2016

Chór Quarta » 2016

  • 9[3].jpg

    Chór QUARTA zaśpiewał na Targach Książki Historycznej w Warszawie

        26 listopada Męski Kameralny Chór QUARTA, działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie,  zaśpiewał na Targach Książki Historycznej w Warszawie podczas promocji publikacji autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego pt. „Poczet Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego”. 
         QUARTA jest prężnie rozwijającym się chórem, koncertującym z częstotliwością gwiazd muzyki rockowej, np. występowała czterokrotnie (!) podczas ostatniego Święta Niepodległości. Dodatkowo otrzymała w tym czasie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 
        Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie  od lat współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim i dr. Robertem Gawkowskim, wybitnym historykiem sportu, kustoszem Muzeum UW i autorem wielu publikacji naukowych.  UW 
    i ZSP łączy oprócz dobrych przyjacielskich relacji postać prof. Antoniego Kostaneckiego, rektora UW w latach 1917-1919 i jednego z czterech patronów ZSP (od 2005 r.). Rozdział „ Pocztu Rektorów UW” został poświęcony prof. Kostaneckiemu, zatem na promocji książki nie mogło zabraknąć delegacji z Zagórowa (ZSP, MGOK), członków rodziny Kostaneckich (prof. Maria Kostanecka, Maria Ernst, prof. Tomasz Ernst) i zagórowian mieszkających w stolicy (Janina Dembska, Tadeusz Molski, Stanisław Sparażyński). Wydarzenie uświetnił występ QUARTY, gorąco przyjęty przez warszawską publiczność.  
         Zanim dr. Gawkowski zaczął ze swadą opowiadać o wybranych rektorach UW, zwrócił się do audytorium, pokazując na QUARTĘ: „ Pewnie zastanawiacie się państwo, kim są ci dżentelmeni siedzący w pierwszych rzędach? Niebawem się państwo dowiedzie”. Zaprosił chórzystów do wykonania dwóch utworów otwierających spotkanie. Zabrzmiały „Tango zagórowskie” w wykonaniu prezesa Andrzeja Słowińskiego oraz „Hymn ZSP”. Śpiew wypełnił pawilon przy Arkadach Kubickiego i rozmarzył słuchaczy, którzy uśmiechali się ze wzruszenia i głośno bili brawo. 
         Naukowiec mówiąc o prof. Antonim Kostaneckim, nie omieszkał przytoczyć kilka  anegdot, jak również przybliżyć relacje łączące braci Kostaneckich. – Prof. Kostanecki poprosił pracownika, aby przy gmachu UW pasła się koza. Otóż jego córka Zosia była uczulona na krowie mleko, zatem musiała pić kozie. Wolno mi tak myśleć, że profesor jako człowiek wielkiego serca dawał też mleko pracownikom, by mogli zanieść je swoim dzieciom-opowiadał. – Gdy brat Antoniego Kazimierz, profesor i rektor UJ, umarł w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, stan zdrowia rektora warszawskiej wszechnicy znacznie się pogorszył. Rok później profesor zmarł. To świadczy, jak silna więź łączyła braci-podkreślał autor „Pocztu Rektorów UW”. 
         Po prezentacji postaci rektorów zaśpiewali chórzyści, prezentując: „Klub Kawalerów” oraz „Jesień idzie przez park” w wykonaniu Kazimierza Lewickiego i Daniela Słowińskiego, „Anatewkę”, pieśń Żydów (chór niewolników) z opery „Nabucco”,  jak również słynną  „Funiculi, funicula”.   Utwory wprowadziły słuchaczy w wesoły i melancholijny nastrój. 
        W wydarzeniu uczestniczył Piotr Bocian, prezes Chóru Kameralnego Collegium Musicum UW, który uważnie przysłuchiwał się QUARCIE i zaprosił ją 25 maja na Noc Muzeów do Warszawy. Wszystko wskazuje na to, że quartyści po raz kolejny dadzą koncert w stolicy i ponownie przyczynią się do promocji gminy Zagórów i powiatu słupeckiego.  Rzecz jasna w ramach rewizyty wystąpi wiosną w Zagórowie Collegium Musicum UW. Szykuje się muzyczna wiosna 2017.  (mgok) 

  • 2016-11-11 10_55_26[1].jpg

    Święto Niepodległości 2016 r.

       Tegoroczne Święto Niepodległości rozpoczęła zbiórka przy Domu Kultury, gdzie pracownice  M-GOK i członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyczepiali zebranym kotyliony. Ten piękny, odświętny element stroju wykonały panie z sekcji plastycznej ZUTW pod kierunkiem instruktor p. Emilii Harmacińskiej. Oprawę muzyczną uroczystej Mszy świętej zapewnił chór męski Quarta. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej lokalnych patriotów poległych za ojczyznę.

