in. dań typowo tradycyjnych dla naszego wielkopolskiego regionu, produktów pszczelarskich, wyrobów z dziczyzny, a nawet zakopiańskiego oscypka na ciepło z żurawiną.
Pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki do samego powrotu do domu, w szczególności, że kupli oni to, co sobie zaplanowali.
Klubowicze już mają ochotę na kolejny tego typu wyjazd już wiosną, gdzie to w Marszewie będą kolejne takie targi organizowane przez tamtejsze Centrum Edukacyjno-Wystawowe .
E.H.
Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 ZUTW
29 września 2016r. w sali kinowo-widowiskowej naszego ośrodka kultury miała miejsce uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Przybyłych gości serdecznie powitał dyrektor MGOK pan Łukasz Parus, który wspomniał, że ZUTW jest jednym z najmłodszych w Polsce. Po upływie jednego semestru śmiało można stwierdzić, że decyzja dotycząca utworzenia „zagórowskiej uczelni” była słuszna, a świadczą o tym m.in. informacje, które otrzymujemy od |„Słuchaczy”, a także ich zaangażowanie i zapał w zdobywaniu wiedzy, poszerzanie swoich zainteresowań i umiejętności oraz wysoka frekwencja na zajęciach. „Studentów” ku naszej uciesze ciągle przybywa, obecnie mamy ich 102.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych: pan Marian Parus- Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórowie oraz jego zastępcy panowie Konrad Przydryga i Grzegorz Skąpski, a także Sekretarz Gminy pani Joanna Mięta. Nie mogło także zabraknąć Matki Chrzestnej „zagórowskiego uniwersytetu” pani Honoraty Łysiak-dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Strzałkowie, jak również przewodniczącej KLUBU SENIORA, działającego w naszym Domu Kultury pani Krystyny Szelewicz-Cichockiej.
Następnie dyrektor Łukasz Parus powitał przewodniczącą Zarządu ZUTW panią Romualdę Matusiak wraz z członkami zarządu oraz wykładowców, prowadzących sekcje tematyczne.
Oficjalnego otwarcia Roku Akademickiego 2016/2017 dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórowie pan Marian Parus. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć prelekcji. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Dlaczego warto mieć hobby?” zaprezentował Doktor Andrzej Durski-Ordynator Oddziału Chirurgicznego w Szpitalu im. Doktora Romana Grzeszczaka w Słupcy. Wykład ten stanowił zachętę i motywację do podtrzymywania aktywności w bieżącym roku akademickim. W wykładzie prelegent nawiązywał do słów Jerzego Grotowskiego-jednego z największych reformatorów teatru XX wieku, który mówił o obcowaniu międzyludzkim w nowym wymiarze, tzn. o spotkaniu człowieka z człowiekiem twarzą w twarz- obcowaniu kreatywnym tzn., że każdy jest powołany do tworzenia. To nowe, międzyludzkie porozumienie, oparte jest na wrażliwości cielesnej i mentalnej oraz wspólnym obcowaniu i działaniu. Doktor Andrzej Durski powoływał się także na słowa znanego francuskiego filozofa Jeana-Paula Sartre, który twierdził, że największą pasją jest człowiek-kiedy jest już raz rzucony w świat, jest odpowiedzialny za wszystko, co robi. Człowiek jest takim, jakim jest jego działanie. Nie jest niczym innym, niż jego życie. Tymi słowami Doktor Andrzej Durski zachęcał wszystkich „Słuchaczy” do pielęgnowania i rozwijania swoich zamiłowań i pasji.
Po interesującym wykładzie przyszedł czas na ślubowanie nowych „Słuchaczy” ZUTW. Prezes ZUTW pani Romualda Matusiak odczytała w ich imieniu tekst ślubowania, stanowiący immatrykulację, tj. przyjęcie „Słuchaczy” w poczet ZUTW. Nowymi „Studentami” są: pani Krystyna Szulc i pan Józef Błaszczak. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórowie pan Marian Parus wraz z Prezes ZUTW panią Romualdą Matusiak wręczyli „Słuchaczom” indeksy i legitymacje.
I tak pierwszy semestr zaczyna się 3 października 2016r., a kończy się 31stycznia 2017r., czyli będzie trwać 4 miesiące. Luty jest miesiącem wolnym od zajęć. Drugi semestr rozpocznie się wraz z początkiem marca i będzie trwał do końca czerwca.
Dyrektor Domu Kultury pan Łukasz Parus podkreślił, że trzonem ZUTW jest działalność sekcji tematycznych. Nadal działa 10 sekcji. Zarząd ZUTW jest ogromnie wdzięczny wykładowcom za zaangażowanie w rozwój „zagórowskiego uniwersytetu” i staranne oraz innowacyjne prowadzenie zajęć. Wykładowcy w skrócie zobrazowali działalność poszczególnych sekcji w Roku Akademickim 2016/2017.
Ponadto odbędą się :
-warsztaty kulinarne prowadzone raz w miesiącu przez Grzegorza Cieślewicza,
-projekcje transmisji sztuk teatralnych z Teatru Narodowego w Londynie.
Pierwsza projekcja odbędzie się już pod koniec października. Zaprezentujemy w kinie MGOK „Audiencję” z Hellen Mirren w roli królowej Elżbiety.
-19 listopada 2016r. - wycieczka do Wilanowa i udział w spektaklu „Mamma Mia” w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie,
-wyjazd do Opery Poznańskiej.
Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 zakończyła się wysłuchaniem słynnej studenckiej pieśni pt. „Gaudeamus igitur”, powstałej w średniowieczu i ściśle związanej z uroczystościami akademickimi. „Słuchaczom” i wykładowcom ZUTW życzymy miłego i owocnego semestru.
E.H.