2017

Teatr » 2017

  • 11-11-2017 (106).jpg

    Święto Niepodległości 2017

       Zbiórka przed Domem Kultury i dekorowanie zebranych kotylionami rozpoczęło tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Kotyliony również w tym roku wykonały panie z ZUTW pod kierunkiem p. Emilii Harmacińskiej, za co im składamy podziękowania. Nasza Orkiestra Reprezentacyjna, która zaprezentowała się dzisiaj w nowych strojach, pod kierunkiem p. Marcina Skuratowicza poprowadziła wszystkich zebranych do Kościoła Parafialnego. W czasie Mszy św. za ojczyznę oprawę muzyczną zapewnił chór Cantabile, a po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej lokalnych patriotów poległych za ojczyznę.

       Część artystyczną na Dużym Rynku rozpoczęła salwa honorowa w wykonaniu p. Bogdana Koniecznego wieloletniego działacza LOK. Delegacje złożyły wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości, przy którym jak co roku wartę pełnili harcerze. Po złożeniu kwiatów głos zabrał w-ce Burmistrz p. Roman Kulterman. Solistki z Koła Wokalnego prowadzonego przez p. Iwonę Bętkowską zaśpiewały piosenki patriotyczne – Zuzanna Kuzak, Martyna Kuzak i Anastazja Szaraszek. Chór Cantabile pod kierunkiem p. Aleksandry Koronkowskiej, który prezentował się okazale w nowych pelerynach, również zaprezentował pieśni żołnierskie.

      Na zakończenie części artystycznej na Dużym Rynku wiersz patriotyczny wygłosił p. Bogdan Konieczny. Wszyscy udali się na pyszną grochówkę przygotowaną jak zawsze przez pracowników ZGKiUW w Zagórowie, za co składamy serdeczne podziękowania. Ostatnim punktem dzisiejszych uroczystości był występ Grupy Teatralnej Fantazjana pod kierunkiem p. Lilii Lebiedzińskiej i p. Iwony Bętkowskiej. Była to inscenizacja „Wesela” S. Wyspiańskiego, która doskonale odzwierciedliła charakter Święta Niepodległości. Słowo wstępu przed występem wygłosiła p. Katarzyna Nowicka, za co również jej serdecznie dziękujemy.

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszych obchodów Święta Niepodległości i wszystkim tym, którzy wzięli w nich udział.

     

    I.B.

  • 08-09-2017 (4).JPG

    Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

                W 6. edycję Narodowego Czytania , które odbyło się 8 września  włączyli się aktorzy Fantazjany, prezentując adaptację  dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

       Młodzi aktorzy żywiołowymi tańcami, okrzykami i kolorowymi strojami oddali biesiadny klimat wesela w Bronowicach, przypomnieli wiele symbolicznych dialogów, wersetów.

    Fantazjanie udało się ukazać obalony przez Wyspiańskiego romantyczny mit walki całego narodu o niepodległość: zaprezentowano wątek Wernyhory i Gospodarza, nieudaną misję Jaśka, padły ze sceny wymowne słowa Chochoła, był lunatyczny taniec weselników.

    Spektakl miał jednak optymistyczne przesłanie wypowiedziane przez narratora:

    Może nie wszystko jeszcze stracone??

    I ZŁOTY RÓG do walki zawoła??!

    A wtedy Polska odrodzi się tak,

    Jak RÓŻA ukryta we wnętrzu CHOCHOŁA

                Brawurowo swe role wykreowali: Aleksandra Maria Andrzejewska-narrator, Rozalia Frankowska-Panna Młoda, Michał Kuźniewski-Pan Młody, Igor Szałkowski-Gospodarz, Wiktor Madalski-Wernyhora,

       Bartosz Wiśniewski-Jasiek, Aleksander Wrzaskowski-Chochoł, Julia Zielińska-Isia, Oliwia Gielicz-Rachela, Konrad Zomer-Poeta, Marcjanna Izdebna-Radczyni, Weronika Lewandowska-Klimina, Julia Szewczyk-Zosia, Angelika Szeląg-Haneczka, weselnicy: Ewa Kuczmaszewska, Oliwia Szałkowka, Martyna Śmigielska, Mateusz Buśkiewicz, Mateusz Lewandowski.

