2017
Plastyka » 2017
Uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego
19 grudnia w ośrodku kultury miało miejsce uroczyste podsumowanie III Edycji Gminnego Konkursu Plastycznego „ NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA" oraz rozdanie nagród i wyróżnień. Dostarczono do nas 95 kartek wykonanych różnymi technikami. Kartki świąteczne można oglądać w sali konferencyjnej na wystawie pokonkursowej, zorganizowanej przez instruktorkę d/s plastyki MGOK Emilię Harmacińską. Jak co roku, wszystkie prace są niezwykle ciekawe
i z całą pewnością wymagały niesamowitej pracy i pomysłowości w ich przygotowaniu, zarówno od najmłodszych uczestników konkursu, jak i najstarszych.
Konkurs oceniany był w czterech kategoriach: osoby niepełnosprawne, przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VII szkoły podstawowej i oddziały gimnazjalne.
Osoby nagrodzone to:
- Blanka Bereźnicka (Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie),
-Martyna Chruściela (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim-kategoria klasy: I-III szkoły podstawowej),
- Dawid Jankowski (Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu-kategoria klasy: IV-VII),
- Albert Szumigalski (Szkoła Podstawowa i Oddziały Gimnazjalne im. Unii Europejskiej w Trąbczynie).
Osoby wyróżnione to:
-Julia Maciejewska (Miejskie Przedszkole Samorządowe w Zagórowie),
-Grzegorz Kopaczewski (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim),
-Nikola Kapuścik (Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu),
-Marta Bartoszczak (Szkoła Podstawowa i Oddziały Gimnazjalne im. Unii Europejskiej w Trąbczynie),
-Michalina Matuszak (Szkoła Podstawowa i Oddziały Gimnazjalne im. Unii Europejskiej w Trąbczynie),
-Szymon Maćkowski (Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu),
-Adam Kwaśniewski (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim),
-Jakub Przespolewski (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim),
-Wiktor Jasiak (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim),
-Weronika Gośka (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim),
-Błażej Parus (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim),
-Patryk Fajkowski (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim).
Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i świąteczne nagrody rzeczowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie plastycznym. Życzymy Wesołych Świąt!
Przedświąteczne zajęcia Koła Plastycznego
W tym tygodniu, podczas zajęć Koła Plastycznego zrobiło się już świątecznie i mikołajkowo. Dzieci wyklejały choinki ze swoich rączek, a następnie je ozdabiały. Efekty pracy można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w MGOK.
Na zakończenie przygotowały maskę Mikołaja, którą po zajęciach mogły zabrać do domu. Wykonywanie tychże prac przyniosło dzieciom wiele radości.
Jesienne zajęcia plastyczne
16 i 23 października miały miejsce kolejne zajęcia Koła Plastycznego. Podczas tych obydwu spotkań dzieci wykonywały: jesienne drzewa 3D oraz prace oparte na chińskiej matematycznej układance tangram. Ta ostatnia technika sprawiła dzieciom największą radość. Najpierw kolorowały elementy układanki, następnie rozcinały jej elementy i układały obrazek zgodnie z własną inwencją twórczą tak, aby wykorzystać wszystkie części.
Prace małych artystów można podziwiać na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury. Miło nam poinformować, że z zajęć Koła Plastycznego korzysta coraz więcej dzieci. Serdecznie zapraszamy innych zainteresowanych do nauki sztuk plastycznych przez zabawę.
E.H.
Pierwsze zajęcia Sekcji Plastycznej ZUTW
9 i 23 października odbywały się pierwsze zajęcia sekcji plastycznej Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w nowym semestrze.
Panie z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy. „Słuchaczki”, podobnie jak w zeszłym roku, przygotowały kotyliony, które będą ozdobą zbliżającego się wielkimi krokami Narodowego Święta Niepodległości.
Pragniemy poinformować, że czekamy na kolejne osoby zainteresowane nauką, bądź rozwojem swoich ukrytych umiejętności plastycznych.
Bierzemy udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym
Pragniemy poinformować, że prace pięciorga dzieci, które brały udział w zajęciach KOŁA PLASTYCZNEGO w naszym ośrodku kultury tj. Daria Chojnacka, Marta Harmacińska, Oliwia Kruczkowska, Artur Łeska i Piotr Socha, zostały wysłane na 48. MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY do Japonii.
