IV Bieg Peowiaka Trail i IV Turniej Strzelecki
Wydarzenia » Wydarzenia 2022 cz. 2 » IV Bieg Peowiaka Trail i IV Turniej Strzelecki
22 października w kościołkowskim lesie odbył się IV Bieg Peowiaka Trail, impreza sportowa propagująca aktywny styl życia oraz historię lokalną. Tym razem biuro zawodów znajdowało się w Sali Biesiadnej „Przy Stajni” w Kościołkowie. Biegacze, podobnie jak w ubiegłym roku, mieli do pokonania 10 km z okładem w malowniczym jesiennym anturażu miejscowego lasu, nazywanego przez biegaczy „Szklarską Porębą”.
Bieg Peowiaka tradycyjnie poprzedził IV Turniej Strzelecki z karabinka pneumatycznego, przygotowany w ramach działalności Koła Ligi Obrony Kraju nr 10 przez nauczyciela historii, wychowania fizycznego i opiekuna szkolnego LOK Karola Kuszkę. W profesjonalną i bezpieczną strzelnicę zamieniła się jedna z klas Szkoły Podstawowej przy Pyzderskiej 75.
Do rywalizacji przystąpiło kilkunastu strzelców, startujących w trzech kategoriach: Szkoła Podstawowa (SP), Szkoła Ponadpodstawowa (SPP) i Seniorzy (S). Najlepsze oko i opanowanie karabinka mieli: Maja Maślińska, Kacper Pietras (SP), Daria Jasińska (SPP) oraz Piotr Błoniewski i Patrycja Rybicka (S). Laureaci otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe statuetki. Serdecznie gratulujemy!
Na IV Bieg Peowiaka Trail zarejestrowało się 97 zawodników, a pobiegło 77 biegaczy.
Trailowy szlak ponownie przypadł miłośnikom biegania do gustu:- Macie wspaniałą trasę. Świetnie oznaczoną, ciekawą, na której nie sposób się nudzić i, co najważniejsze, zgubić. Jestem u was po raz pierwszy i na pewno wrócę. A kibicowanie i muzyka na jednym z podbiegów, gdzie znajdował się transparent „Bieg Peowiaka. Ciśnij!!!”, to majstersztyk. Ten podbieg po piachu, nie ukrywam, też dał mi w kość. Będę ten bieg polecał znajomym-powiedział jeden z biegaczy.
Organizatorzy stawiają na dobrą trailową trasę, wierząc w zdrowe bieganie po lesie. Nie ukrywają, że jej przygotowanie, oznaczenie i zabezpieczenie zawsze wymaga wiele pracy. Na szczęście działania zakończone są sukcesem dzięki pomocy strażaków z gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych w Zagórowie, członków stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i wolontariuszy. Dodatkowo każdego roku otrzymujemy nowe strzałki i znaki, które przygotowują uczniowie Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Biegacze mają też komfort, ponieważ na 5 km mogą napić się letniej bądź ciepłej wody z rąk działaczek Stowarzyszenia „Łomowianki”. Ponadto uczestników Biegu prowadzą, jadąc na quadzie, motocykliści z Grupy Motocyklowej Zagórów. Stawkę natomiast zamyka, także na quadzie, ratownik medyczny. Trasa jest czytelna i bezpieczna.
W tym roku rozgrzewkę dla biegaczy przygotował Bartosz Pluciński, trener personalny prowadzący firmę Kuźnia Sylwetki.Tradycyjnie start obwieścił, strzelając z własnoręcznie wykonanej broni, wieloletni i zasłużony działacz LOK Bogdan Konieczny.
Biegacze świetnie sobie poradzili z wymagającym odcinkiem. Otrzymali medale z wizerunkiem zagórowskiego peowiaka Jana Kmieciaka ps. Wybisz, ufundowane przez Miejsko-Gminną Komisję ds. Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagórowie oraz sponsorów- Konspol i Spółdzielnię Mleczarską Udziałowców w Strzałkowie. Wręczenia medali dokonali przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa Ryszard Sikorski wraz z członkami rodzin peowiaków, którzy, jak co roku, licznie przybyli na start/metę z Zagórowa, Wołomina i Gniezna. Warto dodać, że w Biegu uczestniczyły także prawnuki zagórowskich peowiaków. W roli asystentów wystąpili praktykanci MGOK, na co dzień uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy Maja Muszyńska i Hubert Waszak, którzy podawali medale wręczającym, a biegaczom wodę ufundowaną przez Tomasza Miarę, właściciela restauracji Next Resto Bar we Wrześni.
