Rocznica Powstania Wielkopolskiego

Aktualności » Rocznica Powstania Wielkopolskiego

  • Delegacje w parku przy pomniku
    Delegacje w parku przy pomniku

 W piątek 27 grudnia obchodziliśmy 106. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w Zagórowie po raz pierwszy odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Burmistrza Gminy Zagórów, Urząd Miejski w Zagórowie, Radnego Miejskiego Pawła Burdzińskiego, zespoły Zagórów Miejsce z Historią, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie.

Uroczysty apel poprzedziło złożenie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości na Dużym Rynku. Mglista aura panująca wieczorem wzmocniła symboliczny wydźwięk tego gestu, a kameralność zgromadzenia skłoniła do refleksji.

Natomiast już w sali kinowo-widowiskowej MGOK Zagórów zebrał się tłum Gości, z którymi wspólnie odbyliśmy nietypową lekcję historii. Rozpoczął ją niezwykle utalentowany pianista Szymon Gośliński brawurowo wykonując trzy utwory Chopina. Szymon, którego śmiało możemy nazwać ambasadorem Zagórowa na arenie międzynarodowej z ogromną wrażliwością oddał ekspresję i emocjonalność utworów tego poety fortepianu.

Po tym muzycznym wstępie, nastąpił merytoryczny i pouczający wykład cenionego historyka Prof. Piotra Gołdyna pt. „Powstanie Wielkopolskie i jego znaczenie dla odradzającego się państwa polskiego”. Pan Profesor w swojej prelekcji poruszył m.in. temat innego wybitnego pianisty, który zasłużył się dla Polski, czyli Ignacego Jana Paderewskiego i obalił pewne powszechnie panujące przekonanie na temat jego udziału w wybuchu powstania. Wykład zakończył natomiast przejmującą refleksją na temat istoty niepodległości i konieczności traktowania jej jako daru, który należy doceniać, ponieważ niestety nie jest ona czymś pewnym, i danym nam raz na zawsze. Krótkie, aczkolwiek treściwe przemówienie wygłosił również Burmistrz Gminy Zagórów Pan Roman Kulterman.

Jako że żadne powstanie nie mogło się obyć bez pieśni patriotycznych, a nasza uroczystość była osnuta wokół muzyki i muzyków, krótki koncert dał Męski Kameralny Chór Quarta pod dyrekcją Prof. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego. Panowie jak zwykle niezawodni, z werwą i polotem wykonali cztery utwory, którymi wskrzesili pamięć o dawnych czasach i bohaterach.

Na zakończenie wszystkim Gościom wręczono okolicznościowy numer „Kuriera Zagórowskiego” ufundowany przez Burmistrza Gminy Zagórów. Periodyk jest w całości poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu i mieszkańcom Zagórowa będącym jego aktywnymi uczestnikami, których fascynujące losy przybliżyli Andrzej Bernat, Paweł Burdziński, Katarzyna Nowicka, Artur Paprzycki, Łukasz Parus, Katarzyna Połom i Mariusz Sulanowski. Mamy nadzieję, że będzie to dla Państwa odkrywcza i inspirująca lektura.

W tym miejscu chcielibyśmy raz jeszcze serdecznie podziękować wszystkim zgromadzonym Gościom za przybycie i udział w wydarzeniu. Natomiast Inicjatorom, Organizatorom, Artystom, Prelegentom i Obsłudze nie tylko złożyć podziękowania za wykonaną pracę, poświęcony czas i energię, ale również pogratulować - dokonaliście czegoś wyjątkowego i bezprecedensowego w historii naszego miasta.

  • Goście na widowni
    Goście na widowni
  • Prowadzący przemawiają
    Prowadzący przemawiają
  • Szymon Gośliński gra dla gości
    Szymon Gośliński gra dla gości
  • Burmistrz Zagórowa przemawia
    Burmistrz Zagórowa przemawia
  • Historyk przemawia
    Historyk przemawia
  • Chór Quarta śpiewa
    Chór Quarta śpiewa
  • Kurier Zagórowski
    Kurier Zagórowski
  • Szymon GoślińPomnik na Rynkuski gra dla gości
    Szymon GoślińPomnik na Rynkuski gra dla gości
  • Szymon Gośliński gra dla gości
    Szymon Gośliński gra dla gości
  • Prowadzący przemawia
    Prowadzący przemawia
  • Pani Iwona rozdaje gazetę
    Pani Iwona rozdaje gazetę
  • Goście czytają Kurier
    Goście czytają Kurier
  • Kurier Zagórowski
    Kurier Zagórowski