Konkurs ten to inspirujący projekt, który zrzesza dzieci z całego świata i łączy je ponad wszelkimi podziałami. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu uniwersalnego języka - kredek, farb i ołówka.
Przez udział w tego typu konkursie zmobilizowaliśmy dzieci do nieszablonowych działań, budując w nich wrażliwość na formy, kształty i kolory, na otaczający je świat. Poprzez właśnie taką aktywność plastyczną nasi młodzi artyści mogą podzielić się z dorosłymi własnymi poglądami, uczuciami oraz indywidualnym sposobem odbioru rzeczywistości.
Kolejnym, ważnym punktem tego projektu jest jego walor edukacyjny - kształtowanie zdolności manualnych i rozbudzanie wyobraźni.
Organizatorem konkursu jest Firma PENTEL przy współpracy Ministra Spraw Zagranicznych Japonii; Ministra Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii oraz Japońskiej Federacji Projektowania Artystycznego Japońskiego Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej. Sponsorem tegoż konkursu jest Japońska Fundacja na Rzecz Rozwoju Sztuki.
Nam pozostaje trzymać kciuki za małych artystów. Życzymy im powodzenia.
E.H.
Pierwsze zajęcia koła plastycznego
18 września odbyły się pierwsze zajęcia koła plastycznego po wakacyjnej przerwie. Po raz pierwszy na nasze spotkanie przyszli najmłodsi adepci sztuki (4-latki), co nas bardzo cieszy. Wykonywali oni pracę zatytułowaną „Trzy jesienne drzewa”. Była to praca z wykorzystaniem wąskiej gamy barw jesieni.
25 września miały miejsce kolejne zajęcia koła plastycznego, podczas których dzieci wykonywały abstrakcyjne prace malarskie.
Wykonywanie małych dzieł sztuki przyniosło dzieciom ogromną satysfakcję, a obejrzeć je można na wystawie w naszym ośrodku kultury.
Zainteresowanych rozwojem artystycznym dzieci zapraszamy do zapisów na zajęcia koła plastycznego, które odbywają się w każdy poniedziałek od godz.15.00-16.00.
E.H.
Warsztaty plastyczne - Wakacyjna Akademia Sztuki
25 lipca miały miejsce ostatnie warsztaty plastyczne z cyklu WAKACYJNA AKADEMIA SZTUKI zorganizowane w ramach WAKACJI Z MGOK. Niestety pogoda nam nie dopisała i nie mogliśmy odbyć zajęć zaplanowanych w plenerze. Nie zniechęciło to jednak małych plastyków i wykonywali prace wewnątrz budynku naszego ośrodka kultury. Tym razem była to praca rysunkowa. Dzieci przeniosły się za pomocą magicznych okularów w przyszłość i rysowały to, jak wyobrażają sobie przyszłe wakacje. Kolejna pracą, którą wykonywały, była wyklejanka z figur geometrycznych: kółek i trójkątów. Mali plastycy wyklejali swoje wymarzone lody. Ich prace można oglądać na wystawie zorganizowanej w naszym Domu Kultury. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych ciekawymi warsztatami plastycznymi do udziału w zajęciach KOŁA PLASTYCZNEGO, które rozpocznie swą działalność już we wrześniu.
Kreatywnie z gazety – zajęcia plastyczne
Dnia 18 lipca odbyły się trzecie już warsztaty plastyczne zorganizowane dla dzieci. Tym razem artyści mogli wykazać się kreatywnością poprzez tworzenie obrazów z przestrzennych kulek, do których stworzenia można wykorzystać stare gazety. Każdy uczestnik stworzył na kartce papieru mały gazetowy świat, choć wszystkie prace bardzo się od siebie różniły, to w każdej można było odnaleźć indywidualny pomysł i zaangażowanie naszych małych uczestników.
Wakacyjna Akademia Sztuki
14 lipca miały miejsce kolejne, drugie warsztaty plastyczne z cyklu WAKACYJNA AKADEMIA SZTUKI. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z nowymi możliwościami wykorzystania farb plakatowych, a mianowicie malowały szklanymi kulkami i folią bąbelkową. Praca ta przyniosła małym artystom plastykom dużo radości, a jej efekty mile zaskoczyły. Abstrakcyjne obrazki uczestników warsztatów można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.
