2019
Chór Quarta » 2019
Koncert Chóru QUARTA „Piosenka jest dobra na wszystko”
7 grudnia 2019 r. w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się Koncert „Piosenka jest dobra na wszystko”. Była to prapremiera materiału dźwiękowego drugiej płyty, tym razem rozrywkowej, Męskiego Kameralnego Chóru QUARTA działającego przy naszym ośrodku i prowadzonym przez dyrygenta Waldemara Matuszaka. Chór działa od 19 lat i w przyszłym roku będzie obchodzić 20- lecie istnienia. Rozrywkowy charakter płyty jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej, i nie tylko, społeczności na utwory rozrywkowe w wykonaniu chóru.
Dzisiejszy koncert jest również realizacją przewodu doktorskiego kierownika artystycznego i dyrygenta Chóru QUARTA Waldemara Matuszaka rozpoczętego w maju 2018 r. Pozytywna ocena koncertu przez kadrę uczelnianą UKW w Bydgoszczy, która również zaszczyciła swoją obecnością chór i dyrygenta, stanowi kolejny element przewodu doktorskiego.
W programie koncertu znalazły się piosenki z okresu międzywojennego i działalności Kabaretu Starszych Panów. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy takie utwory jak: ,,Już taki jestem zimny drań”, ,,Wesołe jest życie staruszka”, ,,Rodzina, rodzina”, ,,Czy pani mieszka sama”, ,,Stacyjka Zdrój” i oczywiście piosenkę stanowiącą tytuł koncertu – „Piosenka jest dobra na wszystko”.
W trakcie koncertu na zaproszenie chóru wystąpił p. Andrzej Brzeg i Daniel Słowiński prezentując kilka autorskich utworów.
Oprócz chóru QUARTA wykonawcami koncertu było również trio instrumentalne: Ryszard Jarosław Piotrowski- piano, Paweł Jankowski – kontrabas, Andrzej Jaśniewicz – perkusja. Kierownictwo muzyczne koncertu – Ryszard Jarosław Piotrowski.
Gratulujemy chórowi koncertu i nowego repertuaru i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy publiczności za udział w koncercie.
Dziękujemy p. Marzenie Cieślewicz za relację fotograficzną.
I.B.
Koncert Quarty w Toruniu
6 listopada członkowie zagórowskiego Męskiego Kameralnego Chóru Quarta wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był koncert poświęcony Pamięci Zmarłych Członków Społeczności Akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Chórzyści zostali zaproszeni przez prof. dr. hab. Arkadiusza Jarosława Kaczyńskiego, który prowadził warsztaty wokalne dla „quartystów” zimą br. wraz z prof. dr. hab. Ryszardem Jarosławem Piotrowskim. Wydarzenie miało miejsce w Kościele Akademickim pw. Ducha Św. na toruńskiej starówce. W programie koncertu znalazły się następujące utwory: Tomaso Albinioni „Adagio g-moll”, Maurice Ravel „ Pavane pour une Infante défunte”
i John Rutter „Requiem”.
Chórzyści Quarty wystąpili wspólnie z Orkiestrą Kameralną Arte Con Brio (grupa wybitnych artystów Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Danutą Szymą (organy), Michałem Czaposkim (fortepian) oraz sopranistką Tetianą Veksler. Całością dyrygował prof. Arkadiusz Kaczyński. Publiczność przyjęła występ owacjami na stojąco.
– „Requiem” Johna Ruttera to wybitne dzieło artystyczne, które wymaga od wykonawców wielkiego wkładu pracy, albowiem jest niezwykle złożone pod względem muzycznym. Zadowolony jestem z tego, że moi podopieczni stanęli na wysokości zadania i mimo ograniczonego czasu na przygotowanie się do występu, swym poziomem artystycznym nie odbiegali od chórzystów akademickich-powiedział po koncercie dyrygent Quarty Waldemar Matuszak. –To było dla nas wyjątkowe przeżycie, ponieważ utwór znaliśmy tylko z zapisu nutowego, a tuż przed występem mogliśmy przećwiczyć wspólny śpiew z orkiestrą i pozostałymi chórzystami, w sumie setką wykonawców. Wrażenia, jakie pozostały po tym wyjątkowym koncercie w gotyckiej katedrze na długo będą nam towarzyszyć. Chciałbym podziękować prof. Kaczyńskiemu za zaproszenie, prof. Piotrowskiemu za opiekę artystyczną nad przygotowaniem „Requiem”, naszemu dyrygentowi Waldemarowi Matuszakowi za ogrom pracy nad przygotowaniem do koncertu, a kolegom chórzystom za sumienną pracę nad tak trudnym materiałem-dodał prezes Quarty Andrzej Słowiński.Tekst: Grzegorz Cieślewicz
Chór QUARTA nagrywał płytę
7 i 8 czerwca były dniami bardzo wytężonej pracy dla chórzystów Męskiego Kameralnego Chóru Quarta, którzy w tym czasie nagrywali płytę z repertuarem rozrywkowym. Za kilka miesięcy będziemy mogli posłuchać Quarty na swoich odtwarzaczach CD, w domu, samochodzie i na prywatce.
