2024

Plastyka » 2024

  • Chłopak rysuje martwą naturę

    Plastycy rysują martwą naturę

    25 listopada 2024 r. miały miejsce zajęcia najstarszej grupy Koła Plastycznego. Młodzi plastycy nadal rysują martwą naturę, wykorzystując wiadomości o kompozycji, światłocieniu i perspektywie.

  • Dzieci rysuje

    Listopadowe zajęcia koła plastycznego najmłodszych

    4 listopada najmłodsza grupa plastyczna miała bardzo ciekawe warsztaty plastyczne. Malowali nieco niespotykaną metodą. Dzieci wykonywały jesienne drzewa za pomocą folii aluminiowej, flamastrów i spryskiwaczy, co sprawiało im ogromną radość i chyba nie tylko im, bo do pracy przyłączały się także mamy.

    Prace naszych małych plastyków będzie można obejrzeć na wystawie w holu MGOK (I piętro).

  • Dziewczynka tworzy prace

    Listopadowe zajęcia koła plastycznego grupy średniej

    4 listopada miały miejsce zajęcia Koła Plastycznego dla grupy średniej. Młodzi plastycy po raz pierwszy rysowali martwe natury. Tym razem ich zadanie skupiało się na ukazaniu kontrastu pomiędzy przedmiotami za pomocą kreski. Przy okazji zapoznali się ze skalą twardości ołówków.

  • Prace dzieci

    Październikowe zajęcia Kół Plastycznych

    21 października miały miejsce kolejne zajęcia Koła Plastycznego dla grupy najmłodszej i średniej. Maluchy miały za zadanie wypełnić kolorami kontury liści i owoców w taki sposób, żeby nie wychodzić poza obszar poszczególnych konturów wypełniających liście i owoce. Natomiast dzieci z grupy starszej wykonywały pracę monochromatyczną - zabawiły się w projektantów - wypełniały wzorami kontury znajdujące się poza liściem, stosując różną grubość kreski.

     Prace obydwu tych grup można obejrzeć na wystawie (hol na I piętrze MGOK). Tutaj można też obejrzeć prace najstarszej grupy, która brała udział w zajęciach w plenerze.

  • Dziewczynka tworzy prace

    Koła plastyczne MGOK Zagórów ruszyły

     7 października rozpoczęliśmy działalność Koła Plastycznego. W tym roku szkolnym mamy utworzone trzy grupy: młodszą, średnią i starszą.

    Swoje zajęcia rozpoczęła najpierw grupa średnia, która podczas zajęć poznała pojęcie kreski i bawiła się nią, wykorzystując ja do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.

    Kolejno po nich swoje zajęcia rozpoczęła grupa młodsza, która wykonywała pracę - jabłko - z wykorzystaniem negatywu (symetrycznego odbicia). Dzieci przystąpiły do pracy z chęcią. Było to dla nich nie lada wyzwanie, z którym sobie fantastycznie poradziły.

    Wkrótce będziemy mogli zobaczyć efekty ich pracy na wystawie.

  • Dzieci prezentują swoje prace przed Domem Kultury

    Warsztaty plastyczne - "AKWARIUM”

    Wczoraj miały miejsce ostatnie w tegorocznym programie wakacyjnym warsztaty plastyczne zatytułowane "Akwarium". Kolorowanie rybek, krabów, rozgwiazd i ośmiornic, sklejanie ich w trójwymiarową postać, a następnie umieszczanie ich w akwarium sprawiało dzieciom ogromną radość.

    Na zakończenie tegorocznych wakacyjnych warsztatów plastycznych każdy otrzymał upominek w postaci opaski na rękę z kolorowym motylkiem.

    Wszystkim dzieciom i młodzieży dziękujemy za udział w tegorocznych wakacyjnych spotkaniach ze sztuką i mam nadzieję do zobaczenia na zajęciach Koła Plastycznego we wrześniu.

    Za pomoc podczas zajęć i wspaniałe fotorelacje dziękujemy Katarzynie Matuszak i Julii Harmacińskiej.

  • Prace dzieci

    Wakacyjen origami

    9 lipca 2024 r. odbyły się warsztaty plastyczne WAKACYJNE ORIGAMI, podczas których dzieci wykonywały kwiatka- wachlarzyk metodą orgiami przestrzennego z kwadratu.

    Origami przestrzenne z kwadratu to najsłynniejsza i klasyczna technika składania papieru, która polega na tworzeniu modelu zawsze z jednej tylko kwadratowej płaszczyzny origami.

    Największym mistrzem tej techniki uznanym na całym świecie był nieżyjący już Akira Yoshizawa.