Cieszy nas też fakt, że z warsztatów plastycznych korzystają także dzieci, które przyjechały na wakacje w okolice Zagórowa.Wakacyjne warsztaty plastyczne
4 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie odbyły się zajęcia z papieroplastyki poprowadzone przez instruktor ds. plastyki Emilię Harmacińską. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z techniką „iris folding”. Termin ten oznacza sztukę wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru, w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys-kształt przypominający przysłonę fotograficzną. Technika ta wywodzi się z Holandii, a nasi mali artyści udowodnili, że potrafią sobie z nią świetnie poradzić. Jak się okazało, nie jest to takie trudne, a efektem okazały się przepiękne prace, które można podziwiać w naszym budynku.
Konkurs plastyczny „Na najpiękniejszą kartkę wielkanocną”
3 kwietnia rozstrzygnęliśmy KONKURS PLASTYCZNY „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA”. Na konkurs wpłynęło 59 prac wykonanych różnymi technikami. Wszystkie prace są niezwykle ciekawe i wymagały niesamowitej pracy i pomysłowości w ich przygotowaniu zarówno wśród tych najmłodszych uczestników konkursu, jak i tych nieco starszych. Najliczniejszą grupę wśród konkursowiczów stanowili podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim oraz uczniowie Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie. Autorzy prac sami ustawili poprzeczkę tak wysoko, że trudno było wybrać najlepsze i najładniejsze kartki świąteczne. Konkurs oceniany był w sześciu kategoriach: osoby niepełnosprawne, przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowe, klasy IV-VI szkoły podstawowe, gimnazja i osoby dorosłe.
Osoby nagrodzone to: Paweł Cichocki z Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim (kategoria: osoby niepełnosprawne), Katarzyna Socha z naszego ośrodka kultury (kategoria: przedszkola), Agata Janowska z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: klasy I-III), Julita Parus z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: klasy IV-VI), Martyna Kierzek z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: gimnazjum) i Aneta Kopterska (kategoria: osoby dorosłe).
Osoby wyróżnione to: Aleksandra Orchowska, Grzegorz Kopaczewski, Adam Kwaśniewski, Wiktor Bednarek, Marcin Markiewicz, Bartłomiej Jankowski, Błażej Parus, Patryk Fajkowski i Hubert Mielcarek z Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Michalinowie Oleśnickim (kategoria: osoby niepełnosprawne); Olga Szymkowiak z klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie, Jakub Szymkowiak i Marcjanna Dropińska z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie (kategoria: przedszkola); Patryk Żelek i Wiktor Kopczyński z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie oraz Piotr Socha z naszego ośrodka kultury (kategoria: klasy I-III); Agnieszka Nowaczyk i Natalia Jasiak ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu oraz Laura Białecka z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: klasy IV-VI); Paulina Grzelewska i Wiktoria Frątczak z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego w Trąbczynie (kategoria: gimnazjum), Katarzyna Grzelak (kategoria: osoby dorosłe).
7 kwietnia wręczyliśmy laureatom pamiątkowe dyplomy i świąteczne upominki. Kartki świąteczne można oglądać na wystawie pokonkursowej zorganizowanej przez plastyczkę Emilię Harmacińską w sali konferencyjnej naszego ośrodka.
Warsztaty artystycznego zdobienia jaj wielkanocnych cz. II
5 kwietnia w naszym ośrodku kultury miały miejsce ostatnie, przedświąteczne Warsztaty Artystycznego Zdobienia Jaj Wielkanocnych dla klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych, w których uczestniczyli uczniowie klasy Vc z wychowawczynią Eweliną Słowińską ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie, a także przedstawiciele Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie z opiekunami Hanną Kierzek i Danielem Słowińskim. Warsztaty te prowadziła nasza plastyczka Emilia Harmacińska.
Dzieci i młodzież ozdabiali jajka techniką sgraffito. Najpierw pokrywali jajka kredką świecową, a następnie wydrapywali wzory. Uczestnicy warsztatów z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Podczas wydrapywania trzeba było wykazać się cierpliwością i odrobiną delikatności. Efekty pracy były naprawdę bardzo interesujące. Niektórzy wykazali się dużą kreatywnością. Wszyscy byli zachwyceni efektami swojej pracy i nowo poznaną techniką zdobienia jajek, o której opowiedziała im i zademonstrowała pani plastyk.