       Część artystyczną na Dużym Rynku rozpoczęła salwa honorowa z biało- czerwonym konfetti w wykonaniu Bogdana Koniecznego, wieloletniego działacza LOK. Tradycyjnie oddano cześć i pamięć miejscowym patriotom przy Pomniku Niepodległości. Akcenty muzyczne to występ solistów z koła wokalnego działającego pod bacznym okiem instruktor p. Iwony Bętkowskiej. Wiktor Jabłoński zaśpiewał znaną piosenkę „Wojenko, wojenko” z towarzyszeniem werblisty Mariusza Marcinkowskiego i zarazem najmłodszego członka Orkiestry, którego gry uczy p. Paweł Jackowski. „W mojej ojczyźnie” zaśpiewali Justyna Krzyżaniak i Marcin Matuszak, a wiersz „Niepodległość” zaprezentowała Justyna Krzyżaniak i zakończyła go pięknymi słowami: „Niepodległość..... Ono znaczy - bez strachu spać. Ono znaczy - spokojnie się budzić, kochać, śmiać się i pewnie trwać w wolnym kraju wśród wolnych ludzi!”.

       Na zakończenie nie zabrakło występu naszej Orkiestry Reprezentacyjnej pod kierunkiem p. Marcina Skuratowicza, która wykonała wiązankę pieśni żołnierskich.

       Święto Niepodległości zakończyło się pyszną grochówką, na którą osobiście wszystkich uczestników zaprosił Burmistrz Zagórowa p. Wiesław Radniecki, a którą jak zawsze przygotował ZGKiUW w Zagórowie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości i wszystkim tym, którzy wzięli w niej udział.

     

    I.B.

  • 2016-06-05 16_00_17.JPG

    Koncert dla Olka

             5 czerwca odbył się w hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie koncert dla Olka Adamskiego, 3-latka zmagającego się z poważną chorobą. W programie wydarzenia nie zabrakło podmiotów artystycznych działających  przy MGOK. Dla Olka zagrali i zaśpiewali: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Zagórów, Martyna Kuzak z Koła Wokalnego oraz chóry Cantabile i Quarta.  
            Na leczenie chłopca zebrano ponad 11 tys. złotych. Charytatywne przedsięwzięcie zorganizowano z inicjatywy nauczycieli ZSP. Wyrazy uznania należą się Michałowi Ulatowskiemu (ZSP), Romanowi Jasiczkowi (opiekun zespołu Kostanecki Band), Danielowi Słowińskiemu (Gimnazjum im. Królowej Jadwigi)  i Grzegorzowi Cieślewiczowi (chórzysta Quarty, prezes TPZZ), którzy byli „lokomotywami” koncertu.  Okazuje się, że „ludzi dobrej woli” nie brakuje.

     

    Ł.P.

  • DSC07744 (Copy).JPG

    Święto Konstytucji 3 maja

          W Zagórowie tradycyjnie upamiętniono uchwalenie Konstytucji 3 maja. Podczas zbiórki przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dzieci z Koła Tanecznego MGOK wręczały uczestnikom marszu i przechodniom papierowe biało-czerwone flagi. Pochód  z Orkiestrą Reprezentacyjną Miasta Zagórów na czele pomaszerował  do kościoła parafialnego, w którym odbyła się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili chórzyści Męskiego Kameralnego Chóru Quarta oraz instrumentaliści ORMZ. 

          Po mszy złożono wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Na Dużym Rynku miała miejsce część artystyczna, składająca się z występu Męskiego Kameralnego Chóru Quarta i członkiń Koła Tanecznego MGOK. Artyści Quarty zaśpiewali tradycyjne pieśni majowe, natomiast młode tancerki zaprezentowały układy taneczne z polską flagą, przygotowane pod kierunkiem instruktor ds. tańca w MGOK Iwony Bętkowskiej. 
         Pod koniec obchodów burmistrz Miasta i Gminy Zagórów Wiesław Radniecki  podziękował zebranym za uczestnictwo w Święcie Konstytucji 3 maja. 

    Ł.P.

  • dwojka.jpg

    Quarta w Dwójce

         6 marca Męski Kameralny Chór QUARTA, działający przy MGOK, zaśpiewał w kościele parafialnym w Żychlinie podczas nabożeństwa, które było nagrywane dla Polskiego Radia Programu II. Śpiew zagórowskich artystów będzie można usłyszeć na antenie Radiowej Dwójki w Wielki Piątek 25 marca o godz.18.00.

    Ł.P.