    Instruktorki: Lilla Lebiedzińska i Iwona Bętkowska gratulują aktorom udziału w Narodowym Czytaniu, 

    dziękują rodzicom za pomoc w przygotowaniu rekwizytów teatralnych, 

    panu dyrektorowi Łukaszowi Parusowi za udostępnienie strojów.

    Szczególne podziękowania grupa składa pani dyrektor Katarzynie Nowickiej za zaproszenie do akcji i przekazanie upominków z Kancelarii Prezydenta RP.

    LL

  • 2017-06-14 14_47_02.JPG

    Vivat theatrum!

                 14 czerwca (środa) 2017 r. grupa teatralna Fantazjana wystąpiła ze spektaklem "Zguba" przed wyjątkowym audytorium - rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, sympatykami Melpomeny.

       Trema była zatem spora, ale profesjonalizm i charyzmatyczna gra aktorów sprawiły, że spektakl zachwycił, wzruszył widzów i został nagrodzony gromkimi brawami.

                 Publiczność mogła poznać całoroczną pracę zespołu (konkursy, nagrody, warsztaty, wycieczki), oglądając prezentację autorstwa Julki Szewczyk i Weroniki Jakubowskiej.

                 Teatralne spotkanie zakończyło się podwieczorkiem, któremu towarzyszyły miłe rozmowy, wspomnienia, plany na przyszłość.   

            Instruktorki składają serdeczne podziękowania:

     Dyrekcji i Pracownikom Domu Kultury za życzliwą pomoc w organizowaniu imprez teatralnych; Rodzicom – za wyrazy sympatii i wspieranie wszelkich artystycznych działań;  Aktorom za ogromne zaangażowanie w kreowaniu ról scenicznych spektaklu „Zguba”,o których niech nie pozwolą zapomnieć dyplomy, zdjęcia, upominki i slajdy.

  • 2017-06-12 11_40_33.JPG

    XVI Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych

      12 czerwca odbył się w Domu Kultury XVI Gminny Przegląd Teatrów Dziecięcych. W przeglądzie wzięły udział trzy zespoły teatralne - Michały z Michalinowa ze sztuką pt: „Morskie przygody” –  opiekunami zespołu są p. Teresa Borowska, p. Agnieszka Grzywińska i p. Magdalena Czupryniak, grupa teatralna ze SP w Łukomiu z przedstawieniem pt: „Smerfy” , a opiekunem jest p. Wioletta Waloszek  i trzeci zespół gospodarzy to Fantazjana z przedstawieniem pt: „Zguba” – instruktorki zespołu to p. Lilla Lebiedzińska  i p. Iwona Bętkowska. W przeglądzie był prezentowany również monodram pt: „Zabawa w teatr” w wykonaniu Doroty Bączkiewicz  z ZSG w Trąbczynie, którą do występu przygotowała p. Barbara Jagielska.

        Było to kolejne święto teatru dziecięcego i cieszymy się, że co roku są zespoły, które chcą prezentować się i chwalić swoim dorobkiem artystycznym.

        Również w tym roku na widowni zasiadły zagórowskie przedszkolaki i grupa „0” z Trąbczyna. Każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom, a tym razem było również wyróżnienie dla grupy z Michalinowa i Kacpra Kapuścika ze SP w Łukomiu. Na zakończenie był słodki poczęstunek ufundowany przez Dom Kultury. Dziękujemy  również  zaproszonym gościom za przybycie: p. Joannie Mięcie, p. Ninie Madalskiej, p. Marioli Trybuś i p. Katarzynie Nowickiej.

      I już zapraszamy zespoły na kolejny przegląd za rok.

    I.B. 

  • 2017-06-01 08_11_40.JPG

    Występ Fantazjany dla dzieci ze SP w Zagórowie

       1 czerwca grupa teatralna Fantazjana wystąpiła dla wszystkich dzieci ze SP w Zagórowie prezentując przedstawienie „Zguba”. Była to dla młodych aktorów bardzo ważna konfrontacja z lokalną publicznością i szkolnymi kolegami. Występ bardzo spodobał się dzieciom, które z należytą uwagą obserwowały swoich kolegów i koleżanki na scenie.  Ten występ to był również prezent dla wszystkich dzieci z okazji Dnia Dziecka. Nie zabrakło również, jak  zawsze lekcji teatralnej, którą poprowadziła p. Lilka i zabaw teatralnych, które poprowadziły animatorki z Fantazjany – Julka, Rozalia i Marcjanna. Był również konkurs po obejrzeniu spektaklu, a dwoje dzieci z widowni otrzymało nagrody. Na zakończenie miły akcent, to  podziękowania dla pań instruktorek, a dla Fantazjany słodki upominek również z życzeniami na Dzień Dziecka.

