Aktualności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst alternatywny

  • INFORMACJA

    W dniach 24.12 – 26.12 Dom Kultury będzie nieczynny.

     

  • Inwestycje w Gminie Zagórów w latach 2019 - 2023

    Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego inwestycje poczynione w Gminie Zagórów w latach 2019 - 2023

     

     

  • zon.jpg

    "Żona do adopcji"! w Zagórowie na Walentynki

    16 lutego (niedziela) o godz. 16.00 zapraszamy do MGOK Zagórów na komedię teatralną „Żona do adopcji”!  Bilety do nabycia przez biletyna.pl i w kasie MGOK! Koszt biletu 95 PLN!
    Zbliżają się mikołajki i Święta Bożego Narodzenia, a w lutym będziemy obchodzić walentynki, zatem zakup biletu może stanowić świetny prezent dla bliskiej osoby!
    16 lutego przyjadą do nas aktorka Aleksandra Zienkiewicz (znana m.in. z serialu „Pierwsza miłość”) oraz aktorzy Maciej Mikołajczyk (znany m.in. z serialu „Barwy szczęścia”) i Marek Pituch (znany m.in. z serialu „Na dobre i na złe”), którzy zaprezentują spektakl rozśmieszający do łez. Poniżej przybliżamy fabułę.
    W życiu Adama wszystko było poukładane: dom-praca, praca-dom. Jedynie czasami sporadycznie pojawiała się kontrolowana rozrywka. Ale w życiu każdej osoby przychodzi taka chwila, że nawet dobrze naoliwiona maszyna przestaje funkcjonować i niebo zaczyna walić się na głowę. Żona Adama wyjeżdża. Mieszkanie nawiedza natrętny domokrążca i wróżbita. Niespodziewanie pojawia się również Filip, kolega z podstawówki. Do drzwi puka przedstawicielka Ośrodka Adopcyjnego, o której wizycie Adam nie pamiętał. Spokojne dotychczas życie bohatera wypełnia się mnóstwem niedomówień, pomówień i abstrakcyjnych insynuacji. A wszystko przykryte jest płaszczem "normalności". Jak rozwiąże się splot dziwnych wydarzeń?
    Do zobaczenia na spektaklu!

  • UCzestnicy konkrsu z nagrodami

    Uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego

     19 grudnia w Ośrodku Kultury miało miejsce podsumowanie IX Edycji Konkursu Plastycznego „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA” oraz uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień. Dostarczono do nas 91 kartek wykonanych różnymi technikami. Nagrodzone i wyróżnione kartki świąteczne można oglądać w holu MGOK (I piętro).

    Jak co roku, wszystkie prace były niezwykle ciekawe i z całą pewnością wymagały niesamowitej pracy i pomysłowości w ich przygotowaniu, zarówno od najmłodszych uczestników konkursu, jak i najstarszych.  

    W tej edycji konkursu wzięły udział dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie, ze Szkoły Podstawowej w Ciążeniu, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lądku, ze Szkoły Podstawowej w Trąbczynie, ze Szkoły Podstawowej w Zagórowie, ze  Szkoły Podstawowej w Rychwale, ze Szkoły Podstawowej w Ciążeniu, a także nasi przyjaciele z Zespołu Niepublicznych Szkół i Placówek Oświatowych NASZA SZKOŁA i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Michalinowie Oleśnickim. W tym roku w konkursie wzięli również udział pensjonariusze Domu Opieki Społecznej w Zagórowie, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kopojnie oraz z Zespołu Szkół Specjalnych z Poznania.

    Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i świąteczne nagrody rzeczowe ufundowane przez MGOK w Zagórowie.

    Gratulujemy i serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie plastycznym i zachęcamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej. Dziękujemy p. Ewelinie Lewicz za udokumentowanie wydarzenia świątecznymi zdjęciami przy choince.

     Na zbliżające się Święta życzymy wszystkim dużo radości płynącej ze wspólnego świętowania przy świątecznym stole oraz pomyślności w Nowym 2025 Roku!

  • Pamiątkowe zdjęcie uczniów

    Premiera projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”

    Premiera projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa” odbyła się w Internecie (zajrzyjcie koniecznie na www.tamgdziekonwalie.pl) oraz w sali konferencyjnej MGOK Zagórów.