    Technika origami przestrzenne z kwadratu opiera się na budowie modeli, których fundamentem są bazy wyjściowe, często stosowane jako elementy w innych technikach składania papieru. W naszym przypadku były to elementy składowe kwiatka- wachlarzyka.  Klasyczne origami zawiera w sobie wiele cennych walorów edukacyjnych, a szczególnie wychowawczych, które we współczesnym świecie wydają się nam niezbędnym, ważnym fundamentem rozwoju człowieka. Origami przestrzenne z kwadratu budziło, budzi i budzić będzie zachwyt i ciekawość świata, co miało miejsce podczas wczorajszych warsztatów plastycznych. A w wychowaniu „chodzi o to, by rozbudzić w dziecku ciekawość świata i nakierować jego uwagę na dziedziny ważne dla społeczeństwa" – Albert Einstein.

    Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach plastycznych i zapraszamy na kolejne już za tydzień.

    Fotorelację przygotowała Katarzyna Matuszak, której bardzo dziękujemy.

  • Wakacyjny Plener Malarski

    2 lipca miały miejsce pierwsze zajęcia w ramach programu WAKACJE Z MGOK, a mianowicie Wakacyjny Plener Plastyczny, w którym wzięli udział obecni członkowie starszej grupy Koła Plastycznego, byli jej członkowie oraz adepci. Tematem pleneru była wieża kościoła parafialnego w Zagórowie, której widok można podziwiać ze Skweru Kultury przy MGOK. Pogoda niestety nie była dla nas zbyt łaskawa, dlatego część pleneru miała miejsce na Skwerze Kultury, a część w sali konferencyjnej MGOK- tutaj plastycy kończyli swoje prace, wykorzystując zdjęcia zrobione telefonem.

     

    Dziękuję wszystkim młodym artystom za udział w plenerze i zachęcam do uczestniczenia w kolejnych warsztatach plastycznych.

     

  • Młodzież maluje

    Wakacyjny Plener Malarski

    2 lipca miały miejsce pierwsze zajęcia w ramach programu WAKACJE Z MGOK, a mianowicie Wakacyjny Plener Plastyczny, w którym wzięli udział obecni członkowie starszej grupy Koła Plastycznego, byli jej członkowie oraz adepci. Tematem pleneru była wieża kościoła parafialnego w Zagórowie, której widok można podziwiać ze Skweru Kultury przy MGOK. Pogoda niestety nie była dla nas zbyt łaskawa, dlatego część pleneru miała miejsce na Skwerze Kultury, a część w sali konferencyjnej MGOK- tutaj plastycy kończyli swoje prace, wykorzystując zdjęcia zrobione telefonem.

    Dziękuję wszystkim młodym artystom za udział w plenerze i zachęcam do uczestniczenia w kolejnych warsztatach plastycznych.

  • Młodzi artyści tworzą prace

    Zajęcia koła plastycznego starszej grupy – I kwartał

     W I kwartale roku plastycy starszej grupy poznali pojęcie perspektywy oraz próbowali swoich sił w rysowaniu martwej natury, wykorzystując przekazaną im wiedzę.

    Nieodłącznym elementem rysunku jest perspektywa. Jej zrozumienie i prawidłowe zachowanie w kompozycji jest niezwykle ważne. Wpływa ona na odbiór naszej pracy- im lepiej posługujemy się perspektywą w naszym rysunku, tym ciekawsze rezultaty możemy uzyskać. Mistrzowskie opanowanie techniki cieniowania i perspektywy pozwala na stworzenie bardzo realistycznych prac oraz pomaga w tworzeniu rysunku 3D. Nasi plastycy są na początku drogi przygody z perspektywą. Pamiętajmy, że ćwiczenie zdobytych umiejętności czyni nas mistrzami.

     

  • Młodzi artyści pozują do zdjęcia

    Zajęcia koła plastycznego młodszej grupy – I kwartał

     

    W I kwartale tego roku, w miesiącach styczeń i luty mali plastycy wykonywali prace tematycznie związane z zimową porą roku: rysunek z wykorzystaniem pasteli olejnych, malowanie pisakami zimowego drzewka na folii oraz bałwanka z kubeczka jednorazowego użytku. Wykorzystywali oni do tego techniki mieszane, usprawniając swoje umiejętności i motorykę swoich rączek.

    W marcu zaś mali plastycy tworzyli kwiaty z papieru 3D oraz zapoznali się z techniką grafiki, przygotowując matrycę a następnie odbitkę.

     

  • Seniorki pozują do zdjęcia

    Zajęcia sekcji plastycznej ZUTW – I kwartał

    Wczoraj Sekcja Plastyczna ZUTW zorganizowała sobie przedświąteczne spotkanie.

    Pora na podsumowanie działalności sekcji w I kwartale roku. W styczniu słuchaczki przygotowywały kotyliony, które później zostały wykorzystane podczas balu karnawałowego. W lutym i w marcu Panie zapoznawały się z techniką makramy i to właśnie tą techniką wykonywały wielkanocne ozdoby. W marcu odwiedziliśmy naszych sąsiadów- pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, z którymi dzieliliśmy się naszymi umiejętnościami i pozytywną energią.

    Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy Państwu dużo wiosennego nastroju, zdrowia, radości, a przede wszystkim tego, by nie opuszczała Państwa pozytywna energia i uśmiech.

  • Wystawa prac

    Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień

     25 marca w sali konferencyjnej MGOK miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień zdobytych w IX edycji Konkursu Plastycznego "Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna", którego podsumowanie odbyło się 15 marca.

    Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, rozbudzanie fantazji i kreatywności oraz rozwijanie i doskonalenie umiejętności plastycznych. Komisja Artystyczna oceniająca nadesłane prace uwzględniała przede wszystkim oryginalność, zgodność z tematyką, pomysłowość, wkład pracy i estetykę jej wykonania.

    Na konkurs wpłynęło 70 kartek. Przedział wiekowy uczestników konkursu mieścił się w granicach pomiędzy 4-84 rokiem życia, co jest dowodem na to, że sztuka łączy pokolenia. W tym roku wzięły w nim również udział osoby z poza powiatu słupeckiego- z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 105 im. Juliana Tuwima w Poznaniu (województwo wielkopolskie). Poza tym w konkursie wzięły udział osoby z Miejskiego Przedszkola Samorządowego BOCIANI ZAKĄTEK w Zagórowie, ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie, ze Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Trąbczynie, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lądku, ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu, z Zespołu Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych NASZA SZKOŁA w Michalinowie Oleśnickim, z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim, z Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kopojnie oraz osoby indywidualne.

    Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez MGOK w Zagórowie. W tym roku były to statuetki, które zaprojektowali i wykonali nasi przyjaciele Kinga Kujawska i Piotr Miłek, którym z całego serca dziękujemy.

    Należy podkreślić, że wyróżnieniem jest również to, że wszystkie kartki biorące udział w konkursie wysyłane są z życzeniami świątecznymi do przyjaciół MGOK.

    Dziękujemy wszystkim za udział, a osobom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.

    Zachęcamy także do obejrzenia wystawy pokonkursowej, która znajduje się w holu MGOK (I piętro).

    Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie oraz ich opiekunom i placówkom dziękujemy i składamy najlepsze życzenia świąteczne.

     

  • Pensjonariusze pozują do zdjęcia

    ZAJĘCIA SEKCJI PLASTYCZNEJ ZUTW W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W ZAGÓROWIE

      15 marca odbyły się kolejne zajęcia Sekcji Plastycznej ZUTW. Tym razem odwiedziliśmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie. Słuchaczki Sekcji Plastycznej uczyły naszych przemiłych sąsiadów, w jaki sposób wykonać ozdoby wielkanocne techniką makramy. Zajęcia te bardzo spodobały się zarówno naszym sąsiadom, jak i słuchaczkom. Obiecaliśmy, że jeszcze wrócimy z propozycją innych zajęć, podczas których będziemy się świetnie bawili i uśmiechali tak samo, jak dziś.

    Dziękujemy za zaproszenie Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie Sylwii Pawlickiej oraz terapeutce zajęciowej Agnieszce Jankowskiej. Naszą wizytę na zdjęciach uwiecznił Igor Strzeliński, praktykant w MGOK.

  • Dzieci pozują ze swoimi pracami

    WALENTYNKOWE WARSZTATY PLASTYCZNE

    14 lutego w sali konferencyjnej MGOK odbywały się warsztaty plastyczne "Wyskakująca kartka walentynkowa". Dzieci przygotowywały kartkę walentynkową 3D techniką papieroplastyki.

    Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w warsztatach i zapraszamy do uczestnictwa w innych formach zajęć feryjnych zorganizowanych przez nasz ośrodek kultury.

  • Rysownik rysuje

    WARSZTATY RYSUNKU Z RYSOWNIKIEM SZYMONEM TELUKIEM

    12 lutego w sali konferencyjnej MGOK odbyły się warsztaty z podstaw rysunku dla autorów komiksów i ilustratorów, które już po raz trzeci poprowadził rysownik Szymon Teluk.

    Podczas warsztatów dzieci uczyły się rysować kreski poziome, pionowe i ukośne. Następnie rysowały one bryły, wykorzystując umiejętność rysowania kresek. Kolejno dzieci uczyły się rysować koło oraz elipsę, przy okazji ćwicząc oko na mierzenie odległości bez użycia linijki i cyrkla. Kolejnym etapem warsztatów było rysowanie symetryczne metodą motyla. Na zakończenie dzieci rysowały przedmioty metodą warstwową, wykorzystując wcześniej zdobyte umiejętności rysowania.

    Mamy nadzieję, że zdobyte podczas warsztatów z podstaw rysunku umiejętności pomogą małym plastykom w treningu, by stać się rysownikami. Podczas warsztatów okazało się, że każdy z nas może rysować, wymaga to tylko trenowania pewnych umiejętności.

    Dziękujemy Szymonowi Telukowi za poprowadzenie wspaniałych warsztatów, a dzieciom za udział i zaangażowanie.