Uczestnicy w pakiecie startowym otrzymali unikatową koszulkę ufundowaną przez dr. Mariusza Szeiba, właściciela firmy Texet, przyjaciela Zagórowa i mentora. W tym roku również znalazł się na koszulce cytat z dr. Szeiba i brzmiał następująco: „Jeśli myślisz, że potrafisz-masz rację. Jeśli myślisz, że nie potrafisz-też masz rację”, przewrotnie zachęcający do kształtowania nowych umiejętności życiowych. Projekt graficzny koszulki i nadruk wykonała Marta Ciesielska z firmy Broken Hip w Pyzdrach. Tradycyjnie Bieg Peowiaka wsparł Browar Fortuna w Miłosławiu, fundując dla każdego uczestnika butelkę bezalkoholowego ciemnego piwa. W pakietach znalazły się także batony zakupione przez anonimowego darczyńcę.
Dekoracja zwycięzców i poczęstunek miały miejsce w Sali Biesiadnej „Przy Stajni”. Posiłek został zasponsorwany przez firmę Konspol i Salę Biesiadną „Przy Stajni”. Uczestnicy mogli posilić się piersią z kurczaka z makaronem przygotowaną według przepisu prezesa TPZZ Grzegorza Cieślewicza oraz plackiem drożdżowym upieczonym przez panie z Sali Biesiadnej. Przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa, radni miejscy Michał Ruciński, Marek Zawal, Marcin Kaczorowski oraz przedstawiciel sponsorów Tomasz Nijak, właściciel firmy Atn-Okna, wraz z członkami rodzin peowiaków wręczyli zwycięzcom bony Decathlon, ufundowane przez sponsorów, oraz statuetki.
Zwycięzcami IV Biegu Peowiaka Trail zostali: I- Emilia Miernik, II-Agnieszka Wilczewska, III-Paulina Jarosz-Grudzińska (Kategoria Kobiety); I- Krystian Kurowski, II-Bartosz Maśnicki, III-Jarosław Cierniak (Kategoria Mężczyźni); I-Katarzyna Szambelan (Najszybsza Mieszkanka Gminy Zagórów); I- Robert Strzelczyk (Najszybszy Mieszkaniec Gminy Zagórów); I-Elżbieta Czerniak (Najdojrzalsza Biegaczka), I-Henryk Czerniak (Najdojrzalszy Biegacz). Serdecznie gratulujemy!
Dodatkowo wyróżniono dwójkę uczestników. Dariusz Śruba z Sekcji Koszykarskiej Grupy Biegowej „Gęsiorze Zagórów” i fan NBA ufundował dla 23. zawodnika, który przybiegł na metę, biografię Michaela Jordana, bon do Decathlonu oraz piłkę do koszykówki. Szczęśliwcem okazał się Roman Knasiak. Natomiast trener personalny Bartosz Pluciński zasponsorował dla najwytrwalszej biegaczki karnet na trening. Otrzymała go Sandra Witaszek-Łukaszek. Gratulujemy!
Wydarzenie zwieńczył minikoncert w wykonaniu członków zespołu Turdi (Drozdy) prof. Andrzeja Brzega, Honorowego Obywatela Miasta Zagórowa, oraz Daniela Słowińskiego, nauczyciela, instruktora nauki gry na instrumentach i multiinstrumentalisty. Dziadek prof. Brzega Jan Kmieciak pojawił się na tegorocznym medalu, więc Drozdów nie mogło zabraknąć. Artyści zaprezentowali kilka lirycznych piosenek, które przeniosły uczestników spotkania na miejscowe łąki i oczywiście do lokalnych lasów.