    Gościliśmy przedstawicieli uczniów klas 5,6,7 i 8 SP Zagórów wraz z nauczycielką języka polskiego Lillą Lebiedzińską, lektorką, która współtworzyła słuchowisko.

    Dyrektor MGOK Łukasz Parus wraz z Lillą Lebiedzińską opowiedzieli młodzieży o idei projektu oraz korzystaniu ze strony słuchowiska. Pojawiły się też ciekawe dyskusje o przeszłości, historii, jak również dokonano omówienia jednego z najpiękniejszych zdjęć obrazujących historię Zagórowa, tj. końskiego targowiska. Końskie targowisko znalazło się w opowieści. Dzięki jego pośrednictwu będzie można m.in. poczuć atmosferę przedwojennego handlu zwierzętami w Zagórowie.

    Zachęcamy do odwiedzin strony www.tamgdziekonwalie.pl. Czekamy na Wasze opinie i refleksje.

    Słuchowisko zostało przygotowane dzięki grantowi. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie otrzymał grant w wysokości 74.240 PLN ze środków Funduszy Europejskich  w ramach planu rozwojowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), nazwa programu- „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”, na realizację projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”. (mgok)

  • Dzieci przy plakacie projektu

    Promocja projektu interaktywnego w szkołach

     19 grudnia, dzień przed premierą projektu interaktywnego „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”, odwiedziliśmy dzieci, młodzież i nauczycieli szkół z terenu Gminy Zagórów (Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Trąbczynie, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu, Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego w Zagórowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie) w celu opowiedzenia o projekcie i zachęceniu do uczestnictwa. W SP Zagórów mieliśmy również możliwość opowiedzenia o słuchowisku przez radiowęzeł. W holach zostawiliśmy plansze z nazwą strony internetowej.

    Bardzo dziękujemy dyrekcjom szkół  i nauczycielom za gościnność. 

     Jutro (20 grudnia) o godz. 10.00 premiera projektu! Koniecznie wejdźcie na stronę internetową www.tamgdziekonwalie.pl

    Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie otrzymał grant w wysokości 74.240 PLN ze środków Funduszy Europejskich  w ramach planu rozwojowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), nazwa programu- „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”, na realizację projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”. (mgok)

  • Daniel Słowiński gra i śpiewa

    Powstała piosenka na potrzeby projektu interaktywnego - „Droga do Zagórowa”

    W projekcie interaktywnym „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa” pojawi się po zaproszeniu burmistrza utwór muzyczny autorstwa Daniela Słowińskiego, nauczyciela katechety i muzyka, lektora tegoż słuchowiska. Autorem tekstu jest Łukasz Parus. Piosenka stanowi punkt wyjścia do przygód bohatera oraz zawiera motywy występujące w opowieści. Piosenkę zatytułowaliśmy „Droga do Zagórowa”. Poniżej zamieszczamy jej tekst:

    „Droga do Zagórowa”

     

    Idę wciąż, tyle dróg, wiją się po łąkach.
    Zielono, kwitnąco, wszystko w białych pąkach.
    Cień odbity w rzece dodaje otuchy.
    Ja i on, dwa nierozłączne druhy! 

     

    Mijam starą wierzbę, kapliczkę, zagrodę.
    Miasto niczym studnia daje spragnionemu wodę.
    Kościelne wieże w chmurach, gołębie fruwają.
    Wiosła mojej łodzi fale rozpruwają.

     

    Majestatyczne wiatraki  skrzypią, szarpią powietrze.
    Mielą ziarna, dają chleb, życie staje się lepsze.
    Machają do mnie z dala, wołają, zapraszają.
    Jestem bardzo ciekaw, co dziś dla mnie mają?

     

    Ponadto w opowieści usłyszycie dźwięki, podkłady muzyczne i utwory skomponowane przez Jacka Burdę, akustyka MGOK Zagórów i firmy JK Sound, prezesa Męskiego Kameralnego Chóru Quarta oraz instrumentalistę. Aby je usłyszeć, należy wziąć udział w opowieści.

     Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie otrzymał grant w wysokości 74.240 PLN ze środków Funduszy Europejskich  w ramach planu rozwojowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), nazwa programu- „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”, na realizację projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”.

     

  • Plakat

    20 grudnia PREMIERA PROJEKTU INTERAKTYWNEGO

     Już 20 grudnia premiera opowieści interaktywnej „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”!

     

    Poniżej informacje o projekcie i jego idei.

    Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie otrzymał grant w wysokości 74.240 PLN ze środków Funduszy Europejskich  w ramach planu rozwojowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), nazwa programu- „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”, na realizację projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”.

     

    Co to jest opowieść interaktywna?

     To gra paragrafowa, opowiadanie, którego akcję współtworzy odbiorca poprzez podejmowanie decyzji.  Każdy fragment opowieści kończy się kilkoma opcjami i wybór którejś z nich sprawia, że przechodzimy do innego wątku opowieści.

     Opowiadanie ma formę multimedialną i stanowi doskonałe narzędzie edukacyjne.

     

    Co zrobić, aby wziąć udział w opowieści interaktywnej?

     Wystarczy wejść na stronę internetową: www.tamgdziekonwalie.pl

     

    Co jest tematem „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”?

     Życie w latach  20-tych XX wieku w Gminie Zagórów, na terenie Puszczy Pyzdrskiej, którą zamieszkiwali przedstawiciele różnych kultur: katolicy, Żydzi, ewangelicy i olędrzy.

     Bohater opowieści odbędzie wędrówkę, podczas której pozna ciekawe postaci i miejsca związane z życiem społecznym i kulturalnym mieszkańców Gminy Zagórów i Puszczy Pyzdrskiej.

     

    Co było inspiracją do powstania  «Tam, gdzie konwalie»-interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”?

     Lektura książki Zdzisława Kulawinka pt. „Tam, gdzie konwalie…”.

     Opowieść nie jest odwzorowaniem książki. Na jej kanwie powstało autorskie opowiadanie, znajdujące odzwierciedlenie w historii, ale mające również elementy licentia poetica, tj. cechujące się wolnością twórczą.

     

    Jaki jest cel interaktywnej opowieści o olędrach?

     Zainteresowanie odbiorców, zwłaszcza dzieci i młodzieży, historią lokalną i regionalną oraz umożliwienie poznania przeszłości, tj. ludzi, ich warunków bytowych, społecznych i kulturowych poprzez edukacyjną platformę multimedialną.

     

    Poznawanie przeszłości jest fascynującą przygodą!

  • Promocja projektu w kinie

    Promocja projektu w Kinie

    Od 13 grudnia 2024 r. w Kinie MGOK Zagórów, przed wszystkimi seansami filmowymi wyświetlany jest pięciosekundowy plakat promujący zaplanowaną na 20 grudnia 2024 r. premierę projektu interaktywnego pt. „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”.

     

  • Burmistrz Zagórowa w studiu

    Burmistrz Gminy Zagórów objął patronat nad projektem interaktywnym

    Patronat nad projektem interaktywnym „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa” objął Burmistrz Gminy Zagórów Roman Kulterman.
    Karol Mazur z firmy JK Sound, zajmującej się nagrywaniem warstwy dźwiękowej słuchowiska, 12 grudnia nagrał burmistrza, którego zaproszenie do wędrówki po Zagórowie lat 20-tych pojawi się na początku opowieści interaktywnej.
    Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie otrzymał grant w wysokości 74.240 PLN ze środków Funduszy Europejskich  w ramach planu rozwojowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), nazwa programu- „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”, na realizację projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”.

  • Wyniki konkursu

    WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”

    W dniu 12 grudnia 2024r. Komisja Artystyczna oceniła nadesłane prace na Konkurs Plastyczny "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa" Zagórów' 2024. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności tym, którzy zdobyli nagrody i wyróżnienia.

     

    Pragniemy poinformować, że rozdanie nagród i wyróżnień odbędzie się 19 grudnia 2024r. (czwartek) o godz.10.00 w sali konferencyjnej MGOK w Zagórowie.

     

  • Seniorzy na wigilii

    Wigilia członków Klubu Seniora oraz słuchaczy ZUTW

    "W dniu 12 grudnia członkowie Klubu Seniora wraz z słuchaczami ZUTW spotkali się na wieczerzy wigilijnej. W uroczystości udział wzięli - Ksiądz proboszcz Witold Zieliński, który złożył życzenia świąteczne oraz odmówił modlitwę. W imieniu własnym i naszych Zagórowskich Władz uczestniczył wice przewodniczący Rady Miejskiej P. Michał Ruciński, który również złożył wszystkim życzenia świąteczne. Oczywiście nie zabrakło naszego opiekuna Dyrektora M-GOK P. Łukasza Parusa. Był opłatek, śpiewanie kolęd, życzenia. Dziękujemy Burmistrzowi P. Romanowi Kultermanowi oraz Dyrektorowi M-GOK P. Łukaszowi Parusowi za wsparcie finansowe. Państwu Mirowskim dziękujemy za stworzenie klimatu świątecznego, za przygotowanie pysznych potraw " - przekazała Przewodnicząca Klubu Seniora w Zagórowie Barbara Wiatrowska. Wszystkim członkom Klubu Seniora oraz słuchaczom ZUTW życzymy zdrowych i pogodnych Świąt

