VIII obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie

Wydarzenia » Wydarzenia 2025 » VIII obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie

  • Ksiądz proboszcz modli się przy tablicy
    Ksiądz proboszcz modli się przy tablicy

        4 lutego odbyły się po raz ósmy w Zagórowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie. W wydarzeniu wzięli udział: Justyna Lisowska- kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Słupcy, przedstawicielka Starosty Słupeckiego dr. Marka Dąbrowskiego, Wiesława Kowalska- Wicestarosta Wrzesiński, władze samorządowe Gminy Zagórów z burmistrzem Romanem Kultermanem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zagórowa Ryszardem Sikorskim na czele, dr Mirosław Słowiński-Honorowy Obywatel Miasta Zagórów i autor książek o Zagórowie, ks.Witold Zieliński-proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie,
 Zagórów, pastor Waldemar Wunsz- proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie, Małgorzata i Aleksander Imas oraz dr Paweł Mazur-przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, Sylwia Majewska i Bogusław Wojciechowski-członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Jakub Niewiński- wykładowca na Uniwersytecie Zielonogórskim, nauczyciel, edukator oraz lider dialogu polsko-żydowskiego Sieci Forum Dialogu, Damian Kruczkowski- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Przemysław Kowalski- prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Pyzdrska”, dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz z nauczycielami i uczniami ze szkół z terenu Gminy Zagórów i LO Słupca, kierownik WTZ Michalinów z instruktorami i podopiecznymi, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy miejscowych zakładów pracy, przedstawiciele policji, seniorów, stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich. 
      -Spotykamy się w miejscu symbolicznym, w którym przed wojną znajdowała się synagoga, aby oddać pamięć Ofiarom Zagłady, zamordowanym 6 milionom Żydom z Polski i Europy, w tym naszym wieloletnim sąsiadom z Zagórowa i okolic, którzy zginęli jesienią 1941 r., na skutek likwidacji getta w Zagórowie, w lesie niedaleko Kazimierza Biskupiego koło Kleczewa-powiedział prowadzący uroczystość Łukasz Parus-dyrektor MGOK Zagórów.
- W naszym mieście mieszkały rodziny żydowskie o następujących nazwiskach: Aptowie…, Szafranieccy…, Skowronowie…, Garfunkelowie…, Herszkowiczowie…,  Kneblowie… (…) i wiele innych… Niech milczącą pustkę po naszych żydowskich sąsiadach, wypełni dziś nasza pamięć-mówił. 
           Następnie miała miejsce modlitwa chrześcijan i Żydów za ofiary Zagłady. Modlitwę odmówili ks. Witold Zieliński, pastor Waldemar Wunsz i dr Paweł Mazur. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy zebrani udali się do MGOK Zagórów, gdzie w sali kinowo-widowiskowej wykład „
Wspólna przeszłość-wspólna pamięć? A co z teraźniejszością i przyszłością? Polsko-żydowskie relacje w kontekście Holokaustu” zaprezentował Jakub Niewiński. Edukator poruszył tematykę pamięci indywidualnej i zbiorowej, opowiedział o zrealizowanym projekcie edukacyjnym pomiędzy młodzieżą z Izraela i Murowanej Gośliny „Kamienie pamięci” oraz przywołał wspomnienia Żydówki z Poznania  Lisabeth Judelowitsch- Brodie i fragment przemówienia Mariana Turskiego z tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.- Pamięć jest polifoniczna. Każdy ma swoją pamięć i każda pamięć jest ważna, zwłaszcza ta bolesna. Pamięć nie powinna dzielić-mówił nauczyciel. 
        Po prelekcji artysta muzyk Krystian Panfil z
Konińskiego Kameralnego  Zespołu Smyczkowego Ad Libitum zagrał na skrzypcach utwór skomponowany przez Johna Williamsa, będący motywem przewodnim filmu pt. „Lista Schindlera” w reż. Stevena Spielberga.
       Obchody zamknęło przemówienie Burmistrza Gminy Zagórów Romana Kultermana o potrzebie pamięci i niewyciąganiu wniosków z przeszłości.- Gdy włączy się telewizor, słychać kłótnie, spory i widać przemoc. Wojny cały czas trwają. Dlaczego człowiek współczesny nie potrafi wyciągać wniosków z przeszłości?- pytał włodarz Gminy Zagórów.  Po przemówieniu burmistrza zebrani udali się na poczęstunek do strażnicy OSP Zagórów.
       Uczestnicy wydarzenia mogli nabyć gliniany magnes z wizerunkiem zagórowskiej synagogi wykonany przez artystkę Kingę Kujawską. Są jeszcze magnesy, więc zainteresowanych prosimy o kontakt z MGOK.
       Organizatorzy VIII obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie serdecznie dziękują wszystkim osobom, które wzięły udział w wydarzeniu. Specjalne podziękowania kierują do
naczelnika Posterunku Policji w Zagórowie Marcina Antkowskiego, prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie Michała Króla za zabezpieczenie obchodów przy ul. Średniej 6 oraz do prezesa OSP Zagórów Jacka Wesołowskiego za umożliwienie skorzystania z sali strażnicy. (mgok)

  • Pastor modli się przy tablicy
    Pastor modli się przy tablicy
  • Goście przy tablicy
    Goście przy tablicy
  • dr Paweł Mazur modli się przy tablicy
    dr Paweł Mazur modli się przy tablicy
  • Goście przy tablicy
    Goście przy tablicy
  • Władze Zagórowa składają kwiaty przy tablicy
    Władze Zagórowa składają kwiaty przy tablicy
  • Delegacje składają kwiaty przy tablicy
    Delegacje składają kwiaty przy tablicy
  • Delegacje składają kwiaty przy tablicy
    Delegacje składają kwiaty przy tablicy
  • Delegacje składają kwiaty przy tablicy
    Delegacje składają kwiaty przy tablicy
  • Goście na sali kinowo-widowiskowej
    Goście na sali kinowo-widowiskowej
  • Edukator przemawia do gości
    Edukator przemawia do gości
  • Pan gra na skrzypcach
    Pan gra na skrzypcach
  • Burmistrz Zagórowa przemawia
    Burmistrz Zagórowa przemawia
  • Goście na poczęstunku
    Goście na poczęstunku
  • Goście przy tablicy
    Goście przy tablicy