     

    I.B.

  • 2017-05-23 12_25_36.JPG

    XIV Przegląd Teatrów Dziecięcych „Złote Maski”

        XIV Przegląd Teatrów Dziecięcych „Złote Maski” odbył się 23 maja 2017 roku w  Krajence. W tej edycji wystąpiło 7 zespołów z Wielkopolski (Zagórów, Wagrowiec,  Mieścisko,  Trąbczyn,  Wysoka).

        Zespół Fantazjana reprezentujący SP Zagórów i M-GOK w Zagórowie zaprezentował  spektakl „Zguba”, i otrzymał NAGRODĘ ZA SCENOGRAFIĘ.  Jury podobały się kostiumy, rekwizyty, które w magicznej konwencji wykonał pan Witold Bętkowski. 

        Fantazjana na deskach sceny w Krajence wystąpiła w tym roku po raz trzeci (w 2014 r. prezentowano spektakl „Malinowy”, w 2016 r. – „Śnieżkę w opałach”).

     Punktem kulminacyjnym przeglądu było przedstawienie plenerowe  Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi zatytułowane „Tuwim Julek - para buch, frazy w ruch”, które w zabawny i atrakcyjny sposób opowiadało o życiu Juliana Tuwima i prezentowało  fragmenty znanych wierszy dla dzieci. 

     Konkurs w Krajence dostarczył grupie i instruktorom miłych wrażeń oraz cennych wskazówek   i uwag do dalszej pracy.

     L.L.

     

  • 2017-05-19 16_11_52.JPG

    Teatralna Majówka

            19 maja  2017 r. zespół teatralny Fantazjana zaprezentował spektakl „Zgubę”  na IV Ogólnopolskim Dziecięcym Przeglądzie

    Teatrów Dziecięcych TEATRALNA MAJÓWKA 2017 w Środzie Wielkopolskiej.

    To był szczęśliwy i wyjątkowo dobry występ, który przyniósł zespołowi w kategorii klas IV-VI NAGRODĘ GRAND PRIX - NIEZAPOMINAJKĘ.

    W uzasadnieniu jury wskazało walory reżyserii, scenografii, muzyki, gry aktorskiej.

    Dwie aktorki: Marcjanna Izdebna i Oliwia Gielicz otrzymały indywidualne nagrody aktorskie.

    Miłą niespodzianką dla wszystkich była nagroda rzeczowa – zestaw kapeluszy.

                Organizatorzy przygotowali dla aktorów wiele atrakcji: były gry i zabawy integrujące wszystkie zespoły teatralne, zorganizowano warsztaty z dykcji i kreacji scenicznych, improwizacji, a przede wszystkim zadbano o miłą, bajkową atmosferę, gdyż przegląd prowadziły postacie z baśni.

             Spektakl i Teatralna Majówka przyniosły zespołowi Fantazjana dużo miłych wrażeń.

                W konkursie wziął też udział zespół „Iskierki” ze szkoły w Trąbczynie, który w swej kategorii wiekowej zyskał GRAND PRIX– Niezapominajkę.

     

                Teatralna Majówka 2017 zapisze się złotymi zgłoskami w historii obu grup teatralnych. LL

  • 2017-04-07 12_22_55.JPG

    O tym, jak ponadjedenastoipółletni uczniowie bawili się w teatr

                Mowa o piętnastoosobowej grupie zespołu teatralnego Fantazjana, która 7 kwietnia 2017 roku uczestniczyła w wydarzeniu wszech czasów - warsztatach teatralnych.  Prowadził je Marcin Zarzeczny (ur.1984), aktor, teatrolog, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowego Studium Aktorskiego w Olsztynie oraz Studium Muzycznego. Współpracuje z teatrami: Polskim w Szczecinie, Jaracza w Olsztynie, Dramatycznym w Wałbrzychu, Ludowym w Krakowie oraz warszawskimi; gra także role filmowe („Ojciec Mateusz”, „Na sygnale”, „Singielka”, „Na wspólnej”).