  • Dzieci zwiedzają kino

    Święto Kina w Zagórowie

    12 i 13 grudnia obchodziliśmy w Zagórowie Święto Kina. Z tej okazji naszą placówkę, jak co roku odwiedzili najmłodsi widzowie. Byli to nasi mali przyjaciele z Przedszkola Publicznego Bociani Zakątek w Zagórowie, Przedszkola Ekoludki w Zagórowie, a także z klas 0 ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie. Dzieci rozpoczęły dzień od zwiedzania kina. W pierwszej kolejności przyszli do projektorni, gdzie zobaczyli, jak wygląda praca kinooperatora i na jakich sprzętach był kiedyś i jest dziś wyświetlany film. Dowiedzieli się także, jak wygląda proces ustalania repertuaru kinowego. Następnie dzieciaki przeszły na salę kinową, gdzie mogły obejrzeć bajkę. Na koniec wszystkie wspomniane placówki otrzymały świąteczne upominki ufundowane przez elfy Mikołaja z firmy KinAds, z którą nasza placówka współpracuje. Dziękujemy wszystkim dzieciom za odwiedziny i wspólne świętowanie.

     

  • Wywiad z lektorami projektu „«Tam, gdzie konwalie» - interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa"

    Zapraszamy do wysłuchania wywiadu dziennikarki Meloradia Pauli Przetakowskiej z lektorami projektu interaktywnego „«Tam, gdzie konwalie» - interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”. Wywiad został przeprowadzony 6 grudnia 2024 r. a jego emisja nastąpiła 10 grudnia na antenie Meloradia. Dzięki uprzejmości dziennikarki Pauli Przetakowskiej możecie Państwo wysłuchać nagrania.

     

     

  • Uczestnicy słuchowisko

    Powstaje projekt „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”

     Na początku września informowaliśmy, że Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie otrzymał grant w wysokości 74.240 PLN ze środków Funduszy Europejskich  w ramach planu rozwojowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), nazwa programu- „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”, na realizację projektu „«Tam, gdzie konwalie»- interaktywna opowieść o Olędrach z Zagórowa”.

    Tekst słuchowiska przygotował zespół ekspertów pod kierownictwem Stanisława Niemojewskiego.

    Inspiracją dla twórców projektu była nowela Zdzisława Kulawinka pt. “Tam, gdzie konwalie …".

    W miniony weekend (29.11-1.12) w sali muzycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie miały miejsce warsztaty, próby czytane i muzyczne związane z przygotowywaniem słuchowiska oraz rozpoczęto nagrywanie dialogów i ścieżek dźwiękowych. Warsztaty poprowadziła Lilla Lebiedzińska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Zagórowie, a w roli lektorów wystąpili wspomniana wyżej polonistka Lilla Lebiedzińska, nauczyciel religii i instruktor muzyczny w Szkole Podstawowej w Zagórowie Daniel Słowiński oraz dyrektor MGOK Zagórów Łukasz Parus. Realizacją nagrania zajęli się realizatorzy dźwięku Jacek Burda i  Karol Mazur z firmy JK Sound.

    W interaktywnej audycji, której akcja dzieje się w latach 20-tych w Gminie Zagórów,  pojawiają się ciekawe wątki fabularne oraz m.in. wiatraki, szewcy, zdunowie i miejsca, których już nie ma. Za wiele nie chcemy zdradzać. Premiera słuchowiska nastąpi w połowie grudnia br.

    Słuchowisko zostanie umieszczone na specjalnie dedykowanej stronie internetowej i będzie ważnym narzędziem do edukacji o historii i kulturze regionu.

    Dziękujemy Małgorzacie Iwanickiej, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, za udostępnienie sali muzycznej, które zamieniło się w studio nagrań. (mgok)