E.H.
Warsztaty artystycznego zdobienia jaj wielkanocnych
4 kwietnia w naszym ośrodku kultury miały miejsce Warsztaty Artystycznego Zdobienia Jaj Wielkanocnych dla klas I-III, w których uczestniczyli uczniowie klasy IIb z wychowawczynią Justyną Jackowską ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie. Warsztaty te prowadziła nasza plastyczka Emilia Harmacińska.
Dzieci ozdabiały jajka techniką sgraffito. Najpierw pokrywały jajka kredką świecową, a następnie wydrapywały wzory. Uczestnicy warsztatów z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Podczas wydrapywania trzeba było wykazać się cierpliwością i odrobiną delikatności. Efekty pracy były naprawdę bardzo interesujące. Niektórzy wykazali się dużą pomysłowością. Dzieci były zachwycone efektami swojej pracy i nowo poznaną techniką zdobienia jajek, o której opowiedziała im i zademonstrowała pani plastyk.
E.H.
Zajęcia koła plastycznego - Wielkanoc
Podczas ostatnich zajęć koła plastycznego, jego uczestnicy ozdabiali jajka wielkanocne. Wykonywali to techniką zwaną „oklejanką”. Dzieci ozdabiały jajka kolorowymi serwetkami. Najpierw serwetki zwijały w ruloniki, a następnie przyklejały z nich misterne wzory na styropianowych jajkach. Praca ta przyniosła im wiele radości. Do ozdabiania jajek włączyli się także rodzice.
E.H.
Zajęcia sekcji plastycznej ZUTW – Wielkanoc
Po miesięcznej przerwie swą działalność rozpoczęła sekcja plastyczna ZUTW. Panie z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do pracy, ozdabiały styropianowe jajka wielkanocne.
Uczestniczki sekcji plastycznej ozdabiały jajka techniką zwaną „oklejanką”, która polegała na zwijaniu kolorowych serwetek bądź chusteczek higienicznych w ruloniki, a następnie przyklejaniu z nich misternych wzorów na styropianowych jajkach. Niektóre z pań pokusiły się o dodatkowe ozdoby, takie jak: koraliki, samoprzylepne cyrkonie, cekiny, a nawet włóczkę boucle. Trzeba przyznać, że ta technika zdobienia jajek była również dobrym sposobem na usprawnianie rąk, z czego panie były zadowolone.
E.H.
WARSZTATY ARTYSTYCZNEGO ZDOBIENIA JAJ WIELKANOCNYCH
29 marca w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu odbyły się warsztaty artystycznego zdobienia jaj wielkanocnych techniką sgraffito, które prowadziła nasza plastyczka Emilia Harmacińska. Wzięło w nich udział około 50 osób.
Sgraffito to sposób zdobienia polegający na zdrapywaniu warstwy barwnika w celu wyeksponowania drugiej, znajdującej się pod spodem warstwy - w tym wypadku niepomalowanej skorupki jajka. Ta metoda zdobienia jajek jest bardzo popularna w Szwajcarii i południowych Niemczech. W Polsce technika ta jest również popularna, nosi nazwę wydrapywania.
Uczestnicy warsztatów z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Podczas wydrapywania trzeba było wykazać się cierpliwością i odrobiną delikatności. Efekty pracy były naprawdę bardzo interesujące. Niektórzy wykazali się niesamowitą kreatywnością.
E.H.
Zajęcia plastyczne - ferie zimowe
30 stycznia w naszym ośrodku kultury miały miejsce pierwsze zajęcia przygotowane w ramach FERII ZIMOWYCH Z MGOK, a były to warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Emilię Harmacińską. Wzięło w nich udział blisko 20 osób.
Dzieci wykonywały pracę plastyczną o tematyce zimowej techniką wyklejanka folią aluminiową. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przekonać się, jakie fantastyczne możliwości daje praca z takim materiałem. Każde dziecko wyklejało ciekawe zimowe drzewo, każde zupełnie inne. Na zakończenie, po połączeniu wszystkich prac utworzyły one piękny szpaler drzew w zimowej szacie. Efekty pracy małych plastyków można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w naszym ośrodku kultury.
E.H.