                Spotkanie warsztatowe rozpoczęło się spektaklem „ Zguba ”, które stało się punktem wyjścia do ogrywania przestrzeni scenicznej, budowania napięcia, właściwego używania pauzy. I tak w okamgnieniu udoskonalono jedną ze scen przedstawienia.

                Druga część warsztatów polegała na wykonywaniu różnorodnych zadań aktorskich: budowanie pomnika/rzeźby, improwizowanie, przygotowywanie etiud. Śmiechu i radości było co niemiara…

    Summa summarum aktorzy uczyli się współpracy, koncentracji uwagi, odwagi, poznawali i nazywali emocje, ćwiczyli kreatywność.

                „To były arcyważne zajęcia teatralne” – powiedziała Marcjanna Izdebna (zdobywczyni indywidualnej nagrody aktorskiej w Kłodawie); „Trzeba by je powtórzyć”- dodali równie utalentowani pozostali młodzi aktorzy.

    Instruktorki grupy  składają natomiast serdeczne podziękowania

                            dzieciakom – za aktywność, pomysłowość;

                            prowadzącemu – za życzliwość, pomoc w edukacji teatralnej;

                            panu dyrektorowi Ł. Parusowi – za zorganizowanie imprezy wszech czasów.

    LL

  • 2017-03-17 17_37_34.JPG

    Występ Fantazjany w Kłodawie

       17 marca 2017r. grupa teatralna Fantazjana otrzymała nagrodę (jedną z trzech równorzędnych) na 39 Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie wyobraźni” w Kłodawie. Nagrodę aktorską otrzymała natomiast Marcjanna Izdebna. Oczywiście nasza radość była ogromna, bo trud i wysiłek został w pełni nagrodzony. Po trwających dwa miesiące próbach młodzi aktorzy wspólnie ze swoimi paniami p.Lillą Lebiedzińską i p. Iwoną Bętkowską  przygotowali przedstawienie pt: „Zguba”, do którego scenografię wykonał p. Witold Bętkowski.

       Po prezentacjach konkursowych wszyscy wykonawcy wzięli udział w warsztatach teatralnych, które poprowadzili poznańscy artyści: Marta Rutkowska oraz Teatr Porywacze Ciał. Była to okazja do integrującej i twórczej zabawy. Jury przewodniczyła p. Krystyna Hussak-Przybyło, która prowadzi Dziecięce Studio Teatralne WYJĄTEK w Krakowie. Pozostali członkowie komisji to p. Paulina Pachulska i p. Krystian Weber – reprezentujący CKiS w Koninie jako organizatorów konfrontacji. Gratulujemy również nagrody naszym teatralnym przyjaciołom: grupie Szpilka z Turku i zespołowi Miś ze Słupcy. I do zobaczenia za rok na jubileuszowych, bo 40 konfrontacjach!

       A o tym, kiedy i gdzie można zobaczyć naszą uroczą grupkę młodych artystów poinformujemy. Dziękujemy również dyrekcji Domu Kultury i SP w Zagórowie za sfinansowanie wyjazdu.

     

    I.B.

  • 2017-01-27 17_37_54[2].jpg

    Próby koła teatralnego Fantazjana

       Już od dwóch tygodni trwają próby koła teatralnego działającego przy SP i M-GOK w Zagórowie po krótkiej przerwie, która miała chyba dobry wpływ na młodych aktorów, bo ostro wzięli się do pracy.

        Scenariusz bardzo spodobał się wszystkim , ale nie będziemy zdradzać o czym będzie kolejna sztuka. Panie instruktorki p. Lilka i p. Iwona już przeniosły się w świat teatralnej fantazji i bacznie czuwają nad dbałością słowa, interpretacją tekstu i oczywiście ruchem scenicznym. O dekorację zadba w tym roku również p. Tolek, który ma do tego najlepszą rękę, ale co najważniejsze ma wyobraźnię teatralną i zawsze doskonale wie czego oczekują od niego dwie wielbicielki Melpomeny. Zespół przygotowuje się na Konfrontacje Teatralne w Kłodawie już 17 marca, więc czasu nie ma wiele, ale trzymamy kciuki, że zdążą na czas.

     

    I.B.