IV Bieg Peowiaka nie odbyłby się bez współpracy środowiska lokalnego i niezastąpionych sponsorów. Organizatorzy serdecznie dziękują: Stanisławowi Figlerowiczowi, Jackowi Kołodziejczakowi (Sala Biesiadna „Przy Stajni” w Kościołkowie), dr. Mariuszowi Szeibowi (Texet), Pawłowi Łusiarczykowi (Konspol Słupca), Piotrowi Borowskiemu (Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie), Szymonowi Grzywińskiemu, Tomaszowi Nijakowi (Atn-Okna),Tomaszowi Parze, Waldemarowi Zającowi, Marcinowi Stefańskiemu i Krzysztofowi Pawlikowi (Pro Geofizyka Kraków), Miejsko-Gminnej Komisji ds. Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagórowie, Aleksandrowi Chmielewskiemu (Browar Fortuna w Miłosławiu), Adamowi Chmielewskiemu (Biuro Projektów AC Droga), Radnemu Powiatu Słupeckiego Jerzemu Orchowskiemu, Krzysztofowi Nowińskiemu (Erst Trans), Angelice i Jarosławowi Frankowskim (Gabinet Stomatologiczny Angelika Frankowska), posłowi na Sejm RP Tadeuszowi Tomaszewskiemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej Zagórowa Ryszardowi Sikorskiemu, Radnemu Miejskiemu Marcinowi Kaczorowskiemu, Radnemu Miejskiemu Michałowi Rucińskiemu, Radnemu Miejskiemu Markowi Zawalowi, Magdalenie i Przemysławowi Waszakom („Małe Co Nieco”), Tomaszowi Miarze (Next Resto Bar), Piotrowi Wielińskiemu (Drukarnia Braci Wielińskich w Koninie), Andrzejowi Ratajczakowi i Małgorzacie Saukens („Bistro Poligon Zagórów”), Marcinowi i Joannie Janowskim (kwiaciarnia „Marcinek”), Rafałowi Szternelowi („Rafpol-Sped”), Zbigniewowi Borowskiemu i Włodzimierzowi Borowskiemu (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Lech”), Marcinowi Waszakowi (Mechanika Pojazdowa Marcin Waszak), Tomaszowi Sroce, Danielowi Nowakowi, Błażejowi Nowakowi (Zakład Handlowo-Usługowy „Leon Cars”), Dariuszowi Śrubie oraz Bartoszowi Plucińskiemu.
Organizatorzy dziękują bardzo również: strażakom z Gminy Zagórów z prezesem Jackiem Wesołowskim i Tomaszem Pruszyńskim na czele, komendantowi Marcinowi Antkowskiemu i policjantom, Małgorzacie Jarząbek i Łukaszowi Jarząbkowi z firmy Yo&Go obsługującej bieg, nauczycielowi Sławomirowi Adamskiemu oraz uczniom Szkoły Branżowej w Szkole Kostaneckich, wszystkim wolontariuszom, Henrykowi Ulatowskiemu za nieocenioną pomoc na różnych płaszczyznach organizacyjnych, działaczowi LOK Bogdanowi Koniecznemu, motocyklistom Waldemarowi Pilarskiemu, Tomaszowi Nowińskiemu i Marcinowi Kłębowskiemu, ratownikowi medycznemu Łukaszowi Wróblowi i zespołowi, Marcie Ciesielskiej z firmy „Broken Hip”, wszystkim członkom rodziny peowiaków z Aleksandrą Zawadzką, Antonim Płócienniczakiem, Hanna Cegielską i prof. Andrzejem Brzegiem na czele za liczne przybycie na wydarzenie, Wojciechowi Lisiakowi z portalu Twoja Słupca i Weronice Cieślewicz za obsługę fotograficzną i filmową, artystom muzykom prof. Andrzejowi Brzegowi i Danielowi Słowińskiemu.
Organizatorami Biegu Peowiaka i Zawodów Strzeleckich byli: Burmistrz Gminy Zagórów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego, stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich, Stowarzyszenie „Łomowianki”, Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wodnych, Fundacja Zagórowian „Pro-Memoria”, Grupa Motocyklowa Zagórów, OSP Zagórów i policja. (mgok)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)