-Sala kinowo-widowiskowo MGOK Zagórów zamieniła się w studio nagrań. Płytę nagrywaliśmy z profesjonalistami: realizatorem dźwięku Grzegorzem Ampułą, kontrabasistą Pawłem Jankowskim i perkusistą Andrzejem Jaśniewiczem. Nie sposób nie wspomnieć o akuszerach tego projektu- prof. Ryszardzie Jarosławie Piotrowskim i Waldemarze Matuszaku, bez których nie doszłoby do nagrania płyty. Prace nad nagrywaniem były trudne, ale przebiegły sprawnie, bo były koordynowane, jak już wcześniej wspomniałem, przez najlepszych fachowców. Chciałem wszystkim, włącznie z chórzystami, podziękować za dwa dni ciężkiej pracy. Cieszę się, że płyta została nagrana. Za kilka miesięcy ujrzy światło dzienne-powiedział Andrzej Słowiński, prezes Quarty.
Gratulujemy chórzystom i czekamy z niecierpliwością na płytę. (mgok)Warsztaty wokalne Quarty - maj
W dniach 17-19 maja chórzyści Męskiego Kameralnego Chóru Quarta brakli udział w kolejnych warsztatach wokalnych, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Śpiewacy ćwiczyli pod okiem wybitnych instruktorów: prof. Ryszarda Jarosława Piotrowskiego, zagórowianina od lat współpracującego z Quartą, wykładowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Mariusza Kończala, pracownika i wykładowcy Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Waldemara Matuszaka, dyrygenta Quarty.
Podczas trzydniowych zajęć quartyści doskonalili partie wokalne piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, np. „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Herbatka”, „Wesołe jest życie staruszka”, gdyż jesienią tego roku chcą nagrać i wydać płytę z rozrywkowym repertuarem.
Quarta serdecznie dziękuje Małgorzacie Iwanickiej, dyrektor ZSP w Zagórowie, za udostępnienie obiektu szkoły na potrzeby warsztatów. (mgok) Fot. Grzegorz CieślewiczWarsztaty wokalne Quarty - styczeń
W dniach 18-20 stycznia odbyły się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Lipami” w Stawisku warsztaty wokalne dla chórzystów Męskiego Kameralnego Chóru Quarta.
Zajęcia poprowadzili wybitni fachowcy w dziedzinie muzyki i wokalistyki prof. Ryszard Jarosław Piotrowski i prof. Arkadiusz Kaczyński.
Profesor Piotrowski pochodzi z Zagórowa i od lat współpracuje z Quartą. Działa bardzo szeroko na niwie muzycznej, m.in. jest dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie, pracownikiem naukowym Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prowadzi kilka zespołów muzycznych, np. Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy, oraz pełni funkcję prezesa w Stowarzyszeniu Muzyczny Konin. Profesor Kaczyński pracuje w Katedrze Dyrygentury Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i prowadzi Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
-Cieszymy się, że nasi chórzyści mogą się rozwijać i powiększać umiejętności z zakresu chóralistyki we współpracy z nieodzownym profesorem Jarosławem Piotrowskim, który jest naszym przyjacielem i mentorem. Dzięki profesorowi możemy poszerzać nasz repertuar i ćwiczyć śpiew utworów uważanych za trudne. Podczas tegorocznych warsztatów mieliśmy również okazję współpracować z profesorem Arkadiuszem Kaczyńskim, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Praca z tak wspaniałymi instruktorami może przynieść tylko dobre owoce. Na warsztatach ćwiczyliśmy piosenki autorstwa Henryka Warsa. W marcu planujemy je nagrać i bierzemy się za repertuar Kabaretu Starszych Panów. W tym roku mamy zamiar wydać płytę z utworami rozrywkowymi. Dziękujemy bardzo profesorowi Piotrowskiemu i profesorowi Kaczyńskiemu za udane i niezapomniane warsztaty-powiedział prezes Quarty Andrzej Slowiński.
Życzymy chórzystom następnej płyty i kolejnych sukcesów! (mgok)